לדלג לתוכן

חיל הפקחים הירוקים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
חיל הפקחים הירוקים
The Green Lantern Corps
חיל הפקחים הירוקים, כפי שנראה בחוברת Blackest Night #0 מיולי 2009, אמנות מאת דאג מאנק. מלפנים, משמאל לימין: סודאם יאט, קילווג, אריסיה, האל ג'ורדן, קייל ריינר, ג'ון סטוארט, גאי גרדנר, סוראניק נאטו, ואת' סארן, האנו,
חיל הפקחים הירוקים, כפי שנראה בחוברת Blackest Night #0 מיולי 2009, אמנות מאת דאג מאנק. מלפנים, משמאל לימין: סודאם יאט, קילווג, אריסיה, האל ג'ורדן, קייל ריינר, ג'ון סטוארט, גאי גרדנר, סוראניק נאטו, ואת' סארן, האנו,
סוג קבוצת גיבורי-על
הוצאה לאור DC קומיקס
הופעה ראשונה Showcase #22 (ספטמבר 1959)
יוצרים ג'ון ברום (כותב)
גיל קיין (אמן)
מידע
סטטוס פעיל
בסיס כוכב הלכת אואה
חברוּת בקבוצה

רשימה חלקית:


האל ג'ורדן, גאי גרדנר, ג'ון סטוארט, קייל ריינר, קילווג, אריסיה ראב, סוראניק נאטו, סאלאאק, אמניטה, ואת' סארן, טומאר-טו, בריק, גראף טורן, לרווקס, דרוקסל, מוגו, סטל, איזמוט קול, האנו, בדג'ר, גנורט


חיל אלפא לנטרן:

בודיקה, צ'סלון, גרין מן, קראקן, ואריקס


חברוּּת לשעבר בקבוצה סינסטרו, אבין סור, יאלאן גור, סודאם יאט, קאטמה טוי, טומאר-רי, ג'ק טי צ'אנס, אדארה, ק'האאן, קריאון, ארקיס צ'ומוק, ליירה, צ'פ, גאליוס זד, פלודו ספאן
דמויות קשורות
אויבים אטרוסיטוס, סופרבוי פריים, קרונה, סייבורג סופרמן, פאראלקס, מונגול, Sinestro Corps עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

חיל הפקחים הירוקיםאנגלית: Green Lantern Corps) הוא כוח משטרתי בין-גלקטי בדיוני המופיע בקומיקס גרין לנטרן של חברת DC קומיקס, וכוחו נובע מאורו הירוק של הספקטרום הרגשי ומכוח הרצון. החיל מפטרל במרחבי יקום DC הבדיוני תחת שליחותם של שומרי היקום, גזע בני אלמוות המתיישב בכוכב הלכת אואה (Oa). לפי המשכיות החברה, חיל הפקחים הירוקים היה קיים מזה שלושה מיליוני שנה ושרד אינספור עימותים, פנימיים וחיצוניים. למעלה מ-7,200 חברים רשומים בחיל, והם מתחלקים בין 3,600 סקטורים ביקום. כל חבר מקבל לרשותו טבעת כוח, נשק המקנה לעונד אותו יכולות וכוחות עצומים המונעים על ידי כוח רצונו. חברי החיל מכדור הארץ (סקטור 2814) הם האל ג'ורדן, גאי גרדנר, ג'ון סטוארט וקייל ריינר. הפקח הירוק מתור הזהב, אלן סקוט, הוא חבר משמר הכבוד של החיל.

חיל הפקחים הירוקים הופיע במספר אדפטציות אנימציה, בהן "גרין לנטרן: טיסה ראשונה" ו"גרין לנטרן: אבירי הברקת".

היסטוריה בדיונית של החיל[עריכת קוד מקור | עריכה]

שומרי היקום[עריכת קוד מקור | עריכה]

שומרי היקום הם אחד מתוך מספר גזעים שמקורם מכוכב הלכת מאלטוס, והיו מבין ראשוני החיים התבונתיים ביקום. בזמנו הם היו חייזרים דמוי אנוש בעלי עור כחול-אפרפר ושיער שחור. הם הפכו למדענים ובעלי ידע העורכים ניסויים בעולמות הסובבים אותם. ברגע מכריע אחד, שהתרחש לפני מיליוני שנים, שומר יקום בשם קרונה השתמש בטכנולוגיה המעוותת את הזמן כדי להשגיח על היקום. אולם, הניסוי מביא לתוצאות הרסניות. הוא מפצל את היקום למולטי-יקומים ויוצר גם את יקום האנטי-חומר המרושע קווארד. בעקבות השמדתו הרטרואקטיבית של המולטי-יקום, התברר שקרונה הציף את תחילתו של היקום באנטרופיה, ובכך גורם לו "להיוולד כשהוא מזדקן בטרם עת".

תושבי מאלטוס הזכריים דנו באופן שבו יש לטפל במקרה. קבוצה אחת החליטה להקדיש את שארית חייהם האלמותיים כדי לבלום את התפשטותו של הרוע, והיא התפצלה לשומרי היקום ולמפקחים. הנקבות לא ראו כל צורך בהתערבות בנעשה, עזבו את בני זוגם, והפכו לקבוצה הידועה בשם "הזאמארונות" (Zamarons) מהסיבה שעד לאותה תקופה בני הגזע נודעו באלמותיותם ולא היה להם כל צורך להתרבות. או אז, שומרי היקום עברו לכוכב הלכת אואה והקדישו את חייהם למלחמה ברוע וליצירת סדר ביקום. במהלך תקופה זו הם התפתחו לכדי מראיהם העכשווי.

ציידי האדם - טבח סקטור 666[עריכת קוד מקור | עריכה]

כניסיון ראשון של שומרי היקום להשליט סדר ביקום, הם יצרו לפני שלושה וחצי מיליוני שנים לגיון של זקיפים רובוטיים הידועים בשם "ציידי האדם" (Manhunters). בתחילה, ציידי האדם שירתו את אדוניהם בנאמנות, אולם לאורך הזמן הם התרעמו על שיעבודם ועל המגבלות ששומרי היקום הטילו עליהם. בנוסף, הם התגלו כפגומים, כאשר הרגש האנושי היה חסר בהם. הם מרדו בשומרי היקום ולחמו בהם מלחמת התשה רבת עידנים שסופה במתקפה על כוכב הלכת אואה. שומרי היקום התגברו על משרתיהם, הפשיטו אותם מכוחם וגירשו אותם. ציידי האדם הנותרים הקימו חברה רובוטית משלהם ושאפו להמשיך את משימתם המקורית, אם כי לתועלתם הפרטית (אשר לעיתים הפריעה וסיכלה את תוכניותם של שומרי היקום). בסדרת הצייד ממאדים, שומרי היקום מגיעים לרעיון הכוח המשטרתי הבין-גלקטי של חיל הפקחים הירוקים מציידי האדם של מאדים. הם מציעים לתושבי מאדים את ההזדמנות להיות כוח זה, אך אלה מסרבים.

בסיפור Green Lantern: Secret Origins מתגלה כי ציידי האדם סבלו מפגם בהגיון שלהם, והם האמינו שכדי להשליט סדר עליהם להשמיד את כל הקיום. הם פולשים לסקטור 666, טובחים במיליונים תוך כדי. השורדים היחידים התקבצו יחדיו והקימו את חמש האינוורסיות, נשבעים לנקום בשומרי היקום על מעשי משרתיהם. אחד מהחמישה, אטרוסיטוס, הופך מאוחר יותר למנהיג חיל הפקחים האדומים (באירועי הלילה האפל ביותר).

התברר מאוחר יותר שציידי האדם לא סבלו מפגם בהגיון שלהם, כי אם קרונה - שומר היקום העריק - תכנת אותם מחדש כדי להראות לשומרי היקום את הנחיצות שבקיומו של הרגש.

יצירת החיל[עריכת קוד מקור | עריכה]

שומרי היקום, מיוסרים עקב כישלונם ביצירת ציידי האדם, מחליטים שכוח החיילים הטובים החדש שלהם יורכב מיצורים חיים, כאלה שיש להם כוח רצון וערכי מוסר גבוהים. כדי לחמש את הלגיון החדש הזה של אבירים שמימיים, שומרי היקום יצרו את טבעות הכוח, טבעות בעלות טכנולוגיה מתקדמת לאין שיעור שהעניקה לעונדים אותן את האפשרות להקרין קרני אנרגיה ירוקות, שמתוכן יכול העונד ליצור כל חפץ או צורה בכל גודל, המוגבל רק על ידי כוח רצונו ודמיונו של העונד אותן.

משבר והשלכותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – המשבר בעולמות האינסופיים

גם החיל וגם שומרי היקום סבלו מאבדות במהלך המשבר בעולמות האינסופיים. כישלונם של שומרי היקום לנקוט בפעולה מתאימה במהלך המשבר גרמה להחלטתם לעזוב את אואה בחברת בנות זוגם הזאמארונות. כשהוא נמצא לבדו במערכה, החיל עבר שינוי ארגוני מקיף. קבוצה של פקחים ירוקים בראשותו של האל ג'ורדן הוצבה בכדור הארץ, ושיטת ההצבה של חבר אחד לסקטור מסוים ננטשה באופן זמני. החלטת החיל לגזור את דינו של סינסטרו הובילה להפעלתו של מנגנון אל-כשל שהפסיק את פעולת טבעות הכוח מלבד אלה של ג'ורדן, גאי גרדנר, גנורט וצ'פ.

שומרי היקום חזרו לבסוף לאואה והחלו בהקמה מחודשת של החיל, והציבו את גאי גרדנר לכדור הארץ, את ג'ון סטוארט לעולם המוזאיקה, ואת האל ג'ורדן לגיוס חברים חדשים. באופן אירוני, ג'ורדן אחראי מאוחר יותר להשמדת הגלגול הנוכחי של החיל אותו עזר לגייס.

נפילת החיל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – גרין לנטרן: דמדומי הברקת

חיל הפקחים הירוקים פיטרל בגבולות יקום DC במשך שלושה מיליוני שנים. במהלך הזמן, כמה מחבריו מרדו כנגד החיל. פקח ירוק עריק בשם יוניברסו התקיים בעידן העתידי של לגיון גיבורי-העל. שניים מחברי החיל החשובים ביותר שנפל חינם היו סינסטרו והאל ג'ורדן, שעל גופו השתלט ללא יודעין פאראלקס, ישות פחד טפילה הלכודה בסוללת הכוח הראשית. על חורבות עירו קוסט סיטי, ג'ורדן נתקף בתחושת צער עמוקה, מה שאיפשר לפחד להשתלט עליו. לאחר מעשה התברר כי הדבר תוכנן על ידי סינסטרו בשעה שהיה לכוד בסוללת הכוח הראשית. כוחות החיל הוחרבו אחד אחרי השני כתוצאה ממעשיו של ג'ורדן האחוז. מקור הכוח של החיל, סוללת הכוח הראשית, רוקנה בידי ג'ורדן, וטבעות הכוח של חברי החיל יצאו מכלל שימוש. שומר יקום אחד, גאנטת, שרד את מסע ההרס של ג'ורדן ובחר באמן צעיר בשם קייל ריינר כחבר החיל האחרון. ריינר הפך בסופו של דבר לאויבו המושבע של פאראלקס, ולאחר הקרב הראשון ביניהם גרם לתגובת שרשרת בגרעין הכוכב שהשמידה את אואה מבפנים.

לאחר נפילת חיל הפקחים הירוקים, ארגונים אחרים ניסו למלא את החלל שהשאירו אחריהם שומרי היקום, ביניהם נמנים "דארקסטארס" ו-L.E.G.I.O.N, אך אף אחד מהם לא השיג את הכוח ואת ההשפעה שהיו לחיל.

הפקחים האבודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפקחים האבודים היו חברי החיל אשר ניסו לעצור את פאראלקס מלהגיע לאואה באירועי דמדומי הברקת. פאראלקס הביס אותם בחלל ולאחר שהשמיד את החיל, הם נחשבו למתים. אולם, הם נשבו בידי ציידי האדם, נלקחו לעולם ביתם בסקטור 3601 ושומשו כשפני ניסוי לעיצוב מודלים חדשים לציידי האדם. בסופו של דבר הם נמצאו וניצלו בידי האל ג'ורדן, שהוחיה מחדש, וגאי גרדנר. הם הצטרפו מחדש לחיל, אם כי היו להם קשיי הסתגלות מסוימים. למרות שנודע להם כי ג'ורדן היה תחת שליטתו של פאראלקס, הם עדיין מאשימים אותו במאסרם ומתגודדים יחדיו בעת שהם מזומנים לאואה. הפקחים האבודים כוללים את בודיקה וצ'סלון (שנבחרו לחיל אלפא לנטרן), גראף טורן, ג'ק טי צ'אנס, ליירה, קריאון, ק'האאן, ל'שור, רילוק האג, האנו וטומאר-טו.

ניסיון ראשון בהקמתו מחדש של החיל[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר קייל ריינר ערך מסע בזמן עשר שנים לתוך העבר ופגש בהאל ג'ורדן הצעיר, שומרי היקום יכלו לשלוח את ריינר חזרה לזמנו בעזרת הכוח שבסוללת הכוח הראשית לאחר שג'ורדן וריינר הביסו את סינסטרו יחדיו. אולם, סינסטרו פקד על טבעת הכוח שלו לאלץ את ג'ורדן לתוך פורטל הזמן יחד עם ריינר, מתוך תקווה לגרום לנדידתו של ג'ורדן בתקופת הזמן של ריינר. בלומדו אודות עתידו כפאראלקס וכי עליו לחזור לזמנו כדי שמאורעות העבר יתרחשו כסדרם, האל ג'ורדן הצעיר נתן לריינר את טבעת הכוח שלו כדי להקים מחדש את חיל הפקחים הירוקים מתוך מטרה לבטל את הנזק שיגרם על ידו בעבר.

ריינר נתן את טבעת הכוח לג'ניפר לין-היידן, ביתו של הפקח הירוק מתור הזהב, אלן סקוט. היא הפכה לפקחית הירוקה הנשית הראשונה מכדור הארץ והלכה בדרכי אביה. בזמן הרפתקאותיו הארוכות בחלל, ריינר גייס את מאגאאן ואן אינטרקטוס מהכוכב ואן, את צייד הראשים האמֵרוּן ממערכת אילסקדו, את אניה סאבנלוביץ' - לוטננט קולונל מחיל האוויר הסובייטי ששהתה בהקפאה קריוגנית לאחר שהשתתפה במשימה לחלל בשנת 1964, הכורה גארל ראת'בון מחגורת הפסולת מסביב לכוכב דאפיט, וסוּל, שופט מכוכב דאפיט. אולם, ואן אינטרקטוס התגלה כבוגד לאחר שהשתמש בכוחה של הטבעת כדי לשעבד את עולמו ותכנן לפלוש לעולמות אחרים. חיל הפקחים החדש עצר בעדו בקרב, אולם במחיר אחד מחבריהם, האמרון. המאורע גורם לריינר להבין שאין הוא המתאים לבחור מי יענוד את הטבעות, והוא לוקח מחברי החיל את טבעות הכוח בחזרה עד לרגע המתאים להקמת החיל מחדש. לאחר שבנה מצבה לזכרו של האמרון, ריינר חוזר לכדור הארץ. חברי חיל הפקחים הירוקים החליטו להמשיך בהרפתקאותיהם הבין-גלקטיות למרות שנלקחו מהם טבעות הכוח.

הקמה מחדש של החיל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – גרין לנטרן: לידה מחדש

בניסיון לכפר על מעשיו כפאראלקס באירועי דמדומי הברקת, האל ג'ורדן הקריב את חייו כדי להצית מחדש את אור השמש בסיום אירועי הלילה האחרון. אואה וסוללת הכוח הראשית נבנו מחדש הודות להתגשמות צוואתו האחרונה של ג'ורדן, שתועלה בצורה פיזית דרך חברו הוותיק טום קלמקו. זמן קצר לאחר מכן, ריינר קיבל את כוחותיו העצומים של איון לאחר הקרב שלו עם אובליביון ואלכסנדר נרו, והוא תיעל את האנרגיה שנותרה בשמש משומרי היקום האלמותיים היישר לתוך סוללת הכוח הראשית. הדבר הביא להיוולדם מחדש של שומרי היקום כילדים משני המינים. כאשר היידן השיגה חזרה את כוחותיה המולדים, ריינר נתן את טבעת הכוח לג'ון סטוארט. עם שובו של כוכב הלכת אואה, קילווג הוחיה מחדש. או אז - כעת כשהכל חזר למקומו - גאנטת, קילווג, סטוארט וריינר תכננו להקים מחדש את חיל הפקחים הירוקים.

מאוחר יותר נודע כי השתלטה על ג'ורדן התגלמותו הגשמית של הפחד - ישות טפילה הידועה בשם פאראלקס. פאראלקס נכלא בסוללת הכוח הראשית למשך מיליוני שנים והוא למעשה "הטומאה הצהובה" המסתורית שהייתה קיימת מאז ומתמיד בסוללה וגרמה לחולשתם של חברי החיל נגד הצבע הצהוב. כאשר ג'ורדן למד את האמת אודות פאראלקס, הוא הפריד עצמו מהישות ונולד מחדש כפקח ירוק. בעזרתם של ג'ון סטוארט, גאי גרדנר, קייל ריינר וקילווג, הוא כלא את פאראלקס מחדש בסוללת הכוח הראשית. עם כליאתו של פאראלקס, שומרי היקום שבו להקמתו מחדש של החיל, וחיזקו את טבעות הכוח - כעת שנודעה מהות החולשה לצבע הצהוב ושניתן להתגבר על הפחד. חיל חדש זה, תחת אימוניהם של קילווג, ריינר, גרדנר וותיקים אחרים, הורכב מחברים חדשים בעיקר. רק מספר מועט של חברים ותיקים נותר בין שורותיו. לכל סקטור הוקצבו שני חברים להגן עליו (כשג'ורדן וסטוארט התמנו לשומרי סקטור הארץ). כתוצאה מעסקה שנחתמה עם גילדת העכבישים, מערכת הכוכבים וגה נשארה מחוץ לתחום שיפוטם של חברי החיל.

חיל הפקחים הירוקים הנוכחי חסר כרגע בכוח אדם ובהשפעה הפוליטית שהייתה לו כתוצאה מהיעדרות ממושכת מהסקטורים שבשליטתו. הדבר מונע מהחיל להתערב בנושאים בהם הייתה לו השפעה לפני שפאראלקס השמיד את החיל, כמו עימותים כמלחמת ראאן-תאנאגאר. שומרי היקום לא התערבו יותר בעימותים שיכלו לגרום לאי-יציבות בכמה מאות סקטורים, אך אין זה הפריע לריינר ולקילווג מלעזור לפליטים. למרות קשיים אלה, החיל שיחק תפקיד מפתח בהבסתו של סופרבוי פריים. כמה מחברי החיל הקריבו את חייהם בניסיון לעצור את התקדמותו אל אואה, קורבן שעזר לגיבורי כדור הארץ החזקים ביותר להפעיל את תוכניתם לרסן אותו. מוגו, כוכב ענק ממדים וחבר החיל, הציב עצמו כזירת הקרב האחרונה בין סופרבוי-פריים לשני הסופרמנים (סופרמן מארץ-1 וסופרמן מארץ-2). האחריות לכליאתו של סופרבוי-פריים בתוך אוכל-שמשות אדומות נפלה על שומרי היקום, כאשר חמישים מחברי החיל עמדו על המשמר באופן תמידי כדי למנוע את בריחתו. "תפקיד פריים" נחשב לנחות מבין תפקידי החיל, כאשר גאי גרדנר נדון לחודש עבודת משמר בגלל מספר לא מועט של הפרות חוקי החיל.

במשך תקופת "שנה מאוחר יותר", חיל הפקחים הירוקים הגדיל את מספר חבריו, כאשר חניכים לשעבר הם כעת חברים מן המניין. חסרונם של חברים מנוסים נותר בעינו, וגאי גרדנר נקרא לעיתים לעזור לחניכים לשעבר.

חיל סינסטרו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – גרין לנטרן: מלחמת חיל סינסטרו

סינסטרו, פקח ירוק לשעבר שפשע, יצר חיל פקחים משלו בעזרתו של אנטי-מוניטור. החיל, שנקרא "חיל סינסטרו", גייס את אלה אשר מסוגלים להשליט פחד באויביהם. אחד החברים בחיל היה אמון סור, בנו של הפקח הירוק לשעבר אבין סור, ששמר טינה לג'ורדן על כי נבחר לענוד את טבעת הכוח של אביו במקומו. חיל סינסטרו, חמוש בטבעות כוח צהובות וסוללות כוח שנבנו בכוכב הלכת קווארד, התקיפו את אואה, גרמו למותם של רבים מחברי חיל הפקחים הירוקים, לכדו את קייל ריינר ושחררו את סופרבוי פריים, פאראלקס וסייבורג סופרמן מכלאם. עם התפשטות שלטון הטרור של חיל סינסטרו, שומרי היקום שכתבו ביאושם הגדול את החוק הראשון בספר של אואה הקדוש, שמאשר לחברי החיל הנותרים להשתמש בכוח קטלני כנגד חברי חיל סינסטרו. חוק זה הורחב מאוחר יותר להכליל את כל אויבי החיל, אם כי החוק אינו מתיר הריגה בדם קר של יריבים אשר חסרי אפשרות להגן על עצמם. סעיף זה פעל בגירושה של ליירה מהחיל עקב הריגתו של אמון סור כשלא היה חמוש (מאוחר יותר, ליירה הצטרפה לשורות חיל הפקחים האדומים ונהרגה במהלך אירועי מלחמת חיל סינסטרו והלילה האפל ביותר).

הלילה האפל ביותר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – הלילה האפל ביותר

בספר של אואה קיים פרק נסתר על התגלויות קוסמיות, שהכילו בין היתר נבואה אודות "הלילה האפל ביותר". בנבואה זו, שבעה חילות פקחים בצבעים שונים נמצאים במלחמה אחד עם השני, ובסופו של דבר משמידים אחד את השני ואת היקום. לאחר אירועי מלחמת חיל סינסטרו, גאנטת וסאיד מגורשים מהחיל לאחר שהתריעו על דברי הנבואה, והם יוצרים טבעת כוח כחולה המונעת בידי רגש התקווה. שומרי היקום הנותרים מקימים את חיל אלפא לנטרן וחושפים חוקים חדשים שכתבו לתוך ספר החוקים של החיל.

במהלך אירועי הלילה האפל ביותר, שומרי היקום מבינים כי הנבואה נכונה, והם נכלאים בידי סקאר, שומרת יקום עריקה שפותחת במתקפה על החיל בכך שהיא מחייה חברי חיל מתים כחיל הפקחים השחורים.

היום הבהיר ביותר, מלחמת הפקחים הירוקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערכים מורחבים – היום הבהיר ביותר, מלחמת הפקחים הירוקים
עמוד ראשי
ראו גם – גאי גרדנר#מלחמת הפקחים הירוקים, קייל ריינר#מלחמת הפקחים הירוקים

לאחר הלילה האפל ביותר, האל ג'ורדן כורת ברית רופפת בין מנהיגי חילות הפקחים קרול פריס, סינסטרו, אטרוסיטוס, לארפליז, סיינט ווקר ואינדיגו-1 למצוא את ישויות הרגש ולהגן עליהן, לאחר שנחטפו בידי נבל מסתורי. אותו נבל מתגלה כקרונה, שגרם גם לפגם התכנות של ציידי האדם מלכתחילה.

מנהיגי החילות נלכדים בספר השחור, אולם ג'ורדן נמלט ובידיו טבעות הכוח שלהם. קרונה מחל את השלב הבא בתוכניתו - להפוך את שומרי היקום למארחים החדשים של ישויות הרגש. הוא גם מחזיר את פאראלקס חזרה לתוך סוללת הכוח הראשית באואה, מה שמשיב את "הטומאה הצהובה" ושוטף את מוחותיהם של הפקחים הירוקים באשר הם לשרתו. אולם, היחידים שאינם מושפעים מכוחה של הטומאה הצהובה הם גאנטת, ג'ורדן, גרדנר, סטוארט וריינר, הודות לניסיונם הקודם עם ישות הפחד. כדי למנוע מקרונה להשתלט עליהם, הפקחים הירוקים של סקטור הארץ מסירים את טבעות הכוח שלהם ועונדים את טבעות הכוח של מנהיגי החילות, "השומרים החדשים". ג'ורדן לוקח את טבעת הכוח הצהובה של סינסטרו, גרדנר את האדומה של אטרוסיטוס, סטוארט את טבעת האינדיגו, וריינר את הכחולה של סיינט ווקר. ג'ורדן, סטוארט, גרדנר וריינר עושים את דרכם לסוללת הכוח הראשית מתוך כוונה להסיר את פאראלקס ולהשיב את החיל על כנו. אולם, מארב של הפקחים הירוקים שטופי המוח מפצל בין חברי הקבוצה. ג'ורדן וגרדנר נלכדים בידי שומרי היקום, בשעה שסטוארט וריינר עורכים מסע לכיוון כוכב הלכת מוגו כדי לשחררו מהשפעתו של קרונה.

סטוארט וריינר מותקפים בידי חברי החיל בזמן מסעם לתוך ליבת הכוכב. סטוארט אוגר בתוכו את אנרגיית הפקחים השחורים שנותרה בתוך מוגו מאז הלילה האפל ביותר, ומשתמש בה כדי להשמיד אותו. דבר זה מאפשר לג'ורדן ולגרדנר להימלט מכוחותיו של קרונה ולהצטרף אליהם מחדש. ארבעת הפקחים הירוקים וגאנטת מגיעים לסוללת הכוח הראשית. ג'ורדן עונד את טבעת הכוח הכתומה של לארפליז וגרדנר עונד את הסגולה של כוכב הספיר. ג'ורדן, סטוארט, ריינר וגאנטת נלחמים בחברי החיל שטופי המוח, בשעה שגרדנר משחרר את פאראלקס מסוללת הכוח הראשית, ובכך משחרר את החיל מעולו של קרונה.

כעת כשהטומאה הצהובה שוחררה, ארבעת הפקחים הירוקים של סקטור הארץ משיבים לעצמם את טבעות הכוח הירוקות שלהם ומצטרפים לחיל הפקחים הירוקים בקרב האחרון נגד קרונה ושומרי היקום אחוזי הרוחות. במהלך המאבק, ג'ורדן וריינר משחררים את פריס, סינסטרו והאחרים מהספר השחור. כמו כן, סינסטרו הופך בשנית לפקח ירוק. ג'ורדן הורג את קרונה, ובכך משחרר את ישויות הרגש משומרי היקום. למרות זאת, שומרי היקום מאמינים שג'ורדן הוא הפקח הירוק המסוכן ביותר, ולכן הם משחררים אותו מתפקידו בחיל.

מצב נוכחי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מצב החיל נותר ללא שינוי בזמן האתחול המחודש שנעשה לכותרי החברה בספטמבר 2011, עם סיומם של אירועי "פלאשפוינט". סינסטרו עדיין מתפקד כפקח ירוק שלא מרצונו, ג'ורדן נותר בגלות, וריינר נעדר יחד עם שישה חברי חיל נוספים. גרדנר וסטוארט נותרו שתי הדמויות הראשיות שהסטטוס שלהם בחיל יציב ובטוח.

נכון לעכשיו, שומרי היקום מחשיבים את חיל הפקחים הירוקים ככישלון חרוץ, ומתכננים להחליף אותו ב"צבא שלישי" מסתורי, אותו יוביל "פקח ירוק ראשון" מסתורי לא פחות. הצבא השלישי מורכב מיצורים ללא כל כוח רצון, אשר בנויים מהחומר האורגני של השומרים עצמם. הפקח הירוק הראשון נשמר על ידי שומרים זקנים משום שנקבע כי הוא מסוכן ביותר. במרכזו של התוהו ובוהו המתחולל, סינסטרו העניק להאל ג'ורדן טבעת כוח זמנית כדי לעזור לו במשימותיו, אך השומרים התקיפו אותם, ושתי טבעות הכוח התמזגו לאחת וכשלו. סינסטרו וג'ורדן נחשבו למתים, והטבעת יצאה לחפש פקח ירוק מחליף בשם סיימון באז, מוסלמי-אמריקני[1].

מבנה החיל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסקטורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

החיל הוא ארגון המורכב מלמעלה מ-7,200 פקחים ירוקים אשר נבחרים בידי טבעות הכוח או לאחר שהתגברו על הפחד, כאשר כל שני חברים מוצבים בסקטור אחד ברחבי היקום אשר בו נדרשת הגנה של יותר מפקח ירוק אחד. אולם, בסקטורים המאוכלסים בצפיפות רבה כמו סקטור 2814 (כדור הארץ) יכולים להיות מוצבים מספר חברי חיל. בשעה שהפקחים הירוקים העיקריים של סקטור 2814 הם האל ג'ורדן וג'ון סטוארט, קייל ריינר וגאי גרדנר מוצבים באואה בתחילה כמדריכים למגויסים חדשים ולאחר מכן לחברי משמר הכבוד אשר מטפלים במקרים מיוחדים שקשים מדי עבור חבר רגיל. מספרם הרשמי של חברי החיל הפעילים אינו כולל חברים המשמשים כגיבוי אשר נשמרים ככוח עזר ונקראים לתפקיד פעיל לתקופה קצרה כשחבר החיל אינו זמין. בארגון המקורי, רשימת החברים הפעילים נשמרה בקפדנות מה בהתחשב בכך שג'ון סטוארט לא נקרא לתפקיד בזמן משבר נקרון, חרף הנסיבות המחמירות של המקרה, וגאי גרדנר לא היה בקו הבריאות המתאים בזמנו לשמש בתפקיד. למרות מספרם העצום של חברי החיל, מספר סקטורים בחלל אינם מכירים בסמכותו של החיל, כאשר גיבור העל החייזרי אייקון מצהיר שהסטטוס שלו כאזרח הציוויליזציה הבין-גלקטית הידועה בשם "השיתוף" מחסן אותו כנגד תביעה של שומרי היקום או סוכניהם לחיל.

לכל חבר קיימת אוטונומיה מלאה בתחום השיפוט שלו, אך הוא נתון ללא הרף לביקורתם של שומרי היקום לבל ישתמש לרעה בסמכות זו. כל חבר גם אחראי למנות חבר חיל אשר ישמש לו כגיבוי כאשר הם נמצאים לפני פרישה או לפני מותם. אם חבר החיל ימות בטרם חובה זו תתמלא, טבעת הכוח תחפש בעצמה מועמד מתאים. כוכב הלכת מוגו משחק תפקיד חשוב בכך שהוא מפנה את טבעות הכוח למועמדים מתאימים. מסיבה זו, חיל סינסטרו מנסה להשמיד את מוגו במהלך מלחמת חיל סינסטרו. במקרים נדירים, שומרי היקום יצאו לשטח באופן אישי כדי לגייס מחליף, על ידי הקרנה פיזית. גיוסם של חברי פקחים ירוקים כגיבוי שנוי במחלוקת עם קריטריונים מסוימים במקרי חירום, כמו במקרה גיוסו של גאי גרדנר כשהאל ג'ורדן נבחר על ידי אבין סור לפני מותו. כשחבר החיל עדיין פעיל, שומרי היקום יכולים לבחור בחבר שישמש כגיבוי בעצמם, כמו במקרה גיוסו של ג'ון סטוארט לאחר שגאי גרדנר נפצע אנושות בתאונה. עד מהרה, גרדנר מחא על החלטה זו כשראה את התנהגותו הלוחמנית של סטוארט, אולם שומרי היקום עמדו מאחורי החלטתם וסטוארט הוכיח את ערכו מאז.

לוגו החיל

עם גיוסו, חבר החיל מקבל לרשותו טבעת כוח וסוללת כוח אישית בצורת עששית (לצורך טעינת הטבעת) וחליפת מדים. החליפה המקורית של החיל לבני אנוש הייתה חלק ירוק המכסה את אזור הצוואר והכתפיים, אזורי זרועות ורגליים שחורים, מגפיים ירוקים, כפפות לבנות, מסיכת פנים ירוקה וחותם חיל מסוגנן על החזה במרכזו של עיגול לבן. חברי חיל הורשו לשנות את עיצוב החליפה כל עוד נשמר העיצוב המקורי הבסיסי וחותם החיל. חברים הורשו גם לפתח זהות סודית כאמצעי אבטחה ונרמז כי הורה לחיל לכבד את הבקשה שלא יחשפו את זהותו. האימונים בשימוש בטבעות הכוח לא היו הכרחיים ומתקני אימון מתאימים נבנו על פני כוכב הלכת אואה. בנוסף, חבר מנוסה של החיל יוצב כמאמן החניכים החדשים.

חיל הפקחים הירוקים החדש הוא פורמלי ומורכב יותר מאשר החיל הקודם שהוחרב על ידי פאראלקס. מגויסים חדשים אשר נמצאו על ידי טבעות הכוח נלקחים לאואה לאימונים. לא כל המגויסים יעברו את האימונים, ורבים ינשרו, מה שיאלץ את טבעת הכוח של אותו מגויס לחפש מועמד אחר. לחניכי החיל גרסה פשוטה יותר של מדי החיל, כאשר העיגול הלבן שעל החזה נותר ריק עד אשר חותם החיל מוטבע עליו בסיום האימונים.

מפקדת החיל[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפקדת חיל הפקחים הירוקים היא בכוכב הלכת אואה, הממוקם במרכז היקום. אואה הושמד זמן קצר לאחר שהאל ג'ורדן הפך לפאראלקס, אך נבנה מחדש בידי חברו של ג'ורדן, טום קלמקו. במקורו כוכב שומם וחף מכל אוצרות טבע, אואה המחודש הוא כעת מבנה עצום דמוי-לבירינת. מבנים חשובים כוללים היכל בו נפגשים שומרי היקום לצורך דיוניהם, מתקני אימון למגויסים חדשים, מתקני כליאה לפושעים מסוכנים וקריפטה המוקדשת לחברי חיל שנפלו בקרב. המרכיב החשוב ביותר באואה הוא סוללת הכוח הראשית, גרסה עצומת ממדים לסוללות הכוח האישיות של חברי החיל. הסוללה מתעלת את האנרגיה הירוקה של שומרי היקום ומגבירה את עוצמתה, בכך משדרת את האנרגיה לסוללות הכוח האישיות לכל אורכו של היקום המאפשרות את טעינת טבעות הכוח. ישויות מסוכנות במיוחד, כמו סינסטרו או פאראלקס, נכלאות בסוללת הכוח הראשית. שמירת האבטחה על מתקן עצום זה היא חיונית שכן כל נזק שיגרם לו ימנע את הטענתן של טבעות הכוח ולפיכך לביטול כוחו של החיל במחי יד.

שומרי היקום הגבירו את יכולות מערכת ההגנה על כוכב הלכת שלהם בכך שיצרו מבנה משוריין המגן עליו, אך מבנה זה הושמד במהלך המבוא לאירועי "הלילה האפל ביותר".

משמר הכבוד של החיל[עריכת קוד מקור | עריכה]

משמר הכבוד של חיל הפקחים הירוקים הוא האליטה של החיל, והוא מבוסס על כוכב הלכת אואה אך אינו מוגבל לסקטור אחד. חברי משמר הכבוד מתפקדים כמנהיגי החיל, כפותרי בעיות וסכסוכים וכסוכנים מיוחדים. תואר משמר הכבוד הוצג לראשונה בחוברת הראשונה של המיני סדרה Tales of the Green Lantern Corps. מבין שורותיו נמנים שלושה - טומאר-רי, קריסמה ואפרוס, אשר הנהיגו שלושה פלגים של החיל כנגד צבאות המתים. בחוברת השלישית, שומרי היקום ממנים את האל ג'ורדן לחבר משמר הכבוד האנושי הראשון בעקבות מעשיו בהנהגת החיל נגד נקרון וקרונה. אולם, ג'ורדן סירב לכבוד שהגיע לו, בטוענו שאין הוא שונה משאר חברי החיל וכי הוא עשה את מה שצריך לעשות בשעת צרה. בכך זכה להערכתם של חבריו לחיל.

הפקח הירוק גאי גרדנר קודם לחבר משמר הכבוד במהלך המיני סדרה "חיל הפקחים הירוקים: היטענות מחדש", והוא שימש גם כמפקד שטח. בסופה של מלחמת חיל סינסטרו, קייל ריינר התווסף לשורות משמר הכבוד כשותפו של גרדנר, כעת כשישותו של איון נפרדה מגופו. בחוברת Green Lantern Corps #48, ג'ון סטוארט הוצג כשותפו החדש של ריינר במשמר הכבוד, כשגרדנר עוזב לככב בסדרת "לוחמי הברקת".

הגווייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגווייה (The Corpse, על משקל The Corps - החיל) היא חטיבת מבצעים מיוחדים סודית של חיל הפקחים הירוקים, אשר חבריה אינם מוגבלים לחוקי החיל להם נשמעים הפקחים הירוקים הרגילים. הם מבצעים את המשימות האפלות והמסוכנות ביותר. חברים אלה אינם משתמשים בטבעות כוח. במקום, הם בולעים דיסקים בצורת מטבע המקנים להם את כוחות הטבעת, כאשר זמן הטעינה המוקצה להם הוא חמישה ימים (ולא זמן טעינה רגיל של טבעות הכוח, שעומד על 24 שעות). דיסקים אלו יוצרים אנרגיה סגולה במקום האנרגיה הירוקה המסורתית. חברי החטיבה המיוחדת אינם לובשים את מדי החיל ואינם נושאים את סמלו, והם מעדיפים תלבושת שחורה ללא כל סמל.

מעט מאוד פקחים ירוקים מודעים לקיומה של חטיבת הגווייה. גאי גרדנר אומר שבכל שנותיו בחיל, הוא מעולם לא שמע עליהם, ולאחר שהשתתף עימם במשימה, זכרונו נמחק. עם אישורו של השימוש בכוח קטלני לאחר אירועי מלחמת חיל סינסטרו, עתידה ונחיצותה של החטיבה נותר לא ידוע.

חיל אלפא לנטרן[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר מלחמת חיל סינסטרו, שומרי היקום מקימים דרגת לוחמים חדשה בשם אלפא לנטרן. חברי אלפא לנטרן הם חברי חיל מחושבים אשר אוחדו עם טבעות וסוללות הכוח שלהם והמשמשים כחקירות פנימיות של החיל. חמשת חברי האלפא לנטרן הרשמיים הם בודיקה, ואריקס, קראקן, גרין מן וצ'סלון. הוצע לג'ון סטוארט להפוך לחבר מן המניין, אך הוא ציין שאין הוא מכיר את הרעיון שעומד מאחורי האלפא לנטרן מכדי לקבל את ההצעה. עיצוב הרעיון לאלפא לנטרן נהגה על ידי גראנט מוריסון.

לאחר אירועי "הלילה האפל ביותר" התגלה כי לא כל חברי אלפא לנטרן גויסו מרצונם. התגלה גם שחברי החיל הוסבו בידי סייבורג סופרמן כדי לפתות את גאנטת להשיב אותו לדמותו המקורית. אי לכך, סייבורג סופרמן אילץ את חברי אלפא לנטרן להרוג את עצמם אם גאנטת לא יחזיר אותו לאישיותו הקודמת. לאחר הבסתו של סייבורג סופרמן, חברי אלפא לנטרן מוחזרים לחיים עם תובנות חדשות, עדיפויות וערכים הודות לגאנטת.

ישות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – איון (קומיקס)

איון הוא ישות גשמית והתגלמות כוח הרצון של חיל הפקחים הירוקים בספקטרום הרגשי. הוא חי עם המארח שלו ביחסים סימביוטיים הדדיים, כאשר הוא מספק כמות כוח עצומה תמורת כוח הרצון של מארחו. הישות מתוארת כלווייתן פרימיטיבי וגדול. באירועי "היום הבהיר ביותר", איון נלכד בידי קרונה והצטרף לשומר היקום העריק במסעו להשתלט על חיל הפקחים הירוקים תוך השתלטות על אחד מששת שומרי היקום הנותרים.

שבועת החיל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביום בהיר, בליל אפל,
הרשע מעיני לא יסתתר,
כל אלו הסוגדים לרע,
השמרו מכוחי... כוחה הירוק של המנורה!!

האל ג'ורדן ושאר חברי הגרין לנטרן מאז

In brightest day, in blackest night,
No evil shall escape my sight
Let those who worship evil's might,
Beware my power...Green Lantern's light!

ביבליוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרשימה מהווה את הבסיס לסדרת הכותרים ומכילה את גלגוליהם השונים של חברי הפקחים הירוקים במהלך השנים.

 • Tales of the Green Lantern Corps Annual #1 - חוברת שנתית ראשונה של כותרי הכרך השני (Vol. 2)‏, 1981.
 • Tales of the Green Lantern Corps - מיני סדרה בת שלוש חוברות, מאי-יולי 1981.
 • Green Lantern Corps #201-224 - כותרי Green Lantern Vol. 2 לשעבר, יוני 1986 - מאי 1988.
  • Tales of the Green Lantern Corps Annual #2-3 - דצמבר 1986, אוגוסט 1987.
 • Green Lantern Corps Quarterly #1-8 - קיץ 1992-סתיו 1994.
 • Green Lantern: The New Corps - מיני סדרה בת שתי חוברות, 1999.
 • Green Lantern Corps: Recharge - מיני סדרה בת חמש חוברות, נובמבר 2005-מרץ 2006.
 • Green Lantern Corps (Vol.2) #1-63 - אוגוסט 2006-אוגוסט 2011.
 • Green Lantern Corps (Vol.3) #1 - ongoing - ספטמבר 2011 ואילך.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Green Lantern Vol.5 #0, September 2012