לדלג לתוכן

ישיבת לוצרן

ישיבת בית יצחק (לוצרן)
ישיבה גדולה
מייסדים משה סולובייצ'יק (ציריך) עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום
מדינה שווייץשווייץ שווייץ
קואורדינטות 47°02′03″N 8°15′41″E / 47.034188888889°N 8.2614722222222°E / 47.034188888889; 8.2614722222222
מפה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
מייסד הישיבה רבי משה סולובייצ'יק

ישיבת לוצרן (בשמה הרשמי ישיבת בית יצחק) היא ישיבה ששכנה בלוצרן שבשווייץ במחצית השנייה של המאה העשרים ובראשית המאה ה-21 ונחשבה לאחת מהישיבות הטובות באירופה.

הישיבה נוסדה על ידי הרב משה סולובייצ'יק לאחר מלחמת העולם השנייה. היא הוקמה בתחילה בעיר לוצרן שבשוויץ ולאחר מספר שנים עברה לבניין שנבנה במיוחד עבורה בפרבר של העיר לוצרן בקרינס הנקרא 'אוברנאו'.[דרושה הבהרה]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנות החמישים הקים רבי משה סולובייצ'יק ישיבה קטנה בלוגנו, ולאחר מספר שנים הישיבה הועברה ללוצרן. ישיבה זו, שנועדה לבחורים בני 15 וכללה לימודי קודש בלבד ללא לימודי חול, הביאה לשינוי יסודי בגישתה של החברה החרדית בשווייץ כלפי חינוך הנוער, והחדירה לתוכה את האידיאל של השקעה בלימוד התורה. הישיבה שכנה בלוצרן שנים רבות ונחשבה לאחת מהישיבות הטובות באירופה, כשתלמידיה באים מאירופה, מאמריקה ומישראל.

בפרשת יוסל'ה שוחמכר נאלץ ראש הישיבה הרב משה סולובייצ'יק לעזוב את לוצרן לאחר שהחביא את הילד יוסלה שוחמאכר בביתו. לאחר מכן התמנה לעמוד בראשות הישיבה הרב יצחק דוב קופלמן, שנחשב לתלמידו המובהק של הרב שמעון שקופ.

תחת הנהגתו גדלה הישיבה ומנתה למעלה ממאתיים תלמידים. בשנת 2011 הלך הרב קופלמן לעולמו[1] כשהוא בן יותר ממאה שנים. תקופה קצרה לאחר מכן נסגרה הישיבה באוברנאו[2].

לאחר סגירת הישיבה הוקמו מחדש שני סניפים שלה: בלוצרן, בראשות הרב נפתלי שטרנבוך, ובקענווי איילנד,אנגליה, בראשות הרב משה קופלמן בנו יחידו של הרב יצחק דוב קופלמן[3][4].

צוות הישיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאנשי הצוות בישיבה היה רבי חיים אשר זעליג ברנד (אביו של רבי שמואל ברנד) שכיהן כר"מ בישיבה ולאחר מכן היה אחד מראשי ישיבת איתרי.

בישיבה שמשו ברבנות בין השאר הרב שלמה זלמן אולמן והרב יצחק זילברשטיין.

כמו כן, הרב אהרן יהודה ליב שטינמן, שהיה תלמידו של הרב משה סולובייצ'יק ולמד אתו יחד בבית הכנסת של הקהילה היהודית בלוצרן במשך תשע שנים היה מבקר בישיבה.

סגירת הישיבה ופתיחתה מחדש[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם סגירת הישיבה נותרה הקהילה היהודית בלוצרן עצמה עם פחות ממנין יהודים. בקיץ 2016 הגיע ללוצרן הרב אשי בוללאג מתלמידי הישיבה בלוצרן ואיש חינוך, שבעזרת הקהילה הקים מחדש ישיבה בבית הכנסת של הקהילה היהודית בלוצרן.

הישיבה פעלה במקום לשנים בודדות[5], ולפני הסגירה היא מונתה כעשרים תלמידים שרובם בוגרי ישיבות מישראל. ולישיבה הנוכחית היתה למעלה ממאה וחמישים בוגרים.

המגיד השיעור בישיבה היה הרב משה דוד פרלמן, שהובא על ידי הרב קופלמן לשמש ברבנות בישיבה באוברנאו. הוא שימש גם כראש כולל לבעלי בתים בציריך, ובעבר שימש ברבנות בישיבת ערלוי בירושלים ובמקומות נוספים.

כיום הישיבה נסגר ובראשות הרב בולאג עברה לציריך לביתו של הרב בולאג עקב חילוקי דעות בין ראש הישיבה לבין הגבאי הרב ראובן ארלנגר לאחר מכן נפתחה הישיבה מחדש על ידי הרב יעקב יוסף יודקובסקי רב בק"ק אמנדינגן בגרמניה הישיבה מונה כיום 15 בחורים ומיועדת בעקר לנוער מתמודד כשלצידו של ראש הישיבה עומד הרב שלום טוב אברך שמתגורר בסמיכות לישיבה.

בשנים האחרונות ואחרי שכל הישיבות גם באוברנאו וגם בעיר לוצרן נסגרו

הישיבה שעבר לקריה החדשה בעיר קענווי איילנד שבאנגליה, בראשות בנו יחידו (הגר"מ) של הגרי"ד קאפעלמאן זצ"ל. הוא היחיד שנשאר ועולה וגודל בכמות ובאיכות ומבריג את עצמו מחדש כאחד הישיבות החשובות באירופה.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]