לדלג לתוכן

חזבאללה – הבדלי גרסאות

נוספו 2,338 בתים ,  לפני 14 שנים
←‏לוחמה פסיכולוגית: טקטיקות הפיקה של חיזבאללה
(←‏לוחמה פסיכולוגית: טקטיקות הפיקה של חיזבאללה)
[[תמונה:Hezbollah Hebrew Site.jpg|שמאל|ממוזער|250px|לארגון מספר אתרי אינטרנט ביניהם אתר בעברית שבאמצעותו הוא מנסה להשפיע על דעת הקהל הישראלית. האתר לוקה בתרגומת קשה וניכר כי תורגם באמצעות תוכנת תרגום]]
טקטיקה נוספת ומרכזית שהארגון עושה בה שימוש רב היא [[לוחמה פסיכולוגית]] - באמצעות [[אמצעי התקשורת]] שלו: רשת הטלוויזיה [[אל-מנאר]], תחנת הרדיו [[רדיו נור]], כתבי העת "אל-אנתקאד" הפוליטי ו"בקית אללה" הדתי, ובאמצעות שורה של [[אתר אינטרנט|אתרי אינטרנט]]. הארגון שוקד על בניית [[תדמית]] של ארגון בלתי מנוצח, שהצליח לגבור על ישראל ב[[לבנון]]; הוא צילם [[פיגוע טרור|פיגועים]] והתקפות על חיילי צה"ל ותקיפות ראווה של מוצבים ושידר אותם ב[[אל-מנאר]]. במסגרת הלוחמה הפסיכולוגית הרבה מנהיג חיזבאללה, [[חסן נסראללה]], להשתלח ב[[ישראל]], ללעוג לה ולאיים על אזרחיה בשימוש בכלי נשק שונים, ואף הרבה לגדף את ישראל וארצות הברית בכינויים שונים. במסגרת לוחמה זו קיים הארגון ב[[יום ירושלים]] [[מצעד צבאי|מצעד]]ים, שבהם דרכו אנשי הארגון על [[דגל ארצות הברית|דגלי ארצות הברית]] ו[[דגל ישראל|ישראל]]. רשת הטלוויזיה "אל-מנאר" אף שידרה ב-2003 סדרה סורית אנטישמית בשם "הפזורה" (א-שתאת), גרסה ויזואלית של [[עלילת דם|עלילות הדם]], שבה נראות, בין היתר, סצינות של יהודים המבצעים רצח ריטואלי. בעיצומה של מלחמת לבנון השנייה, כאשר החיזבאללה שיגר מספר [[רקטת פג'ר|רקטות פג'ר 5]] משופר לאזור [[עפולה]], הוא כינה אותן בשם [[ח'ייבר 1]] כדי לרמוז על ההקשר ההיסטורי ל[[קרב ח'ייבר]], שבו [[מוחמד]] השמיד והכניע את יהודי ח'ייבר. פעולה זו, שלא נגרם בה כל נזק ממשי אך היה לה הד תקשורתי ותעמולתי בתקשורת הישראלית, מדגימה יפה את דפוס הפעולה של הארגון.
 
על פי ד"ר [[גיא בכור]] השימוש בטקטיקות הלוחמה הפסיכולוגית אינו מקרה אלא דבר שחיזבאללה שואב במשרין מה[[שיעה]]. הוא טוען כי השיעים שהיו מיעוט נרדף ומדוכא בתוך ים סוני במשך כאלף שנים, אימצו באמצעות מלומדי הפיקה שלהם טקטיקות שונות בכדי לשרוד פיסית. בין הטקטיקות העיקריות: '''הח'ודֶה''' - שנועדה לכך שהאוייב ישפוט את מצבו כבלתי ריאלי. '''התנפיה''' - שמטרתה להפנות את כוחו של האוייב כנגד עצמו. ה'''תקיה''' שהיא העמדת פנים.''' והכתמאן''' שהיא התכחשות למעשים ולדעות, למרות החתירה המתמדת להגשמתן. טקטיקת הח'ודֶה הופעלה פעמים רבות כלפי ישראל, הן כאשר נסראללה דיבר על ארגון שעמוד השדרה שלו מונה אלפים כעל הצבא החזק במזרח התיכון, והן כאשר הצהיר על "נצחון אלוהי" בזמן שכל לבנון נכתשה בידי ישראל והוא ייחל להפסקת אש, והן בחגיגות שמונה שנים לנסיגה מלבנון עת "בישר" נסראללה חגיגית בעקבות אחמינג'אד כי היעלמותה של ישראל קרוב‏‏<ref>‏[http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3548166,00.html נסראללה: בקרוב יהיו סמיר קונטאר ואחיו בלבנון], אתר Ynet‏</ref>. טקטיקת התנפיה הופעלה כאשר החיזבאללה השתמש במלחמת לבנון השנייה באוכלוסיה שיעית אזרחית בכמגן אנושי ללוחמיו, והצליח להבאיש את ריחה של ישראל בעולם. התקיה הוא התנהלות חיזבאללה באופן כללי, כאשר הוא רוצה להפוך את לבנונית לשיעית והאינטרסים שלו משקפים אינטרסים איראנים, אבל הוא מעמיד פנים שהוא פטריוט לבנוני ושכוונתו היא בעצם להגן על לבנון מפני ישראל‏‏<ref>‏[http://www.gplanet.co.il/prodetailsamewin.asp?pro_id=319 סודות ההצלחה]‏</ref>.
 
===אימונים והכשרה===