אנג'ל (קומיקס)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ארכאנג'ל/אנג'ל

Uncanny X-Men Vol 1 492.jpg
וורן וורתינגטון השלישי כאנג'ל, כפי שהוא מופיע על עטיפת החוברת Uncanny X-Men #492 מינואר 2008, אמנות מאת דייוויד פינץ'.
סוג גיבור-על
מוציא לאור מארוול קומיקס
הופעה ראשונה The X-Men #1
(ספטמבר 1963)
יוצר/ת סטן לי
ג'ק קירבי
מידע
שם אמיתי וורן קנת' וורת'ינגטון השלישי
כינויים ארכאנג'ל, מוות, המלאך האפל, המלאך הנוקם
סטטוס פעיל
כוחות תעופה באמצעות מוטות כנפיים גדולות, כוח פיזי מוגבר, ריפוי, יריית קליעי נוצות מתכתיים (כארכאנג'ל)
חבר אקס-מן הצעירים (גרסה צעירה)
חבר לשעבר אקס-מן, צוות תקיפה אקס-פורס, אקס-פקטור, פרשי אפוקליפס, התריסר, דפנדרס, האקס-מן של מגנטו, מוטנטים ללא גבולות, אקס-טרמינייטורס, כלבי הציד, תעשיות וורת'ינגטון (גרסה מקורית)
דמויות קשורות
משפחה וורן וורתינגטון האב (סבא, מת)
וורן הבן וקתרין וורתינגטון (הורים, מתים)
ברט ומימי וורתינגטון (דודים)
אוריאל וורתינגטון (בן, מת)
אימין וורתינגטון (בת, מתה)

אנג'לאנגלית: Angel, "מלאך". מאוחר יותר נודע בכינוי ארכאנג'ל) הוא דמות בדיונית של גיבור-על מוטאנט המופיעה בחוברות הקומיקס אקס-מן ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת X-Men #1 מספטמבר 1963 ונוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר ג'ק קירבי.

אנג'ל הוא האלטר אגו של וורן קנת' וורת'ינגטון השלישי, מוטאנט בעל זוג כנפיים היוצאות מתוך גבו ואשר מקנות לו יכולת תעופה. הוא אחד מחמשת החברים המייסדים של קבוצת אקס-מן, יחד עם סייקלופס, ג'ין גריי, חיה ואייסמן. כאשר חברי הקבוצה עזבו בעקבות הצטרפותם של המוטאנטים החדשים,[1] אנג'ל הצטרף לקבוצתו החדשה של סייקלופס, אקס פקטור. בתחילת דרכו באקס מן, הוא נחשב למתנשא ונהנתן בגלל עושרו של אביו, אך בהמשך הסדרה נחשף צד אחר באישיותו והוא נהפך לדמות אפלה שידועה בכינוי "ארכאנג'ל".

את דמותו של אנג'ל גילמו בסרטי הלייב אקשן "אקס-מן 3: המפלט האחרון" ו"אקס-מן: אפוקליפסה" השחקנים בן פוסטר, ובן הארדי, בהתאמה.

היסטוריה פרסומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנג'ל היה לדמות קבועה באקס-מן החל מהחוברת הראשונה משנת 1963 עד לשכתובו של הכותר בחוברת Giant Size X-Men #1 ממאי 1975 בידי הכותב לן ויין והמאייר דייב קוקראם. לאחר שעזב את קבוצת אקס-מן בחוברת מספר 94, הוא וחברו לקבוצה אייסמן הצטרפו לקבוצת "האלופים", בסדרה שרצה בין השנים 1975-‏1978. אנג'ל חזר בקצרה לקבוצת אקס-מן בחוברת Uncanny X-Men #134, אך הצטרף רשמית חזרה בחוברת מספר 138, לפני שעזב בשנית בחוברת מספר 148. יחד עם אייסמן וחיה, אנג'ל הצטרף לקבוצת "דפנדרס" והפך למנהיג הקבוצה בהרצה שנמשכה בין השנים 1983-‏1986. עם ביטול הסדרה, אנג'ל הופיע יחד עם חבריו לקבוצת אקס-מן המקורית בסדרת אקס פקטור, בהרצה שהחלה בפברואר 1986, והוא נשאר בה עד לחוברת מספר 70. בין חוברות מספר 16-24, דמותו של אנג'ל נחשבה למתה לאחר שאיבדה את כנפיה ונהרגה בהתרסקות מטוס. למעשה, אנג'ל היה עדיין חי, אך דמותו שוכתבה מחדש, צבע עורו השתנה לכחול וניתנו לו תלבושת חדשה וזוג כנפיים מתכתיות שיכולות לירות להבים.

אנג'ל הצטרף לקבוצת האקס-מן בהרצת החוברות Uncanny X-Men ו-X-Men Vol.2 במהלך שנות ה-90 של המאה ה-20. בשנת 1996, הדמות כיכבה במהדורה מוגבלת משלה, וכן חברה לפסיילוק במיני סדרה בשם "פסיילוק וארכאנג'ל: שחר הארגמן".[2] אנג'ל כיכב גם בסדרת "אקס-מן: השנים החבויות" משנים 1999-‏2001, שתיעדה את ימיה המוקדמים של הקבוצה. בהמשך, הדמות השתתפה גם בסדרות אקסקליבר והענק הירוק (במהלך אירועי "ענק מלחמת העולם") והייתה חברה בצוות אקס פורס תחת הזהות ארכאנג'ל.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנג'ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

וורן וורת'ינגטון השלישי נולד בסנטרפורט, ניו יורק, לקת'רין ולוורן וורת'ינגטון הבן. את שנות בגרותו הוא העביר באקדמיית פיליפס אקסטר, בית ספר לחינוך פרטי בניו המפשייר, ובמשך זמן זה כנפיו מתחילות לצמוח מתוך עצם השכמות שלו. בתחילה, וורן מרגיש את עצמו כפריק, אך עד מהרה הוא מגלה שהוא יכול להשתמש בכנפיו כדי לעוף ולהציל אנשים. כאשר שריפה פורצת בחדר המעונות, וורן שואל אביזרי במה ממחלקת הדרמה של בית הספר, מתלבש כמלאך שמיימי, ומציל את חבריו. בהמשך הוא לומד כי הוא למעשה מוטאנט. הוא עוטה מסיכה ותחפושת, קורא לעצמו "המלאך הנוקם" והופך להרפתקן היוצא למשימות סולו, לפני שהוא מתגלה בידי צ'ארלס אקסבייר, שמצרף אותו לקבוצת אקס-מן. מתח רב נוצר בין וורן לחבריו לקבוצה, היות שאופיו היה מתנשא ושחצן, שחש בוז לאלה שאמרו לו מה לעשות. הוא מתאהב בג'ין גריי, אך ויתר עליה כאשר הבין שהיא מאוהבת בסקוט סאמרס. ככל שעוברות השנים, וורן עדיין מרגיש אהבה כלפיה, אפילו כאשר יש לו חברה חדשה בשם קנדי סאות'רן.

בזמן שרדף אחרי סאורון בארץ הפראית, הוא הותקף בידי פטראנודון ונפל למותו. הוא היה נותר מת לולא "היוצר" של המוטנטים מהארץ הפראית (מגנטו ללא הקסדה שלו) מעניק לו את הטיפול הרפואי הנחוץ ונותן לו תלבושת כחולה-לבנה חדשה. ללא ידיעתו של אנג'ל, התלבושת שמגנטו העניק לו כללה מתקן שאיפשר למגנטו להשתלט עליו ולהתקיף בעזרתו את האקס-מן. כאשר חברי הקבוצה המקורית הותקפו בידי האי קרקואה בעל הבינה המלאכותית, פרופסור אקסבייר מאמן קבוצת אקס-מן חדשה להציל אותם.[3] חברי הקבוצה החדשים בוחרים להישאר, ואנג'ל ויתר החברים מלבד סייקלופס עוזבים.[4] הוא ואייסמן נוסעים ללוס אנג'לס, שם הם מקימים את קבוצת "האלופים" יחד עם הרקולס, האלמנה השחורה וגוסט ריידר המקורי.[5] אנג'ל חוזר לקבוצת אקס-מן לאחר מותה של ג'ין גריי ב"סאגת הפניקס האפלה" וגלותו מרצון של סייקלופס.[6] אולם, בעקבות התנהגותו ומעשיו האלימים של וולברין, אנג'ל עוזב את הקבוצה כאות מחאה.[7]

אנג'ל נחטף בידי מנהיגת המורלוקים קאליסטו, שמאלצת אותו לשמש כמאהבה. סטורם, נייטקרולר, קולוסוס וספרייט מגיעים בזמן כדי לעצור את קאליסטו מלחתוך את כנפיו של אנג'ל, בהאמינה כי בלעדיהן אנג'ל לא יוכל להימלט ממנה. סטורם נלחמת בקאליסטו על המנהיגות בחבורת המורלוקים, ומשחררת את אנג'ל לחופשי.[8] מעט לאחר מכן, אנג'ל מצטרף לקבוצת הדפנדרס יחד עם חיה, אייסמן וחברתו קנדי סאות'רן. הקבוצה משתמשת בדירת הפנטהאוז של אנג'ל בקולורדו כבסיס מבצעים. אנג'ל שוקל לפרוש מחיי ההרפתקנות אחרי שהקבוצה מתפרקת, אך שובה של ג'ין גריי מהמתים מונע ממנו לעשות זאת. ג'ין זועמת על העלייה שבפעילות האנטי-מוטאנטית במשך השנתיים שהיא לא נמצאה, ועצם העובדה שהאקס-מן כרתו ברית עם יריבם מגנטו. כדי לספק את רצונה של ג'ין לקצת אקשן, וורן מארגן את קבוצת אקס פקטור החדשה.[9] הוא מגייס את חברו ללימודים קמרון הודג', מבלי לדעת שהודג' שונא מוטאנטים. מכיוון שסקוט סאמרס נשוי באותה עת למדלין פריור, ג'ין מוצאת נחמה בזרועותיו של וורן.

ארכאנג'ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערכים מורחבים – אקס-מן: טבח המוטאנטים, אקס-מן: אינפרנו, אקס-מן: סאגת האי מיואר

הקמתה של קבוצת אקס פקטור מסמנת תקופה קשה בחייו של וורן. קמרון הודג' משתמש באמונו של וורן בהנהגת הקבוצה כדי לתעל את הפעילות האנטי-מוטאנטית ולשרטט את קבוצת אקס פקטור כציידי מוטאנטים להשכרה. הקבוצה נתקלת באחוות המוטאנטים שבהנהגתה של מיסטיק, שחושפת לציבור את העובדה שוורן תמך כספית בקבוצה והופכת את חייו לסיוט. גרוע מכך, חברי המשוטטים ורטיגו ובלוקבאסטר מכים בו קשות וכנפיו מושחתות בידי חבר המשוטטים הארפון בזמן "טבח המוטאנטים",[10] אם כי חייו ניצלים בזכות התערבותו של תור.[11] כנפיו של אנג'ל מפתחות נמק, וקמרון הודג' חותם על הניירת לבצע את קטיעתן, למרות בקשתו של וורן.[12] וורן מדוכא מאובדן כנפיו ובורח מבית החולים. הוא מחרים את מטוסו הפרטי, אך המטוס מתפוצץ באוויר לעיניהם הנדהמות של חבריו לקבוצה.[13] מתברר בהמשך כי הודג' חיבל בהנעת הסילון של המטוס בצורה שתיראה כתאונה.

אולם, שניות לפני הפיצוץ, אנג'ל משתגר משם בידי המוטאנט העתיק אפוקליפס. אפוקליפס מציע לוורן המיואש עסקה - שישרת אותו כפרש המוות ויקבל את כנפיו בחזרה.[14] בהמשך, אפוקליפס מעביר את אנג'ל תהליך שבו מגוון שינויים גנטיים מוטמעים בו, בין היתר עור כחול וכנפיים מתכתיות אורגניות שיכולות לחתוך דרך כל דבר ולירות נוצות כאילו היו קליעים. הוא מכריז עליו כעל "מוות", מנהיג ארבעת הפרשים שלו, לאחר שניצח את השאר בקרב. כמו כן, הוא מתכנת אותו מנטלית כדי שיציית לכל תוכניותיו הזדוניות של אפוקליפס.[15] מוות מוצג בפני קבוצת אקס פקטור במהלך פגישתם השנייה בארבעת הפרשים, והוא מנצל באופן סדיסטי את ההלם של חבריו הרואים אותו בחיים כדי להביסם בקרב. כאשר מוות מוביל את הפרשים למנהטן, אייסמן הוא זה שמצליח לשחרר את וורן משליטתו של אפוקליפס על ידי כך שהוא גורם לו לחשוב שרצח אותו לאחר שיצר גוש קרח בדמותו ו-וורן חתך אותו.[16]

כעת חופשי, וורן מסרב להצטרף חזרה לחבריו משום שהשפעות המטמורפוזה שלו שינו אותו מהיסוד. הוא כבר לא אותו מיליארדר יפה תואר, אלא אדם שנגרם לו נזק נפשי ואשר כנפיו המתכתיות משקפות את תאוותו החדשה לדם. תאווה זו משולהבת כאשר וורן מנסה לחפש אחר קנדי סאות'רן, אך הוא מגלה שהיא נעלמה. עוד הוא לומד, שקנדי גילתה את כל סודותיו של הודג' (בעיקר המעילה בהונו של וורן כדי לממן את פעילותה של קבוצת שונאי המוטאנטים "הזכות"). היא נחטפה ועברה ניתוח לכריתת אונה כדי לשמור על שתיקתה. בעימות שהתרחש בין הודג' לוורן, הודג' רוצח את קנדי בעלת הניוון המוחי מול עיניו של וורן. כתגובה, וורן עורף את ראשו של הודג' (בהמשך מתברר כי הודג' ערך עסקה עם שדים בתמורה לאלמותיות).[17] וורן - שהוכר עד כה כ"מוות" ו"המלאך האפל" - מקבל על עצמו לבסוף זהות חדשה כארכאנג'ל ומצטרף לקבוצת אקס פקטור במהלך אירועי "אינפרנו".[18]

לאחר אירועי "אינפרנו" והרפתקה בחלל עם חבריו לקבוצה, וורן פוגש את שרלוט ג'ונס, קצינת משטרת העיר ניו יורק ואם חד הורית, בה הוא מתאהב. הייתה זו עזרתה של שרלוט שעזרה לקבוצת אקס פקטור לשחרר את וורן משליטתה של כת ערפדים כמעט-אלמותיים. עצם הגילוי כי וורן בחיים הופך לידיעת הכלל, והוא משתלט מחדש על נכסי משפחתו ומרוויח את הונו בחזרה. מעט לאחר מכן, קבוצת אקס פקטור מצטרפת חזרה לקבוצת האקס-מן בעקבות הבסתו של מלך הצללים באי מיואר.[19]

אנג'ל בשנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שהצטרף מחדש לאקס-מן, מזגו הקדורני של ארכאנג'ל פוחת, וג'ין מגלה לו שכנפיו פועלות מתוך תאוותו הפנימית של וורן לאלימות.[20] סיבה זו, יחד עם עריפת ראשו בשוגג של מנהיג החזית לשחרור המוטאנטים, גורמת לעננה הכבדה שרובצת על וורן מאז שהשיג את כנפיו החדשות. מערכת יחסיו עם שרלוט ג'ונס נפגמת, וזאת משום שוורן החל לצאת עם חברת האקס-מן פסיילוק. בניסיון להשאיר את ימיו האפלים מאחוריו, וורן מוציא לפרישה את תלבושת הזהות "מוות" לטובת התלבושת הכחולה-לבנה שמגנטו העניק לו.

לאחר שסייברטות' הוציא את מעיה של פסיילוק במהלך ניסיון מילוט, וורן והאקס-מן מאתרים אותו ולוכדים אותו בשנית, לא לפני שסייברטות' פוגם בכנפיו המתכתיות של וורן. עם הזמן, הנזק לכנפיו מתפשט. בסופו של דבר, הכנפיים המתכתיות מתנפצות לחלוטין ומתגלה כי כנפי הנוצות שלו גדלות מחדש מתחתן והן אלה ששברו את המתכתיות מבפנים.[21] מצביא המלחמה המצרי אוזימנדיאז מגיע ומגלה לו שהוא אכן הנבחר של אפוקליפס. אנג'ל מקבל חזרה את כוחותיו המקוריים, אך הוא עדיין מופיע עם צבע עור כחול.

אנג'ל נוכח יחד עם חבריו לקבוצה כאשר מגנטו חושף בפני כולם את מעשיו הנפשעים של גמביט בטבח המוטאנטים. הקבוצה מתפרקת וממשלת ארצות הברית פושטת על אחוזת אקסבייר. וורן מנדב את כספו ומשתלט על החברה של משפחתו כדי לעזור לקבוצה להמשיך לפעול ללא סיוע ממשלתי. בעקבות אירועי "התריסר", אנג'ל חוזר לקבוצה והכנפיים שלו עוברות מוטציה - הן הופכות לכנפיים עשויות מאור. בנוסף, ידיו מקבלות מראה טופרים והוא מקבל כוחות ריפוי. הוא מוצא שפסיילוק נפרדה ממנו והחלה במערכת יחסים עם ניל שאארה, המוטאנט שנטל את זהות ת'אנדרבירד השלישי.

כשרוג עוזבת את האקס-מן כדי להצטרף לקבוצתה של סטורם, "אקסטרים אקס-מן", אנג'ל מקודם לתפקיד המנהיג בשטח של האקס-מן. קבוצתו של אנג'ל נלחמת נגד "כנסיית האנושות", קבוצת שונאי מוטאנטים, וכן באחוות המוטאנטים שבהנהגתה של מיסטיק. הוא נקלע לרומן משולש עם פייג' גאתרי וסטייסי אקס. במהלך קרב עם טום קאסידי השחור, אנג'ל חוזר למצבו הנורמלי שלפני הפיכתו ל"מוות" - עורו חוזר לצבעו הרגיל כאשר קאסידי מנסה לשאוב את כוח החיים ממנו.[22] כוחות הריפוי שלו מתפתחים שוב, בתואנה כי דמו מכיל סגולות ריפוי.

השמדה, ענק מלחמת העולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערכים מורחבים – בית אם, ענק מלחמת העולם

לאחר מותה של ג'ין גריי בידי מגנטו, וורן ופייג' נעדרים מהקבוצה לתקופה ממושכת. וורן מתחיל בפעילות צדקה בזנזיבר בקבוצה העונה לשם "מוטנטים ללא גבולות" (התייחסות ל"רופאים ללא גבולות") ועוזר למנוע הפיכה בעזרת מתלמדיו של פרופסור אקסבייר מהאי ג'נושה, אקסקליבר.[23] בהמשך, אנג'ל מביים את אובדן כנפיו כדי ללכוד רוצח סדרתי מעוות שמשתמש בכוחותיו כדי לרצוח מוטאנטים לשעבר.[24]

למרות שהוא איננו חבר פעיל באותה עת בכל קבוצה שהיא, וורן חובר לשאר חברי האקס-מן המקוריים שעדיין נותרו בחיים - סייקלופס, אייסמן וחיה - במשימה כדי לעצור את בישופ מללכוד את 198 המוטאנטים העריקים שנותרו בעולם.

בהמשך, אנג'ל מצטרף לחברי "האלופים" הרקולס, נאמורה ואמדאוס צ'ו כדי להרגיע את הענק הירוק שיצא למסע הרס.[25] הוא מגלה שאמדאוס צ'ו פרץ לחשבונות הבנק של וורן וגנב מאות מיליוני דולרים ממנו מתוך מאמץ לעצור את הענק.

תסביך משיח, אנו עומדים מופרדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אקס-מן: תסביך משיח

אנג'ל הוא חלק מהקבוצה שחוקרת את לידתה של מוטאנטית חדשה באלסקה. במלחמה המתחוללת בין קבוצות האקס השונות על חזקתה של התינוקת, אנג'ל מוצא את עצמו נלחם נגד קבוצות "השוליות" ו"המשוטטים" של מיסטר סיניסטר. לאחר הקרב הסופי, אנג'ל עושה את דרכו לסן פרנסיסקו, כדי להפגש עם אייסמן, וורפאת' וחפציבה ומגיע למקום שנראה כאילו שנות ה-60 מעולם לא הסתיימו. הוא יוצר קשר עם סייקלופס ואמה פרוסט ומבקש מהם סיוע לאחר שהתגלה שהמוטאנטית מרטיניק ג'ייסון בעלת הכוחות המנטליים אחראית לכך. אמה מצליחה לשחרר אותם מהאשליה, ובקרב שהתרחש לאחר מכן אנג'ל מציל את ראש העיר של סן פרנסיסקו. ראש העיר מודה להם על עזרתם ומציעה להם להעביר את בסיס מבצעם לסן פרנסיסקו.

ארכאנג'ל חוזר[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנג'ל מותקף באכזריות בידי וולפסביין שטופת המוח. במהלך ההתקפה, וולפסביין קורעת בפראות את כנפיו של אנג'ל מעליו ונמלטת כשהכנפיים ברשותה.[26] אליקסיר מגלה כי הכנפיים הן עדיין טכנו-אורגניות ואינן יכולות להירפא. וולפסביין מעבירה את הכנפיים לקבוצת "המטהרים" של ויליאם סטרייקר, שמחפשת אחר המרכיב הטכנו-אורגני של אפוקליפס כדי לשדרג את סוכניה ולתת להם כנפיים מתכתיות כמו לארכאנג'ל. בינתיים, אליקסיר מרפא את פצעיו של אנג'ל, אך אינו יכול לגדל מחדש את כנפיו. מאוחר יותר, וורן עובר מספר התקפים מכאיבים שלא רק מגדילים באופן מסתורי את כנפיו, אלא גם הוא עובר שינוי צורה חזרה לאישיותו של ארכאנג'ל/"מוות", כולל עור כחול ומדים טכנו-אורגניים.

קבוצת אקס פורס מתקיפה את אנג'ל, שמבקש כי יקלו על כאבו על שאיבד את כנפיו ועל הפיכתו לארכאנג'ל.[27] אולם ברגע האחרון, ארכאנג'ל נמלט לתוך הלילה ומבקש לשאת נקמה נגד קבוצת המטהרים. הוא מגיע למפקדתם ורוצח את רובם בזעם ובדם קר. בסיום הקרב הוא חוזר למצבו הרגיל. הוא מעיר ללוגאן שעדיין הוא יכול להרגיש את כנפי המתכת בתוכו ושהן רוצות להשתחרר. לפי אליקסיר, שינוי הצורה של וורן הוא קבוע, לפיכך הוא מסוגל לשנות את צורתו חזרה לארכאנג'ל ולסירוגין אם ירצה.[28]

כדי להבין מה קרה גם לוורן וגם לוופסביין, שניהם מוחזקים בחדר אחד, וריין נאלצת להתבונן בו. עצם מראהו בלבד גורם לה להפוך שוב לרצחנית, והיא מנסה לקרוע את כנפיו מעליו בשנית. כתגובה על מעשה האלימות כלפיו, וכן מתוך פחד שכנפיו יקרעו ממנו פעם נוספת, וורן משנה את אישיותו לארכאנג'ל האלים. מנקודה זו ואילך, וורן לוקח תפקיד חבר כפול בקבוצות האקס-מן ואקס פורס, אם כי סייקלופס אוסר עליו לגלות לאחרים על שובם של כוחותיו כארכאנג'ל. אולם, וורן נאלץ לשנות את צורתו לארכאנג'ל כדי להשמיד מפלצת זועמת המאיימת על צוות המדע של חיה, "מועדון אקס". חיה כועס על כך שוורן לא אמר לו שאישיותו האפלה חזרה, והדבר גורם למתחים בין שני החברים הוותיקים. אנג'ל יודע שגילוי הדבר בפני חיה יחשוף את קיומה של אקס פורס, שסייקלופס הקים אותה מחדש כצוות תקיפה סודי, וכן יסיים את כהונתו של סייקלופס כמנהיג.

סאגת המלאך האפל, מוות ואישיות חדשה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסאגת המלאך האפל, אישיות ארכאנג'ל של וורן משתלטת עליו סופית והוא מתכנן להפוך ליורשו של אפוקליפס ולקחת עמו צבא שישמיד את האנושות.[29] בסיום הסיפור, ארכאנג'ל נדקר בחזה עם זרע החיים ונהרג לכאורה. לאחר השמדת המצודה של אפוקליפס, וורן נראה לצד חברי אקס פורס. פסיילוק נדהמת לגלות אותו חי וחופשי מהשפעתו של אפוקליפס, רצה לקראתו ומחבקת אותו. באותו רגע, וורן אומר לה שהוא אינו יודע מי היא, ונראה כי יש לו אמנזיה. יש לציין כי צבע עורו של וורן כעת רגיל אך הוא שמר על כנפיו המתכתיות.[30]

בעקבות סאגת המלאך האפל, התגלה כי וורן אכן מת, וכי את גופו מאכלסת אישיות חדשה. הוא איבד בעלות על תעשיות וורתינגטון והפך לתלמיד בבית הספר של וולברין. משיחותיו עם אייסמן ברור כי אין לו כלל זיכרון מחבריו לשעבר, למרות שהוא עושה את כל המאמצים להשתלב.[31]

אקס-מן החדשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כשחיה נוסע בזמן לעבר כדי לגייס את חמשת האקס-מן המקוריים במטרה לעצור את סייקלופס מלבצע רצח עם מוטאנטי, אנג'ל מזמן העבר מלווה את חבריו לקבוצה לתוך זמן העתיד, אך ברואו את פועלו של סייקלופס בהווה הוא מעדיף לחזור לזמן העבר מאשר להישאר בהווה מעוות. אפילו אחרי שחבריו לקבוצה בוחרים להישאר עד אחרי שיצילו את קו הזמן העתידי,[32] אנג'ל מביע סקרנות לגבי הקורות אותו בעתיד. בהמשך, תיסכולו של אנג'ל הצעיר גובר מאחר שראה מה קרה לו בזמן העתיד. הוא עורק מבית הספר לצעירים מחוננים ע"ש ג'ין גריי וחובר לקבוצתו העריקה של סייקלופס מהעתיד.[33]

כוחות ויכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כוחו המוטאנטי העיקרי של אנג'ל/ארכאנג'ל הוא תעופה באמצעות מוטות כנפי נוצות גדולים. לכנפיים שלו חוזק על-אנושי, ומבנה השלד שלהן גמיש ביותר, מה שמאפשר לוורן להצמיד את הכנפיים לגב ובכך להסתירם מעיני כל. עצמותיו חלולות, והגוף שלו צורך מזון בצורה יעילה יותר מאדם רגיל. כתוצאה מכך, כל יכולותיו מוגברות, ביניהן כוח, מהירות, סיבולת, רפלקסים וחושי השמיעה והראייה. מרכיבים באנטומיה שלו זהים לאלה של ציפורים. עיניו החדות מסוגלות לעמוד בפני רוחות במהירויות גבוהות. לוורן יש יכולת על-אנושית לנשום במהירויות גבוהות ובגבהים שונים, וכן להתמודד עם הטמפרטורות הנמוכות שבהם. כנפיו הן כה חזקות עד שהן מסוגלות לשבור ידיים או רגליים של בן אנוש רגיל, או להטיח אותו לקיר.

בכללי, וורן עף בגובה שמתחת לפני העננים, אם כי הוא יכול לדאות לגובה רב יותר בקלות יתרה. כחבר בקבוצת אקס-מן, וורן עבר אימונים בידי צ'ארלס אקסבייר בתעופה בשטח סגור והפגין קואורדינציה ושיווי משקל גבוהים מהרגיל. אנג'ל הוא גם לוחם מיומן בקרב פנים-אל-פנים. כאשר יצא עם פסיילוק, וורן למד גם אמנויות לחימה. בין היתר, הוא קיבל הכשרה מדמויות כוולברין, האלמנה השחורה והרקולס.

כאשר אנג'ל נחטף בידי אפוקליפס, הוא עבר שינוי צורה וכנפיו הוחלפו בכנפי מתכת, שמסוגלות לירות נוצות מתכת כקליעים. לוורן גם קיימת מוטציה משנית, והיא יכולת ריפוי על ידי ערבוב דמו עם דמם של אחרים, כל עוד יש להם סוג דם דומה. מוטציה משנית זו מרמזת כי אנג'ל הוא צאצא של מוטאנטים הקרויים בשם "שרפים". הוא כמעט חסין בפני פגיעות כיוון שכוח הריפוי שלו זורם בדמו. באמצעותו, וורן מסוגל לרפא עצמות שבורות תוך מספר ימים. בנקודה מסוימת, וורן מותקף באכזריות וכנפיו נקרעות מעליו. כוח הריפוי שלו לא מצליח לעבוד, ולכן המוטאנט אליקסיר מרפא אותו במקום. מתגלה כי הטכנולוגיה השמיימית שהוענקה לו בידי אפוקליפס מנעה מאליקסיר לרפא גם את כנפיו הפגועות. בהמשך, הן מתחדשות מעצמן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Giant Size X-Men #1, May 1975
 2. ^ Psylocke & Archangel: Crimson Dawn #1-4, August-November 1997
 3. ^ Giant Size X-Men #1, May 1975
 4. ^ The X-Men #94, August 1975
 5. ^ Champions #1-3, October 1975-February 1976
 6. ^ Uncanny X-Men #138, October 1980
 7. ^ Uncanny X-Men #148, August 1981
 8. ^ Uncanny X-Men #169-170, May-June 1983
 9. ^ X-Factor #1, February 1986
 10. ^ X-Factor #10, November 1986
 11. ^ Thor #373-374, November-December 1986
 12. ^ X-Factor #14, March 1987
 13. ^ X-Factor #15, April 1987
 14. ^ X-Factor #18, July 1987
 15. ^ X-Factor #17, June 1987; X-Factor #21, October 1987
 16. ^ X-Factor #25, February 1988
 17. ^ X-Factor #34, November 1988
 18. ^ X-Factor #36, January 1989
 19. ^ X-Factor #69-70, August-September 1991, Muir Island Saga
 20. ^ Uncanny X-Men #293, October 1992
 21. ^ Uncanny X-Men #338, November 1996
 22. ^ Uncanny X-Men #412, November 2002
 23. ^ Excalibur Vol.2 #11-12, May-June 2005
 24. ^ Generation M #5, May 2006
 25. ^ Incredible Hulk Vol.2 #107, August 2007
 26. ^ X-Force Vol.3 #4, July 2008
 27. ^ X-Force Vol.3 #5, August 2008
 28. ^ X-Factor Vol.3 #6, September 2008
 29. ^ Uncanny X-Force #11-16, August-December 2011
 30. ^ Uncanny X-Force #18, February 2012
 31. ^ Wolverine and the X-Men #4, March 2012
 32. ^ All-New X-Men #1, January 2013
 33. ^ All-New X-Men #8-10, May-June 2013
אקס-מן
אקס-מן - דמויות אומגה סנטינלאורורהאייסמןאינקאיש אקסאליקסיראםאנג'לאנולארמורבאנשיבולטבום-בוםבישופבלינג!בלינקג'וביליג'ין גרייגמביטדאזלרדאסטדרוויןדומינוהאבוקהאסקהליוןהמשוכפלוולפסבייןוורפאת'חיהחפציבהלונגשוטמאגמהמארוול גירלמג'יקדניאל מונסטארליילה מילרמסווה ופגיוןמרקורינורת'סטארנייטקרולרהופ סאמרססאן-ספוטסאנפיירסברהסורג'סטורםסטרונג גאיסייג'סייפרסייקלופססייריןפולאריספורג'פיקסיפנטומאקספסיילוקפרודיג'יפרופסור אקסאמה פרוסטפרנזיצ'יימברקאנונבולקארמהקולוסוסקוקיות סטפורדקייבלרוגרוקסליידריקטורשאדוקאטשאטרסטארת'אנדרבירד
קבוצות אקס אקס פורסאקס פקטוראקסקליברג'נריישן אקסהאורותהמוטאנטים החדשים
נבלי-על אוולאנשאומגהאונסלות'אפוקליפסאקסודוסבאסטיוןבלה דונה בודרובלובג'אגרנוטדארק ביסטהוד התפתחותווולקןטואדלגיוןמאסטרמיינדמגנטומימיקמיסטיקמיסטר סיניסטרמכשפת השנימלך הצלליםסאורוןסטרייףסלנהעזאזלפיירומדלין פריורטום קאסידי השחורקוויקסילברקיווי בלאקמיקאיל רספוטיןסבסטיאן שו
קבוצות נבלי-על אחוות המוטאנטיםאקס-מן האפליםהבוזזיםהמטהריםהמשוטטיםהשוליותמועדון הלפיירזקיפי הסנטינלפלנקספרשי אפוקליפס
סיפורים ביקום אקס-מן סאגת הפניקס האפלהימי עבר עתידיהאל אוהב, האדם הורגטבח המוטאנטיםנפילת המוטאנטיםאג'נדת ההכחדהשירת התלייןמשיכות קטלניותאמנת הפלנקסעלייתו של אפוקליפסעידן אפוקליפסמבצע אפס סובלנותהתריסרערב ההשמדהבית אםהשמדהזן בסכנת הכחדהתסביך משיחאנו עומדים מופרדיםהייעוד הגלוימלחמת המשיחאוטופיהאומת אקסהביאה השנייהפילוגבריאה מחדשאוונג'רס נגד אקס-מןקרב האטוםאוונג'רס ואקס-מן: הציר
שונות אדמנטיוםאימפריית השי'ארהחוק לרישום המוטאנטיםוירוס הירושהכוח הפניקסמוטאנטיםמורלוקיםמשפחת סאמרסנשק אקססטארג'אמרס
וולברין X-23ג'ון ווריית'וולברין: לוגאן הזקןמאווריק (•) אומגה רדגורגוןדאקןהסמוראי הכסוףויילד צ'יילדליידי דת'סטרייקסייברטות'
דדפול אאוטלוואלתיאה העיוורתבוב, סוכן הידרהילדת הסנאיסוכן אקססמורקופיקאט (•) אייאקסברבור שחור
עיבודים למדיות נוספות סרטי אקס-מן: אקס-מןאקס-מן 2אקס-מן 3: המפלט האחרוןאקס-מן המקור: וולבריןאקס-מן: ההתחלהוולבריןאקס-מן: העתיד שהיהדדפולאקס-מן: אפוקליפסלוגאן
אקס-מן: סדרת האנימציהאקס-מן: הדור הבאוולברין והאקס-מן
מארוול קומיקס
דמויות
קפטן אמריקה איזאיה בראדליג'יימס בארנסג'ק פלאגסוכן ארצות הבריתפטריוטפלקוןשרון קרטר (•) באטרוק המזנקברון זמוברון סטרוקרדוקטור פאוסטוסהגולגולת האדומהוייפרטאסקמאסטרטופר צהובמוקסיןמרסק הדגליםניוקסיןקרוסבונז
איירון מן
(דמויות)
אדווין ג'רביסאיירון פטריוטוור משיןהאפי הוגאןמריה הילפפר פוטס (•) איירון מונגראיש הטיטניוםבליזארדדינאמו הארגמןג'סטין האמרהרוזן נפאריהויפלאשמאדאם מאסקמודוקמנדריןזק סטייןפיקסר
תור אודיןאנג'להבטא ריי בילבלדרג'יין פוסטרהיימדיילהלוחמים שלושהולקיריהסיף (•) האיש הסופגהאיש הרדיואקטיביהלהלוקימוציא להורגמיסטר היידמכשפתמלקית' הארורסירטירראגנארוק
ספיידרמן
(דמויות)
ג'ון ג'יימסוןג'יי ג'ונה ג'יימסוןגוון סטייסיהארי אוסבורןהחתולה השחורהמרי ג'יין ווטסוןסילבר סייבלסילקספיידרוומןסקרלט ספיידרפלאש תומפסוןקיין (•) אלקטרובומרנגדוקטור אוקטופוסהגובלין הירוקהובגובליןהידרו-מןהלטאההנשרהעקרבונוםזיקיתטומסטוןלילי הוליסטרמורביוסמיסטריומיסטר נגטיבסאנדמןקרייבן הציידקרנג'ראש פטישריינושוקר
ארבעת המופלאים האישה הבלתי-נראיתהגולש הכסוףהדברהלפיד האנושימיסטר פנטסטיקנובה (•) אניהילוסגלקטוסדוקטור דוםטראקססופר סקרולקאנג הכובש
דרדוויל (דמויות) והמעניש (דמויות) אלקטרהאקובן יוריקג'. וו. ברידג'האלמנה השחורהמיקרוצ'יפפוגי נלסון (•) בולזאייברקודהג'יגסוגלדיאטורהאיש הסגולהינשוףהרוסימיסטר היידטיפואיד מריניוקפיקסרקינגפין
הענק הירוק דוק סמסוןבטי רוס/הענקית האדומההענקית הירוקהליירהמרלו צ'נדלרסקאארריק ג'ונסת'נדרה (•) אבומיניישןהמנהיגטיטניהמודוקת'נדרבולט רוס/הענק האדום
הנרי פים אריק אוגריידיאיש הנמלהג'וקסטההצרעהויז'ןויקטור מנצ'הסטאטורסקוט לאנג (•) אולטרון
קוסמי אדם וורלוקגאמורהגורגוןגלדיאטורגרוטדראקס המשמידחזיז שחוריונדומדוזהמונדרגוןמייג'ור ויקטוריסאם אלכסנדרסטארהוקסטאר לורדקארנאקקוואזרקסוויןקפטן יוניברסקפטן מארוול (מאר-וולמוניקה רמבוג'ניס-וולפילא-וולקהנ'נרנו-וארקרול דנברס)קרולינה דיןקריסטלרוקט ראקוןריצ'רד ריידר (•) אגו הכוכב החיהאספןמונסטוןמקסימוסנבולהקוראת' הרודףקורבאקרונאן המאשיםתנוס
על-טבעי בליידגוסט ריידרדוקטור סטריינג'העתיקויקאןניקו מינורו (•) ברון מורדוג'ק-או-לנטרןדורמאמודרקולההברדסמפיסטושטאנה
גיבורים צעירים איירון לאדאמדאוס צ'וגרטרוד יורקס ואולד לייסהוקאיי (קייט בישופ)ויקאןויקטור מנצ'המולי הייזנובה (סאם אלכסנדר)ניקו מינורוספידספידבולפטריוטצ'ייס סטייןקסוויןקרולינה דין
שונות איירון פיסטאיש המכונהארסג'סיקה ג'ונסדומיניק פורצ'וןהווארד הברווזהוקאייהסנטריהפנתר השחור (ווקאנדה)הרקולסוונדר מןילדת הסנאיכוכב אשלוק קייג'מון נייטמוקינגבירדנאמורניק פיוריקווייקקפטן בריטניהרוניןשאנג-צ'ישורי (•) אדם-קוףאמן החרבותארקיידגרביטוןגרים ריפרהשומר האדוםטריקשוטיאבאט אומון טורוכמיסטרונחש הפלדהקונסטריקטורקורנל קוטונמאות'קלוקרוספייר
קבוצות-על

אילומינטיאקס-מןארבעת המופלאיםגיבורים להשכרהדפנדרסהאוונג'רס (דמויות)האוונג'רס המופלאיםהאוונג'רס הסודייםהאוונג'רס הצעיריםהבלתי אנושייםהמשמידיםהקומנדו המיילליםוורבאונדנקסטווייבRunawaysשומרי הגלקסיה (הקבוצה המקורית)S.H.I.E.L.D. •‏ ששת הגיבורים הגדולים (•) אדוני הרשעארבעת המפחידיםהאוונג'רס האפליםהאוכפיםהידHYDRA • ‏A.I.Mששת המרושעיםת'נדרבולטס

אירועים ביקום מארוול
שנות ה-70 וה-80 מלחמת קרי-סקרול (יוני 1971) • מלחמות סודיות (מאי 1984) • מלחמות סודיות 2 (יולי 1985) • טבח המוטאנטים (אוקטובר 1986) • נפילת המוטאנטים (ינואר 1988)
שנות ה-90 כפפת האינסוף (יולי 1991) • מבצע סופה גלקטית (מרץ 1992) • מלחמת האינסוף (יוני 1992) • מסע הצלב האינסופי (יוני 1993) • אונסלות' (מאי 1996)
שנות ה-2000 מלחמה סודית (פברואר 2004) • האוונג'רס מתפרקים (אוגוסט 2004) • איירון מן: אקסטרמיס (ינואר 2005) • בית אם (אוגוסט 2005) • השמדה (מרץ 2006) • ענק הכוכב (יולי 2006) • מלחמת אזרחים (יולי 2006) • ענק מלחמת העולם (יולי 2007) • השמדה: כיבוש (אוגוסט 2007) • פלישה סודית (יוני 2008) • וולברין: לוגאן הזקן (יוני 2008) • שלטון אפל (דצמבר 2008) • מלחמת המלכים (מרץ 2009) • נפילת הענקים (מרץ 2009) • קפטן אמריקה: נולד מחדש (יולי 2009)
‏ 2010 ואילך ממלכת המלכים (ינואר 2010) • מצור (ינואר 2010) • ענקי מלחמת העולם (פברואר 2010) • הציווי של תנוס (יולי 2010) • ארץ הצל (ספטמבר 2010) • הפחד עצמו (מרץ 2011) • אוונג'רס נגד אקס-מן (אפריל 2012) • עידן אולטרון (מרץ 2013) • אינסופיות (אוגוסט 2013) • החטא הקדמון (אפריל 2014) • אוונג'רס ואקס-מן: הציר (אוקטובר 2014) • מלחמות סודיות (מאי 2015)
עיבודים למדיות נוספות
סרטי קולנוע היקום הקולנועי של מארוול: איירון מןהענק הירוקאיירון מן 2תורקפטן אמריקההנוקמיםאיירון מן 3תור: העולם האפלקפטן אמריקה: חייל החורףשומרי הגלקסיההנוקמים: עידן אולטרוןאנטמןקפטן אמריקה: מלחמת אזרחיםדוקטור סטריינג'שומרי הגלקסיה: חלק 2ספיידרמן: השיבה הביתהתור: ראגנארוקהנוקמים: מלחמת האינסוף (הקצרים של מארוול)
סרטי אקס-מן: אקס-מןאקס-מן 2אקס-מן 3: המפלט האחרוןאקס-מן המקור: וולבריןאקס-מן: ההתחלהוולבריןאקס-מן: העתיד שהיהדדפולאקס-מן: אפוקליפסהלוגאן
סרטי ספיידרמן: ספיידרמןספיידרמן 2ספיידרמן 3ספיידרמן המופלאספיידרמן המופלא 2
ארבעת המופלאים: ארבעת המופלאיםארבעת המופלאים: עלייתו של הגולש הכסוףארבעת המופלאים (אתחול)
המעניש (1989)קפטן אמריקה (1990)בליידדרדווילהענקהמעניש (2004)אלקטרהגוסט ריידרהמעניש: אזור מלחמהגוסט ריידר: רוח הנקמה6 גיבורים
סדרות טלוויזיה ואנימציה האוונג'רס: סדרת האנימציהאקס-מן: סדרת האנימציהאקס-מן: הדור הבאוולברין והאקס-מןסוכני S.H.I.E.L.Dהסוכנת קרטרדרדווילג'סיקה ג'ונסלוק קייג'איירון פיסטספיידרמן: סדרת האנימציהספיידרמן ללא גבולותספיידרמן המדהיםספיידרמן וחבריו המדהימיםשומרי הגלקסיה
כותבים ומאיירים: בריאן מייקל בנדיססטן ליטוד מקפרלןג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס