הישיבה הגדולה עפולה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
הישיבה הגדולה עפולה
לוגו של הישיבה הגדולה עפולה
ישיבה
השתייכות ישיבה ליטאית
תאריך ייסוד ה'תש"ע 2010
בעלי תפקידים
מנהל אליהו בלמס, אהרן לאנגסם
ראש הישיבה הרב רפאל מנחם בלום, הרב מרדכי לאנג
משגיח הרב בנימין ברויאר
תלמידים
220
שונות
מיקום עפולה עילית, עפולה

הישיבה הגדולה עפולה היא ישיבה גדולה המשתייכת לזרם החרדי ליטאי. הישיבה שוכנת בשכונת עפולה עילית, בעיר עפולה.

הישיבה מונה נכון ל-2021, כ-220 תלמידים ומאות בוגרים. דרך הלימוד בישיבה מבוססת באופן מובהק על דרכו הלימודית והמוסרית של הרב שלמה וולבה, ובהכוונת תלמידו הרה"ג רבי אברהם אליהו וינקלר שליט"א.

בניגוד לרוב הישיבות, לא רק התלמידים הצעירים שומעים שיעור יומי מהר"מים אלא גם המבוגרים, כולל בני הקיבוץ, עד ועד חמישי (לא כולל) שומעים שיעור יומי מראש הישיבה הרב רפאל מנחם בלום.

יסוד הישיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הישיבה הוקמה בשנת 2010 (קיץ תש"ע) על ידי הרב רפאל מנחם בלום ובעצתו של הרב שטיינמן, על מנת שתוכל לקום קהילה חרדית בעיר עפולה. רוב רבני הישיבה למדו בצעירותם בישיבת נחלת הלווים בחיפה, אי לכך בתחילת שנותיה, נקראה הישיבה 'נחלת עפולה' (במלעיל).

גרעין התלמידים הראשון מנה 20 בחורים, ממגוון ישיבות ברחבי הארץ והשתכנה בעזרת נשים שע"י בית הכנסת "נצח ישראל". כעבור שנה הישיבה רכשה מבנה בסמוך לאזור התעשייה בעפולה עילית.

בתחילת שנת תשע"ה נכנסה הישיבה לבית מדרש החדש שנתרם על ידי ידידת הישיבה הגב' אריאלה בן ארי לעל"נ בעלה ר' משה בן ארי ז"ל. בתחילת שנת תשע"ט נחנכה פנימייה חדשה שנבנתה על ידי ידיד הישיבה ר' הלל יעקבסון.

על אף הביקוש הגדול, רבני הישיבה מנסים לשמור על הישיבה קטנה ככל האפשר ובכ"ז ישנ גידל בע"כ, כך שבשנת תשע"ז נרשמו 42 תלמידים[1] ובשנת תשפ"א נרשמו 48 תלמידים.[2]

צוות הישיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראשי הישיבה הם הרב רפאל מנחם בלום והרב מרדכי לאנג, המשגיחים של הישיבה הם הרב בנימין ברויאר והרב יהודה בלום. ובנשיאותו של הרב אברהם אליהו וינקלר מראשי ישיבת נחלת הלויים

הר"מים הם:

מנהלי הישיבה הם הרב אליהו בלמס ואהרן לאנגסם.

הקהילה החרדית[עריכת קוד מקור | עריכה]

כשנה לאחר קום הישיבה החלה הגירה גדולה של זוגות צעירים חרדים מחסידות ויז'ניץ לשכונת עפולה עילית שהגיעה לשיאה בשנת 2020 כאשר מאוכלסת שכונת עפולה עילית בכ-300 משפחות חרדיות. רבני הישיבה גרים בשכונה הסמוכה שמאופיינת בזרם הליטאי גבעת המורה המונה כ 370 משפחות. הוקמו באזור כוללים, שחלקם יועדו גם לבוגרי הישיבה. הישיבה פעילה מאוד בעיר בכלל ובקהילה החרדית בפרט ומהווה גרעין חזק להתיישבות חרדית באזור. הקהילה החרדית בעפולה היא הקהילה החרדית הגדולה בפריפריה.

מטרות רשמיות של הישיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפצת יהדות בעיר עפולה על ידי הקמת ישיבה גדולה וישיבה קטנה, כוללים לאברכים ובעלי בתים, רשת שיעורים באזור כולו ופעילויות לבני נוער ואוכלוסייה ותיקה, עזרה לתושבים נזקקים באמצעות גמ"ח, חלוקת סלי מזון וקמחא דפסחא ותמיכות כספיות, מוסדות חינוך ועוד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]