מרדכי היהודי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף מרדכי)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg המונח "מרדכי" מפנה לכאן. אם התכוונתם למשמעות אחרת, ראו מרדכי (פירושונים).
מרדכי ואסתר, ציור מאת ארט דה חלדר
אתר קבר מרדכי ואסתר באיראן, שבו קבורים, על פי המסורת, אסתר המלכה ומרדכי היהודי
ציון קברם של אסתר ומרדכי היהודי בנחל צבעון בגליל העליון

מָרְדֳּכַי‏‏‏[1] הַיְּהוּדִי הוא דמות מקראית ומגיבוריה הראשיים של מגילת אסתר. הוא אומנה‏[2] ובן דודה של אסתר המלכה[4]. מרדכי שירת בחצר המלך הפרסי אחשוורוש, כנראה כשופט‏[5], שם נקלע לסכסוך עם המן[6], ולאחר זמן תפס את מקומו כמשנה למלך אחשוורוש.

קבר מרדכי ואסתר נמצא, על פי המסורת היהודית והמוסלמית, בעיר המדאן שבאיראן, ואולם גם בגליל, סמוך לקיבוץ ברעם, נמצא קבר המזוהה כקבר מרדכי ואסתר המלכה.

זיהויו[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי המסופר בגמרא, שמו של מרדכי היה פתחיה[7], והוא מרדכי בלשן[8] המוזכר בנחמיה. מרדכי הוא שם בבלי מעיקרו, ומקורו בשם האל הבבלי הראשי מרדוך[דרוש מקור].

רקע היסטורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתעודה שהתגלתה מימי חשיארש הראשון, המזוהה עם אחשוורוש, מוזכר גזבר הממלכה בשם מרדוכּה - שם המזכיר את שמו של מרדכי, שלפי המגילה מונה למשנה למלך אחשוורוש.

שינוי במעמדו של מרדכי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת המגילה‏[9] מתואר מרדכי כשופט, "יושב בשער"‏[10]. לאחר שאחשורוש מצווה לתלות את המן מתמנה מרדכי למחליפו‏[11], כלומר מרדכי הופך לאחד מבכירי שריו של אחשורוש, בסוף המגילה מתואר מרדכי כמשנה למלך אחשורוש‏[12].

יחוסו[עריכת קוד מקור | עריכה]

במגילת אסתר‏[13] מוזכר יחוסו של מרדכי כ"מרדכי בן יאיר בן שמעי בן קיש איש ימיני", כלומר משבט בנימין. הוא נמנה עם גלות יכניה. בתלמוד מוסבר שבין שמעי לקיש אבי שאול המלך היו דורות רבים, וייחוסו מתואר כך: "יאיר בן שמעי בן בענא בן מוצא בן אלה בן מפיבשת בן יהונתן בן שאול בן קיש בן אביאל בן צרור בן בכורת בן אפיח בן שחריה בן עזריה בן שוקק בן מיכאל בן אלילאל בן עמיהוד בן שפטיה בן פתואל בן פיתן בן מלוך בן ירובעל בן חנניה בן זבדי בן שמריה בן זכריה בן מרימות בן חושם בן שחריה בן אצבעון בן עזריה בן גרא בן בלע בן בנימין בן יעקב".

התלמוד‏[14] מסביר שהכינוי "היהודי", שמשמעותו משבט יהודה, נובע מכך שאמו הייתה משבט זה. יש עוד שיטה שמסבירה שמרדכי היה משבט בנימין אבל גלה עם שבט יהודה ובגלל זה הוא ניקרא מרדכי "היהודי"[דרוש מקור].

על פי התלמוד מרדכי נמנה בין דייני הכנסת הגדולה, אך הודח ממנה כשנתמנה למשנה למלך‏[15].

בספר עזרא נזכר אדם בשם מרדכי בין שבי הגולה: "וְאֵלֶּה בְּנֵי הַמְּדִינָה הָעֹלִים מִשְּׁבִי הַגּוֹלָה אֲשֶׁר הֶגְלָה נבוכדנצור (נְבוּכַדְנֶצַּר) מֶלֶךְ-בָּבֶל לְבָבֶל וַיָּשׁוּבוּ לִירוּשָׁלִַם וִיהוּדָה אִישׁ לְעִירוֹ. ב אֲשֶׁר-בָּאוּ עִם-זְרֻבָּבֶל יֵשׁוּעַ נְחֶמְיָה שְׂרָיָה רְעֵלָיָה מָרְדֳּכַי בִּלְשָׁן מִסְפָּר בִּגְוַי רְחוּם בַּעֲנָה מִסְפַּר אַנְשֵׁי עַם יִשְׂרָאֵל". חז"ל קראו את המילים "מרדכי בִּלשן" כמתייחסות לאדם אחד ולא לשניים, וזיהו אותו עם מרדכי היהודי. את המילה בלשן דרשו, בין השאר, ככינוי שניתן למרדכי על שום שהיה יודע שבעים לשון‏[16].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ ‏לפי המסורה הניקוד על האות ד הוא חטף קמץ, אך מקובל בלשון המדוברת לבטא מָרְדְּכַי עם שווא נע. פירוט נוסף בנושא מתוך אתר האקדמיה ללשון העברית.
 2. ^ על פי הגמרא - בעלה
 3. ^ על הפסוק מגילת אסתר, פרק ב', פסוק ז'
 4. ^ ההנחה הרווחת לפי אסתר הייתה אחייניתו, מקורה בתרגום שני‏[3]
 5. ^ הפסוק באסתר ב' אומר "מרדכי יושב בשער המלך", כשבמקרא יושב בשער הכוונה לדיין-שופט, כמובא בקישורים חיצוניים
 6. ^ שהמדרש[דרוש מקור] מתאר אותו כעבדו של מרדכי לפני התקופה המדוברת במגילה
 7. ^ תלמוד בבלי מסכת מנחות דף ס"ה עמוד א
 8. ^ תלמוד בבלי מסכת מנחות דף ס"ה עמוד א, על שם שהיה בקיא בלשונות
 9. ^ פרק ב
 10. ^ יושב בשער, בקישורים חיצוניים
 11. ^ פרק ח
 12. ^ בפרק י
 13. ^ פרק ב
 14. ^ מגילה יב, ב
 15. ^ מסכת מגילה[דרוש מקור]
 16. ^ ממדרש שם זה התגלגלו המונחים בַּלשן ובלשנות בלשון ימינו