ירגזי מצוי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קריאת טבלת מיוןירגזי מצוי
Parus major 2 Luc Viatour.jpg
מצב שימור
נכחד נכחד בטבע סכנת הכחדה חמורה סכנת הכחדה פגיע קרוב לסיכון ללא חששconservation status: least concern
ללא חשש (LC)‏[1]
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: עופות
סדרה: ציפורי שיר
משפחה: ירגזיים
סוג: ירגזי
מין: ירגזי מצוי
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Parus major
ליניאוס, 1758
תחום תפוצה
Parus major distribution map.png

ירגזי מצוי (שם מדעי: Parus major) מין של ציפור שיר ממשפחת הירגזיים, השוכנת בחורשות וגנים. הירגזי נע בזריזות ומלקט חרקים.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הירגזי המצוי נפוץ באירופה ובאסיה. זהו עוף יציב כאשר רוב הירגזים אינם נודדים. בישראל הירגזי שכיח ויציב. עם השנים התרחבו בהדרגה תחומי תפוצתו בארץ, יחד עם התפשטות היישוב בישראל. בעת הקמת המדינה היה נפוץ בצפון הארץ ובמרכזה. באמצע שנות השמונים תחום תפוצתו התרחב והוא התפשט לכל החבל הים תיכוני, הגיע למערב הנגב ונצפה בערד ובוואדיות שופעי צמחייה בשוליו של החבל המדברי.

הירגזי המצוי נע בזריזות. מוטת כנפיו 25.5 ס"מ ומסתו 16-20 גרם. אורך גופו מגיע ל-14 ס"מ. לו קו שחור רחב (רחב יותר אצל הזכר) היורד דרך חלקה הקדמי של בטנו הצהובה. הצוואר והראש שחורים והלחיים לבנות. צבע חלקו העליון כצבע זית. לו פס לבן בכנף ונוצות זנב חיצוניות. בציפורים צעירות החלק השחור מוחלף בחום והחלקים הלבנים בצהוב.

ישנם כ-14 תת-מינים של מין זה, אך אלו נופלים לתוך שלוש קבוצות. ירגזים מצויים באירופה ובאסיה הם בעיקר ירוקים מלמעלה וצהובים מלמטה. ירגזים בסין, יפן ודרום מזרח רוסיה הם ירוקים מלמעלה ולבנים או לבנים עם גוון צהבהב מלמטה, וציפורים בהודו ובדרום מזרח אסיה הן אפורות מלמעלה ולבנבנות מלמטה. תת-המין הנפוץ בישראל, סוריה וירדן הוא Parus major terrasanctae, ירגזי הארץ הקדושה.

לירגזי מגוון קולות רב. הציפורים משתי קבוצות הגזעים המזרח אסייתים לא מזהות את הקולות שמשמיעות הציפורים מקבוצת הגזע השלישית, וייתכן שהם מינים נפרדים.

הירגזי נפוץ בין עצים ובמקומות ישוב. הוא מקנן בנקרות ובחורים ומקבל ברצון גם תיבות קינון מלאכותיות.

כמו ציפורים אחרות ממשפחתה ניזונה ציפור זו מחרקים, ובמיוחד מזחלים כאשר הם מזינים את גוזליהם, וגרעינים. הירגזי ניזון לעתים מפירות, זרעים שמנוניים ומשיירים ממזונו של האדם.

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ירגזי מצוי באתר הרשימה האדומה של IUCN