האסון בהילולת רבי שמעון בר יוחאי (2021)

האסון בהילולת רבי שמעון בר יוחאי
זירת האסון בהר מירון, בספטמבר 2021
זירת האסון בהר מירון, בספטמבר 2021
תאריך 30 באפריל 2021 עריכת הנתון בוויקינתונים
שעה 00:45
מיקום קבר רבי שמעון בר יוחאי עריכת הנתון בוויקינתונים
גורם רמיסת קהל עריכת הנתון בוויקינתונים
קואורדינטות 32°58′50″N 35°26′25″E / 32.980686184034°N 35.440239219261°E / 32.980686184034; 35.440239219261
הרוגים 45 עריכת הנתון בוויקינתונים
פצועים 145 עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

האסון בהילולת רבי שמעון בר יוחאי במירון (מכונה בקיצור: אסון מירון) היה אסון אזרחי בישראל, הגדול ביותר בתולדות המדינה, שהתרחש בליל ל"ג בעומר, י"ח באייר ה'תשפ"א, 30 באפריל 2021, ובו, עקב מעיכה וחנק שנגרמו בתדחוקת קהל, נספו 45 גברים וילדים, ונפצעו 145 בני אדם.

בעקבות האסון הכריזה ממשלת ישראל ה-35 על יום אבל לאומי[1], ומאוחר יותר הכריזה ממשלת ישראל ה-36 על הקמת ועדת נאורועדת חקירה ממלכתית לחקירת האסון.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

הילולת רבי שמעון בר יוחאי נערכת בל"ג בעומר במתחם קבר רבי שמעון בר יוחאי במירון מזה מאות שנים. לאחר הקמת מדינת ישראל ועם השיפור באמצעי התחבורה, הפך האירוע לאירוע המונים ומספר המשתתפים בו מגיע למאות אלפים. מלבד ההדלקה המרכזית הנערכת בתחילת ליל ל"ג בעומר במתחם, החל משנות ה־90 של המאה ה־20 נוספו הדלקות במתחמים שונים באזור על ידי רבנים ואדמו"רים, הנערכות בהמשך הלילה ובמהלך היום שלאחריו, במעמד קהל רב.

מתחם האירוע שוכן באזור הררי שאליו מובילים כבישי גישה צרים. המתחם כולל מבנים ישנים שבסיסם החל להיבנות בראשית המאה ה-19 ורוב הרחבותיו נוספו בראשית המאה ה-21, כדי לקלוט את ההמונים. מרכז המתחם נמצא בבעלות מספר הקדשות והשטח הציבורי שסביבו נמצא בתחום שיפוטה של מועצה אזורית מרום הגליל.

קיום אירוע המוני במתחם גרר ביקורות ואזהרות במהלך השנים. בשנת 2008 ובשנת 2011 התריע דו"ח מבקר המדינה על ליקוים במערך דרכי המילוט במתחם, שאינם עולים בקנה אחד עם התקן הישראלי לבטיחות באירועים המוניים[2] ועלולים להערים קשיים לחילוץ נפגעים בעת אירוע רב-נפגעים[3][4]. בשנת 2017 קיימה ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת דיון נרחב לקראת ההילולה של אותה שנה, ועלו בו קשיים מסוגים שונים בארגון האירוע ופליאה על כך שאירוע המוני כזה אינו מצריך רישיון[5]. במספר מקרים התריעו משתתפים בהילולה על ליקויי בטיחות שעלולים להביא לסכנת חיים[6].

במהלך השנים נבנו בקרבת הציון מבנים שאינם חוקיים. הפרות הבנייה לא נאכפו על ידי מועצה אזורית מרום הגליל שהמקום בתחום שיפוטה[7].

ניהול האתר וארגון ההילולה השנתית נעשים על ידי המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים בראשות יוסף שווינגר, הפועל במסגרת המשרד לשירותי דת והוא הגוף המארגן הראשי ומקשר בין גופים ממשלתיים ופרטיים נוספים המעורבים בניהול האירוע, כדוגמת משטרת ישראל, כיבוי אש, מד"א, משרד התחבורה ועוד. בשל מספר המשתתפים הרב פועל מערך תחבורה ציבורית מיוחד ממרכזי אוכלוסייה חרדית למירון, לצד תחבורה פרטית.

ניסיון הפקעה והליך משפטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2011 החליטה המדינה על הפקעת מתחם ציון הרשב"י מידי ה'הקדשות' הפרטיים, כדי להתאים את המתחם ודרכי הגישה אליו בהתאם לתקנים הבטיחותיים. מאוחר יותר אף הוקמה חברה ממשלתית לניהול המקום. ב־2014 עתרו ההקדשות לבג"ץ נגד ההפקעה[8], ומאוחר יותר החברה הממשלתית פורקה. המדינה וההקדשות הסכימו על הליך גישור, ובראשית 2020 הודיעו הצדדים כי הוסכם על תקופת ניסיון של שלוש שנים שבה ינוהל האתר בידי מנכ"ל מקצועי ויפונו פולשים מתוכו, ובסיומה, אם לא ייפתרו הבעיות, תוכל המדינה להתחיל מחדש את הליך ההפקעה. ההסכם קיבל תוקף של פסק דין בידי בג"ץ[9].

היערכות להילולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניצב שמעון לביא, רב-ניצב קובי שבתאי והשר לביטחון הפנים אמיר אוחנה בביקור בהר מירון ערב ההילולה

בשנת 2020 הותר למספר משתתפים מצומצם ביותר להגיע לאירוע, בעקבות מגפת הקורונה בישראל. שנה לאחר מכן ב-2021, עם דעיכתה של מגפת הקורונה, הגיעו שר הפנים, אריה דרעי, והשר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה, להסכמה על קיום האירוע במתכונתו הרגילה ללא הגבלות, חרף התנגדות משרד הבריאות[10]. בהמשך הוסכם על כך בפורום שרים רחב יותר בראשות ראש הממשלה, בנימין נתניהו[11]. הסכמות אלו התמקדו בסיכוני מגפת הקורונה.

בשנה זו חל ל"ג בעומר ביום שישי, ומפאת השבת המתקרבת חגיגות היום התרכזו בעיקר בליל ל"ג בעומר, בשונה משאר השנים שבהן החגיגות מתפרשׂות למשך זמן של יותר מיממה[12]. כך לדוגמה, אירועי ההדלקת של חסידות תולדות אהרון וחסידות תולדות אברהם יצחק שנערכים בשנים רגילות בסיומו של יום ל"ג בעומר, הועברו לחצות ליל ל"ג בעומר[13]. חרף האמור, המשטרה ציפתה לכמות אנשים פחותה עקב הקורונה - עשרות אלפים במקום מאות אלפים. לטענת מהנדס הבטיחות, מפקד המחוז הצפוני שמעון לביא העריך כי מספר המשתתפים יהיה קטן, וכי באפשרותו לעצור את התחבורה לאתר במידת הצורך[14]. הערכות המשטרה התבססו בחלקן על הצהרות מארגני ההדלקות בחסידויות השונות.

בפקודת המבצע של המשטרה ערב אירוע 2021 נכתב כי מתחם תולדות אהרון צר מלהכיל את ההמונים המתקבצים אליו, ויש להרחיב אותו ואת דרך הגישה אליו. בנוסף הוזכר כי אירוע ההדלקה של הרב אלימלך בידרמן ב-2019 הוביל לעומס יתר במתחם תולדות אברהם יצחק והופסק באמצעו, לאחר שמספר המשתתפים היה פי ארבעה ממספר המשתתפים שהותר. בנוסף הוזכרו שעות הלילה המאוחרות כשעות שבהן יש עומס רב של משתתפים, והומלץ להגביל את מספר הבאים[15]. בפועל לא הורחב מתחם תולדות אהרון ולא הוגבלה כמות המשתתפים בלילה.

אירוע ההדלקה במתחם חסידות תולדות אהרון נערך ונוהל על ידי אנשי החסידות. שירותי הכבאות הגישו דו"ח דרישות לאנשי החסידות על מנת לקבל אישור בטיחות. הדו"ח כלל בתוכו דרישה למספר דרכי גישה, בהתאם למספר האנשים הצפויים להתקבץ במתחם, עד לארבע דרכי גישה שונות אם מספר המשתתפים יעלה על 9,000[16]. האחריות על תכנון הבטיחות באירוע הייתה של חברת BCS הנדסה ובטיחות בע"מ, ובתוכנית מופיעים 4 נתיבי יציאה מהמתחם, אך בפועל חלקם היו לעבר מתחמי הדלקה נוספים ולא לשטח פתוח. בתוכנית מופיעה הגבלת משתתפים לכ-3,200 משתתפים. בנוסף, הוצע כי ההדלקות השונות יעשו במקביל ולא בדירוג, על מנת למנוע עומס יתר בהן, אך בפועל ההדלקה במתחם תולדות אהרון תוכננה לשעה שבה לא נערכו הדלקות נוספות[14].

משטרת ישראל החלה להיערך להילולה בינואר 2021, עם קבלת תוכניות בטיחות מהמרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים שבמשרד לשירותי דת. בשיתוף עם גופי ההצלה נערכו סימולציות שדימו תאונות מסוגים שונים במהלך האירוע, כולל כאלה שיש בהן הרוגים[17].

ב-19 באפריל הוצגו תוכניות ההיערכות למפכ"ל המשטרה, קובי שבתאי, ולאחר אישורו הן הוצגו לשר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה[18]. ההיערכות כללה הצבה של כ-5,000 שוטרים באזור ההילולה (כמידי שנה)[19].

צוותי מגן דוד אדום נערכו באזור ההילולה עם יותר מ-250 אמבולנסים ואמצעי שינוע ועזרה ראשונה נוספים[20]. במקום הוצבו גם צוותים של "איחוד הצלה", "עזר מציון" ו"זק"א"[21], וכן צוות מחטיבת החילוץ של פיקוד העורף[22].

מקום האסון - "שביל רֶבְּ דֹב"[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדרום-מערב למתחם קבר רבי שמעון בר יוחאי הוכשר "מתחם ההדלקה" של חסידות תולדות אהרון, שהחלה לקיים הדלקה החל משנות ה-90 של המאה ה-20.

למתחם היו קיימות מספר יציאות. אחת מהן, הייתה יוצאת מהפינה הדרום-מערבית של בניין קבר הרשב"י, ממשיכה במקביל לדרום הבניין ומובילה בסופה אל דרך המיועדת לגברים בלבד ('דרך מהדרין') המגיעה עד לכביש הראשי (כביש 866). דרך זו התחילה בגשר שכונה "שביל רֶבְּ דֹב", על שם דב אייזנברג - מחסידי תולדות אהרון שהיה פעיל במירון[23].

רוחב השביל בתחילתו היה 5 מטרים, והוא היה יורד כלפי מטה בזווית של כ-30[דרוש מקור] מעלות. רצפת השביל הייתה מרוצפת בחלקה באבן ובחלקה בלוחות אלומיניום שעליהם אמצעים למניעת החלקה[24]. עד לשעת האסון חצה את השביל מעקה ארוך שפיצל את הדרך לשניים, מעקה שהתעקם ונשבר בשעת האסון והוסר לאחר מכן. מצדו הצפוני של מיקום השביל שוכן מבנה 'הכנסת אורחים' הסמוך לקבר, ובצדו הדרומי הוא היה מחופה בלוחות פנל מבודד בגובה 2.5 עד 3 מטרים, שלא אפשרו טיפוס ובריחה ממנו[25].

בסיום הגשר רוחבו הגיע לכ-7 מטרים, והוא היה חסום בסיומו בלוחות פח 'אסכורית', כשבצד ימין שכן גרם של 11 מדרגות בטון ללא אמצעים למניעת החלקה[26], רוחבן 4 מטרים והן היו מחולקות בשעת האסון במעקה באמצען[27]. פער זה ברוחב המעבר יצר למעשה צוואר בקבוק אנושי. בסיום גרם מדרגות הבטון ישנו שטח מישורי קטן המתפצל לגרם נוסף של מדרגות אבן מימינו, ולהמשך שטח מישורי מרוצף משמאלו[27].

המדרגות והגשר בשביל ר' דב תוכננו מלכתחילה לתנועה דו-צדדית של אנשים, והוא שימש לכך עד דקות אחדות לפני האסון[27].

סמוך לאסון עלו טענות בתקשורת כי היו מחסומים של המשטרה אשר גרמו לאסון[28], אך עדותם של עדי ראייה מעלה כי במהלך האסון תחתית הגשר או גרם המדרגות לא היה מחסום או כוחות שיטור שחסמו את המעבר[29]. עם זאת, ב-9 באוקטובר 2021, חשף מני גירא שוורץ בטוויטר תיעוד משעה 00:01 - כארבעים וחמש דקות קודם האסון, בו נראים מאבטחים פרטיים אשר מציבים ומסירים מחסומים בגרם המדרגות[30]. ברם, בתיעוד המלא של האירוע שנחשף, רואים בבירור כי בחצי השעה שקדמה לאסון לא נרשמה הפרעה לתנועת הנכנסים והיוצאים משטח ההדלקה, על ידי גורם אנושי או פיזי כלשהו, אשר מנע מהאנשים לצאת או להיכנס אליו[31].

האסון[עריכת קוד מקור | עריכה]

עד לפרוץ האירוע לאחר חצות הספיקו להגיע להר מירון – על פי ההערכות – כמאה אלף חוגגים. במתחם חסידות תולדות אהרון התקבצו כ-20,000 איש למעמד ההדלקה שהחל לאחר חצות[16].

בשעה 00:45, באמצע מעמד ההדלקה במתחם "רחבת תולדות אהרון", החלו רבים מהמשתתפים לצאת מהמתחם דרך 'גשר דב' המוביל ישירות לדרך מהדרין לגברים, ליציאה ממתחם הקבר. בגשר נוצר דוחק רב שבעטיו רבים התקשו לנשום כאשר הלחץ הלך וגבר.

בשלב זה זירת האסון נחלקה לשתיים:

 1. בתחתית מדרגות הבטון אירעה החלקה של מספר אנשים אשר הובילה למפולת אנושית עד לראש גרם המדרגות, ונוצרה ערימה אנושית בה עשרות אנשים נתקעו זה על גבי זה ולא הצליחו להיחלץ במשך כעשר דקות לפחות, עד שחלקם נפחו את נשמתם עקב פגיעות מעיכה או חנק[32][27]. אנשים שעמדו בסיום גרם המדרגות ניסו למשוך ולחלץ את התקועים, אך רוב המאמצים נכשלו[29].
 2. במקביל, בסיום מורד גשר ר' דב, נוצרה מפולת נוספת שיצרה מחסום אנושי בפני האלפים המנסים להידחק ולצאת מרחבת תולדות אהרון, מבלי שידעו על המתרחש מספר מטרים לפניהם. העומס והדחק מהחלק העליון בשילוב הרצפה הרטובה אשר זרזה את ההחלקה כלפי מטה, גרמו ללחץ עצום על הערימה השנייה וכל הסמוכים לה. בנקודה זו נמחצו ונחנקו רוב הפצועים וההרוגים, מפגיעות ודימומים פנימיים ומחוסר יכולת לשאוף חמצן[33].

כעבור מספר דקות הגיעו למקום כוחות הצלה ושיטור ובסיוע אזרחים החלו במאמצים לחלץ את התקועים בערימות ולסמן לשוכנים בחלק העליון של המעבר לשוב לאחור. בשעה 00:48 אזרחים שעמדו במקום עקרו את האסכורית ששכנה בסוף מורד השביל וחלק מהנוכחים בשביל ברחו מנקודה זו. בשעה 00:54 נכנסו כוחות השיטור הראשונים והחלו לסמן לעומדים במעלה הגשר לחזור לאחוריהם[27].

רק כעבור כעשרים דקות מתחילת האסון החלו כוחות ההצלה והשיטור לקלוט את ממדיו, כוחות רבים הוזעקו למקום, המוזיקה בהר כבתה וכלל הנוכחים בהילולה התבקשו לפנות לגמרי את גזרת ההר בשל התרחשות אסון כבד[29][34].

מיד לאחר תחילת האסון, קרסה התקשורת הסלולרית במקום בשל העומס, והשוהים במקום לא יכלו לתקשר עם קרוביהם כדי לעדכן אותם לגבי מצבם[35].

באסון נפגעו 147 גברים, רובם צעירים. 38 נהרגו במקום ומותם של שבעה נוספים נקבע בבית החולים, 22 נפגעו במצב קשה, 3 בינוני ו-2 קל[36][37].

הנפגעים באסון פוזרו בין בתי החולים: זיו, פוריה, המרכז הרפואי בנהריה ורמב"ם. לאחר מכן הועברו נפגעים גם להדסה עין כרם, בילינסון ותל השומר[38]. בנוסף לצוותי מד"א ואיחוד הצלה, השתתפו בפינוי הפצועים גם כוחות אלונקאים מחיל הים,מסוקי חיל האוויר ולוחמי יחידה 669[39].

לאחר האסון[עריכת קוד מקור | עריכה]

אזור הקבר למחרת האסון: לאחר הפינוי האתר נפתח שוב למבקרים בכמות המאפיינת יום ממוצע

לאחר האסון, הכריז שמעון לביא מפקד מחוז צפון של משטרת ישראל על סיום האירוע. דרכי הגישה להר נחסמו, הבאים בשערי ההר הונחו לחזור על עקבותיהם ומרבית החוגגים פונו מן ההר.

גופות 45 ההרוגים, הועברו למכון לרפואה משפטית לשם זיהויים[40]. ביום שישי זוהו 36 מההרוגים, ו-22 מתוכם הובאו לקבורה באותו היום, הליך הזיהוי והלוויות נמשכו במוצאי שבת וביום ראשון[41][42].

חקירת האירוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות מעורבות שוטרים באירוע, פתחה המחלקה לחקירות שוטרים בחקירת האירוע[43]. השר לביטחון פנים אמיר אוחנה לקח אחריות על המקרה, אך כתב כי אחריות אין פירושה אשמה[44]. בהמשך, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, הודיע על מתווה, שבמסגרתו צוות משולב של המחלקה לחקירות שוטרים והמשטרה יחקור את האסון[45].

ב-3 במאי 2021, הודיע מבקר המדינה מתניהו אנגלמן, כי בכוונתו לפתוח בביקורת מדינה מיוחדת בעקבות האסון במירון[46].

ועדת נאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-20 ביוני 2021, החליטה ממשלת ישראל ה-36, על הקמת ועדת נאורועדת חקירה ממלכתית לחקירת האסון[47].

בפני הוועדה העידו העדים הבאים:[48]
 • ניצב שמעון לביא, מפקד מחוז הצפון במשטרה
 • הרב שמואל רבינוביץ, הממונה על הכותל המערבי והמקומות הקדושים ויו"ר ועדת החמישה
 • ניצב בדימוס אלון אסור מפקד מחוז הצפון במשטרה לשעבר
 • עו"ד אלי פרוינד, מנכ"ל אתר הרשב"י
 • אברהם פרויליך, חבר ועדת החמישה
 • נחמן שמואל כהן, חובש איחוד הצלה ועד ראייה
 • יחיאל שובקס, עד ראייה
 • יוסף שווינגר, מנכ"ל המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים
 • ישראל דרעי, אחראי המקומות הקדושים במחוז צפון
 • פקד אסף שייך, פיקד על המתחם הסמוך לאירוע
 • רב פקד מיכאל טובול, קצין מאגף התנועה במשטרת ישראל
 • רב פקד שמואל פיאמנטה, אחראי רישוי ואבטחה במשטרת ישראל מחוז צפון
 • נחמן אש, פרויקטור הקורונה
 • תנ"צ שלום אביטן, מפקד מרחב העמקים במשטרה
 • פבלו אספינו, סגן מנהל מחוז הצפון ברשות לאכיפה במקרקעין.
 • עאמר ח'ליילה, מהנדס בטיחות בחברת בי.סי.ס הנדסה
 • פנחס אזרזר, עובד חברת בי.סי.ס הנדסה ובעבר ראש ענף אבטחה ורישוי במשטרה
 • סנ"צ משה ברקוביץ', יועמ"ש המחוז הצפוני במשטרה לשעבר
 • נצ"מ בדימוס אילן מור, ראש הזרוע המבצעית באגף התנועה במשטרה לשעבר
 • האדריכל ערן מבל, עורך תוכנית המתאר למתחם קבר הרשב"י
 • עו"ד דרור לביא-אפרת, יועמ"ש ועדה מחוזית צפון במנהל התכנון
 • ניצב אלון אריה ראש אגף התנועה במשטרה
 • הרב שלמה רוזנשטיין, יועץ לענייני המגזר החרדי במשרד התחבורה
 • נעה אבירם, מנהלת אגף בכיר רישוי, תפעול, ויישום תח"צ ברשות הארצית לתחבורה ציבורית
 • יעקב נתניהו, מנהל הרשות הארצית לתחבורה ציבורית במשרד התחבורה
 • עמית סופר, ראש מועצה אזורית מרום הגליל
 • דליה ממו, מנהלת לשכת ראש מועצת מרום הגליל
 • צבי הלר, גבאי ואחראי על ההדלקה מטעם חסידות תולדות אהרן
 • יעקב הלר, בנו של צבי ועוזרו
 • עודד פלוס, מנכ"ל משרד הדתות לשעבר
 • יונתן אילן, רמ"ד ניתוח גאוגרפי, מחלקת אסטרטגיה, אגף תכנון וארגון במשטרה
 • רן סולביי, מנתח מערכות אסטרטגיה במחלקת אסטרטגיה שבמשטרה
 • הרב מתתיה שרים, חבר ועדת החמישה
 • דביר שמואל כהן, עד ראייה
 • ראובן בן גל, מחבר תוכנית האבטחה האזרחית
 • עלי שואהנה, מהנדס קונסטרוקציה
 • רומי חי עמי, מנב"ט גזרת ההר
 • שמעון מלכה, מנב"ט גזרת החניונים
 • רמי שמש, מהנדס בטיחות
 • אלירן מימרן, שוטר שלקח חלק באירוע
 • אליהו הומינר, עד ראייה
 • מיכאל פרידמן, עדי ראייה
 • רפ"ק לירז אמנו, עוזרת מפקד מחוז צפון במשטרה
 • סנ"צ אופיר שמול, מפקד תחנת כנא
 • נצ"מ ויקטור בוסקילה, קצין אגף המבצעים במחוז צפון
 • ניצב בדימוס אמנון אלקלעי, ראש אגף המבצעים במשטרה לשעבר
 • אינג' יוסף שולץ, מהנדס מבנים
 • סנ"צ סימון בורוס, קצין טכנולוגיות, מחוז הצפון
 • סגן טפסר דורון קדוש, ראש ענף מבצעים במחוז צפון של רשות הכבאות וההצלה
 • רב רשף יוסי כהן, ראש מדור הגנה מאש בתחנת גליל גולן
 • הרב דב קפלן, חבר ועדת החמישה
 • יצחק ברים, מארגן האירוע במירון מטעם חסידות בויאן
 • הרב מאיר קרליבך, יושב ראש עמותת "הכנסת אורחים"
 • הרב יוסף קרליבך, מנהל המטבח בעמותת "הכנסת אורחים"
 • תנ"צ בדימוס איילת אלישר, היועצת המשפטית למשטרה לשעבר
 • הרב דוד דרלי, חבר ועדת החמישה
 • יעקב חיים מילר, אחראי לוגיסטיקה בהילולה
 • תנ"צ מוריס חן, סגן ראש אגף מבצעים ושיטור במשטרה
 • רס"ם תאמר סעד, שוטר שלקח חלק בהילולה
 • סמ"ר דניאל חי בן הרוש, שוטר שלקח חלק בהילולה;
 • יוסי חזן, מנהל חברת האבטחה "כחול לבן צפון"
 • גיטאן ג'יהאד, סדרן באירוע ההילולה מטעם חברת "פרוטקט";
 • מאיר אפללו, מנהל בחברת האבטחה "פרוטקט"
 • שי בן לולו, מחברת "פרוטקט"
 • עו"ד גליה קליין, היועצת המשפטית של המשרד לשירותי דת
 • עו"ד ארז בן דוד, יועמ"ש המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים
 • יורם אביטבול, מנב"ט בגזרת ההר בזמן הילולת רבי שמעון בר יוחאי 2021
 • אלחנן משי, יועץ רישוי עסקים.
 • מנדי צדיק, עד ראייה לאסון
 • תנ"צ בדימוס שאול גורדון, היועץ המשפטי למשטרה לשעבר
 • טפסר ניזאר פארס, מפקד מחוז הצפון של כבאות והצלה לישראל
 • יעקב אדרי, מפקח במירון מטעם כבאות והצלה
 • שלמה לוי, ראש מועצה אזורית מרום הגליל לשעבר
 • נצ"מ אמיר קליין, ראש מחלקת אבטחה לשעבר בחטיבת האבטחה והרישוי במשטרת ישראל
 • פקד מתן אשרף, שוטר שלקח חלק בהילולה
 • רס"ם צחי זכאי, שוטר שלקח חלק בהילולה
 • ראמי מחאמיד, סדרן באירוע ההילולה מטעם חברת "פרוטקט"
 • אחמד מחאמיד, סדרן באירוע ההילולה מטעם חברת "פרוטקט".
 • אושרית אברמוביץ, חשבת המשרד לשירותי דת
 • יעל לינדנברג, רכזת שיכון ודתות באגף התקציבים שבמשרד האוצר
 • עמרם קלעג'י, חבר ועד המרכז לפיתוח המקומות הקדושים ומנכ"ל משרד הפנים לשעבר
 • זאב ליכטנפלד, רפרנט המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים ברשות החברות הממשלתיות
 • רפ"ק בועז לבנה, קצין בטיחות לשעבר במדור רישוי בחטיבת אבטחה ורישוי שבמשטרת ישראל.
 • עו"ד איתן לדרר, פרקליט מחוז צפון (משפט אזרחי)
 • עו"ד אורית קוטב, המשנה לפרקליט המדינה לעניינים אזרחיים
 • עו"ד ארז קמיניץ, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (משפט אזרחי) לשעבר.
 • ניצב בדימוס אריק יקואל, ראש הצוות המייעץ לשר לביטחון פנים בענייני המגזר החרדי לשעבר
 • עו"ד איגי פז ממחלקת ייעוץ וחקיקה שבמשרד המשפטים
 • עו"ד יואל הדר, יועמ"ש למבקר המדינה, יועמ"ש המשרד לביטחון פנים לשעבר.
 • סנ"צ דרור כרמון, מ"מ ר' תחום חקירות ומודיעין, המזכירות הביטחונית במשרד לביטחון פנים.
 • הרב מאיר נחמן אלחדד, אב שכול ועד ראייה לאירוע
 • קרן פטל, מנכ"לית מועצה אזורית מרום הגליל
 • הרב מרדכי הלפרין, יו"ר ועד היישוב מירון לשעבר
 • דויד קליין, יו"ר ועד היישוב מירון.

המלצות הוועדה ויישומן[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-22 בנובמבר 2021 פרסמה הוועדה את המלצות הביניים. בין ההמלצות הוועדה העיקריות היו: 1. מינוי שר אחראי, שיישא באחריות הכוללת על ההילולה. 2. שיפור תשתיות האתר והסרת מפגעים. 3. מניעת צפיפות חריגה, פיזור הקהל בהר ומניעת מוקדי צפיפות[49].

עם פרסום המלצות הביניים, אישרה אותן הממשלה בישיבתה השבועית והחלה ביישומן. ב-16 בדצמבר 2021 אישרה הממשלה את מינויו של השר מתן כהנא לממונה על קיום הילולת הרשב"י במירון. השר מינה את צבי טסלר לפרויקטור ההילולה[50], וב-10 בינואר 2022 נהרס חלקית 'שביל רֶבּ דֹב' שעליו התרחש האסון[51].

ההחלטות שהתקבלו לקראת ל"ג בעומר תשפ"ב[52]: 1. תתקיים הדלקה אחת ויחידה של חסידות בויאן. 2. כניסה לאירוע תותנה ברכישת כרטיס נסיעה שיהווה כרטיס שהייה בהר. 3. השהות בהר תוגבל לזמן קצוב בהתאם לכרטיס שנרכש. 4. איסור על חלוקת המזון בהר. 5. איסור הצבת דוכנים ובניית מאהלים סביב הקבר.

במקביל סוכם מתווה פיצויים למשפחות. במסגרת המתווה הוצע להעניק סכום של כחמש מאות אלף ש"ח לכל משפחה כסיוע ראשוני. ככל שיתקיימו הליכים משפטיים, יקוזזו סכומים אלו מהסכומים שיפוצו המשפחות, כאשר ייקבע מי יהיה הגורם המפצה[53].

ב-24 בינואר 2022 נפטרה יו"ר הוועדה מרים נאור, ובמקומה מונתה נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב בדימוס, דבורה ברלינר.

תגובות לאירוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנשיא ראובן ריבלין מדליק 45 נרות נשמה לזכר הקורבנות בבית הנשיא בירושלים

מנהיגים, ממשלות זרות ושגרירויות שיגרו לישראל הודעות תנחומים.

ב-2 במאי התקיים בישראל יום אבל לאומי לזכר קרבנות האסון[54]. הציבור הכללי הביע סולידריות שהתבטאה בתרומת דם נרחבת לצורך הטיפול בפצועים[55][56], ובהמשך בהורדת הדגל לחצי התורן[57] ובהימנעות מהשמעת מוזיקה[58]. כמו כן, בערים רבות הודלקו נרות זיכרון במיקומים מרכזיים, וכך גם בבית הנשיא ובכנסת[59][57].

כיוון שנהרגו באירוע יהודים רבים, ובפרט היות שמדובר באירוע דתי, רבנים שונים הגיבו על האסון:

בתחילה, ובייחוד ביום האסון עצמו, היו שהגיבו בצידוק הדין[60]. הראשון לציון הרב יצחק יוסף אמר ש"המשכיל בעת ההיא יידום, אין זו עת לחיפוש אשמים"[61]. הרבנים שמואל אליהו ויוסף צבי רימון ציינו בהקשר זה את שתיקתו של אהרן הכהן לאחר מות שני בניו – נדב ואביהוא[62].

בהמשך, קראו רבנים להתחזקות בעקבות האסון. הרבנים חיים קניבסקי ויצחק יוסף, האדמו"ר מוויז'ניץ ישראל הגר ואחרים קראו לחשבון נפש אישי ולהתחזקות כללית[63][64][65]. הרב יוסף הדגיש את ההתחזקות באהבת חינם על רקע המסורת לפיה תלמידי רבי עקיבא מתו בתקופה זו "על שלא נהגו כבוד זה בזה"[66]. הרב שמואל אליהו, רבה של צפת ואחד ממדליקי המדורות בהר[67], והרבנים מאיר מאזוז ובן ציון קוק קישרו את האסון למחלוקת ולשנאת חינם, וקראו להוסיף אחדות ואהבת חינם[68][69][70][71].

לעומתם, הרבנים יעקב עדס, חגי לונדין ושאול אלתר הדגישו את חובת הזהירות מסכנות ובפרט מצפיפות[72][73]. בדומה כתבו הרבנים יובל שרלו, רצון ערוסי וישראל אריאל נגד כמות הבאים: הרב שרלו הפנה את ביקורתו להנהגה המדינית, והמליץ להגביל את הכמות גם כנגד לְחצי העם[74]; הרב ערוסי הפנה את ביקורתו להנהגה הרוחנית ויצא נגד המוניות העלייה למירון ביום זה, בציינו את דברי החת"ם סופר שרעידת האדמה בצפת התרחשה בשל ההתיישבות בצפת ובטבריה במקום בירושלים[75]. הרב ישראל אריאל – ראש מכון המקדש – מיקד ביקורת דומה ברבנות הראשית שלא יצאה נגד העלייה ההמונית, והוסיף שקיום המנהג ערב יום שישי היה גורם בהכרח חילול שבת[76].

האדמו"ר מקרלין ברוך מאיר יעקב שוחט הציע לשפר את התשתיות בהר, והאשים חוגים חרדיים במניעת השיפורים ברמזו למאבקי השליטה במקום[77].

במקביל, בבוקר וביום לאחר האסון ולאורך כל סוף השבוע וביום האבל שנקבע על האסון תחנות הרדיו השמיעו שירים שקטים ורגועים בעקבות האירוע.

הנצחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ כתבי כאן חדשות, הממשלה אישרה: יום אבל לאומי ביום ראשון, באתר כאן – תאגיד השידור הישראלי, 30 באפריל 2021
 2. ^ תקן ישראלי – ת"י 5688: בטיחות באירועים המוניים, באתר המוסד לבטיחות וגיהות
 3. ^ דיווח של עמית סגל בערוץ הטלגרם, מתוך אתר המבקר.
 4. ^ ראיון עם יוסי הירש ממחברי דו"ח מבקר המדינה
 5. ^ פרוטוקול מס' 400 מישיבת ועדת הפנים והגנת הסביבה, 9 במאי 2017, באתר הכנסת
 6. ^ Twitter bird logo.svg ציוץ של אריה ארליך ברשת החברתית טוויטר, 3 במאי 2018
  אסון במירון: הציוץ המצמרר של העיתונאי החרדי, באתר "סרוגים", 30 באפריל 2021
 7. ^ מתוך חוות דעת מבקר המדינה בשנת 2008
 8. ^ אביב גוטר, ועד ההקדשות, המפעיל את מתחם קבר שמעון בר יוחאי: המדינה מנסה להשתלט על הזכויות במקום, באתר כלכליסט, 27 בפברואר 2017
 9. ^ איתמר לוין, יאללה, בואו נאשים את בג"ץ , באתר News1 מחלקה ראשונה‏, 02 במאי 2021
  ראיון עם עו"ד עמית בן-צבי בכאן11
 10. ^ משה ויסברג, השר דרעי סיכם עם אוחנה: "לא תוגבל הגעת מתפללים להר מירון", באתר בחדרי חרדים, 10 באפריל 2021
 11. ^ איתמר אייכנר, קובי נחשוני, סוכם "מתווה מירון": ללא הגבלת מתפללים - עם הגבלת התקהלויות, באתר ynet, 20 באפריל 2021
 12. ^ אחיה ראב, חצי מיליון כריכים ו-5,000 שוטרים: מתכוננים להילולה הגדולה בעולם, באתר ynet, 29 באפריל 2021
 13. ^ שימי שפר, ‏אֲדוֹנֵנוּ בַּר יוֹחָאי; אלו זמני ההדלקות במירון ובחצרות הקודש, באתר כיכר השבת, 29 באפריל 2021
 14. ^ 1 2 יוסי מזרחי, ‏חשיפה | האסון במירון: תוכנית הבטיחות שאושרה, גרסת המהנדס והפער בינה לבין מה שקרה בפועל, באתר ‏מאקו‏‏, ‏4 במאי 2021‏
  ראיון בכיר באג"מ עם יעקב ברדוגו
 15. ^ מאור צור, עמרי מניב, "צר מלהכיל את המשתתפים": מסמך המשטרה שהתריע מפני אסון במירון, באתר חדשות 13, 3 במאי 2021
 16. ^ 1 2 אלי סניור, המסמך שחושף את המחדל במירון: "הדרישה - 4 דרכי מילוט", באתר ynet, 3 במאי 2021
 17. ^ אלי סניור, גלעד כהן, "יהיה אסון": ההתרעה שלפני ו"משחקי המלחמה" שערכה המשטרה, באתר ynet, 30 באפריל 2021
 18. ^ אלי סניור, מפקד המחוז, המפכ"ל והשר: כך אושרה תוכנית האבטחה להילולה במירון, באתר ynet, 1 במאי 2021
 19. ^ היערכות משטרת ישראל להילולת הרשב"י במירון, בפיקודו של מפקד מחוז הצפון של המשטרה, ניצב שמעון לביא
  היערכות משטרת ישראל להילולת הרשב"י במירון, באתר של משטרת ישראל, 27 באפריל 2021
  היערכות להילולה במירון, בדף פייסבוק של משטרת ישראל, 29 באפריל 2021
 20. ^ סולידריות ישראלית: מאות הגיעו לתרום דם, באתר ישראל היום
 21. ^ אחיה ראב"ד, משה מזרחי, יצחק טסלר וקובי נחשוני, מאה אלף במירון: אסון המוני בטריבונות | שידור חי, באתר ynet, 30 באפריל 2021
 22. ^ אלי סניור, בסביבת המפכ"ל מנסים להפיל את האחריות כולה על מפקד המחוז: "הוא זה שאישר", באתר ynet, 30 באפריל 2021
 23. ^ חיים לוינסון, השביל במירון שבו נמחצו למוות 45 בני אדם - נבנה בניגוד לחוק כדי להפריד גברים ונשים, באתר הארץ
 24. ^ תמונת גשר דב באתר דבר העובדים בארץ ישראל, בה רואים בבירור את הפסים למניעת החלקה המודבקים על לוחות המתכת
 25. ^ Ynet, מקום הנפילה בו קרה האסון בהר מירון, באתר יוטיוב
 26. ^ תמונת מדרגות הבטון במעבר דב שבמירון, באתר גלובס
 27. ^ 1 2 3 4 5 יוסי מזרחי, תיעוד חדש ודרמטי: כך אירע האסון במירון - דקה אחר דקה, באתר N12, ‏5 במאי 2021
 28. ^ האסון במירון - תיעוד מהמתחם, הקול היהודי, ‏י"ח אייר תשפ"א
 29. ^ 1 2 3 עדותו של נחמן שמואל כהן - חובש איחוד הצלה שנכח במקום האסון בפני ועדת נאור, באתר יוטיוב, ‏24 באוגוסט 2021
 30. ^ מני גירא שוורץ, תיעוד חדש ממירון: מחסומים הוצבו בשעה 00:01, טוויטר, ‏9 באוקטובר 2021
 31. ^ שאלת המחסום הגיעה לפתרונה: נחשף התיעוד המלא מאסון מירון, בחדרי חרדים
 32. ^ עדותם של אזרחים שנכחו בגשר דב בשעת האסון, באתר יוטיוב, ‏21 במאי 2021
 33. ^ יוסי מזרחי, ‏תיעוד חדש ודרמטי: כך אירע האסון במירון - דקה אחר דקה, באתר ‏מאקו‏‏, ‏5 במאי 2021‏
  יהושע (ג'וש) בריינר ונעה שפיגל, כך הפך שביל היציאה למלכודת מוות: האסון בהר מירון בחמישה תרשימים, באתר הארץ, 30 באפריל 2021
  ירון אברהם, ‏רגע אחר רגע: מה גרם לעומס במסדרון הצר במירון שהוביל לאסון, באתר ‏מאקו‏‏, ‏30 באפריל 2021‏
 34. ^ כאן 11, שידור חי מאסון בהילולת רבי שמעון בר יוחאי במירון - ל"ג בעומר התשפ"א, באתר יוטיוב, ‏29 באפריל 2021
 35. ^ הרשת הסלולרית קרסה במירון, המשפחות מחפשות את יקיריהן, באתר וואלה!‏, 30 באפריל 2021
 36. ^ כתבי כאן חדשות, אסון במירון: לפחות 45 הרוגים ועשרות פצועים מדוחק, באתר כאן – תאגיד השידור הישראלי, 30 באפריל 2021
 37. ^ אסון מירון: 12 פצועים מאושפזים בבתי החולים, 2 קשה, בחזית
 38. ^ רענן בן צור, אדיר ינקו, אחיה ראב"ד, האסון במירון: שיפור במצבו של בן 11 שנפצע קשה; 16 עדיין מאושפזים, באתר ynet, 1 במאי 2021
 39. ^ טל לב רם, ‏האסון במירון: כוחות צה"ל שהשתתפו במאמצי החילוץ יקבלו סיוע נפשי, באתר מעריב אונליין, 1 במאי 2021
 40. ^ אסף זגריזק, נינה פוקס, קובי נחשוני, אדיר ינקו, זעם מחוץ לאבו כביר, הרוגים רבים עדיין לא זוהו, באתר ynet, 30 באפריל 2021
 41. ^ אסון מירון | כל הנספים, נבדק ב-2021-05-31
 42. ^ הטרגדיה בהילולה: 32 מההרוגים זוהו, התהליך יתחדש בצאת השבת, באתר וואלה!‏, 30 באפריל 2021
 43. ^ עמיר קורץ, מח"ש פתחה בחקירת האסון בהר מירון, באתר כלכליסט, 30 באפריל 2021
 44. ^ אוחנה: "אני אחראי, אך אחריות אין פירושה אשמה", באתר "סרוגים", 1 במאי 2021
 45. ^ צוות משולב של מח"ש והמשטרה יחקור את אסון הר מירון בפיקוח הפרקליטות - וואלה! חדשות, וואלה!, ‏2021-05-06
 46. ^ מבקר המדינה יפתח בביקורת מיוחדת , אתר מבקר המדינה, 3 במאי 2021
 47. ^ אחרי 52 ימים: הוקמה ועדת חקירה ממלכתית לאסון במירון, ynet, ‏2021-06-20
 48. ^ דיוני ועדת החקירה הממלכתית לחקר אסון הר מירון – סדר יום הוועדה, gov.il, ‏03.10.2021
 49. ^ המלצות הביניים להיערכות בטוחה להילולת ל"ג בעומר תשפ"ב, ועדת חקירה ממלכתית - אסון מירון, 22.11.2021
 50. ^ איתמר אייכנר, הממשלה אימצה את המלצות הביניים של ועדת החקירה לאסון מירון, באתר ynet, 19 בדצמבר 2021
 51. ^ קובי נחשוני ואחיה ראב"ד, שמונה חודשים אחרי האסון במירון: נהרס "גשר דב" שבו נמחצו למוות עשרות החוגגים, ynet, 2022-01-10
 52. ^ נחשוני, קובי (2022-04-25). "הילולה במירון 2022: הדלקה אחת, הגבלת קהל וכרטיסי כניסה". Ynet. נבדק ב-2022-04-26.
 53. ^ ליאור, גד; נחשוני, קובי (2022-01-20). "8 חודשים אחרי אסון הר מירון: סוכם על פיצוי של 500 אלף ש' למשפחות הנספים". Ynet. נבדק ב-2022-01-20.
 54. ^ חדשות 13, נתניהו הכריז על יום אבל לאומי ביום ראשון: "מראות קורעי לב", באתר חדשות 13, 30 באפריל 2021
 55. ^ אדיר ינקו, 2,000 מנות דם נתרמו למען נפגעי האסון; מד"א: אין צורך בעוד תרומות היום, באתר ynet, 30 באפריל 2021
 56. ^ שני אשכנזי, ‏מד"א: אין צורך בתרומות דם נוספות היום; אל על מסייעת בהבאת קרובים מחו"ל, באתר גלובס, 30 באפריל 2021
 57. ^ 1 2 יום אבל לאומי על אסון מירון: הדגלים הורדו לחצי התורן, באתר ערוץ 7, 2 במאי 2021
 58. ^ הודעה לחברי המועדון, בעמוד הפייסבוק של רשת הכושר הולמס פלייס, 1 במאי 2021
 59. ^ פעילי המחאה נגד נתניהו מקיימים טקס הדלקת נרות לזכר קורבנות מירון, בעמוד הפייסבוק של קומי ישראל, 1 במאי 2021; מדליקים נרות זיכרון לכר הרוגי אסון מירון בכיכר הבימה, בעמוד הפייסבוק של איתן אלחדז-ברק, 2 במאי 2021; סרטון מכיכר רבין, בעמוד הפייסבוק של היימישע פריימי, 2 במאי 2021 (אורך: 0:49)
 60. ^ הרב אליהו לפין, "ונקדשתי" במסדרון המוות: טור מחזק באמונה, באתר בחדרי חרדים, 30 באפריל 2021
 61. ^ חדשות כיפה, ‏הראשון לציון: "אין זו עת לחיפוש אשמים. אני קורא לציבור הרחב להתפלל ולקרוע שערי שמים לרפואת הפצועים", באתר כיפה, 30 באפריל, 2021 10:04
 62. ^ בקרובי אקדש, בעמוד הפייסבוק של לשכת הרב שמואל אליהו, 30 באפריל 2021;
  אוראל סבג, "כל כך קשה לתפוס" – אהוד בנאי על האסון במירון, באתר ערוץ 20, 30 באפריל 2021;
  הרב יוסף צבי רימוןדממה מובילה לחיבוק, באתר ערוץ 7, 2 במאי 2021
 63. ^ שימי שפר, ‏האדמו"ר מויז'ניץ פרץ בבכי על האסון במירון ותהה: "איך יכול להיות?", באתר כיכר השבת, 1 במאי 2021
 64. ^ קופת העיר בני ברק, הגר"ח קנייבסקי בעקבות האסון: "אין אנו יודעים חשבונות שמים", באתר בחדרי חרדים, 2 במאי 2021
 65. ^ מוצש"ק אמור התשפ"א - שיעורו השבועי של הרב יצחק רצאבי
 66. ^ ישי כהן, ‏הראשל"צ הגר"י יוסף: "לא יודעים על מה יצא הקצף", באתר כיכר השבת, 2 במאי 2021
 67. ^ למשל הילולת רבי שמעון בר יוחאי זיע"א | התוועדות והדלקה במירון תשפ"א, בעמוד הפייסבוק של לשכת הרב שמואל אליהו, 30 באפריל 2021
 68. ^ שאלה ותשובה, בעמוד הפייסבוק של לשכת הרב שמואל אליהו, 30 באפריל 2021
 69. ^ מה גורם ל"פסח מעוכין"?, בעמוד הפייסבוק של לשכת הרב שמואל אליהו, 2 במרץ 2021
 70. ^ YouTube play button icon (2013–2017).svg השיעור השבועי ממרן הרב מאזוז – מוצאי שבת אמור תשפ"א, סרטון בערוץ כסא רחמים, באתר יוטיוב (אורך: 1:17:14), 1 במאי 2021
 71. ^ "נהפך לאבל מחולנו", שואלין ודורשין 168, סיוון ה'תשפ"א (מאי 2021)
 72. ^ איציק אוחנה, ‏המסר המיוחד של המקובל רבי יעקב עדס, באתר כיכר השבת, 2 במאי 2021
 73. ^ הרב חגי לונדין, ‏איך דווקא בהילולה של רבי שמעון קרה אסון כה נורא?, באתר "סרוגים", 2 במאי 2021
 74. ^ איזה פרק בתנ"ך אני מציע ללמוד היום?, בעמוד הפייסבוק של הרב יובל שרלו, 2 במאי 2021
 75. ^ הרב רצון ערוסי: לווסת את מנהגי ל"ג בעומר, באתר ערוץ 7, 30 באפריל 2021
 76. ^ אסון מירון: חשבון הנפש של הרבנות הראשית לישראל, באתר ערוץ 7, 4 במאי 2021
 77. ^ יעקב אבוביץ, ‏השיחה הנוקבת של האדמו"ר מקרלין: "מסיבות אגואיסטיות לא הרחיבו את מירון", באתר JDN‏, 4 במאי 2021
 78. ^ היוצר והאמן מענדל ראטה בקליפ מרגש במיוחד: "וידום אהרן" | המחדש, hm-news.co.il
 79. ^ א-לי א-לי: שיר חדש ומרגש לזכר הרוגי מירון | יעקב שוואקי, col.org.il וכן YouTube play button icon (2013–2017).svg יבוא היום | Yavo Hayom, סרטון באתר יוטיוב (אורך: 4:17)
 80. ^ מרגש: פרחי ירושלים בשיר לזכר קורבנות האסון במירון, סרוגים, ‏2021-05-05
 81. ^ שלמה זינגר, יהודה גלר בשיר מקורי בעקבות האסון במירון: "עד אנה", JDN - חדשות, ‏2021-05-10
 82. ^ שרולי ברונכר הוציא שיר לזכר ההרוגים באסון במירון: "הקשבתי ובכיתי", נבדק ב-2021-05-28
 83. ^ YouTube play button icon (2013–2017).svg איך דאווען, בביצוע לוי פולקוביץ, סרטון באתר יוטיוב (אורך: 6:00), 13 במאי, 2021
 84. ^ יונתן שינפלד בסינגל בעקבות האסון במירון, כיכר השבת
 85. ^ הרב בנציון קלצקו מגיש: סינגל חדש בעקבות אסון מירון, רדיו גאולה
 86. ^ שלמה זינגר, ‏ישיבת ההסדר ראשון לציון מגישה: "אש במירון", באתר JDN‏, כ"ח בסיוון תשפ"א
 87. ^ "ארבעים וחמישה" - השיר לעילוי נשמת קדושי מירון, רדיו קול חי, ‏2021-05-26
 88. ^ "הר מירון": אלחנן אלחדד כתב והלחין, משה קליין מבצע, בחזית, ‏2021-06-20
 89. ^ YouTube play button icon (2013–2017).svg צחי קליין. תורתך באהבה - לזכר יהונתן חברוני ז"ל. מתוך פרויקט שירת השבוע, סרטון באתר יוטיוב (אורך: 4:17)
 90. ^ אייכה? שיר מרגש לזכר הבחור חיים ראק ז"ל שנהרג באסון מירון - חדשות JDN, JDN - חדשות, המגזר החרדי, כלכלה, דעות - עדכונים שוטפים מהארץ ומהעולם, ‏2021-05-30
 91. ^ אומני ישראל - זמן דמעה | Zman Dimha (Prod. by Daniel Chen ), נבדק ב-2022-01-20
 92. ^ מרגש: מאיר אדלר מספר על אסון מירון בשיר, כיכר השבת, ‏2022-05-19
 93. ^ יוסי גרין בשיר חדש לזכר שרגי גשטטנר ז"ל, כיכר השבת, ‏2022-05-18
 94. ^ "תמים": השיר שהלחין יענקי דסקל לבקשת אב שכול מאסון מירון • צפו
 95. ^ במדרגות המוות: ישיבת רמת גן בשיר לע"נ ידידיה פוגל שנהרג באסון מירון
 96. ^ אהרן רזאל בניגון חדש לכבודו של רבי שמעון בר יוחאי לזכר קדושי מירון
 97. ^ דמעות בוערות • שמעון רויכר בסינגל קליפ חדש, בחדרי חרדים
 98. ^ Yossi Green and Shragee Gestetner The Making of a New Song, נבדק ב-2022-01-20
 99. ^ שמחה פרידמן & דוידי נחשון ותזמורתו - "כרחם אב" שרגי גשטטנר, נבדק ב-2022-01-20
 100. ^ SIMCHA LEINER | Zemiros Choir | Kerachem Av | שמחה ליינר | כרחם אב, נבדק ב-2022-01-20
 101. ^ מתנדבי איחוד הצלה שרים שרגי | 'כרחם אב' - הקליפ הרשמי, נבדק ב-2022-01-20
 102. ^ לע"נ הרוגי אסון מירון: בבית שמש יכניסו ספר תורה ברוב פאר והדר, בימה
 103. ^ הזמרים הישראלים יכניסו ס"ת לע"נ הרוגי מירון, בחדרי חרדים
 104. ^ גלריה: משפחות אסון מירון נסעו למסע חיזוק באירופה והכניסו ס"ת לע"נ | המחדש, hm-news.co.il, ‏2021-12-29
 105. ^ לראשונה מעמד מיוחד לזכרם של נספי מירון ז"ל, כיכר השבת, ‏ט' אדר א תשפב
 106. ^ שידור חי ממעמד דרשו בהיכל ארנה (נקודת זמן 4:59:00), יוטיוב, ‏ט' אדר א תשפ"ב
 107. ^ מצמרר: הרבי מבאיאן הדליק 45 נרות לזכרם של ההרוגים, בחדרי חרדים
 108. ^ שידור חי: אירוע הזיכרון לזכר 45 נספי מירון | LIVE: Remembering the 45 victims of Mount Meron Tragedy, נבדק ב-2022-06-23
 109. ^ גליקמן, איתן; מזרחי, משה (2022-05-19). ""זאת סגירת מעגל כואבת": המשפחות השכולות חזרו להר". Ynet. נבדק ב-2022-06-23.