אירוויזיון הילדים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אירוויזיון הילדים
Junior Eurovision Song Contest
סמליל התחרות
סמליל התחרות
שיר הנושא Te Deum
סוגה תחרות מוזיקה
יוצרים Bjørn Erichsen עריכת הנתון בוויקינתונים
זוכים

זכייה נוכחית: צרפתצרפת צרפת

שיאנית הזכיות: גאורגיהגאורגיה גאורגיה צרפתצרפת צרפת
ארץ מקור דנמרק עריכת הנתון בוויקינתונים
שפות אנגלית
מספר פרקים 21 תחרויות
תוכנית מקור תחרות הזמר של האירוויזיון
הפקה
חברת הפקה איגוד השידור האירופי
אורך פרק שעתיים ו-15 דקות (2003–2013, 2017-)
שעתיים ו-30 דקות (2014-2015)
שעתיים ו-45 דקות (2016)
שידור
רשת שידור ארגון השידור הציבורי בכל מדינה
תקופת שידור מקורית 2003–2024 עריכת הנתון בוויקינתונים
קישורים חיצוניים
https://junioreurovision.tv/
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

תחרות הזמר אירוויזיון ילדיםאנגלית: Junior Eurovision Song Contest; בצרפתית: Concours Eurovision de la Chanson Junior; לעיתים נכתב כקיצור: JESC,‏ Junior Eurovision או Junior EuroSong) היא תחרות שירים בינלאומית שנתית לילדים של רשת השידור "אירוויזיון" מטעם איגוד השידור האירופי (EBU).

התחרות מתקיימת החל משנת 2003, בהשראת תחרות השירים הסקנדינבית לילדים "אם.פי.ג'י נורדיק" (MPG Nordic). התחרות נועדה למשתתפים בגילאי 16 ומטה, המנועים מלהשתתף בתחרות הזמר של האירוויזיון, בשל מגבלת גיל הנהוגה בו מאז שנת 1989, ובכך, מהווה תחרות "אירוויזיון הילדים" מעין גרסת בת צעירה של תחרות האירוויזיון. בכל שנה, המדינה המארחת את התחרות נבחרת על ידי הוועדה המארגנת מטעם איגוד השידור האירופי, בניגוד לתחרות האירוויזיון הרשמית, אשר בה המדינה הזוכה בשנה מסוימת זוכה גם להיות המארחת בשנה הבאה (למרות שבתחרות זו, אם לא הוחלט על המדינה המארחת לפני מועד התחרות הזוכה תקבל את העדיפות לארח).

ישנם מספר קווי דמיון בין תחרות אירוויזיון הילדים לבין תחרות הזמר של האירוויזיון: כל מדינה שמשתתפת בתחרות שולחת זמרים, שגילם הוא בין 9 ל-14 ביום קיומה של התחרות (בעבר, אף הורשו ילדים בגילאי 8 ו-15 להשתתף בתחרות),[1] להתחרות נגד המדינות האחרות, כל מדינה שולחת שיר חדש ומקורי שנמשך בין 2 דקות ו-45 שניות ל-3 דקות,[2] הצופים שצופים בתחרות מוזמנים להצביע לשיר האהוב עליהם ביותר, התחרות משודרת בשפה האנגלית והמנצחת היא המדינה שקיבלה את מספר הנקודות המרבי.

בנוסף למדינות שמשתתפות בתחרות, התחרות שודרה והוקרנה במדינות נוספות, שאינן משתתפות בתחרות, כגון: איסלנד, אנדורה ופינלנד. החל משנת 2006, התחרות משודרת בשידור חי באינטרנט באתר האינטרנט הרשמי של התחרות.[3]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמל התחרות בעבר: הילדה השרה. הסמל היה בשימוש בכל הלוגואים של אירוויזיון הילדים בין השנים 2003-2007.[4]
מאלין רייטן מייצגת את נורווגיה בהסלט, בלגיה (אירוויזיון הילדים 2005)

המקור של תחרות אירוויזיון הילדים הוא בתחרות שירים, שנוסדה בשנת 2000, כאשר רשות השידור הדנית, DR, החליטה לקיים תחרות שירים לילדים דנים. בשנת 2002 הורחב הרעיון לפסטיגל שירים סקנדינבי בשם "אם.פי.ג'י נורדיק" (MPG Nordic), בהשתתפות דנמרק, נורווגיה ושוודיה.[5] איגוד השידור האירופי הרחיב את תחרות השירים הסקנדינבית לילדים לתחרות שירים בהשתתפות כל המדינות החברות באיגוד השידור האירופי. כותרת העבודה של איגוד השידור האירופי הייתה "Eurovision Song Contest for Children" ("תחרות אירוויזיון לילדים").[6] דנמרק היא המדינה שהתבקשה לארח את תחרות אירוויזיון הילדים הראשונה בשנת 2003, לאור ניסיונם עם תחרות השירים הסקנדינבית, "אם.פי.ג'י נורדיק" (MPG Nordic).

לאחר שדנמרק ארגנה באופן מוצלח את אירוויזיון הילדים הראשון בשנת 2003, עמד ארגון אירוויזיון הילדים השני בשנת 2004 בפני בעיות מיקום. במקור, התחרות הייתה צריכה להיות מאורגנת על ידי רשות השידור הבריטית במנצ'סטר, ITV.[7] רשות השידור הבריטית במנצ'סטר הודיעה כי בשל בעיות כלכליות ותזמון, תחרות אירוויזיון הילדים בשנת 2004 לא תתקיים בבריטניה. לאחר מכן, איגוד השידור האירופי פנה לרשות השידור הקרואטית, HRT, שזכתה בתחרות בשנה הקודמת, כדי שתקיים את תחרות אירוויזיון הילדים 2004 בשטחה, בעיר זאגרב שבקרואטיה. חמישה חודשים לפני קיום התחרות בקרואטיה, נחשף כי רשות השידור הקרואטית, HRT, שכחה להזמין מקום באולם בו התחרות הייתה אמורה להתקיים. לאחר שנחשף כי רשות השידור הקרואטית שכחה להזמין מקום, רשות השידור הנורווגית, NRK, התנדבה לארח את התחרות בשטחה, בעיר לילהאמר שבנורווגיה.

החל מאירוויזיון הילדים 2004, גופי השידור שהשתתפו בתחרות הצטרכו להציע את נכונותם לארח את התחרות בשטחם, כדי שאיגוד השידור האירופי יימנע מבעיות, כפי שקרה באירוויזיון הילדים 2004. בלגיה הייתה המדינה הראשונה שהציעה את נכונותה לארח את תחרות אירוויזיון הילדים 2005 בשטחה, ותחרות זו אכן התקיימה בבלגיה.

כל תחרויות אירוויזיון הילדים משודרות בפורמט 16:9 מסך רחב ו-HDTV.[8] בשנים 20032006, הופקו גם תקליטורי DVD עם שירי התחרות (בדומה לתקליטורים שמופקים בתחרות הזמר של האירוויזיון), אולם ב-17 בינואר 2008, איגוד השידור האירופי הודיע על הפסקת הפקת התקליטורים עקב חוסר עניין הציבור.[9]

החל מאירוויזיון הילדים 2008, שיטת הניקוד היא 50% הצבעת השופטים ו-50% הצבעת הקהל (Televoting).[10] בכל התחרויות הקודמות, שיטת הניקוד הייתה 100% הצבעת הקהל, שהחליט באופן בלעדי מי השיר הזוכה. בכל שנה, לעשר המדינות המתחרות שמקבלות את מספר הקולות הרב ביותר מכל מדינה, מוענקות נקודות הנעות בין 1 ל-8, ואחר כך 10 ו-12 ("דוז פואה", בצרפתית). בשנים 20032005, לאחר שכל השירים בתחרות הופיעו, לצופים ניתנו כ-10 דקות להצביע לשירים האהובים עליהם ביותר. החל משנת 2006, קווי ההצבעה של התחרות פתוחים לאורך כל שידור התחרות. כמו כן, בשנים 2007, 2008 ו-2010 כל הרווחים מהצבעות הקהל (Televoting) נתרמו לקרן החירום הבינלאומית של האומות המאוחדות לילדים.[11]

לפני אירוויזיון הילדים 2007, אילו רשות שידור מסוימת לא הייתה משדרת את התחרות בשידור חי במדינתה, הדבר היה כרוך בקנס כספי. כיום, לא מוטלת עוד חובה על רשויות השידור לשדר את התחרות בשידור חי, והן יכולות לשדר את התחרות מאוחר יותר, בשעות צפייה מותאמות יותר לילדים. כמו כן, בנקודות שונות לאורך התחרות, רשתות שידור מורשות להשהות את שידור התחרות למשך מספר דקות, ולהקרין לצופים בתחרות פרסומות.

בשנים 2003 - 2008, במהדורותיה הראשונות של התחרות, התחרות התקבלה היטב בקרב המדינות החברות באיגוד השידור האירופי, שהביאה לנסיקה במספר המדינות שרצו להשתתף בתחרות. החל מתחרות אירוויזיון הילדים 2009, שנערכה בקייב, אוקראינה, חלה ירידה חדה במספר המדינות שרצו להשתתף בתחרות - מגמת ירידה שהתגברה בתחרויות אירוויזיון הילדים 2012 ואירוויזיון הילדים 2013, בהן השתתפו רק 12 מדינות. בתחרות אירוויזיון הילדים 2014 שנערכה במרסה, מלטה, חלה שוב עלייה במספר המדינות שרצו להשתתף, ובאותה שנה, מספר המדינות שהשתתפו הסתכם ב-16 מדינות (כמו בתחרויות שנערכו בשנים 2003 ו-2005).

פורמט התחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אליאס מייצג את שוודיה בקייב, אוקראינה (אירוויזיון הילדים 2013)

במהלך כל היסטוריית התחרות, פורמט התחרות נותר בלא שינוי ניכר, כאשר פורמט התחרות מורכב מהופעות מוזיקליות בשידור חי של אמנים צעירים, שנבחרו על ידי רשות השידור המייצגת אותם. איגוד השידור האירופי טוען כי מטרת התוכנית היא "לקדם כישרונות צעירים בתחום המוזיקה הפופולרית, על ידי עידוד תחרות בין האמנים".[1]

התחרות תמיד מתקיימת במוצאי שבת, בסוף נובמבר או תחילת דצמבר, ונמשכת כשעתיים ו-15 דקות (אם כי התחרות בשנת 2014 הייתה חריגה, ונמשכה כשעתיים ו-30 דקות).[1]

בניגוד לתחרות הזמר של האירוויזיון, המדינה המנצחת בשנה מסוימת לא מקבלת באופן אוטומטי את הזכות לארח את התחרות בשנה שאחריה.[2] חוק זה שונה בשנת 2012, כאשר אוקראינה קיבלה את הזכות לארח את התחרות בשנת 2013.[12]

עד התחרות בשנת 2013, רק האמנים הזוכים במקום הראשון בתחרות קיבלו פרס ותעודה. מאז התחרות בשנת 2013, שלושת המקומות הראשונים בתחרות מקבלים פרס ותעודה.[12]

את התחרות מגישים, לרוב, שני מגישים - גבר ואישה (אם כי שנת 2006 ושנת 2014 היו חריגות),[13] המופיעים בקביעות על הבמה ועם האמנים ב"חדר הירוק" (ה"גרין רום"). כמו כן, המגישים אחראים גם על אמירת התוצאות הסופיות, לאחר שמוסרי הניקוד מכל מדינה מציגים את התוצאות שהתקבלו ממדינתם.

למרות שתחרות אירוויזיון הילדים מתנהלת על פי דגם הפורמט של תחרות הזמר של האירוויזיון, ישנם מספר הבדלים בולטים בין שתי התחרויות ומאפיינים שהם ייחודיים לתחרות אירוויזיון הילדים: לדוגמה, בעת המופע מילות השירים חייבות להיות מושרות בשידור חי, אך קולות רקע עשויים להיות מוקלטים מראש בתור גיבוי. בנוסף, על בימת התחרות מותר שיופיעו בכל הופעה עד שמונה אמנים, בניגוד למגבלה של עד שישה אמנים בתחרות הזמר של האירוויזיון. כמו כן, מאז תחרות אירוויזיון הילדים 2005, כל מדינה זוכה באופן אוטומטי ב-12 נקודות, כדי למנוע מצב בו מדינה לא תקבל אף נקודה ("Null points"). במהות, מדינה שתסיים את הצבעת התחרות רק עם 12 נקודות, היא בדיוק כמדינה שקיבלה אפס נקודות.[12] עם זאת, עד היום, בתחרות אירוויזיון הילדים אף מדינה לא זכתה בתואר המדינה שלא קיבלה אף נקודה, הידוע לשמצה.

הבדל בולט נוסף בין שתי התחרויות הוא שאמן אינו יכול להשתתף בתחרות יותר מפעם אחת, אך למרות זאת, איגוד השידור האירופי העניק אישור חד-פעמי ומיוחד ליקטרינה ריאבובה (שזכתה במקום השני בשנת 2009, כאשר ייצגה בתחרות אירוויזיון הילדים את רוסיה) לייצג בשנית את רוסיה בתחרות אירוויזיון הילדים 2011. על פי מפקח התחרות דאז, סייסטה באקר, חוק זה בוטל בשנת 2012. כמו כן, בשנת 2010, נפסלה יקטרינה ריאבובה מתחרות קדם-אירוויזיון הילדים הרוסי עקב קיומו של חוק זה.

חוקים והגבלות[עריכת קוד מקור | עריכה]

גאיה קאווז'י, זוכת אירוויזיון הילדים 2013

איגוד השידור האירופי קבע מספר חוקים והגבלות בתחרות:

ראשית, השיר חייב להיות כתוב ומושר בשפה הרשמית (או אחת מהשפות הרשמיות) של המדינה המיוצגת. עם זאת, בשיר יכולות להופיע מספר שורות בשפה שהיא אינה השפה הרשמית במדינה. חוק השפה הוחל גם בתחרות הזמר של האירוויזיון בין השנים 1966 - 1972 ושוב בין השנים 1977 - 1998. בנוסף, האמנים בתחרות חייבים להיות אזרחי המדינה אותה הם מייצגים או תושבי קבע שחיים במדינה שנתיים לפחות.

בתחילת דרכה, תחרות אירוויזיון הילדים הייתה פתוחה לאמנים בגילאי 8 - 15,[14] אולם, החל מאירוויזיון הילדים 2007, טווח הגילאים צומצם, וכיום רק אמנים, שביום קיומה של התחרות, נמצאים בטווח גילאי 9-14, יכולים להשתתף בתחרות.[1]

בניגוד לתחרות הזמר של האירוויזיון, בתחרות אירוויזיון הילדים אמן אינו יכול להשתתף בתחרות יותר מפעם אחת (חוק זה בוטל בשנת 2012).

השיר הנשלח לתחרות לא יכול להיות שיר שפורסם ויצא לאור באופן מסחרי, וחייב להימשך בין 2 דקות ו-45 שניות ל-3 דקות (משנת 2013 ואילך).[2] כמו כן, בשנים 20032006, איגוד השידור האירופי קבע כי אמנים שהוציאו לאור שירים ומוזיקה באופן מסחרי אינם יכולים להשתתף בתחרות.[15] חוק זה בוטל בשנת 2007, ובכך אפשר לאמנים שהוציאו לאור שירים ומוזיקה באופן מסחרי להשתתף בתחרות. כתוצאה מביטול החוק, רשות השידור הנורווגית, NRK, בחרה לפרוש מהתחרות ולא חזרה לתחרות עד כה.[16]

החל אירוויזיון הילדים 2008, התירו למבוגרים לכתוב שירים לתחרות.[16] בעבר, כל כותבי השירים לתחרות היו חייבים להיות ילדים בטווח הגילאים 10 - 15.

מפקחי התחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

התחרות מופקת מדי שנה על ידי איגוד השידור האירופי (EBU).

בשנים 2003 - 2010, המפקח הבכיר של תחרות אירוויזיון הילדים היה סוונטה סטוקסליוס משוודיה, שעמד גם בראש "קבוצת ההיגוי" שקבעה את חוקי התחרות והחליטה איזו רשות שידור תארח את התחרות בשנה הבאה.[17] תפקידה העיקרי של "קבוצת ההיגוי" הוא לשמור על קשר בין איגוד השידור האירופי לבין רשות השידור המארחת באותה שנה. כמו כן, חובתה לוודא כי האמנים הצעירים לא נשארים לבד ללא השגחת מבוגר אחראי ו”ליצור אווירת צוות בין האמנים, ולפתח את החוויה שלהם ותחושת הקהילתיות”.[2] בשנים 20032010, כיהן סטוקסליוס בתפקיד המפקח הבכיר גם של תחרות הזמר של האירוויזיון. כאמור, בשנת 2010, לאחר אירוויזיון הילדים 2010, התפטר סטוקסליוס מתפקידו כמפקח הבכיר של שתי התחרויות - הן של אירוויזיון הילדים והן של תחרות הזמר של האירוויזיון, בטענה שהוא רוצה ”להעניק לאחרים את ההזדמנות להפיק את התחרות ולהעלות אותה לשלב הבא”.[18] בשנת 2011, לאחר התפטרותו של סטוקסליוס, תפס את מקומו סייסטה באקר מהולנד. בשנת 2013, ולדיסלב יעקובלב מרוסיה, תפס את מקומו של באקר, והוא שימש כמפקח הבכיר של התחרות עד שנת 2015.[19]

רשימת מפקחי התחרות שמונו על ידי איגוד השידור האירופי (EBU) מאירוויזיון הילדים 2003 עד כה:

מפקח התחרות מדינה כיהן בשנים
סוונטה סטוקסליוס שוודיהשוודיה שוודיה 20032010
סייסטה באקר הולנדהולנד הולנד 20112012
ולדיסלב יעקובלב רוסיהרוסיה רוסיה 20132015
יון אולה סאנד נורווגיהנורווגיה נורווגיה 20162019
מרטין אסטרדאל שוודיהשוודיה שוודיה החל מ-2020

מחלוקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מספר מדינות, בהן נורווגיה ודנמרק, פרשו מהתחרות בשנת 2006 משום שהן ”מצאו את הטיפול באמנים הצעירים כלא אתי, ולא חזרו אליה עד כה.[20] בעקבות פרישתן מהתחרות, הן החיו מחדש את תחרות השירים הסקנדינבית לילדים "אם.פי.ג'י נורדיק" (MPG Nordic), שלא הופקה מאז החלה הפקת תחרות אירוויזיון הילדים בשנת 2003. בנוסף, נאמר כי נורווגיה החליטה לפרוש מתחרות אירוויזיון הילדים משום שהיא לא רוצה ”להשתתף בתחרות שמנצלת ילדים ומטילה עליהם לחץ גדול”. עם זאת, נורווגיה משתתפת בתחרות השירים הסקנדינבית לילדים "אם.פי.ג'י נורדיק" (MPG Nordic), יחד עם דנמרק, שוודיה ופינלנד.
 • בשנת 2007, הודיעה ספרד שהיא פורשת מתחרות אירוויזיון הילדים, לאחר שמנהל רשות השידור הספרדית, TVE, חוויאר פונס, אמר כי ”אירוויזיון הילדים מקדם סטריאוטיפים שאיננו חולקים”.[21] עם זאת, ספרד חזרה לתחרות בשנת 2019, ולא פרשה ממנה נכון לשנת 2023.

יחסי אזרבייג'ן וארמניה באירוויזיון הילדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אירוח התחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחרויות מדינה עיר אולם שנים
2 הולנדהולנד הולנד רוטרדם אהוי רוטרדם 2007
אמסטרדם אולם המוזיקה היינקן 2012
אוקראינהאוקראינה אוקראינה קייב היכל הספורט של קייב 2009
היכל אוקראינה 2013
בלארוסבלארוס בלארוס מינסק מינסק ארנה 20102018
ארמניהארמניה ארמניה ירוואן קארן טקסים ספורט וקונצרטים קומפלקס 20112022
מלטהמלטה מלטה מרסה מספנות מלטה 2014
ולטה מרכז כנסים הים התיכון 2016
פוליןפולין פולין גליביצה גליביצה ארנה (אנ') 2019
ורשה מטה TVP (רשות השידור של פולין) 2020
צרפתצרפת צרפת פריז לה סיין מוזיקל 2021
ניס אולם הקונצרטים פאלה ניקאיה 2023
1 דנמרקדנמרק דנמרק קופנהגן פורום קופנהגן 2003
נורווגיהנורווגיה נורווגיה לילהאמר אולם הוקנס 2004
בלגיהבלגיה בלגיה הסלט את'יאס ארנה 2005
רומניהרומניה רומניה בוקרשט אולם סאלה פוליואלאנטה 2006
קפריסיןקפריסין קפריסין לימסול המרכז האתלטי של קפריסין 2008
בולגריהבולגריה בולגריה סופיה ארנה ארמייץ 2015
גאורגיהגאורגיה גאורגיה טביליסי הארמון האולימפי 2017
ספרדספרד ספרד 2024

ישראל באירוויזיון הילדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – ישראל באירוויזיון הילדים
שנה העיר המארחת אמן שפה שיר תרגום לעברית נקודות מקום
2012 הולנדהולנד אמסטרדם, הולנד Kids.il (ספ') עברית "Let the Music Win" "תן למוזיקה לנצח" 68 8
2016 מלטהמלטה ולטה, מלטה שיר וטים עברית ואנגלית "Follow My Heart" "לעקוב אחרי הלב שלי" 27 15
2018 בלארוסבלארוס מינסק, בלארוס נועם דדון עברית "Children Like These" "ילדים כאלה" 81 14

המדינות הזוכות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנה תאריך העיר המארחת זוכה שפה אמן שיר תרגום לעברית נקודות מקום שני
2003 15 בנובמבר דנמרקדנמרק קופנהגן, דנמרק קרואטיהקרואטיה קרואטיה קרואטית דינו ילוסיץ' "Ti si moja prva ljubav" "את אהבתי הראשונה" 134 ספרדספרד ספרד
2004 20 בנובמבר נורווגיהנורווגיה לילהאמר, נורווגיה ספרדספרד ספרד ספרדית מריה איסבל "Antes muerta que sencilla" "עדיף להיות מתה מאשר פשוטה" 171 בריטניהבריטניה בריטניה
2005 26 בנובמבר בלגיהבלגיה הסלט, בלגיה בלארוסבלארוס בלארוס רוסית קסניה סיטניק "My vmeste" "אנחנו ביחד" 149 ספרדספרד ספרד
2006 2 בדצמבר רומניהרומניה בוקרשט, רומניה רוסיהרוסיה רוסיה רוסית האחיות טולמצ'בי "Vesenniy Jazz" "ג'אז אביבי" 154 בלארוסבלארוס בלארוס
2007 8 בדצמבר הולנדהולנד רוטרדם, הולנד בלארוסבלארוס בלארוס רוסית אלכסיי ז'יגלקוביץ' "S druz'yami" "עם חברים" 137 ארמניהארמניה ארמניה
2008 22 בנובמבר קפריסיןקפריסין לימסול, קפריסין גאורגיהגאורגיה גאורגיה ג'יבריש חבורת בזיקבי "Bzzz..." "בזזז..." 154 אוקראינהאוקראינה אוקראינה
2009 21 בנובמבר אוקראינהאוקראינה קייב, אוקראינה הולנדהולנד הולנד הולנדית ואנגלית ראלף "Click clack" "קליק קלאק" 121 ארמניהארמניה ארמניה
רוסיהרוסיה רוסיה
2010 20 בנובמבר בלארוסבלארוס מינסק, בלארוס ארמניהארמניה ארמניה ארמנית ולדימיר ארזומיאן "Mama" "אמא" 120 רוסיהרוסיה רוסיה
2011 3 בדצמבר ארמניהארמניה ירוואן, ארמניה גאורגיהגאורגיהגאורגיה גאורגית קבוצת קנדי "Candy Music" "מוזיקת הממתקים" 108 הולנדהולנד הולנד
2012 1 בדצמבר הולנדהולנד אמסטרדם, הולנד אוקראינהאוקראינה אוקראינה אוקראינית ואנגלית אנסטסיה פטריק "Небо" "שמיים" 138 גאורגיהגאורגיה גאורגיה
2013 30 בנובמבר אוקראינהאוקראינה קייב, אוקראינה מלטהמלטה מלטה אנגלית גאיה קאווז'י "The Start" "ההתחלה" 130 אוקראינהאוקראינה אוקראינה
2014 15 בנובמבר מלטהמלטה מרסה, מלטה איטליהאיטליה איטליה איטלקית ואנגלית וינזנזו קאנטיולו "Tu primo grande amore" "האהבה הראשונה הנהדרת שלך" 159 בולגריהבולגריה בולגריה
2015 21 בנובמבר בולגריהבולגריה סופיה, בולגריה מלטהמלטה מלטה אנגלית דסטיני צ'וקוניארה "Not My Soul" "לא הנשמה שלי" 185 ארמניהארמניה ארמניה
2016 20 בנובמבר מלטהמלטה ולטה, מלטה גאורגיהגאורגיהגאורגיה גאורגית מרים מאמאדשווילי "მზეო" "שמש" 239
2017 26 בנובמבר גאורגיהגאורגיה טביליסי, גאורגיה רוסיהרוסיה רוסיה רוסית ואנגלית פולינה בוגוסביץ' "Крылья" "כנפיים" 188 גאורגיהגאורגיהגאורגיה
2018 25 בנובמבר בלארוסבלארוס מינסק, בלארוס פוליןפולין פולין פולנית, אנגלית רוקסנה ונגיאל "Anyone I Want To Be" "כל מי שאני רוצה להיות" 215 צרפתצרפת צרפת
2019 24 בנובמבר פוליןפולין גליביצה, פולין פולנית, אנגלית ויקטוריה גאבור "Superhero" "גיבור על" 278 קזחסטןקזחסטן קזחסטן
2020 29 בנובמבר פוליןפולין ורשה, פולין צרפתצרפת צרפת צרפתית ולנטינה "J'imagine" "אני מדמיינת" 200
2021 19

בדצמבר

צרפתצרפת פריז, צרפת ארמניהארמניה ארמניה ארמנית ואנגלית מאלנה "Qami Qami" "רוח רוח" 224 פוליןפולין פולין
2022 11

בדצמבר

ארמניהארמניה ירוואן, ארמניה צרפתצרפת צרפת צרפתית ליסנדרו "!Oh Maman" "הו אמא!" 203 ארמניהארמניה ארמניה
2023 26 בנובמבר צרפתצרפת ניס, צרפת צרפתית זואי קלאוזור "Cœur" "לב" 228 ספרדספרד ספרד
2024 16 בנובמבר ספרדספרד מדריד, ספרד

דירוג[עריכת קוד מקור | עריכה]

דירוג זה הוא דירוג הישגי כל המדינות בתחרות, על פי מספר הפעמים בה כל מדינה הגיעה למקומות הראשונים, השניים והשלישים. עבור כל מדינה שמעולם לא הגיעה למקומות אלו מצוין המקום הגבוה ביותר שכן הגיעה אליו.

מקום מדינה מקום ראשון מקום שני מקום שלישי המקום הגבוה ביותר
1 גאורגיהגאורגיה גאורגיה 3 2 1
2 צרפתצרפת צרפת 3 1 1
3 ארמניהארמניה ארמניה 2 5 3
4 רוסיהרוסיה רוסיה 2 2 0
5 בלארוסבלארוס בלארוס 2 1 2
6 פוליןפולין פולין 2 1 0
7 מלטהמלטה מלטה 2 0 0
8 ספרדספרד ספרד 1 3 2
9 אוקראינהאוקראינה אוקראינה 1 2 0
10 הולנדהולנד הולנד 1 1 0
11 איטליהאיטליה איטליה 1 0 1
קרואטיהקרואטיה קרואטיה 1 0 1
13 קזחסטןקזחסטן קזחסטן 0 2 0
14 הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת הממלכה המאוחדת 0 1 1
15 בולגריהבולגריה בולגריה 0 1 0
16 אוסטרליהאוסטרליה אוסטרליה 0 0 2
סרביהסרביה סרביה 0 0 2
18 ליטאליטא ליטא 0 0 1
נורווגיהנורווגיה נורווגיה 0 0 1
סלובניהסלובניה סלובניה 0 0 1
שוודיהשוודיה שוודיה 0 0 1
22 אירלנדאירלנד אירלנד 0 0 0 4
בלגיהבלגיה בלגיה 0 0 0 4
דנמרקדנמרק דנמרק 0 0 0 4
רומניהרומניה רומניה 0 0 0 4
26 אזרבייג'ןאזרבייג'ן אזרבייג'ן 0 0 0 5
אלבניהאלבניה אלבניה 0 0 0 5
מקדוניה הצפוניתמקדוניה הצפונית מקדוניה הצפונית 0 0 0 5
29 יווןיוון יוון 0 0 0 6
מולדובהמולדובה מולדובה 0 0 0 6
31 ישראלישראל ישראל 0 0 0 8
פורטוגלפורטוגל פורטוגל 0 0 0 8
קפריסיןקפריסין קפריסין 0 0 0 8
34 גרמניהגרמניה גרמניה 0 0 0 9
לטביהלטביה לטביה 0 0 0 9
36 סן מרינוסן מרינו סן מרינו 0 0 0 10
37 מונטנגרומונטנגרו מונטנגרו 0 0 0 13
סרביה ומונטנגרוסרביה ומונטנגרו סרביה ומונטנגרו 0 0 0 13
39 אסטוניהאסטוניה אסטוניה 0 0 0 15
40 שווייץשווייץ שווייץ 0 0 0 16
41 ווילסווילס ווילס 0 0 0 18

זכיות לפי מדינות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר הפעמים בהן זכתה כל מדינה באירוויזיון הילדים
זכיות מדינה שנות זכייה
3 גאורגיהגאורגיה גאורגיה 200820112016
צרפתצרפת צרפת 20202022 • 2023
2 ארמניהארמניה ארמניה 20102021
בלארוסבלארוס בלארוס 20052007
מלטהמלטה מלטה 20132015
פוליןפולין פולין 20182019
רוסיהרוסיה רוסיה 20062017
1 איטליהאיטליה איטליה 2014
אוקראינהאוקראינה אוקראינה 2012
הולנדהולנד הולנד 2009
ספרדספרד ספרד 2004
קרואטיהקרואטיה קרואטיה 2003

הרכב המדינות בתחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – מדינות שלא משתתפות באירוויזיון הילדים

רשימת המשתתפות על-פי מועד הצטרפותן לתחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

השתתפות המדינות מאז שנת 2003:
  מדינות שהשתתפו בתחרות פעם אחת או יותר
  מדינות שמעולם לא לקחו חלק בתחרות, למרות שיכולות
  מדינות שהתחרו בעבר כחלק ממדינה אחרת, אך לא כריבונות
  מדינות שהיו אמורות לקחת חלק בתחרות, אך פרשו טרם קיומה
שנה רשימת המשתתפות על-פי מועד הצטרפותן לתחרות
2003 בלארוסבלארוס בלארוס, בלגיהבלגיה בלגיה, דנמרקדנמרק דנמרק, הולנדהולנד הולנד, הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת הממלכה המאוחדת, יווןיוון יוון, לטביהלטביה לטביה, מלטהמלטה מלטה, מקדוניה הצפוניתמקדוניה הצפונית מקדוניה הצפונית, נורווגיהנורווגיה נורווגיה, ספרדספרד ספרד, פוליןפולין פולין, קפריסיןקפריסין קפריסין, קרואטיהקרואטיה קרואטיה, רומניהרומניה רומניה, שוודיהשוודיה שוודיה
2004 צרפתצרפת צרפת, שווייץשווייץ שווייץ
2005 סרביה ומונטנגרוסרביה ומונטנגרו סרביה ומונטנגרו, רוסיהרוסיה רוסיה
2006 אוקראינהאוקראינה אוקראינה, סרביהסרביה סרביה, פורטוגלפורטוגל פורטוגל
2007 ארמניהארמניה ארמניה, בולגריהבולגריה בולגריה, גאורגיהגאורגיה גאורגיה, ליטאליטא ליטא
2010 מולדובהמולדובה מולדובה
2012 אזרבייג'ןאזרבייג'ן אזרבייג'ן, אלבניהאלבניה אלבניה, ישראלישראל ישראל
2013 סן מרינוסן מרינו סן מרינו
2014 איטליהאיטליה איטליה, מונטנגרומונטנגרו מונטנגרו, סלובניהסלובניה סלובניה
2015 אוסטרליהאוסטרליה אוסטרליה, אירלנדאירלנד אירלנד
2018 ויילסויילס ויילס, קזחסטןקזחסטן קזחסטן
2020 גרמניהגרמניה גרמניה
2023 אסטוניהאסטוניה אסטוניה

המדינות שפרשו מהתחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנה המדינות שפרשו מהתחרות
2005 צרפתצרפת צרפת, פוליןפולין פולין, קפריסיןקפריסין קפריסין, שווייץשווייץ שווייץ
2006 הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת הממלכה המאוחדת, דנמרקדנמרק דנמרק, לטביהלטביה לטביה, נורווגיהנורווגיה נורווגיה, סרביה ומונטנגרוסרביה ומונטנגרו סרביה ומונטנגרו[24]
2007 ספרדספרד ספרד, קרואטיהקרואטיה קרואטיה
2008 שוודיהשוודיה שוודיה, פורטוגלפורטוגל פורטוגל
2009 בולגריהבולגריה בולגריה, יווןיוון יוון, ליטאליטא ליטא
2010 קפריסיןקפריסין קפריסין, רומניהרומניה רומניה
2011 מלטהמלטה מלטה, סרביהסרביה סרביה
2012 בולגריהבולגריה בולגריה, ליטאליטא ליטא, לטביהלטביה לטביה, מקדוניה הצפוניתמקדוניה הצפונית מקדוניה הצפונית
2013 אלבניהאלבניה אלבניה, בלגיהבלגיה בלגיה, ישראלישראל ישראל
2014 מקדוניה הצפוניתמקדוניה הצפונית מקדוניה הצפונית, אזרבייג'ןאזרבייג'ן אזרבייג'ן, מולדובהמולדובה מולדובה
2015 קרואטיהקרואטיה קרואטיה, קפריסיןקפריסין קפריסין, שוודיהשוודיה שוודיה
2016 סלובניהסלובניה סלובניה, סן מרינוסן מרינו סן מרינו, מונטנגרומונטנגרו מונטנגרו
2017 בולגריהבולגריה בולגריה, ישראלישראל ישראל
2018 קפריסיןקפריסין קפריסין
2019 אזרבייג'ןאזרבייג'ן אזרבייג'ן, ישראלישראל ישראל
2020 אוסטרליהאוסטרליה אוסטרליה, ויילסויילס ויילס, מקדוניה הצפוניתמקדוניה הצפונית מקדוניה הצפונית, אירלנדאירלנד אירלנד, איטליהאיטליה איטליה, אלבניהאלבניה אלבניה, פורטוגלפורטוגל פורטוגל, ארמניהארמניה ארמניה
2021 בלארוסבלארוס בלארוס
2022 אזרבייג'ןאזרבייג'ן אזרבייג'ן, בולגריהבולגריה בולגריה, גרמניהגרמניה גרמניה, רוסיהרוסיה רוסיה
2023 קזחסטןקזחסטן קזחסטן, סרביהסרביה סרביה

המדינות שחזרו לתחרות לאחר פרישה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנה המדינות שחזרו לתחרות לאחר פרישה
2006 קפריסיןקפריסין קפריסין
2009 שוודיהשוודיה שוודיה
2010 לטביהלטביה לטביה, ליטאליטא ליטא
2011 בולגריהבולגריה בולגריה
2013 מלטהמלטה מלטה, מקדוניה הצפוניתמקדוניה הצפונית מקדוניה הצפונית
2014 בולגריהבולגריה בולגריה, סרביהסרביה סרביה, קפריסיןקפריסין קפריסין, קרואטיהקרואטיה קרואטיה
2015 אלבניהאלבניה אלבניה, מקדוניה הצפוניתמקדוניה הצפונית מקדוניה הצפונית
2016 פוליןפולין פולין, קפריסיןקפריסין קפריסין, ישראלישראל ישראל
2017 פורטוגלפורטוגל פורטוגל
2018 צרפתצרפת צרפת, ישראלישראל ישראל, אזרבייג'ןאזרבייג'ן אזרבייג'ן
2019 ספרדספרד ספרד
2021 אירלנדאירלנד אירלנד, פורטוגלפורטוגל פורטוגל, מקדוניה הצפוניתמקדוניה הצפונית מקדוניה הצפונית,

ארמניהארמניה ארמניה,איטליהאיטליה איטליה,אלבניהאלבניה אלבניה,בולגריהבולגריה בולגריה,

אזרבייג'ןאזרבייג'ן אזרבייג'ן

2022 הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת הממלכה המאוחדת
2023 גרמניהגרמניה גרמניה

מספר שנות ההשתתפות בתחרות של כל מדינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדינה מספר השתתפויות
הולנדהולנד הולנד 21
מלטהמלטה מלטה 18
בלארוסבלארוס בלארוס 18
אוקראינהאוקראינה אוקראינה 17
מקדוניה הצפוניתמקדוניה הצפונית מקדוניה הצפונית 17
רוסיהרוסיה רוסיה 17
גאורגיהגאורגיה גאורגיה 16
ארמניהארמניה ארמניה 15
סרביהסרביה סרביה [25] 14
שוודיהשוודיה שוודיה 11
בלגיהבלגיה בלגיה 10
פוליןפולין פולין 9
קפריסיןקפריסין קפריסין 9
איטליהאיטליה איטליה 8
אלבניהאלבניה אלבניה 8
ספרדספרד ספרד 8
אירלנדאירלנד אירלנד 7
רומניהרומניה רומניה 7
בולגריהבולגריה בולגריה 7
פורטוגלפורטוגל פורטוגל 7
יווןיוון יוון 6
צרפתצרפת צרפת 6
אוסטרליהאוסטרליה אוסטרליה 5
לטביהלטביה לטביה 5
קזחסטןקזחסטן קזחסטן 5
קרואטיהקרואטיה קרואטיה 5
הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת הממלכה המאוחדת 4
ליטאליטא ליטא 4
מולדובהמולדובה מולדובה 4
אזרבייג'ןאזרבייג'ן אזרבייג'ן 4
דנמרקדנמרק דנמרק 3
ישראלישראל ישראל 3
נורווגיהנורווגיה נורווגיה 3
סן מרינוסן מרינו סן מרינו 3
ווילסווילס ווילס 2
מונטנגרומונטנגרו מונטנגרו [26]2
סלובניהסלובניה סלובניה 2
גרמניהגרמניה גרמניה 2
סרביה ומונטנגרוסרביה ומונטנגרו סרביה ומונטנגרו 1[27]
שווייץשווייץ שווייץ 1

תחרות הזמר של האירוויזיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – תחרות הזמר של האירוויזיון

להלן רשימה של משתתפי-עבר בתחרות אירוויזיון הילדים, שלקחו חלק בקדמי-האירוויזיון במדינתם, במטרה להתחרות בתחרות הזמר של האירוויזיון או להופיע בתחרות כאורחים מיוחדים שאינם מתחרים בתחרות:

מדינה אמן תחרות אירוויזיון הילדים תחרות האירוויזיון הערות
אוקראינהאוקראינה אוקראינה ויקטוריה פטריק[28] 2008 2014 ויקטוריה פטריק עלתה לגמר תחרות קדם-אירוויזיון 2014 באוקראינה, בו היא סיימה במקום השני עם השיר שלה "Love Is Lord" ("האהבה היא אדון"), אחרי הזוכה מריה ירמצ'וק והשיר שלה "Tick-Tock" ("טיק טוק").
גאורגיהגאורגיה גאורגיה אירו חצ'נובי 2011 2023 אירו חצ'נובי נבחרה לייצג את גאורגיה באירוויזיון 2023 עם השיר Echo אשר לא עלה לגמר.
דנמרקדנמרק דנמרק אן גאדגרד 2003 2015 אן גאדגרד לקחה חלק בתחרות קדם-האירוויזיון הדני, Dansk Melodi Grand Prix, בשנת 2015.
מלטהמלטה מלטה גאיה קאווז'י 2013 2014 גאיה קאווז'י ביצעה את השיר עמו ניצחה באירוויזיון הילדים 2013, "The Start" ("ההתחלה"), כאורחת מיוחדת בגמר תחרות האירוויזיון 2014, בקופנהגן, דנמרק.
דניאל טסטה 2008 2014 דניאל טסטה לקח חלק בתחרות קדם-אירוויזיון 2014 עם השיר "One Last Ride" ("נסיעה אחת אחרונה"). הוא הגיע למקום השלישי בגמר תחרות קדם-האירוויזיון.
2015 דניאל טסטה לקח חלק בתחרות קדם-אירוויזיון 2015 עם השיר "Something In The Way" ("משהו בדרך").
סופי דבטיסטה 2006 2014 סופי דבטיסטה לקחה חלק בתחרות קדם-אירוויזיון 2014 עם השיר "Let The Sunshine In" ("תן לאור השמש להיכנס"). היא הגיעה למקום האחד עשר בתחרות קדם-האירוויזיון.
דסטיני צ'אקונירה 2015 2019, 2020 ו-2021 דסטיני היית זמרת הליווי של מיקאלה פאצ'ה ב-2019. ב-2020, דסטיני זכה באקס פקטור מלטה, ונבחרה לייצג את ארצה בתחרות האירוויזיון לשנת 2020. אך ב-18 במרץ 2020 הודיע איגוד השידור האירופי על ביטול התחרות בשל התפשטות מגפת הקורונה.[29] לאחר ביטול התחרות, רשות השידור המלטזית הכריזה כי דסטיני תייצג את מלטה באירוויזיון 2021.
מקדוניה הצפוניתמקדוניה הצפונית מקדוניה הצפונית ויקטוריה לובה 2003 2015 ויקטוריה לובה הגיעה לגמר תחרות קדם-אירוויזיון 2015 במקדוניה הצפונית, "פסטיבל סקופיה", עם השיר "Edna edinstvena" ("עדנה הייחודית").
נורווגיהנורווגיה נורווגיה מאלין רייטן 2005 2012 מאלין רייטן הגיעה לגמר בתחרות קדם-האירוויזיון הנורווגי, Melodi Grand Prix, בשנת 2012.
סן מרינוסן מרינו סן מרינו מיקאל פרניולה 2013 2015 מיקאל פרניולה דורג במקום העשירי בתחרות אירוויזיון הילדים 2013, עם השיר "O-o-O Sole intorno a me" ("או-הו אור שמש מסביבי"). פרניולה נבחר בוועדה פנימית על ידי רשות השידור הסן מרינית, SMRTV, לייצג את סן מרינו באירוויזיון 2015, בווינה, אוסטריה, ביחד עם אניטה סימונצ'יני, שייצגה את סן מרינו באירוויזיון הילדים 2014 כחלק מלהקת "סוכריות המנטה", עם השיר "Breaking My Heart" ("שוברים את לבי").
אניטה סימונצ'יני 2014 אניטה סימונצ'יני ייצגה את סן מרינו באירוויזיון הילדים 2014 כחלק מלהקת "סוכריות המנטה", ודורגה במקום החמישה עשר בתחרות עם השיר "Breaking My Heart" ("שוברים את לבי"). סימונצ'יני נבחרה בוועדה פנימית על ידי רשות השידור הסן מרינית, SMRTV, לייצג את סן מרינו באירוויזיון 2015, בווינה, אוסטריה, יחד עם מיקאל פרניולה, שייצג את שייצג את סן מרינו באירוויזיון הילדים 2013 עם השיר "O-o-O Sole intorno a me" ("או-הו אור שמש מסביבי").
ספרדספרד ספרד דני פרננדס 2006 2011 דני פרננדס הגיע לגמר תחרות קדם-אירוויזיון 2011 בספרד, כחלק מלהקת בנים בשם "Auryn". הלהקה הגיעה למקום השלישי בגמר תחרות קדם-האירוויזיון.
סרביהסרביה סרביה נוונה בוזוביץ' 2007 2013 נוונה בוזוביץ' ייצגה את סרביה בתחרות האירוויזיון 2013 שנערכה במאלמה, שוודיה, כחלק מלהקת "3 שלי", עם השיר "Љубав је свуда" ("האהבה נמצאת בכל מקום"). הלהקה הגיעה למקום האחד עשר בחצי הגמר של התחרות עם 46 נקודות.
2019 נוונה בוזוביץ' ייצגה את סרביה בתחרות האירוויזיון 2019 שנערכה בתל אביב, ישראל עם השיר "круна" (כתר). היא העפילה לגמר מהמקום ה-7 עם 156 נקודות וסיימה במקום ה-18 בגמר עם 89 נקודות
פוליןפולין פולין ורוניקה בוצ'אט[30] 2004 2010 ורוניקה בוצ'אט הייתה זמרת הליווי של הזמר שייצג את פולין באירוויזיון 2010, מרצין מרוזינסקי.
קפריסיןקפריסין קפריסין מריוס טופי 2004 2006 מריוס טופי הגיע לגמר תחרות קדם-אירוויזיון 2006 הקפריסאי, A Song for Europe, בשנת 2006, בו דורג במקום השני.
קאריס סבה 2008 2015 קאריס סבה השתתף בתחרות קדם-האירוויזיון הקפריסאי, Eurovision Song Project, בשנת 2015.
רוסיהרוסיה רוסיה האחיות טולמצ'בי 2006 2009 האחיות טולמצ'בי הופיעו במופע הפתיחה של חצי גמר תחרות קדם-אירוויזיון 2009 במוסקבה, רוסיה.
2014 חמש שנים לאחר שהאחיות טולמצ'בי הופיעו במופע הפתיחה של חצי גמר תחרות קדם-אירוויזיון 2009, הן נבחרו בוועדה פנימית על ידי רשות השידור הרוסית לייצג את רוסיה בתחרות האירוויזיון 2014 בקופנהגן, דנמרק, עם השיר "Shine" ("תזרח"). הן העפילו לגמר התחרות מהמקום השישי בחצי הגמר עם 63 נקודות, והתמקמו במקום השביעי בגמר התחרות עם 89 נקודות. האחיות טולמצ'בי הן המנצחות הראשונות בתחרות אירוויזיון הילדים שהופיעו בתחרות הזמר של האירוויזיון.
שוודיהשוודיה שוודיה מולי סאנדן 2006 2009 מולי סאנדן הגיעה למקום האחד עשר בתחרות קדם-האירוויזיון השוודי, מלודיפסטיבלן, בשנת 2009.
2012 מולי סאנדן הגיעה למקום החמישי בתחרות קדם-האירוויזיון השוודי, מלודיפסטיבלן, בשנת 2012.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אירוויזיון הילדים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 3 4 "תחרות אירוויזיון הילדים"(הקישור אינו פעיל, 18.5.2020) באתר הרשמי של איגוד השידור האירופי (באנגלית)
 2. ^ 1 2 3 4 "חוקי תחרות הזמר אירוויזיון הילדים", איגוד השידור האירופי (באנגלית)
 3. ^ "תחרת אירוויזיון הילדים - WEBTV" (הקישור אינו פעיל, 18.5.2020)באתר הרשמי של אירוויזיון הילדים (באנגלית)
 4. ^ "לוגו חדש לתחרות אירוויזיון הילדים" באתר הרשמי של אירוויזיון הילדים (באנגלית)
 5. ^ "אם.פי.ג'י נורדיק 2002, תחרות שירים סקנדינבית לילדים", במסד הנתונים הקולנועיים IMDb (באנגלית)
 6. ^ "תחרות הזמר אירוויזיון הילדים הראשונה נולדה"(הקישור אינו פעיל, 18.5.2020) באתר הרשמי של איגוד השידור האירופי (באנגלית)
 7. ^ "תחרות אירוויזיון הילדים"(הקישור אינו פעיל, 18.5.2020) באתר הרשמי של איגוד השידור האירופי (באנגלית)
 8. ^ "תחרות אירוויזיון הילדים החדשה תשודר באיכות HDTV" (הקישור אינו פעיל, 18.5.2020) באתר הרשמי של איגוד השידור האירופי (באנגלית)
 9. ^ "אירוויזיון הילדים 2007: אין DVD לתחרות" באתר ארכיון האינטרנט (באנגלית)
 10. ^ "אירוויזיון הילדים: שינויי פורמט מינוריים"(הקישור אינו פעיל, 18.5.2020) באתר הרשמי של אירוויזיון הילדים (באנגלית)
 11. ^ "אירוויזיון הילדים ואיגוד השידור האירופי מתאחדים כדי להעלות מודעות ולתרום ליוניסף" באתר יוניסף (באנגלית)
 12. ^ 1 2 3 "פחות מ-50 ימים לתחרות אירוויזיון הילדים 2013"(הקישור אינו פעיל, 18.5.2020) באתר הרשמי של אירוויזיון הילדים (באנגלית)
 13. ^ "תחרות אירוויזיון הילדים השלישית"(הקישור אינו פעיל, 18.5.2020) באתר הרשמי של איגוד השידור האירופי (באנגלית)
 14. ^ "תחרות אירוויזיון הילדים"(הקישור אינו פעיל, 18.5.2020) באתר הרשמי של איגוד השידור האירופי (באנגלית)
 15. ^ "האירוע" באתר ארכיון האינטרנט (באנגלית)
 16. ^ 1 2 "תחרות אירוויזיון הילדים" באתר esckaz.com (באנגלית)
 17. ^ "קבוצת ההיגוי של תחרות אירוויזיון הילדים" באתר הרשמי של איגוד השידור האירופי (באנגלית)
 18. ^ "סוונטה סטוקסליוס נפרד מהאירוויזיון" באתר הרשמי של אירוויזיון הילדים (באנגלית)
 19. ^ "נבחר האולם בו יתקיים אירוויזיון הילדים 2013"(הקישור אינו פעיל, 18.5.2020) באתר הרשמי של אירוויזיון הילדים (באנגלית)
 20. ^ "הסקנדינביות פרשו מהתחרות" באתר esctoday.com (באנגלית)
 21. ^ "רשות השידור הספרדית, TVE, פרשה מתחרות אירוויזיון הילדים" באתר elpais.com (בספרדית)
 22. ^ "אזרבייג'ן לא שידרה את רגע ניצחונו של ולדימיר ארזומיאן באירוויזיון הילדים 2010" באתר panarmenian.net (באנגלית)
 23. ^ "אירוויזיון הילדים 2012: 12 מדינות אישרו את השתתפותן בתחרות"(הקישור אינו פעיל, 18.5.2020) באתר הרשמי של אירוויזיון הילדים (באנגלית)
 24. ^ סרביה ומונטנגרו פרשה מתחרות אירוויזיון הילדים 2006 עקב משאל העם על עצמאותה של מונטנגרו. באותה שנה הצטרפה סרביה לתחרות כמדינה עצמאית.
 25. ^ ועוד הופעה אחת כחלק מסרביה ומונטנגרו
 26. ^ ועוד הופעה משותפת אחת כחלק מסרביה ומונטנגרו.
 27. ^ היו גם הופעות נוספות בתחרות של סרביה ושל מונטנגרו בנפרד.
 28. ^ ויקטוריה פטריק, זוכת המקום השני באירוויזיון הילדים 2008, היא אחותה הגדולה של אנסטסיה פטריק, זוכת המקום הראשון באירוויזיון הילדים 2012.
 29. ^ שגיא בן נון‏, בעקבות התפשטות הקורונה: בוטל אירוויזיון 2020, באתר וואלה‏, 18 במרץ 2020
 30. ^ ורוניקה בוצ'אט ייצגה את פולין באירוויזיון הילדים 2004 כחלק מלהקת "KWADro".
תחרות הזמר של האירוויזיון
תחרויות
תחרות הזמר של האירוויזיון 1956195719581959196019611962196319641965196619671968196919701971197219731974197519761977197819791980198119821983198419851986198719881989199019911992199319941995199619971998199920002001200220032004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025
האירוויזיון למוזיקאים צעירים 198219841986198819901992199419961998200020022004200620082010201220142016201820202022
האירוויזיון לרוקדים צעירים 198519871989199119931995199719992001200320052011201320152017
אירוויזיון הילדים 200320042005200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023
האירוויזיון לרוקדים 20072008
האירוויזיון למקהלות 20172019
תחרויות מיוחדות שיר היובל באירוויזיון (2005)המיטב של האירוויזיון (2006)הלהיטים הגדולים של האירוויזיון (2015)אירוויזיון: Europe Shine a Light (2020)אירוויזיון קרקס הקסמים
ראו גם טקס פתיחת אירועי האירוויזיוןלהט"ב ותחרות האירוויזיוןרשימת מנחי האירוויזיוןזוכי תחרות הזמר של האירוויזיוןחוקי תחרות הזמר של האירוויזיוןערים שאירחו את האירוויזיוןאופנה באירוויזיון (ישראל) • OGAEפרס ברברה דקסתחרות הזמר של האירוויזיון: סיפורה של Fire Sagaתחרות הזמר האמריקאית
מדינות
מדינות משתתפות אוסטריהאוסטרליהאוקראינהאזרבייג'ןאיטליהאיסלנדאירלנדאלבניהאסטוניהארמניהבלגיהגאורגיהגרמניהדנמרקהולנדהממלכה המאוחדתיווןישראללוקסמבורגלטביהליטאמולדובהמלטהמקדוניה הצפוניתנורווגיהסלובניהסן מרינוספרדסרביהפוליןפורטוגלפינלנדצ'כיהצרפתקפריסיןקרואטיהרומניהשוודיהשווייץ
מדינות שפרשו אנדורהבולגריהבוסניה והרצגובינההונגריהטורקיהמונטנגרומונקומרוקוסלובקיה
מדינות שנפסלו בלארוסרוסיה
מדינות לשעבר יוגוסלביהסרביה ומונטנגרו
ראו גם מדינות שלא משתתפות באירוויזיון (לבנון)
זוכים
שנות החמישים שווייץשווייץ ליס אסיההולנדהולנד קורי ברוקןצרפתצרפת אנדרה קלאבוהולנדהולנד טדי סחולטן
שנות השישים צרפתצרפת ז'קלין בואייהלוקסמבורגלוקסמבורג ז'אן-קלוד פסקלצרפתצרפת איזבל אוברהדנמרקדנמרק גרטה ויורגן אינגמןאיטליהאיטליה ג'יליולה צ'ינקווטילוקסמבורגלוקסמבורג פראנס גלאוסטריהאוסטריה אודו יורגנסבריטניהבריטניה סנדי שוספרד (1945-1977)ספרד (1945-1977) מסיאלצרפתצרפת פרידה בוקארה / הולנדהולנד לני קור / בריטניהבריטניה לולו / ספרד (1945-1977)ספרד (1945-1977) סלומה
שנות השבעים אירלנדאירלנד דנהמונקומונקו סבריןלוקסמבורגלוקסמבורג ויקי לאנדרוסלוקסמבורגלוקסמבורג אן-מארי דודשוודיהשוודיה אבבאהולנדהולנד טיץ'-איןבריטניהבריטניה Brotherhood of Manצרפתצרפת מארי מריםישראלישראל יזהר כהן ולהקת אלפא-ביתאישראלישראל חלב ודבש
שנות השמונים אירלנדאירלנד ג'וני לוגןבריטניהבריטניה באקס פיזגרמניהגרמניה ניקוללוקסמבורגלוקסמבורג קורין הרמסשוודיהשוודיה הרייסנורווגיהנורווגיה בוביסוקס!בלגיהבלגיה סנדרה קיםאירלנדאירלנד ג'וני לוגןשווייץשווייץ סלין דיוןיוגוסלביהיוגוסלביה ריווה
שנות התשעים איטליהאיטליה טוטו קוטוניושוודיהשוודיה קרולהאירלנדאירלנד לינדה מרטיןאירלנדאירלנד ניב קבאנהאירלנדאירלנד פול הרינגטון וצ'ארלי מק'גטיגןנורווגיהנורווגיה סיקרט גארדןאירלנדאירלנד איימר קוויןבריטניהבריטניה קתרינה והגליםישראלישראל דנה אינטרנשיונלשוודיהשוודיה שארלוט נילסן
העשור הראשון של המאה ה-21 דנמרקדנמרק האחים אולסןאסטוניהאסטוניה טאנל פדאר, דייב בנטון ו-2XLלטביהלטביה מארי אןטורקיהטורקיה סרטאב ארנראוקראינהאוקראינה רוסלנהיווןיוון הלנה פפאריזופינלנדפינלנד לורדיסרביהסרביה מריה שריפוביץ'רוסיהרוסיה דימה בילאןנורווגיהנורווגיה אלכסנדר ריבאק
העשור השני של המאה ה-21 גרמניהגרמניה לנה מאייר-לנדרוטאזרבייג'ןאזרבייג'ן אל וניקישוודיהשוודיה לורןדנמרקדנמרק אמילי דה פורסטאוסטריהאוסטריה קונצ'יטה וורסטשוודיהשוודיה מונס סלמרלובאוקראינהאוקראינה ג'מאלהפורטוגלפורטוגל סלבדור סובראלישראלישראל נטע ברזיליהולנדהולנד דאנקן לורנס
העשור השלישי של המאה ה-21 2020איטליהאיטליה מונסקיןאוקראינהאוקראינה קאלוש אורקסטרהשוודיהשוודיה לורןשווייץשווייץ נמו


אירוויזיון הילדים
תחרויות
תחרויות 200320042005200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023
מדינות
מדינות משתתפות אוקראינהאיטליהאירלנדאלבניהארמניהגאורגיהגרמניההולנדהממלכה המאוחדתמלטהמקדוניה הצפוניתספרדסרביהפוליןפורטוגלצרפת
מדינות שפרשו אוסטרליהאזרבייג'ןבולגריהבלגיהדנמרקויילסיווןישראללטביהליטאמולדובהמונטנגרונורווגיהסלובניהסן מרינוקזחסטןקפריסיןקרואטיהרומניהשוודיהשווייץ
מדינות שנפסלו בלארוסרוסיה
מדינות לשעבר סרביה ומונטנגרו
ראו גם מדינות שלא משתתפות באירוויזיון הילדים
זוכים
העשור הראשון של המאה ה-21 קרואטיהקרואטיה דינו ג'לוצ'יץ • ספרדספרד מריה איסבלבלארוסבלארוס קסניה סיטניק • רוסיהרוסיה האחיות טולמצ'בי • בלארוסבלארוס אלכסיי ז'יהלקוביץ' • גאורגיהגאורגיה חבורת בזיקבי • הולנדהולנד ראלף מקנבאך
העשור השני של המאה ה-21 ארמניהארמניה ולדימיר ארזומניאן • גאורגיהגאורגיה להקת Candy • אוקראינהאוקראינה אנסטסיה פטריק • מלטהמלטה גאיה קאווז'י • איטליהאיטליה וינצ'נצו קאנטיולו • מלטהמלטה דסטיני צ'וקוניארהגאורגיהגאורגיה מרים מאמאדאשווילי • רוסיהרוסיה פולינה בוגוסביץ' • פוליןפולין רוקסנה ונגיאל • פוליןפולין ויקטוריה גאבור
העשור השלישי של המאה ה-21 צרפתצרפת ולנטינה • ארמניהארמניה מאלנהצרפתצרפת ליסנדרו • צרפתצרפת זואי קלאוזור
תחרויות אחרות
תחרות הזמר של האירוויזיוןהאירוויזיון למוזיקאים צעיריםהאירוויזיון לרוקדים צעיריםהאירוויזיון לרוקדיםהאירוויזיון למקהלות