חלקיהו בן שלום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יאשיהו קורע את בגדיו עם גילוי ספר התורה. איור מעשה ידי יוליוס שנור פון קרולספלד.

חלקיהו בן שַׁלּוּם. כהן גדול ממשפחת הכהנים בני צדוק (אביו היה בנו של צדוק). מצא את ספר התורה בזמן בדק הבית ומילא תפקיד ברפורמה של המלך יאשיהו. שמו ותפקידו מופיעים לראשונה בספר מלכים ב', פרק כ"ב, פסוק ח'. הוא היה אביו של הנביא ירמיה וסב-סבו של עזרא הסופר.

חלקיהו הוא הכהן הגדול, שמצא את ספר התורה בבית המקדש בזמן בדק הבית. חלקיהו ניהל את עבודות והיה אחראי על טיהורו ושיפוצו של בית המקדש הראשון.

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלקיהו השתתף במשלחת מטעם המלך אל חולדה הנביאה. הוא הראשון אשר מופיע ברשימה והוא זה שהעביר את הספר לידי שפן הסופר, אשר העבירו אל המלך. חלקיהו הצביע בפני שפן על הדברים בכתוב, שאמורים היו לזעזע את המלך וזאת על פי סמכותו לפרש את התורה מעצם היותו כהן.

בעקבות הכתוב בספר הרס המלך יאשיהו את מקומות אשר היו קשורים בפולחן אלילי, ביטל את עבודת האל בבמות, אשר יועדו לכך וריכז את הפולחן בירושלים. יש הסוברים כי זוהי מהדורה ראשונה של ספר דברים, שנכתבה סמוך למציאת הספר וזו שימשה את יאשיהו בתיקון הבית. האסכולה הדויטרונומיסטית, המשנה תורתית התפתחה בעקבות גילוי זה.[1]

בספר דברי הימים ב', פרק ל"ה, פסוק ח' חלקיהו נמנה עם רשימת 'נגידי בית האלוהים' בחג הפסח. ברשימה זו הוא מופיע ראשון, דבר שמלמד על מעמדו הרם. לפי רשימות היחס של בני אהרון בספר דברי הימים א', פרק ט', פסוק י"א היה אביו של חלקיהו שלום או משולם. השם חלקיהו בן שלום נזכר גם בספר עזרא, פרק ז', פסוק א'.

בחפירה ארכאולוגית שנערכה בעיר דוד נמצאו חותם ועליו מוטבע "חנן בן חלקיהו הכהן" ובולה עם שמו של כהן בשם עזריה בן חלקיהו. לפי ממצאים אלו נראה כי עזריה היה יורשו של חלקיהו ואילו חנן שירת לצד אביו.[2]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ יאיר הופמן, מקרא לישראל: ירמיה א'-כ"ה, ירושלים, מאגנס, 2001, ע"מ 14-13.
  2. ^ בוסתנאי עודד, עולם התנ"ך דברי הימים ב', תל אביב, דודזון עתי, 1993, ע"מ 262.