נמל היובל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
רציפי נמל היובל, אוגוסט 2013

נמל היובל, המכונה גם "מסוף איתן" על שמו של רפאל איתן, הוא מסוף מים עמוקים הממוקם בקצה הצפוני של נמל אשדוד. המסוף נחנך באוגוסט 2005 והוא אחד ממיזמי התשתית הגדולים ביותר שבוצעו אי פעם בישראל ובבנייתו הושקעו כ-3 מיליארד ש"ח.

המסוף כולל שלושה רציפים - רציפים 22 ו-23 מהווים רציפי מכולות, ורציף 21 המשמש למטען כללי ולפריקת מכוניות.[1]

מבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקמת הנמל כללה הרחבה של 1,150 מטרים למזח הראשי ו-1,700 מטרים של רציפים חדשים בעומק של 15.5 מטרים. נמל היובל הוא נמל המכולות הממוחשב הראשון בישראל. כל פעילות פריקת וטעינת המכולות בנמל היובל נעשית בעזרת תוכנת TOS - Terminal Operating System, מן המתקדמות בעולם המופעלת בכ-80 נמלים ברחבי העולם.

נמל היובל כולל את רציפים 20-24 בנמל אשדוד. רציפים 22 ו-23 מהווים רציפי מכולות, ורציף 21 רציף למטען כללי ופריקת מכוניות. רציפי המכולות בנמל היובל הם העמוקים בנמלי ישראל, 15.5 מ', וממוקמים בהם עגורני גשר הגדולים בישראל, עובדה המאפשרת עגינה של אוניות מכולות גדולות במיוחד מסוג "פנמקס".

תוכנית הפיתוח לנמל "היובל" אושרה עקרונית על ידי ממשלת ישראל בישיבה מיום י"ח בתמוז ה'תשנ"ה, 16 ביולי 1995. ההחלטה התקבלה בחודש בו הונחה אבן היסוד לנמל אשדוד 34 שנים קודם לכן ובשנה בה צוינו 30 שנה לפעילות נמל אשדוד. ההחלטה התקבלה לאחר עבודת הכנה של צוות היגוי שמונה על ידי שר התחבורה. הצוות הציג את מסקנותיו ואת התוכניות לבניית הנמל בפני הממשלה שציינה בהחלטתה על הקמת הנמל:

  • להכיר בצורך החיוני לפתח ולהרחיב את נמלי הים התיכון, נמל חיפה ונמל אשדוד, כדי לענות על גידול בתנועת המטענים והנוסעים, וכן עקב השינויים המדיניים שהושגו עם מדינות האזור.
  • לפתח את שני הנמלים לרמת השירות הנאותה, להכינם לתנאי תחרות, להבטיח רמות תעריפים תחרותיים, ולהגדיל את פעילותם העסקית.

רפאל איתן שהיה אחראי מטעם קבלן ההקמה על הקמת שובר הגלים בנמל היובל. ב-23 בנובמבר 2004 הגיע איתן במכוניתו לנמל אשדוד, ועלה עם מכוניתו על שובר הגלים כדי לבדוק את מצבו. באותו יום התחוללה סערה קשה בנמל. כשאיתן יצא ממכוניתו פגע בו, ככל הנראה, גל שסחף אותו לים וגרם לטביעתו. הנמל נקרא על שמו עם חנוכתו ב-2005, ועל שובר הגלים ציון לזכרו.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]