ויקיפדיה:תמונה מומלצת/המלצות קודמות/ספטמבר 2020

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תמונות מומלצות
2009       אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2010 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2011 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2012 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2013 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2014 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2015 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2016 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2017 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2018 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2019 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2020 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
ספטמבר
1 בספטמבר 2020
הכדורגלן הספרדי דויד וייה במדי אתלטיקו מדריד ב-2013, חוגג, לאחר שהבקיע שער

הכדורגלן הספרדי דויד וייה חוגג, לאחר שהבקיע שער במדי אתלטיקו מדריד ב-2013. וייה, ששיחק בעמדת החלוץ, הופיע לאורך הקריירה במדי מספר קבוצות בליגת העל הספרדית בכדורגל. הוא שיחק גם בנבחרת הלאומית של ספרד, והוא מלך השערים שלה בכל הזמנים במשחקים בינלאומיים, ובפרט במשחקי גביע העולם בכדורגל. נחשב לאחד מטובי החלוצים של דורו, ולאחד משחקני ההתקפה הספרדיים הטובים ביותר בתולדות הכדורגל.

עריכה - תבנית - שיחה
2 בספטמבר 2020 תבנית:תמונה מומלצת 2 בספטמבר 2020 עריכה - תבנית - שיחה
3 בספטמבר 2020 תבנית:תמונה מומלצת 3 בספטמבר 2020 עריכה - תבנית - שיחה
4 בספטמבר 2020 תבנית:תמונה מומלצת 4 בספטמבר 2020 עריכה - תבנית - שיחה
5 בספטמבר 2020 תבנית:תמונה מומלצת 5 בספטמבר 2020 עריכה - תבנית - שיחה
6 בספטמבר 2020 תבנית:תמונה מומלצת 6 בספטמבר 2020 עריכה - תבנית - שיחה
7 בספטמבר 2020 תבנית:תמונה מומלצת 7 בספטמבר 2020 עריכה - תבנית - שיחה
8 בספטמבר 2020 תבנית:תמונה מומלצת 8 בספטמבר 2020 עריכה - תבנית - שיחה
9 בספטמבר 2020 תבנית:תמונה מומלצת 9 בספטמבר 2020 עריכה - תבנית - שיחה
10 בספטמבר 2020 תבנית:תמונה מומלצת 10 בספטמבר 2020 עריכה - תבנית - שיחה
11 בספטמבר 2020
שתי אלומות אור מנציחות את המקום בו עמדו מגדלי התאומים, ביום השנה לפיגועי 11 בספטמבר.

שתי אלומות אור מסמנות את המקום שבו עמדו מגדלי התאומים, ביום השנה לפיגועי 11 בספטמבר.


עריכה - תבנית - שיחה
12 בספטמבר 2020
נשיא ארצות הברית ברק אובמה מעניק בהפתעה גמורה את מדליית החירות הנשיאותית לג'ו ביידן. ביידן ואובמה במרכז התמונה. ביידן מביט לימין התמונה. אובמה מאחוריו מניח על צווארו את סרט המדליה.

מדליית החירות הנשיאותית היא, יחד עם מדליית הזהב של הקונגרס, אחת משני העיטורים האזרחיים הגבוהים ביותר בארצות הברית. בתמונה, נשיא ארצות הברית ברק אובמה — באחת מפעולותיו האחרונות כנשיא — מעניק בהפתעה גמורה את מדליית החירות הנשיאותית לג'ו ביידן, מי שהיה סגנו ועמיתו למירוץ. ביידן הוזמן להרמת כוסית לכבוד סיום כהונת ממשל אובמה, אך לפני עשרות עיתונאים ולעיני האומה כולה, עוטר במדלייה. הייתה זו הפעם הראשונה והיחידה בה אובמה העניק את מדליית החירות הנשיאותית עם אות הוקרה, כבוד ששלושת קודמיו שמרו רק לנשיא לשעבר רונלד רייגן, למזכיר המדינה של ארצות הברית לשעבר קולין פאוול ולאפיפיור יוחנן פאולוס השני.

עריכה - תבנית - שיחה
13 בספטמבר 2020 תבנית:תמונה מומלצת 13 בספטמבר 2020 עריכה - תבנית - שיחה
14 בספטמבר 2020
תמונה בשחור לבן, כולם יושבים על מדרגות ומביטי לכיוון הצופה. חברי להקת הצ'יזבטרון באוגוסט 1949. מימין לשמאל: שורה ראשונה - נעמי פולני, חיים חפר. שורה שנייה - אדי גרינברג (באקורדיון), גדעון זינגר. שורה שלישית - שייקה אופיר, זם דגן, שמואל בונים. מאחור (שורה רביעית): יואל זילברג.

חברי להקת הצ'יזבטרון באוגוסט 1949. מימין לשמאל: שורה ראשונה - נעמי פולני, חיים חפר. שורה שנייה - אדי גרינברג (באקורדיון), גדעון זינגר. שורה שלישית - שייקה אופיר, זם דגן, שמואל בונים. מאחור (שורה רביעית): יואל זילברג. הצ'יזבטרון הייתה להקת הזמר והבידור של הפלמ"ח ושל צה"ל בראשית הקמתו, והתקיימה מינואר 1948 ועד שנת 1950. היא נחשבת כלהקה הצבאית הראשונה שהוקמה בישראל (קדמה לה להקת הבריגדה, אך זו הופיעה בפני החיילים העבריים בנכר).

עריכה - תבנית - שיחה
15 בספטמבר 2020
תמונה בשחור-לבן. אגתה ישובה, מביטה לצד ימין התמונה, כשהיא עונדת משקפיה, לובשת מעיל פרווה, ולצווארה שתי שרשראות פנינים. לראשה כובע פרחוני.

דיים אָגָאתָה מרי קלאריסה כְּרִיסְטִי בהולנד בתמונה מה-17 בנובמבר 1964. אגאתה כריסטי הייתה סופרת ומחזאית בריטית, שהתפרסמה בעיקר בשל עשרות סיפורי הבלשים שכתבה במהלך המאה ה-20.


עריכה - תבנית - שיחה
16 בספטמבר 2020
הרב נח גד וינטרוב (משמאל), לבוש בקפוטה לבנה כמנהג אנשי ירושלים' מביט לכיוון הצופה, ולצדו, בימין התמונה, הרב ירחמיאל יהודה מאיר קאליש, לובש טלית, אוחז בידו של וינטרוב.

הרב נח גד וינטרוב (משמאל), לבוש בקפוטה לבנה כמנהג אנשי ירושלים, ולצדו הרב ירחמיאל יהודה מאיר קאליש בנו של הרב שמעון שלום קאליש. בשנים תרצ"ג - תרצ"ד שבהן התגורר בארץ ישראל רבי שמעון שלום קאליש מחסידות אמשינוב, ליווה אותו החסיד נח גד וינטרוב וכתב מפיו את דברי תורתו, שלאחר מכן יצאו לאור בספר 'אמרות טהורות'.

עריכה - תבנית - שיחה
17 בספטמבר 2020
יהודי- תימני תוקע בשופר, שנות ה-30 של המאה ה-20.

יהודי-תימני תוקע בשופר, שנות השלושים של המאה ה-20. השופר הוא תשמיש קדושה המשמש לקיום מצוות תקיעת שופר בראש השנה.


עריכה - תבנית - שיחה
18 בספטמבר 2020
פרי רימון חצוי. ניתן לראות את גרעיניו הרבים האדומים.

רימון מצוי הוא עץ תרבותי נשיר. פרי הרימון, המכיל מאות גרעינים עסיסיים, נאכל ונסחר באופן נרחב מאז העת העתיקה, הודות לחיי המדף הארוכים שלו, לטעמו ולסגולות הרפואיות שיוחסו לו. הרימון נמנה עם שבעת המינים, ומסמל בתרבויות שונות שפע ופריון, יופי וחוכמה. בשל יפי הפרי וערכיו הסמליים, נפוץ השימוש בצורתו לעיטור מבנים, מטבעות, לבוש ועוד, ומקומות רבים קרויים על שמו. בסעודת ליל ראש השנה, נהוג לאכול רימון ולאחל "ירבו זכויותינו כרימון".


עריכה - תבנית - שיחה
19 בספטמבר 2020
פרט מפסיפס בבית הכנסת העתיק בבית אלפא, המציג את גלגל המזלות, ארבע התקופות ובמרכזו הליוס, הרוכב במרכבת השמש. המאה ה-5 לספירה.

פרט מפסיפס בן המאה ה-5 לספירה בבית הכנסת העתיק בבית אלפא, המציג את גלגל המזלות ובמרכזו הליוס, הרוכב במרכבת השמש, וכן את ארבע התקופות.


עריכה - תבנית - שיחה
20 בספטמבר 2020
רחל המשוררת

רחל בְּלוּבְשְׁטֵיין סלע (י"ט בתשרי ה'תרנ"א, 20 בספטמבר 1890כ"ט בניסן ה'תרצ"א, 16 באפריל 1931), המוכרת בשם העט שלהּ, "רחל" (ולעיתים רחל המשוררת), הייתה מן המשוררות הבולטות בשירה העברית הקלאסית המחודשת.


עריכה - תבנית - שיחה
21 בספטמבר 2020
ציור של יהודים עורכים "תשליך" בראש השנה, מעשה ידי הצייר אלכסנדר גרימסקי.

ציור של יהודים עורכים תשליך בראש השנה, מעשה ידי הצייר אלכסנדר גרימסקי. מנהג התשליך מתקיים על גדות נהר או ים שבהם יש דגים והוא מתבסס על הפסוק "וְתַשְׁלִיךְ בִּמְצֻלוֹת יָם כָּל-חַטֹּאותָם". מנהג זה התפתח בקהילות יהדות אשכנז בתחילת המאה ה-15. עד המאה ה-17 התקבל מנהג זה כמעט בכל הקהילות הספרדיות בהשפעתו של ר' חיים ויטאל, ששיבח מנהג זה.


עריכה - תבנית - שיחה
22 בספטמבר 2020
יער בגרמניה בסתיו. בעונת הסתיו מתרחשת באזורים הממוזגים תופעת השלכת - העלים משנים את צבעם ונושרים מן העצים.

יער בהיידלברג שבגרמניה בסתיו. בעונת הסתיו מתרחשת באזורים הממוזגים תופעת השלכת - העלים משנים את צבעם ונושרים מן העצים.


עריכה - תבנית - שיחה
23 בספטמבר 2020
חיפושית ממשפחת החִדְקוֹנִיתיים שיושבת על בלוט הנראה בתמונה. החיפושית במרכז התמונה. ראשה פונה לשמאל התמונה והחדק שלה פונה לפינה הימנית התחתונה של התמונה.

חיפושית ממשפחת החִדְקוֹנִיתיים שנאספה מעץ אלון (יושבת על בלוט הנראה בתמונה) באוקלנד, במדינת קליפורניה שבארצות הברית. החדקונית מתאפיינת לרוב בקדמת ראש מאורכת הדומה לחדק, עם גפי הפה בקצה שלה. משפחת החדקוניתיים היא משפחה עשירה מאוד במינים, ומונה למעלה מ-60,000 כאלה. המין חדקונית הדקל האדומה נפוץ בארץ ישראל והמית דקלים רבים.

עריכה - תבנית - שיחה
24 בספטמבר 2020
קריל אנטארקטי

קריל אנטארקטי הוא מין של סרטן זעיר ממשפחת הקריליים החי באוקיינוס הדרומי. הקריל האנטארקטי חי בנחילים גדולים, שיכולים לכלול בין עשרת אלפים לשלושים אלף פרטים למ"ק. הוא ניזון מפיטופלנקטון. אורכו עד 6 ס"מ ומשקלו עד 2 גרם. הקריל ממלא תפקיד חשוב במערכת האקולוגית של אנטארקטיקה, והוא אחד מהמינים הנפוצים ביותר בעולם. אוכלוסיית כל הקרילים האנטארקטיים בעולם מסתכמת לכדי משקל כולל של כ-500 מיליון טון, והוא מהווה כ-0.66% מהביומסה הכוללת על פני כדור הארץ.

עריכה - תבנית - שיחה
25 בספטמבר 2020
המרכז הרפואי הדסה בהר הצופים (1939−1936) מאת אלפרד ברנהיים; התמונה בסגנון "הצילום החדש"

"המרכז הרפואי הדסה בהר הצופים" (1936–1939) מאת אלפרד ברנהיים; ברנהיים היה מבכירי הצלמים בארץ ישראל של תקופת היישוב. בייחוד ידועים תצלומיו המתעדים את יצירותיו של האדריכל אריך מנדלסון. אלו, אפשרו לו להתמקד בקומפוזיציה בסגנון "הצילום החדש".


עריכה - תבנית - שיחה
26 בספטמבר 2020
רוכבי אופנים בנתיבי איילון ביום כיפור

רוכבי אופניים בנתיבי איילון ביום כיפור. צביון החיים בישראל משתנה בצורה משמעותית ביום הכיפורים. מאפיינים בולטים של מועד זה, אשר אינם ניכרים ברוב יישובי הארץ בחגים אחרים, הם הפסקה כמעט מוחלטת של תנועת כלי הרכב בערים. עובדה זו מנוצלת על ידי רוכבי אופניים וגלגיליות רבים לנסיעה בכבישים הפנויים.


עריכה - תבנית - שיחה
27 בספטמבר 2020
שעיר לעזאזל ששולח למדבר ביום הכיפורים בתקופת בית המקדש, ציור מאת ויליאם הולמן האנט (1854).

שעיר לעזאזל ששולח למדבר ביום הכיפורים בתקופת בית המקדש, בציור "שעיר לעזאזל" מאת ויליאם הולמן האנט (1854).


עריכה - תבנית - שיחה
28 בספטמבר 2020
Maurycy Gottlieb - Jews Praying in the Synagogue on Yom Kippur.jpg

יהודים מתפללים בבית הכנסת ביום הכיפורים הוא ציור מאת הצייר היהודי-פולני מאוריצי גוטליב, הנחשב לאחד מן הייצוגים הבולטים של האמנות היהודית במאה ה-20. גוטליב צייר בתמונה שלושה דיוקנאות עצמיים שלו: כילד, כנער וכאדם בוגר. על ספר התורה המופיע בציור כתובה הקדשה לזכרו של גוטליב, וכך הוא מופיע בתמונה פעם רביעית כאדם שמאוזכר לאחר פטירתו.


עריכה - תבנית - שיחה
29 בספטמבר 2020
חבל הסודטים בצ'כוסלובקיה סופח לגרמניה הנאצית בעקבות הסכמה שהושגה בהסכם מינכן, שנחתם ב־29 בספטמבר 1938, שבו נכנעו בריטניה וצרפת לדרישותיו של אדולף היטלר. בתמונה שלוש נשים מצדיעות במועל יד לצבא הגרמני הפולש; כל אחת מהן מבטאת הלך רוח שונה בתכלית.

חבל הַסוּדֶטִים בצ'כוסלובקיה סופח לגרמניה הנאצית בעקבות הסכמה שהושגה ב־29 בספטמבר 1938 בהסכם מינכן, שבו נכנעו בריטניה וצרפת לדרישותיו של היטלר. בצילום תעמולה גרמני זה (פורסם במקור בביטאון "פֶלקישֶר בֶּאוֹבַּכטר") נראות שלוש נשים גרמניות-אתניות הלומות רגש בעיירה אֶגֶר שבסודטים (כיום חֶבּ, בצ'כיה) המצדיעות במועל יד בעת ביקור היטלר בעירן ב-3 באוקטובר 1938.


עריכה - תבנית - שיחה
30 בספטמבר 2020
הדיונה גבעת חול שקצהה קו אלכסוני מהפינה הימנית העליונה של התמונה ועד הפינה השמאלית התחתונה. בחצי השני של התמונה (החצי העליון) שמים מעוננים חלקית. בחור צעיר, רזה, הלובש מכנסי ספורט שחורים, ונעלי ספורט שחורות בלבד, רץ במרכז התמונה במורד הדיונה (לכיוון הפינה השמאלית התחתונה), שריצתו מרימה ענני חול מאחוריו.

אדם רץ במורד דיונה בפארק הלאומי הדיונות הגדולות בדרום-מרכז קולורדו שבארצות הברית. הוא נקבע כפארק לאומי ב-13 בספטמבר 2004. הפארק נפרש על גבי 179 קילומטרים רבועים ושמורת הדיונות הנלווית מגינה על 168 קילומטרים רבועים נוספים. שדה הדיונות שבפארק הוא אחד מארבעה אזורים גאוגרפיים הנמצאים בו, והוא משתרע על 78 קילומטרים רבועים. השדה כולל את דיונת החול הגבוהה ביותר באמריקה הצפונית, המתנשאת עד לגובה של 229 מטרים. ההערכה היא שבשדה הדיונות יש כ-5 מיליארד מטרים מעוקבים של חול.

עריכה - תבנית - שיחה
תמונות מומלצות
2009       אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2010 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2011 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2012 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2013 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2014 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2015 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2016 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2017 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2018 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2019 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2020 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר