לדלג לתוכן

ישיבת בית מדרש עליון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ישיבת בית מדרש עליון
מבנה בית המדרש הישן של הישיבה
מבנה בית המדרש הישן של הישיבה
מכון לימודים פרטי ללא מטרות רווח
השתייכות זרם ליטאי
תקופת הפעילות תשנ"ח–הווה
מייסדים הרב דן אונגרישר
בעלי תפקידים
ראש הישיבה הרב ירחמיאל אונגרישר
משגיח הרב שמואל שולמן
תלמידים
כ-600
מיקום
מיקום בני ברק
מדינה ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית
קואורדינטות 41°06′50″N 74°04′10″W / 41.114°N 74.0694°W / 41.114; -74.0694
מפה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ישיבת בית מדרש עליון היא ישיבה שהוקמה במקורה במונסי שבניו יורק, וכיום עיקר פעילותה בבני ברק.

הישיבה הוקמה על ידי הרב שרגא פייבל מנדלוביץ', ראש ישיבת תורה ודעת – ששילבה לימודי חול ותלמידיה היו מודרניים. הרב מנדלוביץ' שאף להקים ישיבה בסגנון מחמיר יותר, ולכן פתח את ישיבת בית מדרש עליון. הוא שאף לשלב בישיבה את הלמדנות הליטאית יחד עם החמימות החסידית ולשם כך הוא הביא את ראשי ישיבת תורה ודעת, הרב ראובן גרוזובסקי הליטאי והרב גדליה שור החסיד. בהמשך מונה כראש ישיבה הרב דן אונגרישר, חתנו של הרב גרוזובסקי. משגיח הישיבה היה הרב ישראל חיים קפלן, חתנו של הרב ירוחם ליבוביץ.

הישיבה נפתחה במונסי, כדי להתרחק מהעיר הגדולה. בהמשך השנים החלו להתגורר סביב הישיבה בוגרים שלה, והם היוו את תשתית הקהילה החרדית במונסי.

הישיבה הקימה את הכולל הראשון בארצות הברית, ובראשו עמד הרב שמחה שוסטל.

שיא פעילותה היה בין השנים 1950–1960.[דרוש מקור] בשנת 1970 נסגרה, וכעבור מספר שנים נפתחה מחדש על ידי הרב דן אונגרישר. לאחר פטירתו, מונה חתנו הרב ישראל מרדכי פאלק סוויאטיצקי לראש הישיבה.

בוגרים בולטים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הישיבה בישראל

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת תשנ"ח הקים הרב אונגרישר סניף של ישיבת בית מדרש עליון בבני ברק, בראשה העמיד את בנו, הרב ירחמיאל אונגרישר. המשגיח בישיבה הוא הרב שמואל שולמן. בין הר"מים: הרב אברהם יצחק ליפקוביץ', בנו של הרב מיכל יהודה ליפקוביץ'; הרב יואל מקלב, נכדו של הרב מיכל יהודה ליפקוביץ ואחיו של חבר-הכנסת אורי מקלב; הרב נפתלי קופשיץ רב קהילת חניכי הישיבות רוממה בירושלים, והרב ישראל אידלשטיין בנו של ראש ישיבת פונביז' הרב גרשון אידלשטיין. נכון לשנת תש"פ לומדים בישיבה כ-600 בחורים[1].

תחילה היה בניין בית המדרש וחדרי השיעורים ברחוב קושניר. ובניין הפנימייה ברחוב אורליאן. אך עם התרבות התלמידים נבנה בניין נוסף [שבנייתו עדיין לא הושלמה] ברחוב עוזיאל, על אף הבניה העבירה הישיבה את משכנה לבניין החדש, בבניין זה ישנו בית מדרש חדש המכיל כ-1000 מקומות ישיבה. וכן חדר אוכל וחדרי שיעורים. בבניין הקודם ברחוב קושניר נשארו אברכי הישיבה ומספר מצומצם של בחורים[2].

ישיבת שכר שכיר

[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר פטירתו של הרב יששכר מאיר, נזנחה ישיבת הנגב. באדר ה'תשע"ב, לאחר שנעשו מספר ניסיונות להחיותה, אומצה הישיבה על ידי ישיבת בית מדרש עליון ונקראה "ישיבת שכר שכיר" על שם ספרו של הרב מאיר. ראשי הישיבה הם הרב צבי יהודה גרשונוביץ והרב אריה לוי. בין הר"מים: הרב דב לב, הרב ישראל חיים ינקלביץ והרב מרדכי פלאי, הרב מאיר שמחה ויספיש והרב שניידר. בישיבה כ-120 בחורים[3].

ישיבת נחלת דן

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקיץ ה'תשע"ו הוקמה בבני ברק ישיבת בת לבני עדות המזרח, הישיבה קרויה "נחלת דן" על שמו של מייסד הישיבה הרב דן אונגרישר. בראשות הישיבה עומד הרב ירחמיאל אונגרישר, משגיח הישיבה הוא תלמידו, הרב דוד משען[3].

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]