ויקיפדיה:תמונה מומלצת/המלצות קודמות/ספטמבר 2014

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תמונות מומלצות
2009       אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2010 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2011 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2012 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2013 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2014 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2015 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2016 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2017 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2018 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2019 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2020 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2021 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2022 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2023 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
ספטמבר
1 בספטמבר 2014
מוניומנט ואלי הוא עמק שנמצא באזור הגבול הדרומי של מדינת יוטה עם צפון מדינת אריזונה. העמק מתאפיין במקבץ של גבעות בודדות, המסתיימות בצוקים זקופים, המסתיימים בפסגה שטוחה קטנה.

מוניומנט ואלי הוא עמק שנמצא באזור הגבול הדרומי של מדינת יוטה עם צפון מדינת אריזונה שבארצות הברית. העמק שוכן בשטחי השמורה של השבט האינדיאני נאוואחו. העמק מתאפיין במקבץ של גבעות בודדות, המסתיימות בצוקים זקופים עשויים אבן חול, המסתיימים בפסגה שטוחה קטנה.

עריכה - תבנית - שיחה
2 בספטמבר 2014
"מערבה נפקחת דרכה של האימפריה", 1861, ציור מעשה ידי הצייר הגרמני-אמריקאי עמנואל לויצה.

"מערבה נפקחת דרכה של האימפריה", 1861, ציור מעשה ידי הצייר הגרמני-אמריקאי עמנואל לויצה, המייצג את רעיון הייעוד הגלוי. הייעוד הגלוי הוא שם לאמונה שהייתה נפוצה בארצות הברית במאה ה-19 שלפיה יש לארצות הברית זכות בסיסית, שמקורה אלוהי, להנחיל את האידיאלים האמריקנים של דמוקרטיה, פרוטסטנטיות, קפיטליזם, חופש ושגשוג כלכלי, על כל השטחים עד האוקיינוס השקט, ו"לתרבת" את תושביהם הקתולים דוברי הספרדית. נעשה שימוש באמונה זו כהצדקה לסיפוח רפובליקת טקסס לארצות הברית ולמלחמת ארצות הברית–מקסיקו.

עריכה - תבנית - שיחה
3 בספטמבר 2014
התנין האמריקני - אורכו יכול להגיע ל-6.1 מטרים.

התנין האמריקני - מין התנינאי הנפוץ ביותר והגדול ביותר במרכז אמריקה. אורכו יכול להגיע ל-6.1 מטרים ומשקלו יכול להגיע ל-1 טון. התנין האמריקני כיכב בסיפור הילדים הנודע פיטר פן: תנין ממין זה אכל לקפטן הוק את היד עם השעון ומאז רודף אותו ומטיל עליו את חיתתו.

עריכה - תבנית - שיחה
4 בספטמבר 2014
לילית אפורה בתעופה. נוצותיה מנומרות בגווני אפור, חום ולבן.

לילית אפורה בתעופה. הלילית האפורה היא מין דורס לילה ממשפחת הינשופיים הנפוץ בחצי הכדור הצפוני. היא שוכנת ביערות הצפון, ומעדיפה לדור בסמוך לאזורים פתוחים בהם יכולה היא לצוד. הלילית האפורה נמנית עם דורסי הלילה הגדולים ביותר, ואולי אף הגדולה מביניהם, אולם אין בכך לרמוז על המסה האמיתית שלה, שהרי נוצותיה הן אלו המשוות לה חזות גדולה. נוצותיה מנומרות בגווני אפור, חום ולבן, והודות לכך היא מסתווה היטב בבית גידולה.

עריכה - תבנית - שיחה
5 בספטמבר 2014
תצלום מתוך הסדרה "חיילים יהודים" (1942 - 1943) מאת הלמר לרסקי. התצלום עושה שימוש בתאורה מלאכותית, בחיתוך הפריים ובזווית צילום קרובה כדי להעצים את ההירואיות של הדמות.

תצלום מתוך הסדרה "חיילים יהודים" (19421943) מאת הלמר לרסקי, מבכירי הצלמים בארץ ישראל בתקופת היישוב. העבודות בסדרת צילומים זו משלבות בין ריאליזם חריף לבין ביטוי אקספרסיוניסטי. התצלום עושה שימוש בתאורה מלאכותית, בחיתוך הפריים ובזווית צילום קרובה כדי להעצים את ההירואיות של הדמות. לרסקי צילם, בין היתר, סרטי קולנוע דוקומנטריים עבור הקרן הקיימת.

עריכה - תבנית - שיחה
6 בספטמבר 2014
"ילדות אחר הצהריים בווארגמון" - ציור מעשה ידי הצייר הצרפתי אוגוסט רנואר. הדמויות: נערה ושתי ילדות נראות בתוך עשייה ופעולה ועם זאת בשלווה הרמונית.

"ילדות אחר הצהריים בווארגמון" הוא ציור מעשה ידי הצייר הצרפתי אוגוסט רנואר. ציור ב-1884 בטכניקה של שמן על בד וממדיו 127 ס"מ על 173 ס"מ, ונמצא בגלריה הלאומית הישנה בברלין. רנואר עשה שימוש בעיקר בגווני כחול ואדום החולקים את הבד כמעט בשווה. הדמויות - נערה ושתי ילדות נראות בתוך עשייה ופעולה ועם זאת בשלווה הרמונית.

עריכה - תבנית - שיחה
7 בספטמבר 2014
אדונית המדבר

אדניום נפוח שנקרא גם אדונית המדבר וורד המדבר הוא פרח ממשפחת ההרדופיים. במקורו, האדניום הוא צמח הגדל במדבר, אך הוא יובא למקומות רבים כצמח נוי.

עריכה - תבנית - שיחה
8 בספטמבר 2014

כפולת עמודים מתוך הגדה קיבוצית לפסח (1994/1964) בעיצוב שמואל כץ. ההגדות שהוצאו על ידי התנועה הקיבוצית בארץ ישראל היו מבוססות בחלקן על ההגדה המסורתית, היא ההגדה של פסח, אך מופיעים בהם גם טקסטים ואיורים חדשים המתייחסים אל ההיסטוריה היהודית במאה ה-20. מוטיב מרכזי היה הצגת חג הפסח כחג חקלאי וכמסמל את האביב.

עריכה - תבנית - שיחה
9 בספטמבר 2014
ולדימיר לנין נואם בפני חיילי הצבא האדום לקראת הפלישה לפולין, 5 במאי 1920, ברחבת תיאטרון בולשוי במוסקבה. בתמונה זו עומד לאון טרוצקי במדרגות אל הפודיום.

ולדימיר לנין נואם בפני חיילי הצבא האדום לקראת הפלישה לפולין, 5 במאי 1920, ברחבת תיאטרון בולשוי במוסקבה. לנין היה מנהיג מהפכת אוקטובר ב-1917 ומייסד ברית המועצות. הנהיג את המדינה הקומוניסטית בשנותיה הראשונות והיה בעל השפעה מכרעת על התפתחותה. בתמונה זו עומד לאון טרוצקי במדרגות אל הפודיום, אך בגרסאות שהופצו מאוחר יותר בזמן שלטונו של יוסיף סטלין "נעלם" טרוצקי, יריבו הפוליטי, מהתמונה, בין אם על ידי חיתוך התמונה או על ידי ריטושה והחלפת האזור בגרם מדרגות, כאשר הוצגה בגרסתה המלאה.

עריכה - תבנית - שיחה
10 בספטמבר 2014
קליגרפיה מהמאה ה-17 של ה"בסמלה", בצורת דוכיפת.

קליגרפיה מהמאה ה-17 של הבסמלה, בצורת דוכיפת. "הבסמלה" הוא כינויה של האימרה המוסלמית "בִּסם אללה א-רחמן א-רחים" שמשמעותה "בשם אללה הרחמן והרחום". הבסמלה פותחת את כל סורות הקוראן מלבד אחת, אך נחשבת חלק אינטגרלי מהטקסט הקוראני רק בסורת אל-פאתחה אשר פותחת את הקוראן, וככזו נאמרת גם במהלך התפילה המוסלמית, אם כי יש מחלוקת לגבי אמירתה בקול או בלב. בנוסף נאמרת הבסמלה על ידי המוסלמי המאמין לפני פעולות רבות ושונות, החל מאכילה ושתייה וכלה ביחסי מין.

עריכה - תבנית - שיחה
11 בספטמבר 2014
שתי אלומות אור מנציחות את המקום בו עמדו מגדלי התאומים, ביום השנה לפיגועי 11 בספטמבר.

שתי אלומות אור מסמנות את המקום שבו עמדו מגדלי התאומים, ביום השנה לפיגועי 11 בספטמבר.


עריכה - תבנית - שיחה
12 בספטמבר 2014
איור מתוך ספר המתאר את המודל ההליוצנטרי, משנת 1660.

איור מתוך ספר המתאר את המודל ההליוצנטרי, משנת 1660. תאוריה זו, שלפיה מרכז מערכת השמש הוא השמש, הפכה לקונצנזוס בקרב הקהילה המדעית החל מהמאות ה-16 וה-17, והיא אחד מהחידושים המשמעותיים של המהפכה המדעית. בניגוד אליה, המודל הגאוצנטרי שגורס שכדור הארץ נמצא במרכז מערכת השמש ובמרכז היקום כולו, היה מודל ששלט באירופה הנוצרית עד שהמודל ההליוצנטרי תפס את מקומו.

עריכה - תבנית - שיחה
13 בספטמבר 2014
שער שכם בפסטיבל האור בירושלים ב-2014.

שער שכם בפסטיבל האור בירושלים ב-2014. שער שכם נחשב לשער היפה והמפואר בשערי חומת ירושלים העות'מאנית. השער נבנה בתקופה העות'מאנית בהוראת הסולטאן סולימאן המפואר בשנת 1538. הוא נקרא בעברית "שער שכם" משום שממנו יצאה הדרך צפונה לעבר שכם, ובערבית הוא נקרא "באב אל-עמוד" (שער העמוד) על שום העמוד שניצב בעבר בכיכר השער.

עריכה - תבנית - שיחה
14 בספטמבר 2014
שוק לַה בּוֹקֶרִיַה במרכז ברצלונה שבספרד.

שוק לַה בּוֹקֶרִיַה, המכונה גם שוק סנט ז'וזפ, הוא שוק מזון ואטרקציה תיירותית במרכז ברצלונה שבספרד, עם כניסה משדרת לה רַמְבְּלָה. דוכני השוק שונים מאוד מהמקובל בשווקים ישראליים. קירות הדוכנים מחופים אריחי קרמיקה, משטחי התצוגה מנירוסטה בוהקת, ובדוכנים רבים המוצרים מוצגים מאחורי זכוכית.

עריכה - תבנית - שיחה
15 בספטמבר 2014
עדר עזים בדרכו למרעה בנחל שבעה ליד דרך נוף יער בית קשת בגליל התחתון.

עדר עזים בדרכו למרעה בנחל שבעה ליד דרך נוף יער בית קשת בגליל התחתון. עז הבית היא מחיות משק הבית הקדומות שבויתו על ידי האדם. העז בויתה באזור המזרח התיכון מעז הבר כ-10,000 שנים לפני זמננו לצורך שימוש בבשר, חלב וצמר. חקר ביות בעלי חיים נעשה במסגרת המחקר הארכאוזואולוגי תחום מחקר שהתפתח במאה ה-20 העוסק בחקר שרידי בעלי חיים מאתרים ארכאולוגיים לצורך הבנת חברות אנושיות קדומות.

עריכה - תבנית - שיחה
16 בספטמבר 2014
עמק יוסמיטי בפארק הלאומי יוסמיטי.

עמק יוסמיטי הוא עמק קרחוני בפארק הלאומי יוסמיטי, פארק לאומי השוכן בחלק המזרחי-מרכזי של מדינת קליפורניה שבארצות הברית. הפארק משתרע על פני שטח של 3,081 קמ"ר, הכולל גם את האזור שמעבר למורדות המערביים של רכס הסיירה נבדה. בכל שנה מבקרים בפארק כ-3.5 מיליון תיירים, ורובם מגיעים לעמק יוסמיטי ששטחו 18 קמ"ר. הפארק התפרסם ברחבי העולם בשל צוקי הגרניט, בשל מפלי המים, בשל נחליו הצלולים, בשל חורשות הסקוויה הענקית ובשל המגוון הביולוגי שלו.

עריכה - תבנית - שיחה
17 בספטמבר 2014
Meteora 1 evlahos.jpg

מטאורה הוא אזור במחוז תסליה במרכז יוון, שנופו עשוי מכשישים עמודי סלע תלולים. בשל בידודו של האזור והנגישות המוגבלת לראשי הצוקים, קמו בו בימי הביניים מנזרים אורתודוקסים. תופעות הטבע והתרבות הייחודיות בהן מצטיין מטאורה, הביאו להכרזתו בשנת 1988 כאתר מורשת עולמית.


עריכה - תבנית - שיחה
18 בספטמבר 2014
סוס הבית, בעל חיים מבוית ממשפחת הסוסיים.

סוס הבית הוא בעל חיים מבוית ממשפחת הסוסיים. הסוס הוא בהמה גדולה בעלת ארבע רגליים המסוגלת לשאת משאות כבדים ולפתח מהירויות ריצה גבוהות.


עריכה - תבנית - שיחה
19 בספטמבר 2014
יעל נובי בשמורת עין גדי, מדבר יהודה.

יעל נובי בשמורת עין גדי, מדבר יהודה. יעלי מדבר יהודה היו מטרה לציד משך שנים רבות, ואוכלוסייתן הלכה והידלדלה. לאחר חקיקת חוק הגנת חיות הבר ב-1955, התאוששה אוכלוסיית היעלים וההצלחה הביאה את רשות שמורות הטבע (כיום רשות הטבע והגנים) לאמץ את היעל כסמלה.


עריכה - תבנית - שיחה
20 בספטמבר 2014
מגדל בלן - מגדל מבוצר לגדות נהר טז'ו, בליסבון, בירת פורטוגל

מגדל בלן - מגדל מבוצר לגדות נהר טז'ו, בליסבון בירת פורטוגל. המגדל נבנה בתחילת המאה ה-16, לציון גילויו של מגלה הארצות ואסקו דה גמה. המבנה, שמהווה דוגמה לסגנון הגותיקה המנואלינית, היה לאחד מסמליה של ליסבון, ובשנת 1983 הוכרז כאתר מורשת עולמית.


עריכה - תבנית - שיחה
21 בספטמבר 2014
"משמר הלילה" (1642) או בשמו המלא "המיליציה של קפטן פרנס באנינג קוך".

"משמר הלילה" (1642) או בשמו המלא "המיליציה של קפטן פרנס באנינג קוך", הוא אחד הציורים המפורסמים ביותר של הצייר ההולנדי רמברנדט.


עריכה - תבנית - שיחה
22 בספטמבר 2014
יריקת אש- מופע בידורי שחוקרים משערים כי מקורו בטקס דתי הינדואיסטי.

יריקת אש היא מופע בידור שחוקרים משערים כי מקורו בטקס דתי הינדואיסטי.


עריכה - תבנית - שיחה
23 בספטמבר 2014
ערפילית המונקולוס - ערפילית החזרה המקיפה את הכוכב הכבד אטא קארינה. לערפילית יש שתי אונות, היוצרות מבנה דמוי שעון חול.

ערפילית המונקולוס (לטינית "אדם קטן") היא ערפילית החזרה המקיפה את הכוכב הכבד אטא קארינה, שמסתו עולה על מסת השמש פי 100 - 150. האור מהתפרצות של כוכב משתנה זה נצפה ב-1841 והפך את אטא קארינה למשך תקופה של כ-20 שנה לכוכב השני בבהירותו הנראית בשמי הלילה, אחרי סיריוס. לערפילית יש שתי אונות, היוצרות מבנה דמוי שעון חול, המתפשטות במהירות של כ-670 קילומטר לשנייה.

עריכה - תבנית - שיחה
24 בספטמבר 2014
יהודי- תימני תוקע בשופר, שנות ה-30 של המאה ה-20.

יהודי-תימני תוקע בשופר, שנות השלושים של המאה ה-20. השופר הוא תשמיש מצווה המשמש לקיום מצוות תקיעת שופר בראש השנה.


עריכה - תבנית - שיחה
25 בספטמבר 2014
פרט מפסיפס בבית הכנסת העתיק בבית אלפא, המציג את גלגל המזלות, ארבע התקופות ובמרכזו הליוס, הרוכב במרכבת השמש. המאה ה-5 לספירה.

פרט מפסיפס בן המאה ה-5 לספירה בבית הכנסת העתיק בבית אלפא, המציג את גלגל המזלות ובמרכזו הליוס, הרוכב במרכבת השמש, וכן את ארבע התקופות.


עריכה - תבנית - שיחה
26 בספטמבר 2014
ציור של יהודים עורכים "תשליך" בראש השנה, מעשה ידי הצייר אלכסנדר גרימסקי.

ציור של יהודים עורכים תשליך בראש השנה, מעשה ידי הצייר אלכסנדר גרימסקי. מנהג התשליך מתקיים על גדות נהר או ים שבהם יש דגים והוא מתבסס על הפסוק "וְתַשְׁלִיךְ בִּמְצֻלוֹת יָם כָּל-חַטֹּאותָם". מנהג זה התפתח בקהילות יהדות אשכנז בתחילת המאה ה-15. עד המאה ה-17 התקבל מנהג זה כמעט בכל הקהילות הספרדיות בהשפעתו של ר' חיים ויטאל, ששיבח מנהג זה.


עריכה - תבנית - שיחה
27 בספטמבר 2014
פרי של רימון מצוי, הנחשב במסורת היהודית לאחד משבעת המינים.

פרי של רימון מצוי, הנחשב במסורת היהודית לאחד משבעת המינים, ומסמל בתרבויות שונות שפע ופריון, יופי וחוכמה. בסעודת ליל ראש השנה, נהוג לאכול רימון ולאחל ש"ירבו זכויותינו כרימון", כלומר, כמספרם הרב של גרגירי הרימון.


עריכה - תבנית - שיחה
28 בספטמבר 2014
"אמריקן גותיק, וושינגטון די. סי.", תצלומו הנודע של גורדון פארקס משנת 1942. התצלום מציג אישה שחורה, בשם אלה ווטסון, שעבדה כמנקה בבניין מטה ה-FSA, שעומדת בגב זקוף אל מול דגל ארצות הברית, אוחזת בידה מטאטא וברקע יש סחבה.

"אמריקן גותיק, וושינגטון די. סי.", תצלומו הנודע של גורדון פארקס מ-1942, שצילם בעת עבודתו ב-FSA. שמו של התצלום לקוח מהציור "אמריקן גותיק" מאת גרנט ווד מ-1930, שכולל קומפוזיציה דומה. התצלום מציג אישה שחורה, בשם אלה ווטסון, שעבדה כמנקה בבניין מטה ה-FSA, שעומדת בגב זקוף אל מול דגל ארצות הברית, אוחזת בידה מטאטא וברקע יש סחבה. פארקס שאב את ההשראה לצילום זה ממקרים רבים של גזענות שבהם נתקל במסעדות ובחנויות בעיר וושינגטון המופרדת גזעית. התצלום התפרסם, היה לסמל של התקופה ולתצלום המזוהה ביותר עם פארקס.


עריכה - תבנית - שיחה
29 בספטמבר 2014
חבל הסודטים בצ'כוסלובקיה סופח לגרמניה הנאצית בעקבות הסכמה שהושגה בהסכם מינכן, שנחתם ב־29 בספטמבר 1938, שבו נכנעו בריטניה וצרפת לדרישותיו של אדולף היטלר. בתמונה שלוש נשים מצדיעות במועל יד לצבא הגרמני הפולש; כל אחת מהן מבטאת הלך רוח שונה בתכלית.

חבל הַסוּדֶטִים בצ'כוסלובקיה סופח לגרמניה הנאצית בעקבות הסכמה שהושגה ב־29 בספטמבר 1938 בהסכם מינכן, שבו נכנעו בריטניה וצרפת לדרישותיו של היטלר. בצילום תעמולה גרמני זה (פורסם במקור בביטאון "פֶלקישֶר בֶּאוֹבַּכטר") נראות שלוש נשים גרמניות-אתניות הלומות רגש בעיירה אֶגֶר שבסודטים (כיום חֶבּ, בצ'כיה) המצדיעות במועל יד בעת ביקור היטלר בעירן ב-3 באוקטובר 1938.


עריכה - תבנית - שיחה
30 בספטמבר 2014

"קפריזין" (1947), איור מעשה ידי פרץ ויינריך המתאר את מחנות המעצר בקפריסין ששימשו, בין השנים 1946‏-1949, לצורך כליאת המעפילים המגיעים לארץ ישראל. במחנות אלו פעלו אמנים כזאב בן-צבי, נפתלי בזם, שמואל כץ וויינריך, שעסקו בחינוך אמנותי וביצירת אמנות ואמנות שימושית.

עריכה - תבנית - שיחה
תמונות מומלצות
2009       אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2010 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2011 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2012 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2013 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2014 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2015 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2016 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2017 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2018 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2019 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2020 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2021 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2022 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2023 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר