הפארק הלאומי ציון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Incomplete-document-purple.svg
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
הפארק הלאומי ציון
Zion National Park
Zion angels landing view.jpg
קניון ציון בפארק
מדינה יוטה, ארצות הברית
שנת הכרזה 31 ביולי 1909
שטח הפארק 593 קמ"ר
מבקרים בשנה 2,697,182 (נכון ל־2007)
גוף מנהל שירות הפארקים של ארצות הברית
קואורדינטות 37°18′N 113°03′W / 37.3°N 113.05°W / 37.3; -113.05
http://www.nps.gov/zion
איילים רועים בפארק

הפארק הלאומי ציוןאנגלית Zion National Park), הוא פארק לאומי ושמורת טבע בדרום-מערב מדינת יוטה שבארצות הברית.

בפארק קניון גדול ובתוכו זורם הנהר וירג'ין, והוא בעל עולם חי וצומח עשירים ביותר. שטחו של הפארק 593 קילומטרים רבועים. אחד מהאזורים הגדולים והמוכרים שבפארק הוא הקניון הגדול העובר במרכזו. אורכו של קניון זה כ-24 קילומטרים ועומקו עד 800 מטרים. רוב הסלעים בקניון הם סלע חול צבעוניים בגווני אדמדם-כתום, והוא נוצר לפני כ-13 מיליוני שנים בעקבות סחף שגרם להתרוממות אזור הפארק.

ההתיישבות האנושית בפארק החלה לפני כ-8,000 שנים, אז, לפי הממצאים, חיו בו מספר קבוצות שבטיות-משפחתיות של ילידים בני המקום - אינדיאנים. במשך השנים חיו בפארק שני שבטים אינדיאנים גדולים, העיקרי שבהם הוא שבט אנסאזי. בשנת 1300 נעלמו שני השבטים מהפארק, ובאותה השנה הם נעלמו גם מהפארק הלאומי מסה ורדה; הסיבה העיקרית לכך היא בצורות חוזרות ונזק סביבתי מצטבר שיצרו השבטים באזור בעקבות הגידול באוכלוסייה שלהם. לאחר העלמותם, היגרו למקום מספר שבטי אינדיאנים דרומיים אחרים.

הקניון התגלה למערב בשנת 1858, אז הגיעו אליו קבוצת מורמונים שחזרה אליו לאחר מספר שנים, בשנות השישים המוקדמות של המאה ה-19 והתיישבו באזור. בשנת 1909 הוכרז השטח הסובב את הקניון כשמורת טבע בשם Mukuntuweap National Monument, ובשנת 1919 הוא נעשה רשמית לפארק לאומי וניתן לו שמו עד היום, "הפארק הלאומי ציון". השם ציון לקוח מעברית והכוונה היא למשמעותה המקורית של המילה, "מקלט" או "מקום מבטחים"[דרוש מקור].

הייחודיות הגאוגרפית של אזור הפארק ורבגוניות אזורי האקלים שבו איפשרה את התפתחותם וקיומם של צורות חיים רבות ומגוונות, החל מבעלי חיים וכלה בצמחים ועצים. בסך הכל, באזור הפארק הלאומי ציון כ-289 סוגי עופות, 75 סוגי יונקים (כולל 19 מיני עטלפים), ו-32 מיני זוחלים כמו גם צמחים רבים המאכלסים את ארבע אזורי החיים והאקלים שבפארק; אזור מדברי, מישורי, שטח מיוער רגיל ואזורי יערות מחטניים. בין בעלי החיים שבפארק ניתן למנות את הפומה הטורפת, מספר סוגי איילים, נשרים וכבשי בר. בין הצמחים הבולטים שבפארק מספר סוגי ערבות, ערער, קקטוס וצבר.

הפארק קרוב מאוד לשני פארקים מפורסמים אחרים, ברייס קניון וגרנד קניון.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]