פנינה תמנו-שטה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פנינה תמנו-שטה
חברת הכנסת פנינה תמנו-שטה
תאריך לידה 1981 (בת 33)
כנסות 19
סיעה יש עתיד
תפקידים בולטים
עיסוק קודם עורכת-דין, עיתונאית

פנינה תמנו־שטה (נולדה ב-1 בנובמבר 1981) היא חברת הכנסת מטעם מפלגת יש עתיד וסגנית יושב ראש הכנסת. עורכת-דין ועיתונאית במקצועה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תמנו־שטה נולדה בכפר וזבה במחוז גונדר שבאתיופיה. נכדתו של קייס שאטו מהרט, מהמנהיגים הרוחניים הבולטים במחוז. בשנת 1984, בהיותה בת 3, עלתה יחד עם משפחתה לישראל במסגרת "מבצע משה".

בשנותיה הראשונות בישראל שהתה תמנו-שטה עם משפחתה במרכז קליטה בפרדס חנה. בשנת 1988 עברה עם משפחתה להתגורר בפתח תקווה. את לימודי התיכון עשתה באולפנה "צפירה", בתוכנית מצויינות לילדים מחוננים יוצאי אתיופיה, ולאחר מכן, למדה במכללת "אורט" בירושלים במסגרת פנימיית "כרמית".

את שירותה הצבאי בצה"ל עשתה תמנו-שטה כסמלת מבצעים בפיקוד העורף. לאחר שחרורה מהצבא למדה משפטים בקריה האקדמית אונו, הוסמכה כעורכת-דין ולאחר הסמכתה עבדה במחלקה המשפטית של בנק דיסקונט.

במקביל ללימודיה, עבדה תמנו-שטה עם נוער בסיכון, הקימה מועדון לצעירים משכונות מצוקה וכן מועדון לנשים בפתח תקווה. באותה תקופה החלה בפעילות הסברה בארץ ובעולם ועמדה בחזית מאבק יוצאי אתיופיה בפרשת השמדת מנות הדם של עולי אתיופיה שפרצה שוב ב-2006 וכנגד אי-קליטתם של תלמידים ממוצא אתיופי באור יהודה ובפתח תקווה. היא נבחרה לכהן כסגנית יו"ר איגוד הסטודנטים של יוצאי אתיופיה והייתה חברה בעמותת "עולים ביחד", שמטרתה מינוף וסיוע לאקדמאים יוצאי אתיופיה.

בשנת 2005 הקימה תמנו-שטה מטה מאבק למען ישראלים יוצאי אתיופיה, שמטרתו הגברת המודעות לאפליה שנוצרה לטענתה כלפי יוצאי אתיופיה בישראל.

בשנת 2006 מונתה להיות נציגת הציבור במועצת העיתונות בישראל.

בשנת 2007 נדחתה תביעה שלה נגד רשת הריבוע הכחול, שלפיה סירבו למכור לה על רקע גזעני, לאחר שהשופטת לא קיבלה את גירסתה לאירוע ולא שוכנעה שהסירוב נבע מאפליה‏[1].

בשנת 2007 הגישה תמנו-שטה בערוץ הראשון, לצד אורי לוי, את תוכנית האקטואליה "שישי בחמש". בשנים 2008 ועד 2012 שימשה ככתבת המשפטים של הערוץ הראשון.

פעילות פוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2012 הצטרפה תמנו-שטה למפלגת "יש עתיד". בבחירות לכנסת ה-19 בפברואר 2013 נבחרה לכהן כחברת הכנסת והייתה לאישה הראשונה מהעדה האתיופית המשמשת בתפקיד זה.

ב-11 בדצמבר 2013, סירבו אנשי מגן דוד אדום לקבל תרומת דם שלה, בעמדת התרמת דם שהוצבה במשכן הכנסת, בהתאם להנחיות משרד הבריאות, האוסרות קבלת תרומות דם מאדם שנולד או התגורר מעל שנה באתיופיה. בעקבות פרסום המקרה, הורה יושב ראש הכנסת על הפסקת התרמת הדם במשכן הכנסת ופוליטיקאים רבים, בהם ראש הממשלה ושר האוצר, פרסמו הודעות גינוי‏[2]. בתגובה למקרה, נמסר ממגן דוד אדום, שהנוהל שלא לקבל תרומות דם מבני העדה האתיופית היה ידוע לתמנו-שטה קודם המקרה.‏[3]

חיים פרטיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תמנו-שטה נשואה ואם לשניים ומתגוררת עם משפחתה בפתח תקווה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]