פרס אוסקר לשחקנית הטובה ביותר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פרס אוסקר לשחקנית הטובה ביותראנגלית: Academy Award for Best Actress) הוא פרס אוסקר הניתן מטעם האקדמיה האמריקאית לקולנוע בגין הופעה של שחקנית בתפקיד ראשי, והוא מייצג את ההכרה שהשחקנית הופיעה בצורה יוצאת מן הכלל. המועמדות והזוכה בקטגוריה זו נבחרות על ידי חברי האקדמיה, וההודעה על הזכייה מתבצעת בטקס פרסי האוסקר.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך 84 השנים שחלפו, בהתחשב במצבי שוויון וזכייה נשנית, האקדמיה האמריקאית לקולנוע העניקה 84 פרסי אוסקר ל-70 שחקניות שונות. הזוכים בפרס אוסקר מקבלים פסלון מוזהב המכונה "אוסקר". הזוכה הראשונה בפרס אוסקר לשחקנית הטובה ביותר, היא ג'נט גיינור שכובדה בטקס האוסקר ה-1 (1929) בשל הופעותיה ב"הרקיע השביעי", "מלאך הרחוב" ו"Sunrise".

בשלושת השנים הראשונות לפרס אוסקר, שחקנים ובמאים היו מועמדים כ"טובים ביותר" לפי הקטגוריות שלהם, וכל עבודתם בתקופת הכשירות (בכמה מקרים אפילו שלושה סרטים) היו רשומים על הפרס. ובכן, בטקס האוסקר ה-3 (1930), רק אחד מן הסרטים האלו היה מצוין בפרס, אפילו אם למישהו מהשחקנים הזוכים היו שני סרטים שזכו בהצבעות. בטקס האוסקר ה-4 (1931), המערכת המבלבלת והמסובכת הוחלפה במערכת הנוכחית, שבה שחקן מועמד לפרס על הופעה ספציפית בסרט יחיד. כאלו מועמדויות מוגבלות ל-5 בכל שנה. עד טקס האוסקר ה-8 (1936), מועמדות עבור פרס אוסקר לשחקנית הטובה ביותר, כללה את כל סוגי השחקניות, אם על הופעה בתפקיד ראשי, ואם על הופעה בתפקיד משני. בטקס האוסקר ה-9 (1937), נפתחה קטגוריה נפרדת לשחקניות בתפקיד משני, פרס אוסקר לשחקנית המשנה הטובה ביותר, עקב תלונות על ההעדפה של שחקניות ראשיות משום שהן נמצאות רב הזמן על המסך. נכון ל-2010 מעניקה האקדמיה האמריקאית לקולנוע, ארבעה פרסי אוסקר והם: לשחקן הטוב ביותר, לשחקנית הטובה ביותר, לשחקן המשנה הטוב ביותר ולשחקנית המשנה הטובה ביותר.

שיאים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיא השחקנית הטובה ביותר שחקנית המשנה הטובה ביותר סך הכל (השיא הגדול ביותר)
שחקנית עם הכי
הרבה פרסים
קתרין הפבורן 4 פרסים שלי וינטרס
דיאן ויסט
2 פרסים קתרין הפבורן 4 פרסים
שחקנית עם הכי
הרבה מועמדויות
מריל סטריפ 14 מועמדויות תלמה ריטר 6 מועמדויות מריל סטריפ 17 מועמדויות
שחקנית עם הכי
הרבה מועמדויות
שאף פעם לא זכתה
דבורה קר 6 מועמדויות תלמה ריטר 6 מועמדויות דבורה קר
תלמה ריטר
6 מועמדויות
הזוכה המבוגרת ביותר ג'סיקה טנדי בת 80 פגי אשקרופט בת 77 ג'סיקה טנדי בת 80
המועמדת המבוגרת ביותר עמנואל ריבה בת 85 גלוריה סטיוארט בת 87 גלוריה סטיוארט בת 87
הזוכה הצעירה ביותר מרלי מטלין בת 21 טייטום אוניל בת 10 טייטום אוניל בת 10
המועמדת הצעירה ביותר קוונז'יין ואליס בת 9 טייטום אוניל
אביגייל ברסלין
מרי באדהם
קווין קמינגס
בת 10 קוונבנזנה וואלאס בת 9

קתרין הפבורן היא השחקנית היחידה שזכתה ב-4 פרסי אוסקר. 11 שחקניות בפרס פעמיים, והן (בסדר הכרונולוגי): לואיז ריינר, בטי דייוויס, אאוליביה דה הבילנד, ויוויאן לי, אינגריד ברגמן, אליזבת טיילור, גלנדה ג'קסון, מריל סטריפ, ג'יין פונדה, סאלי פילד, ג'ודי פוסטר והילרי סוונק.

רק שתי שחקניות זכו בפרס האוסקר פעמיים ברציפות, והן: לואיז ריינר (1937, 1938) וקתרין הפבורן (1967, 1968).

שש שחקניות זכו גם בפרס השחקנית הטובה וגם בפרס שחקנית המשנה הטובה, והן: הלן הייז, אינגריד ברגמן, מגי סמית', מריל סטריפ, ג'סיקה לאנג וקייט בלאנשט.

מריל סטריפ מחזיקה במספר המועמדויות הגבוה ביותר בקטגוריית השחקנית הטובה (14), כמו כן הייתה מועמדת לפרס שחקנית המשנה 3 פעמים, מה שהופך אותה לשחקנית בעלת המספר הרב ביותר של מועמדויות לפרס בקטגורית המשחק (17). .

בקטגוריה זו היה תיקו אחד בלבד. בשנת 1969, בין קתרין הפבורן לברברה סטרייסנד.

בקטגוריה זו נוצר פעמיים מצב בו שתי אחיות היו מועמדות לפרס האוסקר לשחקנית הטובה ביותר באותה שנה. ב-1942 אוליביה דה הבילנד וג'ואן פונטיין, וב-1967 לין רדגרייב וונסה רדגרייב.

שני צמדים של שחקניות היו מועמדות לאוסקר עבור גילום אותה הדמות, והן: ג'ין איגלס ובטי דייוויס בתפקיד לזלי קרוסבי ב"The Letter‏" (1929) ובעיבוד מחודש בעל אותו השם (1940), וג'נט גיינור וג'ודי גרלנד בתפקיד ויקי לסטר בכוכב נולד (1937 ו1954). בנוסף לכך, ג'ודי דנץ' וקייט וינסלט היו מועמדות לאוסקר (דנץ' לשחקנית הטובה ביותר ווינסלט לשחקנית המשנה הטובה ביותר) עבור גילום דמותה של אייריס מרדוק בגילאים שונים ב"אייריס וג'ון". וינסלט וגלוריה סטיוארט היו גם כן מועמדות לאוסקר (וינסלט לפרס השחקנית הטובה וסטיוארט לשחקנית המשנה) עבור גילום דמותה של רוז דוויט בוקייטר בגילאים שונים ב"טיטניק".

בשנת 1999 היו שתי השחקניות, קייט בלאנשט וג'ודי דנץ' מועמדות לפרס האוסקר עבור גילום אותה הדמות, אליזבת הראשונה, מלכת אנגליה, בסרטים שונים. ("אליזבת", "שייקספיר מאוהב"). בלאנשט הייתה מועמדת בקטגוריית השחקנית הטובה ביותר והפסידה לגווינת' פאלטרו, ודנץ' זכתה בפרס בקטגוריית שחקנית המשנה הטובה ביותר.

קייט בלאנשט היא השחקנית היחידה שהייתה מועמדת פעמיים לפרס האוסקר עבור גילום אותה הדמות (אליזבת הראשונה, מלכת אנגליה) ב"אליזבת" וב"אליזבת: תור הזהב".

סופיה לורן ומריון קוטיאר הן השחקניות היחידות שזכו באוסקר על הופעה בסרט בשפה זרה. לורן על משחקה בסרט "לה צ'וצ'ארה" בשפה האיטלקית, וקוטיאר על משחקה בסרט "החיים בורוד" בשפה הצרפתית.

ג'יין ויימן, מרלי מטלין והולי האנטר הן השחקניות היחידות שזכו בפרס על הופעה אילמת כמעט לחלוטין. ויימן, ששיחקה חירשת-אילמת, קורבן אונס בסרט "ג'וני בלינדה" (1948), הייתה לאדם הראשון מתחום הקולנוע הווקלי (סרט קולנוע המסונכרן עם שמע) שזכה באוסקר על משחק, ללא דיבור כלל.
מטלין, שמדברת רק פעם אחת לאורך הסרט, במהלך ויכוח שיש לדמותה עם השחקן ויליאם הרט בסרט "ילדים חורגים לאלוהים" (1986), זכתה בפרס על הופעתה באמצעות שפת סימנים (המקובלת באמריקה). מטלין כמעט חירשת לחלוטין במציאות.
האנטר זכתה בפרס אוסקר לשחקנית הטובה ביותר עבור תפקידה בסרט "הפסנתר" (1993), על משחקה באמצעות שפת הסימנים (המקובלת בבריטניה), אף שבסצנה האחרונה בסרט דיברה כמה שורות, כשפניה מכוסות.

בקטגוריה זו לא היו זכיות שלאחר המוות. הייתה רק מועמדות אחת שלאחר המוות, לג'ין איגלס על משחקה בסרט "The Letter" ב-1929. איגלס היא האישה הראשונה שהייתה מועמדת לאחר המוות לאוסקר בכל הקטגוריות.

המועמדות המוקדמת ביותר של אישה שעדיין חיה היא של לואיז ריינר (1936 ו-1937), ואחריה ג'ואן פונטיין (1941).

זוכות ומועמדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

██ הערה: הזוכה מסומן בצהוב

המאה ה-20[עריכת קוד מקור | עריכה]

המאה ה-21[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]