ערוץ 2

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף ערוץ 22)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ערוץ 2
Channel2.svg
פרטי הערוץ
מדינה ישראלישראל  ישראל
קטגוריה כללי, חדשות
תאריך השקה 4 בנובמבר 1993
בעלות פרטית
שפה עברית
משרד ראשי תל אביב-יפו עריכת הנתון בוויקינתונים
אזור קליטה המזרח התיכון, ניו יורק, קליפורניה
שיטת שידור DVB, PAL
הצפנה שידור דיגיטלי קרקעי, שידור לוויני חופשי, הפצה ברשתות הכבלים והלוויין
ערוץ 2 באתר הרשות השנייה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ערוץ 2 (נקרא בעבר "הערוץ השני") הוא ערוץ טלוויזיה מסחרי ישראלי, שהחל לשדר שידורי תוכן ניסיוניים ב-23 באוקטובר 1986, במימון אגרת הטלוויזיה. הערוץ החל לשדר שידורים מסחריים ב-4 בנובמבר 1993 במסגרת הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו. הערוץ צפוי להתפצל בנובמבר 2017 לערוצי הזכייניות קשת ורשת, על פי חוק, כאשר כל אחת מן הזכייניות תקבל אפיק משלה ואפיק 22 יוחשך בחברות הכבלים והלוויין.[1]

הרקע להקמת הערוץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצעות להקמת ערוץ טלוויזיה שני עלו כבר במהלך שנות ה-70 של המאה ה-20[2], זמן לא רב לאחר תחילתם של שידורי טלוויזיה סדירים בישראל. סוגיית הקמתו של ערוץ טלוויזיה נוסף הפכה למוקד מחלוקת פוליטית בין המפלגות הגדולות בסוף שנות ה-70 ובתחילת שנות ה-80[3], מחלוקת שמנעה בפועל את הקמתו. ביולי 1978 הקימה הממשלה ועדה לבדיקת הסוגיה בראשות חיים קוברסקי. הוועדה המליצה להקים ערוץ נוסף שיפעל מחוץ למסגרת רשות השידור, בפיקוח רשות נפרדת, וימומן משידור פרסומות. ההמלצות נגנזו עקב התנגדות המפד"ל, שהייתה אז מרכיב חשוב בקואליציה, לשידורים מסחריים. רק באוקטובר 1986 הונחו הצעות חוק ממשלתיות ופרטיות להקמת רשות שידור שנייה על שולחן הכנסת. כל ההצעות עברו בקריאה ראשונה והיו אמורות להתגבש להצעת חוק אחת. במקביל הורה שר התקשורת, אמנון רובינשטיין להתחיל ב"שידורי ניסיון" בכמה תדרים פנויים. החלטתו של רובינשטיין עוררה בעיה משפטית, שכן לא היה בסיס חוקי לשידורים האלה, אולם רובינשטיין הצדיק אותה בכך שמדובר בשידורי ניסיון בלבד שנועדו לתפוס את התדרים, כדי שלא ישמשו להרחבת שידוריהן של תחנות הטלוויזיה במדינות השכנות.

שידורי ניסיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ערוץ 2 הניסיוני

ערוץ 2 החל לשדר את שידוריו הניסיוניים בספטמבר 1986[4] בתקופה שבה הערוץ הראשון היה הערוץ הישראלי היחיד ששידר בישראל. בתחילה השידורים הכילו תבנית בדיקה, ובחודש אוקטובר באותה השנה החלו לכלול תמונות מנופי ישראל וקטעי מעבר שהסבירו איך לקלוט את השידורים[5]. ב-23 באוקטובר 1986 החלו גם שידורי מוזיקה ווידאו קליפים[6] הנחשבים לתחילת שידורי התוכן בערוץ. בחודשים הראשונים נמשכו השידורים שעתיים או שלוש שעות מדי ערב. בפברואר 1987 הוחלט להעביר במסגרת שידורי הניסיון את משפט דמיאניוק בשידור חי. ביום העצמאות של אותה שנה שידר הערוץ הניסיוני אולפן פתוח בשידור חי במשך כל החג. שידורי יום העצמאות עוררו כעס ברשות השידור, וזו פנתה ליועץ המשפטי לממשלה ודרשה את הפסקת שידורי הניסיון בטענה שאינם חוקיים. היועץ המשפטי לממשלה אישר את המשך השידורים אולם התנה זאת בכך שרשות השידור תפקח עליהם, שכן הכנסת טרם אישרה סופית את חוק הרשות השנייה, ולפי החוק שהיה קיים אז, רשות השידור הייתה הגוף היחיד המוסמך לפקח על השידורים.

בעקבות החלטת היועץ המשפטי לממשלה התאפשר לערוץ הניסיוני לשדר גם שידורים חוזרים של תוכניות ישנות של רשות השידור. ב-1987 פרצה שביתה ברשות השידור שהביאה להפסקת השידורים בשעות אחר הצהריים והערב למשך 52 ימים. במהלך השביתה קיבל הערוץ השני הניסיוני אישור מהממשלה להרחיב את שעות השידור שלו ולשדר גם סרטי קולנוע ותוכניות רכש שונות. משהתארכה השביתה ברשות השידור קיבל הערוץ הניסיוני אישור לשדר בתדרים של רשות השידור, דבר שנתפס בעיני השובתים כניסיון מצד הממשלה לשבור את השביתה. במהלך השביתה הגיעה אידה נודל לישראל, ועל הערוץ הניסיוני הוטל לשדר את טקס קבלת הפנים בשידור חי. עם תום השביתה הפסיקה רשות השידור את שיתוף הפעולה עם הערוץ השני הניסיוני, אולם שידורי הניסיון לא פסקו. בשלב זה החל הערוץ לשדר הפקות מיוחדות משלו, שחלקן נתפסו כאיזוטריות, אך חלקן זכו לפופולריות רבה. ב-1990 עבר חוק הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו בכנסת, ובכך הסתיים רשמית הפיקוח של רשות השידור על הערוץ השני והוא הפך לערוץ עצמאי.

בתחילת שנות ה-90, על אף הקמת הרשות השנייה, עדיין הוגדרו שידורי הערוץ השני שידורי ניסיון כיוון שלא נבחרו החברות המסחריות שיקבלו את הזיכיונות להפעלת השידורים הסדירים של הערוץ. תהליך הבחירה היה ממושך, וארך כמעט שלוש שנים. בתקופת מעבר זאת החל הערוץ לגבש לוח שידורים מסודר עם תוכניות בנושאים מגוונים. חלק מהתוכניות עדיין נשא אופי לא-שגרתי או אוונגרדי. התוכניות שזכו לפופולריות רבה בתקופה זו היו תוכנית הבידור של ארז טל ואברי גלעד "העולם הערב" ותוכנית האירוח "בשידור חי עם דן שילון". עם פרוץ מלחמת המפרץ הראשונה החל הערוץ לשדר לקט יומי של כתבות מוקלטות מערוצי טלוויזיה זרים (כיוון שבשלב זה אסור היה לערוץ להפיק מהדורות חדשות בעצמו).

השידורים המסחריים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתמונה: סמלילה הראשון של זכיניית השידור, רשת
בתמונה: סמלילה הראשון של זכיינית השידור, רשת

לאחר שבע שנים של שידורים ניסיוניים, במהלכן נעשו ניסיונות כושלים לערוך מכרזים לבחירת זכיינים, הסתיים המכרז לבחירת הזכייניות להפעלת הערוץ, ונבחרו שלוש חברות כמעט אלמוניות: "שידורי קשת", "רשת-נגה" ו"טלעד" (שגם הייתה חברת הפקה). המכרז הסתיים ב-3 בנובמבר 1993. במקביל הוקמה חברת החדשות של ערוץ 2. הסיבה העיקרית לכישלון המכרזים הקודמים הייתה נעוצה בשאלת הבעלויות הצולבות בין בעלי אמצעי תקשורת שונים. היו שגרסו שיש למנוע או להגביל באופן משמעותי את השתתפותם במכרז של בעלי עניין באמצעי תקשורת אחרים, דוגמת עיתונות מודפסת וחברות כבלים שכבר פעלו באותה עת. המכרז האחרון שפורסם על ידי הרשות השנייה לטלוויזיה בגיבוי שר התקשורת משה שחל, כלל מגבלות שליטה מסוימות על בעלי אמצעי תקשורת אך איפשר את השתתפותם במכרז. כך בעלי ידיעות אחרונות, אשר החזיקו מניות בחברת הכבלים ערוצי זהב היו בין בעלי המניות של "רשת", ואילו בעלי עיתון מעריב, אשר החזיקו מניות בחברת הכבלים מתב נמנו על בעלי המניות של "טלעד".

ב-4 בנובמבר 1993 החל הערוץ לפעול כערוץ מסחרי, לא ממומן באגרת הטלוויזיה, וכלל פרסומות. חברת החדשות פתחה את השידורים הסדירים בצהרי אותו יום במהדורת חדשות קצרה שהגיש יעקב אילון. עם עליית הערוץ, קיבלו שלוש הזכייניות חוזה לעשור שידורים יחיד, במהלכו יחליפו ביניהן את ימי השידור, כך שלאחת יהיו שלושה ימי שידור ולשתיים האחרות שני ימים בלבד לכל אחת. עם הזמן נהפך הערוץ לערוץ הטלוויזיה הישראלי המצליח והנצפה ביותר, ושידר תכנים בולטים ופופולריים.

כמו כן משדר הערוץ ברצועת הצהריים את שידורי הטלוויזיה החינוכית משנת 1995. במסגרת הרצועה משודרות תוכניות בידור, תוכניות ילדים, אקטואליה ותרבות. בנוסף לכך משודרות מספר מהדורות חדשות במהלך היום, כולל מהדורה מרכזית בערב, במסגרת חברת החדשות, וכן הערוץ גם משדר תוכניות טלוויזיה מישראל ומהעולם.

החלפת זכייניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2005, משחלפו יותר מ-11 שנים מיום עלייתו לשידור של הערוץ, התקיים מכרז לקבלת זיכיון לשידור בערוץ 2 בעשר השנים הבאות. לצורך המכרז, נדרשו המתמודדים להגיש לרשות השנייה מצע שידורים עתידי וכן, סכומי כסף משוערים שישולמו כדמי הזיכיון. למכרז ניגשו שתי הזכייניות הקיימות של ערוץ 2 ובנוסף אליהן, קבוצת "כאן", אשר הוקמה לצורך מכרז זה ולא שידרה בעבר וחברת טלעד. מבין הארבע נבחרו ב-13 באפריל 2005 "קשת" ו"רשת" להוביל את שידורי הערוץ לעשור העוקב. תוצאות המכרז נכנסו לתוקף בנובמבר 2005. אז, הפסיקה חברת "טלעד" את שידוריה בערוץ ושבוע השידורים נמלא בשידוריהן של "קשת" ו"רשת". החל משנת 2008, הן מחליפות ביניהן את ימי השידור אחת לשנה-שנתיים בחודש נובמבר, כך שאחת משדרת ארבעה ימים (רביעי-שבת) והשנייה שלושה ימים בלבד (ראשון-שלישי).

סכסוך הפרומואים הצולבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

באמצע מאי 2010 פנתה קשת לרשת בבקשה לקצר את זמן הפרומואים הצולבים (פרומואים לתוכניות של הזכיינית המתחרה) ב-50% באופן הדדי. בעקבות בקשה זו "רשת" החליטה להוריד את כל הפרומואים הצולבים בטענה ש"קשת" מזה זמן רב מנסה לחבל בשידוריה על ידי שידור תוכניות עתירות רייטינג בערוצים ביפ ו־ערוץ 24 בימי השידור של רשת. בעקבות פעולה זו הפסיקה גם "קשת" את שידורי הפרומואים הצולבים והחל מ־16 במאי הופסקו שידורי הפרומואים של הזכיינית המתחרה בימים שאינה משדרת. באוקטובר 2010 הגיעו שתי הזכייניות לפשרה ושבו לשדר פרומואים צולבים על 20 - 40 שניות לשעה ורק בשני ימי שידור של כל אחת מהן בהתאמה (שני-שלישי, ושישי-שבת).

מעבר למסך רחב ושידורי HD[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז סוף שנת 2012 מועברים תוכני הערוץ בהדרגה לפורמט מסך רחב, ובמהלך שנת 2013 החלו בערוץ שידורים ביחס תמונה 16:9 לראשונה בשידורי "קשת" ומעט לאחר מכן גם בשידורי "רשת". מאז 2014 מרבית התכנים של שתי הזכייניות משודרים ביחס 16:9. מהדורות חדשות ותוכניות אחרות מטעם חברת החדשות עדיין משודרות ביחס תמונה 4:3, כמו גם תוכניות עבר בשידורים חוזרים. המעבר בין שני מצבי השידור מבוצע בערוץ באופן אוטומטי.

ב-2010 הגישה "רשת" בקשה לרשות השנייה לקבלת אפיק לשידורי טלוויזיה בהפרדה גבוהה[7] אך המגעים לא הבשילו לכדי תוצאות, אחת הסיבות למצב הזה היא שכלל שידורי הרשות השנייה (שכוללים גם את ערוץ 10) מועברים לספקיות הלווין והכבלים דרך חדר השידור של הרשות השנייה, שאינו ערוך לשידור ב-HD. רון איילון, שהיה מנכ"ל חברת הלווין yes הצהיר שיאפשר לכל ערוץ ברודקאסט לשדר בחינם באיכות HD בשידורי החברה[8]. עם המעבר לשידורי עידן+ הועלו השערות שיתאפשר לזכייניות לשדר ב-HD אך הדבר טרם התממש.

נכון ל-2015, שתי הזכייניות טרם עברו לשדר באופן רשמי בהפרדה גבוהה, גם כאשר רוב הפקותיהן מצולמות בעת הזאת באיכות HD וזמינות לצפייה בשירותי ה-VOD ובאינטרנט באיכות זו.

פיצול אפשרי של ערוץ 2[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשלהי 2014 נדונה הצעת חוק לפיצול ערוץ 2, המציעה שסיום תקופת הזיכיון יוקדם מ-2017 לאפריל 2015, ועם סיום תקופת הזיכיון יחלו הזכייניות לפעול באפיקים נפרדים. מהות ההצעה היא סגירת ערוץ 2 כפי שפעל עד 2015, והקמת ערוץ נפרד לכל בעל רישיון לשידור מסחרי[9]. הזכייניות רשת וקשת הודיעו כי הן מעדיפות להמשיך לפעול תחת הזיכיון הנוכחי עד תום תקופתו המקורית ב-2017[10][11]. לבסוף נעצרה ההצעה והחוק לא הועבר[12]. ב-13 באוקטובר 2016 נודע כי רשת הגישה בקשת רישיון למעבר ל-7 ימים בשבוע[13], ובעקבות זאת גם קשת הגישה בקשת רישיון ל-7 ימים בשבוע.[14][15]

גופי שידור[עריכת קוד מקור | עריכה]

גופי השידור המשדרים כיום בערוץ:[16]

הפקות מקור בולטות בערוץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכניות בידור[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכניות עבר[עריכת קוד מקור | עריכה]
דב'לה גליקמן במרכז בתוכנית "המופע של זהו זה!". מימין אבי קושניר משמאל מוני מושונוב

קומדיות מצבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכניות עבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכניות מציאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכניות עבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרות דרמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכניות עבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכניות אקטואליה ותחקיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכניות עבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

שעשועונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכניות עבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכניות ילדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכניות עבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

חריגות מתנאי הזיכיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, המפקחת על פעולתו של ערוץ 2, הטילה פעמים אחדות קנסות של מאות אלפי ש"ח על זכייניות הערוץ, "רשת" ו"קשת", עקב חריגות מתנאי הזיכיון. בין הסיבות לקנסות: שידור מופרז של תוכניות בידור על חשבון תוכניות איכותיות, הכנסת פרסום סמוי לתוכניות המשודרות[17]. בנוסף נפסלו לשידור תוכניות שבהן נכלל תוכן שיווקי[18].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ערוץ 2 בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ נתי טוקר, הרשות השנייה אישרה: קשת ורשת יוכלו לקבל רישיון לערוץ חדש, באתר TheMarker‏, 29 בינואר 2017
 2. ^ טלוויזיה: רשות הדיבור להנהלה, דבר, 15 בדצמבר 1972
 3. ^ בגין: אפעל להקמת ערוץ שני, בלתי תלוי, דבר, 9 ביולי 1981
 4. ^ מנסים אפיק 22 U.H.F עבור הערוץ השני, מתאריך 7 באוקטובר 1986, בעיתון מעריב (באתר עיתונות יהודית היסטורית)
 5. ^ הערוץ השני — החגיגה מוקדמת, מתאריך 21 באוקטובר 1986, בעיתון מעריב (באתר עיתונות יהודית היסטורית)
 6. ^ מדונה ופול ניומן בערוץ השני - אולי כבר בעוד חודשיים, מתאריך 23 באוקטובר 1986, בעיתון מעריב (באתר עיתונות יהודית היסטורית)
 7. ^ לי-אור אברבך, ‏המירוץ ל-HD: רשת הגישה בקשה להתחיל בשידור HD מלא, באתר גלובס
 8. ^ לי-אור אברבך, ‏yes תאפשר לערוצי ברודקאסט לקבל אפיק HD בחינם, באתר גלובס
 9. ^ נתי טוקר, ועדת השרים אישרה: ערוץ 2 יפורק כבר ב-2015, באתר TheMarker‏, 26 באוקטובר 2014
 10. ^ נתי טוקר, גם קשת מתבצרת בערוץ 2: הגישה בקשה לזיכיון עד 2017, באתר TheMarker‏, 30 באוקטובר 2014
 11. ^ אופיר דור, רשת מודיעה רשמית: לא רוצים לעבור לערוץ עצמאי ב-2015, באתר כלכליסט, 29 באוקטובר 2014
 12. ^ רוני זינגר ואופיר דור, כלכליסט, נתניהו עוצר את פיצול ערוץ 2: הגיש ערר נגד החוק, באתר ynet, 12 בנובמבר 2014
 13. ^ נתי טוקר, עוזבים את ערוץ 2: רשת רוצה לעבור לשדר בערוץ חדש ברישיון, באתר TheMarker‏, 13 באוקטובר 2016
 14. ^ אלירן מלכי, רשת תגיש בקשה לרישיון ותעבור לשדר 7 ימים, באתר כלכליסט, 13 באוקטובר 2016
 15. ^ נתי טוקר, עוד שלב בפירוק ההיסטורי של ערוץ 2: גם קשת הגישה בקשה לרישיון, באתר TheMarker‏, 31 באוקטובר 2016
 16. ^ הרשות השנייה - גופי שידור
 17. ^ לי-אור אברבך, ‏הרשות השנייה: קנסות ב-1.4 מיליון שקל לזכייניות ערוצים 2 ו-10, באתר גלובס, 21 ביולי 2013
  אופיר דור, קנסות של 1.5 מיליון שקל לערוץ 2 ו-10: שידרו פרסומת מוסווית בניגוד לחוק, באתר כלכליסט, 21 באוקטובר 2013
 18. ^ אופיר דור, הצופים התלוננו על עודף תוכניות ריאליטי: קשת ורשת נקנסו ב-240 אלף שקל, באתר כלכליסט, 21 ביולי 2013