מועצה אזורית משגב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מועצה אזורית משגב
Misgav.svg
Regcomisgav.jpg
בניין המועצה האזורית משגב
מחוז הצפון
מעמד מוניציפלי מועצה אזורית
תאריך ייסוד 1982
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף דצמבר 2012:‏‏[1]
  - אוכלוסייה 24,500 תושבים
דירוג חברתי-כלכלי 7 מתוך 10
מדד ג'יני 0.4611
פרופיל מועצה אזורית משגב נכון לשנת 2011 באתר הלמ"ס
http://www.misgav.org.il
מבט כללי על אזור המועצה מכיוון יודפת משמאל היישוב רקפת
פסל קופסת הקרן הקיימת בפארק אוסטרליה

משגב היא מועצה אזורית בגליל, ליד סכנין וכרמיאל.

מועצת אזורית משגב מורכבת מ-35 יישובים, חלקם יישובים קהילתיים כפריים קטנים בהיקף אוכלוסייה (פחות מ-500 נפשות), חלקם קיבוצים ו-6 מהם יישובים בדואיים. שטח השיפוט של המועצה הוא כ-180,000 דונם.

חידוש תנופת ההתיישבות במשגב החלה בסוף שנות ה-70 על מנת לענות על מספר צרכים לאומיים, בהם פריסת התיישבות יהודית בגליל, פיזור אוכלוסיית המדינה וקליטת עלייה.

דמוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) נכון לדצמבר 2012, מתגוררים במועצה אזורית משגב 24,500 תושבים. לפי נתוני הלמ"ס נכון לדצמבר 2012, המועצה האזורית מדורגת 7 מתוך 10, בדירוג החברתי-כלכלי. אחוז הזכאים לתעודת בגרות מבין תלמידי כיתות י"ב בשנת ה'תשע"ב (2011‏-2012) היה 78.9%. השכר החודשי הממוצע של שכיר במשך שנת 2011 היה 10,813 ש"ח (ממוצע ארצי: 7,964 ש"ח).‏[2]

בשטח המועצה שוכן היישוב הבדואי הלא מוכר חמדון שאינו מקבל שירותים מהמועצה.

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מועצה אזורית משגב נמצאת מזרחית לעכו ומערבית לשטח המועצה האזורית מרום הגליל, המועצה מכילה בשטחה את העיר כרמיאל בצפונה, ונמצאת מצפון לשטח המועצה האזורית עמק יזרעאל.

שם המועצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המועצה נקראת על פי ציטוט מספר "תולדות מלחמת היהודים עם הרומאים" של יוסף בן מתתיהו בתיאורו את כיבוש יודפת (שהייתה ליישוב הראשון במועצה בעידן המודרני): "כי המקום הוא משגב חזק לפני הגליל"[3].

מוסדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

משרדי המועצה האזורית שוכנים בבניין במרכז השירותים המרכזי המצוי ליד היישוב רקפת. קיימים שלושה מרכזים נוספים, שבכל אחד מהם פועל בית ספר יסודי ושלוחה של המועצה - בהר גילון, הר שכניה, ומורשת, בנוסף לכך ממוקמים במרכז השירותים המרכזי המרכז לפרט ולמשפחה, סניפי קופות החולים, בית הספר העל יסודי ויסודי "משגב", מרכז קהילתי ומועדון כפרי. ארבעה מרכזי שירותים תת-אזוריים נמצאים בהר גילון, בהר שכניה, במורשת ובכפר סלאמה. בכולם פועלים בית ספר יסודי ושלוחה של המרכז הקהילתי. בית הספר העברי-ערבי "גליל" פועל בקיבוץ אשבל סמוך לסכנין.

ליד בנין המועצה המקומית נמצא "פארק אוסטרליה" שהוקם בתרומות ידידי הקרן הקיימת באוסטרליה. בפארק יש מתקני שעשועים לילדים ואמפיתיאטרון פתוח בו נערכות הופעות. בפארק יש פסל אבן של קופסת הקרן הקיימת המוצבת על מפת אוסטרליה.

בפארק תעשיות משגב ופארק תעשיות בר-לב, במרכזי השירותים השונים, בפארקי התעשייה וביישובים עצמם פועלים מאות מפעלים ועסקים פרטיים בתחומי תעשייה, תיירות ושירותים, המספקים תעסוקה לתושבי משגב והסביבה.

במשגב פועלות ארבע תנועות נוער: האיחוד החקלאי, בני עקיבא, הנוער העובד והלומד והצופים.

ראשי המועצה לדורותיהם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]