לדלג לתוכן

אלף (פנטזיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף חצי אלף)
אלפים רוקדים בשדות, יצירתו של נילס בלומר, 1850
אלף בתעופה, יצירתו של אוגוסט מאלסטורם, 1866
אוזניים מחודדות האופייניות לאלפים

אֶלְפיםאנגלית: Elf; לעיתים מכונים בעברית גמדונים, שדונים, עלפים ובני־לילית) הם גזע מיתולוגי של יצורים דמויי אנוש שמקורם במיתולוגיה הגרמאנית. האלפים הפכו פופולרים במאה העשרים בעקבות סדרת ספריו של ג'. ר. ר. טולקין ולאחריו במספר רב של יצירות מסוגת הפנטזיה ובמשחק תפקידים המתרחשים בעולם פנטסטי.

תרגום לעברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

התרגום המקובל בתחום משחקי־התפקידים והפנטזיה הגנרית הוא "אלפים" - תעתיק פשוט של המילה האנגלית Elf, בצורת ריבוי עברית.

קיימות צורות שונות לתרגום המילה לעברית, שאת רובן ככולן ניתן למצוא בתרגומים השונים לספריו של ג'. ר. ר. טולקין. בגרסה המקורית לתרגום העברי של רות לבנית לספר שר הטבעות של טולקין, מכונים יצורים אלו "בני־לילית", ואילו במהדורה של עמנואל לוטם לאותו הספר הם מכונים "עֲלָפִים". בתרגומו של משה הנעמי לההוביט של טולקין מכונים יצורים אלו "שדונים" (ובמקומות אחדים "שדים", כנראה עקב טעות של המתרגם, משום שמאוחר יותר בספר ה"שדים" הם הגובלינים), ואילו בתרגום הטייסים לאותו הספר הם מכונים "אלף" ביחיד ו"האלף" ברבים (בדומה לשמות עמים בתנ"ך: "אדומי" ביחיד, אל מול "האדומי" ברבים).

בהקשרים אחרים יש המתרגמים Elves כ"ננסים"[1], "גמדונים"[2], "פיות", "זדים" ושאר בריות אגדתיות זעירות.

אלפים במיתולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקורם של האלפים במיתולוגיה ובפולקלור של העמים הגרמאנים, ובכלל זה המיתולוגיה הנורדית והמיתולוגיה האנגלו-סקסונית.

מקורות מוקדמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

האזכורים המוקדמים ביותר שנמצאו למילה אלף נכתבו באנגליה בראשית ימי הביניים. בטקסטים אלו האלפים לרוב מוזכרים בהקשרים רפואיים, מכיוון שהאמינו אז שמגוון רחב של מחלות, של בני אדם ושל חיות משק, נגרמות על ידי חיציהם. עם זאת, במחקר היום נהוג שהיחס לאלפים היה כיחס לבני אדם, והם לא נחשבו כמזיקים.

במיתולוגיה הנורדית[עריכת קוד מקור | עריכה]

באדה הפרוזאית קיימת הבחנה בין שלוש סוגי אלפים: אלפים כהים, אלפים שחורים ואלפים בהירים, אך כיום מוסכם שהבחנה זו נובעת מהיות המחבר סנורי סטורלוסון נוצרי, ומנסיונותיו להתאים את המיתולוגיה הנורדית למיתולוגיה נוצרית. סוגי האלפים הבהירים והשחורים מתוארים בדומה למלאכים ושדים במיתולוגיה הנוצרית.

באדה הפואטית, העתיקה יותר מהאדה הפרוזאית, ביטוי "אלף" או "אלפים" חוזר על עצמו פעמים רבות, אך רק דמות אחת בעלת שם מזוהה כאלף. הביטוי "אסיר ואלפים" (בנורדית עתיקה: Æsir ok Álfar) חוזר על עצמו פעמים רבות ומעיד על כך שבמסורת האלפים מזוהים עם קבוצה של אלים המכונים אסיר.

אלפים בספרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

האלפים של טולקין[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – בני לילית (טולקין)

האלפים של הלגנדריום של טולקין מבוססים של האלפים מהמיתולוגיה הנורדית, אותם הפך טולקין לגזע אצילי ונשגב יותר. למעשה, האלפים של טולקין הם גזע קסום ועל-אנושי, המסמל אידיאל שקמל בפני האנושות המשתלטת על העולם. האלפים של טולקין מתוארים לרוב כגזע בן־אלמוות (הם לא מזדקנים אך יכולים למות בקרב), או בעלי תוחלת חיים של אלפי שנים, גבוהים יותר ואסתטיים יותר מבני־האנוש. הם מתוארים כבעלי גזרה דקה יותר משל בני־האדם, אזניהם מחודדות, ואין להם שיער־פנים. במרבית המקרים האלפים מתוארים כקשתים מצוינים (לדוגמה האלף לגולס משר הטבעות) ולוחמים מיומנים בחרבות קלות, וכחובבי טבע ואמנות. ראשי האלפים מתוארים כמנהיגים רבי עוצמה, דוגמת לורד אלרונד מריבנדל וגלדריאל מלות'לוריין. בין האלפים והגמדים שוררת יריבות עתיקת יומין, אך למרות זאת הם מסוגלים לשתף פעולה כנגד רוע משותף, דוגמת סאורון וצבאות האורקים שלו.

האלפים לפי "הירושה"[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסדרת הספרים "הירושה", האלפים הם גזע בן אלמוות, אתאיסטי, שוחר שלום וקסום, שבניו מסוגלים לתקשר עם חיות ולפיכך צמחוניים. הם גרים ביער דו ולדנוארדן ובמרכז חייהם עומד עץ המנואה, עץ שממנו צמח כל היער. האלפים הם גזע גאה שהגיע מיבשת לא ידועה מעבר לים. לפני הגעת האנשים והגמדים לאלגייזיה (היבשת שבה מתרחשת עלילת הסדרה), קישרו האלפים את שפתם לזרמי הקסם. בעזרת הקסם נלחמו האלפים בדרקונים שחיו אף הם ביבשת, אך כאשר נוכחו כי מלחמה זו חסרת תועלת ועלולה להמיט כליון על שני הצדדים, כרתו ברית, שבמסגרתה אלפים ודרקונים יחיו יחד, והשלום ישמר על ידי רוכבי הדרקונים. כשבני האנוש הגיעו לאלגייזיה, צרפו אותם האלפים לברית עם הדרקונים.

האלפים בסדרה זו יולדים ומולידים בתדירות נמוכה ביותר עקב היותם בני אלמוות, ואינם מקיימים טקסי נישואין. כמו כן, הם מקפידים על מערכת נוקשה של כללי נימוס.

אלפים לפי טרי פראצ'ט וניל גיימן[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלף "מציק לציפור קטנה ומסכנה", איור מעשה ידי ריצ'רד דויל, התקופה הוויקטוריאנית באנגליה.

לפי טרי פראצ'ט בספרו "Lords and Ladies" האלפים הם יצורים כריזמטיים ובעלי כוח קסם, ולכן נראים יפים בעיניהם של בני אדם, אף כי לאמיתו של דבר אינם יפים כלל. בקומיקס "סנדמן" מציג ניל גיימן תפיסה דומה.

פראצ'ט מתאר את האלפים כיצורים אכזריים וסאדיסטיים, אשר אינם חיים בעולם הדיסק אך מנסים לפלוש אליו מעולם אחר דרך נקודות בהן הקשר בין שני העולמות חזק. כדי להתגונן בפניהם מציבים בני האדם פיסות ברזל בפתחי בתיהם (בצורת פרסות) ומגדרים את הנקודות המסוכנות באבנים מגנטיות.

אלפים בתרבות הפופולרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלפים במשחקי תפקידים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלפית ממשחקי תפקידים

ברוב הספרים ומשחקי התפקידים האלפים גבוהים, בעלי שיער ארוך (בדרך כלל בגווני בלונד, זהב, כסף או שחור-עורבני), ללא שיער-פנים (זקנים ושפמים) ובעלי עיניים כחולות, חומות, ירוקות או סגולות. האלפים הם בעלי יכולת קסם טבעית (למשל: הם יכולים לדבר עם חיות), ויכולת ראיית לילה כשל חתול. האלפים מתוארים כזריזים ועדינים, ומצטיינים בחץ וקשת ובסיף. באופן מסוים, לתיאור הזה אחראי טולקין, אשר לקח את התיאור של האלפים מהמיתולוגיה הנורדית והפך אותו לאצילי ונשגב יותר. למעשה, האלפים של טולקין הם גזע קסום ועל-אנושי, המסמל אידיאל שקמל בפני האנושות המשתלטת על העולם.

במהדורה הראשונה של מבוכים ודרקונים האלף היה שילוב של לוחם וקוסם. במהדורות מאוחרות יותר האלף נהפך לגזע שיכול לבחור ברוב המקצועות (ולאו דווקא להיות שילוב של לוחם וקוסם). עם זאת, לאלף יש מגבלה על הדרגה המרבית שהוא יכול להגיע בכל מקצוע, בעיקר כדי לאזן את עוצמתו לעומת בני האדם, שלהם אין יכולות מיוחדות.

האלפים בוורקראפט[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעולם של סדרת משחקי המחשב Warcraft, ישנם מספר גזעי אלפים, אך כולם התפתחו למעשה מאלפי הלילה, הנקראים "קאל'דוריי" (ילדי הכוכבים) בשפתם.

אלפי הלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

צבע עורם של אלפי הלילה הוא בגווני סגול, הם גבוהים, שריריים ובעלי מראה פראי, חובבי טבע ובעלי תרבות דרואידית מפותחת. הם נחשפו רק בוורקראפט 3, על אף שהם הגזע העתיק ביותר בעולם המשחק. אלפי הלילה התפתחו למעשה מקבוצה של טרולים אפלים שהתיישבו בסמוך לבאר הנצח ביבשת קלימדור הקדומה, הפכו ליצורים אינטליגנטיים וקיבלו חיי נצח. אלפי הלילה הקימו אימפריה גדולה אך זו התפוררה במהלך מלחמת אזרחים עקובה מדם, במהלכה אסרו אלפי הלילה על השימוש בקסם מפני שטענו כי שימוש מופרז בקסם הביא אל העולם את צבא השדים של הלגיון הבוער. אחרי מלחמת האזרחים, אלפי הלילה המורדים ששרדו הוגלו מקאלימדור ליבשת לורדארון. בשל הריחוק מכוח הקסם של אלפי הלילה, הם איבדו את חיי הנצח שלהם ועורם השתנה מסגול לורוד, והפכו לאלפים נעלים. במשחק וורלד אוף וורקראפט אלפי הלילה מתחילים את דרכם בTeldrassil והם נמצאים בצד האליינס ביחד עם בני האדם, הגמדים, הננסים, והדרנאיי.

אלפים גבוהים[עריכת קוד מקור | עריכה]

האלפים הנעלים, שנקראו בשפתם "קוול'דוריי" (יילודי האצולה), בעלי המראה האצילי והמעודן יותר מזה של אבותיהם אלפי הלילה, היו גזע שנחשב לאחד המשפיעים ביותר בברית של לורדארון (ארץ של בני אדם השוכנת באזארות', העולם של וורקראפט). הם הקימו לעצמם את ממלכת קוולת'אלאס ואת עיר הבירה שלה, סילברמון (Silvermoom) שביערות אוורסונג (Eversong woods) והיו לאחד הגזעים החזקים והאינטליגנטיים באזארות', אוהבי טבע ושוחרי שלום לרוב, אך בעלי תאווה עמוקה לכוח-קסם, אותו שאבו מ"באר השמש" שבצפון ממלכתם. לאחר שפרצה המגפה בלורדארון שהפכה אנשים למתים-חיים, תקפו האל-מתים ובראשם מלך הליץ' ארת'אס (Arthas) את יערות האלפים, הרסו את באר השמש, והשמידו את מרבית האלפים הגבוהים מעל פני יערות אברסונג. האלפים ששרדו את הטבח שינו את שמם ל"אלפי הדם" ("סינ'דוראיי" בשפתם) בתור כבוד לאחיהם שנטבחו, ומאוחר יותר הצליחו לשקם את סילברמון והצטרפו לצד ההורד (ביחד עם האורקים, הפורסייקן, הטאורוסים והטרולים) בעולם של וורקראפט קיימים אלפים בודדים שהצטרפו למנהיגת בני האנוש ג'יאנה פראדמור וחיים ביבשת קאלימדור. לפי וורלד אוף וורקראפט, הגרסה החדשה יותר לוורקראפט, נותרו רק אלפים גבוהים בודדים בעולם שאינם משייכים עצמם לפלג כלשהו.

חצי אלף[עריכת קוד מקור | עריכה]

חצי אלף הוא יצור המופיע לרוב במשחקי תפקידים דוגמת מבוכים ודרקונים. חצי האלף הוא בן תערובת בין בן אדם לאלף.

ברוב משחקי התפקידים, חצי האלף נהנה מיכולותיהם של שני הגזעים, אבל גם מחסרונותיהם.

חצי אלפים מקבלים את הראיה והשמיעה הכפולה של האלפים. המראה שלהם מושפע מהאלפים וגם מבני האדם, ולרוב הם ניחנים ביופי של האלפים.

בארדה, העולם הבדיוני אותו יצר טולקין, תוחלת חייהם של חצאי אלפים נתונה לשיקול דעתם והם יכולים לבחור להיות בני תמותה, או לבחור בחיי נצח. דוגמה מפורסמת היא אלרוס אחי אלרונד חצי אלף. בעוד שאלרונד בחר בחיי הנצח של בני הלילית, אלרוס בחר לחיות כבן אדם, וייסד את שושלת נומנור. דוגמה נוספת היא ארוון בתו של אלרונד, אשר בחרה לחיות כבת תמותה לצדו של ארגורן. החצי אלף מתבטא גם בילדיהם של ארגורן וארוון מכיוון שבדמה של ארוון עדיין יש דם של אלף.

האלפים בנצרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקרב הנוצרים רווחת אגדת ילדים המסופרת בחג המולד, לפיה האלפים הם העוזרים של סנטה קלאוס החיים בקוטב הצפוני ועוזרים לו לארוז את המתנות לפני שהוא מניח אותן מתחת לעץ החג.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אלף בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ כך למשל בתרגומיו של אוריאל אופק לשירים ביצירות טולקין. למשל ב"הרפתקאות תום בומבדיל"
  2. ^ בתרגומה של גילי בר-הלל בסדרת ספרי הארי פוטר