אקסקליבר (קומיקס)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אקסקליבר
Excalibur
קבוצת אקסקליבר החדשה, כפי שהופיעה על עטיפת החוברת Excalibur Vol.4 #1 מאוקטובר 2019, אמנות מאת מחמוד אסרר ומתיו וילסון.
קבוצת אקסקליבר החדשה, כפי שהופיעה על עטיפת החוברת Excalibur Vol.4 #1 מאוקטובר 2019, אמנות מאת מחמוד אסרר ומתיו וילסון.
סוג קבוצת גיבורי-על
הוצאה לאור מארוול קומיקס
הופעה ראשונה קבוצתו של בריאן בראדוק:
Excalibur Special Edition #1
(אפריל 1988)
קבוצתה של בטסי בראדוק:
Excalibur Vol.4 #1
(אוקטובר 2019)
יוצרים כריס קלרמונט, אלן דייוויס
מידע
סטטוס פעיל
בסיס בית האגם, רציפי מתילדה הקיסרית, רות'רהית, לונדון
חברוּת בקבוצה קפטן בריטניה (בטסי בראדוק), גמביט, רוג, ג'ובילי, ריקטור, אפוקליפס
חברוּּת לשעבר בקבוצה

קפטן בריטניה (בריאן בראדוק), שאדוקאט, נייטקרולר, קולוסוס, דאזלר, וולפסביין, רייצ'ל סאמרס, ג'אגרנוט, סייג', פיט ויזדום, האביר השחור, מגאן, מוירה מק'טאגרט, נוקטורן, קרוסיידר אקס

(פרטים נוספים באקס-מן - דמויות)

אקסקליבראנגלית: Excalibur) היא קבוצה בדיונית של גיבורי-על מוטאנטים שמופיעה בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס, כספין אוף של קבוצת האקס-מן. הופעתה הראשונה הייתה בחוברת Excalibur Special Edition #1 מאפריל 1988, והיא נוצרה על ידי הכותב כריס קלרמונט והמאייר אלן דייוויס. בסיסה היה ממוקם בממלכה המאוחדת.

קבוצת אקסקליבר המקורית כללה את גיבור-העל הבריטי בריאן בראדוק, שידוע בכינויו קפטן בריטניה, את אהובתו מגאן ושלושה חברים לשעבר מקבוצת האקס-מן - נייטקרולר, שאדוקאט ופניקס. סדרת הדגל של הקבוצה החלה בהרצה שנמשכה מאוקטובר 1988 ועד לאוקטובר 1998 למשך 125 חוברות. הכרך השני של סדרת הדגל נמשך מפברואר למאי 2001 למשך ארבע חוברות, וכלל בנוסף לבריאן בראדון ומגאן גם את בטסי בראדוק, קולוסוס והאביר השחור. הסדרה המקורית כללה מסעות בין-ממדים ואלמנטים מהמיתוס סביב דמותם של קפטן בריטניה ושל האקס-מן. לאחר אירועי "בית אם", קפטן בריטניה הקים מחדש את הקבוצה כדי להגן על לונדון בסדרת החוברות New Excalibur בהרצה שנמשכה מינואר 2006 ועד דצמבר 2007 למשך 24 חוברות, כאשר הוחלפה בתקופת פלישה סודית בסדרת החוברות Captain Britain and MI-13' (יולי 2008 - ספטמבר 2009, 15 חוברות).

לפני התפרקותה של אקסקליבר והקמתה מחדש, מייסד האקס-מן פרופסור אקס וידידו הוותיק מגנטו ניסו לבנות מחדש את אי המוטאנטים ג'נושה ואספו יחדיו קבוצה שנשאה את השם "אקסקליבר", אך לא היה לה קשר לקבוצה המקורית (כרך שלישי מיולי 2004 ועד יולי 2005 למשך 14 חוברות). כחלק מההרצה המחודשת של כותרי האקס בסוף 2019 נוצרה קבוצת אקסקליבר חדשה בראשותה של בטסי בראדוק.

אקסקליבר: כרך ראשון, 1998-1998[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצוות היצירתי המקורי של קבוצת אקסקליבר, כריס קלרמונט ואלן דייוויס, כלל בסדרת החוברות שני אלמנטים של כותרי מארוול - האקס-מן וקפטן בריטניה.

האקס-מן הם חבורת מוטאנטים - בני אדם מפותחים שנולדו עם יכולות מופלאות - שמשתמשים ביכולותיהם כדי להגן על חברה ששונאת אותם ומפחדת מהם. מאז החל קלרמונט לכתוב את סדרת הדגל של האקס-מן בשנת 1976, הוא הביא לפופולריותה ולקח ממנה ארבע דמויות לקבוצת אקסקליבר לאחר שטעו לחשוב שקבוצת האקס-מן מתים.

קפטן בריטניה היה פרי יצירתו של קלרמונט משנת 1976 בחותם Marvel UK ושימש כמגן הממלכה המאוחדת לאחר שהוענקו לו כוחות בידי המכשף האגדי מרלין. במהלך שיתוף הפעולה הקצר בין אלן דייוויס לאלן מור בתחילת שנות ה-80 של המאה ה-20, נקבע שקפטן בריטניה של יקום מארוול הוא רק אחד מתוך רבים אחרים שמקורם מיקומים אחרים ואשר תפקידו הוא להגן על המגדלור שממוקם בהצטלבות של המציאויות הרבות. הקבוצה, שכללה גם את מגאן בעלת הכוחות לשינוי צורה, התאספה לראשונה בחוברת Excalibur Special Edition #1 משנת 1988 ועד מהרה החלה הרצתה של סדרה חודשית. לקבוצה עוזר רובוט קטן ומשוגע המקפץ בין עולמות בשם ווידג'ט - שהכיל למעשה את מוחה של קיטי פרייד מיקום ימי עבר עתידי - וביחד הם יוצאים להרפתקאות משותפות ברחבי עולמות מקבילים.

לאחר שהחל לכתוב את הסדרה לסירוגין מחוברת מספר 26, קלרמונט עזב את הסדרה בחוברת מספר 34 (1991). דייוויס לעומתו חזר לסדרה בחוברת מספר 42 גם כמאייר וגם ככותב, ופתר כמה קצוות עלילה שנותרו פתוחות עם עזיבתו של קלרמונט. הוא גם הוסיף מספר חברים בקבוצה, ביניהם פרון האירי בעל כוחות המיסטיקה, הלוחם הסקוטי קיילון, החייזרית סריז מאימפריית השי'אר וסוכן סוכנות הביון הבריטית סקוט רייט שידוע בכינויו מיקרומקס ובעל הכוחות לשינוי מצב גופו.

עם תחילת הרצתו של סקוט לובדל[1] ובשינוי פתאומי של חברת מארוול, קפטן בריטניה הלך לאיבוד, מגאן נותרה במצב קטטוני לאחר שאיבדה אותו וחברי הקבוצה החדשים נשלחו לאי מיואר הממוקם לחופי סקוטלנד. סדרת אקסקליבר כללה יותר אלמנטים ממיתוס האקס-מן ונפטרה מהאלמנטים הקשורים בקפטן בריטניה. פניקס נכתבה אל מחוץ לסיפורים,[2] וכאשר קפטן בריטניה חזר הוא נקרא בשם "בריטניק".[3] לובדל הציג גם דמות בשם דאגלוק, מיזוג בין שתי דמויות מתות של המוטנטים החדשים - החייזר הטכנו-אורגני וורלוק ודאג רמזי מומחה השפות.[4] לקבוצה מצטרפת גם אהובתו של נייטקרולר, אמנדה ספטון המיסטיקנית.[5]

שינויים שבוצעו תחת כתיבתו של וורן אליס כללו את חזרתו של בריטניק לשם הקוד קפטן בריטניה[6] ואת הוספתו של פיט ויזדום, מרגל בריטי ציניקין שמסוגל לשלוט באנרגיה סולארית ותיעולה כ"סכינים חמים" הנורים מקצות אצבעותיו.[7] אליס גם פיתח מערכת יחסים רומנטית בין ויזדום לבין קיטי פרייד. לבקשתה של חברת מארוול, אליס הוסיף גם את דמותה של וולפסביין לקבוצה, נערה סקוטית צעירה מקבוצות המוטנטים החדשים ואקס פורס המסוגלת לשנות את צורתה לזאב הומנואידי, ואת קולוסוס, אקס-מן רוסי המסוגל להפוך את עורו לפלדה אורגנית.

מכירות הסדרה כשלו ומארוול ביטלה את הכותר, בעיקר כדי להחזיר את נייטקרולר, שאדוקאט וקולוסוס לקבוצת האקס-מן. הסדרה הסתיימה בחוברת מספר 125 (1998) לאחר חתונתם של מגאן וקפטן בריטניה מחוסר הכוחות.

אקסקליבר: כרך שני, 2001[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2001 החלה הרצתה של מיני סדרה בת ארבע חוברות בכיכובם של קפטן בריטניה, מגאן, פסיילוק, האביר השחור, סר בנדיקט, קפטן UK וקרוסיידר אקס, והיא מתארת את עלייתו של קפטן בריטניה למלוכה על ממלכת העולם החיצון החוץ-ממדית. השער הבלתי מודפס לחוברת הראשונה כלל תחפושת חדשה לקפטן בריטניה, שהייתה שונה מזו שהשתמשו בה במהדורה המודפסת.

אקסקליבר: כרך שלישי, 2004[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2004 החלה הרצה חדשה של אקסקליבר, אשר מתמקדת במאמציהם של פרופסור אקס ומגנטו להקים מחדש את אומת המוטאנטים החרבה ג'נושה, וזאת לאחר שהושמדה במהלך הרצת סדרת האקס-מן של גראנט מוריסון.

חברי קבוצה נוספו באותה עת כללו את קאליסטו, מנהיגה לשעבר של המוטאנטים התת-קרקעיים הידועים כמורלוקים, וחברים חדשים כוויקד, פריקשואו, שולה אינקוסי וקארימה שאפאנדר. בסדרה זו השתתפו גם ארכאנג'ל והאסק, אך האווירה הייתה שונה לגמרי מזו של סדרת הדגל אקסקליבר. סדרה זו נמשכה כ-14 חוברות עד למאי 2005, כאשר אירועי "בית אם" סיימו למעשה את השותפות בין פרופסור אקס למגנטו. לאחר מכן, חברי הקבוצה הופיעו במיני-סדרה "בנו של אם" והתברר שהם איבדו את כוחותיהם כתוצאה מההשמדה. אולם, הם השתמשו בענני הטריגן הגנובים של קוויקסילבר כדי להשיב לעצמם את כוחותיהם, אך מצב זה גרם להם לאבד שליטה והשפעותיו התפוגגו לאחר זמן קצר. למרבה האירוניה, מספר חוברות של Uncanny X-Men בזמן זה חלקו אלמנטים משותפים עם קבוצת אקסקליבר המקורית - ביניהם סיפורים קלילים של כריס קלרמונט, אמנות של אלן דייוויס ומארק פרמר, דמויות כמו נייטקרולר ורייצ'ל סאמרס והופעת קמע של קפטן בריטניה.

אקסקליבר החדשה, 2007-2005[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצת אקסקליבר החדשה בראשות קפטן בריטניה.

מדור המכתבים למערכת שבסוף החוברת האחרונה לכרך השלישי הודיע על הרצה מחדש בנובמבר 2005 של סדרת החוברות בתור "אקסקליבר החדשה". גלגול זה של הקבוצה נכתב בידי קלרמונט, והיה לו מכנה משותף לסדרה המקורית מאשר לסדרה הג'נושית, משום שכלל את קפטן בריטניה ואת פיט ויזדום כדמויות ראשיות והתרחש בלונדון. דמויות נוספות כללו את הנבל שחזר למוטב ג'אגרנוט ונשות האקס-מן לשעבר סייג' ודאזלר וכן נוקטורן מקבוצת אקסיילז (Exiles).

כמו שאר חוברות האקס של סוף שנת 2005, גם סדרה זו דנה בהשלכות אירועי "בית אם", בהם האקס-מן איבדו את כוחותיהם. ארבע חוברות של Uncanny X-Men הניחו את היסוד לסדרת אקסקליבר החדשה, וקפטן בריטניה איחד מחדש את הקבוצה בחוברת מספר 5 לאחר התקפתם של לב-ארי, אלביון וזאבי המלחמה. לאחר מכן, הקבוצה התמודדה עם התקפה של סוכנות הביון הממשלתית "בלאק אייר" ושל טום קאסידי השחור מחוסר הכוחות.

אליזבת' "בטסי" בראדוק, אחותו של בריאן אשר ידועה בכינוי פסיילוק, הצטרפה לקבוצה ועזרה להם להדוף מתקפה של מלך הצללים והאקס-מן האפלים שלו שאדו-אקס. פסיילוק שיספה את אקסבייר האפל בעזרת החרב שלה והצילה את אקסקליבר החדשה, אך נעלמה בהבזק אור. קפטן בריטניה האמין שהיא מתה, אך לא היה מודע שהיא למעשה הצטרפה לקבוצת אקסיילז. מאז תקרית זו, אקסקליבר החדשה נתקלה במוטאנט צ'יימבר שכוחותיו שבו אליו, ביקרו בקמלוט והצילו אותה בעזרתו של האביר השחור, וכן עזרו לג'אגרנוט כאשר החלו לו בעיות עם כוחותיו שנבעו מאבן הארגמן של סיטוראק.

בהמשך, אלביון מספר ללב-ארי את סיפורו - שהוא גרסה חלופית של קפטן בריטניה מעולם אחר שבו מלחמת העולם הראשונה מעולם לא הסתיימה, ושהוא בחר בחרב מאשר בקמע והביא שלום לעולמו, אך האנשים עדיין נותרו מורעבים וגססו למוות. כאשר הוא פגש בקפטן בריטניה חלופי, הוא הגיע עמו לעולמו וערך שם מסע קטל בחיל קפטן בריטניה. מאז, הוא הצטרף לשאדו-אקס ולסוכנת של בלאק אייר והתכוונו להשתלט על אקסקליבר החדשה. סדרת החוברות הסתיימה בחוברת מספר 24, וקצוות העלילה הפתוחים המשיכו במיני סדרה Excalibur: Die by the Sword.

אקסקליבר: כרך רביעי, 2019[עריכת קוד מקור | עריכה]

כחלק מסיפור "אקס-מן: שחר אקס" מאוקטובר 2019, הרכב הקבוצה החדשה כלל את פסיילוק בתור מנהיגת הקבוצה, ואת גמביט, רוג, ג'ובילי, ריקטור ואפוקליפס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Excalibur #35, March 1991
  2. ^ Excalibur #52, July 1992
  3. ^ Excalibur #75, March 1994
  4. ^ Excalibur #81, September 1994
  5. ^ Excalibur #82, October 1994
  6. ^ Excalibur #100, August 1996
  7. ^ Excalibur #91, November 1995


מארוול קומיקס
דמויות
קפטן אמריקה ג'יימס בארנסאיזאיה בראדליסוכן ארצות הבריתג'ק פלאגפלקוןפגי קרטרשרון קרטרנוודארנים זולאבאטרוק המזנקברון זמוברון סטרוקרדוקטור פאוסטוסהגולגולת האדומהוייפרולנטינה אלגרה דה לה פונטייןטאסקמאסטרטופר צהובמרסק הדגליםניוקסיןקוטונמאות'קרוסבונז
איירון מן
(דמויות)
איירון פטריוטאדווין ג'רוויסהאפי הוגאןמריה הילוור משיןפפר פוטסאיירון הארטאיירון מונגראיש הטיטניוםבליזארדדינאמו הארגמןג'סטין האמרהרוזן נפאריהויפלאשמאדאם מאסקמודוקמנדריןזיק סטייןפיקסררוח
תור אודיןאנג'להבטא ריי בילבלדרהיימדלהיפוליטההלוחמים שלושהולקיריהסיףג'יין פוסטרגור שוחט האליםהאיש הסופגהאיש הרדיואקטיביהלהלוקימוציא להורגמיסטר היידמכשפתמלקית' הארורסירטירראגנארוק
ספיידרמן
(דמויות)
הארי אוסבורןג'ון ג'יימסוןג'יי ג'ונה ג'יימסוןפלישיה הארדימרי ג'יין ווטסוןמיילס מוראלסגוון סטייסיסילבר סייבלסילקספיידרוומן (ג'סיקה דרוג'וליה קרפנטרמאטי פרנקליןספיידר-גוון)סקרלט ספיידרקייןפלאש תומפסוןאלקטרובומרנגדוקטור אוקטופוסהגובלין הירוקהובגובליןהידרו-מןהיורשיםהלטאההנשרהעקרבונוםזיקיתטומסטוןלילי הוליסטרמורביוסמיסטריומיסטר נגטיבסאנדמןקרייבן הציידקרנג'ראש פטישריינושוקר
ארבעת המופלאים האישה הבלתי-נראיתהגולש הכסוףהדברהלפיד האנושימיסטר פנטסטיקנובה (פרנקי ריי)אניהילוסגלקטוסדוקטור דוםטראקססופר סקרולקאנג הכובש
הענק הירוק ריק ג'ונסדוק סמסוןג'ניפר וולטרסליירהסקאארמרלו צ'נדלרבטי רוסת'נדרהאבומיניישןהמנהיגטיטניהמודוקת'נדרבולט רוס/הענק האדום
הנרי פים איש הנמלה (אריק אוגריידיסקוט לאנג) • ג'וקסטההצרעהויז'ןיילוג'אקטסטאטוראולטרוןדארן קרוס
קוסמי אדם וורלוקאיקריסגאמורהגברת מארוולגורגוןגלדיאטורגרוטדראקס המשמידחזיז שחוריונדומדוזהמונדרגוןמייג'ור ויקטורימנטיססם אלכסנדרסטארהוקסטאר לורדקארנאקקוואזרקסוויןקפטן יוניברסקפטן מארוול (מאר-וולמוניקה רמבוג'ניס-וולפילא-וולקהנ'נרנו-וארקרול דנברס)קרולינה דיןקריסטלרוקט ראקוןריצ'רד ריידרתנהאגו הכוכב החיגראנדמאסטרהאספןמונסטוןמקסימוסנביולהקוראת' הרודףקורבאקרונאן המאשיםתאנוס
על-טבעי אגתה הארקנסבליידגוסט ריידרדוקטור סטריינג'האביר השחורהעתיקברון מורדוג'ק-או-לנטרןדורמאמודרקולההברדסמפיסטושטאנה
גיבורי ונבלי רחוב איירון פיסטאלקטרהאקוג'. וו. ברידג'ג'סיקה ג'ונסדרדוויל (דמויות)נייג'ל היגינסהמענישבן יוריקלוק קייג'מון נייטמיסטי נייטמיקרוצ'יפמסווה ופגיוןפוגי נלסוןקולין וינגבולזאייברקודהג'יגסוגלדיאטורהאיש הסגולהינשוףהרוסיטיפואיד מריכמיסטרומיסטר היידנחש הפלדהניוקפיקסרקורנל סטוקסקינגפין
גיבורים צעירים איירון לאדאמדאוס צ'וגברת מארוול (קמלה קאן)גרטרוד יורקס ואולד לייסהאלקלינגהוקאיי (קייט בישופ)ויקאןויקטור מנצ'המולי הייזנובה (סם אלכסנדר)ניקו מינורוספידספידבולפטריוטצ'ייס סטייןקסוויןקרולינה דין
שונות איש המכונהארסדומיניק פורצ'וןהאלמנה השחורההווארד הברווזהוקאייהלקאטהסנטריהפנתר השחור (ואקאנדה)הרקולסויז'ן (ארקוס)וונדר מןזאוסילדת הסנאיכוכב אשלונה מקסימוףמוקינגבירדנאמורניק פיוריקווייקקפטן בריטניהרוניןשאנג-צ'ישוריאדם-קוףאמן החרבותאריק קילמונגרארקיידגרביטוןגרים ריפרהשומר האדוםטריקשוטיאבאט אומון טורוילנה בלובהקונסטריקטורקלוקרוספייר
קבוצות-על

אילומינטיאקס-מןארבעת המופלאיםגיבורים להשכרהדפנדרסהאוונג'רס (דמויות)האוונג'רס המופלאיםהאוונג'רס הסודייםהאוונג'רס הצעיריםהבלתי אנושייםהלוחמים החדשיםהמשמידיםהנצחייםהקומנדו המיילליםוורבאונדנקסטווייבRunawaysשומרי הגלקסיה (הקבוצה המקורית)S.H.I.E.L.D. •‏ ששת הגיבורים הגדוליםאדוני הרשעארבעת המפחידיםהאוונג'רס האפליםהאוכפיםהידHYDRAהמסדר השחור •‏A.I.M.‎ששת המרושעיםת'נדרבולטס

אירועים ביקום מארוול
שנות ה-70 וה-80 מלחמת קרי–סקרול (יוני 1971) • מלחמות סודיות (מאי 1984) • מלחמות סודיות 2 (יולי 1985) • נולד מחדש (פברואר 1986) • טבח המוטאנטים (אוקטובר 1986) • נפילת המוטאנטים (ינואר 1988)
שנות ה-90 כפפת האינסוף (יולי 1991) • מבצע סופה גלקטית (מרץ 1992) • מלחמת האינסוף (יוני 1992) • מסע הצלב האינסופי (יוני 1993) • פלאות (ינואר 1994) • די.סי. נגד מארוול (אפריל 1996) • אונסלוט (מאי 1996)
שנות ה-2000 שושלת קאנג (יוני 2001) • ליגת הצדק/האוונג'רס (ספטמבר 2003) • מלחמה סודית (פברואר 2004) • האוונג'רס מתפרקים (אוגוסט 2004) • איירון מן: אקסטרמיס (ינואר 2005) • בית אם (אוגוסט 2005) • השמדה (מרץ 2006) • כוכב הענק הירוק (יולי 2006) • מלחמת אזרחים (יולי 2006) • מלחמת-עולם הענק הירוק (יולי 2007) • השמדה: כיבוש (אוגוסט 2007) • ספיידרמן: עוד יום אחד (ספטמבר 2007) • פלישה סודית (יוני 2008) • וולברין: לוגאן הזקן (יוני 2008) • שלטון אפל (דצמבר 2008) • מלחמת המלכים (מרץ 2009) • נפילת הענקים (מרץ 2009) • קפטן אמריקה: נולד מחדש (יולי 2009)
‏ 2010 ואילך ממלכת המלכים (ינואר 2010) • מצור (ינואר 2010) • מלחמת-עולם הענקים (פברואר 2010) • הציווי של תאנוס (יולי 2010) • ארץ הצל (ספטמבר 2010) • הפחד עצמו (מרץ 2011) • אוונג'רס נגד אקס-מן (אפריל 2012) • עידן אולטרון (מרץ 2013) • אינסופיות (אוגוסט 2013) • החטא הקדמון (אפריל 2014) • אוונג'רס ואקס-מן: הציר (אוקטובר 2014) • יקום העכביש (נובמבר 2014) • מלחמות סודיות (מאי 2015) • מלחמת הממלכות (אפריל 2019)
עיבודים למדיות נוספות
סרטי קולנוע המעניש (1989)קפטן אמריקה (1990)בליידדרדווילהענקהמעניש (2004)אלקטרהגוסט ריידרהמעניש: אזור מלחמהגוסט ריידר: רוח הנקמה6 גיבוריםהנוקמים: האיחוד ‏•‏‏ הנוקמים: האיחוד 2 ‏•‏‏ איירון מן הבלתי מנוצח ‏•‏‏ דוקטור סטריינג' ‏•‏‏ ארבעת המופלאים (2005)ארבעת המופלאים: עלייתו של הגולש הכסוףארבעה מופלאים (2015)
סרטי אקס-מן אקס-מןאקס-מן 2אקס-מן 3: המפלט האחרוןאקס-מן המקור: וולבריןאקס-מן: ההתחלהוולבריןאקס-מן: העתיד שהיהדדפולאקס-מן: אפוקליפסהלוגאן - וולבריןדדפול 2אקס-מן: הפניקס האפלההמוטנטים החדשים
סרטי ספיידרמן ספיידרמןספיידרמן 2ספיידרמן 3ספיידרמן המופלאספיידרמן המופלא 2ספיידרמן: ממד העכבישספיידרמן: ברחבי ממד העכביש
יקום ספיידרמן של סוני ונוםמורביוסונום 2קרייבן הציידמאדאם ובאל מוארטוונום 3
היקום הקולנועי של מארוול איירון מןהענק הירוקאיירון מן 2תורקפטן אמריקההנוקמיםאיירון מן 3תור: העולם האפלקפטן אמריקה: חייל החורףשומרי הגלקסיההנוקמים: עידן אולטרוןאנטמןקפטן אמריקה: מלחמת אזרחיםדוקטור סטריינג'שומרי הגלקסיה: חלק 2ספיידרמן: השיבה הביתהתור: ראגנארוקהפנתר השחורהנוקמים: מלחמת האינסוףאנטמן והצרעהקפטן מארוולהנוקמים: סוף המשחקספיידרמן: רחוק מהביתהאלמנה השחורהשאנג-צ'י ואגדת עשר הטבעותנצחייםספיידרמן: אין דרך הביתהדוקטור סטריינג' בממדי הטירוףתור: אהבה ורעםאנטמן והצרעה: קוונטומאניהשומרי הגלקסיה: חלק 3 (הקצרים של מארוול)
סדרות טלוויזיה (לייב אקשן ואנימציה) האוונג'רס: סדרת האנימציהאיירון מן: הרפתקאות משוריינותאקס-מן: סדרת האנימציהאקס-מן: הדור הבאוולברין והאקס-מןהענק הירוק (1996)האלק וצוות הריסוקסוכני S.H.I.E.L.D.הסוכנת קרטרדרדווילג'סיקה ג'ונסלוק קייג'איירון פיסטהמגניםהבלתי אנושייםבעלי היכולותגלימה ופגיוןספיידרמן: סדרת האנימציהספיידרמן ללא גבולותספיידרמן המדהיםספיידרמן וחבריו המדהימיםשומרי הגלקסיהספיידרמןספיידרוומןספיידי וחבריו המופלאים
כותבים ומאיירים: בריאן מייקל בנדיססטן ליטוד מקפרלןג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס