אירוויזיון 2008

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אירוויזיון 2008
ESC Belgrade 2008.png
מספר התחרות 53
תאריכים

חצי גמר ראשון:20 במאי 2008
חצי גמר שני:22 במאי 2008

גמר:24 במאי 2008
מנחים ז'ליקו יוקסימוביץ'
ויובאנה יאנקוביץ'
רשת השידור המפיקה Flag of Serbia.svg RTS
העיר המארחת Flag of Serbia.svg בלגרד, סרביה
השיר הזוכה Flag of Russia.svg  רוסיה - דימה בילאן Belive "להאמין"
מספר השירים 43
מדינות שמשתתפות לראשונה Flag of San Marino.svg  סן מרינו
Flag of Azerbaijan.svg  אזרבייג'ן
מדינות שפרשו מהתחרות Flag of Austria.svg  אוסטריה
המדינות המשתתפות
ESC 2008 Map.svg

██ המדינות המשתתפות בגמר

██ מדינות שלא עברו את שלב חצי הגמר

██ מדינות שהשתתפו בעבר אך לא ב-2008

< 2007 | 2008 | 2009 >

אירוויזיון 2008 היה המהדורה ה-53 של התחרות, שאורחה על ידי סרביה. חצאי הגמר נערכו ב-20 במאי וב-22 במאי, והגמר הגדול נערך ב-24 במאי בבירה, בלגרד. רוסיה הוכרזה כמנצחת, כשדימה בילאן ושירו "Believe" (להאמין) קיבלו נקודות כמעט מכל המדינות. סרביה זכתה באירוח התחרות לאחר ניצחונה של מריה שריפוביץ' באירוויזיון 2007 בפינלנד. את המופע הנחו מגישת הטלוויזיה יובאנה ינקוביץ' והזמר ז'ליקו יוקסימוביץ'. באופן יוצא דופן, למנחה התחרות היה בה תפקיד נוסף, כששירה של סרביה בתחרות הולחן על ידי יוקסימוביץ'. התמה של המופעים כונתה "התמזגות הצלילים".

אתר האינטרנט של התחרות עלה בינואר 2008. לראשונה בתולדות האירוויזיון, שודרו באתר הרשמי בשידור חי מופעי קדם האירוויזיון של מדינות שונות כגון נורבגיה, קפריסין ויוון.

בתחרות ניצחה רוסיה ששלחה את הזמר דימה בילאן. התחרות הפכה אותו לזמר מפורסם בכל העולם. למקום השני הגיע זו השנה השנייה ברציפות אוקראינה, ולמקום השלישי הגיעה יוון.

ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

את ישראל ייצג בועז מעודה עם השיר כאילו כאן. כבר בשנת 2004 חוברו מילות הפזמון על ידי דנה אינטרנשיונל ומנהלה האישי שי כרם, ואילו הלחן שפורסם בעבור קדם אירוויזיון 2008 הולחן על ידי אינטרנשיונל לבדה, ונבחר מתוך חמישה פזמונים שכולם בביצועו של מעודה, לייצג את ישראל בתחרות האירוויזיון ב-2008. מאז בחירת הפזמון כמייצג את ישראל ועד להופעה באירוויזיון, הוא עבר שינויים רבים במבנהו ובצורת הגשתו ובין היתר שונה שמו ל-"The Fire in Your Eyes" ("האש בעינייך"). הפזמון כתוב ברובו בעברית, וכולל בית באנגלית. בחצי הגמר הראשון של התחרות ביצע מעודה את הפזמון והגיע למקום החמישי, עם 104 נקודות, שהקנה לו השתתפות בגמר. בתחרות הגמר הגיע הפזמון למקום התשיעי, עם 124 נקודות.

האולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מריה שריפוביץ' ניצחה באירוויזיון 2007 בהלסינקי, פינלנד. עקב כך, התחרות נערכה בבלגרד ארנה שבבלגרד, בירת סרביה. הבלגרד ארנה הוא מהאולמות הגדולים ביותר באירופה, ויכול להכיל 20,000 צופים. ב-14 בספטמבר 2007, ראש עיריית הלסינקי העניק את "מפתח האירוויזיון" לבלגרד. טקס זה הוא מסורת שהחלה מאותה השנה, שמייצגת את מעבר התחרות מעיר לעיר (כך ב-2009 הועברו ה"מפתחות" מבלגרד למוסקבה, שנה לאחר מכן ממוסקבה לאוסלו וכך הלאה).

עקב בעיות ומהומות בבלגרד לאחר הכרזת העצמאות של קוסובו ב-22 בפברואר 2008, איגוד השידור האירופאי שקל להעביר את התחרות למדינה אחרת. בין ההצעות הועלתה אוקראינה, שהגיעה למקום השני באירוויזיון 2007. עוד הצעה הייתה פינלנד, מארחת התחרות משנה שעברה. גם יוון הציעה לארח את התחרות. לאחר זמן מה הוחלט שבלגרד תשאר מארחת התחרות. רשות השידור הסרבית התחייבה לספק שמירה אבטחה מוגברת לכל המבקרים ומשתתפי התחרות. למשלחות אלבניה, קרואטיה וישראל הוגברה השמירה.

עיצוב חזותי[עריכת קוד מקור | עריכה]

רשות השידור הסרבית פתחה בתחרות שמטרתה הייתה למצוא את הלוגו, הנושא ועיצוב הבמה של התחרות ב-2008. לבסוף הוכרז נושא התחרות: "התמזגות הצלילים", שהושרה ממיקומה של העיר בלגרד, ששוררת בין שני נהרות - סאווה ו-דנובה. הלוגו הנבחר היה מפתח סול בצבעי כחול והאדום (צבעי הדגל הסרבי) במרקם של צבעי גואש, ועוצב על ידי בוריס מילקוביץ'.

סרטוני המעבר בין שיר לשיר (סלנג אירוויזיוני: "הגלויות") הוצגו כגלויות. בסרטונים היה ניתן לראות את תהליך יצירת הדגל של המדינה שעומדת להופיע. בכל גלויה הוצג סיפור קצר שמתייחס לבלגרד ותושביה. במשך כל סרטון נכתב מכתב קצר על ידי המוזיקאי של המדינה. כל המכתבים נכתבו בשפה של המדינה ממנה הוא מגיע, ולבסוף צורפו אליהן ברכות "ברוכים הבאים לבלגרד" ו-"ברוכים הבאים לסרביה" במספר שפות שנות. לשיר הבלגי, שהושר בשפה דמיונית, צורף הכיתוב גם הוא בתחביר דמיוני. הגלויות הסתיימו עם בול וחתימה של לוגו האירוויזיון.

על פי רשות השידור הסרבית, הבמה ייצגה זהויות טבעיות, נושאים היסטוריים ומודרניים, סמלים והודעות מוכרות וכלל עולמיות. הבמה (בעיצובה ה'ממוזג') גם הכילה מספר מסכי טלוויזיה ו-LCD. הבמה הכילה אפשרויות חדשות וטכנולוגיות, חלקים ממנה היו ניתנים להזזה. עיצב אותה האמן האמריקאי דייויד קאשינג.

חצי הגמר הראשון נע סביב נושא העיר. התחרות נפתחה עם סרטון פנורמה של העיר, כשתפאורת הבמה הייתה שני גלים נשברים ונפגשים במרכז הבמה - במיזוג - נושא התחרות. חצי הגמר השני התנהל סביב נושא המים, וניתן היה להבחין בכך בעיקר במופע הביניים, כשגווני המים היו הצבעים העיקריים על הבמה. הגמר נע סביב נושא ההתמזגות. הקמת הבמה ארכה ימים רבים והיא הורכבה על ידי צוותים שונים מאירופה. נעשה שימוש בפירוטכניקה פעמים רבות (בין היתר בהופעות של ארמניה, גרמניה, טורקיה ובולגריה). הבמה קיבלה תגובות חיוביות מהתקשורת והמעריצים, שתיארו אותה כ"אחת הבמות המרהיבות ביותר בהיסטוריית התחרות".

פורמט[עריכת קוד מקור | עריכה]

במסיבת עיתונאים בהלסינקי שנערכה בחודש מאי 2007, סוואנטה סטוקסליוס, המפקח הרשמי לתחרות מטעם איגוד השידור האירופאי, הודיע שפורמט התחרות עלול להשתנות בשנה הבאה, ויכלול שני חצאי גמר במקום חצי גמר אחד. ב-28 בספטמבר 2007 הדבר נהפך רשמי.

משתתפי חצאי הגמר חולקו לשתי קבוצות לאחר הגרלה שמיינה אותם ל-6 "סלים" שונים בעקבות מקורות ההצבעות וההיסטוריה הסמלית של כל מדינה. על כל מדינה היה לשדר את חצי הגמר שבו תשתתף, אך שידור חצי הגמר השני היה אופציונאלי. ההגרלה נערכה ביום שני, 28 בינואר 2008 בעיריית בלגרד בשעה 14:00 (שעון ישראל), בליווי רקדנים מאנסמבל סרבי מפורסם. בהתחלה, שתי מעטפות עם הכיתובים "חצי גמר 1" ו-"חצי גמר 2" הוגרלו. לאחר מכן, שלוש מדינות משישה סלים נבחרו באקראיות לקחת חלק בחצי הגמר הראשון, ועוד שלוש מדינות נבחרו לקחת חלק בחצי הגמר השני. המדינה שהוצאה מהסל החמישי (שלא הוגרל) נבחרה להיות המדינה הראשונה שתוגרל לחצי הגמר הראשון. המדינה מסל שש נבחרה להשתתף בחצי הגמר השני. משתתפי הגמר האוטומטיים (צרפת, ספרד, בריטניה, גרמניה וסרביה) חויבו להצביע בחצי הגמר אליו הוגרלו. בסופו של דבר נקבע שפרט ל-5 המדינות שממילא ישתתפו בגמר, ייצטרפו אליהן עוד 20 מדינות - 10 מכל חצי גמר.

חלוקה לסלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-28 בספטמבר 2008 נערכה החלוקה לחצאי הגמר ע"פ סלים. בכל סל נמצאו קבוצת מדינות שמויינו על-פי מיקומים בתחרויות שעברו ויחסים היסטוריים. אלה היו הסלים:

סל ראשון סל שני סל שלישי
סל רביעי סל חמישי סל שישי

סדר ההופעות בתחרות נקבע בפגישת המשלחות בבלגרד שנערכה ב-17 במרץ 2008.

המדינות המשתתפות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-21 בדצמבר 2007, איגוד השידור האירופאי אישר ש-43 מדינות ישתתפו בתחרות בבלגרד. סן מרינו ואזרבייג'ן, מתוקף היותן מדינות חדשות באיגוד, ישתתפו בתחרות בפעם הראשונה. אוסטריה פרשה מהתחרות; רשות השידור האוסטרית טענה: "נוכחנו לדעת ב-2007 שלא איכות השיר קובעת, אלא מדינת המקור". איטליה, שלא התחרתה מאז אירוויזיון 1997, והייתה יכולה להיות אוטומטית בגמר, נעדרה שוב. סלובקיה שהביעה את רצונה לחזור לא עשתה זאת לבסוף עקב בעיות תקציב.

הגמר[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחרות הגמר כללה שירים של 25 מדינות: 4 המממנות העיקריות של התחרות - צרפת, ספרד, בריטניה וגרמניה; המדינה המארחת - סרביה; 9 המקומות הראשונים בחצי הגמר הראשון + שיר אחד שהיווה את בחירת השופטים; 9 המקומות הראשונים בחצי הגמר השני + שיר אחד שהיווה את בחירת השופטים. ההצבעה באירוויזיון זה הייתה הארוכה ביותר בכל שנות התחרות, עקב מספר השיא של השתתפות המדינות (43 מדינות).

סדר השמעה מדינה שפה ביצוע שם השיר תרגום מקום ניקוד
1 Flag of Romania.svg רומניה רומנית ואיטלקית ניקו וולאד Pe-o Margine de Lume בקצה העולם 20 45
2 Flag of the United Kingdom.svg בריטניה אנגלית אנדי אברהם Even If אפילו אם 25 14
3 Flag of Albania.svg אלבניה אלבנית אולטה בוקה Zemrën e lamë peng הימרנו על הלב 17 55
4 Flag of Germany.svg גרמניה אנגלית No Angels Disappear נעלם 23 14
5 Flag of Armenia.svg ארמניה אנגלית וארמנית סירושו Qele Qele בוא, נלך... 4 199
6 Flag of Bosnia and Herzegovina.svg בוסניה והרצגובינה בוסנית לאקה Pokušaj לנסות 10 110
7 Flag of Israel.svg ישראל עברית ואנגלית בועז מעודה כאילו כאן / The fire in your eyes כאילו כאן/האש בעיניך 9 124
8 Flag of Finland.svg פינלנד פינית Teräsbetoni Missä miehet ratsastaa היכן שהגברים רוכבים 22 35
9 Flag of Croatia.svg קרואטיה קרואטית Kraljevi Ulice & 75 Cents Romanca פואמה 21 44
10 Flag of Poland.svg פולין אנגלית אייסיס ג'י For Life לכל החיים 24 14
11 Flag of Iceland.svg איסלנד אנגלית Euroband This is my life אלו חיי 14 64
12 Flag of Turkey.svg טורקיה טורקית Mor ve Ötesi Deli לא שפוי 7 138
13 Flag of Portugal.svg פורטוגל פורטוגזית ואניה פרננג'ס Senhora do mar גבירת הים 13 69
14 Flag of Latvia.svg לטביה אנגלית Pirates of the sea Wolves of the sea זאבי הים 12 83
15 Flag of Sweden.svg שבדיה אנגלית שרלוט פרלי Hero גיבור 18 47
16 Flag of Denmark.svg דנמרק אנגלית סימון מתיו All night long במשך כל הלילה 15 60
17 Flag of Georgia.svg גאורגיה אנגלית דיאנה גורצקאייה Peace will come השלום יגיע 11 83
18 Flag of Ukraine.svg אוקראינה אנגלית אני לוראק Shady lady אשת הצללים 2 230
19 Flag of France.svg צרפת אנגלית וצרפתית סבסטיאן טלייה Divine "שמיימי" 19 47
20 Flag of Azerbaijan.svg אזרבייג'ן אנגלית אלנור וסמיר Day After Day יום אחר יום 8 132
21 Flag of Greece.svg יוון אנגלית קאלומירה Secret Combination קוד סודי 3 218
22 Flag of Spain.svg ספרד ספרדית ואנגלית רודולפו צ'יקיליקואטרה Baila el Chiki Chiki רקוד את ה"צ'יקי צ'יקי" 16 55
23 Flag of Serbia.svg סרביה סרבית ילנה טומאשביץ' Oro הורה 6 160
24 Flag of Russia.svg רוסיה אנגלית דימה בילאן Believe להאמין 1 272
25 Flag of Norway.svg נורבגיה אנגלית מריה האוקוס סטורנג Hold On, Be Strong עצור, היה חזק 5 182

חצי הגמר הראשון[עריכת קוד מקור | עריכה]

נערך ב-20 במאי 2008. כאמור, האירוויזיון חולק לשני חצאי גמר. בכל חצי גמר התמודדו 19 מדינות, כאשר בכל חצי גמר היו רשאיות להצביע רק המדינות שהשתתפו בו ושתיים או שלוש מהמדינות שבגמר. לחצי גמר זה הצביעו 21 מדינות - מלבד המדינות המשתתפות, התקבלו גם הצבעות מגרמניה וספרד.

סדר השמעה מדינה שפה ביצוע שם השיר תרגום מקום ניקוד
1 Flag of Montenegro.svg מונטנגרו סרבית סטפן פיליפוביץ' Zauvijek volim te אוהב אותך לנצח 14 23
2 Flag of Israel.svg ישראל עברית ואנגלית בועז מעודה כאילו כאן/The fire in your eyes כאילו כאן/האש בעיניך 5 104
3 Flag of Estonia.svg אסטוניה סרבית, גרמנית ופינית Kreisiraadio Leto svet אור קיץ 18 8
4 Flag of Moldova.svg מולדובה אנגלית גטה בורלקו A Century of Love מאה של אהבה 12 36
5 Flag of San Marino.svg סן מרינו איטלקית Miodio Complice שותפה לחטא 19 5
6 Flag of Belgium (civil).svg בלגיה שפה דמיונית Ishtar O julissi או יוליוסי 17 16
7 Flag of Azerbaijan.svg אזרבייג'ן אנגלית אלנור וסמיר Day After Day יום אחר יום 6 96
8 Flag of Slovenia.svg סלובניה סלובנית רבקה דרמל Vrag naj vzame לכל הרוחות ! 11 36
9 Flag of Norway.svg נורבגיה אנגלית מריה האוקוס סטורנג Hold On, Be Strong עצור, היה חזק 4 106
10 Flag of Poland.svg פולין אנגלית אייסיס ג'י For Life לכל החיים 10 42
11 Flag of Ireland.svg אירלנד אנגלית דסטין תרנגול ההודו Irelande Douze Pointe אירלנד, 12 נקודות 15 22
12 Flag of Andorra.svg אנדורה אנגלית וקטלנית גיסלה Casanova קזנובה 16 22
13 Flag of Bosnia and Herzegovina.svg בוסניה והרצגובינה בוסנית לאקה Pokušaj לנסות 9 72
14 Flag of Armenia.svg ארמניה אנגלית וארמנית סירושו Qele Qele בוא, נלך... 2 139
15 Flag of the Netherlands.svg הולנד אנגלית הינד Your Heart Belongs To M לבך שייך לי 13 27
16 Flag of Finland.svg פינלנד פינית טרסבטוני Missä miehet ratsastaa היכן שהגברים רוכבים 8 79
17 Flag of Romania.svg רומניה רומנית ואיטלקית ניקו וולאד Pe-o Margine de Lume בקצה העולם 7 94
18 Flag of Russia.svg רוסיה אנגלית דימה בילאן Believe להאמין 3 135
19 Flag of Greece.svg יוון אנגלית קאלומירה Secret Combination קוד סודי 1 156

חצי הגמר השני[עריכת קוד מקור | עריכה]

נערך ב-22 במאי 2008. כאמור, האירוויזיון חולק לשני חצאי גמר. בכל חצי גמר התמודדו 19 מדינות, כאשר בכל חצי גמר היו רשאיות להצביע רק המדינות שהשתתפו בו ושתיים או שלוש מהמדינות שבגמר. לחצי גמר זה הצביעו 22 מדינות - מלבד המדינות המשתתפות נתקבלו גם הצבעות מבריטניה, צרפת וסרביה.

סדר השמעה מדינה שפה ביצוע שם השיר תרגום מקום ניקוד
1 Flag of Iceland.svg איסלנד אנגלית Euroband This is my life אלו חיי 8 68
2 Flag of Sweden.svg שבדיה אנגלית שרלוט פרלי Hero גיבור 12 54
3 Flag of Turkey.svg טורקיה טורקית Mor ve Ötesi Deli לא שפוי 7 85
4 Flag of Ukraine.svg אוקראינה אנגלית אני לוראק Shady lady אשת הצללים 1 152
5 Flag of Lithuania.svg ליטא אנגלית ירונימאס מיליוס Nomads in the night נוודים בלילה 16 30
6 Flag of Albania.svg אלבניה אלבנית אולטה בוקה Zemrën e lamë peng הימרנו על הלב 9 67
7 Civil Ensign of Switzerland.svg שווייץ איטלקית פאולו מנגוצי Era stupendo זה היה מדהים 13 47
8 Flag of the Czech Republic.svg צ'כיה אנגלית תרזה קרנדלובה Have some fun ליהנות קצת 18 9
9 Flag of Belarus.svg בלארוס אנגלית רוסלן אלחנו Hasta la vista להתראות 17 27
10 Flag of Latvia.svg לטביה אנגלית Pirates of the sea Wolves of the sea זאבי הים 6 86
11 Flag of Croatia.svg קרואטיה קרואטית Kraljevi Ulice & 75 Cents Romanca פואמה 4 112
12 Flag of Bulgaria.svg בולגריה אנגלית Deep Zone & Balthazar DJ, take me away די ג'יי, קח אותי הרחק 11 56
13 Flag of Denmark.svg דנמרק אנגלית סימון מתיו All night long במשך כל הלילה 3 112
14 Flag of Georgia.svg גאורגיה אנגלית דיאנה גורצקאייה Peace will come השלום יגיע 5 107
15 Flag of Hungary.svg הונגריה אנגלית והונגרית צ'זי Candlelight אור הנר 19 6
16 Flag of Malta.svg מלטה אנגלית מורנה Vodka וודקה 14 38
17 Flag of Cyprus.svg קפריסין יוונית אבדוקיה קאדי Femme fatale פאם פאטאל 15 36
18 Flag of Macedonia.svg מקדוניה אנגלית תמרה טודבסקה, ורצ'ק וגאג'ה Let me love you תן לי לאהוב אותך 10 64
19 Flag of Portugal.svg פורטוגל פורטוגזית ואניה פרננג'ס Senhora do mar גבירת הים 2 120
  • מדינות שקיבלו מספר זהה של נקודות דורגו לפי מספר המדינות שנתנו להם נקודות. כשמספר המדינות שנתנו נקודות היה זהה, דירגו לפי מספר הפעמים שקיבלו 12 נקודות, לאחר מכן מספר הפעמים שקיבלו 10 נקודות וכן הלאה.

תמונות של השירים בגמר[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


תחרויות האירוויזיון

1956195719581959196019611962196319641965196619671968196919701971197219731974197519761977197819791980198119821983198419851986198719881989199019911992199319941995199619971998199920002001200220032004200520062007200820092010201120122013201420152016

אירוויזיון הילדים: 2003200420052006200720082009201020112012201320142015

שיר היובל באירוויזיוןהלהיטים הגדולים של האירוויזיון