אקס פורס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אקס-פורס

Uncanny X-Force Vol 1 5.1.jpg
צוות התקיפה אקס-פורס, כפי שמופיע על עטיפת Uncanny X-Force #5.1 ממאי 2011, אמנות מאת סימון ביאנצ'י וסימון פרוזי.

הוצאה לאור: מארוול קומיקס
הופעת בכורה: קבוצה מקורית:
New Mutants #100
(אפריל 1991)
צוות תקיפה אקס-פורס:
Uncanny X-Men #493
(פברואר 2008)
נוצר על ידי: פביאן ניצ'זה, רוב ליפילד (מקורית)
קרייג קייל, כריס יוסט, אד ברובייקר (צוות תקיפה)
נתונים
מצב הקבוצה: פעיל
בסיס פעולה: נברסקה
מערת אקס (צוות תקיפה)
חברי צוות:
הופ סאמרס (מנהיגה)
פסיילוק
דומינו
דוקטור נמסיס
מארו
ForgetMeNot
חברי צוות בולטים מהעבר:
אליקסיר, ארכאנג'ל, X-23, בומר/מלטדאון, בישופ, בדלאם, דדפול, "דומינו", דת'לוק פריים, וולברין, וולפסביין, וורפאת', חפציבה, דניאל מונסטאר, נייטקרולר מעידן אפוקליפס, סאן-ספוט, סטורם, סייפר, סייקלופס, סיירין, סייקלופס, פנטומאקס פורג', פראל, קאליבן, קאנונבול, קולוסוס, קייבל, קלאסטר, ריסק, ריקטור, שאטרסטאר

(פרטים נוספים באקס-מן - דמויות)

"אקס-פורס" (באנגלית: X-Force) היא קבוצה בדיונית של גיבורי-על מוטאנטים המופיעה בחוברות הקומיקס אקס-מן ביקום מארוול קומיקס. הופעתה הראשונה הייתה בחוברת New Mutants #100 מאפריל 1991, והיא נוצרה על ידי הכותב פביאן ניצ'זה והמאייר רוב ליפילד.

קבוצת אקס פורס המקורית היא גלגולה החדש של קבוצת המוטנטים החדשים משנות ה-80. הקבוצה הונהגה בידי קייבל, והיא קבוצה יותר מיליטנטית ואגרסיבית מהאקס-מן. סדרת החוברות זכתה להצלחה בתחילת שנות ה-90, אולם פופולריותה ירדה עם עזיבתו של ליפילד. עקב כך, חברת מארוול ערכה מספר שינויים בשנים 1995 ועד 2001, מה שהוביל להצלחה יחסית. ירידה במכירות החוברות הביאו לשכתוב מחודש של הקבוצה בשנת 2001 תחת חברי קבוצה חדשים - מוטאנטים צעירים בעלי אינטרס אישי אשר נאספו על ידי תאגיד כדי להפוך לידוענים תחת השם אקס פורס. מיני סדרה בת שש חוברות משנת 2004 איחדה מחדש את קבוצת אקס פורס המקורית תחת כתיבתו ואיורו של ליפילד.

במהלך סיפור הקרוס-אובר "אקס-מן: תסביך משיח" של שנים 2007-2008, הוקמה קבוצה חדשה תחת הנהגתו של וולברין, אשר פעלה כצוות תקיפה מיוחד. בפברואר 2008 החלה הרצה מחודשת בכיכובה של הקבוצה ובכתיבתם של קרייג קייל וכריסטופר יוסט, אשר נמשכה עד לאירועי "אקס-מן: הביאה השנייה" בספטמבר 2010. סדרת החוברות החלה בהרצה מחודשת נוספת באוקטובר 2010 תחת השם Uncanny X-Force, וחברי הקבוצה כוללים את וולברין, פסיילוק, דדפול, ארכאנג'ל, פנטומאקס ואווה. הרצת החוברות הסתיימה בגיליון מספר 35 ב-2012, ובד בבד עם תחילתו של הכרך השני כחלק מהאתחול המחודש של חברת מארוול, פורסמה בדצמבר 2012 סדרת חוברות חדשה בשם Cable and X-Force, שבה קייבל אוסף קבוצה חדשה הכוללת את קולוסוס, דומינו, פורג', דוקטור נמסיס ובהמשך גם את בום-בום.

החל מיולי 2013, מארוול קומיקס השיקה מחדש את קבוצה ה "Uncanny X-Force", הקבוצה נמצאת תחת הנהגתן המשותפת של סטורם ופסיילוק וכוללת את ספיירל, קלאסטר, פאק, בישופ ופנטומאקס.

איזכור במדיות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

טלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אקס פורס הוזכר לראשונה מחוץ לקומיקס בסדרת האנימציה Marvel Anime: X-Men.

קולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אולפני פוקס המאה ה-20 הודיעו ביולי 2013 על פיתוח סרט קולנוע המבוסס על הקבוצה. ג'ף וודלו נרתם לכתוב את התסריט, בעוד לורן שולר דונר תפיק את הסרט.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מארוול קומיקס
כותבים ומאיירים: בריאן מייקל בנדיססטן ליטוד מקפרלןג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס