אנג'ל (קומיקס)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אנג'ל/ארכאנג'ל
וורן וורתינגטון השלישי על שני חצאיו כאנג'ל/ארכאנג'ל, כפי שהופיע על עטיפת החוברת Uncanny X-Men Vol.4 #7 ממאי 2016, אמנות מאת גרג לאנד.
וורן וורתינגטון השלישי על שני חצאיו כאנג'ל/ארכאנג'ל, כפי שהופיע על עטיפת החוברת Uncanny X-Men Vol.4 #7 ממאי 2016, אמנות מאת גרג לאנד.
סוג גיבור-על
הוצאה לאור מארוול קומיקס
הופעה ראשונה The X-Men #1
(ספטמבר 1963)
יוצרים סטן לי
ג'ק קירבי
גילום הדמות בן פוסטר, "אקס-מן 3: המפלט האחרון"
מידע
שם אמיתי וורן קנת' וורתינגטון השלישי
כינויים ארכאנג'ל, מוות, המלאך האפל
סטטוס פעיל
מקום לידה Centerport עריכת הנתון בוויקינתונים
גזע מוטאנט
מקצוע טרוריסט, גיבור-על, איש עסקים, נבל-על
כוחות תעופה באמצעות מוטות כנפיים גדולות, כוח פיזי מוגבר, ריפוי, יריית קליעי נוצות מתכתיים (כארכאנג'ל)
חבר בקבוצה אקס-מן
חבר לשעבר בקבוצה אקס-מן המדהימים, צוות תקיפה אקס-פורס, אקס-פקטור, פרשי אפוקליפס, התריסר, דפנדרס, האקס-מן של מגנטו, מוטנטים ללא גבולות, אקס-טרמינייטורס, כלבי הציד, תעשיות וורתינגטון (גרסה מקורית)
דמויות קשורות
משפחה וורן וורתינגטון האב (סבא, מת)
וורן הבן וקתרין וורתינגטון (הורים, מתים)
ברט ומימי וורתינגטון (דודים)
אוריאל וורתינגטון (בן, מת)
אימין וורתינגטון (בת, מתה)
אויבים אפוקליפס, Cameron Hodge עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אנג'לאנגלית: Angel, "מלאך". מאוחר יותר נודע בכינוי ארכאנג'ל) הוא דמות בדיונית של גיבור-על מוטאנט המופיעה בחוברות הקומיקס אקס-מן ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת X-Men #1 מספטמבר 1963 ונוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר ג'ק קירבי.

אנג'ל הוא האלטר אגו של וורן קנת' וורתינגטון השלישי, מוטאנט בעל זוג כנפיים היוצאות מתוך גבו ואשר מקנות לו יכולת תעופה. הוא אחד מחמשת החברים המייסדים של קבוצת אקס-מן, יחד עם סייקלופס, ג'ין גריי, חיה ואייסמן. כיורש ההון המשפחתי של משפחת וורתינגטון האמידה, וורן נחשב בתחילת דרכו באקס-מן למתנשא ונהנתן חסר אחריות. בסיפורים של סוף שנות ה-80, אישיות זו הוחלפה באישיות בעלת תבונה וקודרת יותר כאשר הדמות השתנתה לאישיותו האפלה של ארכאנג'ל. בעוד שכנפיו של אנג'ל היו מכוסות נוצות במקור, הרי ששינוי הצורה שלו לארכאנג'ל העניק לו זוג כנפיים מתכתיות וחדות כתער וכוחות על-אנושיים חדשים. במיתוג מחדש "מארוול עכשיו!" של שנת 2012 הוצגה דמותו הצעירה של אנג'ל כחלק מחברי האקס-מן המקוריים שנשלחו לזמן ההווה מזמן העבר.

את דמותו של אנג'ל גילמו בסרטי הלייב אקשן "אקס-מן 3: המפלט האחרון" ו"אקס-מן: אפוקליפסה" השחקנים בן פוסטר ובן הארדי, בהתאמה.

היסטוריה פרסומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנג'ל היה לדמות קבועה באקס-מן החל מהחוברת הראשונה משנת 1963 עד לשכתובו של הכותר בחוברת Giant Size X-Men #1 ממאי 1975 בידי הכותב לן ויין והמאייר דייב קוקראם. לאחר שעזב את קבוצת אקס-מן בחוברת מספר 94, הוא וחברו לקבוצה אייסמן הצטרפו לקבוצת "האלופים", בסדרה שרצה בין השנים 19751978. אנג'ל חזר בקצרה לקבוצת אקס-מן בחוברת Uncanny X-Men #134, אך הצטרף רשמית חזרה בחוברת מספר 138, לפני שעזב בשנית בחוברת מספר 148. יחד עם אייסמן וחיה, אנג'ל הצטרף לקבוצת "דפנדרס" והפך למנהיג הקבוצה בהרצה שנמשכה בין השנים 19831986. עם ביטול הסדרה, אנג'ל הופיע יחד עם חבריו לקבוצת אקס-מן המקורית בסדרת אקס פקטור, בהרצה שהחלה בפברואר 1986, והוא נשאר בה עד לחוברת מספר 70. בין חוברות מספר 16-24, דמותו של אנג'ל נחשבה למתה לאחר שאיבדה את כנפיה ונהרגה בהתרסקות מטוס. למעשה, אנג'ל היה עדיין חי, אך דמותו שוכתבה מחדש, צבע עורו השתנה לכחול וניתנו לו תלבושת חדשה וזוג כנפיים מתכתיות שיכולות לירות להבים.

אנג'ל הצטרף לקבוצת האקס-מן בהרצת החוברות Uncanny X-Men ו-X-Men Vol.2 במהלך שנות ה-90 של המאה ה-20. בשנת 1996, הדמות כיכבה במהדורה מוגבלת משלה, וכן חברה לפסיילוק במיני סדרה בשם "פסיילוק וארכאנג'ל: שחר הארגמן".[1] אנג'ל כיכב גם בסדרת "אקס-מן: השנים החבויות" משנים 19992001, שתיעדה את ימיה המוקדמים של הקבוצה.

תחת כתיבתם של ג'ו קייסי, צ'אק אוסטן וכריס קלרמונט בין השנים 20012004, אנג'ל הפך למנהיג קבוצת האקס-מן המופלאים ולאחר מכן חבר בקבוצת אקסקליבר. הדמות השתתפה גם בחוברות הענק הירוק במהלך אירועי "מלחמת-עולם הענק הירוק" (2007), והצטרפה מאוחר יותר לקבוצת אקס פורס תחת הזהות ארכאנג'ל, עד אשר זכרונו ואישיותו נמחקו לגמרי. לאחר מחיקת זכרונות, וורן הופיע בתפקיד אורח בסדרות האקס ומעביר את זמנו הנותר בתעשיות וורתינגטון. גרסה צעירה של הדמות מככבת החל משנת 2013 בסדרת "אקס-מן החדשים".

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנג'ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

וורן וורת'ינגטון השלישי נולד בסנטרפורט, ניו יורק, לקת'רין ולוורן וורתינגטון הבן. את שנות בגרותו הוא העביר באקדמיית פיליפס אקסטר, בית ספר לחינוך פרטי בניו המפשייר, ובמשך זמן זה כנפיו התחילו לצמוח מתוך עצם השכמות שלו. בתחילה, וורן הרגיש את עצמו כפריק, אך עד מהרה הוא מגלה שהוא יכול להשתמש בכנפיו כדי לעוף ולהציל אנשים. כאשר שרפה פורצת בחדר המעונות, וורן שואל אביזרי במה ממחלקת הדרמה של בית הספר, מתלבש כמלאך שמיימי, ומציל את חבריו. בהמשך הוא לומד כי הוא למעשה מוטאנט. הוא עוטה מסיכה ותחפושת, קורא לעצמו "המלאך הנוקם" והופך להרפתקן היוצא למשימות סולו, לפני שהוא מתגלה בידי צ'ארלס אקסבייר, שמצרף אותו לקבוצת אקס-מן. מתח רב נוצר בין וורן לחבריו לקבוצה, היות שאופיו היה מתנשא ושחצן, שחש בוז לאלה שאמרו לו מה לעשות. הוא התאהב בג'ין גריי, אך ויתר עליה כאשר הבין שהיא מאוהבת בסקוט סאמרס. ככל שעוברות השנים, וורן עדיין מרגיש אהבה כלפיה, אפילו כאשר יש לו חברה חדשה בשם קנדי סאות'רן.

בזמן שרדף אחרי סאורון בארץ הפראית, הוא הותקף בידי פטראנודון ונפל למותו. הוא היה נותר מת לולא "היוצר" של המוטנטים מהארץ הפראית (מגנטו ללא הקסדה שלו) מעניק לו את הטיפול הרפואי הנחוץ ונותן לו תלבושת כחולה-לבנה חדשה. ללא ידיעתו של אנג'ל, התלבושת שמגנטו העניק לו כללה מתקן שאיפשר למגנטו להשתלט עליו ולהתקיף בעזרתו את האקס-מן. כאשר חברי הקבוצה המקורית הותקפו בידי האי קרקואה בעל הבינה המלאכותית, פרופסור אקסבייר מאמן קבוצת אקס-מן חדשה להציל אותם.[2] חברי הקבוצה החדשים בוחרים להישאר, ואנג'ל ויתר החברים מלבד סייקלופס עוזבים.[3] הוא ואייסמן נוסעים ללוס אנג'לס, שם הם מקימים את קבוצת "האלופים" יחד עם הרקולס, האלמנה השחורה וגוסט ריידר המקורי.[4] אנג'ל חוזר לקבוצת אקס-מן לאחר מותה של ג'ין גריי ב"סאגת הפניקס האפלה" וגלותו מרצון של סייקלופס.[5] אולם, בעקבות התנהגותו ומעשיו האלימים של וולברין, אנג'ל עוזב את הקבוצה כאות מחאה.[6]

אנג'ל נחטף בידי מנהיגת המורלוקים קאליסטו, שמאלצת אותו לשמש כמאהבה. סטורם, נייטקרולר, קולוסוס וספרייט מגיעים בזמן כדי לעצור את קאליסטו מלחתוך את כנפיו של אנג'ל, בהאמינה כי בלעדיהן אנג'ל לא יוכל להימלט ממנה. סטורם נלחמת בקאליסטו על המנהיגות בחבורת המורלוקים, ומשחררת את אנג'ל לחופשי.[7] מעט לאחר מכן, אנג'ל מצטרף לקבוצת הדפנדרס יחד עם חיה, אייסמן וחברתו קנדי סאות'רן. הקבוצה משתמשת בדירת הפנטהאוז של אנג'ל בקולורדו כבסיס מבצעים. אנג'ל שוקל לפרוש מחיי ההרפתקנות אחרי שהקבוצה מתפרקת, אך שובה של ג'ין גריי מהמתים מונע ממנו לעשות זאת. ג'ין זועמת על העלייה בפעילות האנטי-מוטאנטית במשך השנתיים בהם נעדרה, ועצם העובדה שהאקס-מן כרתו ברית עם יריבם מגנטו. כדי לספק את רצונה של ג'ין לקצת אקשן, וורן מארגן את קבוצת אקס פקטור החדשה.[8] הוא מגייס את חברו ללימודים קמרון הודג', מבלי לדעת שהודג' שונא מוטאנטים. מכיוון שסקוט סאמרס נשוי באותה עת למדלין פריור, ג'ין מוצאת נחמה בזרועותיו של וורן.

ארכאנג'ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערכים מורחבים – אקס-מן: טבח המוטאנטים, אקס-מן: אינפרנו, אקס-מן: סאגת האי מיואר

הקמתה של קבוצת אקס פקטור מסמנת תקופה קשה בחייו של וורן. קמרון הודג' משתמש באמונו של וורן בהנהגת הקבוצה כדי לתעל את הפעילות האנטי-מוטאנטית ולשרטט את קבוצת אקס פקטור כציידי מוטאנטים להשכרה. הקבוצה נתקלת באחוות המוטאנטים שבהנהגתה של מיסטיק, שחושפת לציבור את העובדה שוורן תמך כספית בקבוצה והופכת את חייו לסיוט. גרוע מכך, חברי המשוטטים ורטיגו ובלוקבאסטר מכים בו קשות וכנפיו מושחתות בידי חבר המשוטטים הארפון בזמן "טבח המוטאנטים",[9] אם כי חייו ניצלים בזכות התערבותו של תור.[10] כנפיו של אנג'ל מפתחות נמק, וקמרון הודג' חותם על הניירת לבצע את קטיעתן, למרות בקשתו של וורן.[11] וורן מדוכא מאובדן כנפיו ובורח מבית החולים. הוא מחרים את מטוסו הפרטי, אך המטוס מתפוצץ באוויר לעיניהם הנדהמות של חבריו לקבוצה.[12] מתברר בהמשך כי הודג' חיבל בהנעת הסילון של המטוס בצורה שתיראה כתאונה.

אולם, שניות לפני הפיצוץ, אנג'ל משתגר משם בידי המוטאנט העתיק אפוקליפס. אפוקליפס מציע לוורן המיואש עסקה - שישרת אותו כפרש המוות ויקבל את כנפיו בחזרה.[13] בהמשך, אפוקליפס מעביר את אנג'ל תהליך שבו מגוון שינויים גנטיים מוטמעים בו, בין היתר עור כחול וכנפיים מתכתיות אורגניות שיכולות לחתוך דרך כל דבר ולירות נוצות כאילו היו קליעים. הוא מכריז עליו כעל "מוות", מנהיג ארבעת הפרשים שלו, לאחר שניצח את השאר בקרב. כמו כן, הוא מתכנת אותו מנטלית כדי שיציית לכל תוכניותיו הזדוניות של אפוקליפס.[14] מוות מוצג בפני קבוצת אקס פקטור במהלך פגישתם השנייה בארבעת הפרשים, והוא מנצל באופן סדיסטי את ההלם של חבריו הרואים אותו בחיים כדי להביסם בקרב. כאשר מוות מוביל את הפרשים למנהטן, אייסמן הוא זה שמצליח לשחרר את וורן משליטתו של אפוקליפס על ידי כך שהוא גורם לו לחשוב שרצח אותו לאחר שיצר גוש קרח בדמותו ווורן חתך אותו.[15]

כעת חופשי, וורן מסרב להצטרף חזרה לחבריו משום שהשפעות המטמורפוזה שלו שינו אותו מהיסוד. הוא כבר לא אותו מיליארדר יפה תואר, אלא אדם שנגרם לו נזק נפשי ואשר כנפיו המתכתיות משקפות את תאוותו החדשה לדם. תאווה זו משולהבת כאשר וורן מנסה לחפש אחר קנדי סאות'רן, אך הוא מגלה שהיא נעלמה. עוד הוא לומד, שקנדי גילתה את כל סודותיו של הודג' (בעיקר המעילה בהונו של וורן כדי לממן את פעילותה של קבוצת שונאי המוטאנטים "הזכות"). היא נחטפה ועברה ניתוח לכריתת אונה כדי לשמור על שתיקתה. בעימות שהתרחש בין הודג' לוורן, הודג' רוצח את קנדי בעלת הניוון המוחי מול עיניו של וורן. כתגובה, וורן עורף את ראשו של הודג' (בהמשך מתברר כי הודג' ערך עסקה עם שדים בתמורה לאלמותיות).[16] וורן - שהוכר עד כה כ"מוות" ו"המלאך האפל" - מקבל על עצמו לבסוף זהות חדשה כארכאנג'ל ומצטרף לקבוצת אקס פקטור במהלך אירועי "אינפרנו".[17]

לאחר אירועי "אינפרנו" והרפתקה בחלל עם חבריו לקבוצה, וורן פוגש את שרלוט ג'ונס, קצינת משטרת העיר ניו יורק ואם חד הורית, בה הוא מתאהב. הייתה זו שרלוט שעזרה לקבוצת אקס פקטור לשחרר את וורן משליטתה של כת ערפדים כמעט-אלמותיים. עצם הגילוי כי וורן בחיים הופך לידיעת הכלל, והוא משתלט מחדש על נכסי משפחתו ומרוויח את הונו בחזרה. מעט לאחר מכן, קבוצת אקס פקטור מצטרפת חזרה לקבוצת האקס-מן בעקבות הבסתו של מלך הצללים באי מיואר.[18]

אנג'ל בשנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שהצטרף מחדש לאקס-מן, מזגו הקדורני של ארכאנג'ל פוחת, וג'ין מגלה לו שכנפיו פועלות מתוך תאוותו הפנימית של וורן לאלימות.[19] סיבה זו, יחד עם עריפת ראשו בשוגג של מנהיג החזית לשחרור המוטאנטים, גורמת לעננה הכבדה שרובצת על וורן מאז שהשיג את כנפיו החדשות. מערכת יחסיו עם שרלוט ג'ונס נפגעת, וזאת משום שוורן החל לצאת עם חברת האקס-מן פסיילוק. בניסיון להשאיר את ימיו האפלים מאחוריו, וורן מוציא לפרישה את תלבושת הזהות "מוות" לטובת התלבושת הכחולה-לבנה שמגנטו העניק לו.

לאחר שסייברטות' הוציא את מעיה של פסיילוק במהלך ניסיון מילוט, וורן והאקס-מן מאתרים אותו ולוכדים אותו בשנית, לא לפני שסייברטות' פוגם בכנפיו המתכתיות של וורן. עם הזמן, הנזק לכנפיו מתפשט. בסופו של דבר, הכנפיים המתכתיות מתנפצות לחלוטין ומתגלה כי כנפי הנוצות שלו גדלות מחדש מתחתן והן אלה ששברו את המתכתיות מבפנים.[20] מצביא המלחמה המצרי אוזימנדיאז מגיע ומגלה לו שהוא אכן הנבחר של אפוקליפס. אנג'ל מקבל חזרה את כוחותיו המקוריים, אך הוא עדיין מופיע עם צבע עור כחול.

אנג'ל נוכח יחד עם חבריו לקבוצה כאשר מגנטו חושף בפני כולם את מעשיו הנפשעים של גמביט בטבח המוטאנטים. הקבוצה מתפרקת וממשלת ארצות הברית פושטת על אחוזת אקסבייר. וורן מנדב את כספו ומשתלט על החברה של משפחתו כדי לעזור לקבוצה להמשיך לפעול ללא סיוע ממשלתי. בעקבות אירועי "התריסר", אנג'ל חוזר לקבוצה והכנפיים שלו עוברות מוטציה - הן הופכות לכנפיים עשויות מאור. בנוסף, ידיו מקבלות מראה טופרים והוא מקבל כוחות ריפוי. הוא מוצא שפסיילוק נפרדה ממנו והחלה במערכת יחסים עם ניל שאארה, המוטאנט שנטל את זהות ת'אנדרבירד השלישי.

כשרוג עוזבת את האקס-מן כדי להצטרף לקבוצתה של סטורם, "אקסטרים אקס-מן", אנג'ל מקודם לתפקיד המנהיג בשטח של האקס-מן. קבוצתו של אנג'ל נלחמת נגד "כנסיית האנושות", קבוצת שונאי מוטאנטים, וכן באחוות המוטאנטים שבהנהגתה של מיסטיק. הוא נקלע לרומן משולש עם פייג' גאתרי וסטייסי אקס. במהלך קרב עם טום קאסידי השחור, אנג'ל חוזר למצבו הנורמלי שלפני הפיכתו ל"מוות" - עורו חוזר לצבעו הרגיל כאשר קאסידי מנסה לשאוב את כוח החיים ממנו.[21] כוחות הריפוי שלו מתפתחים שוב, בתואנה כי דמו מכיל סגולות ריפוי.

השמדה, מלחמת-עולם הענק הירוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערכים מורחבים – בית אם, מלחמת-עולם הענק הירוק

לאחר מותה של ג'ין גריי בידי מגנטו, וורן ופייג' נעדרים מהקבוצה לתקופה ממושכת. וורן מתחיל בפעילות צדקה בזנזיבר בקבוצה העונה לשם "מוטנטים ללא גבולות" (התייחסות ל"רופאים ללא גבולות") ועוזר למנוע הפיכה בעזרת מתלמדיו של פרופסור אקסבייר מהאי ג'נושה, אקסקליבר.[22] בהמשך, אנג'ל מביים את אובדן כנפיו כדי ללכוד רוצח סדרתי מעוות שמשתמש בכוחותיו כדי לרצוח מוטאנטים לשעבר.[23]

למרות שהוא איננו חבר פעיל באותה עת בכל קבוצה שהיא, וורן חובר לשאר חברי האקס-מן המקוריים שעדיין נותרו בחיים - סייקלופס, אייסמן וחיה - במשימה כדי לעצור את בישופ מללכוד את 198 המוטאנטים העריקים שנותרו בעולם.

בהמשך, אנג'ל מצטרף לחברי "האלופים" הרקולס, נאמורה ואמדאוס צ'ו כדי להרגיע את הענק הירוק שיצא למסע הרס.[24] הוא מגלה שאמדאוס צ'ו פרץ לחשבונות הבנק של וורן וגנב מאות מיליוני דולרים ממנו מתוך מאמץ לעצור את הענק.

תסביך משיח, אנו עומדים מופרדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – אקס-מן: תסביך משיח

אנג'ל הוא חלק מהקבוצה שחוקרת את לידתה של מוטאנטית חדשה באלסקה. במלחמה המתחוללת בין קבוצות האקס השונות על חזקתה של התינוקת, אנג'ל מוצא את עצמו נלחם נגד קבוצות "השוליות" ו"המשוטטים" של מיסטר סיניסטר. לאחר הקרב הסופי, אנג'ל עושה את דרכו לסן פרנסיסקו, כדי להפגש עם אייסמן, וורפאת' וחפציבה ומגיע למקום שנראה כאילו שנות ה-60 מעולם לא הסתיימו. הוא יוצר קשר עם סייקלופס ואמה פרוסט ומבקש מהם סיוע לאחר שהתגלה שהמוטאנטית מרטיניק ג'ייסון בעלת הכוחות המנטליים אחראית לכך. אמה מצליחה לשחרר אותם מהאשליה, ובקרב שהתרחש לאחר מכן אנג'ל מציל את ראש העיר של סן פרנסיסקו. ראש העיר מודה להם על עזרתם ומציעה להם להעביר את בסיס מבצעם לסן פרנסיסקו.

ארכאנג'ל חוזר[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנג'ל מותקף באכזריות בידי וולפסביין שטופת המוח. במהלך ההתקפה, וולפסביין קורעת בפראות את כנפיו של אנג'ל מעליו ונמלטת כשהכנפיים ברשותה.[25] אליקסיר מגלה כי הכנפיים הן עדיין טכנו-אורגניות ואינן יכולות להירפא. וולפסביין מעבירה את הכנפיים לקבוצת "המטהרים" של ויליאם סטרייקר, שמחפשת אחר המרכיב הטכנו-אורגני של אפוקליפס כדי לשדרג את סוכניה ולתת להם כנפיים מתכתיות כמו לארכאנג'ל. בינתיים, אליקסיר מרפא את פצעיו של אנג'ל, אך אינו יכול לגדל מחדש את כנפיו. מאוחר יותר, וורן עובר מספר התקפים מכאיבים שלא רק מגדילים באופן מסתורי את כנפיו, אלא גם הוא עובר שינוי צורה חזרה לאישיותו של ארכאנג'ל/"מוות", כולל עור כחול ומדים טכנו-אורגניים.

קבוצת אקס פורס מתקיפה את אנג'ל, שמבקש כי יקלו על כאבו על שאיבד את כנפיו ועל הפיכתו לארכאנג'ל.[26] אולם ברגע האחרון, ארכאנג'ל נמלט לתוך הלילה ומבקש לשאת נקמה נגד קבוצת המטהרים. הוא מגיע למפקדתם ורוצח את רובם בזעם ובדם קר. בסיום הקרב הוא חוזר למצבו הרגיל. הוא מעיר ללוגאן שעדיין הוא יכול להרגיש את כנפי המתכת בתוכו ושהן רוצות להשתחרר. לפי אליקסיר, שינוי הצורה של וורן הוא קבוע, לפיכך הוא מסוגל לשנות את צורתו חזרה לארכאנג'ל ולסירוגין אם ירצה.[27]

כדי להבין מה קרה גם לוורן וגם לוופסביין, שניהם מוחזקים בחדר אחד, וריין נאלצת להתבונן בו. עצם מראהו בלבד גורם לה להפוך שוב לרצחנית, והיא מנסה לקרוע את כנפיו מעליו בשנית. כתגובה על מעשה האלימות כלפיו, וכן מתוך פחד שכנפיו יקרעו ממנו פעם נוספת, וורן משנה את אישיותו לארכאנג'ל האלים. מנקודה זו ואילך, וורן לוקח תפקיד חבר כפול בקבוצות האקס-מן ואקס פורס, אם כי סייקלופס אוסר עליו לגלות לאחרים על שובם של כוחותיו כארכאנג'ל. אולם, וורן נאלץ לשנות את צורתו לארכאנג'ל כדי להשמיד מפלצת זועמת המאיימת על צוות המדע של חיה, "מועדון אקס". חיה כועס על כך שוורן לא אמר לו שאישיותו האפלה חזרה, והדבר גורם למתחים בין שני החברים הוותיקים. אנג'ל יודע שגילוי הדבר בפני חיה יחשוף את קיומה של אקס פורס, שסייקלופס הקים אותה מחדש כצוות תקיפה סודי, וכן יסיים את כהונתו של סייקלופס כמנהיג.

סאגת המלאך האפל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסאגת המלאך האפל, אישיות ארכאנג'ל של וורן משתלטת עליו סופית והוא מתכנן להפוך ליורשו של אפוקליפס ולקחת עמו צבא שישמיד את האנושות.[28] בסיום הסיפור, ארכאנג'ל נדקר בחזה עם זרע החיים ונהרג לכאורה. לאחר השמדת המצודה של אפוקליפס, וורן נראה לצד חברי אקס פורס. פסיילוק נדהמת לגלות אותו חי וחופשי מהשפעתו של אפוקליפס, רצה לקראתו ומחבקת אותו. באותו רגע, וורן אומר לה שהוא אינו יודע מי היא, ונראה כי יש לו אמנזיה. יש לציין כי צבע עורו של וורן כעת רגיל אך הוא שמר על כנפיו המתכתיות.[29]

מוות ואישיות חדשה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות סאגת המלאך האפל, התגלה כי וורן אכן מת, וכי את גופו מאכלסת אישיות חדשה. הוא איבד בעלות על תעשיות וורתינגטון והפך לתלמיד בבית הספר של וולברין. אישיות חדשה זו - על אף ששמרה על זהותה כוורן וורתינגטון השלישי וזהות אנג'ל - מנסה לעשות את כל המאמצים להשתלב, ואין לה ככל זיכרון מוורן המקורי ומחבריו הקרובים.[30] אישיות חדשה זו הייתה תמימה כילד והאמינה שהיא אכן מלאך שומר, על ידי ניסיון ריפוי רגליו הפגועות של וולברין ומעוף לגן עדן.

בקרב נגד האוונג'רס, וורן עזב את בית הספר עם בובי ורייצ'ל סאמרס כדי לעזור לחבריו המוטאנטים. לאחר הקרב הוא עזר להם להתמודד מול סייקלופס אחוז הדיבוק בכוח הפניקס, ומאז נדמה שזיכרונותיו חזרו במלואם.

מארוול החדשה והשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כחלק מהרצת "מארוול החדשה והשונה" שלאחר המלחמות הסודיות של שנת 2015, וורן חזר באופן מסתורי לאישיותו האפלה של ארכאנג'ל והופיע בקבוצת האקס-מן החדשה של מגנטו, מתוך מטרה להגן על גזע המוטאנטים בכל מחיר. מוחו השתנה אף הוא, וכעת הוא טורף חרישי וחסר מחשבה שנשלט בידי פסיילוק.[31]

אנג'ל מזמן העבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנג'ל
אנג'ל, כפי שהופיע על עטיפת החוברת Unbelievable Gwenpool #14 מיוני 2017, אמנות מאת פרנצ'סקו מטינה.
אנג'ל, כפי שהופיע על עטיפת החוברת Unbelievable Gwenpool #14 מיוני 2017, אמנות מאת פרנצ'סקו מטינה.
סוג גיבור-על
הוצאה לאור מארוול קומיקס
הופעה ראשונה All-New X-Men #1
(ינואר 2013)
הופעה אחרונה Extermination #5
(פברואר 2019)
יוצרים בריאן מייקל בנדיס
סטוארט אימונן
גילום הדמות בן הארדי, "אקס-מן: אפוקליפסה"
מידע
שם אמיתי וורן קנת' וורתינגטון השלישי
סטטוס לא פעיל
מקום לידה Centerport עריכת הנתון בוויקינתונים
מקצוע טרוריסט, גיבור-על, איש עסקים, נבל-על
כוחות תעופה, החלמה מואצת עריכת הנתון בוויקינתונים
חבר לשעבר בקבוצה אקס-מן, אקס-מן הצעירים
דמויות קשורות
אויבים אפוקליפס, Cameron Hodge עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אקס-מן החדשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כשחיה נוסע בזמן לעבר כדי לגייס את חמשת האקס-מן המקוריים במטרה לעצור את סייקלופס מלבצע רצח עם מוטאנטי, אנג'ל מזמן העבר מלווה את חבריו לקבוצה לתוך זמן העתיד, אך ברואו את פועלו של סייקלופס בהווה הוא מעדיף לחזור לזמן העבר מאשר להישאר בהווה מעוות. אפילו אחרי שחבריו לקבוצה בוחרים להישאר עד אחרי שיצילו את קו הזמן העתידי,[32] אנג'ל מביע סקרנות לגבי הקורות אותו בעתיד, וזאת משום שאף הסבר לא ניתן למצבו הנוכחי.[33] יום למחרת, אנג'ל מזמן ההווה אשר נולד מחדש פוגש באנג'ל הצעיר, ששואל אותו מדוע יש לו כנפיים מתכתיות. מקבילו העתידי אינו עונה לכך, ומזמין את הצעיר לעוף איתו בשמיים.[34] בזמן שהם מעופפים בשמי העיר ניו יורק, השניים נתקלים במתקפה של הידרה על מגדל האוונג'רס. ביחד, הם מצליחים להתגבר על הטרוריסטים וללכוד את מאדאם הידרה.[35]

הצטרפות לסייקלופס וקבלת כנפיים קוסמיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תיסכולו של אנג'ל הצעיר גובר מאחר שראה מה קרה לו בזמן העתיד. הוא עורק מבית הספר לצעירים מחוננים ע"ש ג'ין גריי וחובר לקבוצתו העריקה של סייקלופס מהעתיד.[36] לאחר קרב האטום, שאר האקס-מן הצעירים מצטרפים אליו לקבוצה, למעט סייקלופס הצעיר, שמצטרף לאביו קורסאייר בקבוצת סטארג'אמרס. וורן מתחיל במערכת יחסים רומנטית עם לורה קיני. מאוחר יותר, אקס-מן הצעירים משתגרים ליקום אולטימייט מארוול, והם פוגשים בבנו של וולברין ובקבוצת אולטימייט אקס-מן.[37] במהלך החיפוש אחר המערבולת השחורה בחלל יחד עם שומרי הגלקסיה, וורן הצעיר מקבל כוחות קוסמיים וזוג כנפי קסם עשויות אור. כשלורה שואלת אותו מדוע סיכן את חייו בשביל לקבל כוחות חדשים, הוא אומר לה שעל ידי כך ששינה את עצמו הוא מקווה שישנה את עתידו וימנע בכך את הפיכתו לארכאנג'ל.[38]

כוחות ויכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כוחו המוטאנטי העיקרי של אנג'ל/ארכאנג'ל הוא תעופה באמצעות מוטות כנפי נוצות גדולים. לכנפיים שלו חוזק על-אנושי, ומבנה השלד שלהן גמיש ביותר, מה שמאפשר לוורן להצמיד את הכנפיים לגב ובכך להסתירם מעיני כל. עצמותיו חלולות, והגוף שלו צורך מזון בצורה יעילה יותר מאדם רגיל. כתוצאה מכך, כל יכולותיו מוגברות, ביניהן כוח, מהירות, סיבולת, רפלקסים וחושי השמיעה והראייה. מרכיבים באנטומיה שלו זהים לאלה של ציפורים. עיניו החדות מסוגלות לעמוד בפני רוחות במהירויות גבוהות. לוורן יש יכולת על-אנושית לנשום במהירויות גבוהות ובגבהים שונים, וכן להתמודד עם הטמפרטורות הנמוכות שבהם. כנפיו הן כה חזקות עד שהן מסוגלות לשבור ידיים או רגליים של בן אנוש רגיל, או להטיח אותו לקיר.

בכללי, וורן עף בגובה שמתחת לפני העננים, אם כי הוא יכול לדאות לגובה רב יותר בקלות יתרה. כחבר בקבוצת אקס-מן, וורן עבר אימונים בידי צ'ארלס אקסבייר בתעופה בשטח סגור והפגין קואורדינציה ושיווי משקל גבוהים מהרגיל. אנג'ל הוא גם לוחם מיומן בקרב פנים-אל-פנים. כאשר יצא עם פסיילוק, וורן למד גם אמנויות לחימה. בין היתר, הוא קיבל הכשרה מדמויות כוולברין, האלמנה השחורה והרקולס.

כאשר אנג'ל נחטף בידי אפוקליפס, הוא עבר שינוי צורה וכנפיו הוחלפו בכנפי מתכת, שמסוגלות לירות נוצות מתכת כקליעים. לוורן גם קיימת מוטציה משנית, והיא יכולת ריפוי על ידי ערבוב דמו עם דמם של אחרים, כל עוד יש להם סוג דם דומה. מוטציה משנית זו מרמזת כי אנג'ל הוא צאצא של מוטאנטים הקרויים בשם "שרפים". הוא כמעט חסין בפני פגיעות כיוון שכוח הריפוי שלו זורם בדמו. באמצעותו, וורן מסוגל לרפא עצמות שבורות תוך מספר ימים. בנקודה מסוימת, וורן מותקף באכזריות וכנפיו נקרעות מעליו. כוח הריפוי שלו לא מצליח לעבוד, ולכן המוטאנט אליקסיר מרפא אותו במקום. מתגלה כי הטכנולוגיה השמיימית שהוענקה לו בידי אפוקליפס מנעה מאליקסיר לרפא גם את כנפיו הפגועות. בהמשך, הן מתחדשות מעצמן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אנג'ל בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Psylocke & Archangel: Crimson Dawn #1-4, August-November 1997
 2. ^ Giant Size X-Men #1, May 1975
 3. ^ The X-Men #94, August 1975
 4. ^ Champions #1-3, October 1975-February 1976
 5. ^ Uncanny X-Men #138, October 1980
 6. ^ Uncanny X-Men #148, August 1981
 7. ^ Uncanny X-Men #169-170, May-June 1983
 8. ^ X-Factor #1, February 1986
 9. ^ X-Factor #10, November 1986
 10. ^ Thor #373-374, November-December 1986
 11. ^ X-Factor #14, March 1987
 12. ^ X-Factor #15, April 1987
 13. ^ X-Factor #18, July 1987
 14. ^ X-Factor #17, June 1987; X-Factor #21, October 1987
 15. ^ X-Factor #25, February 1988
 16. ^ X-Factor #34, November 1988
 17. ^ X-Factor #36, January 1989
 18. ^ X-Factor #69-70, August-September 1991, Muir Island Saga
 19. ^ Uncanny X-Men #293, October 1992
 20. ^ Uncanny X-Men #338, November 1996
 21. ^ Uncanny X-Men #412, November 2002
 22. ^ Excalibur Vol.2 #11-12, May-June 2005
 23. ^ Generation M #5, May 2006
 24. ^ Incredible Hulk Vol.2 #107, August 2007
 25. ^ X-Force Vol.3 #4, July 2008
 26. ^ X-Force Vol.3 #5, August 2008
 27. ^ X-Factor Vol.3 #6, September 2008
 28. ^ Uncanny X-Force #11-16, August-December 2011
 29. ^ Uncanny X-Force #18, February 2012
 30. ^ Wolverine and the X-Men #4, March 2012
 31. ^ Uncanny X-Men Vol.4 #1
 32. ^ All-New X-Men #1, January 2013
 33. ^ All-New X-Men #5
 34. ^ All-New X-Men #6
 35. ^ All-New X-Men #8
 36. ^ All-New X-Men #8-10, May-June 2013
 37. ^ All-New X-Men #31-36
 38. ^ All-New X-Men #40