אימננטיות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אימננטיות היא מושג בתאולוגיה, בפילוסופיה ובמטאפיזיקה, המציין חשיבה וקיום לפי המהות הפנימית, הטבועה והכלולה בעולם, ועל פי חוקים ברורים וקבועים, חוקי העולם הפיזי. זאת בניגוד לאופן חשיבה חיצוני לקיום, שהוא גם גמיש ומופשט, שהוא טרנסצנדנטאלי.

אימננטיות והדת[עריכת קוד מקור | עריכה]

התאולוגיה נדרשת רבות להתמודד עם הפרדוקס הכרוך באימננטיות. מצד אחד, הראיה הדתית היא לכאורה אימננטית, בהיותה מבוססת על אופן ראיה קבוע, אחיד, בעל חוקים ברורים ולא גמישים שאינם ניתנים להפרה. מצד שני, מושג האל הוא ללא ספק טרנסצנדנטלי ולא אימננטי: האל הוא מעבר לעולם הטבעי והחומרי, מעבר לחלל ולזמן.

אחד הפילוסופים שהתמודדו עם הקושי הוא ברוך שפינוזה, הגורס כי הדת, מעצם היותה כזאת, היא אימננטית. תפיסתו, המכונה "פנאנתאיזם", גורסת כי אין אלוהות טרנסצנדנטית ואין אל פרסונלי מצווה, ומבחינתו האלוהות היא אימננטית, ובכך מהווה את כל הטבע על כל מרכיביו וגווניו.

דרך אחרת להתמודדות עם הבעיה היא דרכה של הקבלה, הדוגלת בהתגלות רב צורתית של האל האחד האינסופי, מצד אחד כאל טרנסצנדנטאלי שמעל לכל ההוויה (הקב"ה) ומצד שני כאל אימננטי השוכן בעולם ומחיה אותו, (השכינה).

אימננטיות והמוסר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחום הפילוסופיה, הקושי בקבלת מושג האימננטיות נדון בעיקר בתורת המוסר. מצד אחד, הגדרת המושגים "טוב" ו"רע", בתורת המוסר, והצפייה כי על האדם לבחור בטוב, ולדבוק בחוקים שהוכח כי הם חוקים "צודקים", היא לכאורה חשיבה אימננטית.

מצד שני, אין משמעות ל"בחירה מוסרית" אם האדם אינו יכול לבחור באופן חופשי לא מוסרי, או לחלופין במערכת שנראית לו מוסרית ולאחרים כלא מוסרית. מכאן, שלצורך אימננטיות מוסרית מתוך בחירה, חובה עלינו לאפשר היעדר אימננטיות, מתן בחירה ולגיטימציה מוחלטת להפרת אותם חוקים, וביטול מושגי ה"טוב" וה"צדק" הקיימים לכאורה מעבר לחלל ולזמן.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


פילוסופיה
P philosophy1.png
מונחים
מונחים בסיסיים אינסוףאמת ושקראפוסטריוריאפריורידיאלקטיקההנחהזמןחומר ורוחחוק הזהותטוב ורעישותכשל לוגילוגוסמהותמציאותסיבתיותערךפרדוקסצדקתכונה
תאוריות/תפיסות אגואיזם אתיאוניברסליזםאימננטיותאינטואיציוניזםאמנה חברתיתבחירה חופשיתבעיית הראוי-מצויהבעיה הפסיכופיזיתדאונטולוגיהדואליזםהדוניזםהוליזםהיסטוריציזםהשכל הפועלטיעון השפה הפרטיתכשל נטורליסטילוגיציזםמטריאליזםמוניזםמונאדהמכניזםנטורליזם מטאפיזיניהיליזםנומינליזםסובייקטיביזםסוליפסיזםספקנותעל-אדםעשרת הכבליםפוזיטיביזםפטליזםפנתאיזםהפרא האצילהצו הקטגוריהקוגיטוריאליזםרדוקציוניזםרלטיביזםתועלתנותתערו של אוקאם
פורטל פילוסופיה