בול חג המולד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בול חג מולד שיוצר באיי פארו

בול חג המולד הוא בול דואר עליו מצויר חפץ, אירוע או נושא שקשור לחג המולד, הבול מיועד לשימוש בדואר עונתי כגון כרטיסי ברכה לחג המולד (אנ'). מדינות רבות בעולם מוציאות בולים כאלה, שהם בולי דואר רגילים (בניגוד לבולי חג המולד) ותקפים בדרך כלל לדברי דואר לאורך כל השנה (במדינות מסוימות יש להם ערך מוזל והם מיועדים לשימוש אך ורק על כרטיסי חג המולד). הם בדרך כלל מיוצרים בתקופה ש בין תחילת אוקטובר לתחילת דצמבר והם מודפסים בכמויות נכבדות לקראת החג.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מועד הפרסום של בול חג המולד הראשון שנוי במחלוקת וככל הנראה היה ב-1898, באותה שנה יוצר בול קנדי עליו מצוירת מפת שטחי האימפריה הבריטית נכון ל-1898 ומטרתו של הבול הייתה לציין את חנוכת תעריף הדואר של האימפריה (שיצא על יום חג המולד) ולכן לאורף תקופה הקשר בין בולי חג המולד לחג המולד עצמו הייתה תוצאה של חשיבה פזיזה, אדם בשם וילאם מולוק הציע כי ב-9 בנובמבר יונפק בול "כדי לכבד את הנסיך (מולוק התכוון לנסיך ויילס) אך המלכה ויקטוריה שאלה אותו על איזה נסיך הוא מדבר, מולוק שהבין את תחושת חוסר הרצון של המלכה אמר "גבירתי, כוונתי הייתה לנסיך השלום"[1].

בשנת 1935 הוענק לחיילי הכוחות הבריטיים שהוצבו במצרים בולי חג המולד לבית דואר שנמצא בסמוך למקום הצבתם. במשך שנים רבות אלה לא נכללו בקטלוגים של חברת הבולים "סטנלי גיבונס גרופ" (אנ'), מכיוון שהחבברה סיווגה אותם כ"חותם" ולא כבול דואר, אך החל מאמצע שנות ה-60 של המאה ה-20 הם כן נכללים בקטלוגים.

בשנת 1937 הוציאה אוסטריה שני בולי ברכה לחג המולד עליהם היה מצויר ורד וכן גלגל מזלות. בשנת 1939 הוציאה ברזיל ארבע בולי דואר עם עיצובים ובהם שלושת האמגושים, כוכב, מלאך, ילד, הצלב הדרומי ואם וילד. בשנת 1941 הוציאה הונגריה גם היא בול דואר.

חותמות חג המולד הבאות לא הופיעו רק בשנת 1951, אז הוציאה קובה עיצובים עם פוינסטיות ופעמונים ואחריהן האיטי (1954), לוקסמבורג וספרד (1955), אז אוסטרליה, קוריאה וליכטנשטיין (1957). במקרים כמו אוסטרליה, ההנפקה סימנה את הראשון למה שהפך למסורת שנתית.

בשנות התשעים הוציאו כ-160 גופי ממשל שונים הוציאו בולי חג המולד, מרביתם מדי שנה. מדינות האסלאם מהוות את הקבוצה הגדולה ביותר של אנשים שאינם משתמשים בבולי חג המולד וזאת על אף שהרשות הפלסטינית הוציאה בולים לחג המולד מאז 1995.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא בול חג המולד בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Michael O. Nowlan (14 ביולי 1999). "Michael O. Nowlan, "How The First Christmas Stamp Came To Be"". Professional Stamp Experts. אורכב מ-המקור ב-2015-12-22. בדיקה אחרונה ב-6 באוגוסט 2015.