הזרם המשיחיסטי בחב"ד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
כרזת "ברוך הבא מלך המשיח" עם תמונתו של הרבי מנחם מנדל שניאורסון, בגבו של טנק המבצעים של חב"ד

הזרם המשיחיסטי בחב"ד הוא קבוצה בחסידות חב"ד שהתגבשה במשך שנות כהונתו של האדמו"ר רבי מנחם מנדל שניאורסון, והחלה להתבלט עם פטירתו ב-12 ביוני 1994, תוך פולמוס עם קבוצה אחרת של חסידי חב"ד. בדומה לרוב חסידי חב"ד, אנשי הזרם רואים בו את המשיח, אך בניגוד לאנשי הזרם המתון, הסוברים שלאחר פטירתו אין לפרסם זאת ברבים, אנשי הזרם המשיחיסטי רואים חשיבות רבה בהפצת הבשורה. חלקם אף טוענים כי הוא עודנו חי, אך נעלם מעיני הציבור. מנהיגי הזרם המתון בחב"ד מתנגדים למעשי המשיחיסטים ובין הצדדים שוררת מתיחות.

אידאולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם תחילת כהונתו הצהיר הרבי כי דורו - הדור השביעי בחסידות, הוא הדור האחרון בשושלת אדמו"רי החסידות ותפקידו להביא את הגאולה[1]. במשך השנים הוא אמר גם שהמשיח עתיד להתגלות בקרוב מאוד. פעמים רבות ציין ש'נשיא הדור הוא המשיח שבדור'[2], והתייחס כמובן מאליו לכך שכל אדמו"רי חב"ד היו נשיאי דורם. החסידים פירשו דברים אלו ורבים אחרים כרמזים לכך שהוא המשיח.

בערוב ימיו, בראשית שנות ה-90 של המאה ה-20, גבר הלהט המשיחי בחב"ד בעקבות דברי הרבי. הזרם המשיחיסטי סבור כי הרבי אישר ואף עודד החל משנת תשנ"א (1991) את פרסום זהותו כמשיח[3].

חלק גדול מן המשיחיסטים טוען כי הרבי "חי וקיים כפשוטו ממש", וזאת על פי דברי הרבי בכמה שיחות[4], באחת מהן אף התבטא כי אצל נשיא הדור הנוכחי לא שייך שינוי של גניזה[5]. אמונה זו מתבטאת, בין השאר, ביצירת שביל מעבר לרבי בשעת התפילה במרכז חב"ד העולמי - 770[6], בעריכת מעמד 'חלוקת דולרים' מדי יום ראשון[7], ועוד.

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשיחיסטים רואים בהפצת אמונתם במשיחיותו עיקר חשוב שיזרז את בוא הגאולה ומשקיעים בכך משאבים באמצעי פרסום ובארגון אירועים המוניים[8]. אנשי הזרם מכריזים "יחי אדוננו מורנו ורבינו מלך המשיח לעולם ועד" לאחר התפילות, בנאומים, ההתוועדויות, בשמחות ועוד. הם מפיצים הכרזה זו גם על גבי עלונים, כיפות, סטיקרים ועוד. יש מהם האומרים "יחי אדוננו" בבוקר עוד לפני אמירת "מודה אני"[9].

בחלוף השנים הקימו אנשי הזרם מוסדות מקבילים למוסדות ותיקים המזוהים עם המתונים. למרות זאת בין הפלגים נשמר מכנה משותף מסוים ולא נוצר פילוג מוחלט. מרבית הקהילות, בתי הכנסת ומוסדות הלימוד לילדים משותפים לשני הזרמים; מאידך מרבית הישיבות והארגונים הגדולים מזוהים עם אחד הזרמים.

מוסדות ופרסומים משיחיסטיים בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גופים

פרסומים תקופתיים:

 • שבועון "בית משיח" (בהוצאת מרכז חב"ד העולמי לקבלת פני משיח)
 • עלון פרשת שבוע "שיחת הגאולה" (בהוצאת האגודה למען הגאולה)
 • עלון פרשת שבוע "הגאולה מעניין ועכשווי" בעברית (בהוצאת מטה משיח בארה"ק) ובאנגלית (בהוצאת מרכז חב"ד העולמי לקבלת פני משיח)
 • עיתון 'פנסאים' (בהוצאת ממ"ש)
 • מגזין 'דרך המלך' לענייני חינוך (בהוצאת התאחדות החסידים לקבלת פני משיח)
 • ירחון עולמות (בהוצאת ניידות חב"ד)

אישים[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבנים (רשימה חלקית ע"פ סדר הא"ב):

משפיעים:

אישים מפורסמים נוספים:

פסקי דין[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת תשנ"ח יזמו חסידים מהזרם המשיחיסטי פסק הלכה הקובע שהרבי מלובביץ' הוא מלך המשיח, ושיש לו "דין נביא". על הפסק חתמו כשלוש מאות רבנים, בהם אישים מחוץ לחב"ד: אדמו"רים, רבני מדינות וערים ודיינים[10]. בשנת תשע"ה פורסם פסק דין נוסף, ובו נקבע כי הרבי מלובביץ' חי וקיים בגוף גשמי[11].

סמלי הזרם[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיפה עם כיתוב המשולב בעיטורים בסגנון המקובל בכיפות לילדים צעירים

רבים מאנשי הזרם, נוהגים לרשום על כיפתם את המשפט "יחי אדוננו מורנו ורבינו מלך המשיח לעולם ועד".

דגל משיח

דגל משיח הוא דגל המזוהה עם הזרם. הדגל מורכב מרקע צהוב ובמרכזו כתר כחול (לעיתים שחור) הכולל חמישה חצאי קשתות הנראות לעין הצופה ומתחתיו כתובה באדום המילה "משיח". מטרתו לעורר את המודעות לכך שהרבי מלובביץ' הוא המשיח.

בשנת 1992, לקראת שמיני עצרת ושמחת תורה במרכז חב"ד העולמי, הודפסו גרסאות מוקדמות של "דגלי משיח" שעליהן היה כתוב "יחי המלך"[דרוש מקור]. הדגל המוכר כיום הודפס לראשונה בין 1995 ל-1996 על ידי יעקב בן ארי מצפת. הצלחת הדגל הביאה את בן ארי לייצר פריטי פרסום רבים שעליהם יש כתר ותחתיו הכיתוב "משיח". אף רכבו וביתו של בן ארי נצבעו בצבע הדגל ועליהם מופיע הכיתוב "משיח".

הדגל קיים בוריאציות רבות, בהן דגלונים לדש המעיל העליון, דגלים לתלייה[12] ועוד. הדגל מונף בכנסים של אנשי הזרם[13] ולעיתים גם במשחקי ספורט בישראל[14]. הדגל נתלה גם בבתי עסק ובתים פרטיים כסימן לקרבה לדת ואמונה בביאת המשיח[דרוש מקור]. קיים אתר אינטרנט העוסק בדגל ובמוצרים נלווים[15].

ההתנגדות לזרם המשיחיסטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – פולמוס המשיחיות בחב"ד

ההתנגדות לאידאולוגיה המשיחיסטית החלה עוד קודם לפטירת הרבי, וגדלה והתבססה בעיקר לאחריה.

ניצני ההתנגדות למשיחיסטים הופיעו כבר בתשנ"ג (1993), אז תמכו רוב רבני וחסידי חב"ד בפרסומים המשיחיים. אנשי הזרם המתון, ובפרט הרב יהודה קרינסקי פרסמו את דעותיהם בראיונות שנתנו לעיתונות[16].

יהושע מונדשיין פרסם כתב פולמוס חריף כנגד פעולות המשיחיסטים וכנגד מנהיגיהם באותה תקופה, בהם הרב יואל כהן והרב דוד נחשון[17]. הרב יחזקאל סופר כתב מכתב תגובה חריף למונדשיין[18]. כיום שייכים הרב כהן והרב סופר לזרם המתון.

לאחר פטירת הרבי בקיץ 1994 חזרו בהם חלק מהתומכים בפרסום משיחיות הרבי, והזרם המתון גדל בצורה משמעותית.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • יורם בילו, אתנו יותר מתמיד: הנכחת הרבי בחב"ד המשיחית, רעננה: האוניברסיטה הפתוחה, 2016

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתרים מרכזיים המזוהים עם המשיחיסטים
אודות האידאולוגיה המשיחיסטית

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ מאמר "באתי לגני" ה’תשי”א
 2. ^ דוגמאות: התוועדויות - שנת תשמ"ו כרך א' עמוד 343, התוועדויות - שנת תשמ"ו כרך א' עמוד 350, לקוטי שיחות - כרך כ"ט עמוד 360, ליל שמחת תורה תשמ"ו, התוועדויות שנת תנש"א כרך ד', התוועדויות - שנת תשנ"ב כרך א' עמוד 420
 3. ^ ראו העובדות שמאחורי הפסק, ועד חיילי בית דוד 770, תשס"ו. בעמוד 14 מתועד מענה מעודד של הרבי ליוזמה להחתים את הציבור על טופס 'קבלת המלכות' של הרבי כמלך המשיח. בעמוד 17 מתואר כיצד עודד הרבי שירה פומבית בפניו עם המילים "יחי אדוננו .. מלך המשיח" בהתוועדות באייר תשנ"א
 4. ^ אמונה ללא פשרות (פרק א) | ספרים | בית מדרש, archive.is
 5. ^ דבר מלכות ש"פ שופטים ה'תנש"א
 6. ^ וידאו מה'שביל'
 7. ^ מעמד חלוקת השטרות לצדקה
 8. ^ לדוגמה ישראל ברדוגו, למרות האיומים, שוואקי ובן-דוד הופיעו ברמת-גן, באתר ynet, 14 באפריל 2008
 9. ^ טוביה דורון, מודה אני והכרזת 'יחי אדוננו' בקומו משנתו, נדפס בחוברת "הערות התמימים ואנ"ש" שי"ל על ידי תלמידי התמימים בישיבת חב"ד צפת, גיליון כסלו תשס"ה עמ' 10-22
 10. ^ 'העובדות שמאחורי הפסק' אתר חב"ד אינפו
 11. ^ פסק דין חי וקיים: גירסא מעודכנת
 12. ^ דגל משיח בגובה 5,895 מטר
 13. ^ ילדים מניפים דגלים בכנס תשב"ר - י' בשבט תשע"א
 14. ^ ניצחון מדהים ומוחץ - בזכות המשיח והתפילין
  הדגלים מונפים באצטדיון 'יד אליהו' על ידי אוהדי קבוצת הכדור-סל מכבי תל אביב
 15. ^ דגל משיח (הקישור אינו פעיל, 2018)
 16. ^ ראו רוקדים ובוכים עמוד 173, יורי בכר ונדב איש שלום, ניו יורק 1994
 17. ^ יהושע מונדשיין, אגרת לידיד, אתר Shturem.net, פורסם במקור באביב 1992
 18. ^ מכתב לידיד שהחמיץ / מאת יחזקאל סופר, old2.ih.chabad.info