מנטיס (מארוול קומיקס)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מנטיס
מנטיס, כפי שהופיעה בחוברת Guardians of the Galaxy Vol.4 #5 מפברואר 2016. אמנות מאת ולריו שיטי.
מנטיס, כפי שהופיעה בחוברת Guardians of the Galaxy Vol.4 #5 מפברואר 2016. אמנות מאת ולריו שיטי.
סוג גיבור-על
הוצאה לאור מארוול קומיקס
הופעה ראשונה Avengers #112
(יוני 1973)
יוצרים סטיב אנגלהרט
דון הק
גילום הדמות פום קלמנטיף ("שומרי הגלקסיה: חלק 2", "הנוקמים: מלחמת האינסוף", "הנוקמים: סוף המשחק", "שומרי הגלקסיה: חלק 3")
מידע
שם אמיתי לא ידוע
כינויים המדונה השמיימית, מנדי סלסטיין, האחת, הערבה, לורליי
סטטוס פעיל
מקום לידה הואה עריכת הנתון בוויקינתונים
מקצוע זונה, מלצר
כוחות טלפתיה, אמפתיה ושליטה/תמרון ברגשות, מסע אסטראלי, חיזוי, פירוקינזיס, שליטה בצמחים, עמידות על-אנושית, יכולת ריפוי עצמי, מיומנות באמנויות לחימה וקרב פנים אל פנים, שליטה במערכת העצבים
חברה בקבוצה חיל ראשומקום
חברה לשעבר בקבוצה האוונג'רס
שומרי הגלקסיה
האוונג'רס מהחוף המערבי
יחידת הקומנדו של סטאר לורד
אזרחות וייטנאמית
דמויות קשורות
משפחה גוסטב ברנדט (אב)
לואה/לאו ברנדט (אם, מתה)
קרול (דוד, מת)
ז'אק דוקיין (בעל)
סקויה (בן)
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מנטיסאנגלית: Mantis, גמל שלמה) היא דמות בדיונית של גיבורת-על המופיעה בחוברות הקומיקס האוונג'רס ושומרי הגלקסיה ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Avengers #112 מיוני 1973 ונוצרה על ידי הכותב סטיב אנגלהרט והמאייר דון הק.

את דמותה של מנטיס בסרטי הלייב אקשן "שומרי הגלקסיה: חלק 2", "הנוקמים: מלחמת האינסוף", "הנוקמים: סוף המשחק" ו״שומרי הגלקסיה: חלק 3״ מגלמת השחקנית פום קלמנטיף. בגרסה זו, מנטיס מוצגת כחוצנית שמקורה מגזע דמוי חרק, שהפרטים בו בעלי כוחות אמפתיה. מנטיס התייתמה מהוריה כזחל ואומצה בידי אגו, שנעזר בה כדי להירדם. בהמשך, בגדה מנטיס באגו לאחר ששומרי הגלקסיה חשפו את תוכניתו הזדונית, סייעה להם נגדו והצטרפה אליהם בהרפתקאותיהם.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מנטיס היא בתם של גוסטב ברנדט ושל אישה וייטנאמית בה פגש והתאהב במשגרת שליחות בווייטנאם מטעם ממשלת צרפת. לאחר שדודה הרג את אמה, אביה העביר אותה להשגחת מנזר "כהני פאמה". כהני פאמה היו כת של חוצנים מגזע הקרי, והם האמינו שמנטיס היא המדונה השמיימית, דמות קוסמית שעתידה להוליד את המשיח השמימי העתיד להציל את היקום. כהני פאמה ערכו עליה ניסויים שהעניקו לה כוחות מנטליים שונים וזוג אנטנות, ואימנו אותה בלחימה וקרב. כשהגיעה לגיל 18, כהני פאמה מחקו את זיכרונותיה והעניקו לה זכרונות כוזבים של ילדות כיתומה בווייטנאם, שמטרתם היא להעניק לה ניסיון בחיים אנושיים רגילים כהכנה לתפקידה הגדול כמדונה השמיימית. היא נעשתה ליצאנית בברים בווייטנאם, כשבהם מהם פגשה את אמן החרבות המדוכא. מנטיס סייעה לו לשקם את כבודו העצמי הפגוע, והצטרפה איתו לקבוצת האוונג'רס.

באחד מקרבותיה עם קבוצת האוונג'רס, היא סייעה לקבוצה במאבק נגד קבוצת זודיאק, קבוצת נבלי-על המכנים את עצמם לפי גלגל המזלות. מבין חברי הקבוצה נמנה אביה, שנעשה לנבל "מזל מאזניים" והתאחד עם בתו. בשומעו את סיפורה, אמן החרבות יצא לחפש נקמה בדודה, אך הובס על ידו ועבר עינויים שונים. מנטיס והאוונג'רס הגיעו למקום, שחררו את אמן החרבות וגילו כי דודה נהרג בידי חוצן דמוי לטאה. היא שחקה תפקיד חשוב בהדיפת מתקפתו של תאנוס על כדור הארץ, ונלחמה נגדו לצד האוונג'רס, קפטן מאר-וול ודראקס המשמיד. בשהותה בקבוצה, מנטיס הראתה רגשות רומנטיים כלפי ויז'ן, דבר שיצר מתח בינה לבין אמן החרבות ומכשפת השני. לאחר שקאנג הכובש הגיע לכדור הארץ כדי להורגה ולמנוע את מילוי תפקידה ביקום, אמן החרבות הקריב את חייו כדי להצילה, והיא הבינה את רגשותיה כלפיו. כאשר אמן החרבות הוחיה ונשלט בידי פרט מגזע הקוטאטי, מנטיס נישאה לו, וחתונתם התרחשה במקביל לזו של ויז'ן ומכשפת השני. לאחר שהולידה את בנה, הוא נלקח בידי הקוטאטי כדי שייפתח את הצד החוצני שבו, ומנטיס חסרת המנוח נפרדה מגופה ויצאה להרפתקאות ברחבי החלל בצורה אסטראלית.

בניסיון משותף עם הגולש הכסוף לסיכול מזימתם של זקני היקום להרוג את גלקטוס באמצעות יהלומי האינסוף, מנטיס נלכדה בפיצוץ, שהפיץ חמישה חלקים ממהותה ברחבי היקום. אחד משבריה הגיע לכדור הארץ והצטרף להאוונג'רס מהחוף המערבי, וחזר לגופה הפיזי המקורי כאשר נהרג בידי רוח הקוטאטי של אמן החרבות. גרסאות אחרות הגיעו לבקש עזרה מארבעת המופלאים ולכוכב הלכת ורדנט. כל אחת מחמש הדמויות ייצגו חמישה צדדים מאישיותה - היצור, האם, האישה, המיומנת וחברת האוונג'רס. תאנוס איחד את חמש האישיויות לגוף אחד כשניסה להרוג את מנטיס לאחר סימנים חוזרים שהעידו על חזרתו המחודשת של המשיח השמימי. לאחר שנעזרה בקבוצת האוונג'רס להצלת בנה מידיו של תאנוס, נאלצה מנטיס לעזוב את חבריה פעם נוספת כדי לאייש את חובותיה של המדונה השמימית. באחת מהרפתקאותיה חוותה מנטיס חיזיון על איום גזע הפלנקס על היקום, ואפשרה לאימפריית הקרי להכניסה למעצר כדי לסייע לסטאר לורד נגד הפלנקס. היא מילאה תפקיד חשוב בקרב נגד הפלנקס, בה נפצעה קשה ונחלצה בידי באג ורוקט ראקון.

לאחר מכן, מנטיס הצטרפה לקבוצת שומרי הגלקסיה של סטאר לורד, שמטרתה להגן על היקום מפני איומים כגל ההשמדה ואימפריית הפלנקס. בפלאשבקים מתגלה כי סטאר לורד ביקש ממנטיס להשתמש בכוחותיה, ולהשפיע על דראקס, גאמורה, רוקט ראקון, גרוט, קוואזר ואדם וורלוק להצטרף לקבוצתו. הקבוצה התפרקה לאחר שגילוי זה נחשף, אך התאחדה זמן מה לאחר מכן. כחברה בקבוצה, השתתפה מנטיס בקשתות הסיפור "מלחמת המלכים", "ממלכת המלכים" ו"הציווי של תאנוס". זמן מה לאחר אירועי "הציווי של תאנוס", בהם הקבוצה התפרקה, חילצה מנטיס את סטאר לורד מכוחות אימפריית ספרטה, סירבה להצטרף לקבוצת שומרי הגלקסיה החדשה, וסייעה לו באיתור רעידות זמן שהחלו להתרחש עקב אירועי "עידן אולטרון". לאחרונה נראתה מנטיס חברה בחיל ראשומקום, קבוצה המוקדשת להגנה על השלום והחוק בראשומקום.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מנטיס בוויקישיתוף   המזהה לא מולא ולא נמצא בוויקינתונים, נא למלא את הפרמטר.