גוסט ריידר (סרט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גוסט ריידר
Ghostr1.jpg
שם במקור: Ghost Rider
מבוסס על: גוסט ריידר (קומיקס)
בימוי: מארק סטיבן ג'ונסון
הפקה: אבי ארד
סטן לי
דייוויד ס. גוייר
תסריט: מארק סטיבן ג'ונסון
עריכה: ריצ'רד פרנסיס ברוס
שחקנים ראשיים: ניקולס קייג'
אווה מנדז
וס בנטלי
סם אליוט
פיטר פונדה
מוזיקה: כריסטופר יאנג
צילום: ראסל בויד
חברת הפצה: סרטי קולומביה
הקרנת בכורה:

Flag of the United States.svg 16 בפברואר 2007

Flag of Israel.svg 22 במרץ 2007
משך הקרנה: 114 דקות
שפת הסרט: אנגלית
תקציב: $110,000,000
הכנסות: $228,738,393
הסרט הבא בסדרה: גוסט ריידר: רוח הנקמה (2012)
דף הסרט ב-IMDb

גוסט ריידראנגלית: Ghost Rider) הוא סרט גיבורי על אמריקאי/אוסטרלי משנת 2007 המבוסס על קומיקס באותו שם מבית מארוול קומיקס. את הסרט ביים מארק סטיבן ג'ונסון ומככבים בו ניקולס קייג', אווה מנדז, ווס בנטלי, סם אליוט ופיטר פונדה.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במערב הישן, מפיסטופלס שולח את צייד הראשים שלו, גוסט ריידר, להשיב חוזה של אלפי נשמות תועות מהעיר סאן ונגנזה. משום שמספר כה רב של נשמות ישחרר את הגיהנום על פני כדור הארץ, גוסט ריידר מסרב למסור למפיסטופלס את החוזה, נמלט ונותר במחבוא.

כמאה שנים לאחר מכן, מפיסטופלס מציע לפעלולן האופנועים ג'וני בלייז לרפא את סרטן הריאות של אביו תמורת נשמתו. הוא גורם לבלייז לחתום בטעות על החוזה, בעזרת טיפת דמו. למחרת בבוקר, בלייז מתעורר לגלות שאביו נרפא, אבל נהרג עוד באותו יום בתאונת אופנוע. בלייז מאשים את מפיסטופלס במות אביו, אך זה האחרון רואה בחוזה ביניהם כסגור. הוא אומר לבלייז כי יחזור אליו בעתיד כאשר יזדקק לו.

לאחר כמה שנים, בלייז הופך לרוכב פעלולים מפורסם הנמלט ממצבים מסוכנים מאוד, כאשר הוא מתגרה במוות. לפני פעלול מסוכן חדש שהוא מתכנן, הוא פוגש את אהבת ילדותו, העיתונאית רוקסן סימפסון וקובע איתה פגישה. באותו זמן, בלאקהרט, בנו של מפיסטופלס, מגיע לכדור הארץ כדי למצוא את החוזה האבוד ולהשתמש בכוחו כדי להפיל את אביו משלטונו. כדי להבטיח את הצלחתו, הוא מגייס את עזרתם של מלאכים נפולים בשם "החבויים", שלישיית שדים המייצגים כל אחד משלושה מתוך ארבעת האלמנטלים. בתגובה, מפיסטופלס הופך את בלייז לגוסט ריידר החדש, ומציע לו לפרוע את חובו והחזרת נשמתו תמורת הבסת בלאקהרט. בלילה הראשון בו בלייז מגלה את כוחותיו, הוא יוצא למסע רכיבה פראי ברחבי העיר ומגיע לתחנת רכבות שבה היה בעבר בית קברות בו נקבר החוזה. הוא מגלה את בלאקהרט ואת כוחותיו, והורג את גרסיל, אלמנטל האדמה. עם שובו, בלייז משתמש ב"מבט הכפירה" (טכניקה לפיה כל העוולות אותן גרם האדם פונות נגדו) על שודד, שנשאר במצב קטטוני.

למחרת, בלייז מתעורר בקפלה של בית קברות, בה הוא פוגש במשרת, שנדמה כי הוא מכיר את כל ההיסטוריה של גוסט ריידר. כששב לביתו, בלייז מנסה להסביר לרוקסן את מצבו, אך היא אינה מאמינה לו. המשטרה מגיעה ולוקחת אותו תחת מעצר בגלל הקשר שלו להרס הנגרם לרחובות העיר ולמיתות שנגרמו בידי בלאקהרט. בלייז הופך לגוסט ריידר בשעה שנשדד בתאו, ושם פעמיו למקום הימצאו של בלאקהרט, שמצא את מקום הקבורה של החוזה. הוא מוצא את אביגור, אלמנטל האויר, והורג אותו בפומבי לעיניהם המשתאות של רוקסן ושל כוחות המשטרה. בלאקהרט עד למתרחש ומבין כי רוקסן היא חולשתו של בלייז.

בלייז מבקש את עצתו של המשרת, שאומר לו על קודמו, טקסס ריינג'ר בשם קרטר סלייד שנודע כאיש של כבוד, ואשר נדון למוות בשל חטא תאוות הבצע. סלייד ערך חוזה עם מפיסטופלס להשתחרר, ובתמורה נהפך לגוסט ריידר והחביא את החוזה של סאן ונגנזה. או אז, המשרת מזהיר את בלייז מפני בלאקהרט והמלאכים הנפולים, שישתמשו באחרים כנגדו. בלייז חוזר לביתו כדי לגלות שבלאקהרט מחזיק ברוקסן לאחר שהרג את חברו הטוב. בקרב ביניהם, הוא מגלה שלמבט הכפרה שלו אין כל השפעה על בלאקהרט, שאין לו כל נשמה שאפשר לשרוף. בלאקהרט מאיים להרוג את רוקסן אם בלייז לא ישיב אליו את החוזה.

בלייז חוזר אל המשרת כדי לברר את מקום הימצאו של החוזה, ומשתמש באת חפירה כדי לחפור באחד הקברים. המשרת חוטף את את החפירה מידיו ושובר אותה, ומגלה שהחוזה חבוי בפנים. המשרת מגלה כי הוא עצמו קרטר סלייד, שהחזיק בשארית כוחותיו עד לאותו רגע שבו יעביר את החוזה לחזקתו של הגוסט ריידר הבא. הוא מסיק שבלייז נמצא לצידו של אלוהים משום שערך את החוזה עם מפיסטופלס מתוך הבחירה באהבה מאשר הבחירה בתאוות בצע או ייאוש, ומראה לבלייז את הדרך לסאן ונגנזה. הם יוצאים יחדיו לרכיבה אחרונה לתוך המדבר, שניהם בצורת גוסט ריידר, וסלייד מעניק לו את רובה הציד שלו ואומר לו להשאר בצללים בטרם נמוג מהקיום.

בלייז הורג את אלמנטל המים וואלו, ונותן את החוזה לבלאקהרט. הוא הופך במהרה לגוסט ריידר בניסיון להכניע אותו, אך השחר עולה והוא נותר ללא כוחות. בלאקהרט משתמש בחוזה כדי לזמן אלפי נשמות שיאכלסו את גופו, ובכך הוא הופך לשד ליג'יון. הוא מנסה להרוג את בלייז, אך רוקסן משתמשת ברובה הציד כדי להסיח את דעתו ולהפריד ביניהם. לאחר שהיא נכשלת בהשמדתו, בלייז לוקח את הרובה ונעמד בצללים. רובה הציד נאגף באש הגיהנום ויורה מטח אש אשר מפוצץ את בלאקהרט לחלקים. בלאקהרט מתחבר מחדש, אך בלייז משתמש במבט הכפרה עליו - כעת כשבגופו של בלאקהרט שוכנות אלפי נשמות - ומותיר אותו במצב קטטוני. בלייז מתרחק מרוקסן, מתבייש במראהו, אך היא מתקרבת אליו ונוגעת בו, והוא הופך חזרה.

מפיסטופלס מופיע ומחזיר לבלייז את נשמתו, ומציע לשחרר אותו מהנטל של גוסט ריידר. בלייז מסרב, באומרו שישתמש בכוחו של גוסט ריידר נגד מפיסטופלס כדי להגן על חלשים ולנקום את מות אביו. מפיסטופלס זועם על שבלייז גזל ממנו את הכוח, ונשבע לגרום לו לשלם על מעשיו. הוא נעלם יחד עם גופתו של בלאקהרט. ג'וני ורוקסן חולקים רגע לצד עץ האלון בו חרטו את שמם בצעירותם, לפני שג'וני רוכב לבדו לעבר השקיעה כשקולו של קרטר סלייד מקריין ברקע.

שחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

האופנוע של גוסט ריידר, בצורתו העל-טבעית

ביקורות והכנסות[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוב הביקורות על הסרט היו שליליות. אתר הביקורות Rotten Tomatoes העניק לסרט רייטינג של 27% בהתבסס על 122 ביקורות. הוא הגיע למקום הראשון ברשימת שוברי הקופות בארצות הברית במשך השבועיים הראשונים להקרנתו, ואף הצליח לעקוף את תקציבו גם בארצות הברית וגם ברחבי העולם. סכום הכנסותיו עומדים על סכום כולל של 228,738,393 מיליון דולר, כ-115,802,596 מיליון דולר בארצות הברית וכ-112,935,797 מיליון דולר ברחבי העולם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מארוול קומיקס
כותבים ומאיירים: בריאן מייקל בנדיססטן ליטוד מקפרלןג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס