כביש 7

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
כביש 7
סיווג כביש ארצי
ציר כביש רוחב
אורך 14 ק"מ
נקודת התחלה מחלף אשדוד
ערים ראשיות אשדוד, גדרה
נקודת סיום מחלף שורק
מסלול הכביש
מסלול הכביש

כביש 7 הוא כביש ראשי רוחבי בשפלת החוף בישראל. הכביש מקשר את הכבישים 6 (חוצה ישראל) ו-3 עם כבישי מישור החוף. אורכו של הכביש כ-14 קילומטר ממחלף אשדוד במערב עד מחלף שורק במזרח. בדרכו חוצה כביש 7 את כביש 40 במחלף גדרה. הכביש מתחיל את דרכו ככביש מהיר צפונית-מזרחית לאשדוד, עובר מדרום לגדרה ומצפון ליישובים חפץ חיים, בית חלקיה ויד בנימין. במערב, הוא נמשך עוד כ-3 ק"מ ככביש 41 כקטע מרומזר ממחלף אשדוד לשערי נמל אשדוד.

קטע מכביש 7, ממחלף אשדוד עד מחלף גדרה, סומן עד 2014 ככביש 41.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תכנון הכביש החל ב-1999[1] וחלקו הראשון של כביש 7, מצומת גדרה לכביש 3, נחנך ב-29 במרץ 2004. על חשיבות הכביש נאמר:

כביש 7, מצומת כנות בכביש 41 ועד המפגש עם כביש חוצה ישראל, וכביש 3 במחלף שורק, אמור לתת את תמיכה הדרומית לכביש 6. מדובר בכביש בעל חשיבות אסטרטגית בעיקר בשל החיבור הישיר שנוצר בין כביש 6 לנמל אשדוד.

[2].

זאת ועוד, לדברי סגן מהנדס מחוז תל אביב, מיכאל וולמן:

כביש 7 הוא כביש שמחבר בין כבישים ראשיים – כביש 3, 40, 6. הוא מחבר את ירושלים לנמל אשדוד

[2].

ההערכה היא שכביש 7 הוסיף כ-10,000 כלי רכב בשנה לנפח התנועה בכביש 6.

עלות הקמתו של הקטע הדו-מסלולי המזרחי (לא כולל הפקעות) נאמדה בתחילה ב-70.5 מיליון שקל, אך בפועל הגיעה העלות ל-110 מיליון שקל[2]. הקמת הכביש מומנה בחלקה על ידי נתיבי ישראל (אז מע"צ) ובחלקה על ידי חברת כביש חוצה ישראל[3].

החלק המערבי של הכביש תוכנן להחליף את כביש 41 ולהפוך אותו לכביש מהיר עם הקמה של מספר מחלפים. ביולי 2011 פרסמה החברה הלאומית לדרכים את המכרז לשדרוג כביש 41 מדרך ראשית לדרך עם מאפיינים של כביש מהיר. חלק נכבד בפרויקט כלל את ביטולם של צמתים לאורך התוואי והפיכתם למחלפים או מעברים תת-קרקעיים. במסגרת העבודות הוקמו שני מחלפים מרכזיים: מחלף גדרה ומחלף בית רבן. העבודות, בהשקעה של כחצי מיליארד שקל, הסתיימו באוגוסט 2014. עם השלמת העבודות בקטע, הוא החליף את כביש 41 שקוצר באופן משמעותי ונותר רק בתחומי העיר אשדוד.

תוכניות לעתיד[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי תוכנית נתיבי ישראל, כביש 41 שנותר בין צומת נמל אשדוד ועד מחלף אשדוד, מתוכנן לעבור שדרוג ומיחלוף כהמשכו של כביש 7 הקיים כיום. בצומת עם שדרות בני ברית מתוכנן לקום מחלף בני ברית, וכן עתיד לעבור מיחלוף צומת ניר גלים. בכביש צפויים להיסלל שלושה נתיבים לכל כיוון.

לפי תוכנית המתאר הארצית לדרכים, צפוי שדרוגו של כביש 3 בין מחלף שורק מזרחה עד למחלף לטרון עם כביש 1, כהמשכו של כביש 7 הקיים כיום. במסגרת שינוי זה צפויה הסבת קטע הדרך לכביש מהיר, ומתוכננת העתקת מחלף לטרון כקילומטר צפונה[דרוש מקור].

במקור, קטעי כביש 3 וכביש 41 שצפויים להיות משודרגים היו מתוכננים להיקרא כהמשכו של כביש 7; אך על-פי תוכנית משרד התחבורה לעדכון המספור של רבים מכבישי ישראל שעליה פורסם בסוף שנת 2018 - כביש 7 הקיים כיום, יחד עם כביש 41, הם אלו שצפויים להיות ממוספרים כהמשכו של כביש 3 הקיים והמתוכנן בין מחלף שורק לכביש 443. לעומת זאת, כביש 7 צפוי להיות שמו החדש של כביש 57 בשרון בין נתניה למחלף ניצני עוז.

צמתים ומחלפים לאורך תוואי הכביש[עריכת קוד מקור | עריכה]

קילומטרים שם סוג מפגש מיקום דרכים מצטלבות
כביש 7 ממערב למזרח
0 מחלף אשדוד בני דרום

  כביש 4
  כביש 41
  כביש 42

3 מחלף בית רבן גבעת וושינגטון   כביש 4102 (גישה ליישובי המועצה האזורית גדרות)
  כביש 4000 (גישה לקיבוץ קבוצת יבנה, לגבעת וושינגטון ולישיבת כרם ביבנה)
7 מחלף גדרה גדרה   כביש 40
13–14 מחלף שורק יד בנימין   כביש 3
  כביש 6
תוואי כבישים 7 (כחול) ו-41 (ירוק)

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]