זכויות להט"ב באמריקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מעמד חוקי של זוגיות הומוסקסואלית באמריקה (לא מעודכן לשנת 2021):
  מדינות המכירות בנישואים חד-מיניים
  מדינות המכירות בנישואים חד מיניים אשר בוצעו מחוץ לשטחיהן
  מדינות המאפשרות סוגים של שותפות, כגון איחוד אזרחי או נישואי חוזה
  אין הכרה בזוגיות חד-מינית אם כי המדינות כפופות לפסיקת בית הדין האינטר-אמריקאי לזכויות אדם לחקיקת התרת נישואים חד מיניים בשטחן משנת 2018 בקביעה כי האמנה האמריקאית לזכויות אדם מכירה בנישואים חד מיניים כזכות אדם
  מדינות בהן ישנם הגבלים חוקתיים המכירים בזוגיות הטרוסקסואלית בלבד (בעודן כפופות לפסיקת בית הדין האינטר-אמריקאי לזכויות אדם משנת 2018)
מדינות בהן הומוסקסואליות היא פלילית:
  נטייה חד־מינית אינה חוקית, דה פקטו החוק לא נאכף

זכויותיהם של לסביות, הומוסקסואלים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים (להט"ב) באמריקה משתנות באופן ניכר בין חלקי היבשת ובין המדינות השונות.

נישואים חד מיניים הפכו לחוקיים בקנדה (בפריסה ארצית) מאז 2005, בארגנטינה מאז 2010, גם בברזיל (בפריסה ארצית) וגם באורוגוואי מאז 2013, בארצות הברית (בפריסה ארצית) מאז 2015, בקולומביה מאז 2016, באקוודור מאז 2019. ובקוסטה ריקה מאז 2020. במקסיקו נערכים נישואים חד מיניים בעיר הבירה מקסיקו סיטי וב-21 המדינות מתוך ה-32 במקסיקו בהן אגואסקליאנטס, באחה קליפורניה, באחה קליפורניה הדרומית, קמפצ'ה, צ'יאפס, צ'יוואווה, קוהאווילה, קולימה, אידלגו, טלקסקלה, חליסקו, מיצ'ואקאן, מורלוס, נאיאריט, נואבו לאון, אואחאקה, פואבלה, סינלואה, סן לואיס פוטוסי, קינטנה רו כמו גם בעיריות בגררו, קרטרו וסקטקס. איגודים אלה מוכרים בפריסה ארצית.

נכון לשנת 2021, בקרב מדינות שאינן עצמאיות, נישואים חד מיניים חוקיים גם בגרינלנד, בשטחי ברמודה מעבר לים, איי פוקלנד, איי ג'ורג'יה הדרומית ואיי סנדוויץ' הדרומיים, כל הטריטוריות הצרפתיות: גוואדלופ, מרטיניק, סן ברתלמי, גיאנה הצרפתית, סן מרטן, וסן-פייר ומיקלון, ובהולנד הקריבית בעוד שנישואים שנערכו בהולנד מוכרים בארובה, בקוראסאו ובסנט מארטן. יותר מ-700 מיליון אנשים החיים במדינות או בגופים תת-לאומיים באמריקה, קיימים נישואים חד מיניים.

בינואר 2018 קבע בית הדין האינטר-אמריקאי לזכויות אדם כי האמנה האמריקאית לזכויות אדם מכירה בנישואים חד מיניים כזכות אדם. קביעה זו הפכה ללגליזציה של איגודים כאלה לחובה במדינות הבאות: ברבדוס, בוליביה, צ'ילה, קוסטה ריקה, הרפובליקה הדומיניקנית, אקוודור, אל סלבדור, גואטמלה, האיטי, הונדורס, מקסיקו, ניקרגואה, פנמה, פרגוואי, פרו וסורינאם. ארגנטינה, ברזיל, קולומביה ואורוגוואי גם הן נכללו בסמכות בית המשפט, אך כבר היו נישואים חד מיניים חוקיים בהן לפני מתן פסק הדין. יתר על כן, בכמה מדינות אחרות ישנם חוקים המכירים בסוגים אחרים של איגודים חד מיניים (צ'ילה).

עם זאת, בתשע מדינות אחרות ישנן עדיין עבירות פליליות בגין "זיוף" בספרי החוקים שלהן. 9 מדינות אלה הן ג'מייקה, דומיניקה, ברבדוס, סנט לוסיה, אנטיגואה וברבודה, סנט וינסנט והגרנדינים, גרנדה, סנט קיטס ונוויס, וגיאנה, האחרונה שבהן היא ביבשת דרום אמריקה והשאר בהאיים הקריביים. כולן חלקים לשעבר של הודו המערבית. מבין מדינות אמריקה החברות בארגון האומות המאוחדות, 24 מדינות חתמו בעד הצהרת האו"ם בדבר נטייה מינית וזהות מגדרית. המדינה היחידה שחתמה נגד ההצהרה היא סנט לוסיה. 10 המדינות האחרות נמנעו.

יחסי דת וקבלת קהילת הלהט"ב[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקולוניאליסטים הבריטים, הצרפתים, הספרדים והפורטוגזים, שיישבו את מרבית יבשת אמריקה, הביאו עימם את דת הנצרות מאירופה. בפרט, הכנסייה הרומית-קתולית וכנסיית ישוע המשיח של קדושי אחרית הימים, אשר שתיהן מתנגדות להכרה משפטית ביחסים הומוסקסואליים כמו גם הכנסייה האורתודוקסית המזרחית,[1] הכנסייה המתודיסטית,[2][3] ועוד מספר זרמי דת נוספים עיקריים (פרוטסטנטיות), כמו הכנסייה הרפורמית באמריקה והכנסייה הבפטיסטית האמריקאית,[4] וכן ארגונים וכנסיות אוונגליסטים שמרניים, כמו הברית האוונגליסטית. אמנת הבפטיסטים הדרומית.[5][6] כנסיות פנטקוסטליות כמו אספות האל, כמו גם כנסיות רסטורציוניסטיות, כמו עדי יהוה ומורמונים, נוקטות בעמדה שפעילות מינית הומוסקסואלית היא חטא.[7][8]

עם זאת, זרמי דתות שונות אחרות נעשו מקבלות יותר את אנשי קהילת הלהט"ב בעשורים האחרונים, כולל הכנסייה האפיסקופלית בארצות הברית, הכנסייה הלותרנית האוונגלית באמריקה, הכנסייה הלותרנית האוונגלית בקנדה, הכנסייה האנגליקנית של קנדה, הכנסייה המאוחדת של קנדה, הכנסייה המאוחדת של ישו, האגודה האוניברסלית האוניטריסטית וחברת הידידים (קווקרים) וכמה קהילות של הכנסייה הפרסביטריאנית בארצות הברית. רוב זרמי הדתות הללו עורכות כיום חתונות או ברכות חד-מיניות. יתר על כן, כנסיות רבות בכנסיית המתודיסטים המאוחדת בארצות הברית בוחרות לנהל ולברך על נישואים חד מיניים למרות מגבלות כלליות.[9] בנוסף, ביהדות השמרנית, היהדות הרפורמית ויהדות הרקונסטרוקציוניזם בארצות הברית מקבלים כיום את פני מתפללי קהילת הלהט"ב ומערכים חתונות חד-מיניות.

זכויות משפחתיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכרה בנישואים חד מיניים וזוגיות הומוסקסואלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון לשנת 2021, כ-8 מדינות ביבשת אמריקה מתירות לזוגות חד־מיניים להינשא: מדינות אלה הן ארצות הברית (חוקי במדינות מסוימות מאז 2004, ובכל המדינה מאז 2015),[10] קנדה,[11] אורוגוואי,[12] אקוודור,[13] ארגנטינה,[14] ברזיל,[15] קוסטה ריקה,[16] וקולומביה.[17] נוסף על 8 המדינות האלה, נישואים חד־מיניים מותרים גם ב־17 מדינות במקסיקו מתוך ה-32 אשר מרכיבות אותה וכן בעיר הבירה מקסיקו סיטי. שאר המדינות במקסיקו מכירות בנישואים חד־מיניים אך אינן מבצעות אותם במדינה. ב־5 מדינות ביבשת קיים איסור חוקתי על נישואים חד־מיניים. מדינות אלה הן הונדורס (משנת 2005, ממתין להחלטת בית המשפט), ג'מייקה (משנת 1969), הרפובליקה הדומיניקנית (משנת 2010), בוליביה (משנת 2009) ופרגוואי (1992). באל סלוודר, איסור חוקתי ממתין לאישור.

בנוסף, 14 טריטוריות באמריקה מתירות נישואים חד־מיניים (ראו בטבלה שלמטה), וארבע טריטוריות נוספות מכירות באופן מוגבל בנישואים חד־מיניים שבוצעו במדינה אחרת: ארובה, סנט מארטן וקוראסאו מכירות בנישואים חד־מיניים שבוצעו בהולנד בלבד, ובאיי קיימן ישנה הכרה בנישואים חד־מיניים שבוצעו במדינה אחרת למטרות הגירה. באיי טרקס וקייקוס ובמונטסראט קיים איסור חוקתי על נישואים חד־מיניים. צ'ילה אינה מתירה נישואים חד־מיניים, אך מכירה בסוגים אחרים של שותפות, ובאיחוד אזרחי מאז 2015.

אימוץ ילדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון לשנת 2021, כל 7 המדינות באמריקה שמתירות נישואים חד־מיניים מתירות לזוגות חד־מיניים גם לאמץ ילדים במשותף (מלבד אקוודור אשר בה יחידים יכולים לאמץ, אך לא כזוג). נוסף על מדינות אלה, החוק במקסיקו מאפשר באופן מפורש לזוגות חד־מיניים לאמץ ילדים במדינות קואווילה, מיצ'ואקאן וקולימה וכן במקסיקו סיטי. זוגות חד־מיניים נשואים מורשים לאמץ גם בשאר המדינות במקסיקו. בצ'ילה זוגות חד־מיניים יכולים לאמץ, אך רק אחד ההורים מוכר כהורה בחוק. במדינות והטריטוריות: ונצואלה, גואטמלה, ארובה, סנט מארטן, וקורסאו לגליזציה בחוק מוצעת. בבוליביה ואקוודור יחידים יכולים לאמץ, אך לא כזוג. באל סלוודור ופנמה לגליציה בחוק מחכה להחלטת בית המשפט. בגיאנה לא ידועים נתונים על התרה או איסור בנושא.

בנוסף למדינות, כל 13 הטריטוריות באמריקה שמתירות נישואים חד־מיניים מתירות לזוגות חד־מיניים גם לאמץ ילדים במשותף. כמו כן, גם איי ג'ורג'יה הדרומית ואיי סנדוויץ' הדרומיים מתירים לזוגות חד־מיניים לאמץ, על אף שנישואים חד־מיניים אינם מותרים באיים אלה.

שירות צבאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

להט"בים גלויים רשאיים לשרת בצבא[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון לשנת 2021, מתוך 29 המדינות באמריקה שיש להן צבא, 15 מדינות מתירות להומוסקסואלים וללסביות לשרת בצבא באופן גלוי, מבלי שייאלצו להסתיר את נטייתם המינית בהן: ארצות הברית, מקסיקו, קנדה, אל סלוודור, איי בהאמה, קובה, קולומביה, צ'ילה, פרו, גיאנה, פרגוואי, בוליביה, ברזיל, ארגנטינה ואורוגוואי.

ב־10 מדינות הומוסקסואלים ולסביות אינם מורשים לשרת בצבא (בליז, אנטיגואה וברבודה, ברבדוס, ג'מייקה, דומיניקה, הרפובליקה הדומיניקנית, טרינידד וטובגו, סנט קיטס ונוויס, ונצואלה) וב־4 מדינות לא ידועים נתונים על התרה או איסור בנושא (גואטמלה, ניקרגואה, אקוודור, סורינאם). (ראו בטבלה שלמטה).

הגנה מפני אפליה[עריכת קוד מקור | עריכה]

איסור אפליה על רקע נטייה מינית[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון לשנת 2021, ב-15 מדינות באמריקה החוק אוסר באופן מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית: מדינות אלה הן מקסיקו, קנדה, אל סלוודור, בליז, הונדורס, קוסטה ריקה, קובה, אורוגוואי, אקוודור, בוליביה, ברזיל, סורינאם, פרו, צ'ילה וקולומביה. במקסיקו, האיסור על אפליה כזו מעוגן בחוקה. ב-15 ביוני 2020 קבע בית המשפט העליון בארצות הברית בראשותו של ניל גורסץ', כי אין למעביד זכות "לפטר או להפלות אדם במקום עבודתו על רקע מגדר ונטייה מינית".[18] פסק הדין עבר ברוב של 6 שופטים בעד ו-3 מתנגדים.[19] עד אז חוק זה היה קיים בחוק רק ב-10 מדינות בלבד בארצות הברית. ב-6 מדינות נוספות ביבשת החוק אוסר באופן חלקי על אפליה כזו. מדינות אלה הן: גואטמלה, ניקרגואה, פנמה, קובה, ברבדוס, וונצואלה. בארגנטינה החוק אוסר על אפליה על רקע נטייה מינית בחלק מהמדינה (הגנה בפריסה ארצית מחכה לאישור).

בנוסף, ב־12 טריטוריות החוק אוסר באופן מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית. מתוכן, ב־4 טריטוריות בריטיות האיסור על אפליה כזו מעוגן בחוקה. ב־5 טריטוריות נוספות החוק אוסר באופן חלקי על אפליה כזו (ראו בטבלה שלמטה).

טרנסג'נדריות ושינוי מגדר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכרה בשינוי מגדר ואיסור אפליה על רקע זהות מגדרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון לשנת 2021, 14 מדינות באמריקה מתירות לטרנסג'נדרים לשנות את מגדרם החוקי: מדינות אלה הן ארצות הברית (פרט לטנסי), מקסיקו, קנדה, פנמה, קוסטה ריקה, קובה, אורוגוואי, אקוודור, ארגנטינה, בוליביה, ברזיל, פרו, צ'ילה וקולומביה. נוסף על מדינות אלה, 8 טריטוריות מתירות לטרנסג'נדרים לעשות כן: טריטוריות אלה הן סן-פייר ומיקלון, גוואדלופ, הולנד הקריבית, מפרץ גואנטנמו, מרטיניק, סן ברתלמי, סן מרטן וגיאנה הצרפתית.

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

זכויות להט"ב באמריקה לפי מדינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניווט מהיר:
אורוגוואי - איי בהאמה - איי ג'ורג'יה הדרומית ואיי סנדוויץ' הדרומיים - איי הבתולה הבריטיים - איי הבתולה של ארצות הברית - איי טרקס וקייקוס - איי פוקלנד - איי קיימן - אל סלוודור - אנגווילה - אנטיגואה וברבודה - אקוודור - ארגנטינה - ארובה - ארצות הברית - בוליביה - בליז - ברבדוס - ברזיל - ברמודה - גואטמלה - גוואדלופ - גיאנה - גיאנה הצרפתית - ג'מייקה - גרינלנד - גרנדה - דומיניקה - האיטי - האיים המרוחקים הקטנים של ארצות הברית - הולנד הקריבית - הונדורס - הרפובליקה הדומיניקנית - ונצואלה - טרינידד וטובגו - מונטסראט - מפרץ גואנטנמו - מקסיקו - מרטיניק - ניקרגואה - סורינאם - סן ברתלמי - סן מרטן - סן-פייר ומיקלון - סנט וינסנט והגרנדינים - סנט לוסיה - סנט מארטן - סנט קיטס ונוויס - פוארטו ריקו - פנמה - פרגוואי - פרו - צ'ילה - קובה - קולומביה - קוסטה ריקה - קוראסאו - קנדה

אמריקה הצפונית[עריכת קוד מקור]

זכויות להט"ב ב: מעמד בחוק של הומוסקסואלים ולסביות הכרה בזוגיות חד־מינית בחוק נישואים חד־מיניים התרת אימוץ לזוגות חד־מיניים שירות צבאי של הומוסקסואלים ולסביות מניעת אפליה על רקע נטייה מינית טרנסג'נדריות ושינוי מגדר
ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בארצות הברית)
Yes check.svg חוקי במדינות מסוימות משנת 1962, ובכל המדינות החל משנת 2003.
חתומה על הצהרת האו"ם (מיוזמות ההצהרה).
Yes check.svg הכרה בשותפות מקומית בקליפורניה משנת 1999, בוושינגטון די. סי. משנת 2002, במיין משנת 2004, באורגון ומרילנד משנת 2008 ובוויסקונסין ונבדה משנת 2009;
הכרה באיחוד אזרחי בניו ג'רזי משנת 2007, באילינוי משנת 2011, בהוואי משנת 2012 ובקולורדו משנת 2013.
Yes check.svg חוקי במדינות מסוימות משנת 2004, ובכל המדינות החל משנת 2015.[10] Yes check.svg חוקי במדינות מסוימות משנת 1993, ובכל המדינות החל משנת 2015. Yes check.svg מדיניות "אל תשאל, אל תספר" בוטלה בשנת 2011 על ידי הנשיא ברק אובמה. כלומר, מאז הומוסקסואלים, לסביות וביסקסואלים יכולים לשרת באופן גלוי בצבא ארצות הברית, כולל טרנסג'נדרים. Yes check.svg/X mark.svg צו מנהלי פדרלי אוסר על אפליה על רקע נטייה מינית בכוח העבודה האזרחי הפדרלי, כמו גם בעבודה ממשלתית בוושינגטון די. סי. ובשירות הדואר של ארצות הברית, החל משנת 1998.
טיפולי המרה עבור קטינים אסורים ב-20 מדינות מסוימות (אורגון, אילינוי, וושינגטון די. סי., ורמונט, נבדה, ניו ג'רזי, ניו יורק, ניו מקסיקו, קונטיקט, קליפורניה ורוד איילנד) ובערים מסוימות (מיאמי ביץ', סיאטל, סינסינטי ופיטסבורג).
פשעי שנאה אסורים משנת 2009.
בשנת 2020 בית המשפט העליון פסק כי החוק הפדרלי האוסר על אפליה במקומות עבודה מגן מעתה גם על עובדים להט"בים
Yes check.svg/X mark.svg פשעי שנאה אסורים משנת 2009, אפליה על רקע זהות מגדרית אסורה בכל המדינה משנת 2020.
בשנת 2017 נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שלל זכויות מסוימות מטרנסג'נדרים, למשל ביטל את "חוק השירותים" שברק אובמה חוקק קודם לכן.[20]
ברמודהברמודה ברמודה
(טריטוריה מעבר לים של הממלכה המאוחדת)
Yes check.svg חוקי משנת 1994 (גיל ההסכמה שונה).
חתומה על הצהרת האו"ם.
Yes check.svg הכרה בשותפויות מקומיות משנת 2018. Yes check.svg חוקי החל מנובמבר 2018 ובעבר בין מאי 2017 עד יוני 2018. Yes check.svg חוקי משנת 2015. Yes check.svg כולל טרנסג'נדרים, הממלכה המאוחדת אחראית להגנה. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית. X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg לא קיימת הכרה בשינוי מגדר.
גרינלנדגרינלנד גרינלנד
(מדינה מכוננת בממלכת דנמרק)
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בגרינלנד)
Yes check.svg חוקי משנת 1933.
חתומה על הצהרת האו"ם.
Yes check.svg הכרה בזוגיות רשומה משנת 1996 Yes check.svg חוקי משנת 2016. Yes check.svg אימוץ ילד של בן או בת הזוג חוקי משנת 2009;
אימוץ על ידי זוגות חד־מיניים חוקי משנת 2016.
Yes check.svg כולל טרנסג'נדרים, דנמרק אחראית להגנה. Yes check.svg איסור חלקי על אפליה על רקע נטייה מינית. X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Yes check.svg שינוי מגדר מוכר, לא נדרש ניתוח לשינוי מין או טיפול הורמונלי לצורך הכרה.
מקסיקומקסיקו מקסיקו
(ערך מורחב: זכויות להט"ב במקסיקו)
Yes check.svg חוקי משנת 1871.
חתומה על הצהרת האו"ם.
Yes check.svg/X mark.svg הכרה באיחוד אזרחי במקסיקו סיטי וקואווילה משנת 2007, בקולימה וקמפצ'ה משנת 2013 ובחליסקו משנת 2014. Yes check.svg/X mark.svg אימוץ משותף חוקי בבירה מקסיקו סיטי וב-16 מדינות המרכיבות את מקסיקו. בשאר המדינות, זוגות חד־מיניים נשואים יכולים לאמץ. Yes check.svg Yes check.svg איסור חוקתי מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית. Yes check.svg איסור חוקתי מוחלט על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Yes check.svg/X mark.svg טרנסג'נדרים יכולים לשנות את מגדרם ואת שמם החוקיים ב-14 ערים בהן מקסיקו סיטי.
סן-פייר ומיקלוןסן-פייר ומיקלון סן-פייר ומיקלון
(קולקטיב מעבר לים של צרפת)
(ערך מורחב: סן-פייר ומיקלון)
Yes check.svg חוקי משנת 1791.
חתומה על הצהרת האו"ם.
Yes check.svg הסכם סולידריות אזרחית משנת 1999. Yes check.svg חוקי משנת 2013. Yes check.svg חוקי משנת 2013. Yes check.svg Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Yes check.svg שינוי מגדר מוכר, החל משנת 2017, אין צורך בניתוח לשינוי מין לצורך הכרה.
קנדהקנדה קנדה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בקנדה)
‏‏Yes check.svg חוקי משנת 1969.
חתומה על הצהרת האו"ם.
Yes check.svg הכרה בשותפות מקומית בנובה סקוטיה משנת 2001;
הכרה באיחוד אזרחי בקוויבק משנת 2002;
הכרה ביחסי תלות הדדית באלברטה משנת 2003;
הכרה בידועים בציבור במניטובה משנת 2004.
Yes check.svg חוקי באונטריו[11] וקולומביה הבריטית משנת 2003, בקוויבק, יוקון, מניטובה, נובה סקוטיה, ססקצ'ואן וניופאונדלנד ולברדור משנת 2004 ובניו ברנזוויק משנת 2005. חוקי בשאר הפרובינציות והטריטוריות (אי הנסיך אדוארד, אלברטה, הטריטוריות הצפון-מערביות ונונאווט) מיולי 2005.[21] Yes check.svg חוקי בפרובינציות וטריטוריות מסוימות משנת 1996, ובכל המדינה החל משנת 2010. Yes check.svg משנת 1992 כולל טרנסג'נדרים. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית, כולל הסתה.
טיפולי המרה אסורים במניטובה ובאונטריו משנת 2015 ובוונקובר ונובה סקוטיה משנת 2018 (האיסור מוצע בפרובינציות וטריטוריות נוספות).
Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Yes check.svg טרנסג'נדרים יכולים לשנות את זהותם המגדרית ואת שמם ללא צורך בניתוח לשינוי מין.

אמריקה המרכזית[עריכת קוד מקור]

זכויות להט"ב ב: מעמד בחוק של הומוסקסואלים ולסביות הכרה בזוגיות חד־מינית בחוק נישואים חד־מיניים התרת אימוץ לזוגות חד־מיניים שירות צבאי של הומוסקסואלים ולסביות מניעת אפליה על רקע נטייה מינית טרנסג'נדריות ושינוי מגדר
אל סלוודוראל סלוודור אל סלוודור
(ערך מורחב: זכויות להט"ב באל סלוודור)
Yes check.svg חוקי משנת 1822.
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg (ממתין להחלטת בית המשפט) X mark.svg באוגוסט 2019 התקבלה תביעה להכרה בנישואין חד מיניים לדיון בפני בית המשפט החוקתי. Yes check.svg/X mark.svg (ממתין להחלטת בית המשפט).
יחידים יכולים לאמץ, אך לא כזוג.
Yes check.svg Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Yes check.svg/X mark.svg טרנסג'נדרים יכולים לשנות את שמם החוקי (נדרש אישור משפטי לשם כך) אך לא ניתן לשנות את המגדר.
בליזבליז בליז
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בבליז)
Yes check.svg מעמד חוקי מעוגן בחוקה משנת 2016. X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg Yes check.svg איסור מוחלט של אפליה על רקע נטייה מינית. Yes check.svg איסור מוחלט של אפליה על רקע זהות מגדרית.Yes check.svg/X mark.svg טרנסג'נדרים יכולים לשנות את שמם החוקי ללא צורך בניתוח אך לא ניתן לשנות את המגדר.
גואטמלהגואטמלה גואטמלה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בגואטמלה)
Yes check.svg חוקי משנת 1871.
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg (איחוד אזרחי מוצע) X mark.svg (מוצע) X mark.svg (מוצע) Emblem-question.svg אין נתונים Yes check.svg איסור חלקי של אפליה על רקע נטייה מינית.
במאי 2017 הוגשה הצעת חוק לקונגרס במטרה לבצע רפורמה בסעיפים לחוק הפלילי כדי להוסיף נטייה מינית וזהות מגדרית כקטגוריות מוגנות.
Yes check.svg איסור חלקי של אפליה על רקע נטייה מינית.Yes check.svg/X mark.svg טרנסג'נדרים יכולים לשנות את שמם החוקי ללא צורך בניתוח (נדרש אישור משפטי לשם כך) אך לא ניתן לשנות את המגדר. (חוק להכרה בזכות לשינוי זהות מגדרית מוצע)
הונדורסהונדורס הונדורס
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בהונדורס)
Yes check.svg חוקי משנת 1899.
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg איסור חוקתי על איחוד אזרחי דה פקטו מאז 2005. X mark.svg איסור חוקתי משנת 2005. (ממתין להחלטת בית המשפט). X mark.svg איסור חוקתי משנת 2005. X mark.svg Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית, כולל הסתה. Yes check.svg חל איסור על פשעי שנאה על רקע זהות מגדרית.
Emblem-question.svg אין נתונים לגבי החוקיות של שינוי מגדר.
ניקרגואהניקרגואה ניקרגואה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בניקרגואה)
Yes check.svg חוקי משנת 2008.
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים Yes check.svg איסור חלקי על אפליה על רקע נטייה מינית.
קיימים איסורים על אפליה בתעסוקה, גישה לשירותי בריאות ופשעי שנאה.
X mark.svg
פנמהפנמה פנמה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בפנמה)
Yes check.svg חוקי משנת 2008.
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg (ממתין להחלטת בית המשפט)
איחוד אזרחי הוצע בשנת 2004, אך לא התקדמה עקב תגובת גורמים דתיים.
X mark.svg (ממתין להחלטת בית המשפט) Yes check.svg/X mark.svg (ממתין להחלטת בית המשפט)
הפריה חוץ-גופית והזרעה מלאכותית זמינים לזוגות לסביות במדינה.
מדינה ללא צבא Yes check.svg איסור חלקי על אפליה על רקע נטייה מינית (מוצע חוק נוסף האוסר על אפליה). Yes check.svg משנת 2006, טרנסג'נדרים יכולים לשנות את שמם ואת מגדרם החוקיים לאחר שניתוח לשינוי מין הושלם. החל משנת 2016, ניתן לשנות את השם החוקי ללא צורך בניתוח.
קוסטה ריקהקוסטה ריקה קוסטה ריקה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בקוסטה ריקה)
Yes check.svg חוקי משנת 1971.
חתומה על הצהרת האו"ם.
Yes check.svg הכרה בנישואי חוזה משנת 2014. (מגורים משותפים לא רשומים מאז 2014). Yes check.svg החל ממאי 2020. Yes check.svg החל ממאי 2020. Yes check.svg מדינה ללא צבא
(מותר לשרת בכוח הציבורי של ההגנה האזרחית).
Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית. Yes check.svg טרנסג'נדרים יכולים לשנות את שמם ומגדרם ללא צורך בניתוח או אישור שיפוטי מאז 2018.

הקריביים[עריכת קוד מקור]

זכויות להט"ב ב: מעמד בחוק של הומוסקסואלים ולסביות הכרה בזוגיות חד־מינית בחוק נישואים חד־מיניים התרת אימוץ לזוגות חד־מיניים שירות צבאי של הומוסקסואלים ולסביות מניעת אפליה על רקע נטייה מינית טרנסג'נדריות ושינוי מגדר
איי בהאמהאיי בהאמה איי בהאמה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב באיי בהאמה)
Yes check.svg חוקי משנת 1991 (גיל ההסכמה שונה).
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg X mark.svg בשנת 2013, השופט הראשי של בהאמה לשעבר, מייקל לברנט, הצהיר כי "אין לי ספק שזה רק עניין של זמן בו בתי המשפט של איי בהאמה יתייחסו לנושא הנישואים מאותו המין". X mark.svg Yes check.svg X mark.svg בשנת 2001 הציעה הממשלה הצעת חוק תעסוקה, הכוללת סעיף האוסר על אפליה במקום העבודה על רקע נטייה מינית. הסעיף הוסר זמן קצר לאחר העברת הצעת החוק. Yes check.svg
איי הבתולה הבריטייםאיי הבתולה הבריטיים איי הבתולה הבריטיים
(טריטוריה מעבר לים של הממלכה המאוחדת)
Yes check.svg חוקי משנת 2001.
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg Yes check.svg כולל טרנסג'נדרים, הממלכה המאוחדת אחראית להגנה. Yes check.svg איסור חוקתי מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית. X mark.svg
איי הבתולה של ארצות הבריתאיי הבתולה של ארצות הברית איי הבתולה של ארצות הברית
(אזור מבודד של ארצות הברית)
Yes check.svg חוקי משנת 1985 Yes check.svg משנת 2015 Yes check.svg חוקי משנת 2015 Yes check.svg חוקי משנת 2015 Yes check.svg כולל טרנסג'נדרים, ארצות הברית אחראית להגנה. Yes check.svg חוקי ארצות הברית באשר לפשעי שנאה חלים גם בטריטוריות החיצוניות של ארצות הברית. Yes check.svg חוקי ארצות הברית באשר לפשעי שנאה חלים גם בטריטוריות החיצוניות של ארצות הברית.
Emblem-question.svg אין נתונים על התרה או איסור לשינוי מגדר.
איי טרקס וקייקוסאיי טרקס וקייקוס איי טרקס וקייקוס
(טריטוריה מעבר לים של הממלכה המאוחדת)
Yes check.svg חוקי משנת 2001.
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg X mark.svg איסור חוקתי משנת 2011 X mark.svg Yes check.svg כולל טרנססג'נדרים, הממלכה המאוחדת אחראית להגנה. Yes check.svg איסור חוקתי מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית. X mark.svg
איי קיימןאיי קיימן איי קיימן
(טריטוריה מעבר לים של הממלכה המאוחדת)
Yes check.svg חוקי משנת 2001 (גיל ההסכמה שונה).
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg Yes check.svg איחודים אזרחיים חוקיים משנת 2020. Yes check.svg חוקי משנת 2020. Yes check.svg כולל טרנסג'נדרים, הממלכה המאוחדת אחראית להגנה. X mark.svg X mark.svg
אנגווילהאנגווילה אנגווילה
(טריטוריה מעבר לים של הממלכה המאוחדת)
Yes check.svg חוקי משנת 2001.
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg Yes check.svg כולל טרנסג'נדרים, הממלכה המאוחדת אחראית להגנה. X mark.svg X mark.svg
אנטיגואה וברבודהאנטיגואה וברבודה אנטיגואה וברבודה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב באנטיגואה וברבודה)
X mark.svg בלתי חוקי. עונש: 15 שנות מאסר (לא נאכף בפועל). X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg לא קיימת הכרה בשינוי מגדר.
ארובה (טריטוריה)ארובה (טריטוריה) ארובה
(מדינה מכוננת בממלכת ארצות השפלה)
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בארובה)
Yes check.svg חוקי (מעולם לא היו חוקים נגד נטייה מינית במדינה)
חתומה על הצהרת האו"ם.
Yes check.svg הכרה באיחוד אזרחי משנת 2016 X mark.svg/Yes check.svg הכרה בנישואים חד־מיניים שבוצעו בהולנד בלבד. קיימת הצעת חוק לגבי הכרה בנישואים חד־מיניים בתוך המדינה. X mark.svg (מוצע) Yes check.svg כולל טרנסג'נדרים, הולנד אחראית להגנה. X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Emblem-question.svg אין נתונים לגבי הכרה בשינוי מגדר.
ברבדוסברבדוס ברבדוס
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בברבדוס)
X mark.svg בלתי חוקי. עונש: מאסר עולם (לא נאכף בפועל). Yes check.svg/X mark.svg שותפויות זרות מקומיות מוכרות לצורכי הגירה "חותמת קבלת פנים". איחוד אזרחי ממתין לאישור. X mark.svg בספטמבר 2020 הודיעה הממשלה על כוונתה להעביר סוג של איחוד אזרחי, ולאחר מכן עריכת משאל עם בנושא נישואים חד מיניים. Yes check.svg/Emblem-question.svg אין נתונים
אימוץ של זוגות חד מיניים אמנם אינו אסור או מוסדר במפורש, אך המרכז לפוריות של ברבדוס מציע טיפולי הפריה חוץ-גופית והזרעה מלאכותית לזוגות לסביות.
X mark.svg Yes check.svg איסור אפליה חלקית על רקע נטייה מינית. באוגוסט 2020 העביר פרלמנט המדינה את חוק מניעת אפליה בתעסוקה האוסר בין היתר על אפליה בעבודה על רקע מין, נטייה מינית, מצב משפחתי ומעמד של שותפות ביתית. X mark.svg
גוואדלופגוואדלופ גוואדלופ
(מחוז מעבר לים של צרפת)
(ערך מורחב: גוואדלופ)
Yes check.svg חוקי משנת 1791.
חתומה על הצהרת האו"ם.
Yes check.svg הסכם סולידריות אזרחית משנת 1999 Yes check.svg חוקי משנת 2013 Yes check.svg חוקי משנת 2013 Yes check.svg כולל טרנסג'נדרים, צרפת אחראית להגנה. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית. Yes check.svg החל משנת 2017, אין צורך בעיקור לצורך שינוי המגדר.
ג'מייקהג'מייקה ג'מייקה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בג'מייקה)
X mark.svg בלתי חוקי עבור גברים. עונש: 10 שנים של עבודות כפייה (לא נאכף בפועל).
Yes check.svg חוקי עבור נשים מאז ומעולם.
X mark.svg X mark.svg איסור חוקתי משנת 1962 X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg
גרנדה (מדינה)גרנדה (מדינה) גרנדה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בגרנדה)
X mark.svg בלתי חוקי עבור גברים. עונש: 10 שנות מאסר. במאי 2013 קרא נשיא הסנאט של גרנדה לשקול מחדש את איסורו על יחסי מין חד מיניים.
Yes check.svg חוקי עבור נשים מאז ומעולם.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg מדינה ללא צבא X mark.svg X mark.svg
דומיניקהדומיניקה דומיניקה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בדומיניקה)
Yes check.svg/X mark.svg בלתי חוקי. עונש: 10 שנות מאסר או אשפוז כפוי בבית חולים פסיכיאטרי (לא נאכף בפועל, לגליזציה ממתינה לאישור).
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg לא קיימת הכרה בשינוי מגדר.
האיטיהאיטי האיטי
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בהאיטי)
Yes check.svg חוקי משנת 1791, חתומה על הצהרת האו"ם. X mark.svg X mark.svg X mark.svg מדינה ללא צבא Yes check.svg/X mark.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית עתיד להיכנס לתוקף בשנת 2022. X mark.svg
האיים המרוחקים הקטנים של ארצות הבריתהאיים המרוחקים הקטנים של ארצות הברית האיים המרוחקים הקטנים של ארצות הברית
(טריטוריה בלתי משולבת מאורגנת של ארצות הברית)
Yes check.svg חוקי Yes check.svg Yes check.svg חוקי Yes check.svg חוקי Yes check.svg כולל טרנסג'נדרים, ארצות הברית אחראית להגנה. X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg לא קיימת הכרה בשינוי מגדר.
הולנד הקריביתהולנד הקריבית הולנד הקריבית
(בונייר, סנט אוסטטיוס וסאבא)
Yes check.svg חוקי.
חתומה על הצהרת האו"ם.
Yes check.svg הכרה בזוגיות רשומה משנת 2012 Yes check.svg חוקי משנת 2012 Yes check.svg Yes check.svg כולל טרנסג'נדרים, הולנד אחראית להגנה. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית. Yes check.svg
הרפובליקה הדומיניקניתהרפובליקה הדומיניקנית הרפובליקה הדומיניקנית
(ערך מורחב: זכויות להט"ב ברפובליקה הדומיניקנית)
Yes check.svg חוקי משנת 1822.
חתומה על הצהרת האו"ם.
Yes check.svg/X mark.svg ישנם חוקים אשר ניתן להשתמש בהם כדי להצדיק הכרה בקשרים אלה. סעיף 41, הידוע כ-"תוקף הנישואים" קובע כי "הנישואים תקפים... אם הם נחשבים ככאלה על פי החוק של מקום החגיגה, או על פי החוק הלאומי, או בית המגורים של לפחות אחד מבני הזוג בזמן החגיגה". X mark.svg איסור חוקתי משנת 2010. X mark.svg X mark.svg Yes check.svg/X mark.svg מאז שנת 2000, החוק הכללי לנוער אוסר על אפליה על רקע נטייה מינית.
חוק בנושא HIV / איידס מאז 2011, אוסר על אפליה על רקע נטייה מינית וזהות מגדרית.
חוק לאיסור פשעי שנאה ממתין לאישור.
Yes check.svg/X mark.svg ביוני 2018 הנשיא דנילו מדינה הוציא צו ביצוע שמעניק ל-35 דומיניקנים טרנסג'נדרים אפשרות לשנות את שמם החוקי כך שיתאים לזהותם המגדרית.
טרינידד וטובגוטרינידד וטובגו טרינידד וטובגו
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בטרינידד וטובגו)
Yes check.svg חוקי משנת 2018. X mark.svg ביולי 2018 אישר השופט פרנק ספרסד מבית המשפט העליון בסן פרננדו (טרינידד) צו לפתרון סכסוך רכוש בין שני שותפים הומואים שניהלו קשר אישי וגם קשר עסקי בעבר. באומרו כי שוויון בפני החוק בענייני רכוש וירושה לא אמור להשתנות בין בני זוג הומוסקסואליים והטרוסקסואלים, ספרסד ציין בנוסף את הטיפול הבלתי שוויוני על פי החוק הנוכחי. X mark.svg Yes check.svg/Emblem-question.svg אין נתונים אף על פי שאינו אסור או מוסדר במפורש בחוק, מרכז הפוריות בברבדוס, בעל מרפאה בעיירת סנט אוגוסטין, מציע טיפולי הפריה חוץ-גופית והזרעה מלאכותית לזוגות לסביות והסדרים לפונדקאות לזוגות הומואים. X mark.svg X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg לא קיימת הכרה בשינוי מגדר.
מונטסראטמונטסראט מונטסראט
(טריטוריה מעבר לים של הממלכה המאוחדת)
Yes check.svg חוקי משנת 2001.(גיל ההסכמה שונה).
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg X mark.svg איסור חוקתי משנת 2010 X mark.svg Yes check.svg כולל טרנסג'נדרים, הממלכה המאוחדת אחראית להגנה. Yes check.svg איסור חוקתי מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית. X mark.svg
מפרץ גואנטנמומפרץ גואנטנמו מפרץ גואנטנמו
(טריטוריה של ארצות הברית)
Yes check.svg חוקי משנת 1903 Yes check.svg Yes check.svg חוקי Yes check.svg חוקי Yes check.svg כולל טרנסגג'נדרים, ארצות הברית אחראית להגנה. Yes check.svg Yes check.svg
מרטיניקמרטיניק מרטיניק
(מחוז מעבר לים של צרפת)
(ערך מורחב: מרטיניק)
Yes check.svg חוקי משנת 1791.
חתומה על הצהרת האו"ם.
Yes check.svg הסכם סולידריות אזרחית משנת 1999 Yes check.svg חוקי משנת 2013 Yes check.svg חוקי משנת 2013 Yes check.svg כולל טרנג'נדרים, צרפת אחראית להגנה. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית. Yes check.svg החל משנת 2017, אין צורך בעיקור לצורך שינוי המגדר.
סן ברתלמיסן ברתלמי סן ברתלמי
(קולקטיב מעבר לים של צרפת משנת 2007)
(ערך מורחב: סן ברתלמי)
Yes check.svg חוקי משנת 1791.
חתומה על הצהרת האו"ם.
Yes check.svg הסכם סולידריות אזרחית משנת 1999 Yes check.svg חוקי משנת 2013 Yes check.svg חוקי משנת 2013 Yes check.svg כולל טרנסג'נדרים, צרפת אחראית להנגה. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית. Yes check.svg החל משנת 2017, אין צורך בעיקור לצורך שינוי המגדר.
סן מרטןסן מרטן סן מרטן
(קולקטיב מעבר לים של צרפת משנת 2007)
(ערך מורחב: סן מרטן)
Yes check.svg חוקי משנת 1791.
חתומה על הצהרת האו"ם.
Yes check.svg הסכם סולידריות אזרחית משנת 1999 Yes check.svg חוקי משנת 2013 Yes check.svg חוקי משנת 2013 Yes check.svg כולל טרנסג'נדרים, צרפת אחראית להגנה. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית. Yes check.svg החל משנת 2017, אין צורך בעיקור לצורך שינוי המגדר.
סנט וינסנט והגרנדיניםסנט וינסנט והגרנדינים סנט וינסנט והגרנדינים
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בסנט וינסנט והגרנדינים)
Yes check.svg/X mark.svg בלתי חוקי. עונש: קנס ו/או 10 שנות מאסר, לא נאכף בפועל, לגליזציה ממתינה לאישור. X mark.svg X mark.svg X mark.svg מדינה ללא צבא X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Emblem-question.svg אין נתונים לגבי הכרה בשינוי מגדר.
סנט לוסיהסנט לוסיה סנט לוסיה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בסנט לוסיה)
Yes check.svg/X mark.svg בלתי חוקי עבור גברים. עונש: קנס ו/או 10 שנות מאסר, לא נאכף בפועל, לגליזציה ממתינה לאישור.
Yes check.svg חוקי עבור נשים מאז ומעולם.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg מדינה ללא צבא Yes check.svg/X mark.svg קיימים חוקים נגד אפליה בתעסוקה. X mark.svg
סנט מארטןסנט מארטן סנט מארטן
(מדינה מכוננת בממלכת ארצות השפלה)
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בסנט מארטן)
Yes check.svg חוקי, מעולם לא היו חוקים נגד נטייה מינית במדינה.
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg (מוצע) X mark.svg/Yes check.svg הכרה בנישואים חד־מיניים שבוצעו בהולנד בלבד. קיימת הצעת חוק לגבי הכרה בנישואים חד־מיניים בתוך המדינה. X mark.svg (מוצע) Yes check.svg כולל טרנסג'נדרים, הולנד אחראית להגנה. X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Emblem-question.svg אין נתונים לגבי הכרה בשינוי מגדר.
סנט קיטס ונוויססנט קיטס ונוויס סנט קיטס ונוויס
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בסנט קיטס ונוויס)
Yes check.svg/X mark.svg בלתי חוקי עבור גברים. עונש: 10 שנות מאסר (לא נאכף בפועל, למרות קיום החוק, לא הייתה ידועה העמדה לדין על פעילות מינית חד-מינית על פי הממשלה.)
Yes check.svg חוקי עבור נשים מאז ומעולם.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Emblem-question.svg אין נתונים לגבי הכרה בשינוי מגדר.
פוארטו ריקופוארטו ריקו פוארטו ריקו
(חבר עמים של ארצות הברית)
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בפוארטו ריקו)
Yes check.svg חוקי משנת 2003 Yes check.svg משנת 2015 Yes check.svg חוקי משנת 2015 Yes check.svg חוקי משנת 2015, הכרת הורות אוטומטית בתעודות לידה לילדים לזוגות חד מיניים.
משפחות חד מיניות זכאיות להגיש בקשות להטבות כמו אלה המוצעות למשפחות הטרוסקסואליות.
Yes check.svg כולל טרנסג'נדרים, ארצות הברית אחראית להגנה. Yes check.svg איסור חלקי על אפליה על רקע נטייה מינית.פשעי שנאה אסורים משנת 2002. אפליה בהעסקת עובדים אסורה משנת 2013. חוקי ארצות הברית באשר לפשעי שנאה חלים גם הם.
טיפולי המרה אסורים משנת 2019.
Yes check.svg טרנסג'נדרים רשאיים לשנות את מגדרם ללא צורך בניתוח.
פשעי שנאה אסורים משנת 2002. אפליה בהעסקת עובדים אסורה משנת 2013. חוקי ארצות הברית באשר לפשעי שנאה חלים גם הם.
מגדר שלישי מוכר.
קובהקובה קובה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בקובה)
Yes check.svg חוקי משנת 1979.
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg (ממתין לאישור) X mark.svg (ממתין לאישור) X mark.svg Yes check.svg מאז 1993. Yes check.svg איסור מוחלט של אפליה על רקע נטייה מינית מעוגן בחוקה. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Yes check.svg שינוי מגדר מוכר מאז 2008, מאז 2013 לא נדרש ניתוח לשינוי מין לצורך הכרה.
קוראסאוקוראסאו קוראסאו
(מדינה מכוננת בממלכת ארצות השפלה)
Yes check.svg חוקי. (מעולם לא היו קיימים חוקים נגד נטייה מינית במדינה)
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg (ממתין לאישור) X mark.svg/Yes check.svg הכרה בנישואים חד־מיניים שבוצעו בהולנד בלבד. קיימת הצעת חוק לגבי הכרה בנישואים חד־מיניים בתוך המדינה. X mark.svg (מוצע) Yes check.svg כולל טרנסג'נדרים, הולנד אחראית להגנה. Yes check.svg איסור מוחלט של אפליה על רקע נטייה מינית. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Emblem-question.svg אין נתונים לגבי הכרה בשינוי מגדר.

אמריקה הדרומית[עריכת קוד מקור]

זכויות להט"ב ב: מעמד בחוק של הומוסקסואלים ולסביות הכרה בזוגיות חד־מינית בחוק נישואים חד־מיניים התרת אימוץ לזוגות חד־מיניים שירות צבאי של הומוסקסואלים ולסביות מניעת אפליה על רקע נטייה מינית טרנסג'נדריות ושינוי מגדר
אורוגוואיאורוגוואי אורוגוואי
(ערך מורחב: זכויות להט"ב באורוגוואי)
Yes check.svg חוקי משנת 1934.
חתומה על הצהרת האו"ם.
Yes check.svg הכרה באיחוד אזרחי משנת 2008[12] Yes check.svg חוקי משנת 2013[22] Yes check.svg חוקי משנת 2009 Yes check.svg משנת 2009 Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית החל משנת 2004. טיפולי המרה אסורים מאז 2017. Yes check.svg טרנסג'נדרים יכולים לשנות את מגדרם ואת שמם החוקיים החל משנת 2009.
איי ג'ורג'יה הדרומית ואיי סנדוויץ' הדרומייםאיי ג'ורג'יה הדרומית ואיי סנדוויץ' הדרומיים איי ג'ורג'יה הדרומית ואיי סנדוויץ' הדרומיים
(טריטוריה מעבר לים של הממלכה המאוחדת)
Yes check.svg חוקי משנת 2001, חתומה על הצהרת האו"ם. Yes check.svg חוקי משנת 2014. Yes check.svg חוקי משנת 2014. Yes check.svg Yes check.svg כולל טרנסג'נדרים, הממלכה המאוחדת אחראית להגנה. Yes check.svg איסור חלקי על אפליה על רקע נטייה מינית. Emblem-question.svg אין נתונים
איי פוקלנדאיי פוקלנד איי פוקלנד
(טריטוריה מעבר לים של הממלכה המאוחדת)
Yes check.svg חוקי משנת 1989.
חתומה על הצהרת האו"ם.
Yes check.svg הכרה בשותפויות אזרחיות מאז 1999. Yes check.svg חוקי משנת 2013. Yes check.svg חוקי משנת 2013. Yes check.svg כולל טרנסג'נדרים, הממלכה המאוחדת אחראית להגנה. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית. X mark.svg
אקוודוראקוודור אקוודור
(ערך מורחב: זכויות להט"ב באקוודור)
Yes check.svg חוקי משנת 1997.
חתומה על הצהרת האו"ם.
Yes check.svg הכרה באיחוד אזרחי משנת 2009 Yes check.svg חוקי חוקתי משנת 2009 Yes check.svg/X mark.svg (יחידים יכולים לאמץ, אך לא כזוג).
במאי 2018 הורה בית המשפט החוקתי של אקוודור על הרישום האזרחי לרשום ילדה בת שבע כבת לזוג לסביות.
Emblem-question.svg אין נתונים Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית.
טיפולי המרה אסורים משנת 2014.
Yes check.svg החל משנת 2016, טרנסג'נדרים מורשים לשנות את שם הלידה שלהם ואת זהותם המגדרית במסמכים רשמיים, ללא צורך בניתוח או באישור משפטי.
ארגנטינהארגנטינה ארגנטינה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בארגנטינה)
Yes check.svg חוקי משנת 1887.
חתומה על הצהרת האו"ם.
Yes check.svg הכרה באיחוד אזרחי בבואנוס איירס ובריו נגרו משנת 2003;
הכרה בנישואי חוזה בכל המדינה משנת 2015.
Yes check.svg חוקי משנת 2010[14] Yes check.svg חוקי משנת 2010. Yes check.svg משנת 2009[23] Yes check.svg/X mark.svg הגנה בחוק מפני אפליה בפרובינציות מסוימות (הגנה פדרלית ממתינה לאישור).
החל משנת 2012, רצח אדם על רקע נטייתו המינית נחשב לפשע שנאה.
טיפולי המרה אסורים מאז 2010.
Yes check.svg החל משנת 2012, טרנסג'נדרים יכולים לשנות את מגדרם ואת שמם החוקיים ללא צורך בניתוח או באישור משפטי.
כמו כן, החל משנה זו, רצח אדם על רקע זהותו המגדרית נחשב לפשע שנאה.
מחוז מנדוזה ומחוז סנטה פה מאפשרים לאזרחים להשאיר את מילוי שאלת מגדרם ריקה במקום לבחור "זכר" או "נקבה".
מאז 2021, ישנה הכרה במגדר שלישי.
בוליביהבוליביה בוליביה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בבוליביה)
Yes check.svg חוקי משנת 1832.
חתומה על הצהרת האו"ם.
Yes check.svg חוקי משנת 2020. (הסכם דיני משפחה ממתין לאישור). X mark.svg איסור חוקתי משנת 2009.
בדצמבר 2020, לאחר פסיקת בית המשפט לטובת בני זוג חד מיניים, הלשכה החוקתית השנייה של בית הדין המחלקתי בלה פאס ביולי 2020 הוציאה החלטה שהורתה על רישום האיחוד החופשי של הזוג בדצמבר 2020.
Yes check.svg/X mark.svg (יחידים יכולים לאמץ, אך לא כזוג) Yes check.svg חוקי מאז 2015 כולל טרנסג'נדרים. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית, כולל הסתה. Yes check.svg החל משנת 2016, טרנסג'נדרים יכולים לשנות את מגדרם ואת שמם החוקיים ללא צורך בניתוח או באישור משפטי.
ברזילברזיל ברזיל
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בברזיל)
Yes check.svg חוקי משנת 1831.
חתומה על הצהרת האו"ם.
Yes check.svg הכרה באיחוד יציב באזורים מסוימים משנת 2004,
הכרה בכל הזכויות כגוף משפחתי בכל המדינה החל משנת 2011.
Yes check.svg חוקי באזורים מסוימים משנת 2012, ובכל המדינה החל משנת 2013.[15] Yes check.svg חוקי משנת 2010 Yes check.svg משנת 1969 Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית.
טיפולי המרה אסורים משנת 1999.
Yes check.svg החל משנת 2009, טרנסג'נדרים יכולים לשנות את מגדרם ואת שמם החוקיים ללא צורך בניתוח לשינוי מין או הכרה משפטית.
גיאנהגיאנה גיאנה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בגיאנה)
X mark.svg בלתי חוקי. עונש: עד מאסר עולם (לא נאכף בפועל). X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים Yes check.svg X mark.svg בדצמבר 2000 אישרה האספה הלאומית של גיאנה פה אחד הצעה לתיקון לחוקה שהיה אוסר על אפליה על רקע נטייה מינית. אך מאמציהם של מנהיגים דתיים לפני הבחירות במרץ 2001 גרמו לנשיא בהרט ג'אדאו להכחיש את הסכמתו לתיקון. תיקון חדש, שהכיל רק את סעיף הנטייה המינית, הועמד בפני האספה בשנת 2003, אף שלא התקדם מאז. X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg לא קיימת הכרה בשינוי מגדר.
גיאנה הצרפתיתגיאנה הצרפתית גיאנה הצרפתית
(מחוז מעבר לים של צרפת)
(ערך מורחב: גיאנה הצרפתית)
Yes check.svg חוקי משנת 1791.
חתומה על הצהרת האו"ם.
Yes check.svg הסכם סולידריות אזרחית משנת 1999 Yes check.svg חוקי משנת 2013 Yes check.svg חוקי משנת 2013 Yes check.svg Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית. Yes check.svg החל משנת 2017, אין צורך בעיקור לצורך שינוי המגדר.
ונצואלהונצואלה ונצואלה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בוונצואלה)
Yes check.svg חוקי משנת 1997.
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg (מוצע) X mark.svg (ממתין לאישור) Yes check.svg/X mark.svg יחידים יכולים לאמץ, אך לא כזוג.
הורות אוטומטית מוכרת בתעודות לידה לילדים לזוגות חד מיניים
X mark.svg Yes check.svg איסור על אפליה על רקע נטייה מינית בתעסוקה ומתן סחורות ושירותים בכל המדינה, חוקים נגד אפליה בכל התחומים האחרים (כולל אפליה עקיפה, דברי שנאה) קיימים רק במרידה. Yes check.svg החוק בוונצואלה מאפשר לטרנסג'נדרים לשנות את שמם ואת המין החוקי במסמכים רשמיים מסוימים, אך לא בכולם, משנת 2016. טרנסג'נדרים רשאים לבקש תעודת זהות חדשה על פי זהותם המגדרית. הצילום בתעודת הזהות יהיה הולם למגדר המופיע באדם ללא קשר למין ביולוגי.
סורינאםסורינאם סורינאם
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בסורינאם)
Yes check.svg חוקי משנת 1869 (גיל ההסכמה שונה).
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית, כולל הסתה. X mark.svg (ממתין להחלטת בית המשפט).
בינואר 2017, הארסטה קנטונגרכט (אחד משלושת הערכאות הראשונות בסורינאם) העניק לאישה טרנסג'נדרית את הזכות לשנות את מינה באופן רשמי בלשכה המרכזית לעניינים אזרחיים והורה למרשם לשנות רשמית את רישומו כך שיכלול גם טרנסג'נדרים.
פרגוואיפרגוואי פרגוואי
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בפרגוואי)
Yes check.svg חוקי משנת 1880 (גיל ההסכמה שונה).
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg איסור חוקתי משנת 1992 X mark.svg איסור חוקתי משנת 1992 Yes check.svg/X mark.svg אימוץ לרווקים מותר ללא קשר לנטייה מינית. Yes check.svg משנת 2009. Yes check.svg/X mark.svg הצעת חוק הוגשה בשנת 2015 אך לא התקדמה מאז.
קיים איסור על אפליה כלפי עובדי ביטחון.
Yes check.svg/X mark.svg באוקטובר 2016 אישר משרד הבריאות והרווחה את ההחלטה שקבעה כי טרנסג'נדרים רשאים להשתמש בשמם ברשומות רפואיות, היסטוריה רפואית וטפסים. עוד נקבע כי גורמים העובדים ברשתות משולבות של שירותי בריאות יידרשו לספק סיוע וטיפול חובה בטרנסג'נדרים בשם החברתי איתו הם מזדהים.
פרופרו פרו
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בפרו)
Yes check.svg חוקי משנת 1836–1837.
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg (מוצע)
באוגוסט 2020 קבע משרד הכלכלה והאוצר כי שותפים חד מיניים של עובדי שירותי הבריאות זכאים לרשת קצבאות.
Yes check.svg/X mark.svg (מוצע)
מספר מקרים של נישואים חד מיניים מחוץ למדינה הוכרו על ידי בית המשפט.
Yes check.svg/X mark.svg קיימת התרת אימוץ לרווקים ללא קשר לנטייה מינית. Yes check.svg משנת 2009. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית.
בנוסף לצו משנת 2017 האוסר על אפליה נגד להט"בים ברחבי המדינה, אזורים ומחוזות חוקקו חוקים נגד אפליה משלהם המכסים נטייה מינית וזהות מגדרית.
Yes check.svg בפסק דין חדש, שפורסם בנובמבר 2014, בית המשפט הודה כי אנשים אינם מוגדרים רק על ידי מינם הביולוגי, אלא יש לקחת בחשבון גם את המציאות הנפשית והחברתית שלהם ובכך, הכיר בזכותם של טרנסג'נדרים לזהותם המגדרית. עם החלטה זו, טרנסג'נדרים בפרו יכולים להגיש בקשה לשינוי שמם ומגדרם בפני שופט ללא צורך בניתוח לשינוי מין.
צ'ילהצ'ילה צ'ילה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בצ'ילה)
Yes check.svg חוקי משנת 1999 (גיל ההסכמה שונה).
חתומה על הצהרת האו"ם.
Yes check.svg הסכם איחוד אזרחי משנת 2015 Yes check.svg חוקי משנת 2022 Yes check.svg/X mark.svg (ממתין לאישור)
זוגות חד־מיניים יכולים לאמץ, אך רק אחד ההורים מוכר כהורה בחוק.
Yes check.svg חוקי משנת 2012 כולל טרנסג'נדרים. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית.
טיפולי המרה אסורים מאז 2021.
Yes check.svg החל משנת 2007, טרנסג'נדרים יכולים לשנות את מגדרם ואת שמם החוקיים לאחר שניתוח לשינוי מין הושלם (נדרש אישור משפטי לשם כך).
טרנסג'נדרים יכולים לשנות את מגדרם ואת שמם מאז 1974. מאז שנת 2019 אין צורך בניתוח לשינוי מין או צו שיפוטי.
קולומביהקולומביה קולומביה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בקולומביה)
Yes check.svg חוקי משנת 1981.
חתומה על הצהרת האו"ם (מיוזמות ההצהרה).
Yes check.svg הכרה באיחוד נישואין דה פקטו משנת 2007 Yes check.svg חוקי משנת 2016[17] Yes check.svg אימוץ ילד של בן או בת הזוג חוקי משנת 2014;
אימוץ על ידי זוגות חד־מיניים חוקי משנת 2015.[24]
Yes check.svg חוקי משנת 1999. החל משנת 2009, זוגות חד־מיניים זכאים להטבות ולתנאי הרווחה המוענקים לזוגות בצבא. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית, כולל הסתה, החל משנת 2011. Yes check.svg החל משנת 2015, טרנסג'נדרים יכולים לשנות את מגדרם ואת שמם החוקיים על פי רצונם ללא צורך בניתוח או באישור משפטי.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Holy Synod - Encyclicals - Synodal Affirmations on Marriage, Family, Sexuality, and the Sanctity of Life, www.oca.org
 2. ^ The United Methodist Church | UMC.org | The United Methodist Church, web.archive.org, ‏2016-09-14
 3. ^ Book of Discipline - Christian Conduct Page 3, web.archive.org, ‏2008-05-13
 4. ^ Identity Statement, web.archive.org, ‏2009-09-02
 5. ^ Evangelical Presbyterian Church > Position Paper on Homosexuality, web.archive.org, ‏2010-09-21
 6. ^ SBC Position Statements - Sexuality, web.archive.org, ‏2013-10-03
 7. ^ Homosexuality—How Can I Avoid It? — Watchtower ONLINE LIBRARY, wol.jw.org
 8. ^ Interview With Elder Dallin H. Oaks and Elder Lance B. Wickman: “Same-Gender At, newsroom.churchofjesuschrist.org (באנגלית)
 9. ^ RMN+ |, web.archive.org, ‏2016-04-26
 10. ^ 1 2 יצחק בן חורין, היסטוריה בארה"ב: נישואים חד-מיניים - חוקיים, באתר ynet, 26 ביוני 2015
 11. ^ 1 2 לראשונה בקנדה: נישואים חד מיניים, באתר של "רשת 13", 15 בינואר 2001 (במקור, מאתר "nana10")
 12. ^ 1 2 "Uruguay OKs gay unions in Latin American first", 19 בדצמבר 2007
 13. ^ סוכנויות הידיעות‏, היסטוריה באקוודור: העליון אישר נישואים חד-מיניים, באתר וואלה!‏, 13 ביוני 2019
 14. ^ 1 2 תקדים באמריקה הלטינית: נישואי גייז בארגנטינה, באתר ynet, 15 ביולי 2010
 15. ^ 1 2 "Brazil approves same-sex marriage", 15 במאי 2013
 16. ^ AFP‏, הראשונה במרכז אמריקה: קוסטה ריקה אישרה נישואים חד-מיניים, באתר וואלה!‏, 26 במאי 2020
 17. ^ 1 2 סוכנויות הידיעות, קולומביה הקתולית אישרה נישואים חד-מיניים, באתר ynet, 29 באפריל 2016
 18. ^ ביהמ"ש העליון בארה"ב קבע: גם להט"בים נכללים בחוק איסור אפליה בעבודה, www.maariv.co.il
 19. ^ Ariane de Vogue, CNN Supreme Court Reporter, Why Trump's Supreme Court appointee Neil Gorsuch just protected LGBTQ rights, CNN
 20. ^ עמרי נחמיאס‏, טראמפ נסוג מ"חוק השירותים" של אובמה למען הטרנסג'נדרים, באתר וואלה!‏, 23 בפברואר 2017
 21. ^ "Canada approves gay marriage", 29 ביוני 2005
 22. ^ אורוגוואי: הקונגרס אישר נישואים חד מיניים, באתר ynet, 11 באפריל 2013
 23. ^ "A New Argentina Overturns Gay Military Ban", 2 במרץ 2009
 24. ^ קולומביה אישרה אימוץ לזוגות חד מיניים, באתר ynet, 5 בנובמבר 2015