וולי וסט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הפלאש
Wally West
Titans Vol 3 1 Textless Variant.jpg
הפלאש וולי ווסט, כפי שהופיע על עטיפת החוברת Titans Vol.3 #1 מספטמבר 2016, אמנות מאת מייקל טרנר.
סוג גיבור-על
מוציא לאור DC קומיקס
הופעה ראשונה כקיד פלאש:
The Flash #110
(ינואר 1960)
כפלאש:
Crisis on Infinite Earths #12
(מרץ 1986)
לאחר פלאשפוינט:
Justice League Vol.2 #50
(יולי 2016)
יוצר/ת ג'ון ברום, קרמיין אינפנטינו
שחקן/ית קיינן לונסדייל (יקום החץ)
מידע
שם אמיתי ואלאס רודולף "וולי" וסט
כינויים מאיץ השני, קיד פלאש, קיד לנטרן
סטטוס פעיל
כוחות מהירות-על הודות לכוח המהירות הבין-ממדי, יכול לרטוט דרך חפצים ולגרום להתפוצצותם, מסע בזמן.
כקיד לנטרן:
טבעת הכוח של הפקחים הירוקים.
חבר הטיטאנים
חבר לשעבר ליגת הצדק
הטיטאנים הצעירים
חיל הפקחים הירוקים
דמויות קשורות
משפחה רודי ומארי וסט (הורים)
אירה וסט (סב)
איריס וסט אלן (אחות)
בארי אלן (דוד מצד האם)
לינדה פארק (אשה)
ג'יי ואיריס וסט (בנים תאומים)

וולי וסטאנגלית: Wally West) הוא דמות בדיונית של גיבור-על המופיעה בחוברות הקומיקס פלאש ביקום DC Comics. דמותו הופיעה לראשונה כקיד פלאש בחוברת The Flash #110 מדצמבר 1959, ונוצרה על ידי צמד הכותבים רוברט קניגר וג'ון ברום והמאייר קרמיין אינפנטינו.

וולי ווסט הוא השלישי ליטול את זהותו של פלאש (פלאש מכד"א 2, רוורס פלאש וזום), לאחר שהפלאש מתור הכסף בארי אלן מת באירועי המשבר בעולמות האינסופיים של שנת 1986. כקיד פלאש, ווסט היה חבר בקבוצות הטיטאנים הצעירים וליגת הצדק בין היתר.

דמותו של וולי ווסט מדורגת במקום השמיני ברשימת מאה גיבורי העל הגדולים, לפי אתר IGN.[1] את דמותו של וולי וסט מגלם בסדרת הלייב אקשן "הפלאש" השחקן קיינן לונסדייל.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיד פלאש[עריכת קוד מקור | עריכה]

וולי ווסט הוא אחיינו של בארי אלן מנישואין לאייריס ווסט אלן. לאחר שביקר במעבדת המשטרה בה עבד בארי בעיר סנטרל סיטי, תאונת מעבדה דומה לזו שקרתה לדודו התרחשה בשנית, ושטפה את וולי בכימיקלים. ווסט ניחן כעת בכוחות דומים לאלה של בארי. הוא עוטה העתק לחליפתו של הפלאש והופך לשותפו הצעיר קיד פלאש. עיצוב החליפה השתנה בחוברת The Flash #135 משנת 1963 כדי שהיא תהיה שונה יותר מבחינה ויזואלית - האדום הוחלף בתלבושת המורכבת בעיקר מצהוב, רגליים וכפפות אדומות, וסמל ברק אדום. נוסף על השתתפותו בכותרי הפלאש, ווסט גם הופיע כחבר בטיטאנים הצעירים החדשה. מאוחר יותר, הוא הודבק במחלה מסתורית - ככל שישתמש יותר בכוחותיו, כך גופו ימות מהר יותר. הדבר גרם לפרישתו בטרם עת מלחימה בפשע.

הפלאש[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך המשבר בעולמות האינסופיים, בארי הקריב את חייו כדי להציל את כדור הארץ. וולי, שלא היה מודע לכך, עזר לגיבורי-העל נגד כוחותיו של אנטי-מוניטור. בקרב האחרון נגדו, הוא הוכה באנרגיית אנטי-חומר שגרמה לנסיגת מחלתו. בסיומו של הקונפליקט, ווסט נטל את זהותו של הפלאש ואת תלבושתו.

החלטת החברה לערוך שינויים מרחיקי לכת ביקום DC ראו מספר שינויים בדמותו של פלאש החדש. ווסט היה פלאש פחות חזק מקודמו, כך למשל, בעוד בארי אלן היה מסוגל לרוץ במהירות האור, ווסט רץ במהירות שגבלה במהירות הקול. כמו כן, הדמות הייתה צריכה לאכול כמויות רבות של אוכל כדי לחדש את חילוף החומרים שלה.

בכרך שני שהחל בהרצה בשנת 1987, דמותו של ווסט זכתה בלוטו וצברה סכום עתק שהעניק לו אורח חיים נהנתני למדי עד לחוברת The Flash Vol.2 #62. שנות ה-90 של המאה ה-20 ראו שינוי לתלבושתו המקורית של הפלאש, כאשר חגורתו עשויה כעת מצמד ברקים המתחברים לצורת "V", הסרת הכנפיים ממגפיו, שינוי החומר ממנו עשויה החליפה וזוג עדשות לבנות המרכיבות את מעטה הראש. שימוש מודרני בעיצוב החליפה הזו נעשה בסדרת הטלוויזיה "הפלאש".

עימות עם נבל-על אלים בשם איאוברד ת'ון - הפלאש ההפוך הראשון מתור הכסף, כמו גם לעידוד מצידו של מקס מרקורי, גרם לוולי ווסט לדחוף את כוחותיו אל מעבר לגבולותיהם ולמחסום הפסיכולוגי שמנע בעדו לעבור אותן. כדי למנוע מעצמו באמת "להחליף" את בארי ולהיות שווה ערך אליו מתוך כבוד אליו, ווסט הגביל את מהירות ריצתו. אך הייתה זו התרברבותו של ת'ון שהוא זה שיהפוך לפלאש האמיתי שגרמה לשבירת מחסום זה מכיוון שווסט חשש יותר מכך שת'ון הנבל יחליף את בארי. לאחר מאורע זה, הוא היה שווה ערך לבארי מבחינת מהירות, אולם עדיין לא יכול היה לשלוט ביכולות הרטט של מורהו הרוחני.

הכותב מארק וייד הרחיב על כוחותיו של ווסט והציג את כוח המהירות - מקור אנרגיה ששימש כהסבר פסבדו-מדעי לכוחותיו ולכוחותיהם של מאיצים נוספים ביקום DC. רעיון זה שימש כבסיס להגברת יכולותיו של ווסט. הדמות יכלה כעת להשאיל מהירות לחפצים ולאחרים וליצור תלבושת היישר מאנרגיית כוח המהירות. כוחות מקוריים כמו רטט דרך חומרים מוצקים חזרו לשימוש.

שנות ה-2000 בכתיבתו של ג'ף ג'ונס ראו את הצגתו של הפלאש ההפוך זום, עשו שימוש נרחב יותר בקבוצת הנבלים ואת נישואיו של ווסט לחברתו משכבר ימים לינדה פארק. צניחת מכירות החוברות הביאו למספר שינויים נוספים בסדרת הכותרים. יצירתו של המשבר האינסופי הביאה לעזיבתם של ווסט ומשפחתו למציאות חלופית, כאשר בארט אלן היה לרביעי לנטול את זהותו של הפלאש, והוביל סדרת כותרים חדשה בשם The Flash: The Fastest Man Alive. תגובות ראשוניות לדמות זו היו מעורבות, ובארט נהרג לאחר 13 גליונות בלבד. הוחלט כי דמותו של וולי ווסט תוחזר, וסיפור הקרוסאובר "סאגת הברק" בין הקבוצות ליגת הצדק וחברת הצדק של אמריקה הביאה לחזרתם של ווסט ומשפחתו, אשר התבגרו בכמה שנים. הופעתו הבאה של הפלאש הייתה בחוברת All-Flash #1 משנת 2007, והיא חיפשה נקמה על אלה האחראים למותו של בארט אלן. המשך הרצתו של כרך שני עקב את הסיפור, החל מחוברת מספר 231. בד בבד עם הרפתקאותיו כפלאש, וולי ווסט היה צריך לעזור בגידולם של זוג תאומים בעלי כוחות-על, להיאבק בקצב הזדקנות מואץ, אי-יכולתו לשמור על עבודה יציבה וחוסר אמונתם של חברי הליגה בגיוסם של התאומים הצעירים כחברים. הסדרה בוטלה בחוברת 247 (פברואר 2009).

באירועי המשבר האחרון, וולי ווסט אוחד בשנית עם בארי אלן, שחזר לחיים. תלבושתו עוצבה מחדש בידי המאייר אית'ן ואן סקייבר, שהבדיל אותה מזו של אלן. צבעה האדום של החליפה היה כהה יותר, והיא שמרה על העיצובים המקוריים של חגורה בצורת V, עדשות לבנות ומגפיים ללא כנפיים. סמל הברק עוצב מחדש כדי לדמות את הסמל מליגת הצדק: סדרת האנימציה.

במציאות שלאחר אירועי פלאשפוינט, וולי ווסט מופיע כאחיינה של איריס וסט, והוא מקבל גישה לכוח המהירות לאחר מותה של גרסה שלו מן העתיד. וולי וסט שלפני אירועי "פלאשפוינט" הופיע בחוברות "לידה מחדש". לאחר אירעי פלאשפוינט הוא נכלא בכוח המהירות, ויצא לאחר שחש בנוכחותה של ישות האחראית ליצירתו של יקום DC חדש ולהסרתו של עשור מההיסטוריה. הוא הרכיב קבוצה חדשה של הטיטאנים במטרה לזהות את הישות ולהחזיר את היקום לקדמותו.

כוחות ויכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

וולי ווסט מסוגל לרוץ במהירות-על וכן לשלוט בקצב בו גופו רוטט. הוא מקבל את מהירותו ישירות מכוח המהירות - מקור אנרגיה בין-ממדי בלתי מוסבר, ממנו שואבים המאיצים השונים את כוחותיהם (בהבדל מג'יי גאריק, שהיה על-אנושי מטבעו ויכול היה לרוץ במהירויות גבוהות גם ללא עזרת כוח המהירות). שיתוף המהירות בין המאיצים השונים מאפשר את השאלת ושאילת הכוחות וכן ספיגת אנרגיה קינטית. ווסט גם היה מסוגל ליצור לעצמו תלבושת מכוח המהירות, בשעה שמאיצים אחרים השתמשו בחליפות משלהם. לאחר שלמד לווסת את מהירותו בעקבות מחסום פסיכולוגי, ווסט הוא המהיר ביותר מבין כל הפלאשים, ומהירותו הגבוהה מאפשרת לו לנסוע בזמן.

כמו הפלאשים האחרים, גם וולי ווסט מוקף בהילה שחסינה בפני חיכוך והיווצרות חום הנגרמים ממהירויות-העל שלו. עקב קשרו לכוח המהירות, המחדש אותו ללא הרף, ווסט מסוגל לרוץ לתקופות זמן ממושכות וללא צורך במנוחה, כשלמעשה הוא ניזון מכוח המהירות ולא מהאנרגיה שגופו מייצר. למרות זאת, עקב חילוף החומרים המואץ שלו, עליו לאכול כמויות אדירות של מזון כדי לספק את כמות האנרגיה הנחוצה לרוץ במהירויות שהוא רץ.

באמצעות יכולותיו, וולי מסוגל לרוץ על מים, ליצור מערבולות אויר עוצמתיות בעזרת ידיו או גופו, ולרטוט במהירויות מסחררות שהופכות אותו לבלתי נראה. עקב קשרו לכוח המהירות, חפצים דרכם הוא עובר יכולים להתפוצץ לאחר מגע עימם כאשר הם הופכים לבלתי יציבים. יכולת זו אפקטיבית בעת קרב.

במדיות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

וולי וסט הוא הברק שמופיע בסדרת האנימציה "ליגת הצדק" מבית האחים וורנר בה הוא מהווה את אחד משבעת המייסדים של קבוצת גיבורי-העל של DC קומיקס הכוללת את סופרמן (קלארק קנט), באטמן (ברוס ויין), וונדרוומן (הנסיכה דיאנה), הצייד ממאדים (ז'ון ז'ונס), הפקח הירוק (ג'ון סטיוארט) והוקגירל (שיארה הול). וולי וסט הוא החבר הפחות רציני של הצוות והבדחן של הקבוצה המרבה להעיר הערות שנונות ומצחיקות ומשמש כאתנחתא קומית. בהמשך הסדרה הוא מתגבר ונהייה רציני יותר, אך עדיין נשאר בדחן. בקרב האחרון נגד לקס לות'ר וברייניאק ממלא וסט תפקיד מרכזי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

DC קומיקס
דמויות
סופרמן ג'ימי אולסןלאנה לאנגלויס לייןסופרבויסופרגירלסטילפרי וייטביזארוברייניאקגנרל זודדארקסיידדומסדייהמכחידלקס לות'רמונגולמטאלומיסטר מקסיזפטלקסופרבוי פרייםסייבורג סופרמן
באטמן
(דמויותסיפורים)
אלפרד פניוורת'באטגירלבאטוומןג'יימס גורדוןדמיאן וייןהעטלף השחורהציידתנייטווינגספוילרעזראלקאטוומןרוביןרובין האדוםאדם-עטלףאיש החידותאנרכיהבייןדדשוטדו-פרצוףהארלי קוויןהאשהברדס האדוםהג'וקרהדחלילהכובען המטורףהמסיכה השחורההפינגוויןהפיתוםמיסטר פריזסולומון גרנדיהוגו סטריינג'פויזן אייביפיירפלייפני חימרקילר קרוקראס-אל-גול
גרין לנטרן
(הספקטרום הרגשי)
אבין סוראיוןאלן סקוטאריסיהגאי גרדנרג'ון סטוארטג'יידהאל ג'ורדןחיל הפקחים הירוקיםחיל הפקחים הכחוליםסיימון באזקייל ריינרקילווגקרול פאריסשומרי היקוםאטרוסיטוסהקטור האמונדהיד השחורהחיל הפקחים האדומיםלארפליזנקרוןסינסטרופאראלקסקרונהשבט אינדיגו
פלאש בארט אלןבארי אלןג'וני קוויקג'יי גאריקוולי וסטמקס מרקוריג'סי צ'יימברסאברה קדברהאשף האוויראינרציהגורילה גרודגל חוםדוקטור אלכימיההחלילןזוםטופטריקסטרמאסטר המראותפרופסור זוםקפטן בומרנגקפטן קור
החץ הירוק ספידיהקנרית השחורהקונור הוקרוי הרפרמרליןקונסטנטין דרייקוןשאדוהרוזן ורטיגו
קפטן מארוול מרי מארוולקפטן מארוול הבןאדם השחורסובק
שונות אטוםאיש השעהאייקוןאנמי אייסאקווהלאדאקווהמןבוסטר גולדבושידוביסט בויברק שחורג'ונה הקסדוקטור מידנייטדוקטור פייתהוקגירלהוקמןהיצור מן הביצההנץ והיונההספקטרהצייד ממאדיםהשאלהוונדר גירלוונדר וומןוייבויילדקאטזטאנהחלוםמכשפתמיסטר טריפיקמירהסאנדמןסטארפיירסייבורגפיירסטורםקטאנהראבאג'ררייבןריק פלאגשרףאל דיאבלואמנדה וולרדת'סטרוקונדל סאבאג'לובוסטפנוולףפלסטיקצ'יטהקילר פרוסטקינג שארק
קבוצות-על
אירועים ביקום DC
שנות ה-30 אקשן קומיקס מס' 1 (אפריל 1938)
שנות ה-80 המשבר בעולמות האינסופיים (אפריל 1985) • האביר האפל חוזר (פברואר 1986) • באטמן: שנה ראשונה (פברואר 1987) • החץ הירוק: ציידי הקשת הארוכה (אוגוסט 1987) • הבדיחה ההורגת (1988) • מוות במשפחה (דצמבר 1988) • שחר הברקת (דצמבר 1989)
שנות ה-90 מותו של סופרמן (אפריל 1993) • נפילתו של אביר (אפריל 1993) • דמדומי הברקת (ינואר 1994) • שעת אפס: משבר בזמן (ספטמבר 1994) • קץ הממלכה (מאי 1996) • הלילה האחרון (נובמבר 1996) • ליל כל הקדושים הארוך (דצמבר 1996) • שטח הפקר (מרץ 1999)
שנות ה-2000 החץ הירוק: אשפת חצים (אפריל 2001) • זכות מלידה (ספטמבר 2003) • משבר זהות (יוני 2004) • גרין לנטרן: לידה מחדש (דצמבר 2004) • המשבר האינסופי (דצמבר 2005) • מלחמת חיל סינסטרו (אוגוסט 2007) • החץ הירוק: שנה ראשונה (ספטמבר 2007) • המשבר האחרון (יולי 2008) • סאגת ניו קריפטון (דצמבר 2008) • הקרב על הגלימה (מרץ 2009) • פלאש: לידה מחדש (אפריל 2009) • הלילה האפל ביותר (יוני 2009)
‏2010 ואילך היום הבהיר ביותר (מאי 2010) • מלחמת הפקחים הירוקים (מרץ 2011) • פלאשפוינט (מאי 2011) • מות המשפחה (אוקטובר 2012) • התכנסות (אפריל 2015) • מלחמת רובין (דצמבר 2015)
עיבודים למדיות נוספות
סרטי קולנוע באטמן (1966)סופרמןסופרמן 2סופרמן 2: הגרסה של ריצ'רד דונרסופרמן 3סופרמן חוזרבאטמן (1989)באטמן חוזרבאטמן לנצחבאטמן ורוביןבאטמן מתחילהאביר האפלעלייתו של האביר האפלגרין לנטרןהשומריםונדטהקונסטנטין
היקום הקולנועי של DC: איש הפלדהבאטמן נגד סופרמן: שחר הצדקיחידת המתאבדיםוונדר וומןליגת הצדקאקוומןשאזאםהג'וקרוונדר וומן 1984ציפורי הטרף
סדרות טלוויזיה
ואנימציה
לויס וקלארק: הרפתקאותיו החדשות של סופרמןסמולווילבאטמןבאטמן: האביר האפל חוזרבאטמן: מסכת התעתועיםבאטמן ומיסטר פריז: מתחת לאפסבאטמן: מתחת לברדס האדוםבאטמן - הסדרה המצוירתהבאטמןבאטמן הדור הבא: שובו של הג'וקרבאטמן: מתקפה על ארקהםהבן של באטמןבאטמן נגד רוביןבאטמן: דם רעבאטמן: הבדיחה ההורגתהברקליגת הצדק: סדרת האנימציההטיטאניםיחידת המתאבדים: כרטיס לעזאזלליגת הצדק - הדור הבאכוח הטיטאניםקונסטנטיןגות'האםלוציפרקריפטוןטיטאניםסיירת האבדון
יקום החץ: החץהפלאשאגדות המחרסופרגירלויקסן • (משבר בארץ-Xעולמות אחרים)
ורטיגו
כותבים ומאיירים: אד בניסג'ף ג'ונסאית'ן ואן סקייברמארק ויידג'ף לואבג'ף למיראלן מורפרנק מילרג'רי סיגלגייל סימוןביל פינגרבוב קייןג'ו שוסטר