טרנסג'נדר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. וכן נדרשים פרקים שלמים נוספים, על היסטוריה, רפואה, פסיכולוגיה, משפט, ועוד. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
טרנסג'נדריותטרנסג'נדריות
ערך זה הוא חלק מסדרת ערכים
בנושא זהות מגדרית
עוד בנושא
פורטל להט"ב

טְרַנְסְגֶ'נְדֶּראנגלית: Transgender) הוא מונח הכולל קשת רחבה של זהויות שקשורות לחווית אי הלימה בין זהותו המגדרית של אדם לבין ייעודו המגדרי ו/או לבין מינו הביולוגי. אצל מרבית האנשים ישנה הלימה בין הפרמטרים הללו, וההערכה היא כי בין 0.3% ל-3% מהאוכלוסייה חשים תחושה של חוסר התאמה כזו בעוצמות שונות.[1][2]

סקירה כללית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההגדרה המקובלת ביותר למושג זה, הנמצא בתהליכי שינוי נמשכים, מתייחסת לאנשים שהוגדרו כבעלי מגדר מסוים בעת לידתם, בהתבסס על מינם, אך חשים כי תיאור זה אינו מייצג נאמנה את זהותם המגדרית.

אנשים טרנסג'נדרים עשויים לעבור או לא לעבור טיפולים רפואיים לשינוי מין. בכל אופן, זהות המגדר נקבעת על פי תחושתו האישית של האדם, ואנשים טרנסג'נדרים מעוניינים שיפנו אליהם במגדר המתאים, מבלי לפלוש לפרטיותם הפיזיולוגית.

שלוש הקבוצות העיקריות של טרנסג'נדרים הם גברים טרנסים, נשים טרנסיות וג'נדרקווירים. בעבר הונח כי מספר הנשים הטרנסיות עולה באופן ניכר על מספר הגברים הטרנסים, אולם היחס הוא 1:1 בקירוב.

הקשת הטרנסג'נדרית יכולה לכלול מספר תתי קטגוריות, הכוללות בין היתר טרנסקסואלים. אנשים רבים מזדהים בפשטות כטרנסג'נדרים, על אף שהם עשויים להתאים להגדרה של קבוצות שונות תחת קשת זו.

בדרך כלל לא נכללים תחת קשת זו קרוס-דרסרס (cross-dressers), דראג קווינז (drag-queens) ודראג קינגס, מכיוון שבמרבית המקרים אין מדובר בנושא הקשור לזהות המגדרית אלא במעבר על תפקידי המגדר. גם אנשים אינטרסקס לא בהכרח נכללים בקשת הטרנסג'נדרית, מאחר שלא כולם חווים קושי עם תפקיד המגדר שהוצמד להם בלידתם או עם מינם הביולוגי. עם זאת, הקשיים אותם חווים בני קבוצות אלה לעיתים קרובות חופפים לקשיים שחווים אנשים טרנסג'נדרים, מאחר שבשני המקרים מעורערות הנורמות החברתיות העוסקות במין ובמגדר.

הגדרות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במקור, המונח טרנסג'נדר נטבע בשנות ה-70 של המאה ה-20 על ידי וירג'יניה פרינס בארצות הברית, כניגוד למונח טרנסקסואל, על מנת להתייחס לאדם שאינו שואף להתערבות כירורגית כדי לשנות את מינו, או אינו מזדהה באופן נוקשה עם מגדר זה או אחר.

לעיתים קרובות בכתבים הקודמים לשנות ה-90 של המאה ה-20, אך באופן נדיר גם כיום, המונח טרנסג'נדר משמש להתייחסות לטרנסים לא מנותחים או לטרנסקסואלים לא מנותחים – אנשים טרנסיים או טרנסקסואלים שחיים במגדר השונה מזה שנקבע בלידתם, ולמרות שניתוח לשינוי מין זמין עבורם, בחרו שלא לעבור אותו.

טרנסג'נדר מול טרנסקסואליות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונח טרנסג'נדר משמש לעיתים קרובות כמילה נרדפת "נקייה יותר" לטרנסקסואליות.[3] שימוש זה בעייתי משום שהוא כוללני ואינו מבדיל בין המשמעויות השונות של טרנסקסואלים וטרנסג'נדריוֹת. בעוד שטרנסקסואלים לרוב יעברו תהליך כדי לחיות במגדר המתאים, טרנסג'נדרים רבים (בעיקר ג'נדרקווירים) מבקשים להפוך את המגדר שלהם לנזיל. טרנסקסואלים רבים דוחים את המונח טרנסג'נדר כזיהוי עבורם – בין אם כמילה נרדפת או מונח כולל, לטענתם, השימוש במונח מכליל אינו מדויק ודוחק לשוליים את קיומם, את זהותם, ואת ההיסטוריה של פרטים ותתי-קבוצות שונים.

סוגיות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

זהות מגדרית שונה מנטייה מינית. נטיות מיניות בקרב טרנסג'נדרים משתנות באותה מידה כמו בקרב אנשים שאינם טרנסג'נדרים. לפי מחקרים שנעשו בנושא, אנשים טרנסג'נדרים נוטים יותר להיות בעלי נטייה מינית שאינה הטרוסקסואלית, בהשוואה לאוכלוסייה כמכלול.[4] כלומר, נשים טרנסיות נוטות יותר להימשך לנשים, וגברים טרנסים נוטים יותר להימשך לגברים. טרנסג'נדרים רבים הנמשכים לאחרים מאותו מגדר יזדהו כהומוסקסואלים, לסביות או ביסקסואלים.

לחברות מערביות רבות כיום יש פרוצדורה כלשהי שבה הפרט יכול לשנות את שמו, ואת המגדר החוקי שלו, על מנת לשקף את זהותו המגדרית. פרוצדורות רפואיות לטרנסג'נדרים גם זמינות במרבית הארצות המערביות ובמדינות לא מערביות רבות. עם זאת, מכיוון שלתפקידי מגדר חלק חשוב בתרבויות רבות, פרטים המאתגרים את המערכת המגדרית – כפי שעושים טרנסג'נדרים – נאלצים להתמודד לעיתים קרובות עם דיכוי מצד החברה והמוסדות הרשמיים.

יחס הדתות כלפי טרנסג'נדרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביהדות ובנצרות קיים איסור קרוס-דרסריות, שמקורו בפסוק: "לֹא יִהְיֶה כְלִי גֶבֶר עַל אִשָּׁה וְלֹא יִלְבַּשׁ גֶּבֶר שִׂמְלַת אִשָּׁה כִּי תוֹעֲבַת ה' אֱלֹהֶיךָ כָּל עֹשֵׂה אֵלֶּה" (ספר דברים, כ"ב, ה'). מסיומו של פסוק אחר נלמד איסור סירוס: "וּמָעוּךְ וְכָתוּת וְנָתוּק וְכָרוּת לֹא תַקְרִיבוּ לַה' וּבְאַרְצְכֶם לֹא תַעֲשׂוּ". בעקבות זאת, ההלכה אוסרת ניתוחים לשינוי מין וכן אוסרת על לבישת בגדי המין השני. למרות שפוסקים אחדים דנו באפשרות התאורטית שמינו של אדם ישתנה באופן נסי, הניתוחים הקיימים לשינוי מינם של זכר-ביולוגי או של נקבה-ביולוגית באמצעות יצירת איבר מין מלאכותי, אינם משנים את מגדרם ההלכתי. עם זאת, ניתוחים המבוצעים באינטרסקס (המכונה בספרות הרבנית אנדרוגינוס) ומאבדים את אחד מאיברי מינו תוך השארת איבר המין הזכרי או הנקבי הטבעי, מועילים לשינוי המגדר ההלכתי.

בשנים האחרונות גדל היקף הספרות והפעילות בנושא, בעיקר ביהדות המודרנית בארצות הברית. למשל, הפעילה הטרנסית אבי שטיין מלמדת שיעורים בנושא, תוך כדי שאיפה לומר שיש מקום ביהדות לטרנסים.[5]

בנצרות, בספר הברית החדשה יש התייחסות נרחבת לנושא כריתת אברי המין ושם הדבר נאסר לחלוטין, לפיכך הנצרות, אוסרת לחלוטין ביצוע ניתוחים לשינוי מין.

מנהיגי העולם המוסלמי-שיעי (בעיקר באיראן) מגלים סובלנות רבה יחסית כלפי טרנסג'נדרים, ואף מחייבים הומוסקסואליים ולסביות לעבור ניתוחים כאלה, גם אם הדבר מנוגד לרצונם. כמו כן, לשיטתם הטכנולוגיה הנוכחית היא מספקת כדי לשנות את מינו של אדם, אם אכן חל היפוך במצבו ההורמונאלי, האסתטי והסוציאלי.

האחוז הגבוה ביותר של טרנסג'נדרים הוא במזרח אסיה (בעיקר בתאילנד) שם הטרנסג'נדרים מכונים "קתאוי". לעצם היקף התופעה הוצעו מספר סיבות, אם כי טרם נעשה מחקר רציני בנושא. אחת הסיבות בשלה קל יותר לטרנסג'נדרים באזור זה, היא הסובלנות של דת הבודהיזם, היא הדת השלטת במזרח אסיה. הסיבה לכך היא הנייטרליות של דת זו בנושא זה, וככלל, היא אינה מעודדת או מחרימה את התופעה.

הדת ההינדית וכן הסיקית, לא אוסרות טרנסג'נדריות משום סוג שהוא, ובתרבויות אלו קיימים מיתוסים דתיים המתייחסים לבני המגדר השלישי וקהילות שבנותיה נקראות "היג'רות" ובהן זכרים מבחינה פיזיולוגית שאימצו זהות מגדרית נשית.

הקהילה הטרנסית בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

על אף ההבדל בין זהות מגדרית לנטייה מינית, באופן היסטורי קהילות של הומואים, לסביות וביסקסואלים היו מקבלות כלפי אנשים שונים מגדרית. אוכלוסיות אלו סבלו ועודן סובלות מאפליה ומבורות מצד החברה על רקע דומה, ומכאן התאגדותן יחד תחת הקהילה הגאה. במסגרת קהילה זו קיימת תת-קהילה טרנסג'דרית, אשר מתמודדת עם קשיים שחלקם בעלי אופי שונה מקשיי הקבוצות האחרות בקהילה הגאה. בישראל פועלים מספר ארגונים וקבוצות שמטרתם תמיכה וקידום שוויון זכויות לאנשים טרנסג'נדרים ולבני משפחותיהם.

רשימת ארגונים וקבוצות טרנסים בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

רשימת ארגונים גאים בישראל המקיימים פעילות ייעודית לקהילה הטרנסית[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ארגון נוער גאה - ארגון שמפעיל מסגרות חברתיות תומכות ומקבלות לבני נוער וצעירים גאים, וביניהן קבוצות ייעודיות לאנשים טרנסג'נדרים.
 • תהל"ה - ארגון לתמיכה הדדית עבור הורים ובני משפחה של חברי הקהילה הגאה, המפעיל קבוצה ייעודית להורים לאנשים טרנסג'נדרים.
 • הקשת החיפאית - מקיימת מפגשים חברתיים לקהילה הטרנסג'נדרית בשם "הקשת הטרנסג'נדרית".
 • הבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות - מקיים מפגשים חברתיים לקהילה הטרנסג'נדרית בשם "טרנס-מיטינג".
 • בית גאה בבאר שבע - מקיים מפגשים חברתיים לקהילה הטרנסג'נדרית בשם "טרנס בבית".

דגלים וסמלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – סמלי להט"ב

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

http://m.smkb.ac.il/arts-therapy/beyn-hamilim7/artical/ben-hamilim7-dafna-rozin

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ The Harry Benjamin International Gender Dysphoria Association's, Standards Of Care For Gender Identity Disorders, Sixth Version. February, 2001
 2. ^ The Williams Institute, How Many People Are Lesbian, Gay, Bisexual and Transgender?. April, 2011
 3. ^ ראו, למשל, טרנסג'נדריות וטרנסקסואליות, באנציקלופדיה ynet
 4. ^ National Center for Transgender Equality, National Gay and Lesbian Task Force, Injustice at Every Turn: A Report of the National Transgender Discrimination Survey. 2011
 5. ^ stein מגדר ביהדות וקבלה, בתוך מאגר "ספריה".
 6. ^ כתבה המסקרת את הבלוק הטרנסג'נדרי הירוק במצעד הגאווה בתל אביב ב-2008 באתר GoGay


לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים (להט"ב)
ערכי ליבה
נטייה מינית הומוסקסואליות · לסביוּ‏ת · ביסקסואליות · הטרוסקסואליות · קוויר · פאנסקסואליות · מונוסקסואליות · א-מיניות
זהות מגדרית מגדר · טרנסג'נדר · טרנסקסואליות · קרוס-דרסינג · ג'נדרקוויר · ביג'נדר · אינטרסקס
מושגי יסוד גיבוש זהות · יציאה מהארון · אאוטינג · מצעד הגאווה · טיפול המרה · הומופוביה · הומופוביה מופנמת · הטרוסקסיזם · הטרונורמטיביות· גאווה
סמלי להט"ב משולש ורוד · משולש שחור · דגל הגאווה · דגלי גאווה נוספים
Rainbow flag and blue skies.jpg
זכויות להט"ב
מעמד חברתי וחוקי נישואים חד-מיניים · איחוד אזרחי · הורות הומו-לסבית · שירות צבאי · התנגדות לזכויות להט"ב
זכויות להט"ב בעולם באוקיאניה · באירופה · באמריקה · באסיה · באפריקה · הצהרת האו"ם בדבר נטייה מינית וזהות מגדרית
יחס הדת ללהט"ב יהדות · נצרות · אסלאם
חברה ותרבות
כללי סרטי להט"ב · הומוארוטיקה · המשחקים הגאים · דראג (דמות · לבוש · קווין · קינג) · קאמפ · ויגסטוק · כסף ורוד · תיירות גאה · קולנוע קווירי
סלנג ומונחים אקטיביות ופסיביות · ארוניסט · בוצ'ה ופמית · גיי · גיי פרנדלי · גיידאר · דובים · סטרייט אקטינג · פאג האג
קטגוריות מחזות להט"ב · סדרות להט"ב · ספרות להט"ב · סרטי להט"ב · עיתונות להט"ב
היסטוריה
עד העת החדשה הומוסקסואליות ביוון העתיקה · פדרסטיה ביוון העתיקה · בית מולי
המאה ה-20 באירופה הומוסקסואלים בגרמניה הנאצית · סעיף 175 · לסביות בגרמניה הנאצית · Der Eigene · סעיף 28
המאה ה-20 באמריקה אגודת מאטאשין · בנותיה של ביליטיס · בהלת הלבנדר · מהומות סטונוול · איום הלוונדר · מהומות ליל וייט · יוזמת בריגס
בישראל
מעמד אישי וחברתי זכויות להט"ב · הומופוביה · נישואים חד-מיניים · פונדקאות גאה בישראל · מצעד הגאווה והסובלנות בירושלים · מצעד הגאווה בתל אביב · כרונולוגיה · פעילים למען זכויות להט"ב · להט"ב דתיים
ארגונים ומוסדות אגודת הלהט"ב · בית גאה בבאר שבע · הבית הפתוח · חוש"ן · נוער גאה · תהל"ה · מעברים · פרויקט גילה · הו"ד · חברותא · כמוך · בת קול · בית דרור · סגו"ל · העשירון האחר · המרכז הגאה · הפורום החיפאי · הקבוצה הירושלמית · כביסה שחורה · הצבעים שלנו · קל"ף
לקטגוריה · לפורטל