זכויות להט"ב באפריקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מעמד חוקי של זוגיות הומוסקסואלית באפריקה:
  החוק אינו מכיר בזוגיות חד־מינית
מדינות בהן הומוסקסואליות היא פלילית:
  החוק לא נאכף או שאינו ברור
  החוק קובע קנסות
  החוק קובע מאסר עולם
  החוק קובע עונש מוות

זכויותיהם של לסביות, הומוסקסואלים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים (להט"ב) באפריקה הן מוגבלות מאוד ביחס ליבשות אירופה, אמריקה, אוקיאניה וחלקים מאסיה.

מתוך 54 המדינות שחברות בארגונים האומות המאוחדות, האיחוד האפריקאי או שתיהם, האגודה הבינלאומית להומוסקסואלים ולסביות הצהירה בשנת 2015 כי הומוסקסואליות חוקית ב-20 מדינות ואינה חוקית ב-34 מדינות אפריקה. ארגון הקמפיין לזכויות האדם מציין כי שתי מדינות נוספות, בנין והרפובליקה המרכז אפריקאית, אינן מוציאות הומוסקסואליות מחוץ לחוק, אך יש להן חוקים מסוימים החלים באופן שונה על אזרחים הטרוסקסואלים והומוסקסואלים.[1]

מעולם לא היה חוק פלילי נגד פעילות מינית חד-מינית במדינות בנין, בורקינה פאסו, חוף השנהב, הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, ג'יבוטי, גינאה המשוונית, מדגסקר, מאלי, ניז'ר ורואנדה. במשך השנים, המדינות אנגולה, בוטסואנה, כף ורדה, גבון, גינאה ביסאו, לסוטו, מוזמביק, סאו טומה ופרינסיפה, איי סיישל ודרום אפריקה התירו בחוקן פעילות חד מינית במדינה.

מאז 2011, מספר מדינות מפותחות שוקלות או מיישמות חוקים המגבילים או אוסרים תמיכה כללית בתיקצוב מדינות המגבילות את זכויותיהם של אנשי להט"ב.[2] למרות זאת, מדינות אפריקאיות רבות סירבו לשקול להגדיל את זכויות הלהט"ב באזורן, ובמקרים מסוימים אף ניסחו חוקים להגברת הסנקציות נגד אנשי הלהט"ב.[3] מספר מנהיגים אפריקאים טוענים שנטייה חד מינית הובאה ליבשת מאזורים אחרים בעולם.[4] עם זאת, מרבית המחקרים בעולם מוכיחים כי הומוסקסואליות הייתה חלק ניכר מתרבויות אפריקאיות שונות בעבר.[5]

באזורים לא מפותחים בעלי משטר איסלאמי נוקשה כגון סומליה, סומילילנד, מאוריטניה וצפון ניגריה, נטייה הומוסקסואליות מוגדרת כפשע שדינו עונש מוות.[6] באוגנדה, טנזניה וסיירה לאון, אזרחים הומוסקסואליים הנחשבים כעבריינים יכולים לקבל מאסר עולם בגין פעילות חד מינית, אם כי החוק אינו נאכף בפועל בסיירה לאון. בנוסף להפללת הומוסקסואליות, חוקקה ניגריה חקיקה שתהפוך הומוסקסואליות לבלתי חוקי לבני משפחה הטרוסקסואליים, בעלי ברית וחברים של אנשי קהילת הלהט"ב. על פי החוק הניגרי, בעל ברית הטרוסקסואלי "המנהל, עדים, עוסק או מסייע" לכל סוג של פעילות שאינה תואמת מגדר והומוסקסואלים, יכול לקבל עונש מאסר של 10 שנים.[7] מצב זה מוביל להשלכות בריאותיות קשות. חוקרי אוניברסיטת אוקספורד מצאו כי מצב זה מוביל להשלכות בריאותיות קשות, שיעור נשאי האיידס בקרב גברים הומוסקסואלים באפריקה שמדרום לסהרה גבוה פי עשרה מזה של גברים הטרוסקסואלים. החוקרים קבעו כי הדבר נובע מ"חוסר נכונות תרבותית, דתית ופוליטית לקבל אותם כחברים שווים בחברה".[8]

בשונה מרוב מדינות יבשת אפריקה, לרפובליקה של דרום אפריקה יש עמדות ליברליות ביותר כלפי הומואים ולסביות, מאז שהמדינה הכשירה נישואים חד מיניים וחוקתה מבטיחה זכויות והגנות על אנשי קהילת הלהט"ב. דרום אפריקה היא המדינה היחידה באפריקה בה כל צורה של אפליה כלפי קהילת הלהט"ב אסורה חוקתית. בשנת 2006 הפכה דרום אפריקה למדינה הראשונה באפריקה והחמישית בעולם שחוקקה נישואים חד מיניים. עם זאת, למרות הגנתה, האפליה החברתית כלפי אנשי להט"ב דרום אפריקאים עדיין מתרחשת, במיוחד באזורים כפריים, שם היא מונעת על ידי מספר דמויות שמרניות-דתיות. עם זאת, אפליה נדירה בהרבה בערים גדולות יותר בתוכה וישנן קהילות להט"ב פעילות בערים כמו יוהנסבורג, קייפטאון, דרבן, פרטוריה, פורט אליזבת, איסט לונדון, בלומפונטיין, נלספרויט, פייטרמריצברג, קימברלי וג'ורג'. שלושת הערים הגדולות בדרום אפריקה, יוהנסבורג, דרבן וקייפטאון, נחשבות כמקבלות באופן הוגן את קהילת הלהט"ב ומוכתרות כיעדי תיירות לאנשי הקהילה בעולם. שטחים ספרדיים, פורטוגזיים, בריטים וצרפתים הנמצאים בשטחי היבשת, אוסרים על אפליה מוחלטת כלפי נטייה מינית, מתירים להומוסקסואלים מוצהרים לשרת בצבא, טרנסג'נדריות ושינוי מגדר, אימוץ ילדים על ידי זוגות חד מיניים, הכרה בזוגיות חד מינית ונישואים חד מיניים. מבין מדינות אפריקה החברות באומות המאוחדות, נכון לשנת 2021, 15 מדינות וטריטוריות חתמו בעד הצהרת האו"ם בדבר נטייה מינית וזהות מגדרית.[9][10]

למען ביטחונם, תיירים הומוסקסואליים ולסבים מוזהרים להשתמש בשיקול דעת באפריקה, כולל עצות להימנע מגילויי חיבה פומביים (עצה המתייחסת באותה מידה גם לזוגות הומוסקסואלים וגם להטרוסקסואלים).[11] דרום אפריקה נחשבת בדרך כלל למדינה האפריקאית הכי ידידותית (גיי פרנדלי) לקהילת הלהט"ב בהקשר למעמד החוקי של זכויותיהם, אף כי גם כף ורדה נחשבת לעיתים קרובות כחברתית מאוד כלפי הקהילה כמתואר בסרט התיעודי צ'ינדה ("Tchindas") משנת 2015 שסקר את הנושא.[12]

היסטוריה של הומוסקסואליות באפריקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היסטוריה עתיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מצרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – הומוסקסואליות במצרים העתיקה
נשיקה בין ניאנק-חנום וחנום-הוטפ במסטבה

עדיין לא ברור, איזו תפיסה מדויקת טיפחו המצרים הקדמונים לגבי הומוסקסואליות. כל מסמך וספרות המכילים למעשה סיפורים בעלי אופי מיני, מעולם לא שמו את טבעם של המעשים המיניים, אלא משתמשים בפרפרזות מגודרות ופרחוניות. מסמכים מצריים קדומים מעולם לא אומרים בבירור כי יחסים חד מיניים נתפסו כגנאי או בזוי. בשום מסמך מצרי קדום לא מוזכר כי מעשים הומוסקסואליים נקבעו בעונש. לפיכך, הערכה מדויקת נותרה בעייתית.

פסל של שתי נשים מצריות, אידט ורויו, מתואר בצורה אופיינית לזוגות נשואים במוזיאון המצרי

המקרה הידוע ביותר של הומוסקסואליות אפשרית במצרים העתיקה הוא המקרה של שני הפקידים הגבוהים בהיררכיה, ניאנק-חנום וחנום-חוטפ. שני הגברים אשר חיו ושירתו תחת פרעה ניוזרר במהלך שושלתו החמישית (כשנה 2494–2345 לפני הספירה). לניאנק-חנום ולחנום-חוטפ היו כל אחד משפחות משלהם עם ילדים ונשים, אך כאשר הם מתו, נראה שמשפחותיהם החליטו לקבור אותם יחד באותו קבר מסטבה. במסטבה זו מספר ציורים מתארים את שני הגברים מחבקים זה את זה ונוגעים בפניהם אף על גבי האף. תיאורים אלה משאירים הרבה מקום לספקולציות, משום שבמצרים העתיקה נגיעת האף על האף ציינה בדרך כלל נשיקה בין בני אדם.

מצריסטולוגים והיסטוריונים חלוקים ביניהם כיצד לפרש את ציוריהם של ניאנק-חנום וחנום-הוטפ. ישנם חוקרים הסבורים כי הציורים משקפים דוגמה להומוסקסואליות בין שני גברים נשואים ומוכיחים כי המצרים הקדמונים קיבלו יחסים חד מיניים. חוקרים אחרים לא מסכימים ומפרשים את הסצנות כראיה לכך שניאנק-חנום וחנום-הוטפ היו תאומים, ואולי אפילו תאומים צמודים. לא משנה איזו פרשנות היא הנכונה, הציורים מראים לכל הפחות שניאנק-חנום וח'נום-חוטף ודאי היו קרובים מאוד זה לזה בחיים כמו במוות.

היסטוריה מודרנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

צפון אפריקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

צפון אפריקה הכילה כמה מהמסורות הגלויות והמתועדות ביותר של הומוסקסואליות בעולם - במיוחד בתקופת השלטון הממלוכי. שירה ערבית המתהווה מחברות קוסמופוליטיות ואוריינות תיארה לעיתים קרובות את הנאות היחסים הפדרסטיים. ישנם דיווחים על שילוח נערים נוצרים מיבשת אירופה שהפכו לעובדי מין במצרים. בקהיר, גברים שהתלבשו בכינוי "חוואל" היו מבדרים את הקהל בשירה וריקודים (הייתכן ממוצא קדם-אסלאמי).

נווה המדבר סיווה שבמצרים תואר על ידי כמה מטיילים בתחילת המאה העשרים כמקום בו יחסים מיניים חד מיניים היו נפוצים למדי. קבוצה של לוחמים באזור זה נודעה בתשלום נדונים לגברים צעירים, נוהל שהוצא מחוץ לחוק בשנות הארבעים.

האנתרופולג החברתי זיגפריד פרידריך נאדל כתב על שבטי נובה בסודאן בסוף שנות השלושים.[13] הוא ציין כי בקרב קבוצת האנשים "האוטורו" התקיים תפקיד טרנסווסטריסטי (קרוס דרסינג) לפיו גברים התלבשו וחיו כנשים. הומוסקסואליות טרנס-ווסטיטית התקיימה גם בקרב בני מורו, נימה וטירה, ודווח על נישואים של לונגו קורונגו ושל טובינאה מסקין במחיר מוהר של עז אחת. בשבט קורונגו ומסאקין, נאדל דיווח על חוסר רצון נפוץ בקרב גברים לנטוש את ההנאה מחיי המחנה הגבריים עבור קשרי ההתיישבות הקבועה.

מזרח אפריקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

באתיופיה, הומוסקסואליות הוכתרה כמעשה סדום והופללה לאחר שקיסרות אקסום אימצו חוקים מהשושלת הסולומונית במאה השלוש עשרה.

בסביבות שנת 1240 חיבר הסופר הנוצרי הקופטי, אבול פאדאיל אבן אל-אסאל, קוד חוקי המכונה פתחה נגסט. אבן אל-אסאל, שכתב בשפת הגעז, הפנה את חוקיו מסופר ארמני ומחוקים קודמים של האימפריה הביזנטית. פטה נגאסט נכתבה בשני חלקים: הראשון עסק בסקרמנטלים בהיררכיה של הכנסייה והיה קשור לטקסים דתיים. השני נוגע לחסרי דין, מינהל אזרחי כמו דיני משפחה. הקוד היה יעיל בזמני מספינט מכיוון שהוא נחקק כחוק עליון. מחוץ לקוד, עמדותיהם של אנשים לא ראו בעין יפה את הנטייה ההומוסקסואלית. פטה נגאסט בוטלה מהמלוכה בשנת 1931, בתקופת שלטונו של הקיסר היילה סלאסי, מחשש שהחוקים מענישים עונשים חריגים כמו קטיעות איברים וביקורת על פשע נגד האנושות. חוקי הדת הופסקו כאשר ממשל דרג אישר כמה שינויים משפטיים בנוגע לנטייה מינית. מנגיסטו היילה מריאם התייחס להומוסקסואליות ובדרך כלל לעג להם במהלך מספר מסיבות עיתונאים. על פי הדיווחים, הוא מתח ביקורת על הכוחות והאיכרים של בקרת הזנחה דרך אזורים צבאיים וכפריים כתוצאה מתרגול פעילויות חד-מיניות ומגורים במחנות. בשנת 1995 הוקמה הרפובליקה הפדרלית הדמוקרטית של אתיופיה בשלטונו של ראש הממשלה מלס זנאווי. חוקים הומוסקסואלים וסדומיטים הקלו על העונש של מערכות ממשלתיות בעבר, למאסר של פחות מחמש עשרה שנים.[14]

מספר דיווחים על קוויריות והומוסקסואליות דווחו במספר חברות במזרח אפריקה. במזרח אפריקה הפרה-קולוניאלית היו דוגמאות לכמרים גברים בדתות מסורתיות שמתלבשים כנשים. האנתרופולוג החברתי הבריטי רודני נידהאם תיאר תפקיד מנהיגותי דתי שכזה שנקרא "מוגאווה" בקרב אנשי מרו ואנשי קיקויו בקניה, שכלל לבישת בגדי נשים ותסרוקת. מוגאווים היו לעיתים קרובות הומוסקסואלים, ולעיתים נשואים רשמית לגברים.

גברים כאלה נודעו בשם "איקיהינדו" בקרב עמי ההוטו והטוטסי של בורונדי ורואנדה. תפקיד דומה מלאו גברים מסוימים במשוגה הדוברת סוואהילית - שלעיתים קרובות לוקחים על עצמם שמות נשים ומבשלים ומנקים עבור בעליהן.

בקרב אנשי המעלה בדרום אתיופיה תיעד ההיסטוריון דונלד דונהם "מיעוט קטן [של גברים] שעברו לתפקידים נשיים. נקרא "זמן אפר", גברים (ביולוגיים) אלה היו לבושים כמו נשים, ביצעו משימות נשיות, טיפלו בבתיהם, וככל הנראה קיימו יחסי מין עם גברים. הם הוגנו גם על ידי המלך".

באוגנדה, תפקידים דתיים של גברים המתלבשים (כמרים הומוסקסואליים) נמצאו היסטורית בקרב בני בוניורו. באופן דומה, ממלכת בוגנדה (חלק מאוגנדה של ימינו) מיסדה צורות מסוימות של יחסים חד מיניים. גברים צעירים שירתו בחצרות המלוכה וסיפקו שירותי מין למבקרים ואליטות אחרות. המלך מואנגה השני מבוגנדה הוציא להורג כמה גברים כאלה כשהתנצרו וסירב למלא את תפקידם ( המוכר כ-"חללי אוגנדה"). לאנשי טסו באוגנדה ישנה גם קטגוריה המתארת גברים שמתלבשים כנשים.

מערב אפריקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במערב אפריקה קיימות עדויות היסטוריות מקיפות על הומוסקסואליות. בממלכת דהומי, סריסים היו ידועים כנשים מלכותיות ומילאו חלק חשוב בבית המשפט.

בני דאגאבה, שהתגוררו בבורקינה פאסו האמינו שגברים הומוסקסואליים מסוגלים לתווך בין עולמות הרוח לעולמות האדם.

זכויות משפחתיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכרה בנישואים חד מיניים וזוגיות הומוסקסואלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון לשנת 2021, מבין מדינות אפריקה, כולל המדינות שיש להן הכרה מוגבלת, רק דרום אפריקה מתירה לזוגות חד־מיניים להינשא לצד הטריטוריות הספרדית, פורטוגזית, בריטיות וצרפתיות הנמצאים בשטחי היבשת, האיים הקנריים, מדיירה, מלייה, סאוטה, סנט הלנה, אסנשן, טריסטן דה קונה, הארצות הדרומיות והאנטארקטיות של צרפת, הטריטוריה הבריטית באוקיינוס ההודי, מיוט, וראוניון.[דרוש מקור]

חתונה לסבית ביוהנסבורג, דרום אפריקה, 2007

במדינות והשטחים, אלג'יריה, דרום סודאן, לוב, מצרים, מרוקו, סודאן, תוניסיה, רפובליקת סהרה הערבית הדמוקרטית, בורקינה פאסו, בנין, גאנה, גינאה, גינאה בסאו, גמביה, חוף השנהב, כף ורדה, ליבריה, מאוריטניה, מאלי, ניגריה, ניז'ר, סיירה לאון, סנגל, גבון, גינאה המשוונית, הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, הרפובליקה המרכז-אפריקאית, הרפובליקה של קונגו, סאו טומה ופרינסיפה, צ'אד, קמרון, אוגנדה, בורונדי, טנזניה, קניה, רואנדה, אריתריאה, אתיופיה, ג'יבוטי, סומליה, סומלילנד, מאוריציוס, מדגסקר, סיישל, קומורו, אנגולה, אסוואטיני, בוטסואנה, זימבבואה, זמביה, לסוטו, מוזמביק, מלאווי, ונמיביה נישואים חד מיניים אסורים בחוק.

כל מדינות יבשת אפריקה אינן מכירות בזוגיות חד מינית מלבד דרום אפריקה (משנת 1996) והטריטוריות: האיים הקנריים, מדיירה, מלייה, סאוטה, סנט הלנה, אסנשן, טריסטן דה קונה, הארצות הדרומיות והאנטארקטיות של צרפת, הטריטוריה הבריטית באוקיינוס ההודי, מיוט, וראוניון.

אימוץ ילדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון לשנת 2021 מבין מדינות אפריקה, כולל המדינות שיש להן הכרה מוגבלת, רק דרום אפריקה מתירה לזוגות חד־מיניים לאמץ ילדים במשותף (משנת 2006), לצד הטריטוריות הספרדית, פורטוגזית, בריטיות וצרפתיות הנמצאים בשטחי היבשת, האיים הקנריים, מדיירה, מלייה, סאוטה, סנט הלנה, אסנשן, טריסטן דה קונה, הטריטוריה הבריטית באוקיינוס ההודי, הארצות הדרומיות והאנטארקטיות של צרפת, מיוט, וראוניון.

בטריטוריה הבריטית באוקיינוס ההודי לא ידוע על נתונים של התרה או איסור בנושא.

שירות צבאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

להטב"ים גלויים רשאיים לשרת בצבא[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון לשנת 2021, מבין מדינות אפריקה, כולל המדינות שיש להן הכרה מוגבלת, רק דרום אפריקה מתירה להומוסקסואלים ולסביות מוצהרים לשרת בצבא באופן גלוי (משנת 1996), מבלי שייאלצו להסתיר את נטייתם המינית לצד הטריטוריות: האיים הקנריים, מדיירה, מלייה, סאוטה, סנט הלנה, אסנשן, טריסטן דה קונה, הארצות הדרומיות והאנטארקטיות של צרפת, הטריטוריה הבריטית באוקיינוס ההודי, מיוט, וראוניון.

בשאר 13 המדינות: אלג'יריה, דרום סודאן, לוב, מצרים, סודאן, פובליקת סהרה הערבית הדמוקרטית, גמביה, מאוריטניה, אוגנדה, קניה, סומליה, סומלילנד ומוזמביק קיים איסור בחוק לגבי הנושא. במרוקו, תוניסיה, בורקינה פאסו, בנין, גאנה, גינאה, גינאה ביסטו, חוף השנהב, טוגו, כך ורדה, ליבריה, מאלי, ניגריה, ניז'ר, סנגל, סיירה לאון, גבון, גינאה המשוונית, הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, הרפובליקה המרכז-אפריקאית, הרפובליקה של קונגו, סאו טומה ופרינסיפה, צ'אד, בורונדי, טנזניה, רואנדה, אריתראה, אתיופיה, גיבוטי, אנגולה, אסוואטיני, בוטסואנה, זימבבואה, זמביה, לסוטו, מוזמביק, מלאווי, ונמיביה, מאוריגיוס, מדגסקר, סיישל וקומרו לא ידועים נתונים על התרה או איסור בנושא.

הגנה מפני אפליה[עריכת קוד מקור | עריכה]

איסור אפליה על רקע נטייה מינית[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון לשנת 2021, מבין מדינות אפריקה, ב-4 מדינות החוק אוסר באופן מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית: מדינות אלה הן מאוריציוס, אנגולה, סיישל ודרום אפריקה. ב־3 מדינות נוספות החוק אוסר באופן חלקי על אפליה על רקע זה, בהן: כף ורדה, בוטסואנה ומוזמביק.

ב־7 הטריטוריות האיים הקנריים, מדיירה, מלייה, סאוטה, סנט הלנה, אסנשן, טריסטן דה קונה, הארצות הדרומיות והאנטארקטיות של צרפת, מיוט, וראוניון החוק אוסר באופן מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית, ובטריטוריה הבריטית סנט הלנה, אסנשן וטריסטן דה קונה האיסור על אפליה זו מעוגן בחוקה. הטריטוריה הבריטית באוקיינוס ההודי היא הטריטוריה היחידה באפריקה שבה לא ידועים נתונים על איסור אפליה או התרה בנושא זה.

טרנסג'נדריות ושינוי מגדר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכרה בשינוי מגדר ואיסור אפליה על רקע זהות מגדרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון לשנת 2021, רק 3 מדינות באפריקה, בוטסואנה (החל משנת 2017), נמיביה (משנת 1982) ודרום אפריקה (משנת 2003), מתירות לטרנסג'נדרים לשנות את שמם ומגדרם החוקי על ידי ניתוח לשינוי מין. (ראו בטבלה שלמטה).

גם באשר לזהות מגדרית, הטריטוריות שבאפריקה ליברליות יותר באופן משמעותי משאר המדינות: טרנסג'נדרים מורשים לשנות את מגדרם החוקי ב־8 טריטוריות. הטריטוריה הבריטית באוקיינוס ההודי היא הטריטוריה היחידה ביבשת שבה לא ידועים נתונים האם נושא זה מותר או אסור על פי החוק.

ב-31 המדינות האפריקאיות הנוספות, קיים איסור על שינוי מגדר וטרנסג'נדריות במדינות בעוד שבבורקינה פאסו, בנין, גינאה ביסאו, חוף השנהב, כף ורדה, מאלי, ניז'ר, בון, גינאה המשוונית, הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, הרפובליקה המרכז-אפריקאית, הרפובליקה של קונגו, סאו טומה ופרינסיפה, צ'אד, רואנדה, ג'יבוטי, מאוריציוס, מדגסקר, ביישל, אנגוליה, לסוטו ומוזמביק לא ידועים נתונים על איסור או התרה בחוק.

נקודת מבטם של מנהיגים באפריקה על נטייה הומוסקסואלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

נשיא זימבבואה לשעבר, רוברט מוגאבה, היה חסר פשרות בהתנגדותו לזכויות הלהט"ב בזימבבואה. בספטמבר 1995 הציג הפרלמנט של זימבבואה חקיקה האוסרת על פעולות הומוסקסואליות. בשנת 1997 מצא בית המשפט את כנען בננה, קודמו של מוגאבה והנשיא הראשון של זימבבואה, אשם ב-11 סעיפי מעשי סדום ותקיפה מגונה. מוגאבה התייחס בעבר לאנשי קהילת הלהט"ב כאל "גרועים מכלבים וחזירים".[15]

פעילי זכויות להט"ב במצעד הגאווה בקלן, גרמניה, נושאים כרזה של דגלי 72 אזורים בהן הומוסקסואליות איננה חוקית, 2015

בגמביה הוביל הנשיא לשעבר יחיא ג'מה את הקריאה לחקיקה שתקבע חוקים נגד הומוסקסואלים שיהיו "מחמירים יותר מאלה שבאיראן", וכי הוא "יחתוך את הראש" של כל הומוסקסואל או לסבית שתתגלה במדינה. דיווחי חדשות הצביעו על כך שממשלתו מתכוונת להוציא להורג את כל ההומוסקסואלים במדינה. בנאום שנשא בטאלינדינג העמיד ג'מה "אולטימטום סופי" לכל ההומואים או הלסביות בגמביה שיעזבו את הארץ. בנאום שנשא בפני האומות המאוחדות ב-27 בספטמבר 2013, אמר ג'מה כי "הומוסקסואליות על כל צורותיה וביטויה, שאמנם מקודמות כזכות אדם על ידי כמה מעצמות, אף על פי שהיא רעה מאוד, אנטי-אנושית וגם מנוגדת כלפי אללה. ומי שעושה זאת רוצה לשים סוף לקיום האנושי".[16] בשנת 2014, ג'מה כינה הומוסקסואלים כ-"שרצים" באומרו כי "אנו נילחם בשרצים אלה המכונים הומוסקסואלים או הומואים באותו אופן בו אנו נלחמים נגד יתושים הגורמים למלריה, אם לא בצורה אגרסיבית יותר". הוא המשיך לזלזל בלהט"בים באומרו כי "מבחינתי להט"בים יכולים לעמוד כהגדרה כמו צרעת, זיבה, חיידקים ושחפת. כל אלה רק פוגעים בקיום האנושי".[17] בשנת 2015, בניגוד לביקורת המערב, הגביר ג'מה את הרטוריקה האנטי-הומוסקסואלית שלו ואמר לקהל במהלך סיור חקלאי, "אם תעשו את זה בגמביה אני אחרוך לכם את הגרון - אם אתה גבר ורוצה להתחתן עם גבר אחר במדינה הזאת ואנחנו תופסים אותך, אף אחד לעולם לא ישים לב אליך שוב, ואף אדם לבן לא יכול לעשות שום דבר בקשר לזה".[18]

באוגנדה נערכו לאחרונה מאמצים לקדם עונש מוות על הומוסקסואליות. העיתון הבריטי הגרדיאן דיווח כי הנשיא יוורי מוסווני נראה כי מתכוון "להוסיף את גיבויו" למאמץ החקיקה, בין היתר בטענות כי "הומוסקסואלים אירופאים מגייסים אזרחים באפריקה" וכי "מערכות יחסים הומוסקסואליות מנוגדות לרצון האל".[19]

אבונה פאולוס, הפטריארך המנוח של הכנסייה האורתודוקסית האתיופית הקדומה, שיש לה השפעה חזקה מאוד באתיופיה הנוצרית, קבע כי הומוסקסואליות היא התנהגות כמו של חיה שיש להענישה.

צ'אד העבירה בשנת 2017 חוק המפליל נטייה חד-מינית כמעשי סדום. בעבר, מעולם לא היו במדינה חוקים נגד פעילות חד-מינית בהסכמה. לעומת זאת, מספר מדינות אפריקאיות כמו לסוטו, סאו טומה ופרינסיפה, מוזמביק, איי סיישל, אנגולה ובוטסואנה ביטלו את חוקי ההפלה בשנים האחרונות. לגליזציה של פעילות מינית חד מינית חוקית מוצעת במאוריציוס, בתוניסיה, בנמיביה ובמרוקו. בשנת 2019, גבון העבירה חוק המפליל מעשי סדום והפכה את החלטתה על ידי ביטול הפללה מחדש של הומוסקסואליות שנה לאחר מכן בשנת 2020.

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

זכויות להט"ב באפריקה לפי מדינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניווט מהיר:
אוגנדה - אלג'יריה - אנגולה - אסוואטיני - אריתריאה - אתיופיה - בוטסואנה - בורונדי - בורקינה פאסו - בנין - גאנה - גבון - ג'יבוטי - גינאה - גינאה ביסאו - גינאה המשוונית - גמביה - דרום אפריקה - דרום סודאן - האיים הקנריים - הארצות הדרומיות והאנטארקטיות של צרפת - הטריטוריה הבריטית באוקיינוס ההודי - הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו - הרפובליקה המרכז-אפריקאית - הרפובליקה של קונגו - זימבבואה - זמביה - חוף השנהב - טוגו - טנזניה - כף ורדה - לוב - ליבריה - לסוטו - מאוריטניה - מאוריציוס - מאלי - מדגסקר - מדיירה - מוזמביק - מיוט - מלאווי - מלייה - מצרים - מרוקו - ניגריה - ניז'ר - נמיביה - סאו טומה ופרינסיפה - סאוטה - סהרה המערבית - סודאן - סומליה - סומלילנד - סיירה לאון - סיישל - סנגל - סנט הלנה, אסנשן וטריסטן דה קונה - צ'אד - קומורו - קמרון - קניה - ראוניון - רואנדה - רפובליקת סהרה הערבית הדמוקרטית - תוניסיה

צפון אפריקה[עריכת קוד מקור]

זכויות להט"ב ב: מעמד בחוק של הומוסקסואלים ולסביות הכרה בזוגיות חד־מינית בחוק נישואים חד־מיניים התרת אימוץ לזוגות חד־מיניים שירות צבאי של הומוסקסואלים ולסביות מניעת אפליה על רקע נטייה מינית טרנסג'נדריות ושינוי מגדר
אלג'יריהאלג'יריה אלג'יריה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב באלג'יריה)
X mark.svg בלתי חוקי משנת 1966. עונש: מקנס ועד שנתיים מאסר. X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg לא קיימת הכרה בשינוי מגדר.
דרום סודאןדרום סודאן דרום סודאן
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בדרום סודאן)
X mark.svg בלתי חוקי משנת 1899. עונש: עד 10 שנות מאסר. X mark.svg X mark.svg איסור חוקתי משנת 2011 X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית (קרוס דרסינג איננו חוקי).
X mark.svg לא קיימת הכרה בשינוי מגדר.
האיים הקנרייםהאיים הקנריים האיים הקנריים
(קהילה אוטונומית של ספרד)
Yes check.svg חוקי משנת 1979.
חתומה על הצהרת האו"ם.
Yes check.svg הכרה באיחוד אזרחי משנת 2003 Yes check.svg חוקי משנת 2005 Yes check.svg חוקי משנת 2005 (+הכרה אוטומטית בהורות משותפת) Yes check.svg כולל טרנסג'נדרים, ספרד אחראית להגנה. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Yes check.svg שינוי מגדר מוכר משנת 2007.
לובלוב לוב
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בלוב)
X mark.svg בלתי חוקי משנת 1953 X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg לא קיימת הכרה בשינוי מגדר.
מדיירהמדיירה מדיירה
(אזור אוטונומי של פורטוגל)
Yes check.svg חוקי משנת 1983.
חתומה על הצהרת האו"ם.
Yes check.svg הכרה באיחוד אזרחי משנת 2001 Yes check.svg חוקי משנת 2010 Yes check.svg חוקי משנת 2016 (+הכרה אוטומטית בהורות משותפת) Yes check.svg Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Yes check.svg שינוי מגדר מוכר משנת 2011.
מלייהמלייה מלייה
(עיר אוטונומית של ספרד)
Yes check.svg חוקי משנת 1979.
חתומה על הצהרת האו"ם.
Yes check.svg הכרה באיחוד אזרחי משנת 2008 Yes check.svg חוקי משנת 2005 Yes check.svg חוקי משנת 2005 Yes check.svg כולל טרנסג'נדרים, ספרד אחראית להגנה. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Yes check.svg שינוי מגדר מוכר משנת 2007.
מצריםמצרים מצרים
(ערך מורחב: זכויות להט"ב במצרים)
X mark.svg בלתי חוקי עבור גברים בפועל משנת 2000. עונש: עד 17 שנות מאסר, לפעמים גם עבודות כפייה קשות ו/או קנסות, בהתאם ל"חוקי המוסר הציבוריים".
Emblem-question.svg אין נתונים עבור נשים.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg לא קיימת הכרה בשינוי מגדר.
מרוקומרוקו מרוקו
(כולל סהרה המערבית)
(ערך מורחב: זכויות להט"ב במרוקו)
X mark.svg בלתי חוקי משנת 1962. עונש: עד 3 שנות מאסר. (הצעת חוק ללגליזציה מוצעת) X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg לא קיימת הכרה בשינוי מגדר.
סאוטהסאוטה סאוטה
(עיר אוטונומית של ספרד)
Yes check.svg חוקי משנת 1979.
חתומה על הצהרת האו"ם.
Yes check.svg הכרה באיחוד אזרחי משנת 1998 Yes check.svg חוקי משנת 2005 Yes check.svg חוקי משנת 2005 Yes check.svg כולל טרנסג'נדרים, ספרד אחראית להגנה. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Yes check.svg שינוי מגדר מוכר משנת 2007.
סודאןסודאן סודאן
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בסודאן)
עונש מוות X mark.svg בלתי חוקי משנת 1899. עונש עבור גברים: עונש מוות בהרשעה השלישית.
Yes check.svg חוקי עבור נשים.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg לא קיימת הכרה בשינוי מגדר.
רפובליקת סהרה הערבית הדמוקרטיתרפובליקת סהרה הערבית הדמוקרטית רפובליקת סהרה הערבית הדמוקרטית
(ערך מורחב: זכויות להט"ב במרוקו)
X mark.svg בלתי חוקי משנת 1944. עונש: עד 3 שנות מאסר. X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg לא קיימת הכרה בשינוי מגדר.
תוניסיהתוניסיה תוניסיה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בתוניסיה)
X mark.svg בלתי חוקי משנת 1913. עונש: 3 שנות מאסר. (הצעת חוק ללגליזציה מוצעת) X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg לא קיימת הכרה בשינוי מגדר.

מערב אפריקה[עריכת קוד מקור]

זכויות להט"ב ב: מעמד בחוק של הומוסקסואלים ולסביות הכרה בזוגיות חד־מינית בחוק נישואים חד־מיניים התרת אימוץ לזוגות חד־מיניים שירות צבאי של הומוסקסואלים ולסביות מניעת אפליה על רקע נטייה מינית טרנסג'נדריות ושינוי מגדר
בורקינה פאסובורקינה פאסו בורקינה פאסו
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בבורקינה פאסו)
Yes check.svg חוקי (מעולם לא היו קיימים במדינה חוקים נגד נטייה חד־מינית). X mark.svg X mark.svg איסור חוקתי משנת 1991 X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Emblem-question.svg אין נתונים לגגבי הכרה בשינוי מגדר.
בניןבנין בנין
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בבנין)
Yes check.svg חוקי (מעולם לא היו קיימים במדינה חוקים נגד נטייה חד־מינית, גיל ההסכמה שונה). X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Emblem-question.svg אין נתונים לגגבי הכרה בשינוי מגדר.
גאנהגאנה גאנה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בגאנה)
X mark.svg בלתי חוקי עבור גברים משנות ה־1860. עונש: מאסר של 10 שנים או יותר.
Yes check.svg חוקי עבור נשים מאז ומעולם.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg לא קיימת הכרה בשינוי מגדר.
גינאהגינאה גינאה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בגינאה)
X mark.svg בלתי חוקי משנת 1988. עונש: מאסר של 6 חודשים עד 3 שנים. X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg לא קיימת הכרה בשינוי מגדר.
גינאה ביסאוגינאה ביסאו גינאה ביסאו
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בגינאה ביסאו)
Yes check.svg חוקי משנת 1993.
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Emblem-question.svg אין נתונים לגגבי הכרה בשינוי מגדר.
גמביהגמביה גמביה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בגמביה)
X mark.svg בלתי חוקי משנת 1888. עונש: עד מאסר עולם. X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית (קרוס-דרסינג איננו חוקי).
X mark.svg לא קיימת הכרה בשינוי מגדר.
חוף השנהבחוף השנהב חוף השנהב
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בחוף השנהב)
Yes check.svg חוקי (מעולם לא היו קיימים במדינה חוקים נגד נטייה חד־מינית, גיל ההסכמה שונה). X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Emblem-question.svg אין נתונים לגגבי הכרה בשינוי מגדר.
טוגוטוגו טוגו
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בטוגו)
X mark.svg בלתי חוקי משנת 1884. עונש: קנס ו־3 שנות מאסר. X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg לא קיימת הכרה בשינוי מגדר.
כף ורדהכף ורדה כף ורדה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בכף ורדה)
Yes check.svg חוקי משנת 2004.
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים Yes check.svg איסור חלקי על אפליה על רקע נטייה מינית. X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Emblem-question.svg אין נתונים לגגבי הכרה בשינוי מגדר.
ליבריהליבריה ליבריה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בליבריה)
X mark.svg בלתי חוקי משנת 1976. עונש: שנת מאסר. X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg לא קיימת הכרה בשינוי מגדר.
מאוריטניהמאוריטניה מאוריטניה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב במאוריטניה)
עונש מוות X mark.svg בלתי חוקי משנת 1983. עונש: עונש מוות באמצעות סקילה, לא נאכף בפועל, עונש מאסר עבור נשים. X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg לא קיימת הכרה בשינוי מגדר.
מאלימאלי מאלי
(ערך מורחב: זכויות להט"ב במאלי)
Yes check.svg חוקי (מעולם לא היו קיימים במדינה חוקים נגד נטייה חד־מינית). X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Emblem-question.svg אין נתונים לגגבי הכרה בשינוי מגדר.
ניגריהניגריה ניגריה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בניגריה)
X mark.svg בלתי חוקי על פי החוק הפדרלי משנת 1901. עונש: עד 14 שנות מאסר.
עונש מוות X mark.svg בלתי חוקי במדינות באוצ'י, בורנו, גומבה, ג'יגווה, זמפרה, יובה, ניג'ר, סוקוטו, קבי, קדונה, קנו וקצינה. עונש עבור גברים: עונש מוות; עונש עבור נשים: הצלפות ו/או מאסר.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית (קרוס דרסינג איננו חוקי ב-12 מדינות בשטחי ניגריה הצפונית).
X mark.svg לא קיימת הכרה בשינוי מגדר.
ניז'רניז'ר ניז'ר
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בניז'ר)
Yes check.svg חוקי (מעולם לא היו קיימים במדינה חוקים נגד נטייה חד־מינית, גיל ההסכמה שונה). X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Emblem-question.svg אין נתונים לגגבי הכרה בשינוי מגדר.
סיירה לאוןסיירה לאון סיירה לאון
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בסיירה לאון)
X mark.svg בלתי חוקי עבור גברים משנת 1861. עונש: עד מאסר עולם (לא נאכף בפועל).
Yes check.svg חוקי עבור נשים מאז ומעולם.
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg לא קיימת הכרה בשינוי מגדר.
סנגלסנגל סנגל
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בסנגל)
X mark.svg בלתי חוקי משנת 1966. עונש: מאסר של שנה עד 5 שנים. X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg לא קיימת הכרה בשינוי מגדר.

מרכז אפריקה[עריכת קוד מקור]

זכויות להט"ב ב: מעמד בחוק של הומוסקסואלים ולסביות הכרה בזוגיות חד־מינית בחוק נישואים חד־מיניים התרת אימוץ לזוגות חד־מיניים שירות צבאי של הומוסקסואלים ולסביות מניעת אפליה על רקע נטייה מינית טרנסג'נדריות ושינוי מגדר
גבוןגבון גבון
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בגבון)
Yes check.svg חוקי משנת 2020. חתומה על הצהרת האו"ם. X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Emblem-question.svg אין נתונים לגגבי הכרה בשינוי מגדר.
גינאה המשווניתגינאה המשוונית גינאה המשוונית
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בגינאה המשוונית)
Yes check.svg חוקי (מעולם לא היו קיימים במדינה חוקים נגד נטייה חד־מינית). X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Emblem-question.svg אין נתונים לגגבי הכרה בשינוי מגדר.
הרפובליקה הדמוקרטית של קונגוהרפובליקה הדמוקרטית של קונגו הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו
(ערך מורחב: זכויות להט"ב ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו)
Yes check.svg חוקי (מעולם לא היו קיימים במדינה חוקים נגד נטייה חד־מינית). X mark.svg X mark.svg איסור חוקתי משנת 2005. X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Emblem-question.svg אין נתונים לגגבי הכרה בשינוי מגדר.
הרפובליקה המרכז-אפריקאיתהרפובליקה המרכז-אפריקאית הרפובליקה המרכז-אפריקאית
(ערך מורחב: זכויות להט"ב ברפובליקה המרכז-אפריקאית)
Yes check.svg חוקי (מעולם לא היו קיימים במדינה חוקים נגד נטייה חד־מינית).
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Emblem-question.svg אין נתונים לגגבי הכרה בשינוי מגדר.
הרפובליקה של קונגוהרפובליקה של קונגו הרפובליקה של קונגו
(ערך מורחב: זכויות להט"ב ברפובליקה של קונגו)
Yes check.svg חוקי (מעולם לא היו קיימים במדינה חוקים נגד נטייה חד־מינית, גיל ההסכמה שונה). X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Emblem-question.svg אין נתונים לגגבי הכרה בשינוי מגדר.
סאו טומה ופרינסיפהסאו טומה ופרינסיפה סאו טומה ופרינסיפה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בסאו טומה ופרינסיפה)
Yes check.svg חוקי משנת 2012.
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Emblem-question.svg אין נתונים לגגבי הכרה בשינוי מגדר.
סנט הלנהסנט הלנה סנט הלנה, אסנשן וטריסטן דה קונה
(טריטוריה מעבר לים של הממלכה המאוחדת)
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בסנט הלנה, אסנשן וטריסטן דה קונה)
Yes check.svg חוקי משנת 2001.
חתומה על הצהרת האו"ם.
Yes check.svg משנת 2017 Yes check.svg חוקי משנת 2017 Yes check.svg חוקי משנת 2017 Yes check.svg כולל טרנסג'נדרים, הממלכה המאוחדת אחראית להגנה. Yes check.svg איסור חוקתי מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Yes check.svg שינוי מגדר מוכר משנת 2013.
צ'אדצ'אד צ'אד
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בצ'אד)
X mark.svg בלתי חוקי משנת 2017. עונש: מאסר של 3 חודשים עד שנתיים. X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Emblem-question.svg אין נתונים לגגבי הכרה בשינוי מגדר.
קמרוןקמרון קמרון
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בקמרון)
X mark.svg בלתי חוקי משנת 1972. עונש: מקנסות ועד 5 שנות מאסר. X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg לא קיימת הכרה בשינוי מגדר.

דרום-מזרח אפריקה[עריכת קוד מקור]

זכויות להט"ב ב: מעמד בחוק של הומוסקסואלים ולסביות הכרה בזוגיות חד־מינית בחוק נישואים חד־מיניים התרת אימוץ לזוגות חד־מיניים שירות צבאי של הומוסקסואלים ולסביות מניעת אפליה על רקע נטייה מינית טרנסג'נדריות ושינוי מגדר
אוגנדהאוגנדה אוגנדה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב באוגנדה)
X mark.svg בלתי חוקי עבור גברים משנת 1894. עונש: מאסר עולם (מוצע עונש מוות[20]).
Emblem-question.svg אין נתונים עבור נשים.
X mark.svg X mark.svg איסור חוקתי משנת 2005 X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg לא קיימת הכרה בשינוי מגדר.
בורונדיבורונדי בורונדי
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בבורונדי)
X mark.svg בלתי חוקי משנת 2009. עונש: מאסר של 3 חודשים עד שנתיים. X mark.svg X mark.svg איסור חוקתי משנת 2005 X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg לא קיימת הכרה בשינוי מגדר.
טנזניהטנזניה טנזניה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בטנזניה)
X mark.svg בלתי חוקי בזנזיבר משנת 1864; בלתי חוקי בכל המדינה משנת 1899. עונש: עד מאסר עולם. X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg לא קיימת הכרה בשינוי מגדר.
קניהקניה קניה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בקניה)
X mark.svg בלתי חוקי משנת 1897. עונש: עד 14 שנות מאסר. X mark.svg X mark.svg איסור חוקתי משנת 2010 X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg לא קיימת הכרה בשינוי מגדר.
רואנדהרואנדה רואנדה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב ברואנדה)
Yes check.svg חוקי (עולם לא היו קיימים במדינה חוקים נגד נטייה חד־מינית).
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg X mark.svg איסור חוקתי משנת 2003 X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg לא קיימת הכרה בשינוי מגדר.

קרן אפריקה[עריכת קוד מקור]

זכויות להט"ב ב: מעמד בחוק של הומוסקסואלים ולסביות הכרה בזוגיות חד־מינית בחוק נישואים חד־מיניים התרת אימוץ לזוגות חד־מיניים שירות צבאי של הומוסקסואלים ולסביות מניעת אפליה על רקע נטייה מינית טרנסג'נדריות ושינוי מגדר
אריתריאהאריתריאה אריתריאה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב באריתריאה)
X mark.svg בלתי חוקי משנת 1957. עונש: עד 3 שנות מאסר. X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg לא קיימת הכרה בשינוי מגדר.
אתיופיהאתיופיה אתיופיה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב באתיופיה)
X mark.svg בלתי חוקי. עונש: מאסר של 10 שנים או יותר. X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg לא קיימת הכרה בשינוי מגדר.
ג'יבוטיג'יבוטי ג'יבוטי
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בג'יבוטי)
Yes check.svg חוקי (מעולם לא היו קיימים במדינה חוקים נגד נטייה חד־מינית). X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Emblem-question.svg אין נתונים לגבי הכרה בשינוי מגדר.
סומליהסומליה סומליה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בסומליה)
עונש מוות X mark.svg בלתי חוקי משנת 1962. עונש: עד עונש מוות. X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg לא קיימת הכרה בשינוי מגדר.
סומלילנדסומלילנד סומלילנד
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בסומלילנד)
עונש מוות X mark.svg בלתי חוקי. עונש: עד עונש מוות. X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg לא קיימת הכרה בשינוי מגדר.

מדינות האוקיינוס ההודי[עריכת קוד מקור]

זכויות להט"ב ב: מעמד בחוק של הומוסקסואלים ולסביות הכרה בזוגיות חד־מינית בחוק נישואים חד־מיניים התרת אימוץ לזוגות חד־מיניים שירות צבאי של הומוסקסואלים ולסביות מניעת אפליה על רקע נטייה מינית טרנסג'נדריות ושינוי מגדר
הארצות הדרומיות והאנטארקטיות של צרפתהארצות הדרומיות והאנטארקטיות של צרפת הארצות הדרומיות והאנטארקטיות של צרפת
(טריטוריה מעבר לים של צרפת)
(ערך מורחב: הארצות הדרומיות והאנטארקטיות של צרפת)
Yes check.svg חוקי (מעולם לא היו קיימים בטריטוריה חוקים נגד נטייה חד־מינית). Yes check.svg הסכם סולידריות אזרחית משנת 1999 Yes check.svg חוקי משנת 2013 Yes check.svg חוקי משנת 2013 Yes check.svg כולל טרנסג'דרים, צרפת אחראית לצבא. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Yes check.svg שינוי מגדר מוכר, מאז 2017 אין צורך בעיקור לצורך הכרה.
הטריטוריה הבריטית באוקיינוס ההודיהטריטוריה הבריטית באוקיינוס ההודי הטריטוריה הבריטית באוקיינוס ההודי
(טריטוריה מעבר לים של הממלכה המאוחדת)
Yes check.svg חוקי משנת 2001.
חתומה על הצהרת האו"ם.
Yes check.svg משנת 2014 Yes check.svg חוקי משנת 2014 Emblem-question.svg אין נתונים Yes check.svg כולל טרנסג'נדרים, הממלכה המאוחדת אחראית להגנה. Emblem-question.svg אין נתונים Emblem-question.svg אין נתונים לגבי איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Emblem-question.svg אין נתונים לגבי הכרה בשינוי מגדר.
מאוריציוסמאוריציוס מאוריציוס
(ערך מורחב: זכויות להט"ב במאוריציוס)
X mark.svg בלתי חוקי עבור גברים משנת 1838. עונש: עד 5 שנות מאסר.
(הצעת חוק ללגליזציה מוצעת) Yes check.svg חוקי עבור נשים מאז ומעולם.
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg מדינה ללא צבא Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Emblem-question.svg אין נתונים לגבי הכרה בשינוי מגדר.
מדגסקרמדגסקר מדגסקר
(ערך מורחב: זכויות להט"ב במדגסקר)
Yes check.svg חוקי (מעולם לא היו קיימים במדינה חוקים נגד נטייה חד־מינית, גיל ההסכמה שונה). X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Emblem-question.svg אין נתונים לגבי הכרה בשינוי מגדר.
מיוטמיוט מיוט
(מחוז מעבר לים של צרפת)
(ערך מורחב: מיוט)
Yes check.svg חוקי (מעולם לא היו קיימים במחוז חוקים נגד נטייה חד־מינית). Yes check.svg הסכם סולידריות אזרחית משנת 1999 Yes check.svg חוקי משנת 2013 Yes check.svg חוקי משנת 2013 Yes check.svg כולל טרנסג'נדרים, צרפת אחראית להגנה. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Yes check.svg שינוי מגדר מוכר, מאז 2017 אין צורך בעיקור לצורך הכרה.
סיישלסיישל סיישל
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בסיישל)
Yes check.svg חוקי משנת 2016.
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית מלבד חוק האוסר אפליה במתן סחורות ושירותים. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע זהות מגדרית מלבד חוק האוסר אפליה במתן סחורות ושירותים.
Emblem-question.svg אין נתונים לגבי הכרה בשינוי מגדר.
קומורוקומורו קומורו
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בקומורו)
X mark.svg בלתי חוקי משנת 1982. עונש: 5 שנות מאסר וקנסות. X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Emblem-question.svg אין נתונים לגבי הכרה בשינוי מגדר.
ראוניוןראוניון ראוניון
(מחוז מעבר לים של צרפת)
(ערך מורחב: ראוניון)
Yes check.svg חוקי משנת 1791 Yes check.svg הסכם סולידריות אזרחית משנת 1999 Yes check.svg חוקי משנת 2013 Yes check.svg חוקי משנת 2013 Yes check.svg כולל טרנסג'נדרים, צרפת אחראית להגנה. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Yes check.svg שינוי מגדר מוכר, מאז 2017 אין צורך בעיקור לצורך הכרה.

אפריקה הדרומית[עריכת קוד מקור]

זכויות להט"ב ב: מעמד בחוק של הומוסקסואלים ולסביות הכרה בזוגיות חד־מינית בחוק נישואים חד־מיניים התרת אימוץ לזוגות חד־מיניים שירות צבאי של הומוסקסואלים ולסביות מניעת אפליה על רקע נטייה מינית טרנסג'נדריות ושינוי מגדר
אנגולהאנגולה אנגולה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב באנגולה)
Yes check.svg משנת 2021[21] X mark.svg X mark.svg Yes check.svg/X mark.svg קיימת התרת אימוץ לרווקים ללא קשר לנטייה מינית. Emblem-question.svg אין נתונים Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Emblem-question.svg אין נתונים לגבי הכרה בשינוי מגדר, עשוי להיות חוקי על פי הקוד לרישום אזרחי משנת 2015.
אסוואטיניאסוואטיני אסוואטיני
(ערך מורחב: זכויות להט"ב באסוואטיני)
X mark.svg בלתי חוקי עבור גברים משנות ה־1880, (לא נאכף בפועל).
Yes check.svg חוקי עבור נשים מאז ומעולם.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg לא קיימת הכרה בשינוי מגדר.
בוטסואנהבוטסואנה בוטסואנה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בבוטסואנה)
Yes check.svg משנת 2019.[22] X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Yes check.svg טרנסג'נדרים יכולים לשנות את מגדרם ואת שמם החוקיים החל משנת 2017.
דרום אפריקהדרום אפריקה דרום אפריקה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בדרום אפריקה)
Yes check.svg חוקי עבור גברים משנת 1998.
חוקי עבור נשים מאז ומעולם.
חתומה על הצהרת האו"ם (מיוזמות ההצהרה).
Yes check.svg הכרה בזוגיות רשומה משנת 1998. Yes check.svg חוקי משנת 2006.
בדצמבר 2005 קבע בית המשפט החוקתי כי אין זה חוקתי שהמדינה תשלול מהזוגות חד מיניים את היכולת להתחתן, ונתן לפרלמנט שנה אחת לתקן את המצב.
Yes check.svg חוקי משנת 2002 (+הכרה אוטומטית בהורות משותפת).
בשנת 2019 נכנס לתוקף חוק המכיר בחופשות הורים עבור זוגות חד מיניים.
Yes check.svg משנת 1998. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית מעוגן בחוקה. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע זהות מגדרית מעוגן בחוקה.
Yes check.svg שינוי מגדר מוכר משנת 2003, לא נדרש ניתוח לשינוי מין לצורך ההכרה.
זימבבואהזימבבואה זימבבואה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בזימבבואה)
X mark.svg בלתי חוקי עבור גברים משנת 1891 (כחלק מרודזיה תחת שלטון חברת דרום אפריקה הבריטית).
Yes check.svg חוקי עבור נשים.
X mark.svg X mark.svg איסור חוקתי משנת 2013 X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg לא קיימת הכרה בשינוי מגדר.
זמביהזמביה זמביה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בזמביה)
X mark.svg בלתי חוקי משנת 1911 (כחלק מרודזיה תחת שלטון חברת דרום אפריקה הבריטית). עונש: עד 14 שנות מאסר. X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg לא קיימת הכרה בשינוי מגדר.
לסוטולסוטו לסוטו
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בלסוטו)
Yes check.svg חוקי עבור גברים משנת 2012.
חוקי עבור נשים מאז ומעולם.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Emblem-question.svg אין נתונים לגבי הכרה בשינוי מגדר, עשוי להיות חוקי על פי חוק תעודות זהות לאומיות 9 משנת 2011.
מוזמביקמוזמביק מוזמביק
(ערך מורחב: זכויות להט"ב במוזמביק)
Yes check.svg חוקי משנת 2015 X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg Yes check.svg איסור חלקי על אפליה על רקע נטייה מינית. X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg לא קיימת הכרה בשינוי מגדר.
מלאווימלאווי מלאווי
(ערך מורחב: זכויות להט"ב במלאווי)
X mark.svg בלתי חוקי משנת 1891. עונש: עד 14 שנות מאסר[23] והצלפות (בפועל החוק מושהה משנת 2012). X mark.svg X mark.svg[23] X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית (גברים לא יכולים להיות בעלי שיער ארוך).
X mark.svg לא קיימת הכרה בשינוי מגדר.
נמיביהנמיביה נמיביה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בנמיביה)
X mark.svg בלתי חוקי עבור גברים משנת 1920 (כחלק מדרום-מערב אפריקה, לא נאכף בפועל. הצעת חוק ללגליזציה מוצעת).
Yes check.svg חוקי עבור נשים מאז ומעולם.
X mark.svg X mark.svg (ממתין להחלטת בית משפט). X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Yes check.svg שינוי מגדר מוכר בחוק, נדרש ניתוח לשינוי מין.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Louise Ferreira, How many African states outlaw same-sex relations? (At least 34), Africa Check (באנגלית)
 2. ^ "Cameron threat to dock some UK aid to anti-gay nations". BBC News (באנגלית בריטית). 2011-10-30. נבדק ב-2021-03-27.
 3. ^ "Ghana refuses to grant gays' rights despite aid threat". BBC News (באנגלית בריטית). 2011-11-02. נבדק ב-2021-03-27.
 4. ^ Anonymous, South Africa: LGBT Groups Respond To Contralesa’s Stance On Same Sex Marriage, OutRight Action International, ‏2006-10-26 (באנגלית)
 5. ^ HuffPost - Breaking News, U.S. and World News, HuffPost (באנגלית)
 6. ^ di Federico Boni, Sudan, cancellata la pena di morte per le persone omosessuali - Gay.it, www.gay.it (בit-IT)
 7. ^ African Anti-Gay Laws, LA Progressive, ‏2014-02-20 (בAmerican English)
 8. ^ טלי גולדשטין‏, להומואים באפריקה קשה יותר, באתר וואלה!‏, 20 ביולי 2009
 9. ^ Néstor Cenizo, Una boda homosexual en el centro de inmigrantes de Melilla para "acabar con el miedo", ElDiario.es, ‏2016-05-10 (בספרדית)
 10. ^ Mayotte: First gay wedding soon celebrated on the island of perfumes, web.archive.org, ‏2017-04-29
 11. ^ Gay and Lesbian travel in Africa - Lonely Planet, web.archive.org, ‏2016-08-07
 12. ^ Africa's most and least homophobic countries, Erasing 76 Crimes, ‏2016-03-09 (בAmerican English)
 13. ^ S. F. Nadel, The Nuba; an anthropological study of the hill tribes in Kordofan. (בenglish)
 14. ^ Serawit B. Debele, Of Taming Carnal Desire: Imperial Roots of Legislating Sexual Practices in Contemporary Ethiopia, History of the Present 10, 2020-04-01, עמ' 84–100 doi: 10.1215/21599785-8221434
 15. ^ Police raid headquarters of Zimbabwean LGBT rights group, PinkNews - Gay news, reviews and comment from the world's most read lesbian, gay, bisexual, and trans news service, ‏2012-08-14 (בBritish English)
 16. ^ Gambian president says gays a threat to human existence-20130928, news.yahoo.com (בAmerican English)
 17. ^ "Tainting love". The Economist. 2014-10-09. ISSN 0013-0613. נבדק ב-2021-03-28.
 18. ^ Gambian President Says He Will Slit Gay Men's Throats in Public Speech, www.vice.com (באנגלית)
 19. ^ Uganda considers death sentence for gay sex in bill before parliament, the Guardian, ‏2009-11-29 (באנגלית)
 20. ^ דני זאק, ‏אוגנדה הברברית מציגה: עונש מוות להומואים, באתר ‏מאקו‏‏, ‏13 בנובמבר 2012‏
 21. ^ Angola decriminalizes homosexuality in landmark reform, באתר rappler, ‏25 בינואר 2019 (באנגלית)
 22. ^ בהחלטה היסטורית: בוטסואנה ביטלה את האיסור על יחסים חד-מיניים, באתר וואלה!‏, 11 ביוני 2019
 23. ^ 1 2 מלאווי: זוג הומואים שהתחתן בפומבי - הורשע, באתר ynet, 18 במאי 2010