Batman: Knightfall

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
באטמן: נפילתו של אביר
Batman: Knightfall
כריכת האוגדן הראשון Batman: Knightfall, Part One: Broken Bat, אמנות מאת מייק דאודטו הבן.
כריכת האוגדן הראשון Batman: Knightfall, Part One: Broken Bat, אמנות מאת מייק דאודטו הבן.
מידע קומיקס
יוצר דאג מנץ (כתיבה)
ג'ים אפארו (איור)
סוגה גיבור-על
קרוסאובר
תקופת פרסום מקורית אפריל 1993 – אוגוסט 1994 (כשנה)
סינדיקציה DC קומיקס
מסת"בחלק ראשון: עטלף שבור
ISBN 1-56389-142-5
חלק שני: השולט בלילה
ISBN 1-56389-148-4
חלק שלישי: סופו של אביר
ISBN 1-56389-191-3
באטמן: הבן האובד
ISBN 1-56389-334-7
ארץ מקור ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת המקור אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
מוציא לאור DC קומיקס עריכת הנתון בוויקינתונים
מספר החוברות נפילתו של אביר:
24
מסעו של אביר:
37
סופו של אביר:
10
נוספות:
19
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

באטמן: נפילתו של אביראנגלית: Batman: Knightfall, משחק מילים ל"רדת הלילה") היא קשת סיפור רחבת היקף בכותרי הקומיקס באטמן, שפורסמה בין אפריל 1993 לאוגוסט 1994 על ידי חברת DC קומיקס למשך 90 חוברות. הסדרה נכתבה על ידי כותבים כצ'אק דיקסון, ג'ו דאפי, אלן גראנט, דניס אוניל ודאג מנץ. קשת הסיפור נודעת באופן קולקטיבי כסאגת האביר, היות שהיא כוללת טרילוגיה של סיפורים - נפילתו של אביר, מסעו של אביר (Knightquest), וסופו של אביר (KnightsEnd).

הסיפור מתרחש במרווח זמן של כשישה חודשים. ברוס ויין סובל מתשישות רבה לאחר שרדף אחרי נבלי-העל הרבים שלו ששוחררו לחופשי מארקהם אסיילום, והוא מותקף ומשותק בידי ביין, גאון המחוזק בידי סופר-סטרואיד בשם "ונום". באטמן מוחלף בידי מתלמד בשם ז'אן-פול ואלי, שהופך לאלים ביותר ובלתי יציב ואשר מכתים את המוניטין של באטמן. לבסוף, ויין מחלים הודות לאמצעים על-טבעיים ותופס חזרה את מקומו כבאטמן.

קשת הסיפור הביאה להשלכות מרחיקות לכת, כיוון שהאמון אותו הרוויח באטמן ממשטרת גות'אם סיטי, מהציבור ומגיבורי-העל ביקום DC היה צריך להיבנות מחדש. בנוסף, ויין מבין את הסכנה - ואת המעמסה - שבעבודה בגפו, מה שמוביל בסופו של דבר להקמתה של משפחת העטלף. מאורעות הסיפור מביאים גם להתפטרותו של משרתו הנאמן של ויין, אלפרד פניוורת'.

נלקחה כשנה כדי להשלים את קשת הסיפור "נפילתו של אביר", והיא פורסמה בשנות ה-2000 בצורת אוגדנים, אם כי "מסעו של אביר" לא נכלל באוספים אלו.

נכון ל-2014, "נפילתו של אביר" נכלל במקום 15 ברשימת 25 הרומנים הגרפים הגדולים של באטמן, לפי IGN.[1] עלילת הקומיקס סיפקה השראה לסרט הקולנוע "עלייתו של האביר האפל".

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבוא[עריכת קוד מקור | עריכה]

המבוא ל"נפילתו של אביר" החל עם הצגתן של שתי דמויות חדשות וחשובות לקשת הסיפור:

 • עזראל - ידוע בשם ז'אן-פול ואלי, שהוצג לראשונה בסיפור Batman: The Sword of Azrael שנמשך מאוקטובר 1992 לינואר 1993. ואלי, בוגר מכללת גות'אם, מגלה שהוא אומן מילדות באופן תת-הכרתי כמתנקש בידי מסדר דתי עתיק.
 • ביין - הוצג לראשונה בחוברת Batman: Vengeance of Bane מינואר 1993. ביין היה ילד יתום אוטודידקט וחסר רחמים, שגדל בכלא באי שבאמריקה המרכזית ועבר ללא רצונו ניסוי שהפך אותו לסופר-חייל. הוא נמלט מהכלא והחליט לגזול מגות'אם סיטי את ה"מלך" שלה, הבאטמן.

שתי הדמויות התווספו במהרה לכותרי באטמן החודשיים, כאשר עזראל היה לגיבור-על באימונים שלוחם לצד באטמן, וביין הוצג כנבל-על.

ההכנה ל"נפילתו של אביר" החלה בהרצתן של שש חוברות, בהן באטמן נמצא במשבר פסיכולוגי אישי ונאלץ להתמודד עם שובם של המסיכה השחורה וכנופייתו, עם רוצח מטורף בשם "ראש מתכת" ועם צלף שנשכר בידי מאפיונר כלוא להתנקש בחייו של המפקח גורדון. באטמן מתחיל להרגיש שהוא איבד את היתרון שלו, במיוחד לאחר שהוא נכשל בלכידתו של המסיכה השחורה. הוא גם מוצא שקשה לו לעשות מדיטציה ולהישאר בפוקוס. כבאטמן, הוא יוצר קשר עם סונדרה קינסולבינג, תרפיסטית הוליסטית, למטרת טיפול. הוא גם מורה לטים דרייק לאמן את ז'אן-פול ואלי בעבודת הבלשות כדי לעזור להם כבן ברית ובתקווה להסיר אותו כאיום לאחר ששטפו את מוחו. למרות שקיבל עצות מכל אלה הקרובים אליו, כולל ד"ר קינסולבינג, ויין מסרב לנוח וממשיך בחובתו האישית למרות מצבו המחמיר.

בהמשך, סטודנט צעיר מחפש להשתלט על העולם התחתון בעיר, והוא מתקיף תחנת משטרה בזמן שמצבו של ויין ממשיך להחמיר. ביין וחייליו צופים במתרחש, וביין מארגן מספר עימותים כדי להראות לבאטמן את כוונותיו, כמו למשל הפרעתו בקרב בין קילר קרוק ואיש החידות לבין באטמן, וכן הזרקת ה"ונום" באיש החידות. סדרת עימותים זו מובילה לפריצתו של ארקהם אסיילום בידי ביין, שחרור האסירים וציודם בנשק. בינתיים, רובין מוצא שהעבודה עם ז'אן-פול קשה הודות לאימוניו התת-הכרתיים האלימים ולמחסור בכישוריו החברתיים. בנוסף, ויין נסגר בפניו ואינו מאפשר לו לעבוד יחד עמו כבאטמן.

נפילתו של אביר[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת "נפילתו של אביר" מתחילה כאשר ביין משחרר אסירים מסוכנים מארקהם אסיילום, בית חולים לחולי נפש בגות'אם סיטי. ביין מודע לעובדה שהוא יפסיד לבאטמן אם יתמודד מולו ישירות, ולכן הוא מתכנן להחלישו על ידי כך שהוא מאלץ אותו להתמודד עם אויביו הקטלניים בו זמנית. בין האסירים נמנים הג'וקר, הדחליל, פויזן אייבי, הכובען המטורף, הפיתום ופיירפליי בין היתר. התרחיש יוצר קרע בין רובין לבאטמן, אשר מבקש ללא כל היגיון להתמודד לבדו עם האיום. בחוברות מאוחרות יותר, רובין אפילו שואל האם הוא עוד נחוץ כשותפו.

עם כל פושע שבאטמן כולא מחדש, הוא נחלש יותר ויותר. הצלתו של ראש העיר קרול מידי הג'וקר והדחליל לוקחת את באטמן לקצה גבולותיו המנטליים והפיזיים - מנת יתר מגז הפחד של הדחליל גורמת לו לחיות מחדש את רציחתו של ג'ייסון טוד, אותה הוא מחשיב לכישלונו הגדול ביותר. לאחר עימות זה, ביין עושה את צעדו ומתקיף את באטמן באחוזת ויין, כאשר גילה מבעוד מועד את זהותו הסודית. באטמן כה תשוש מתלאותיו עד כה, שהוא אינו מסוגל אפילו להגן על עצמו. ביין מכה בו ללא רחמים ולבסוף שובר את גבו על ברכו ולפיכך מותיר אותו נכה בארבעת גפיו. ביין נוטל את גופתו השבורה של ויין (שלבוש עדיין כבאטמן) לכיכר גות'אם וזורק אותו מגג בניין כדי להדגים לציבור את עליונותו. עם ניטרולו של באטמן, ביין משתלט על העולם התחתון של העיר.

לאחר תבוסתו, באטמן מגייס את עזרתה של ד"ר סונדרה קינסולבינג לשקם אותו, ומבקש מז'אן-פול ואלי לנטול את זהותו של באטמן כך שלגות'אם סיטי יישאר גיבור להגן עליה. טים דרייק מתווכח עמו שעל דיק גרייסון (רובין הקודם וכעת נייטווינג) לנטול את זהותו של באטמן, כיוון שהוא יותר מנוסה וכשיר מנטלית. ויין אומר שעל גרייסון מוטלות חובות משלו, ושהוא יטול את זהות באטמן רק כאשר באמת יהיה נחוץ (מאוחר יותר, גרייסון נוטר טינה על כך שלא נשאל). ההגיון מאחורי ההחלטה הזאת מתברר מאוחר יותר - הוא אינו רוצה שגרייסון יתמודד מול ביין לבדו. ואכן, ואלי מתמודד מול ביין ורק כפפותיו המיוחדות מצילות אותו ממוות.

לאחר מכן, קינסולבינג ואביו של דרייק נחטפים, וברוס ואלפרד עוזבים את הארץ כדי למצוא אותם - סיפור שממשיך ב"מסעו של אביר: החיפוש", בעוד המאורעות בגות'אם מתועדות ב"מסעו של אביר: מסע הצלב". ז'אן-פול ואלי מתגלה כבאטמן שונה אך לא מסוכן, עד אשר הוא נתקל בדחליל, שמשתמש בגז הפחד עליו. אי לכך, "המערכת" האחראית לתכנותו של ואלי משתלטת עליו כדי להילחם בגז הפחד, וואלי אינו יכול לנער מעליו את השפעתה. עד מהרה הוא הופך לפרנויד ויהיר. הוא מתמודד מול ביין עם חליפת באטמן משוריינת חדשה, שהיא שילוב בין חליפת באטמן הרגילה וזו של עזראל. הוא מנצח, ושובר את ביין מנטלית ופיזית. ואלי נאבק עם ההחלטה האם להרוג את ביין או למסור אותו לידי המשטרה, ולבסוף מחליט לכלוא את ביין בכלא בלאקגייט. הוא ממשיך לשמור על גות'אם לאחר הקרב, אך חוסר יציבותו הולכת וגוברת.

מסעו של אביר[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסע הצלב[עריכת קוד מקור | עריכה]

"מסעו של אביר: מסע הצלב" עוקב אחר זמנו של ז'אן-פול ואלי בגות'אם כבאטמן. הוא הופך לאלים ביותר ובלתי יציב מנטלית. הוא מסלק מעליו את רובין משום שהוא מאמין שגות'אם היא עיר כה אכזרית עד שאלימות היא הדרך היחידה שפושעים מבינים. במשך מספר גיליונות, רובין נחרד לגלות כשואלי מתקיף פושעים פשוטים באכזריות, לעיתים קרובות עם נשק וכמעט עד מוות. פרץ האלימות הזו של באטמן גורם למתחים בינו לבין מפכ"ל המשטרה ג'יימס גורדון, שמתחיל לא לסמוך ואפילו לפחד מבאטמן החדש. הוא מכיר לבסוף בעובדה שזהו לא אותו באטמן אותו הוא מכיר.

כל פעולותיו של ז'אן-פול מונחות על ידי "המערכת". במקרים רבים, רוחותיהם של אביו ומורו הרוחני סנט דיומא מנחים את דרכו, והוא נופל לתהומות השיגעון עד לסופה של הסאגה. הוא מעצב כל פעם מחדש את תחפושתו של באטמן, מוסיף גאדג'טים וכלי נשק קטלניים, טופרי מתכת, לייזר, באטראנגים חדים כתער ולהביור. ואלי מונע בידי הדחף להפוך לבאטמן טוב יותר מברוס ויין, במיוחד כאשר הוא מגלה שחוסר התעניינותו בעבודת בילוש גורמת לו להסיק מסקנות לא נכונות לגבי דמויות כקאטוומן (הוא חשב שהיא מעוניינת למכור גז עצבים לטרוריסטים, בעוד שהיא רצתה בסך הכל להיפטר ממנו כדי שלא יפגע באף אחד).

התנהגותו הבלתי מוסרית מגיעה לשיאה כשהוא נתקל ברוצח הסדרתי אבאטור, שמחזיק בקורבן חף מפשע בתא עינויים. ז'אן-פול נותן לאבאטויר למות במתכוון, ולפיכך גם גוזר את דין קורבנו למוות. מבין שאר הנבלים בהם נתקל ואלי היו מיסטר פריז, פני חימר, קאטוומן והג'וקר, כאשר השניים האחרונים היו היחידים שזיהו שלא מדובר בבאטמן המקורי.

החיפוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

"מסעו של אביר: החיפוש" עוקב אחר חיפושם של ברוס ויין ואלפרד פניוורת' אחר ג'ק דרייק וסונדרה קינסולבינג, אביו של רובין והפיזיותרפיסטית בה ויין התאהב בעת שיקומו. חקירתם מובילה אותם לקריביים ולבריטניה הגדולה. אחיה המאומץ של קינסולבינג, בנדיקט אספ, חטף אותה כדי להשתמש ביכולותיה הטלקינטיות בעלות יכולות הריפוי להרוג אנשים ממרחק. הוא מדגים את השיטה הזו לרצח המוני על כפר אנגלי קטן. כשויין מוצא את קינסולבינג, היא ואספ לכודים במאבק מוחות מתמשך. בשיאו של הקרב היא מרכזת את כל האנרגיה שלה כדי להביס את אספ, וכתוצאה מכך עמוד השדרה של ויין מחלים. אולם, הסמים שהיא אולצה לקחת נוסף לפרץ האנרגיה גורמים למוחה הטראומתי לפתח רגרסיה, וויין נאלץ לשים אותה בבית חולים פסיכיאטרי.

ויין עוזב לבסוף את אנגליה בחזרה לגות'אם, אך אלפרד נשאר באנגליה ואינו מעוניין לצפות בברוס מזיק יותר לגופו. הוא לא חוזר לגות'אם אלא לאחר שדיק גרייסון משכנע אותו לעשות כך.

סופו של אביר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ז'אן-פול ואלי רואה חזיונות של אביו המת, שתכנת אותו בלידתו להיות נשק קטלני. חזיונות אלו קוראים לואלי לנקום את מות אביו, והוא מחפש בכל רחבי גות'אם אחר רוצחו של אביו. למרות שהרוצח - קרלטון ליהא - כבר נתפס (בחוברת Sword of Azrael), מוחו של ואלי התעוות עד למידה שהוא אינו זוכר את המקרה. הוא מתחיל להאמין שגנגסטר מקומי בשם פן סלקירק, שהפך לסוחר נשק והשתלט על ארגונו של ליהא, הוא רוצחו של אביו. ויין חוזר לגות'אם ונפגש עם טים דרייק. למרות שז'אן-פול ואלי הפר את הוראותיו של ברוס להתקיף את ביין, ויין מתרשם מהתוצאות שהשיג. ברוס מחליט לפרוש ולתת לואלי להמשיך בנטל באטמן, אך כשהוא שומע מרובין את נסיבות מותו של אבאטויר, הוא מתחמק למערת העטלף ודורש מואלי לסגת מתפקידו. ז'אן-פול מסרב ומאיים על ויין שיהרוג אותו אם יחזור.

כדי להשיב לעצמו את כישוריו, ויין מבקש מהמתנקשת המהוללת ליידי שיווה לאמן אותו מחדש. במקום זאת, שיווה מעמתת אותו מול מספר אמני לחימה המחפשים נקמה. היא מזהירה אותו שהתקפות אלו יחזרו על עצמם עד אשר ויין יחזור בו משבועתו לא להרוג. במהלכה של מתקפה, ברוס מעמיד פנים בהשתמשו בתכסיס קטלני אותו למד משיווה, ומותיר את תוקפו כמעט מת. או אז, שיווה מכריזה כי הוא ראוי להילחם בה בעתיד. ויין חוזר למערת העטלף ונוטל חזרה את זהות באטמן. יחד עם רובין ונייטווינג, הוא מאתר את ואלי לפנטהאוז של סלקירק. במקרה, גם קאטוומן רודפת אחר אותו אדם משום שהוא מחזיק במרכיב נוירולוגי שיכול לעזור לחברה הנכה לעמוד שוב על רגליו. סלקירק כבר רוצה להרוג את ז'אן-פול משום שהשמיד מצבור נשק בנמל גות'אם ששייך לו. כאשר כולם נפגשים, מתפתח קרב יריות גדול שבסופו המסוק של סלקירק מתרסק לתוך גשר נארוז וז'אן-פול נופל אחוז בלהבות לתוך הנהר. באטמן וקאטוומן מצילים את סלקירק ועוזריו ממש לפני שהמסוק מתפוצץ מדליפת דלק. כשברוס מנסה למצוא את ואלי בעזרת הבאטמוביל, הרכב מתפוצץ. נייטווינג חושש שברוס מת ומוציא את זעמו על ואלי. המשטרה מגיעה בזמן ועוצרת בעדו מלבצע רצח, אך ואלי נמלט. לתדהמתו הגדולה, ואלי מוצא את ברוס מחכה לו באחוזת ויין.

הקרב האחרון בין ברוס ויין לז'אן-פול ואלי מתרחש במערות המקיפות את מערת העטלף. במקום לתקוף אותו חזיתית, ברוס מערים עליו ונמלט למעבר צר בו ואלי לא יכול לעבור עם שריונו העבה, ולפיכך מאלץ אותו להסיר את רובו. לאחר מכן, ברוס פותח את הפתח אשר לתוכו נפל כשהיה ילד, ואור היום מסנוור את ואלי, שהשתמש בקסדה בעלת ראיית לילה. ואלי מסיר את קסדתו ומוצא את ברוס עומד לפניו בחליפת באטמן המקורית. הוא מתוודה בפניו כי ברוס הוא באטמן האמיתי, וואלי הוא לא כלום. ברוס מנחם את ואלי, שמתחיל לנדוד ברחבי גות'אם חסר כל. ברוס מחליט לא להסגיר את ז'אן-פול למשטרה היות שזו הייתה החלטתו להפוך אותו לבאטמן והוא אינו רוצה שיסתבך מעבר למה שכבר קרה לו.

השלכות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבן האובד[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברוס מחדש את השותפות שלו עם טים דרייק, ומפיג את המתחים שנוצרו בעקבות אי רצונו לקבל עזרה במהלך הבריחה ההמונית מהכלא. ויין מעביר את נטל באטמן לדיק גרייסון בזמן שהוא מעריך מחדש את חסינותו, שניזוקה לאחר שהפך לנכה. הדבר מתחיל את סיפור "הבן האובד", שם שמתייחס לבנו המאומץ של ברוס ויין, דיק גרייסון.

בגלל אירועי "סאגת האביר" ו"הבן האובד", זמן ארוך מהרגיל חולף עד אשר המפקח גורדון מחדש את אמונו שבאטמן עובד לצד הטובים. כשהוא מסתכל על ואלי וגרייסון כבאטמן, הוא מזהה שלא מדובר בבאטמן האמיתי, והוא מסרב להאמין בצורה עיוורת בתחפושת לאחר שלקח לו זמן רב לסמוך על האיש. סיפור "הבן האובד" משמש לקשירת קצוות שנותרו פתוחים מסאגת האביר, כאשר דו-פרצוף, קילר קרוק, הפיתום, תופס החולדות ואחרים מוחזרים חזרה לכלא. בכך, גרייסון נוקם את טעותו החמורה ביותר מאז ימיו כרובין, כאשר טעות שביצע בעימות עם דו-פרצוף גרמה למותו של אדם וכמעט והובילה למותו של ברוס. הוא גם לומד להעריך את הקושי המנטלי והפיזי אותו נוטל ברוס בלבישת חליפת הבאטמן. במהלך הסיפור מתהדק הקשר בינו לבין טים דרייק, כאשר שניהם חלקו את אחוזת ויין בהיעדרם של ברוס ואלפרד.

מתגלה במהלך "באטמן: שטח הפקר" שויין הקים בתקופת "הבן האובד" מספר בסיסי חירום ברחבי גות'אם.

טרויקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר ויין חוזר לתמיד כבאטמן, הוא לובש חליפת קוולאר קשיחה וכהה יותר (בדומה לזו בסרט באטמן) ונוהג בבאטמוביל חדש ומשוכלל. הוא נלחם שוב מול קולונל וגה (שציוות עצמו לבנדיקט אספ ב"מסעו של אביר: החיפוש"), ק.ג. ביסט והרוכב האפל כדי לסכל מזימה לפוצץ את גות'אם בנשק גרעיני בצורת כדור בסיס. "טרויקה" היא התרגום הרוסי ל"טריאד". הסדרה גם מראה את השינויים בחייו של ברוס ויין, את מערכת יחסיו עם 'משפחתו', תוכניותיו להמשך ללא עזרתו של אלפרד והשלכות החלטתו להפוך את ז'אן-פול ואלי למחליפו.

נייטווינג: שובו של אלפרד[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיפור בן חוברת אחת המתעד את חיפושו של נייטווינג אחר אלפרד באנגליה, לאחר שהמשרת הנאמן התפטר מתפקידו בעקבות אירועי "מסעו של אביר: החיפוש".

עזראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרה חדשה בכיכובו של עזראל ובכתיבתו של דניס אוניל החלה באפריל 1995. ברוס ויין מוצא את ז'אן-פול ואלי משוטט ברחובות גות'אם, נותן לו כסף כדי לנדוד ברחבי העולם בחיפוש אחר משמעות, כשם שברוס עשה במסעו להפוך לבאטמן. מסעו לוקח אותו לאירופה, שם הוא חושף מזימות במסדר הקדוש של סנט דיומא אשר אחראי לשטיפת מוחו. מאוחר יותר, הוא חוזר לגות'אם במטרה לעזור לבאטמן, והסדרה שינתה את שמה ל-Azrael: Agent of the Bat (עזראל: סוכנו של העטלף) החל מחוברת מספר 47. הסדרה הסתיימה לאחר מאה חוברות, עם מותו לכאורה של ואלי. מותו התרחש בערך בסביבות קשת הסיפור "באטמן: האש", שתיאר את קשריו של ברוס ויין עם הקרובים אליו, בני בריתו ואויביו. למרבה הפלא, שמו של ז'אן-פול ואלי מעולם לא הוזכר בזמן זה.

הענף שנשבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

החוברת השנתית Batman Annual #22 הציגה את רוחו של ארנולד אצ'ינסון (אבאטויר), המחפשת לנקום בבאטמן. כעת הוא קורא לעצמו אטקר, והוא משתלט על חליפת הבאטמן הישנה של עזראל וחוזר לזירת הרצח שלו עם בן ערובה.

באטמן: ירושה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אירוע קרוסאובר שמעמת פעם נוספת בין באטמן לביין, כשהפעם, ביין משתף פעולה עם ראס-אל-גול. מחלה קטלנית פורצת בגות'אם סיטי, ובאטמן מנסה ללחום בהשפעותיה בעזרת בני בריתו. הוא מוצא את מקור המחלה במזרח התיכון, והיא נודעת בשם "מגפת האפוקליפסה". זאת ועוד מתגלה כי ראס-אל-גול יצר את הווירוס לפני עידנים. בעקבות קשת הסיפור התפרסם הרומן הגרפי Batman: Bane.

המלאך והארס[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקשת סיפור בת ארבעה חלקים בשם "המלאך והארס" וכן בחוברת שאחרי, "שעת הרעידה"[2], קצוות עלילה של סאגת האביר נפתרים. לאחר מאורעות Batman: Bane, עזראל מקבל הוראות מבאטמן למצוא את ביין. השניים נפגשים ומתעמתים. ביין מצליח להדוף את עזראל בעזרת קבוצת חיילים מסנטה פריסקה. הוא כובל את עזראל ומזריק לו את הסופר-סטרואיד "ונום", עם תוכנית להשתמש בו כסופר-חייל ולהשתלט על סנטה פריסקה. עזראל מסוגל להתנגד להשפעתו של הסם, מביס את ביין ומטיס אותו חזרה לגות'אם. הם מגיעים בדיוק לפני שרעידת האדמה מתרחשת. ביין מנסה להימלט אך אינו יכול ובמאמץ אחרון להציל את עורו הוא מנסה ללא הצלחה לכרות ברית עם עזראל. במקום זאת, עזראל מוכיח את נאמנותו לבאטמן.

כריכת חוברת מספר 37 מציגה את ביין השובר את גבו של עזראל כמחווה לעטיפת החוברת המפורסמת Batman #497, שהחלה את עלילת "נפילתו של אביר". מחווה דומה נעשתה בכריכת החוברת Secret Six Vol. 3 #34 מאוגוסט 2011, ובה איור מודרני מאת ג'ים קלפיורה של ביין השובר את גבו של באטמן.

סדר קריאה ותאריכי יציאה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Knightfall Knightquest KnightsEnd Aftermath
"Broken Bat"
(אפריל-סוף יולי 1993)
"The Crusade"
(אוקטובר 1993-יוני 1994)
"The Search"
(אוקטובר 1993-יוני 1994)
(יוי-אוגוסט 1994) (אוגוסט 1994-פברואר 1995)
 • Batman: Vengeance of Bane #1
 • Batman #491
 • Batman #492
 • Detective Comics #659
 • Batman #493
 • Detective Comics #660
 • Batman #494
 • Detective Comics #661
 • Batman #495
 • Detective Comics #662
 • Batman #496
 • Detective Comics #663
 • Batman #497
 • Detective Comics #667-668
 • Robin #1
 • Shadow of the Bat #19-20
 • Batman #501-502
 • Detective Comics #669-670
 • Catwoman #6
 • Batman #503-504
 • Catwoman #7
 • Detective Comics #671-673
 • Shadow of the Bat #24
 • Batman #505
 • Shadow of the Bat #25
 • Batman #506-507
 • Shadow of the Bat #26-27
 • Detective Comics #674
 • Batman #508
 • Shadow of the Bat #28
 • Detective Comics #675
 • Robin #7
 • Justice League Task Force #5-6
 • Shadow of the Bat #21-23
 • Legends of the Dark Knight #59-61
 • Robin #7
 • 1: Batman #509
 • 2: Shadow of the Bat #29
 • 3: Detective Comics #676
 • 4: Legends of the Dark Knight #62
 • 5: Robin #8
 • 6: Catwoman #12
 • 7: Batman #510
 • 8: Shadow of the Bat #30
 • 9: Detective Comics #677
 • 10: Legends of the Dark Knight #63
 • Robin #9
 • Catwoman #13
 • Showcase '94 #10
"Prodigal"
(נובמבר 1994-ינואר 1995)
 • 1: Batman #512
 • 2: Shadow of the Bat #32
 • 3: Detective Comics #679
 • 4: Robin #11
 • 5: Batman #513
 • 6: Shadow of the Bat #33
 • 7: Detective Comics #680
 • 8: Robin #12
 • 9: Batman #514
 • 10: Shadow of the Bat #34
 • 11: Detective Comics #681
 • 12: Robin #13
"Who Rules the Night"
(סוף יולי-אוקטובר 1993)
"Troika"
(פברואר 1995)
 • 12: Detective Comics #664
 • 13: Showcase '93 #7
 • 14: Showcase '93 #8
 • 15: Batman #498
 • Shadow of the Bat #16-18
 • 16: Detective Comics #665
 • 17: Batman #499
 • 18: Detective Comics #666
 • 19: Batman #500
 • Batman #515
 • Shadow of the Bat #35
 • Detective Comics #682
 • Robin #14

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]