לדלג לתוכן

איש השעה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
איש השעה
Hourman
איש השעה על כל גלגוליו, כפי שהופיעו על עטיפת החוברת JSA #65 מנובמבר 2004, אמנות מאת דון קריימר.
איש השעה על כל גלגוליו, כפי שהופיעו על עטיפת החוברת JSA #65 מנובמבר 2004, אמנות מאת דון קריימר.
סוג גיבור-על
הוצאה לאור DC קומיקס
הופעה ראשונה רקס טיילר:
Adventure Comics #48
(מרץ 1940)
ריק טיילר:
Infinity Inc. #20
(נובמבר 1985)
מת'יו טיילר:
JLA #12
(נובמבר 1997)
יוצרים קן פיץ', ברנרד ביילי (רקס)
רוי תומאס, דן תומאס, טוד מקפרלן (ריק)
גראנט מוריסון, הווארד פורטר (מת'יו)
מידע
שם אמיתי רקס טיילר
ריצ'רד "ריק" טיילר
מת'יו טיילר
סטטוס פעיל
מקצוע גיבור-על
כוחות כוחות על-אנושיים, סיבולת ומהירות גבוהה, יכולת חיזוי לשעה מאוחר יותר, ראיית לילה ויכולת לשרוד מתחת לפני הים
חברוּת בקבוצה חברת הצדק של אמריקה
חברוּּת לשעבר בקבוצה אינסופיות בע"מ
דמויות קשורות
משפחה רקס טיילר ווונדי האריס (הורים)
ג'סי צ'יימברס (אשה)

איש השעהאנגלית: Hourman) הוא דמות בדיונית של גיבור-על המופיעה בחוברות הקומיקס חברת הצדק של אמריקה ביקום DC קומיקס. איש השעה המקורי (רקס טיילר) הופיע לראשונה בחוברת Adventure Comics #48 ממרץ 1940, ונוצר על ידי הכותב קן פיץ' והמאייר ברנרד ביילי.

איש השעה הוא האלטר אגו אותו חולקים שלוש דמויות - רקס טיילר (איש השעה מתור הזהב של הקומיקס), ריצ'רד "ריק" טיילר (איש השעה מהעידן המודרני של הקומיקס) ומת'יו טיילר (איש השעה אנדרואיד מהמאה ה-853).

את דמותו של איש השעה רקס טיילר מגלם בסדרת הלייב אקשן "אגדות המחר" השחקן פטריק ג'יי אדמס.

ביוגרפיה בדיונית

[עריכת קוד מקור | עריכה]

רקס טיילר היה מדען שגדל באפסטייט ניו יורק ופיתח חיבה לכימיה בכלל וביוכימיה בפרט. בימי לימודיו במכללה, הוא מצא עבודה בחקר ויטמינים ותוספי הורמונים. סדרת תגליות ותאונות הובילה אותו לגילוי ויטמין פלא בשם "מיראקלו", שמנה מרוכזת שלו הגדילה את כוחו הפיזי ואת מהירותו לאין שיעור, אם כי לתקופה מוגבלת של כשעה. הוא בוחר להשתמש ביכולות אלו למטרה טובה, והופך לגיבור-על הפועל בעיר אפלטון סיטי. הפך לחבר מייסד של חברת הצדק של אמריקה, ובהמשך לאחד מחברי "לוחמי החופש" ו"יחידת אול-סטאר" המלחמתיות.

שלא כמו גיבורי-על אחרים מתור הזהב, דמותו של רקס טיילר הפכה לדמות מורכבת כאשר הוא התמכר למיראקלו, ממנו שאב את כוחותיו וכן הפך לאובססיבי בלחימתו בפשע. הוא נהג להילחם ללא הרף בהתמכרויותיו, ונהרג לאחר שהוא וחבריו לקבוצה לחמו בנבל נוסע בזמן בשם אקסטנט באירועי שעת אפס: משבר בזמן של שנת 1994.

עקב טיבו הממכר של מיראקלו, רקס טיילר מצא מספר דרכים שונות להפעיל את כוחותיו. בין היתר, הוא השתמש בסוללת כוח בעלת אור שחור (בדומה לזו של גרין לנטרן) אשר תפעיל את שיירי מיראקלו בדמו.

ריצ'רד "ריק" טיילר, בנו של רקס, נטל את זהותו של איש השעה בזמן המשבר בעולמות האינסופיים. ריק בלע מספר כדורים המכילים מיראקלו כדי לעזור לו להציל אנשים לכודים בבית חולים בוער. לאחר מספר שנים בהן חבר לקבוצת "אינסופיות בע"מ" – קבוצה בה חברים בניהם של גיבורים מתור הזהב – ריק התמכר אף הוא למיראקלו וחלה, אך נרפא מההתמכרות בידי אמאזו, אנדרואיד המתחזה לאיש השעה השלישי. הוא הצליח להתגבר על השדים הפנימיים שבו והשיב לעצמו את בריאותו הרופפת. הוא הצטרף לקבוצת לוחמי חופש בזמן קשת הסיפור "רעם מתגנב". בנוסף, האנדרואיד נתן לו שעון חול מלא טכיונים שהעניקו לריק חזיונות למשך שעה אחת לתוך העתיד. יכולת נוספת אותה קיבל היא האפשרות לבקר את אביו רגע לפני מותו וקפוא בזמן בממד חוץ שנקרא "נקודת זמן".

לאחרונה, ריק נפצע בקרב, והחליף מקומות עם אביו כדי להציל את חייו. מת'יו טיילר, איש השעה השלישי מהעתיד, לקח את רקס וכמה מחברי חברת הצדק לנקודת הזמן כדי להציל את חייו של ריק. פרק הזמן של שעה שניתן לרקס פג, בדיוק כשדוקטור מידנייט ומת'יו ריפאו את ריק מפציעותיו. האב ובנו נלחמו אחד בשני על מקומם בקרב עם אסטנט. בסופו של דבר, מת'יו טיילר לקח את מקומו של רקס והושמד. רקס וריק חזרו לכדור הארץ, וריק מתפקד כאיש השעה הנוכחי. הוא בעלה של ג'סי צ'יימברס.

מת'יו טיילר

[עריכת קוד מקור | עריכה]

איש שעה שלישי, אנדרואיד מהמאה ה-853, פותח לפי DNA של רקס טיילר. הוא היה חבר גם בחברת הצדק וגם בליגת הצדק למשך זמן מה. מחזיק בממצא קוסמי שמתמרן את הזמן והקדיש את שנות קיומו כדי ללמוד כיצד להיות אנושי. לאחר שנכשל לעצור את אקסטנט, מת'יו פרש מחברת הצדק של זמנו והחל לערוך מסעות בזמן. הוא ענה לקריאת מצוקה של חברת הצדק מתקופת "משבר בזמן". לפני שהושמד בידי אקסטנט, הוא נתן לריק טיילר את שעון החול שלו מתוך תקווה שזה האחרון יבנה אותו מחדש ביום מן הימים. מכנה את עצמו בשם "מת'יו טיילר", או פשוט "טיילר".

כוחות ויכולות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

גם לרקס ולריק אין כל יכולת מולדת, אם כי ג'וני קוויק העלה סברה כי כוחותיהם נובעים ממוטגן, כמו כל שאר גיבורי-העל של DC. כל כוח-על אותו הם מציגים הוא תוצר השימוש במיראקלו. לקיחת הוויטמין מעניקה למשתמש מספר יכולות לזמן מוגבל של שעה, לרבות כוח פיזי מוגבר, סיבולת, חסינות לנזק פיזי הכולל יריות אקדח ומספר שדרוגי מהירות. כמה מהכוחות הפחות ידועים הם ראיית לילה והיכולת לשרוד מתחת לפני הים. גם רקס וריק לקחו את מיראקלו בצורת כדורים, אך ריק משתמש נכון להיום באגד מדבק.

כמות הוויטמין שנלקחת משתנה. באופן רגיל, ניתן לקחתה פעם ביום, אך רקס נראה כשהוא לוקח את הכדור הבא מיד עם תומה של השעה. מיראקלו עובד במיוחד על משפחת טיילר, ונראה כי הנוסחה לא תעבוד על אחרים. אולם, היא עבדה על הינשוף של דוקטור מידנייט ועל ביין, יריבו של באטמן.

רקס וריק עונדים שניהם שעון חול סביב צווארם, שניתן להם בידי איש השעה האנדרואיד. הוא ממולא בטכיונים מוטענים שמייצגים את הזמן בצורתו הבסיסית ביותר. הדבר מעניק לריק "חזיון זמן", רצף אירועים שיתרחשו לאחר שעה אחת בעתיד, ובנוסף לגעת באלה אשר אינם מסונכרנים עם קו הזמן. הדבר הובא לידי ביטוי כאשר ריק היה מסוגל לפגוש באביו רגע לפני מותו.

"טיילר" נקרא לעיתים אנדרואיד, אך למעשה הוא קולוניה של מכונות אינטליגנטיות (כנראה סוג של ננוטכנולוגיה) שנוצר בעתיד הרחוק. אם הקולוניה ניזוקה, היא מסוגלת להתרבות ולתקן את עצמה. התוכנה שלו מקודדת עם המרכיבים הגנטיים של רקס טיילר, שמעניקים לו את זכרונותיו. למרות שלא היה בשיא כוחו, טיילר עדיין החזיק ביכולות אותם הציג אדם שנמצא תחת השפעת מיראקלו. הוא היה מסוגל להפעיל את "שעת הכוח" - שישים דקות שבהם היה לו כוח על קו הזמן. בין יכולותיו במשך זמן זה היו האפשרות לנוע בין אלפית של מיליארדית השנייה, לערוך מסעות בזמן, להשתמש בראיית הזמן שלו (המאפשרת ראיית העבר והעתיד של האדם), להצעיר אנשים - להאט אדם במידה כזו שלמעשה הוא קפוא בזמן, ליצור מנהרות המחברות בין קווי הזמן, ולחלוק את כוחו עם אחרים. טיילר מפעיל את שעת הכוח לפי רצונו.

לטיילר יש ספינת זמן, לה הוא מסוגל לקרוא מזרם הזמן. היא מקושרת אליו ומגיבה למחשבותיו. היא נראית לרוב כמו אוניית מפרשים ויקינגית המעוטרת בשעונים, אך יכולה לשנות את צורתה כדי להיטמע בסביבתה הקרובה. היא מסוגלת לנוע בזמן, או בקוי זמן חלופיים, דרך "היפר-זמן".

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]