אוטו-תל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

עיינו גם בפורטל

P Tel Aviv Symbol.png

פורטל תל אביב-יפו הוא שער לכל הנושאים הקשורים בעיר תל אביב-יפו. הפורטל מציג את ההיסטוריה של תל אביב ושל יפו, אתרים בעיר, אישים, רחובות, שכונות ואנקדוטות מעניינות אודותיה.


מכונית אוטו-תל

אוטו-תל מיזם בהרצה[1] לשיתוף מכוניות בעיר תל אביב-יפו. המיזם, אשר עיריית תל אביב-יפו הקצתה לו סכום של 100 מיליון שקלים[2], צפוי להתחיל בסוף 2017 ויכלול בשלב הראשון מערך של 260 מכוניות מיני מדגם יונדאי i10 אשר יפוזרו ברחבי העיר. בנוסף, יוקצו למיזם 520 מקומות חניה ייעודיים לרכבי הפרויקט, 2 חניות לכול רכב[3]. במכרז להפעלת המיזם זכתה חברת Car2Go שהייתה החברה היחידה שניגשה למכרז.[4]

המיזם הינו חזון של ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, ומבוסס על הסתכלות לטווח הרחוק וההבנה כי כלי הרכב השיתופיים מסייעים להורדת הגודש בצירי התנועה במטרופולין, מסייעים לצמצום מצוקות החניה, ואף מצמצמים את כמות פליטת ה - CO2 ממפלטי המכוניות (פחות מכוניות = פחות זיהום). מודל הפרויקט הוא כזה המאפשר השכרת הרכב לפי דקה, בתעריף קבוע, מכל מקום בעיר, והחזרתו לכל אחת מחניות אוטותל הייעודיות או לכל מקום חניה חוקי (כחול-לבן) ברחבי העיר. לדברי ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי, "המצב שכל אדם יכול להחזיק במכונית משלו ולנסוע בה ליעדו כבר אינו אפשרי, והכל כבר מבינים שצריך להקים ולהפעיל אלטרנטיבות שיאפשרו לאנשים ניידות באמצעי תחבורה אחרים"[5]. לשם כך, החליטה העירייה לממן את המיזם ב-10 מיליון שקלים בשנה, למשך עשר שנים[5].

התעריף לדקת נסיעה רגילה יהא 1.2 ש"ח במסלול המתמיד ו1.7 ש"ח במסלול המזדמן לדקה וכן תשלום חודשי של דמי מנוי, שגובהם 10 ש"ח בחודש במסלול המזדמן ו40 ש"ח במסלול המתמיד. להערכת הגופים המפעילים, המחיר מתוכנן להיות זול ב–30%–40% מנסיעה מקבילה במונית, במדידה של נסיעה עירונית לפרק זמן של עד 45 דק'.

בתחילת חודש מרץ 2017 החל החלק הראשון בפרויקט עם תחילתו של הפיילוט הראשון - בו השתתפו כ - 500 נסיינים פעילים, על כ - 40 רכבי שירות וכ - 80 חניות ייעודיות. עם סיום הפיילוט, החלה ההרצה של המיזם בתחילת חודש יולי, במסגרתה ישתמשו המנויים בשירות ויהנו מפטור מדמי מנוי חודשיים[6]. כמו כן, נוספו עוד כ-1,000 משתמשים על כ-170 רכבים ממותגים וסך של כ- 340 חניות ייעודיות.

למיזם קיימים גם אפליקציה סלולרית ואתר אינטרנט ייעודיים שבאמצעותם ניתן יהיה לאתר באופן מידי רכב פנוי, לצפות בפרטים האישיים ולערוך אותם וכן לעקוב אחר התפתחויות נוספות במיזם.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]