זום (קומיקס)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
זום
Zoom
זום, כפי שהוא מופיע לראשונה בחוברת The Flash Vol.2 #197 מיוני 2003, אמנות מאת סקוט קולינס.
זום, כפי שהוא מופיע לראשונה בחוברת The Flash Vol.2 #197 מיוני 2003, אמנות מאת סקוט קולינס.
סוג נבל-על
הוצאה לאור DC קומיקס
הופעה ראשונה כהאנטר זולומון:
The Flash: Secret Files & Origins #3
(נובמבר 2001)
כזום:
The Flash Vol.2 #197
(יוני 2003)
הופעה אחרונה The Flash Vol.5 #81
(דצמבר 2019)
יוצרים ג'ף ג'ונס, סקוט קולינס
גילום הדמות טדי סירס ("הפלאש")
דיבוב טוני טוד ("הפלאש")
מידע
שם אמיתי האנטר זולומון
סטטוס לא פעיל
מקצוע פושע, נוסע בזמן, פרופילאי פלילי, FBI agent
כוחות מהירות-על, תימרון זמן.
חבר לשעבר בקבוצה החברה הסודית של נבלי-העל
ליגת אי-צדק
משטרת קי-סטון
FBI
אזרחות ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום מגורים Keystone City עריכת הנתון בוויקינתונים
דמויות קשורות
משפחה אשלי זולומון (גרושה)
אויבים וולי וסט, בארי אלן עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

זוםאנגלית: Zoom) הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיעה בחוברות הקומיקס פלאש ביקום DC קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת The Flash: Secret Files & Origins #3 מנובמבר 2001 ונוצרה על ידי הכותב ג'ף ג'ונס והמאייר סקוט קולינס.

זום הוא האלטר אגו של האנטר זולומון, הפלאש ההפוך השלישי ויריבו של וולי וסט, הפלאש השלישי. דמותו של זום מדורגת במקום ה-37 ברשימת מאה נבלי-העל הגדולים של כל הזמנים, לפי אתר IGN.[1]

את דמותו של זום בסדרת הטלוויזיה "הפלאש" מגלם טדי סירס ומדבב טוני טוד.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור[עריכת קוד מקור | עריכה]

האנטר גדל במשפחה בעייתית, שבה אביו התגלה כרוצח סדרתי שרצח שש נערות. כשאמו גילתה זאת למשטרה, אביו רצח אותה, והוא נהרג בידי כוחות המשטרה לאחר שסירב להיכנע. בעקבות כך, האנטר הפך לאובססיבי בכל הנוגע למוח הקרימינלי, וביקש לעצור אנשים כמו אביו. הוא למד פסיכולוגיה וקרימינולוגיה במכללה, ואחר כך הצטרף לשורות ה-FBI יחד עם חברתו אשלי, עמה התחתן בהמשך. תיק חקירה אחד הביא בסופו של דבר למות אביה, דבר שגרם לפרידתם ולפיטוריו. בנוסף, כתוצאה מהמקרה, האנטר נפגע בברכו ונזקק למקל הליכה.

לאחר שהגיע לקי-סטון סיטי, האנטר החל לעבוד כפרופיילר במחלקה העוסקת באיומים על-אנושיים. עבודתו גרמה לו לעבוד במשותף עם הפלאש וולי וסט, שהפך לחברו הטוב.

ההפיכה לזום[עריכת קוד מקור | עריכה]

האנטר נפצע אנושות במהלך בריחתו של גורילה גרוד ממתקן הכליאה "איירון הייטס" ונותר משותק מהמתניים ומטה. הוא ביקש מוולי עזרה בשימוש במסילה הקוסמית שבמוזיאון פלאש כדי למנוע מהאירוע להתרחש, אך וסט סירב בתואנה כי אינו יכול להפריע לזרם הזמן. בשל כך, האנטר פרץ למוזיאון והשתמש במכשיר בעצמו, לאחר שהתבדה להאמין כי החברות ביניהם תגרום לוולי להתעלם מסכנות הכרוכות בכך. הפיצוץ שהתרחש כתוצאה מכך החריב את המוזיאון ושינה את מסלול חיבורו של האנטר לזמן - דבר שהעניק לו מהירות-על.

זולומון החליט כי וסט סירב לעזור משום שלא סבל מטרגדיה בחייו, ולכן לא הבין עד כמה נוראה היא יכולה להיות. הוא החליט שאם הוא יהפוך לזום החדש ויגרום לטרגדיה בחייו של וסט, אזי זה האחרון יהפוך לגיבור יותר טוב. פלאש הצליח להביס את זום - שרץ במהירויות הקרובות למהירות האור - לאחר שהשאיל מהירויות ממאיצים אחרים, וכן מנע מחברו לשעבר מלהרוג את אשתו ההרה לינדה פארק. אולם, התקפתו של זום גרמה להפלתם של זוג התאומים שטרם נולדו. הודות לשימושו של וסט בקרעי הזמן שנוצרו בידי כוחותיו של זום, זום נדחף לתוך תופעה טמפורלית שגרמה למצב תרדמתי - מה שאילץ אותו לחזות שוב ושוב במותו של חותנו. אשלי זולומון, גרושתו, החליפה אותו כפרופיילר וניסתה במשך זמן רב לתקשר עמו. בתקופה זו, תאונה גרמה לאשפוזה, וזולומון התעורר מתרדמתו מתוך דאגה לשלומה אך חרף כוחותיו הגדולים בחר להישאר בתאו.

מלחמת הנבלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

זולומון שוחרר מכלאו בידי נבלת-העל ד"ר ברברה מינרווה, הידועה בכינוייה צ'יטה, כדי לצרפו לחבורה הסודית של נבלי-העל. הוא מוצא עצמו באמצעה של מלחמה בין קבוצת הנבלים של קפטן קור, הנבלים המשוקמים של טריקסטר והנבלים שטופי המוח של טופ. לאחר שהביא את גרושתו אשלי לחוף מבטחים, זום מאיים לשבור את מפרקתו של קיד פלאש (בארט אלן), בדרך דומה בה בארי אלן שבר את מפרקתו של איאוברד ת'ון (פרופסור זום). אולם לפני שהוא מצליח לעשות זאת, פרופסור זום מגיע על מסילה קוסמית כשג'יי גאריק כבול אליה. קרב מתחולל בין שני הפלאשים וקיד פלאש לבין שני הפלאשים ההפוכים, שבסופו הם חוטפים את וסט ומזנקים חזרה למסילה הקוסמית. זום מאלץ את ווסט להתבונן בקרב הראשון שנערך ביניהם, שבו אשתו לינדה נפצעה והפילה את זוג התאומים שטרם נולד. הוא אומר לפרופסור זום לשחזר את התקרית שוב ושוב, היות שהוא מעוניין שוסט יתמקד ברגשי צער ואובדן. כשהתקרית מתחילה מחדש, דודו של וסט, בארי אלן, מופיע על מסילה קוסמית משלו. הוא מוציא את וסט מכלל סכנה ואומר לו כי עליו להחזיר את ת'ון לזמנו, וכי לא משנה עד כמה המצב חמור, הוא צריך לדחוף את גבולותיו עד לקצה יכולותיהם. בהמשך, הוא ות'ון נעלמים. בזעמו, זום מתחיל לרוץ מסביב לעולם בכוונה להשיג מספיק מומנטום כדי להתנגש בלינדה פארק ולהרוג אותה. וסט רודף אחריו, אך נשאר צעד אחד לפניו. ברגע האחרון הוא מחליט לדחוף את גבולותיו למקסימום, מכה בזום בגבו ובכך לוכד אותו בבום על-קולי שבו זום מהעבר הרג את ילדיה של לינדה. מעשה זה יוצר קרע בזמן שמונע את הפלת ילדיו של וסט בדיוק בזמן בו לינדה אמורה ללדת. זום נמלט למסילה הקוסמית, אך וסט תופס אותו ומחזיר את שניהם לזמן ההווה. במהלך הדרך, הם חוזים בקורות חייו של זום לנגד עיניהם. זום נוכח להכיר בטעויותיו ומתנצל בפני וסט.

זום חוזר במהלך המשבר האינסופי כמאיץ הראשי של החברה הסודית של נבלי-העל, שמשתתפים בטבח קבוצת גיבורי-העל פרידום פייטרס. במו ידיו, זום מצלק את גיבור-העל דאמאג'.

שנה לאחר מכן[עריכת קוד מקור | עריכה]

זום מופיע בתקופת בזיזתה של רומא, לאחר שפנתה אליו סבתו של בארט אלן וביקשה ממנו להגן עליו מפני טרגדיה אותה מתכנן אינרציה. כמו כן, הוא נרדף בידי ליגת הצדק במאמץ לאתר את סינסטרו לאחר שבאטמן והאל ג'ורדן למדו אודות קיומו של חיל סינסטרו. דאמאג', חבר חברת הצדק של אמריקה, רודף אחר זום לתוך אטלנטה בחפשו אחר נקמה. הוא לוקח את זום כבן ערובה, אך נעצר בידי ליברטי בל. זום - מאוכזב שדאמאג' לא שיפר את יחסו מאז התראו בפעם האחרונה - זורק צינור חד לעברו במטרה להורגו אך ליברטי בל משתמשת במהירות-העל שלה כדי לזרוק אותו חזרה ולהמם את זום.

המשבר האחרון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – המשבר האחרון

בסיפור "נקמת הנבלים" של המשבר האחרון, זום משחרר את אינרציה מהשיתוק שלו שנגרם על ידי וסט מתוך כוונה להפכו לקיד פלאש החדש. הוא מלמד אותו כיצד "לשפר" את מהלך חייו בכך שיגרום לטרגדיות, אך אינרציה לוקח את שיעוריו לרמה אחרת כאשר הוא קורא לעצמו "קיד זום" ופונה נגד הנבלים וזום עצמו. בהשתמשו בכוחות תימרון הזמן אותם למד מזום, קיד זום משיב אותו לגופו המשותק ומסיר ממנו את כוחותיו.

באירועי "פלאש: לידה מחדש", האנטר זולומון נראה במתקן הכליאה "איירון הייטס" ומדבר עם פרופסור זום הכלוא, כשהוא אומר לו שהם צריכים לעזור אחד לשני כדי להיות טובים יותר.

הסדרה פלאש[עריכת קוד מקור | עריכה]

זום הופיע כנבל הראשי בעונה השנייה של הסדרה בנטפליקס פלאש. זום הוצג שם כלא אנושי וכמפלצת.

כוחות ויכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

זום מסוגל לשנות את זרם הזמן מסביבו, בניגוד לשימוש בכוח המהירות כמו יתר המאיצים השונים. הדבר מאפשר לו לרוץ מהר יותר מהם. שלא כמו מסע בזמן, זום מסוגל לשלוט בצורה בה הזמן זורם סביבו, ולווסת את מהירותו בהתאם. מכיוון שהוא אינו רץ במהירות-על למעשה אלא משתמש בכוח המהירות בצורה אוטומטית וללא הכרה, הבעיות בהן נתקלים המאיצים השונים (חיכוך אוויר) אינן מנת חלקו. אולם, פעולה זו אינה מאפשרת לו לחקות את אפקט הרטיטה דרך עצמים, מה שמעניק לפלאשים יתרון גדול עליו.

אף על פי שאין לזום כל חיבור לכוח המהירות, הוא נצפה כמה פעמים כשהוא משאיל מהירות לאחרים - הענקת מהירות-על לצ'יטה כדי שתוכל להתעמת מול וונדר וומן והשבת מהירותו של אינרציה ושיחרורו מהשיתוק שנכפה עליו בידי וסט. יכולת זו מקושרת לתימרון זרם הזמן, היות שהוא מסוגל לחבר אחרים לזמן דרכו ולנתק את עצמו אימתי שירצה. מעטי מעטים - כמו אינרציה - השתמשו בזום ככלי לעקיפת תמרונו עליהם והתחברות ישירות לזרם הזמן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

DC קומיקס
דמויות
סופרמן ג'ימי אולסןפרי וייטלאנה לאנגלויס לייןסופרבוי (קון-אל)סופרגירלסטילבלאדספורטביזארוברייניאקגנרל זודדומסדייהמכחידלקס לות'רמונגולמטאלומיסטר מיקסזפיטליקסופרבוי פרייםסייבורג סופרמן
באטמן
(דמויותסיפורים)
באטגירלבאטוומןג'יימס גורדוןדיק גרייסוןהציידתדמיאן וייןאלפרד פניוורת'קסנדרה קייןנייטווינגספוילרעזראלקאטוומןרוביןרובין האדוםאדם-עטלףאיש החידותאנרכיהבייןדדשוטדו-פרצוףהארלי קוויןהאשהברדס האדוםהג'וקרהדחלילהכובען המטורףהמסיכה השחורההפינגוויןהפיתוםמיסטר פריזסולומון גרנדיהוגו סטריינג'פויזן אייביפיירפלייפני חימרקילר קרוקראס-אל-גולהבאטמן שצוחק
וונדר וומן אנטיופההיפוליטההרקולסוונדר גירלסטיב טרבורדונה טרויאטה קנדיארסמקסוול לורדסירסיצ'יטה
גרין לנטרן
(הספקטרום הרגשי)
אבין סוראיוןאריסיהסיימון באזהאל ג'ורדןג'יידגאי גרדנרחיל הפקחים הירוקיםחיל הפקחים הכחוליםג'ון סטוארטאלן סקוטקרול פריסקילווגקייל ריינרשומרי היקוםאטרוסיטוסהקטור האמונדהיד השחורהחיל הפקחים האדומיםלארפליזנקרוןסינסטרופאראלקסקרונהשבט אינדיגו
פלאש בארט אלןבארי אלןג'יי גאריקוולי וסטמקס מרקוריג'סי צ'יימברסג'וני קוויקאברה קדברהאשף האוויראינרציהגורילה גרודגל חוםדוקטור אלכימיההחלילןזוםטופטריקסטרמאסטר המראותפרופסור זוםקפטן בומרנגקפטן קור
אקוומן אטלנהאקווגירלאקוולאדמירהאדון האוקיינוסאוכל נבלותאורקהמנטה שחורהסירנהקינג שארק
החץ הירוק מיה דירדןקונור הוקהקנרית השחורהרוי הרפרקונסטנטין דרייקוןהרוזן ורטיגומרליןאדי פיירסשאדו
קפטן מארוול מרי מארוולקפטן מארוול הבןאדם השחורסובק
האלים החדשים אוריוןביג ברדהמיסטר מיראקלגלוריוס גודפריגראני גודנסדארקסיידדווילאנסדסאדמטרוןסטפנוולףפראדמונים (עולם רביעיניו ג'נסיסהמקורקופסת אםמשוואת אנטי-חייםאפוקוליפס)
שונות אטוםאיש השעהאייקוןאנמי אייסבוסטר גולדבושידוביסט בויברק שחורג'ונה הקסג'ון קונסטנטיןדוקטור מידנייטדוקטור פייתהוקגירלהוקמןהחיפושית הכחולההחרק האורבהיצור מן הביצההנץ והיונההספקטרהצייד ממאדיםהשאלהוייבויילדקאטזטאנהחלוםמכשפתמיסטר טריפיקסאנדמןסטארפיירסייבורגפיירסטורםקטאנהראבאג'ררייבןריק פלאגשרףאל דיאבלואמנדה וולרדת'סטרוקונדל סאבאג'לובוסטפנוולףפיסמייקרפלסטיקקילר פרוסט
קבוצות-על
אאוטסיידרסהטיטאנים הצעיריםחברת הצדק של אמריקהחיותיחידת המתאבדיםלגיון גיבורי-העלליגת הצדק (דמויות)ליגת הצדק האפלסיירת האבדוןציפורי הטרףשאדופאקטWatchmen (יקום חלופי)
אירועים ביקום DC
שנות ה-30 קומיקס בלשים (מרץ 1937) • אקשן קומיקס מס' 1 (אפריל 1938)
שנות ה-80 המשבר בעולמות האינסופיים (אפריל 1985) • האביר האפל חוזר (פברואר 1986) • סופרמן: מה קרה לאיש המחר? (ספטמבר 1986) • באטמן: שנה ראשונה (פברואר 1987) • החץ הירוק: ציידי הקשת הארוכה (אוגוסט 1987) • בנו של השד (נובמבר 1987) • הבדיחה ההורגת (מרץ 1988) • מוות במשפחה (דצמבר 1988) • שחר הברקת (דצמבר 1989)
שנות ה-90 מותו של סופרמן (אפריל 1993) • נפילתו של אביר (אפריל 1993) • דמדומי הברקת (ינואר 1994) • שעת אפס: משבר בזמן (ספטמבר 1994) • די.סי. נגד מארוול (אפריל 1996) • קץ הממלכה (מאי 1996) • הלילה האחרון (נובמבר 1996) • ליל כל הקדושים הארוך (דצמבר 1996) • שטח הפקר (מרץ 1999)
2000–2009 החץ הירוק: אשפת חיצים (אפריל 2001) • האש (אוקטובר 2002) • הבן האדום (יוני 2003) • זכות מלידה (ספטמבר 2003) • ליגת הצדק/האוונג'רס (ספטמבר 2003) • משבר זהות (יוני 2004) • גרין לנטרן: לידה מחדש (דצמבר 2004) • האיש הצוחק (פברואר 2005) • פשעי מלחמה (אוגוסט 2005) • המשבר האינסופי (דצמבר 2005) • להתמודד עם הפרצוף (מאי 2006) • מלחמת חיל סינסטרו (אוגוסט 2007) • החץ הירוק: שנה ראשונה (ספטמבר 2007) • המשבר האחרון (יולי 2008) • סאגת ניו קריפטון (דצמבר 2008) • הקרב על הברדס (מרץ 2009) • פלאש: לידה מחדש (אפריל 2009) • הלילה האפל ביותר (יוני 2009)
2010–2019 היום הבהיר ביותר (מאי 2010) • שובו של ברוס ויין (מאי 2010) • מלחמת הפקחים הירוקים (מרץ 2011) • פלאשפוינט (מאי 2011) • מות המשפחה (אוקטובר 2012) • התכנסות (אפריל 2015) • מלחמת רובין (דצמבר 2015) • לילות אפלים: מתכת (יוני 2017) • שעון יום הדין (נובמבר 2017)
ורטיגו
הלבלייזרWE3 ‏• Y: האיש האחרוןוי פור ונדטהטרנסמטרופוליטןסנדמן (הנצחייםחלוםלוציפרהקורינתי)פייבלספריצ'ר
עיבודים למדיות נוספות
אנימציה
סרטים ארוכים באטמן נגד דרקולהבאטמן נגד צבי הנינג'ההסיפור של באטמןסרט לגו באטמןהטיטאנים: צרות בטוקיוכוח הטיטאנים! חיים בסרטכוח הטיטאנים נגד הטיטאנים הצעיריםליגת DC סופר-פטס
הסרטים המקוריים של DC באטמן: האביר האפל חוזרבאטמן: הבדיחה ההורגתבאטמן: ליל כל הקדושים הארוך - חלק 1באטמן: ליל כל הקדושים הארוך - חלק 2באטמן: מתחת לברדס האדוםבנו של באטמןבאטמן נגד רוביןבאטמן: דם רעבאטמן: האשמותו של סופרמןסופרמן: הבן האדוםוונדר וומןוונדר וומן: השושלת ממשיכהליגת הצדק: מלחמהאי צדק
סדרות טלוויזיה הבאטמןגרין לנטרן: סדרת האנימציההטיטאניםכוח הטיטאנים! • ליגת הצדק - הדור הבאהארלי קווין
סדרות רשת ליגת הצדק בפעולהויקסןלוחמי החופש: הריי
סדרות וסרטים קשורים באטמן - הסדרה המצוירתסופרמן: סדרת האנימציהבאטמן: הדור הבאליגת הצדק: סדרת האנימציהבאטמן: מסכת התעתועיםבאטמן ומיסטר פריז: מתחת לאפסבאטמן הדור הבא: שובו של הג'וקר
לייב אקשן
סרטי קולנוע באטמן (1966)סופרמןסופרמן 2סופרמן 2 (הגרסה של ריצ'רד דונר)סופרמן 3סופרמן 4: השאיפה לשלוםסופרגירלהיצור מן הביצהחזרתו של היצור מן הביצהסופרמן חוזרבאטמן (1989)באטמן חוזרסטילבאטמן לנצחבאטמן ורוביןאישה חתולבאטמן מתחילהאביר האפלעלייתו של האביר האפלג'ונה הקסהמפסידניםגרין לנטרןהשומריםונדטהקונסטנטיןג'וקרבאטמן (2022)
היקום הקולנועי של DC איש הפלדהבאטמן נגד סופרמן: שחר הצדקוונדר וומןוונדר וומן 1984ליגת הצדקליגת הצדק (גרסת סניידר)יחידת המתאבדים (2016)יחידת המתאבדים (2021)ציפורי הטרף: והארלי קווין המהממתשהאזאםבלאק אדםשהאזאם! 2: זעם האליםאקוומןאקוומן והממלכה האבודההפלאשפיסמייקר
סדרות טלוויזיה סודותיה של איזיסאשת חילבאטמןהיצור מן הביצההברקלויס וקלארק: הרפתקאותיו החדשות של סופרמןמורשת העטלףאיי זומביגות'האםקונסטנטיןהחץהפלאשסופרגירלאגדות המחרברק שחורבאטוומןסופרמן ולויסטיטאניםסיירת האבדוןהיצור מן הביצהפניוורת'Y: האיש האחרוןסנדמן
כותבים ומאיירים: אד בניסאד ברובייקרג'ף ג'ונסאית'ן ואן סקייברמארק ויידג'ף לואבג'ף למיראלן מורגרנט מוריסוןפרנק מילרטוד מקפרלןפביאן ניצ'זהג'רי סיגלגייל סימוןגרדנר פוקסביל פינגרבוב קייןג'ו שוסטר