ברון מורדו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ברון מורדו
ברון מורדו, כפי שהופיע במשחק הווידאו Marvel War of Heroes מאוקטובר 2012, אמנות מאת אד מקגינס.
ברון מורדו, כפי שהופיע במשחק הווידאו Marvel War of Heroes מאוקטובר 2012, אמנות מאת אד מקגינס.
סוג נבל-על
הוצאה לאור מארוול קומיקס
הופעה ראשונה Strange Tales #111
(אוגוסט 1963)
יוצרים סטן לי
סטיב דיטקו
גילום הדמות צ'ואיטל אג'יופור, "דוקטור סטריינג'", "דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף"
מידע
שם אמיתי קארל אמדיאוס מורדו
סטטוס פעיל
כוחות מיומנות בקסם, הקרנת אנרגיות, הקרנה אסטראלית, טלפורטציה, יכולת לזמן שדים, היפנוזה, מגנטיזם חייתי.
חבר בקבוצה משרתו של דורמאמו
חבר לשעבר בקבוצה לגיון המקוללים
אופנדרס
אזרחות רומניה עריכת הנתון בוויקינתונים
דמויות קשורות
משפחה ויקונט היינריך קראולר (סב)
ברון ניקולאי מורדו (אב)
ברונית שרה מורדו (אם)
אסטריד מורדו (בת)
ליליה קלדרו (אחיינית)
אויבים דוקטור סטריינג' עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ברון מורדואנגלית: Baron Mordo) היה דמות בדיונית של נבל-על שהופיע בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Strange Tales #111 מאוגוסט 1963 בכתיבתו של סטן לי ובאיורו של סטיב דיטקו. מורדו הוא אויבו המושבע של דוקטור סטריינג'.

ברון מורדו הוא האלטר אגו של ברון קארל אמדיאוס מורדו, אציל מטרנסילבניה שהפך לתלמידו של המכשף הטיבטי שנודע בכינוי "העתיק". כאשר מורדו זמם להרוג את מורו, השמועה הגיעה לאוזניו של הנוירוכירורג ד"ר סטיבן סטריינג', שביקר את העתיק כדי שירפא את ידיו הפגועות כתוצאה מתאונת דרכים. הדבר אילץ את מורדו להטיל כשפי רסן על סטריינג' כדי למנוע ממנו להזהיר את העתיק או לתקוף את מורדו. כשסטריינג' הסכים לקבל את הדרכתו של העתיק בדרכי הקסם, זה האחרון שחרר אותו מאותם כשפים מאחר שהיה מודע לכך שמורדו הטיל אותו וחזה מראש בשחיתות שכילתה את ליבו. לבסוף, מורדו הוגלה בידי העתיק.

יכולותיו של מורדו היו דומות לאלה של סטריינג', אולם הוא היה מיומן במיוחד בהקרנה אסטראלית והיפנוזה, כמו גם במגנטיזם חייתי. הוא לא חשש להשתמש בקסם שחור כדי לזמן שדים - דבר שסטריינג' לא היה מאומן לעשות - אך ברוב המקרים, הטלת הכשפים נכשלה ופגעה במכוון במורדו. מורדו שימש כאנטגוניסט עיקרי בחוברות של דוקטור סטריינג'. בין היתר, הוא שלח את צורתו האסטראלית למשרתו של העתיק כדי שזה ירעיל את מזונו, בתקווה שהזקן יחשוף בפניו את סודות הקסם. אולם, סטריינג' הערים עליו לחזור לגופו הגשמי לאחר שהתעמת איתו במישור האסטראלי, ובכך שבר את אחיזתו במשרת. בנוסף, הוא התחזה לאציל בשם סר קלייב בנטלי ולכד את סטריינג' על ידי כך שסימם ושיתק אותו, אך סטריינג' השתמש ביכולותיו המנטליות כדי לקרוא לעזרה.[1] הוא התנגד נחרצות לאימונים שאותם העביר העתיק לסטריינג', והניח לו מספר מלכודות כדי לתעתע בו.

לאחר שהוגלה ממחוזו של העתיק, מורדו ערך עסקה עם אדונו החדש, השד דורמאמו, כדי לרכוש כוח עצום ולהביס את דוקטור סטריינג' אחת ולתמיד.[2] לאחר מספר ניסיונות כושלים להילחם נגד סטריינג', מורדו הוגלה מכדור הארץ בידי דורמאמו.[3] אולם, מורדו חזר מגלותו והמשיך להתעמר בסטריינג' כאשר מצא את ספר הכשפים של קוליוסטרו ונאבק בסטריינג' בפריז של המאה ה-18.

מאוחר יותר, נדמה היה שמורדו שינה את צו מצפונו. הוא מכר את נשמתו למפיסטו ולשטניש תמורת כוח, מתוך אמונה שסטריינג' יציל אותו. הם גם לחם בדורמאמו כדי להגן על כדור הארץ. כאשר הובס, הוא העמיד פנים שהוא חובר לצד דורמאמו, ואז הצטרף לישות האנרגטית אומאר כדי להביס את דורמאמו באופן סופי.[4]

כתוצאה מהשימוש ארוך הטווח בקסם שחור, מורדו חלה במחלת הסרטן וויתר על חיי הרוע לפני מותו.[5] אולם, בהמשך הוא חזר לחיים.[6] הוא חובר לענק האדום, טראקס וכריש-נמר כדי להקים את "האופנדרס", קבוצת נבלי-על שמקבילה לקבוצת דפנדרס.[7] הוא גם הופיע בחוברות אקס פקטור חקירות, בהן חטף את אביה הפוליטיקאי של מונט סנט קרוז כדי להוביל אותה למלכודת.[8]

גופתו נתגלתה בידי קאנג הכובש בברזיל בחיפושיו אחר גרזן מיסטי אשר היה שייך בעבר לתור.[9] מאוחר יותר, מורדו הוקם לתחייה בידי דורמאמו וכוחותיו הועצמו, והוא נשלח להרוג את דוקטור סטריינג'.[10]

את דמותו של ברון מורדו בסרטי היקום הקולנועי של מארוול "דוקטור סטריינג'" ו"דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף" מגלם השחקן צ'ואיטל אג'יופור.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Strange Tales #114
  2. ^ Strange Tales #130
  3. ^ Strange Tales #159-162
  4. ^ Doctor Strange, Sorcerer Supreme #22-23
  5. ^ Doctor Strange, Sorcerer Supreme #87, March 1996
  6. ^ Amazing Spider-Man #500
  7. ^ Hulk #10
  8. ^ X-Factor Vol.3 #203
  9. ^ Uncanny Avengers #6
  10. ^ Doctor Strange Vol.4 #13