לדלג לתוכן

קווי לילה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
לוגו המיזם
פריסה ארצית של קווי הלילה נכון לשנת 2009

קווי לילה הוא מיזם של משרד התחבורה שנועד לספק תחבורה ציבורית בטוחה ונוחה ליציאה למקומות הבילוי הליליים, בליל חמישי ובמוצאי שבת, במחירי נסיעה רגילים שהחל לפעול החל משנת 2007.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפרויקט החל בערים המרכזיות תל אביב, ירושלים וחיפה, והתרחב עם השנים לערים נוספות, ובהן נתניה, הרצליה, ראשון לציון, ובאר שבע. בקיץ 2010, הורחבה פעילות קווי לילה לעשרות ערים מחיפה ועד באר שבע.

בשנות העשרים של המאה ה-21 השירות עובד מקצרין בצפון ועד אילת בדרום.

קווי הלילה פועלים במשך כל השנה בלילות שבין חמישי לשישי ובין שבת לראשון, ובהתאם לפני ערבי חג ואחרי מוצאי חג, ובמועדים בהם יש לתלמידי התיכונים חופשות: חול המועד סוכות ופסח, במהלך חנוכה, פורים, יום העצמאות ולאורך כל החופש הגדול (להוציא ערב תשעה באב). בכל חצי שעה עגולה. קווי הלילה באזור הצפון (מטרופולין חיפה, כרמיאל, נצרת ועפולה) נבדלים מהשאר בכך שפועלים גם בליל שישי.

מחירי הנסיעה בקווי לילה זהים למחירי הנסיעה ביום, כולל כרטיסיות מוזלות: "חופשי חודשי" וכרטיסי "רב קו".

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיקר הביקורת שמגיעה מצד משתמשי השירות היא על אי פעילות הקווים בליל שבת, דילוג של נהגים על תחנות ומקומות שעדיין אין בהם פעילות קווים.

ביקורת נוספת המושמעת על ידי ארגוני מגזר שלישי לקידום תחבורה ציבורית היא שקווי הלילה עדיין רחוקים מלנצל את הפוטנציאל הטמון בהם. טענתם היא שעצם זה שקווי לילה פועלים רק בסופי שבוע ובחופשות של בית הספר התיכוניים מראה שמשרד התחבורה עדיין לא רואה בקווי הלילה תחבורה ציבורית, אלא שירות הסעות של בני נוער למקומות בילוי וחזרה. לטענתם בניית קווי הלילה כקישור למקומות בילוי בלבד, מונעת מקווי הלילה להפוך לרשת אמיתית, שבה אנשים יוכלו להגיע מכל נקודה לכל נקודה, בכל שעה של הלילה[1].

ביקורת נוספת היא ששירות קווי הלילה יוצר מצבים בהם ליישובים מסוימים (כמו לחלק מישובי הכוכבים) יש שירות יותר טוב בקווי הלילה מאשר בקווים הסדירים הפועלים ביום.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ סקירת קווי הלילה לקיץ 2012, באתר תחבורה בדרך שלנו, ‏30 ביוני 2012