הפארק הלאומי ציון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-emblem-development-2.svg
הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה, אתם מתבקשים שלא לערוך את הערך בטרם תוסר ההודעה הזו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניח התבנית.
אם הערך לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך לפני כן רצוי להזכיר את התבנית למשתמש שהניח אותה, באמצעות הודעה בדף שיחתו.
הפארק הלאומי ציון
Zion National Park
Zion angels landing view.jpg
קניון ציון בפארק
מדינה יוטה, ארצות הברית
שנת הכרזה 31 ביולי 1909
שטח הפארק 594[1] קמ"ר
מבקרים בשנה 4,320,033[2] (נכון ל־2018)
גוף מנהל שירות הפארקים של ארצות הברית
קואורדינטות 37°18′N 113°03′W / 37.3°N 113.05°W / 37.3; -113.05
www.nps.gov/zion
איילים רועים בפארק

הפארק הלאומי ציוןאנגלית Zion National Park), הוא פארק לאומי ושמורת טבע המשתרע על שטח בן 594 קילומטרים רבועים סמוך לעיירה ספרינגדייל (Springdale) בדרום-מערב מדינת יוטה שבארצות הברית. תוואי הנוף הבולט בפארק הוא קניון ציון (Zion Canyon), שאורכו 24 קילומטרים ועומקו עד 800 מטרים. קירות הקניון בנויים מאבן חול נאוואחו האדמדמה עד חומה בהירה, שעברה סחיפה בשל פעילות הערוץ הצפוני של הנהר וירג'ין. המקום הנמוך ביותר בפארק הוא "קואלפיטס ואש" (Coalpits Wash), בגובה 1,117 מטרים מעל פני הים, והגבוה ביותר היא פסגת הר הורס ראנץ' (Horse Ranch Mountain), בגובה 2,660 מטרים. הפארק שוכן בנקודת המפגש בין האזורים הפיזיוגרפיים של רמת קולורדו, האגן הגדול ומדבר מוהאבי, והוא מאופיין בגאוגרפיה ייחודית ומגוון של אזורי חיים המקיימים מגוון יוצא דופן של צמחים ובעלי חיים. מספר רב של מיני צמחים, כמו גם 289 מיני עופות, 75 מיני יונקים (כולל 19 מינים של עטלפים) ו-32 מינים של זוחלים שוכנים בארבעת אזורי החיים בפארק: מדבר, גדות הנחלים, חורש פתוח ויערות מחטניים. תוואיי הנוף בפארק כוללים הרים, קניונים, הרי כפתור,[א] הרי שולחן, מונוליתים, נהרות, קניונים מוּצָרִים[ב] וקשתות טבעיות.

הגאולוגיה של אזור הקניונים ציון וקולוב (Kolob) כוללת תשע תצורות המייצגות יחדיו 150 מיליון שנים של השקעה מעידן המזוזואיקון. בתקופות שונות במהלך עידן זה כיסו את האזור ימים רדודים וחמימים, פלגים, אגמים, מדבריות נרחבים וסביבות צחיחות הקרובות לחוף. האזור התרומם לגובה 3,000 מטרים לפני 13 מיליון שנים כתוצאה מתהליך הטקטוני שגרם גם להיווצרות רמת קולורדו.

ההתיישבות האנושית באזור הפארק החלה לפני כ-8,000 שנים, אז, לפי הממצאים ארכאולוגיים, חיו בו מספר קבוצות שבטיות-משפחתיות של ילידים בני המקום, בהם בני תרבות קולעי הסלים הנוודים למחצה (סביב שנת 300 לספירה). אחריהם התפתחות הקבוצות של בני תרבות האנסאזי (סביב שנת 500 לספירה) ובני תרבות פרימונט לאחר שבני תרבות קולעי הסלים התיישבו ביישובי קבע. שתי הקבוצות עזבו את האזור סביב שנות 1300 לספירה, ובמקומם באו בני פארוסיט (Parrusit) וכמה תת-שבטים של פאיוט דרומיים. מורמונים הגיעו לאזור ב-1858 והתיישבו בו בתחילת שנות ה-60 של המאה ה-19. ב-1909 הכריז הנשיא ויליאם הווארד טאפט על הקמת מונומנט לאומי באזור בשם "המונומנט הלאומי מוקונטוויפ" (Mukuntuweap National Monument, "קניון ישר" בשפת הפאיוט) במטרה להגן על הקניון.[3] ב-1918 ניסח הוראס אולברייט (Horace M. Albright), המנכ"ל בפועל של שירות הפארקים הלאומיים של ארצות הברית שזה עתה הוקם, הצעה להרחיב את המונומנט ולשנות את שמו ל"מונומנט הלאומי ציון". ציון (Zion) הוא מונח בשימוש המורמונים.[3] לטענת ההיסטוריון האל רותמן (Hal Rothman): "שינוי השם נבע מדעה קדומה שכיחה באותה תקופה. רבים האמינו ששמות ספרדיים ואינדיאניים ירתיעו מבקרים, שלא היו מסוגלים לבטא את שם המקום, מלטרוח להגיע אליו. השם החדש, ציון, משך תשומת לב רבה יותר לקהלים האתנוצנטריים".[4] ב-20 בנובמבר 1919 הגדיר הקונגרס של ארצות הברית מחדש את המונומנט כפארק הלאומי ציון, והחוק נחתם על ידי הנשיא וודרו וילסון.[5] אזור קולוב הנפרד הוכרז כמונומנט הלאומי ציון ב-1937, ושולב בפארק הלאומי ב-1956.[6]

הפארק קרוב מאוד לשני פארקים מפורסמים אחרים, ברייס קניון וגרנד קניון.

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מגדלי וירג'ין (Towers of the Virgin)

הפארק שוכן בדרום-מערב יוטה בתחומי המחוזות וושינגטון, איירון וקיין. הערים הגדולות הקרובות ביותר הם: מדרום-מערב לפארק, סנט ג'ורג', 70 קילומטרים ולאס וגאס, 250 קילומטרים; מצפון-מזרח, סולט לייק סיטי, 500 קילומטרים; וממזרח, דנבר, למעלה מ-800 קילומטרים. לפארק אפשר להגיע בכביש 9 של מדינת יוטה ובכביש בין-מדינתי 15. שטח הפארק 594 קילומטרים רבועים, והוא משתרע לאורך 40 קילומטרים מצפון לדרום ורוחבו משתנה בין 5 ל-23 קילומטרים. החלק הצפוני של הפארק מכונה קטע קניוני קולוב (Kolob Canyons section), וניתן להגיע אליו מכביש בין-מדינתי 15.[7]

מבחינה גאומורפולוגית הפארק שוכן על רמת מרקאגנט ורמת קולוב (Kolob Plateau), במפגש בין שלושה אזורים פיזיוגרפיים: רמת קולורדו, האגן הגדול ומדבר מוהאבי.

המקום הנמוך ביותר בפארק הוא "קואלפיטס ואש" (Coalpits Wash) בגובה 1,117 מטרים מעל פני הים, והגבוה ביותר היא פסגת הר הורס ראנץ' (Horse Ranch Mountain) בגובה 2,660 מטרים, הפרש גבהים של 1,483 מטרים. הר הורס ראנץ', השוכן בצפון-מזרח הפארק, שייך לרמת קולורדו. קניון ציון המשתרע בדרום-מזרח הפארק, חתר עמק ברמת מרקאגנט, חלק מרמת קולורדו. לפסגות מסוימות נוספות בפארק, שיש להם צורות מיוחדות, נתנו המתיישבים וחוקרי הארצות הראשונים שמות המתייחסים למונחים דתיים כדוגמת אנג'לס לנדינג (Angels Landing, "משטח המלאכים", גובה 1,763 מטרים), גרייט וייט תרון (Great White Throne, "כס המלכות הלבן הגדול", 2,055 מטרים) והפסגה המשולשת "תרי פטריארכס" (Three Patriarchs, "שלושת האבות"), או גם Court of the Patriarchs, "חצר האבות"): אברהם (2,130 מטרים), יצחק (2,080 מטרים) ויעקב (2,082 מטרים).

אורכו של הכביש בתוך קניון ציון הוא כ-10 קילומטרים, והוא מסתיים במקדש סינאוואווה (Temple of Sinawava). סינאוואווה הוא שמו של האל זאב הערבות במיתולוגיה של הפאיוט הדרומיים.[8] הקניון הולך ונעשה צר סמוך למקדש, ושביל הליכה ממשיך עד לכניסה לנארוס (The Narrows), נקיק ברוחב 6 מטרים בלבד ובגובה 600 מטרים.[9] כביש קניון ציון שמור לנסיעה של אוטובוס הסעות חינם משלהי אפריל עד שלהי אוקטובר ופתוח לרכבים פרטיים בחודשים האחרים. הכבישים האחרים בפארק פתוחים לנסיעת רכבים פרטיים כל השנה.

לצד המזרחי של הפארק אפשר להגיע בכביש 9 של יוטה, המכונה כביש ציון-הר כרמל (Zion-Mount Carmel Highway). הכביש עובר דרך מנהרת ציון הר כרמל ומסתיים בהר כרמל (Mount Carmel). תוואיי הנוף הבולטים בחלק המזרחי של הפארק כוללים את צ'קרבורד מסה (Checkerboard Mesa, "הר השולחן לוח השחמט", 2,063 מטרים), הר שולחן שמדרונותיו נחרצו שתי וערב בשל סחיפה בצורת דמקה, ואת "המקדש המזרחי" (East Temple).

תוואיי נוף בולטים בחלק הצפון-מערבי של הפארק המכונה קולוב טרס (Kolob Terrace), כוללים קניון מוצר המכונה "הרכבת התחתית" (The Subway), ונקודת תצפית פנורמית על כל האזור מנקודת לבה (Lava Point). בקטע קניוני קולוב, רחוק יותר לצפון-מערב בסמוך לסידר סיטי, יש את אחת הקשתות הטבעיות הארוכות ביותר בעולם, קשת קולוב (Kolob Arch).[10]

אקלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

האקלים בפארק הלאומי ציון הוא תערובת של אקלים יבשתי, אקלים אלפיני, ובעיקר אקלים צחיח קר, BWk בשיטת קפן, הכולל קיצים חמים וחורפים קרים, כשכמות המשקעים מצומצמת במהלך כל השנה.[11] הטמפרטורות משתנות בין אתרים שונים במידה ניכרת בהתאם לגובה. הטמפרטורה הנמוכה ביותר שנמדדה בפארק הייתה 18.8°C-, והגבוהה ביותר 46.1°C. הטמפרטורה יכולה לרדת מתחת לנקודת הקיפאון מאוקטובר עד מאי, אם כי בדרך כלל זה לא קורה בין מרץ לדצמבר.

כמות הגשם, אף שהוא יורד בפארק במהלך כל השנה, קטנה, אם כי היא גבוהה יותר מכמות הגשמים באזורים המדבריים שמערבית לפארק. האוויר הלח המגיע מהאוקיינוס השקט נעצר ברכס סיירה נבדה שבקליפורניה. האזורים הנמוכים השוכנים בין הסיירה נבדה לפארק, שהם חלק מהאגן הגדול, הם לכן מדבר צל גשם. הרמה הגבוהה יותר שעליה שוכן הפארק מקבלת כמות גדולה יותר של משקעים מאזורי המדבר הנמוכים יותר. התקופה הגשומה ביותר היא בין ינואר לאפריל, והתקופה בין מאי ליוני היא הצחיחה ביותר יחסית. הגשמים בקיץ הם תופעה של המונסון של אמריקה הצפונית, השונה מהתופעה האסייתית באותו שם, כמות הגשמים קטנה הרבה יותר, אבל הם תדירים יותר בשעות אחר הצהריים של חודש אוגוסט.

מזג האוויר באביב הוא בלתי צפוי. במהלך האביב יש ימים סוערים וגשומים תדירים, המשולבים מדי פעם בימים של מזג אוויר שמשי וחמים. כמות המשקעים הגדולה ביותר היא במרץ.[12] פרחי הבר האביביים פורחים בין אפריל ליוני, כשהשיא במאי. הימים בקיץ לוהטים (בין 35°C ל-43°C), אבל הטמפרטורה בלילה בדרך נוחה (בין 18°C ל-21°C).[12] סופות רעמים, שהן תוצאת המונסון של אמריקה הצפונית, מתחוללות לעיתים קרובות בשעות אחר הצהריים מאמצע יולי עד אמצע ספטמבר. הסופות עשויות לחולל מפלי מים כמו גם שיטפונות בזק בקניונים. הימים בסתיו הם בדרך כלל בהירים ומתונים, כשהלילות בדרך כלל קרירים. העלים של העצים משנים את צבעם לקראת השלכת בספטמבר במקומות הגבוהים, כשבקניון ציון שיא צבעי הסתיו הוא בשלהי אוקטובר. החורף בקניון ציון מתון יחסית. סופות החורף גורמות לגשם או לשלג קל בקניון ציון ולשלג כבד במקומות הגבוהים. ימים בהירים יכולים להיות חמימים למדי ומגיעים עד 16°C. הטמפרטורות הליליות בדרך כלל בין 7°C- עד 4°C.[12] סופות חורף יכולות לארוך כמה ימים והכבישים מתכסים בשלג. השלג מפונה מהכבישים של הפארק, למעט כביש קולוב טרס שנסגר כאשר הוא מתכסה בשלג. תנאי נהיגה חורפיים יכולים להימשך מנובמבר עד מרץ.


מזג אוויר בפארק הלאומי ציון
חודש ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר שנה
טמפרטורה יומית מרבית ממוצעת (C°) 12.3 14.6 19 23.5 29.6 35.4 38.3 36.8 32.8 25.7 17.5 11.8 24.8
טמפרטורה יומית מזערית ממוצעת (C°) -0.9 0.8 3.5 6.6 8.8 16.7 20.6 19.8 15.7 9.3 2.8 -1.4 8.8
משקעים ממוצעים (מ"מ) 46 50 52 33 17 7.9 31 37 26 33 36 41 409
מקור: Western Regional Climate Center

הידרוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לנחלים באזור יש נתיבים ישרים המתעקלים בזוויות ישרות משום שהם עוקבים אחרי מישורי הסידוק בסלעים. הנהר וירג'ין ויובליו שייכים לאגן הניקוז של הנהר קולורדו. נחלים ונהרות אלו זורמים משטח הפארק בכיוון מערב ודרום-מערב, לפני שהם נשפכים לקולורדו. מקורו של הקולורדו בהרי הרוקי והוא זורם לכיוון דרום-מערב במפרץ קליפורניה במקסיקו לאורך של 2,250 קילומטרים.

מקורו של הנהר וירג'ין בדרום-מערב יוטה, במאגר נאוואחו ביער הלאומי דיקסי (Dixie National Forest), צפונית לפארק, ונוצר מהתמזגות של שני פלגים המכונים "המזלג המזרחי של וירג'ין" (East Fork Virgin), הזורם דרך צומת הר כרמל (Mount Carmel Junction)[ג] בצד המזרחי של הפארק ובקניון פארונוופ (Parunaweap Canyon) ו"המזלג הצפוני של וירג'ין" (North Fork Virgin River), שמקורו בשטח הפארק, והזורם דרך קניון ציון בפארק הלאומי ציון. שני הפלגים מתמזגים על מנת ליצור את הנהר וירג'ין ביציאה מהפארק. קניוני קולוב נוצרו על ידי פלגים שונים שנשפכים לנהר וירג'ין הרחק מהפארק מערבה ממנו. שיפוע הנהר וירג'ין נע מ-9.5 ל-15 מטרים לקילומטר (0.9–1.5%), אחד מהשיפועים התלולים ביותר באמריקה הצפונית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הפארק הלאומי ציון בוויקישיתוף


ביאורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הצעת פרופסור שובאל למונח האנגלי butte, הר בדד שכל מדרונותיו תלולים ופסגתו הקטנה שטוחה יחסית
  2. ^ באנגלית slot canyon, קניון צר מאוד ועמוק, לדוגמה קניון שרוחבו מטר ועומקו 30 מטרים.
  3. ^ צומת בין שני כבישים הקרוי על שם קהילה מורמונית בשם הר כרמל שהתגוררה בסמוך

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]