רוחות חג המולד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רוחות חג המולד
ChistmasCarol2009-Poster.jpg
מבוסס על: ספרו של צ'ארלס דיקנס "מזמור חג המולד" ("A Christmas Carol")
בימוי: רוברט זמקיס
הפקה: ג'ק רפק
סטיב סטרקי
רוברט זמקיס
תסריט: רוברט זמקיס
עריכה: ג'רמיה אודריסקול
שחקנים ראשיים: ג'ים קארי
גרי אולדמן
קולין פירת'
מוזיקה: אלן סילבסטרי
צילום: רוברט פרסלי
חברת הפצה: חברת וולט דיסני
מדינה: ארצות הברית
אולפן: ImageMovers Digital
הקרנת בכורה:

הממלכה המאוחדתFlag of the United Kingdom.svg 3 בנובמבר 2009

ארצות הבריתFlag of the United States.svg 6 בנובמבר 2009
משך הקרנה: 96 דקות
שפת הסרט: אנגלית
תקציב הפקה: 175 - 200 מיליון דולר
הכנסות: 325,286,646 דולר

רוחות חג המולדאנגלית: A Christmas Carol) הוא סרט אנימציה אמריקאי משנת 2009 שנכתב ובוים על ידי רוברט זמקיס. הסרט הוא עיבוד של הספר "מזמור חג המולד" מאת צ'ארלס דיקנס. בסרט מגלם השחקן ג'ים קארי מספר תפקידים, בהם הדמויות של אבנז'ר סקרוג' כילד צעיר, גבר בגיל העמידה ואיש זקן; בנוסף הוא מגלם בסרט את שלוש הרוחות אשר רודפות את אבנז'ר.

סרט תלת ממד זה הופק באמצעות תהליך לכידת תנועה, טכניקה אשר זמקיס השתמש בה לפני כן בסרטיו "רכבת לקוטב" בשנת 2004 ו"ביאוולף" בשנת 2007.

צילום הסרט התחיל בפברואר 2008, והוא הופץ ב-3 בנובמבר 2009 על ידי חברת וולט דיסני. סרט זה היה הסרט הראשון של חברת דיסני שנעשה באיימקס תלת מימד (IMAX 3-D).

עלילת הסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט מתרחש בלונדון בשנת 1843. אבנז'ר סקרוג' (ג'ים קארי) הוא זקן ממורמר שעבודתו היא הלוואת כסף. הוא מתבונן בבוז על הדברים שמסמלים את חג המולד, ומסרב לבקר את משפחתו ואחיינו פרד (קולין פירת') בארוחת החג. אבנז'ר מכריח את העובד שלו בוב קרטצ'יט (גרי אולדמן) להתחנן לקחת יום חופש בשביל משפחתו, ובנוסף הוא משלם לו סכום זעום של כסף.

בליל חג המולד מבקר את אבנז'ר רוח - שותף העסקים לשעבר שלו ג'ייקוב מארלי (אולדמן), שמת שבע שנים לפני כן בערב חג המולד. ג'ייקוב מספר לאבנז'ר שעכשיו הוא מוכרח לבלות את שארית חייו בסחיבת שלשלאות כבדות, מפני שחי חיים חמדניים. ג'ייקוב מזהיר את אבנז'ר שהוא יסבול תוצאות אפילו יותר גרועות אם לא ישנה את דרכיו, והוא חוזה שירדפו אותו שלוש רוחות שיעזרו וידריכו אותו.

הרוח הראשונה היא רוח חג המולד של העבר, שמראה לאבנז'ר את עברו בסביבות זמן חג המולד. הרוח מראה לאבנז'ר איך הפך להיות האיש רודף הבצע שהוא היום. אבנז'ר שהה רוב ילדותו בפנימיה, הוזנח על ידי אביו בחגים, עד שלבסוף הביאה אותו הביתה אחותו האוהבת פאן (רובין רייט), אך היא נפטרה בגיל צעיר לאחר לידת אחיינו פרד. כעבור זמן מה אבנז'ר החל קריירה מצליחה כמלווה כספים והתארס לאישה בשם בל (רייט). לאחר מכן, בל ביטלה את אירוסיה עם אבנז'ר ובעקבות כך אבנז'ר החל להיות אובססיבי בקשר להתעשרות שלו. אבנז'ר אינו מסוגל לראות את כל האירועים שמראה לו הרוח ולכן הוא מחסל את הרוח בעזרת מכשיר המכבה נרות (Candle snuffer).

הרוח השנייה היא רוח חג המולד של ההווה, שמראה לאבנז'ר את האושר של האנשים שמסביבו בחג המולד. בין אנשים אלו מופיע אחיינו פרד, שצוחק על אבנז'ר עם משפחתו. בנוסף רואה אבנז'ר את משפחתו של בוב, שבקושי מצליחה לשרוד עם התשלום המועט שהוא משלם לו. אבנז'ר נרגש כאשר הוא רואה את בנו החולה של בוב, טים, שנהנה מחג המולד, ומבין שטים לא יחיה עוד זמן רב.

הרוח השלישית היא רוח חג המולד של העתיד, שמשחקת באבנז'ר כאשר היא רודפת אחריו על כרכרה ברחובות לונדון לפני שהיא מראה לו את ההשלכות האחרונות של החמדנות שלו. אבנז'ר רואה בעתיד שהוא כבר מת, רואה את פרד ואשתו שמחים שירשו את כספיו, את העוזרת שלו שגנבה ממנו כסף, וגבר שהיה נוכח בהלוויתו רק בשביל לקבל ארוחה חינם. טים, בנו של בוב, גם כן מת ומשאיר את בוב ומשפחתו להתאבל עליו בחג המולד. אבנז'ר המפוחד שואל את הרוח אם מה שראה ללא ספק יקרה בעתיד, או שהוא יכול לשנות את עתידו. לבסוף הרוח מכריחה את אבנז'ר ליפול אל תוך קברו הריק שנמצא בגיהנום.

אבנז'ר מתעורר פתאום ביום חג המולד ומגלה שכל הרוחות שביקרו אותו היו חלק מחלום שחלם בלילה אחד. הסרט מסתיים בכך שאבנז'ר מחליט לשנות את חייו ומבלה את שארית חייו כמעין אב שני לטים, בנו של בוב. הוא הופך להיות אדם שאוהב את חג המולד.

צוות השחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ג'ים קארי - מגלם את אבנז'ר סקרוג' ואת רוחות חג המולד בעבר, הווה והעתיד.
  • רובין רייט - מגלמת את בל (ארוסתו של אבנז'ר) ופאן (אחותו של אבנז'ר).
  • גרי אולדמן - מגלם את בוב קרטצ'יט (עובדו של אבנז'ר), ג'ייקוב מארלי (שותף העסקים לשעבר של אבנז'ר) וטים (בנו של בוב).
  • קולין פירת' - מגלם את פרד (אחיינו של אבנז'ר).
  • קרי אלווס - מגלם את דיק ווילקינס (שותפו לדירה לשעבר של אבנז'ר), איש עני, נוכל, איש המבקש מאבנז'ר תרומה לעניים ואיש עסקים.
  • בוב הוסקינס - מגלם את מר פזיוויג (הבעלים של העסק בו עבד אבנז'ר כמתמחה) ופושע שקונה את רכושו הגנוב של אבנז'ר מעוזרתו.
  • פיונולה פלנגן - מגלמת את גברת דילבר.
  • מולי סי. קווין - מגלמת את בלינדה קרטצ'יט (אשתו של בוב).
  • רון בוטיטה - מגלם איש מרופט ואיש לבוש טוב השרים שיר מזמור.

רווחי הסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט הגיע למקום הראשון במכירות ב-3,683 תיאטראות והכניס 30,051,075 דולר בשבוע הקרנת הבכורה שלו. בסך הכול הכניס הסרט 318,481,366 דולר ברחבי העולם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]