מסילת החוף

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מסילות רכבת ישראל

מסילת החוף

Inter City 3.jpg
רכבת המורכבת מארבעה מערכי IC3 במסילת החוף על רקע הים התיכון
חנוכת המסילה מאי 1953
מיקום מישור החוף הצפוני והמרכזי
תחנות עיקריות תחנות תל אביב, תחנת נתניה, תחנת חדרה, תחנת בנימינה, תחנות חיפה, תחנת נהריה

פורטל

למידע מקיף על רכבת ישראל -
עיינו גם בפורטל רכבת ישראל

מסילת החוף בכפר שמריהו. מבט דרומה

מסילת החוף היא מסילת רכבת של רכבת ישראל, המתחילה באזור התעשייה מילואות שמצפון לאכזיב, ומסתיימת בתחנת הרכבת תל אביב ההגנה. המסילה משמשת כחלק מן הקו הראשי של רכבת ישראל וממנה מתפצלות שתי מסילות משנה בלבד: אחת לחדרה מזרח ואחת לכפר סבא. שמה של המסילה נגזר מקרבתה היחסית אל חוף הים התיכון, לכל אורכה.

המסילה מהווה את הדרך הראשית לרכבות נוסעים, בקו העמוס בין נהריה וחיפה ובין חיפה ותל אביב.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראשיתו של הקו במסילה קצרה ברוחב צר (105 ס"מ) שנסללה על ידי הטורקים ב־1913 מתחנת בלד א-שייח' של רכבת העמק (בסמוך לנשר), ועד עכו. חלקים מהמסילה פורקו במהלך מלחמת העולם הראשונה על מנת לספק חומרי בנייה למסילה המזרחית ומסילת השומרון. הקו שוקם על ידי הבריטים לאחר כיבושה של ארץ ישראל ב־1918, אך המסילה הקצרה חוברה לאזור חיפה, במקום לאזור נשר, וקשרה את חיפה עם הקריות ועכו.

בשנות ה-20 של המאה ה-20 נסללה על ידי הבריטים מסילה ברוחב תקני מתחנת חיפה מזרח עד לצומת רמז (ממערב לפרדס חנה-כרכור), על מנת לחבר את חיפה עם המסילה המזרחית במסלול קצר יותר (במקום חיבור במסלול עוקף דרך רכבת העמק ומסילת השומרון). במהלך שנות ה־30 נסללה מחדש המסילה בין חיפה לעכו ברוחב תקני.

החלק הצפוני של המסילה מעכו ועד ראש הנקרה (וצפונה משם בלבנון עד טריפולי) הוקם על ידי הבריטים במהלך מלחמת העולם השנייה. עם פיצוץ גשר הרכבת מעל נחל כזיב בליל הגשרים ב־1946 נותקה מסילת החוף מלבנון, וכיום הקצה הצפוני שלה הוא באזור התעשייה מילואות מצפון לנהריה. החלק מצומת רמז ועד לתל אביב נבנה בין סוף שנות ה-40 לתחילת שנות ה-50 ונפתח במאי 1953. קטע זה הפך לחלק ממסילת הקו הראשי במקום המסילה המזרחית מחדרה מזרח - ראש העין - לוד.

הקטע החדש של מסילת החוף קישר את תחנת הרכבת תל אביב מרכז ותחנת הרכבת חיפה מרכז בדרך קצרה ומהירה וכן קישר אליהן את היישובים שבדרך: הרצליה, בית יהושע, נתניה, חדרה, בנימינה, ועתלית. בשנות ה-90 הוארכה מסילת החוף לאורך נחל איילון (בין המסלולים של נתיבי איילון) עד לחיבורה עם קו יפו - לוד. רוב תוואי מסילת החוף עובר בסמוך לחוף הים (למעט קטע בנימינה - חדרה) ומכאן שמה.

עם השנים הוקמו לאורך הקו מספר תחנות נוספות: תל אביב ההגנה, תל אביב השלום, תל אביב אוניברסיטה, קיסריה-פרדס חנה, חוף הכרמל, חיפה בת גלים, לב המפרץ (צפון) וחוצות המפרץ. כיום מהווה מסילת החוף את אחת המסילות העמוסות ביותר ברשת הרכבות של מדינת ישראל, כאשר הקטע לאורך נחל איילון הוא העמוס ביותר.

המסילה בעתיד[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך שנים הקו היה כפול מתחנת תל אביב ההגנה עד לתחנת קריית מוצקין, והמחסור בקו כפול בין קריית מוצקין לנהריה גרם תכופות לשרשרת עיכובים בנסיעת רכבות בשאר הקו. בשל כך, עבודות הכפלה מקרית מוצקין לתחנת הרכבת נהריה החלו בשנת 2007, ועד לקיץ 2012 הוכפל הקו עד עכו. ברבעון הראשון של שנת 2014 הוכפל הקו עד תחנת נהריה. בתחנה נפתח רציף חדש. בנוסף להכפלת הקו גם נבנות הפרדות מפלסיות במקום מפגשי הכביש-מסילה בתוואי שמצפון לקריות.

עם סיום בנייתה של מסילת הרכבת תל אביב - בני-דרום לצומת פלשת דרך תחנת הרכבת יבנה מערב, לרכבת ישראל ישנה מסילה פעילה במרחק של קילומטרים בודדים מן החוף כל הדרך מנהריה שבצפון עד ליד מרדכי שבדרום.

היום משקמים את קו רכבת העמק שיסתעף ממסילת החוף מזרחה לבית שאן ואירביד, וגם מקימים את קו הרכבת לכרמיאל שיסתעף מהמסילה מדרום לעכו. הסתעפות נוספת מתוכננת צפונית לתחנת הרכבת הרצליה לכיוון מזרח בין מסלוליו של כביש 531 דרך רעננה ותחנת הרכבת כפר סבא עד למסילה המזרחית. כמו כן מתוכננת הכפלה נוספת של הקו לארבע מסילות, בשלב הראשון מתחנת הרכבת תל אביב אוניברסיטה ועד להסתעפות צפונית להרצליה ובשלב הבא עוד צפונה על פי הצורך.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]