קריסטל (קומיקס)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריסטל
Crystal
קריסטל, כפי שהופיעה על עטיפת החוברת War of Kings: Warriors #2 מאוקטובר 2009, אמנות מאת פול רנו.
קריסטל, כפי שהופיעה על עטיפת החוברת War of Kings: Warriors #2 מאוקטובר 2009, אמנות מאת פול רנו.
סוג גיבור-על
הוצאה לאור מארוול קומיקס
הופעה ראשונה Fantastic Four #45
(דצמבר 1965)
יוצרים סטן לי
ג'ק קירבי
גילום הדמות איזבלה קורניש ("הבלתי אנושיים")
מידע
שם אמיתי קריסטליה אמקוולין
כינויים אלמנטל, נסיכת האנשים
סטטוס פעיל
גזע בלתי אנושית
מקצוע גיבור-על
כוחות כוח, סיבולת, זריזות, עמידות ורפלקסים על-אנושיים
מניפולציה ושליטה על ארבעת היסודות
חברה בקבוצה הבלתי אנושיים
משפחת המלוכה של הבלתי אנושיים
הבלתי אנושיים האוניברסלים
חברה לשעבר בקבוצה המועצה הגלקטית
האוונג'רס
ארבעת המופלאים
דמויות קשורות
משפחה ראו קוויקסילבר, רונאן המאשים ומדוזה
לונה מקסימוף (בת)

קריסטלאנגלית: Crystal, גביש) היא דמות בדיונית של גיבורת-על חייזרית, המופיעה בחוברות הקומיקס "ארבעת המופלאים" ביקום מארוול של מארוול קומיקס. דמותה הופיעה לראשונה בחוברת Fantastic Four #45 מדצמבר 1965, ונוצרה בידי הכותב סטן לי והמאייר ג'ק קירבי.

את דמותה של קריסטל בסדרת הלייב אקשן "הבלתי אנושיים" מגלמת השחקנית איזבלה קורניש.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

קריסטל הוא קיצור שמה של קריסטליה אמקוולין, בתם השנייה של התזונאים הבלתי אנושיים קוולין ואמבור. אביה קוולין היה אחיה של רינדה, אשתו של אגון מלך הבלתי אנושיים - מה שגרם לקריסטל ולמשפחתה להיחשב כחלק ממשפחת המלוכה. היא נחשפה למוטגן ערפילי טריגן, אך בניגוד לבלתי אנושיים דוגמת טריטון וגורגון הטריגנסיס לא השפיע על המראה הפיזי שלה. שנים לאחר מכן, גורגון החזיר את אחותה של קריסטל, מדוזה, לאטילאן. קריסטל נפגשה עם הלפיד האנושי וטעתה לחשוב שהוא בלתי אנושי, והשניים החלו מערכת יחסים רומנטית שהופסקה. בעת שסוזן סטורם הייתה בהריון עם פרנקלין ריצ'רדס, קריסטל הצטרפה כמחליפה לקבוצת ארבעת המופלאים. היא הביסה לבדה את מכשף, אך נאלצה לחזור לאטילאן כאשר נפגעה מזיהומי כדור הארץ. בדרך לאטילאן היא נקלעה למארב של דיאבלו והפכה לכלי משחק בידו, אך השתחררה. היא נפגשה עם המוטאנט קוויקסילבר, הפצוע קשה לאחר קרב נגד זקיפי הסנטינל.

היא הביאה את קוויקסיבר לאטילאן, טיפלה בו והשניים חלקו מערכת יחסים רומנטית. כאשר הלפיד האנושי גילה על זה, הוא נאבק בקוויקסילבר ולאחר הקרב העדיף לסיים את יחסיו עם קריסטל. קריסטל וקוויקסילבר התחתנו, וזאת הייתה הפעם הראשונה בה בלתי אנושי התחתן עם לא בלתי אנושי. היא הרתה לקוויקסילבר בת בשם לונה, מוטאנטית לכאורה שקריסטל בחרה לה לחשוף לערפילי טריגן. בשל מזגו החם של קוויקסילבר שהוחמר על ידי מקסימוס, יחסיהם של קוויסילבר וקריסטל הידרדרו. קריסטל עזבה את קוויקסילבר ואטילאן וחזרה לארבעת המופלאים יחד עם בתה. היא קיוותה לחדש את יחסיה עם הלפיד, אך הוא היה נשוי לליג'ה - סקרול המתחזה לאלישיה מאסטרס. היא החלה רומן עם גבר אחר, שבסופו חזרה לאטילאן בגלל סיבוכיהם של מדוזה וחזיז שחור. באטילאן, היא השלימה עם קוויקסילבר. לאחר שקראה לעזרת האוונג'רס, היא הצטרפה לשורותיהם ועברה לאחוזת האוונג'רס עם לונה והמטפלת מרילה. היא התאהבה באביר השחור, אך מאוחר יותר התאחדה עם קוויקסילבר. בשורות האוונג'רס, היא הקריבה את עצמה ולכאורה נהרגה כדי להשמיד את אונסלוט, אך התגלתה חייה יחד עם שאר הגיבורים ביקום כיס שנוצר על ידי פרנקלין ריצ'רדס.

כאשר קוויקסילבר הרכיב את אבירי ונדגור שנוצרו על ידי הוד התפתחותו, הוא נתקל בגיבורים להשכרה של האביר השחור ונלחם בו על חיבתה של קריסטל. ממורמרת, קריסטל נפרדה מקוויקסילבר. לאחר שאיבד את כוחותיו באירועי "בית אם", קוויקסילבר נפל מגג ונפצע קשה. הוא הובא לאטילאן על ידי קריסטל לקבלת סיוע רפואי, גנב את גבישי טריגן כדי לשחזר את כוחותיו וחשף את לונה לגבישים. במלחמה בין הבלתי אנושיים לארצות הברית, קריסטל איפשרה לחזיז שחור להכות את קוויקסילבר, נראה כי הם התגרשו. במהלך פלישת גזע הסקרול, הבלתי אנושיים ניסו לכרות ברית עם הקרי כדי לחלץ את חזיז שחור. רונאן המאשים הסכים, אך רק בתנאי שקריסטל תהיה כלתו. למרות התנגדותה של קריסטל, מדוזה הסכימה. בכוונה להפיל את תקשורת הסקרול, קריסטל ומדוזה הסתננו לשבט הנשים הלוחמות של ת'נדרה.

נישואיהם של קריסטל ורונאן נמשכו גם לאחר השתלטות הבלתי אנושיים על הקרי. במהלך "מלחמת המלכים", קריסטל נפגשה עם גיסתה לשעבר פולאריס וטקס החתונה של קריסטל ורונאן נקטע כאשר המשמר הקיסרי של השי'אר תקף בפקודת וולקן. רונאן כמעט ונהרג, ובעת שביקרה אותו, קריסטל עזרה בטעות בליכוד הקרי כאשר הפגינה חמלה לקרי פשוטים שנפצעו. בעקבות כך, מספר קרי התייחסו אליה כ"נסיכת העם". כאשר חזיז שחור התכוון לפוצץ פצצת טריגן שתגרום לכל הגלקסיה להפוך לבלתי אנושיים, קריסטל עצרה בעדו, ביטלה את הטריגנסיס של הערפילים וטענה שזה יגרום יותר נזק מתועלת. לאחר שחזיז שחור הודה בחכמתה, הוא נקלע לעימות עם וולקן. הפצצה, כעת מטען חבלה פשוט, הרגה את חזיז שחור ווולקן ופתחה קרע בזמן-חלל ליקום הסרטן. במשך תקופה מדוזה החליפה את מקומו של חזיז שחור בשלטון, עד שהתגלה כי הוא שרד את הפיצוץ וחזר. הוא פסק כי הבלתי אנושיים יחזרו לכדור הארץ, ועל קריסטל היה לבחור האם תעזוב או תישאר עם רונאן. למרות שנשארה אתו, היא נראתה בהמשך עם משפחת המלוכה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]