הרצח בברנוער

(הופנה מהדף הרצח בבר-נוער)
הרצח בברנוער
בית אגודת הלהט"ב ברחוב נחמני בתל אביב, בו אירע הפיגוע
בית אגודת הלהט"ב ברחוב נחמני בתל אביב, בו אירע הפיגוע
תאריך 1 באוגוסט 2009 עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום תל אביב-יפו עריכת הנתון בוויקינתונים
מטרה בני נוער להט"בים
קואורדינטות 32°03′56″N 34°46′34″E / 32.065583333333°N 34.776083333333°E / 32.065583333333; 34.776083333333
סוג פיגוע ירי עריכת הנתון בוויקינתונים
הרוגים 2 עריכת הנתון בוויקינתונים
פצועים 15
מבצע לא ידוע
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הרצח בברנוער היה פיגוע ירי שהתרחש במוצאי שבת, 1 באוגוסט 2009, בבית אגודת הלהט"ב בתל אביב, בעת פעילות הברנוער. בפיגוע נרצחו שניים - ניר כץ וליז טרובישי - ונפצעו אחד עשר. לאחר ארבע שנים הוגש כתב אישום נגד חשוד בביצוע הרצח, שבוטל לאחר שהתגלה שהחשוד הופלל לשווא על ידי עד מדינה ושהוא אינו הרוצח. הרצח טרם פוענח.

הרצח[עריכת קוד מקור | עריכה]

במוצאי שבת, 1 באוגוסט 2009, בשעה 22:40, התפרץ אלמוני חמוש ל"ברנוער" בתל אביב, מועדון למפגש חברתי של בני נוער, הממוקם בבית אגודת הלהט"ב ברחוב נחמני בלב העיר תל אביב. החמוש, לבוש בבגדי הסוואה שחורים ומסכה על פניו, ירה בנוכחים ללא הבחנה ונמלט מהמקום[1]. מהירי נהרגו במקום ניר כץ - מדריך בברנוער, וליז טרובישי - נערה בת 16. מדריך נוסף ותשעה בני נוער נפצעו, חלקם קשה. שניים מתוכם נותרו נכים לצמיתות[2]. המדריך הנוסף, חן לנגר, שנותר נכה בעקבות כדור שחדר לרגלו ונשאר בה עד יומו האחרון, שם קץ לחייו ביוני 2020[3].

המשטרה פתחה בחיפושים אחר היורה, וסגרה מספר מקומות בילוי של הקהילה שפעלו בסמוך באותה עת, מחשש לירי נוסף[4]. שעות אחדות לאחר האירוע התארגנה בשדרות רוטשילד שבעיר הפגנת מחאה בה השתתפו כמה מאות אנשים. המפגינים צעדו ברחוב אלנבי ורחוב המלך ג'ורג' עד למרכז העירוני לקהילה הגאה בגן מאיר, ובדרך לשם קראו קריאות כגון "הומופובים מסיתים, על ידיכם דם ילדים"[5]. למחרת, בשעה 17:00, התקיימה ברחוב רוטשילד הפגנה נוספת, ומשמרות מחאה נערכו גם במרכז הכרמל בחיפה ובכיכר ציון בירושלים. בבאר שבע, התקיימה תהלוכה שצעדה מקריית הממשלה ובית המשפט בעיר ועד לסניף אגודת הלהט"ב בעיר. בתהלוכה ובעצרת השתתפו כ-400 איש. תהלוכה זו הייתה למעשה מצעד הגאווה הראשון בעיר[6].

הרצח סוקר בהרחבה בכלי התקשורת וגונה על ידי אנשי ציבור רבים. נשיא המדינה, שמעון פרס הגיב על הרצח באומרו: "הרצח המזעזע שבוצע אתמול בתל אביב נגד בני נוער וצעירים הוא רצח שעם תרבותי ונאור לא יכול להשלים עמו. רצח ושנאה הם שני הפשעים הקשים ביותר בחברה, על המשטרה לעשות מאמץ עליון כדי לתפוס את הרוצח השפל, ועל העם כולו להתאחד בגינוי המעשה הנתעב הזה". גם ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה את הרצח בראשית ישיבת הממשלה[7], וארבעה ימים לאחר ההתקפה הגיע למקום האירוע על מנת להביע הזדהות עם הקהילה[8]. במוצאי השבת שלאחר מכן נערכה עצרת הזדהות עם הקהילה בכיכר רבין בהשתתפות עשרות אלפים. בין הנואמים היה חן לנגר, המדריך שנפצע באירוע הירי.

השלכות הרצח[עריכת קוד מקור | עריכה]

אאוטינג[עריכת קוד מקור | עריכה]

נרות זיכרון בעצרת בכיכר רבין ב-8 באוגוסט 2009, שבוע לאחר פיגוע הירי בברנוער
נשיא המדינה, ראובן ריבלין ורעייתו נחמה במרכז הגאה בתל אביב במלאת שמונה שנים לרצח בברנוער. מימין יו"ר המרכז העירוני לקהילה הגאה איתי פנקס וראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי, אוגוסט 2017

החשיפה הציבורית של הפצועים באירוע על ידי התקשורת בתוכניות החדשות, הובילה למספר מקרים בהם בני נוער שטרם גילו לאיש על נטייתם המינית, ולא יצאו מהארון, נדרשו להתמודד במקביל לפציעה גם עם חרדה מתגובת הוריהם וחבריהם לכיתה שלא ידעו על נטייתם המינית קודם האירוע. במספר מקרים הורים ובני משפחות סירבו להגיע בשלב הראשוני לסעוד את מיטת קרובם[9], או לאפשר את חזרתו לבית הוריו[10].

בדצמבר 2009, חמישה חודשים לאחר הפיגוע, התנצלה חברת החדשות של ערוץ 2 באופן רשמי על כך שבליל הרצח צולמו ושודרו תמונות הנערים הפצועים ללא אישור, ועל עוגמת הנפש שנגרמה בשל כך[11].

מעמד הנפגעים וזכויותיהם[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות הרצח פעלו גורמים שונים לדאגה לסיוע כספי לנפגעים[12][13]. שניים מן הנפגעים ניסו לתבוע גורמים שונים, ובכלל זה את אגודת הלהט"ב, כדי לקבל סיוע[14]. ביולי 2010 הגישו כמה חברי כנסת, ובראשם ניצן הורוביץ, הצעה לתיקון לחוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה שיעניק תגמולים גם לנפגעי פשעי שנאה[15][16]. ההצעה הועלתה מחדש בשנת 2012 על ידי נינו אבסדזה, אך לא קודמה.

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב דחה את תביעתו של אחד המדריכים כי המוסד לביטוח לאומי יכיר בו כנפגע עבודה, כיוון שמעמדו כמתנדב לא הוסדר בעיריית תל אביב קודם לאירוע[17][18].

סוגיה אחרת התעוררה ביחס למעמדו של בן-זוגו של ניר כץ שנרצח באירוע. בן-הזוג הוא אזרח זר, והשניים החלו בהסדרת תושבותו במשרד הפנים בתור 'ידוע בציבור'. אולם לאחר הרצח, משתמה אשרת השהייה שלו, הורה לו משרד הפנים לעזוב את ישראל. בעקבות לחץ ציבורי, ניאות משרד הפנים לאפשר את המשך שהייתו בישראל[19].

המשך פעילותו של המועדון[עריכת קוד מקור | עריכה]

המועדון המשיך את פעילותו לאחר הרצח, אך התקשה מאז להשיג את התקציב הנחוץ להפעלתו. אחד הקשיים נבע מעלות ההחזקה של מאבטח שהוצב במקום לאחר האירוע[20]. מייק המל, יו"ר אגודת הלהט"ב טען באותו זמן כי חברות מסחריות ישראליות חוששות לתרום למקום[21]. קושי נוסף בהמשך הפעלת המקום נבע מרתיעתן של חברות ביטוח מלבטח את המקום[22].

בעקבות האירוע שופץ המועדון בעלות של רבע מיליון ש"ח. עיריית תל אביב השתתפה במקצת המימון, אך במאי 2011 איימה להוציא צו הריסה לחלק מן המבנה[23]. עם זאת, המועדון המשיך להתקיים.

תגובות לרצח[עריכת קוד מקור | עריכה]

הזדהות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגל הגאווה עם "סרט אבלות" שחור. דגל זה הפך לנפוץ לאחר האירוע כסמל לאבלה של הקהילה

הרצח עורר גלי הזדהות עם חברי קהילת הלהט"ב בישראל. אף שהמניע לרצח לא התברר בתקופה הקצרה שלאחר האירוע, הוא נתפס בקרב ציבור רחב וגורמי תקשורת רבים כפשע שנאה נגד קהילת הלהט"ב. בעקבות זאת, קיימו ארגוני הלהט"ב מספר עצרות הזדהות ומחאה נגד ההומופוביה בישראל. לעצרות אלו הצטרפו גם ארגונים נוספים, בהם תנועות נוער, תנועות מפלגתיות וארגונים לזכויות אדם ואזרח. ב-8 באוגוסט, כשבוע לאחר הירי, נערכה בכיכר רבין בתל אביב עצרת הזדהות, שבה נכחו רבבות משתתפים, הופיעו אמנים חברי הקהילה ותומכיה, ואישי ציבור שנשאו נאומים, בהם נשיא המדינה שמעון פרס, שרים וחברי כנסת. עצרות זיכרון התקיימו בנוכחות אישי ציבור וקהל של אלפים לרגל יום השנה לרצח בשנת 2010[24], ובשנת 2011 בגן מאיר בתל אביב[25].

קהילות להט"ב במדינות אחרות יצאו אף הן בעצרות הזדהות. בברלין, בירת גרמניה, התקיימה ב-4 באוגוסט הפגנת הזדהות ותמיכה של כ-1,500 איש עם קורבנות הירי[26].

אנשי ציבור ומנהיגים מתנועות נוער בישראל הגיבו על הרצח בזעזוע עמוק. בכנסת הוקדש דיון מיוחד לנושא הרצח וההומופוביה בישראל. ב-6 באוגוסט ביקר ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, בבית אגודת הלהט"ב שבו אירע הרצח, מלווה בשר החינוך גדעון סער. חלק ניכר מהמחאה בעקבות הרצח הופנה כלפי חבר הכנסת נסים זאב מסיעת ש"ס שאמר כשנה וחצי לפני הירי כי "צריך לטפל בהומואים כמו בשפעת העופות"[27]. רבים ראו בהתבטאות זו כהתרת דמם של חברי הקהילה הלהט"בית.

בעקבות הרצח הקימה עמותת בת קול - נשים דתיות לסביות ביסקסואליות טרנסג'נדריות וקוויריות את "המניין הגאה" לתפילה קהילתית משותפת[28].

האשמת גורמים דתיים וחרדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עצרת מחאה נגד אירוע הירי בכיכר רבין, תל אביב

לאחר הרצח, כתב חוקר התקשורת ד"ר גלעד פדבה טור בשם "גם טרור נגד הומו הוא טרור", ובו האשים את הציבור הדתי לאומי והציבור החרדי בהסתה. בטור זה הוזכרו עמדותיהם השליליות של דתיים לאומיים ושל חרדים גם כלפי מצעדי גאווה קודם לכן, והוזכרה דקירה של צועדים במצעד הגאווה בירושלים בשנת 2005, על ידי ישי שליסל (שבשנת 2015 רצח במצעד הגאווה בירושלים את שירה בנקי). גורמים במגזר החרדי יצאו במתקפה תקשורתית משלהם וקראו לתקשורת להתנצל בפומבי[29]. פובליציסטים אחדים השייכים לפי הגדרתם למגזר הדתי לאומי יצאו נגד הגדרת הרצח כפשע שנאה ונגד ההאשמות כלפי ש"ס ואחרים בטרם נודע המניע לרצח[30].

גילויי הומופוביה בעקבות הירי[עריכת קוד מקור | עריכה]

על אף שלא הוכח כי אירוע הירי נעשה על רקע הומופובי, עצם חשד זה עורר דיון ציבורי ותקשורתי בנושא ההומופוביה בישראל. הדבר גרר מנגד גילויי תמיכה בירי, בעיקר ברשת האינטרנט הן על ידי טוקבקים, והן באמצעות תגובות ברחבי הרשתות החברתיות, בדמות קבוצות שנפתחו במטרה לעודד ולהצדיק את הרצח, אליהן הצטרפו מאות משתמשים. באותו שבוע התפרסמה במקומון "העיר ת"א" כתבה תחת הכותרת "לקרוא ולשרוף – החומרים שמהם עשויה שנאה", ובה הוצגו עשרות דוגמאות לטוקבקים הומופוביים שפורסמו לאחר הרצח בערוצי החדשות של אתרי האינטרנט השונים, אשר מביעים תמיכה באירוע, מעודדים את הרוצח עצמו וביצוע אירועים דומים בעתיד. בכתבה מצוינים טוקבקים שצונזרו על ידי מנהלי האתרים, וכן כאלה שאושרו לפרסום.

לקראת העצרת שנערכה באוגוסט 2009 בכיכר רבין לזכר קרבנות הרצח, קיבלו פעילים שעסקו בארגון העצרת איומים בטלפון ובאינטרנט. בעקבות זאת עצרה המשטרה חייל מגדוד הנח"ל החרדי בחשד שאיים באמצעות אתר אינטרנט על משתתפי העצרת[31][32].

גינת הקקטוסים והסוקולנטים, בסמוך למרכז הגאה בתל אביב, לזכרם של ליז טרובישי וניר כץ שנרצחו בפיגוע בבר-נוער.

הנצחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדצמבר 2009 העניקה האגודה לזכויות האזרח בישראל את "אות זכויות האדם ע"ש אמיל גרינצוויג ז"ל" לניר כץ. את הפרס קיבלה בשמו אמו, איילה כץ[33]. בנימוקי הוועדה שבחרה לתת את האות לכץ נכתב[34]:

עבורו, ההתנדבות, התרומה לקהילה והחינוך היו לדרך חיים. הוא פעל מתוך גישה הומניסטית ואוהבת אדם, האמין שיש לתת לזולת, ובפרט לבני נוער וצעירים, את מירב התמיכה והכלים על מנת שיוכלו להתעצם ולמצות את יכולותיהם, כדי שבתורם יוכלו גם הם לתרום לחברה [...] על פעילותו האמיצה והתומכת בקרב בני נוער אשר נעשתה בהתנדבות ובצנעה; על נכונותו לתרום מזמנו וממרצו לקידום הסובלנות ולמאבק בדעות קדומות ובגזענות, החליטה האגודה לזכויות האזרח בישראל להעניק לניר כץ את אות זכויות האדם ע"ש אמיל גרינצוייג.

באוגוסט 2011 הוצגה בדיזנגוף סנטר תערוכת כרזות שעיצבו סטודנטים לגרפיקה תחת הכותרת "חוזרים לברנוער"[35][36].

בשנת 2013 הוצבה בסמוך למרכז הגאה בתל אביב גינת זיכרון של צמחי קקטוסים וסוקולנטים, לזכרם של ליז טרובישי וניר כץ.

חקירת המשטרה ופרשת פליסיאן[עריכת קוד מקור | עריכה]

חקירת הרצח הוטלה על חוקרי היחידה המרכזית בתל אביב, והייתה אחת החקירות היקרות ביותר בתולדות משטרת ישראל[37].

הנחת העבודה הייתה שמבצע הרצח בברנוער פעל לבד והחקירה התמקדה תחילה בשלושה כיוונים אפשריים:

 • רצח ממניע דתי או הומופובי.
 • רצח ממניע לאומני.
 • נקמה או חיסול חשבונות על רקע אישי[38].

בתחילת שנת 2013 נמצא במקרה, על ידי מטיילים, ביער סמוך לראש העין, אקדח שעל פי בדיקה בליסטית נורו ממנו הקליעים בברנוער. האקדח היה קצה חוט ממשי ראשון, אך לא קידם את החוקרים משום שלא נמצאו טביעות אצבעות או כל ראיות פורנזיות אחרות, העשויות להוות ראיות נגד חשודים[39].

מעצר חשודים והגשת כתבי אישום[עריכת קוד מקור | עריכה]

כארבע שנים לאחר הרצח טען צעיר מוכר למשטרה, זאור (זוהר) חנקישייב, שהוא מכיר את החבורה שהשתתפה ברצח בברנוער, היה חלק ממנה וחבר קרוב של הרוצח. המשטרה כרתה איתו הסכם של עד מדינה והפעילה אותו כסוכן סמוי במשך כחודשיים וחצי, בהם ביצעה המשטרה מעקבים והאזנות סתר, וב-5 ביוני 2013 עצרה המשטרה את החשודים[40]. המשטרה הגישה על סמך עדותו כתב אישום נגד חגי פליסיאן באשמת ביצוע הרצח.

לפי כתב האישום, כמה חודשים לפני הרצח התחבט אחיו של פליסיאן, אז קטין בן 15, בסוגיית זהותו המינית, נפגש במועדון הברנוער עם מנהל המקום, בטענה שהוא בן 20, ושם קיימו יחסי מין. לפי אותה טענה, סיפר הקטין לאחיו, חגי פליסיאן, שהותקף מינית ובעקבות כך תכננו פליסיאן ועד המדינה, לפגוע במנהל מועדון הברנוער, אך מכיוון שהמנהל לא היה במקום באותו זמן, פתח פליסיאן באש על כל מי שהיה במקום, מחמת עוינותו לנטייתם המינית של באי המקום[41][42]. בעקבות כך חשדה המשטרה במנהל הבר נוער במעשה סדום באחיו הקטין של פליסיאן[43]. אולם האח הכחיש את מעורבותו ואת הטענה כי נפגע מינית[44].

בפברואר 2014 נעצר עד המדינה בעקבות מידע חדש שנתגלה, ממנו עולה החשד שהוא בדה חלקים מעדותו[45]. במרץ 2014 בוטל סופית כתב האישום. חגי פליסיאן שוחרר לביתו לאחר תשעה חודשים, בהיעדר ראיות הקושרות אותו לרצח[46].

הפרקליטות קבעה כי עד המדינה בדה את הראיות, והכתיב לפליסיאן את הדברים שנשמע אומר בהקלטה המפלילה[47]. במקביל לשיחרורו של פליסיאן מחוסר ראיות, הוחלט להגיש כתב אישום נגד עד המדינה בעבירות שעיקרן בידוי ראיות, שיבוש הליכי משפט וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות[48]. באפריל 2014 התיר בית המשפט העליון לפרסם את שמו של עד המדינה, זאור חנקישייב. במאי הודה חנקישייב בבית המשפט בביצוע עבירות של שיבוש הליכי משפט, בידוי ראיות, קבלת דבר במרמה ומסירת ידיעה כוזבת, ובמסגרת הסדר טיעון הוא הורשע ונגזרו עליו חמש וחצי שנות מאסר[49]. באוגוסט 2016 נחתם הסכם פשרה לפיו המדינה תשלם למשפחת פליסיאן 2.2 מיליון שקלים כולל שכר טרחת עורכי דין[50].

לאחר סגירת התיק נגד חגי פליסיאן, לא ידועים חשודים אחרים, והרצח נותר בלתי מפוענח.

בשנת 2019 נסגר התיק נגד מנהל הברנוער, שנחשד במעשה סדום, מחוסר אשמה. תביעת פיצויים שהגיש נגד המדינה על פגיעה בשמו הטוב הסתיימה בהסכם לפיו פוצה במאות אלפי שקלים ללא הודאה של המדינה באחריות[51].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ דורון נחום, ירי במרכז הומו-לסבי בת"א: 2 הרוגים ו-10 פצועים, באתר של "רשת 13", 2 באוגוסט 2009 (במקור, מאתר "nana10")
 2. ^ יעל לוי, ללא סיוע: רקדנים מה"בר-נוער" משותקים ברגליים, באתר ynet, 12 באוקטובר 2009
 3. ^ N12 - חן לנגר, שנפצע בירי בברנוער ונותר נכה, נמצא מת, N12, ‏16 ביוני 2020
 4. ^ יניב הלפרין, המסיבה חייבת להימשך, באתר gogay
 5. ^ עפרי אילני, בעקבות הרצח באירוע נוער של הקהילה ההומו-לסבית: מאות הומואים ולסביות צעדו בתל אביב, באתר הארץ, 2 באוגוסט 2009
 6. ^ אילנה קוריאל, ב"ש: סניף הקהילה ההומו-לסבית בסכנת סגירה, באתר ynet, 3 באוגוסט 2009
 7. ^ ברק רביד ויובל גורן, ראש הממשלה בנימין נתניהו: מגנה בתוקף את הרצח המזעזע, באתר הארץ, 2 באוגוסט 2009
 8. ^ אבי כהן, נתניהו בפגישה עם נציגי הקהילה: תומך ומזדהה, באתר ynet, 6 באוגוסט 2009
 9. ^ אורית נבון, ‏היי גיי, איפה אמא שלך?, באתר ‏מאקו‏‏, ‏5 באוגוסט 2009‏
 10. ^ נועה קושרק, הפיגוע בבר נוער: "התקשרתי לאבא וסיפרתי שנפצעתי, הוא אמר: סוטה, חבל שאתה לא מת", באתר הארץ, 1 בדצמבר 2009
 11. ^ יניב הלפרין, ערוץ 2: "מתנצלים שצילמנו נוער בארון", באתר GoGay,‏ 17 בדצמבר 2009
 12. ^ בועז פיילר, שנה ל"בר-נוער": עוד אוספים כסף למען הנפגעים, באתר ynet, 1 באוגוסט 2010
 13. ^ יואב זיתון, נפצעה בפיגוע ב"ברנוער" ותיזרק מהשיקום לרחוב, באתר mynet (כפי שנשמר בארכיון האינטרנט), 15 בספטמבר 2009
 14. ^ קובי מנדל וגלעד גרוסמן‏, אחד מפצועי הירי בבר נוער תובע מיליונים, באתר וואלה!‏, 30 באוגוסט 2011
 15. ^ חברי הכנסת ניצן הורוביץ, דב חנין, אילן גילאון, עפו אגבאריה, הצעת חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה (תיקון – פשעי שנאה, התש"ע-2010), באתר הכנסת
 16. ^ אריק בנדר, האם המדינה תסייע לפצועי ה"ברנוער"? כמעט שנה לאחר פיגוע הירי בפעילות הנוער הגאה הוגשה הצעת חוק להשוות את הסיוע לנפגעי פשע שנאה לזה של נפגעי פעולות איבה, באתר nrg‏, 22 ביוני 2010
 17. ^ מתנדב בבר נוער תבע את ביטוח לאומי להכיר בו כנפגע עבודה בעקבות הרצח בבר נוער, באתר what2do עיתון משפטי און ליין
 18. ^ נדחתה תביעה להכיר במדריך שנפצע בפיגוע ב'בר נוער' כנפגע עבודה, באתר PsakDin,‏ 10 באוגוסט 2011
 19. ^ בועז ווליניץ‏, בן זוגו של הנרצח בבר נוער לא יגורש מהארץ, באתר וואלה!‏, 10 בפברואר 2011
 20. ^ אילן ליאור ויניב קובוביץ, שנתיים אחרי הרצח, מועדון הבר נוער בסכנת סגירה, באתר הארץ, 29 ביולי 2011
 21. ^ עינת טורס, בזכות תרומות: "ברנוער" ניצל מסגירה, בינתיים, באתר nrg‏, 18 באוגוסט 2011
 22. ^ רחלי בינדמן, הפניקס סירבה - הראל תבטח את הנוער הגאה, באתר ynet, 31 בינואר 2010
 23. ^ אילן ליאור, זעם בקהילה הגאה: צו הריסה הוצא לבר-נוער, באתר הארץ, 25 במאי 2011
 24. ^ בועז פיילר, אם הנרצח ב"ברנוער": "הגיע הזמן לקבל כל אחד", באתר ynet, 1 באוגוסט 2010
 25. ^ צפו: עצרת זיכרון לציון שנתיים לרצח בברנוער, באתר הבנ"ה, 7 באוגוסט 2011
 26. ^ יעל לוי, ברלין: הפגנה בעקבות הירי במרכז ההומו-לסבי, באתר ynet, 5 באוגוסט 2009
 27. ^ פנחס וולף ושרון נובק‏, "הומואים מחדירים רעל לחברה", באתר וואלה!‏, 29 בינואר 2008
 28. ^ ערב יום הכיפורים | תשע"ו (יש מקום שהוא שלי), באתר בת קול - ארגון לסביות דתיות
 29. ^ ישי: להתנצל בפני החרדים על ההאשמות ברצח בבר-נוער
 30. ^ אראל סג"ל וקלמן ליבסקינד, לקהילה ההומו-לסבית מותר להסית נגד חרדים, באתר nrg‏, 3 באוגוסט 2009
 31. ^ איילה חננאל, רמי שני וקובי מנדל‏, חייל חרדי איים על מארגני עצרת הגאווה, באתר וואלה!‏, 8 באוגוסט 2009
 32. ^ יהונתן ליס, הוארך מעצרו של שמואל פריימרק החשוד באיומים על משתתפי עצרת הגאווה, באתר הארץ, 9 באוגוסט, 2009
 33. ^ ענת שלו, אות זכויות האדם לנרצח בבר-נוער: "מרגש ועצוב", באתר ynet, 6 בדצמבר 2009
 34. ^ אות זכויות האדם – לניר כץ, באתר GoGay,‏ 6 בדצמבר 2009
 35. ^ "חוזרים לברנוער" תערוכת כרזות, באתר עכבר העיר, תל אביב, אוגוסט 2011
 36. ^ תערוכת כרזות בנושא הברנוער בדיזנגוף סנטר, באתר הבנ"ה, 14 אוגוסט 2011
 37. ^ אמנון אברמוביץ', ‏הרצח בברנוער: תיק יקר של כ-10 מיליון ש"ח, באתר ‏מאקו‏‏, ‏7 ביוני 2013‏
 38. ^ אבי אשכנזי, האסיר שסייע למשטרה הפליל החשודים והפך לעד מדינה, באתר nrg‏, 7 ביוני 2013
 39. ^ מור שמעוני‏, חקירת הבר-נוער: "אם לא יהיה אישום - אפשר לסגור את הימ"ר", באתר וואלה!‏, 17 ביוני 2013
 40. ^ אתר למנויים בלבד יניב קובוביץ, אילן ליאור, הוארך מעצרם של שלושת החשודים ברצח בבר-נוער ב-11 יום, באתר הארץ, 6 ביוני 2013
  רועי מנדל וגלעד מורג, חשוד, לא ברצח: הלם ממעצר הפעיל שדאג לנערים, באתר ynet, 6 ביוני 2013
 41. ^ עזרי עמרם, ‏כתב אישום על הרצח בברנוער: "רצח בני נוער חפים מפשע בשל נטייתם המינית", באתר ‏מאקו‏‏, ‏8 ביולי 2013‏
 42. ^ נעמה כהן פרידמן, פליסיאן הואשם: נקמה ועוינות לנטייה המינית, באתר ynet, 8 ביולי 2013
 43. ^ אלי סניור, בחקירה: "היו יחסי מין, לא ידעתי שהוא קטין", באתר ynet, 17 ביוני 2013
 44. ^ מור שמעוני‏, הקטין החשוד ברצח בבר-נוער: "בחיים לא נאנסתי", באתר וואלה!‏, 16 ביוני 2013
 45. ^ עזרי עמרם, ‏המפכ"ל דנינו מתייחס לקריסת תיק הברנוער: "נוודא שלא יעמדו לדין חפים מפשע", באתר ‏מאקו‏‏, ‏21 בפברואר 2014‏
 46. ^ גיא פלד, תיק הברנוער קרס סופית: כתב האישום נגד חגי פליסיאן בוטל, חדשות ערוץ 2, מאקו, 9 במרץ 2014
 47. ^ אתר למנויים בלבד רויטל חובל, המידע החדש בתיק הבר־נוער: מסרונים ששלח עד המדינה לפליסיאן, ובהם הוא מכתיב את דבריו, באתר הארץ, 10 במרץ 2014
 48. ^ כתב האישום נגד חגי פליסיאן בוטל, מעריב nrg‏, 9 במרץ 2014
 49. ^ אבירם זינו, חמש שנות מאסר: עד המדינה לשעבר בפרשת הבר נוער חתם על הסדר טיעון, מעריב nrg‏, 20 במאי 2015
 50. ^ גיא פלג, ‏משפחת פליסיאן תקבל 2.2 מיליון שקלים, באתר ‏מאקו‏‏, ‏25 באוגוסט 2016‏
 51. ^ גלעד מורג ואלי סניור, התיק נגד מנהל הברנוער נסגר, המדינה תפצה אותו ב-200 אלף שקל, באתר ynet, 1 בינואר 2020