לדלג לתוכן

חסידות ויז'ניץ מונסי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף ויז'ניץ מונסי)
חסידות ויז'ניץ מונסי
הרב מרדכי הגר, מייסד הענף
הרב מרדכי הגר, מייסד הענף
הרב מרדכי הגר, מייסד הענף
שורשים, סיווג והנהגה
קבוצה תנועת החסידות
מקום ייסוד מונסי עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך ייסוד 1972 עריכת הנתון בוויקינתונים
מייסד מרדכי הגר עריכת הנתון בוויקינתונים
אדמו"ר ישראל הגר (מונסי) עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

חסידות ויז'ניץ מונסי היא חצר חסידית, ענף של חסידות ויז'ניץ. את הענף הקים רבי מרדכי הגר, בנו השני של רבי חיים מאיר הגר מוויז'ניץ. מרכז החצר בעיירה מונסי שבמדינת ניו יורק. החסידות מנתה כ-3,500 משפחות ב-2016,[1] מתוכן כמה מאות בישראל.

בניין בית הספר לבנות ובית המדרש של חסידות ויז'ניץ מונסי בבורו פארק. כיום בנשיאות הרב יעקב יוסף הגר, האדמו"ר מוויז'ניץ בורו פארק

תולדות החסידות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת תש"ו הגיע רבי מרדכי הגר להתגורר בארצות הברית לאחר שנשא את בת האדמו"ר מסקווירא הרב יעקב יוסף טברסקי. אביו, רבי חיים מאיר הגר, מינה אותו לרב חסידי ויז'ניץ בארצות הברית. הוא התגורר בוויליאמסבורג עד לשנת תשכ"ו, אז עבר למונסי עם עשרות משפחות חסידים. הרב הגר היה בין האדמו"רים הראשונים במונסי, והוא עבר לשם כדי להתרחק מהעיר הגדולה.

בשנת ה'תשל"ב, לאחר שנפטר אביו, רבי חיים מאיר הגר, הוכתרו שני בניו לאדמו"רים. רבי משה יהושע הגר הוכתר כממלא מקומו בהנהגת חסידות ויז'ניץ בישראל, ורבי מרדכי הוכתר לאדמו"ר בארצות הברית. החסידים בישראל כינו אותו "האדמו"ר ממונסי", לעומת חסידי ארצות הברית שכינו אותו "האדמו"ר מוויז'ניץ" (ואת אחיו רבי משה יהושע "האדמו"ר מבני ברק").

תחת הנהגתו נפתחו מוסדות וקהילות בוויליאמסבורג, בבורו פארק, בלייקווד ובקייאמישא לייק שבהרי קטסקיל, שם פועלת גם ישיבה של החסידות, וכן בלונדון, ובמונטריאול. בישראל יש לחסידות מוסדות בבני ברק, בבית שמש ובירושלים.

הדור השני בחסידות, בני ונכדי רבי מרדכי[עריכת קוד מקור | עריכה]

עוד בחיי רבי מרדכי מונו בניו לרבנים של הקהילות של החסידות, כדי שבבוא היום יהיה לכל אחד מקום הנהגה משלו. לאחר פטירתו בה'תשע"ח (2018) החלו, לפי הוראתו, שבעת בניו ונכדו (בן בנו הגדול) לשמש כאדמ"ורים באותן קהילות;

החצר המרכזית במונסי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב ישראל, בנו השני, הוא ממלא המקום המרכזי, בחצר במונסי. המונה כאלפיים חברי קהילה[דרוש מקור], קודם לכן שימש כרב הקהילה המקומית, "קהל תורת חיים ויז'ניץ", וכיד ימינו של אביו שם. משמש גם כיושב ראש בוועדת הרבנים הכללי בעיר מונסי.

ויז'ניץ קייאמישא לייק[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב מנחם מנדל, הוא האדמו"ר בקייאמישא לייק (גיברס) שבהרי קטסקיל שבניו יורק. בעבר שימש כרב "קהל תורת חיים ויז'ניץ" במקום. הקהילה מונה כמאה וחמישים משפחות.[2] בעבר היה במקום גם ישיבה שהיתה שייכת לאחיו רבי ישראל אך הישיבה עברה למקום אחר והבניין נמכר לקהילה המקומית בקיימישא לייק.

כאביו, הוא מתנגד לכך שיצלמו אותו. בשנת תש"פ, במהלך ביקור בישראל, החל ללבוש משקפי שמש כדי להסתיר את פניו.

ויז'ניץ־ויליאמסבורג[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנו של רבי מרדכי, רבי יצחק יוחנן הגר (ייד'), מכהן כאדמו"ר מוויז'ניץ־ויליאמסבורג. בצעירותו למד בישיבת ויז'ניץ בבני ברק, ושהה אצל סבו האדמו"ר רבי חיים מאיר הגר. בשנת ה'תשל"ג נישא עם חיה מינדל, בתו של רבי משה הלבשטאם מקיוויאשד (ייד'). הוא כיהן כרב קהילת חסידי ויז'ניץ ("קהל תורת חיים ויז'ניץ") בוויליאמסבורג, שנוסדה כאמור על ידי אביו לפני שעבר למונסי, ולאחר פטירת אביו החל לכהן בה כאדמו"ר.

בשנת תש"פ נפתחה ישיבה, בראשה עומד הרב חיים מאיר, בנו של האדמו"ר, וחתן אחיו הרב ברוך שמשון הגר מוויז'ניץ בית שמש. כמו כן קיים כולל של חסידיו במונסי.

ויז'ניץ ירושלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקהילה בירושלים נוסדה בסביבות שנת ה'תש"מ, והיא התבססה על רבים מהנידחים שנזרקו מישיבת ויז'ניץ בתשכ"ג בעקבות סכסוך עם ראש הישיבה רבי משה יהושע שקיבל גיבוי מלא מאביו רבי חיים מאיר שלא הסכים ללחוץ את ידם של הנידחים. ברבנות הקהילה עמד במשך כמה שנים הרב אליעזר וולף (ייד'), וכיום הוא מכהן בה כאדמו"ר, על אף שהוא מתגורר בבורו פארק.

הרב אליעזר וולף הוא עסקן רפואי ורב בית מדרש של החסידות בבורו פארק שבניו יורק, ובחגים הוא שוהה על פי רוב בקהילתו בירושלים. בתשע"ט הונחה אבן הפינה ל"קריית וויזשניץ" בלייקווד הצפויה לעמוד תחת נשיאותו.[3]

ויז'ניץ לונדון[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב דוד (ייד') (נולד בכ"ח בכסלו ה'תש"כ), חתנו של רבי משה טויב מקאלוב, הוא האדמו"ר בלונדון. שימש בעבר רב "קהל אמרי חיים ויז'ניץ" המקומי, המונה כ-150 משפחות.

תחת נשיאותו תלמוד תורה, ישיבה קטנה וישיבה גדולה "בית ישראל".[4]

ויז'ניץ מונטריאול[עריכת קוד מקור | עריכה]

במונטריאול שבקנדה מכהן הרב אהרן (ייד') כאדמו"ר. גם הוא שימש קודם לכן כרב "קהל אהבת ישראל ויז'ניץ" המקומי.

ויז'ניץ בית שמש[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית המדרש של החסידות בבית שמש

הקהילה בבית שמש היא קהילה צעירה יחסית, ומורכבת ברובה מבני הדור השני והשלישי של החסידים בבני ברק ובירושלים. כאדמו"ר מכהן בה הרב ברוך שמשון, צעיר בניו של רבי מרדכי וחתן בן דודו האדמו"ר רבי ישראל הגר.

הרב ברוך שמשון הוא ממלא המקום המרכזי בישראל. בעבר היה רב הקהילה בבית שמש ורב בית המדרש של החסידות ברחוב הרב מלצר בבני ברק.

בשנת תשע"ו הוקמה ישיבה קטנה בעיר ובשנת תש"פ נפתחה ישיבה גדולה. בשנת תשפ"ד נחנך בית כנסת נוסף של חסידיו בשכונת רמה ד' בבית שמש.

ויז'ניץ בורו פארק[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברבנות הקהילה בבורו פארק עמד הרב פנחס שלום, בנו הגדול של רבי מרדכי. נפטר בתשע"ה, בחיי אביו. בנו, הרב יעקב יוסף הגר, מילא את מקומו ברבנות וכיום הוא מכהן שם כאדמו"ר.

בנוסף לבית המדרש המרכזי, נמצאים בבורו פארק שני שטיבלאך נוספים של החסידות, באחד מהם מתפלל הרב אליעזר וולף, האדמו"ר מוויז'ניץ ירושלים.

תולדות מרדכי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב יעקב יוסף טברסקי (ייד'), נכדו הגדול של רבי מרדכי (בן חתנו הרב אברהם דב טברסקי, אב"ד רחמסטריווקה מונסי), מונה באלול תשע"ט לאדמו"ר מתולדות מרדכי בלייקווד.[5]

גם הוא כיהן לפני כן כרב הקהילה.

מאפייני החסידות[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבי מרדכי הרבה לעורר בדרשותיו על ההתמדה בלימוד התורה, ודרש מכל החסידים ללמוד תורה לפחות שעתיים מדי יום, כולל ביום כיפור. הנהיג שכל אחד מהחסידים יגיש לו מדי חודש רשימה של השעות שבהן למד בחודש הקודם.

האדמו"רים בניו של הרב מרדכי הכריזו לאחר פטירתו, לפי צוואתו, על סדר לימוד של דף גמרא ליום, בשם "מאמר מרדכי".

מאדמו"רי החסידות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]