ארמניה באירוויזיון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ארמניה באירוויזיון
EuroArmenia.svg
מדינה ארמניהארמניה  ארמניה
רשת שידור AMPTV
השתתפות ראשונה יווןיוון אתונה, 2006
זכיות 0
השתתפויות 12
היעדרויות 1
אירוח האירוויזיון לא אירחה
השתתפות אחרונה פורטוגלפורטוגל ליסבון, 2018
האיקו בהלסינקי (2007)
אווה ריבס באוסלו (2010)
גור סוג'יאן ו"דוריאנס" במאלמה (2013)
גנאלוגיה בווינה (2015)
איבטה מוקוצ'יאן בסטוקהולם (2016)

ארמניה השתתפה באירוויזיון 10 פעמים מאז הצטרפה לתחרות ב-2006.

הישגים בתחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארמניה הצטרפה לתחרות בשנת 2006 עם השיר "Without Your Love" ("בלי אהבתך") בביצוע הזמר אנדריי. השיר העפיל לשלב הגמר, בו הוא סיים במקום השמיני. לאור המיקום הגבוה בו סיימה ארמניה ב-2006, היא העפילה אוטומטית לגמר באירוויזיון 2007. השיר "Anytime You Need" ("בכל פעם שתזדקקי") שבוצע על ידי הזמר האיקו, סיים גם כן במקום השמיני.

לאירוויזיון 2008 שלחה ארמניה את הזמרת סירושו, זמרת פופ ארמנית מצליחה ובתה של זמרת מפורסמת גם היא. השיר "Qele Qele" ("בוא, נלך"), שיר פופ אתני סוחף, נבחר בתחרות מוקדמת מבין ארבעה שירים שאת כל מילותיהם כתבה סירושו בעצמה והלחינו מלחינים שונים. הקהל בחר בשיר זה בהפרש ניכר על פני שאר השירים (86.5% מקולות המצביעים). בגלל שינוי כללי התחרות וחלוקה לשני חצאי גמר, כאשר רק חמש מדינות (ארבע הגדולות + המארחת) מבטיחות את מקומן בגמר, נאלצה ארמניה להתמודד בשלב חצי הגמר. היא העפילה לשלב הגמר וסיימה במקום הרביעי, הישגה הטוב ביותר של ארמניה בתחרות עד כה.

עד שנת 2010 ארמניה הייתה אחת משלוש המדינות היחידות בתחרות שסיימו באחד מעשרת המקומות הראשונים בגמר האירוויזיון מאז החלה שיטת חצי הגמר. שתי המדינות הנותרות הן אזרבייג'ן ויוון, כאשר יוון עשתה זאת כבר משנת 2004, בעוד ארמניה ואזרבייג'ן הצטרפו לתחרות רק לאחר כמה שנים. באירוויזיון 2011 כשלה ארמניה להעפיל לשלב הגמר, ובכך שברה את רצף ההצלחה שלה.

השירים שייצגו את ארמניה באירוויזיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

Disc Plain yellow dark.svg שורה בצהוב מסמלת ניצחון של המתמודדת באותה תחרות
Plain Disc 40% grey.svg שורה באפור מסמלת תחרות בה המתמודדת הגיעה למקום השני
Disc Plain olive.svg שורה בירוק-זית מסמלת תחרות שבה המתמודדת פרשה ממנה או לא השתתפה

Circle Ochre Solid.svg שורה בחום מסמלת תחרות בה המתמודדת הגיעה למקום השלישי
Disc Plain red.svg שורה באדום מסמלת תחרות בה המתמודדת הגיעה למקום האחרון

שנה מבצע שיר תרגום לעברית גמר ניקוד חצי גמר ניקוד
2006 אנדריי "Without Your Love" "בלי אהבתך" 8 129 6 150
2007 האיקו "Anytime You Need" "בכל פעם שתזדקקי" 8 138 X X
2008 סירושו "Qélé, Qélé" "בוא, נלך" 4 199 2 139
2009 אינגה ואנוש "Jan Jan" "ריקוד חדש (יקירי)" 10 92 5 99
2010 אווה ריבס "Apricot Stone" "גלעין המשמש" 7 141 6 83
2011 אמי "Boom Boom" "בום בום" X X 12 54
2013 גור סוג'יאן ו"דוריאנס" "Lonely Planet" "פלנטה בודדה" 18 41 7 69
2014 Aram Mp3 "Not Alone" "לא לבד" 4 174 4 121
2015 גנאלוגיה "Face The Shadow" "תעמוד מול הצל" 16 34 7 77
2016 איבטה מוקוצ'יאן "LoveWave" "גל אהבה" 7 249 2 243
2017 ארצוויק "Fly With Me" "עוף איתי" 18 79 7 152
2018 סוואק חנגיאן "Qami" "רוח" X X 15 79

יחסי ארמניה וטורקיה באירוויזיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

יחסי ארמניה ואזרבייג'ן באירוויזיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

יחסי ארמניה ואזרבייג'ן היו עוינים מאז החלו שתי המדינות להשתתף בתחרות ב-2006 (ארמניה) ו-2008 (אזרבייג'ן). שתי המדינות נמנעו מלהצביע זו לזו עקב הסכסוך הקיים ביניהן על חבל הארץ נגורנו קרבאך, הנמצא תחת שלטון ארמני דה פקטו מאז שנת 1993, אך נמצא תחת שלטון אזרבייג'ן דה יורה. חבל הארץ נגורנו קרבאך מהווה מקור מתמיד למחלוקת ומתח צבאי בין אזרבייג'ן לארמניה, מאבק שהסלים והחריף בעקבות התפרקות ברית המועצות בשנת 1991.

למרות המחלוקת בין שתי המדינות, 1,065 ארמנים הצביעו לשיר האזרי (וכך העניקה ארמניה נקודה אחת לאזרבייג'ן); 43 אזרים הצביעו לשיר הארמני.[3] עלו האשמות לפיהן רשות השידור האזרית, İTV, צנזרה את שידור השיר הארמני בתחרות וטשטשה את מספר הטלפון בו ניתן היה להצביע לשיר הארמני. רשת השידור האזרית, İTV, דחתה והכחישה את ההאשמות, והראתה את קטע הווידאו ששודר, ובו ניתן לראות בבירור את המספר בו היה ניתן להצביע לשיר הארמני. למרות זאת, מצא לבסוף איגוד השידור האירופאי לנכון לקנוס את רשת השידור האזרית ב-2,700 € על כך שטשטשה את מספר הטלפון של השיר הארמני. בנוסף, הועלו האשמות שבאוגוסט 2009, ממשלת אזרבייג'ן זימנה לחקירה במשרד לביטחון הלאומי בעיר באקו תושבים שהצביעו לשיר הארמני בתחרות, שבמהלכה הם הואשמו בהיותם "לא פטריוטים" ו"איום ביטחוני פוטנציאלי".[4] אחד מהאנשים שזומנו לחקירה במשרד לביטחון הלאומי, רובשן נאסירלי (הוא הצביע לשיר הארמני בתחרות ולא לשיר האזרי משום שהרגיש כי השיר הארמני מוצלח יותר), אמר כי נאמר לו במהלך חקירתו כי הם מחזיקים בשמות ובכתובות של כל אותם 43 אזרים שהצביעו לשיר הארמני בתחרות.[5] בעקבות האירועים, מפקח תחרות האירוויזיון, סוונטה סטוקסליוס, הודיע שהושקה ועדת חקירה שתחקור את האירועים. בתגובה, המשרד לביטחון לאומי בעיר באקו נתן הבטחה שאף אזרח לא נחקר, באופן רשמי או באופן לא רשמי, לגבי דפוסי הצבעותיו בתחרות. מנכ"ל איגוד השידור האירופי, ג'אן רביילון, אמר בתגובה כי "חופש ההצבעה הוא אחת מאבני היסוד של התחרות, וכל הפרת פרטיות לגבי דפוסי הצבעותיו של אדם או חקירת אנשים לגבי דפוסי הצבעותיהם, לחלוטין אינה מתקבלת על הדעת".[6] בתגובה, שר הנוער והספורט של אזרבייג'ן, אזאד רחימוב, הכחיש כי אזרחים זומנו למשרד לביטחון לאומי בעיר באקו עקב הצבעותיהם לשיר הארמני בתחרות, והאשים את רדיו אירופה החופשית וערוצי חדשות נוספים ברחבי אירופה בניסיון ליצור שערוריות.[7] איגוד השידור האירופי חקר ובדק את העניין בישיבה שהתקיימה ב-11 בספטמבר 2009 בעיר אוסלו, נורווגיה, ובהודעה שהתפרסמה בתקשורת ב-17 בספטמבר 2009, נאמר כי איגוד השידור האירופי מכיר בטענות כי גורמים רשמיים באזרבייג'ן ניהלו חקירה שתחקור אזרחים אזרים שהצביעו לשיר הארמני בתחרות והפרו את פרטיותם. עם זאת, איגוד השידור האירופי החליט לא להטיל סנקציות על אזרבייג'ן או לאסור עליה לקחת חלק בתחרות, אך איגוד השידור האירופי הוסיף והזהיר כי בפעם הבאה בו מקרה מסוג זה יתרחש, תורחק אזרבייג'ן מהתחרות למשך שלוש שנים רצופות.
 • בשנת 2015, כלי תקשורת דיווחו אודות פרסום שירה של ארמניה בתחרות האירוויזיון, "Don't Deny" ("לא מכחיש"), ואפיינו אותו כמשמש כמחווה לרצח העם הארמני (יום השנה ה-100 לרצח העם הארמני צוין ב-24 באפריל 2015, כחודש טרם עריכתה של התחרות). השיר, שכותרתו היא "Don't Deny" ("לא מכחיש"), נתפסה כקריאה של ארמניה להכרה ברצח העם הארמני; מבקרים גם ציינו כי הוידאו הרשמי של השיר מקרין תמונות חזותיות המרמזות אודות רצח עם, עם סצנה אחת בה חברי הקבוצה, "גנאלוגיה", הצטלמו בתלבושות מסורתיות לתמונה משפחתית בתקופת מלחמת העולם הראשונה, ולאחר מכן נעלמו מן העין. גוהר גספאריין, ראשת המשלחת הארמנית לתחרות, תיארה את השיר כעוסק באהבה ואחדות, ולא כעוסק בכוונות פוליטיות ספציפיות. אזרבייג'ן אשר, לצד טורקיה, מכחישה נחרצות את רצח העם הארמני, העבירה ביקורת אודות הנושאים הפוליטיים, לכאורה, שהשיר הארמני עוסק בהם, וציינה כי היא "תפעל כראוי" כדי למנוע שהתחרות תהיה "הקרבה לשאיפות פוליטיות של מדינה". ב-16 במרץ 2015, המשלחת הארמנית לתחרות הודיעה כי היא תשנה את שם השיר ל"Face the Shadow" ("תעמדו מול הצל"), כדי "לשכך דאגות בנוגע לנושאים הפוליטיים, לכאורה, של השיר, ולחזק את נושא השיר". עם זאת, כותרתו המקורית של השיר "Don't Deny" ("לא מכחיש"), עדיין מופיעה כחלק מפזמון חוזר. כמו כן, המשלחת הארמנית לתחרות מכחישה כל כוונות פוליטיות ספציפיות לשיר.[13]
 • בשנת 2016, למרות שאיגוד השידור האירופי אפשר להציג בתחרות רק דגלי מדינות אשר הן חברות באומות המאוחדות, במהלך חצי-הגמר הראשון של התחרות, ב-10 במאי 2016, נתפסה הנציגה הארמנית לתחרות, איבטה מוקוצ'יאן, מחזיקה את דגל נגורנו קרבאך, השטח אשר נמצא במחלוקת בין ארמניה לאזרבייג'ן, והדבר גרם לתגובה חריפה מצד העיתונות האזרית. כמו כן, המצב הוסיף להסלים כאשר במהלך מסיבת העיתונאים של חצי-הגמר העיתונות האזרית מתחה ביקורת על המשלחת הארמנית ועל איגוד השידור האירופי אשר אפשר שיוצג הדגל במהלך התחרות. הנציגה הארמנית, איבטה מוקוצ'יאן, הגיבה לדברים באומרה: "המחשבות שלי נמצאות עם המולדת שלי. אני רוצה שלום בכל מקום". גם הנציגה האזרית לתחרות, סמרה רחימלי, התייחסה לדברים וקבעה כי "האירוויזיון הוא תחרות שירה וזה כל העניין במוזיקה". למחרת היום, איגוד השידור האירופי פרסם הצהרה והסביר כי הוא "מגנה בתוקף הצגה ונפנוף דגל נגורנו קרבאך", במהלך השידור החי של חצי-הגמר של תחרות האירוויזיון, ורואה בדבר כ"מזיק" לתחרות. הארגון ציין גם כן כי הפרה נוספת של תקנון התחרות עלולה להוביל לפסילה של ארמניה מהתחרות הנוכחית או משאר תחרויות האירוויזיון של השנים הבאות. כמו כן, דובר משרד החוץ האזרי, חיקמט חג'ייב, אמר שפעולותיה של מוקוצ'יאן הינן "פרובוקטיביות ובלתי מקובלות", בטענה כי "ארמניה נוקטת במכוון צעדים כאלה על מנת לקדם פעולות בלתי חוקיות אשר נוצרות בשטחים האזרים הכבושים".

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ארמניה באירוויזיון בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ "אתה צריך חברים כדי לנצח בתחרות האירוויזיון", אתר www.telegraph.co.uk (באנגלית)
 2. ^ "יריבות אתניות גוברות על הקיטש בקווקז", אתר www.frontlineclub.com (באנגלית)
 3. ^ "האירוויזיון מתקן חוקים, אין סנקציות נגד אזרבייג'ן", אתר רדיו אירופה החופשית (באנגלית)
 4. ^ "אזרבייג'ן בחקירת אירוויזיון", אתר ה-BBC (באנגלית)
 5. ^ "אזרים תוחקרו אודות הצבעתם לארמניה באירוויזיון", אתר רדיו אירופה החופשית (באנגלית)
 6. ^ "איגוד השידור האירופי מקבל תשובות מאזרבייג'ן", אתר האירוויזיון (באנגלית)
 7. ^ "שר אזרי מאשים את רדיו אירופה החופשית במהלך חקירת אירועי האירוויזיון", אתר רדיו אירופה החופשית (באנגלית)
 8. ^ "ארמנים נמנעים מתחרות האירוויזיון באזרבייג'ן", אתר הניו יורק טיימס (באנגלית)
 9. ^ "ארמנים נמנעים מתחרות האירוויזיון באזרבייג'ן", אתר הניו יורק טיימס (באנגלית)
 10. ^ "ארמניה דוחה באופן רשמי את תחרות האירוויזיון", אתר www.sputniknews.com (באנגלית)
 11. ^ "איסמעיל עומרוב: נוכחותה של ארמניה בתחרות הייתה יכולה להיות הודעה משותפת לשלום בין שני העמים לכל העולם", אתר www.en.apa.az (באנגלית)
 12. ^ "ארמניה נקנסה עקב סירובה לקחת חלק באירוויזיון 2012", אתר www.sputniknews.com (באנגלית)
 13. ^ "ארמניה משנה את כותרת השיר", אתר האירוויזיון (באנגלית)