היסטוריה פרסומית לאירועי קרוסאובר של מארוול קומיקס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

לאורך היסטוריית הפרסום הענפה שלה, חברת מארוול קומיקס הפיקה סיפורי קרוסאובר רבים המשלבים דמויות מסדרות הקומיקס השונות של החברה. להלן רשימה של אירועי קרוסאובר הכוללים גיבורי-על ודמויות מסדרות שונות.

אירועים נרחבים שמתפרסים על פני סדרות הקומיקס השונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנות ה-80[עריכת קוד מקור | עריכה]

"מלחמות סודיות" היו האירוע הראשון של מארוול בתקופת העידן המודרני של הקומיקס, שבו הושקה סדרה מוגבלת נפרדת ולאחר מכן כל שאר החוברות הקשורות אליה הגיעו בעקבותיה. לאחר יציאתה, מארוול החלה לקיים אירועי קרוסאובר שנתיים שבהם הושקה מיני-סדרה לאירוע והיא השפיעה על רוב חוברות הקומיקס של מארוול.

אירוע תאריך סוג תיאור
מלחמות סודיות מאי 1984-אפריל 1985 אירוע הישות הקוסמית ביונדר חוטף מספר גיבורי על ונבלים כדי שילחמו אחד נגד השני בכוכב לכת אותו יצר.
מלחמות סודיות 2 יולי 1985-מרץ 1986 הביונדר עושה את דרכו לכדור הארץ במטרה להבין את האנושות, תוך יצירת צורה אנושית לעצמו באותו הזמן.

שנות ה-90[עריכת קוד מקור | עריכה]

טרילוגיית האינסוף היא קשת סיפור בשלושה חלקים אודות אבני האינסוף. חלק שני (מלחמת האינסוף) וחלק שלישי (מסע צלב האינסוף) עוסקים בהשלכות של כפפת האינסוף: יצירת חלקים נפרדים של הגיבור הקוסמי אדם וורלוק - האלה ומאגוס.

אירוע תאריך סוג תיאור
כפפת האינסוף מאי-דצמבר 1991 אירוע תאנוס משתמש בכוחן של אבני האינסוף כדי להפוך לישות עליונה.
מלחמת האינסוף יוני-נובמבר 1992 מאגוס, הצד הרע של אדם וורלוק, יוצר כפילים מרושעים של גיבורי כדור הארץ כדי להשיג כוח אולטימטיבי.
מסע צלב האינסוף יוני-נובמבר 1993 האלה, הצד הטוב של אדם וורלוק, מגייסת צבא של גיבורים כדי להילחם במלחמת הקודש שלה.

שנות ה-2000[עריכת קוד מקור | עריכה]

אירוע תאריך סוג תיאור
בית אם אוגוסט-דצמבר 2005 אירוע מכשפת השני יוצרת עולם שבו המוטאנטים הם האחראים ובני האדם הם אזרחים סוג ב'.
מלחמת אזרחים מאי 2006-פברואר 2007 גיבורי-העל מתפלגים כאשר ממשלת ארצות הברית מעבירה את החוק לרישום העל-אנושיים.
מלחמת-עולם הענק הירוק מאי-אוקטובר 2007 לאחר גלותו לחלל בחוברת New Avengers Illuminati One-Shot משנת 2006, הענק הירוק חוזר לכדור הארץ כדי לנקום באחראים.
 • "מלחמת-העולם הענק הירוק: אחרי הריסוק": האירועים בעקבות מלחמת עולם הענק הירוק.[1]
פלישה סודית אפריל-דצמבר 2008 שרידיה של אימפריית הסקרול פלשה במהלך השנים אל כדור הארץ, והמהלך שלהם לקח את העולם לעצמם נכנס לשלביו האחרונים. האוונג'רס החדשים, האוונג'רס העוצמתיים והת'נדרבולטס חייבים להתאחד כדי לעצור אותם.

2010 ואילך[עריכת קוד מקור | עריכה]

אירוע תאריך סוג תיאור
מצור ינואר-מאי 2010 אירוע בעקבות אירועי "פלישה סודית", נורמן אוסבורן פולש לאסגארד.
 • "עידן הגיבורים": אוסבורן מודח מתפקידו.
הפחד עצמו אפריל-נובמבר 2011 אל הפחד האסגארדי זורע פחד וספק בקרב גיבורי-העל של מארוול ומשתמש בו כנגדם.
 • "גיבורים מנופצים": אירוע זה מראה את הדרך שבה גיבורי-על רבים ממשיכים את חייהם ונלחמים באיומים חדשים זמן קצר לאחר התקפת הנחש והראוי שלו, כמו גם כיצד מעשיהם באותו רגע משפיעים עליהם כעת.
אוונג'רס נגד אקס-מן מרץ-אוקטובר 2012 כפי שתואר במיני-סדרה המקדימה "אוונג'רס: סנקציות אקס", קייבל חוזר ליקום מארוול הראשי. נובה מתריע בפני גיבורי הארץ על בואו של כוח הפניקס לכדור הארץ. האוונג'רס מאמינים שהישות הקוסמית העוצמתית תשמיד את האנושות, אך האקס-מן מאמינים שהיא תשחזר את גזע המוטאנטים לקדמותו בעקבות אירועי "בית אם". מלחמה פורצת בין שתי הקבוצות על גורלה של משיחת המוטאנטים הופ סאמרס וגזע המוטאנטים כולו. בשיאו של הסיפור, פרופסור אקס נהרג.
 • "מארוול עכשיו!": מספר השקות חוזרות עוקבות אחר סיפור "האוונג'רס נגד האקס-מן", כשכל אחת מהן סומנה תחת המיתוג מחדש "מארוול עכשיו!".
אינסופיות אוגוסט-נובמבר 2013 כשהאוונג'רס נמצאים בחלל כדי להילחם בגזע הבנאים, תאנוס מתקיף את כדור הארץ שנותר פגיע וללא מגניו.
הציר אוקטובר-דצמבר 2014 בעקבות אירועי "האוונג'רס המופלאים", הגולגולת האדומה משתמש בכוחותיו של הטלפת החזק בעולם כדי לשדר שנאה כלל-עולמית.
מלחמות סודיות מאי 2015-ינואר 2016 קדמה לאירוע זה הסיפור הזמן אוזל, הן בחוברות האוונג'רס והן באוונג'רס החדשים. סדרה של התנגשויות בין יקום מארוול לבין יקום אולטימייט מארוול משמידות את שני היקומים. חלקים משני היקומים (הנקראים מרחבים) משולבים עם יקומים אחרים לאחר התנגשות ויוצרים את "עולם הקרב", שבו אירועי מארוול רבים מהעבר נערכים מחדש.
מלחמת אזרחים 2 מאי-דצמבר 2016 עם סיפור ההקדמה "הדרך למלחמת האזרחים השנייה", מדובר בהמשך לקרוסאובר משנת 2006. בלתי אנושי חדש עם יכולות חיזוי מושך את תשומת ליבה של קהילת גיבורי-העל. גיבורי מארוול חלוקים בדעותיהם כיצד להשתמש בכוח זה: פלג בראשותה של קפטן מארוול מבקש ליצור פרופילאות מוקדמת לפשעים שטרם התרחשו, לעומת הפלג של איירון מן שמאמין שהעונש אינו יכול להגיע לפני הפשע.
 • "מארוול עכשיו 2.0": בעקבות מלחמת האזרחים השנייה, יקום מארוול מאוכלס כעת בגיבורים, נבלים וקבוצות חדשים. צוותים יצירתיים מהמפורסמים בחברת מארוול מספקים מבט חדש ומרענן על הדמויות הטובות ביותר שאי פעם נוצרו.
הבלתי אנושיים נגד אקס-מן נובמבר 2016-מרץ 2017 לאחר האירוע "מותו של אקס" ופיזור ערפילי הטריגן בכל אטמוספירת כדור הארץ, המתחים בין המוטאנטים והבלתי אנושיים מגיעים לשיא של כל הזמנים ושני המינים נלחמים על הישרדותם.
אימפריה סודית אפריל-אוגוסט 2017 יקום מארוול נמצא במצור מבפנים. עקב מניפולציות של הגולגולת האדומה, קפטן אמריקה מתגלה כסוכן חרש של ארגון הידרה, ומשתמש באמון ובכבוד שרכש לאורך השנים כדי להנחיל את האידאולוגיה של הידרה על יקום מארוול. על גיבורי-העל של מארוול להתאחד ולהתמודד נגד אחד מהאתגרים הגדולים ביותר שאי פעם ניצבו בפניהם. לסיפור זה קדמה המיני-סדרה Steve Rogers: Captain America, שבה מתוארת ההיסטוריה החדשה של רוג'רס כסוכן הידרה.
 • "דורות": עשר מהדורות מוגבלות המתרחשות במהלכו של סיפור "אימפריה סודית" ומתארות את סיפור מקורן של הדמויות המרכזיות ביקום מארוול.
 • "מורשת מארוול": בניגוד להרצות קודמות שהתרכזו בצוותים חדשים וצעירים, הרצה זו מתמקדת בגיבורים המרכזיים של יקום מארוול, וחוברות הקומיקס חוזרות למספור המקורי שלהן.
מלחמת הממלכות אפריל-יולי 2019 תור וגיבורי יקום מארוול חייבים להתאחד כדי לעצור את האלף האפל והמעוות מלקית' הארור וצבאותיו המרושעים מלכבוש את כדור הארץ מכל רחבי עשרת הממלכות. בין אם זה הדור הקלאסי או החדש, כל גיבור יצטרך להילחם כדי להציל הכל גם אם חלק מהם יצטרכו לשלם את המחיר האולטימטיבי.

2020 ואילך[עריכת קוד מקור | עריכה]

אירוע תאריך סוג תיאור
אימפריה 2020 אירוע חזרתו של המשיח השמימי לאזור הכחול של הירח פותחת פרק חדש במלחמת קרי-סקרול, רק שהפעם זוהי ברית בין הקרי לבין הסקרול שמכוונת ישירות לכדור הארץ. כשהאיום הנורא הזה מהכוכבים מתקרב יותר ויותר, רק גיבורי כדור הארץ עומדים בדרכם.
מלך בשחור ההמשך של "קטל אבסולוטי". יוצר הסימביוטים נול מגיע לכדור הארץ עם עדר של סימביוטים. כשהם עדיין מתאוששים מאירועי "אימפריה", האוונג'רס, ארבעת המופלאים, ונום וגיבורי מארוול האחרים משלבים כוחות כדי להתנגד לצבא החייזרים.
שלטון השטן 2021 וילסון פיסק עבר מקינגפין לראשות העיר הגדולה ביותר באמריקה והוא הולך להנחית את מלוא כוחו הפוליטי והקרימינלי על גיבורי-העל שניו יורק משמשת להם בית. האיש שהטיל חורבן על חייו של דרדוויל שם את עינו על ארבעת המופלאים, איירון מן, קפטן אמריקה, ספיידרמן, ג'סיקה ג'ונס, לוק קייג' ועוד. לפיסק יש צבא של נבלי-על בפיקודו, ביניהם קרוסבונז, טאסקמאסטר, טיפואיד מרי, שוקר, ויפלאש, ריינו וקרייבן הצייד, וזו רק מכת הפתיחה שלו, בעוד הוא שומר על כמה אסים מפתיעים בשרוול.
יום הדין 2022 האוונג'רס לכודים באמצעו של סכסוך בין האקס-מן לבין הנצחיים.

עלילות ואירועים מרכזיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנות ה-40[עריכת קוד מקור | עריכה]

אירוע תאריך סוג תיאור
נאמור נגד הלפיד האנושי המקורי יוני-אוגוסט 1940 קשת סיפור במהלך תור הזהב של הקומיקס בהם מארוול קומיקס הייתה עדיין ידועה כטיימלי קומיקס, התרחש האירוע המרכזי הראשון ביקום מארוול: עימות בין הסאב-מרינר לבין הלפיד האנושי המקורי,[2] במה שיבסס לרבות הימים את ההמשכיות המשותפת של יקום מארוול.[3]
קבוצת כל המנצחים סתיו-חורף 1946 קבוצת כל-המנצחים שימשה כאבי-אבותיה של קבוצת הפולשים. החוברת All-Winners Squad #19 מיולי 1946 הציגה את הקבוצה הראשונה, שכללה את קפטן אמריקה, את הסיידקיק הצעיר שלו באקי, הלפיד האנושי המקורי ושותפו טורו, האצן רוברט פרנק שהיה ידוע בכינוי וויזר וכן מיס אמריקה מדלין ג'ויס.

שנות ה-60[עריכת קוד מקור | עריכה]

אירוע תאריך סוג תיאור
מסעו של סאב-מרינר
אחר קראנג
מאי-אוקטובר 1965 קרוסאובר בסיפור שהחל בחוברת דרדוויל מספר 7 (פברואר 1965), מצביא המלחמה קראנג מתכנן הפיכה על אטלנטיס בהיעדרו של נאמור ולאחר שהפיל את שלטונו. נאמור נאלץ לעבור מסע להוכיח את עצמו על ידי מציאת הקלשון של נפטון.[4]
מהומה בבניין בקסטר יולי 1965 ביום חתונתם של ריד ריצ'רדס וסוזן סטורם, דוקטור דום ומכלול של נבלי-על (הכוללים בין היתר את מנדרין, קאנג הכובש, המוציא להורג, מיסטר הייד, אלקטרו, מכשפת, האביר השחור, סופר סקרול, אטומה, אדון הבובות, איש החפרפרת, קינג קוברה, דיאבלו, הגרגויל האפור, הדעתן המטורף וסוכני הידרה) הורסים את החתונה אך מובסים על ידי כל גיבורי-העל שהשתתפו בה. פורסם בחוברת השנתית השלישית של ארבעת המופלאים.[5] זו הפעם הראשונה שכמעט כל דמויות העל ביקום מארוול באותה תקופה נאספו לספר אחד.
הטרילוגיה של גלקטוס דצמבר 1965-פברואר 1966 קשת סיפור קשת הסיפור בישרה על בואו של גלקטוס, כאשר ארבעת המופלאים צריכים לעצור אותו, אחרת יהפוך לטורף העולם. היא נכתבה ואוירה בידי ג'ק קירבי והציגה לראשונה את דמויותיהם של גלקטוס ושל הגולש הכסוף,[6] והיוותה השראה לסרט הלייב אקשן "ארבעת המופלאים: עלייתו של הגולש הכסוף", כמו גם לגיליון השלישי של הסיפור זוכה הפרסים "פלאות" בכתיבתו של קורט בוזיאק ובאיורו של אלכס רוס.
ההחלפה בין דרדוויל לבין דוקטור דום דצמבר 1967-ינואר 1968 קרוסאובר בקשת סיפור שהחלה בחוברות Daredevil #37-38, דוקטור דום לוכד את דרדוויל ומחליף איתו זהויות בעזרת קרן להחלפת גופות. הסיפור ממשיך בחוברת Fantastic Four #73 של ארבעת המופלאים (ינואר 1968), ומערבת גם את דמויותיהם של תור וספיידרמן.
השלישייה הנוראית 1969 סיפור קרוסאובר שהחל בחוברת האוונג'רס Avengers #63 מפברואר 1969, המשיך בחוברות הסאב-מרינר,[7] וקפטן מארוול,[8] והסתיים בחוברת Avengers #64 ממרץ 1969. ציוות של נבלי-העל ראש ביצה, הדעתן המטורף ואדון הבובות במזימה להשתמש בלוויין כדי לסחוט את ממשלת ארצות הברית. בחוברת האחרונה, ראש הביצה הורג את אחיו של קלינט ברטון, בארני ברטון.
הקמת הדפנדרס 1969-1970 בסיפור קרוסאובר שהחל לפני הקמת הקבוצה בחוברות של דוקטור סטריינג',[9] הסאב-מרינר[10] והענק הירוק,[11] כולם בכתיבתו של רוי תומאס, דוקטור סטריינג' חובר לסאב-מרינר ולענק הירוק כדי לעצור את פלישתם של שדים בין-ממדיים בסגנון ה.פ. לאבקרפט הידועים בשם "האלמתים" והמנהיג שלהם, "חסר-שם". בסיפור זה מופיעה דמותה של ברברה נוריס, שתהפוך ברבות הימים למארחה של ולקיריה. בקשת הסיפור השנייה, המתרחשת בחוברות Sub-Mariner #34-35 (פברואר-מרץ 1971), נאמור מגייס את עזרתם של הגולש הכסוף ושל הענק הירוק כדי לעצור ניסוי בעל פוטנציאל הרסני של מזג האוויר, אך הם משחררים בטעות אומה משלטונו של עריץ ומתמודדים מול קבוצת האוונג'רס תחת השם "שלושת הטיטנים". בהמשך, קבוצת הדפנדרס מופיעה לראשונה בחוברת Marvel Feature #1 מדצמבר 1971.

שנות ה-70[עריכת קוד מקור | עריכה]

אירוע תאריך סוג תיאור
מלחמתו של מר קליין אוגוסט 1971-פברואר 1972 קרוסאובר האנדרואיד MK-9 מגיע לזמן ההווה מעתיד שבו כדור הארץ הושמד בידי אסון בלתי ידוע ומתוך מטרה למנוע מעתיד זה להתרחש. האנדרואיד מציג את עצמו כמר קליין ומשחד את פוגי נלסון לטובת משרת עוזר התובע המחוזי. בהמשך, הוא שוכר את שירותיהם של אדם-שור והינשוף כדי להביס את דרדוויל, ניסה להכתים את שמו של המולטי-מיליונר טוני סטארק,[12] והתחיל להשתמש בכפילים אנדרואידים של נבלי-על כדוגמת העקרב ומיסטר הייד. בסיפור זה השתתפה גם האלמנה השחורה.[13]
מלחמתו של תאנוס אוקטובר 1972-אפריל 1974 סיפור קרוסאובר שהופיע בחוברות איירון מן וקפטן מארוול. תאנוס מבצע את המתקפה הראשונה שלו על גיבורי כדור הארץ, ובעיקר קפטן מאר-וול, שמנסה לסכל את מזימתו של הטיטאן המטורף להשיג עליונות באמצעות הקוביה הקוסמית. בסיפור משתתפים גם האוונג'רס, ריק ג'ונס, הדבר, דראקס המשמיד, מונדרגון, סופר סקרול (המתחזה לרונאן המאשים, הענק הירוק, הסאב-מרינר וקפטן מארוול). גזעי הסקרול, הקרי, הנצחיים, השמימיים והטיטנים מוזכרים בפלשבק.
הם שמחזיקים בכוח יולי 1974-אוגוסט 1979 סיפור קרוסאובר בחוברות מארוול טים-אפ והענק הירוק. רומולוס אוגוסטולוס, אחרון הקיסרים האלמותי של האימפריה הרומית אשר היה ידוע כטיראנוס שומר הלהבה, בוגד במשרתיו הקרויים "הם המחזיקים בכוח", ומשתמש בלהבה המקודשת של החיים בעזרתו של הנסיך ריי כדי להשתלט על העולם ולזכות בחיי-נצח. בסיפור משתתפים גם ג'וני סטורם, גוסט ריידר וספיידרמן.
מלחמתו הפרטית של דוקטור דום מאי-נובמבר 1976 דוקטור דום מגייס את האוונג'רס במלחמתו עם מצביא המלחמה אטומה. בסיפור משתתפים גם חיה, וונדר מן, הלקאט ומונדרגון.[14][15][16]
תאגיד 1979-1977 בחוברות רבות בסוף שנות ה-70 ביקום מארוול אוזכר קיומו של "התאגיד", ארגון פלילי ופוליטי כלל ארצי שהשתמש בסחיטה, חטיפה, רצח, מכירות סמים וטרור כדי להשיג כסף וכוח. החוברות בהן אוזכר היו בהשתתפות הגיבורים איירון פיסט, שאנג-צ'י והטיגריס הלבן,[17] איש המכונה,[18] הדבר וג'ק הלבבות,[19] טורפדו,[20] הענק הירוק, קפטן אמריקה פלקון ואיש מארוול/קוואזר,[21] וכשניים-שלושה עשורים לאחר מכן בהשתתפות לוק קייג'[22] וקבוצת גיבורים להשכרה.[23]

שנות ה-80[עריכת קוד מקור | עריכה]

אירוע תאריך סוג תיאור
תחרות האלופים של מארוול יוני-אוגוסט 1982 סדרה מוגבלת ביוני 1982, מארוול קומיקס פרסמה את המיני-סדרה הראשונה שלה, "תחרות האלופים". זקן היקום גראנדמאסטר עורך תחרות מול המוות כדי להשיב לחיים את האספן, שנהרג על ידי הישות הקוסמית קורבאק. הוא מחליט להשתמש בגיבורי העל שבכדור הארץ כרגלים בתחרות, בה הם המתחרים על פרס שיכריע אם האספן יחיה או יישאר מת. כל גיליון הציג פרטים ביוגרפיים על הדמויות העיקריות - פרטים אשר הוצגו מאוחר יותר במדריך אשר פורסם על ידי החברה, The Official Handbook of Marvel. בשנת 1999 יצאה מיני סדרה בעלת אותו שם, אם כי עלילתה אינה קשורה לקודמתה. בשנת 2016 יצאה סדרה חדשה המבוססת באופן חלקי על משחק המובייל "תחרות האלופים", בה האספן מתחרה במאסטרו והזכייה היא בשליטה על כדור הארץ והישארות בחיים.
ארון החורפים העתיקים אוגוסט-דצמבר 1984 קשת סיפור ארון החורפים העתיקים הוצג לראשונה בחדר האוצרות של אודין בחוברת מספר 346 של תור (מאי 1984). הארון עצמו מכיל את הפימבולווינטר של יימיר, וענק האש סירטיר שחרר את כוחו ההרסני כאשר פלש לכדור הארץ, פתח אותו וגרם לשחרורן של סופות שלג איומות על פני הארץ מתוך מטרה סופית להביס את תור. אירוע זה גרם להיסטריה המונית, ותור יחד עם האוונג'רס, הרקולס וארבעת המופלאים הצליחו להביס את סירטיר ולסגור חזרה את הארון תוך הבטחה שלא ייעשה בו שימוש לא נכון בשנית.[24]
מלחמת ההתפתחות ספטמבר 1988 קרוסאובר הוד התפתחותו משחרר התקפות בכל רחבי העולם כדי להנחות את דרכה של האבולוציה האנושית.
זעמה של מלכת החלומות פברואר-מאי 1989 קשת סיפור מתגלה המקור של מלכת החלומות, בתו של סוקובוס ושליט סיוט של מימד כיס. מלכת החלומות רוצה לעזוב את מימד הכלא שלה ולהיכנס לממלכת האדם - אחת מני רבים בהם היא רוצה לשלוט.
סאגת כתר הנחש והמתקפה על אטלנטיס אפריל-יולי 1989 קרוסאובר כשהדינוזאורים הגיעו, סט התחיל ליזון מאנרגיות החיים שלהם בעוד הם קרעו זה את זה לגזרים. גאיה החליטה לתת לדינוזאורים למות כדי שיונקים - היצורים בעלי הפוטנציאל הגדול ביותר - יוכלו לחיות. ממישור הממדים האחר שלו, סט עודד את הדינוזאורים לתקוף בכוונה את היונקים עד שהוא מיזג כמה מהם יחד כדי ללבוש צורה פיזית פעם נוספת על פני כדור הארץ. חבר קבוצת הסטיות בשם גאור חסר הגוף מפתה את הגולש הכסוף לשחזר את צורתו הפיזית על ידי חטיפת הגלשן של הגולש. לאחר קרב קצר, גאור בורח לכדור הארץ, שם הוא משכנע את שליטת למוריה, ליירה, ליצור ברית כדי לזמן את סט חזרה לכדור הארץ.
אינפרנו אוקטובר 1988-מרץ 1989 סדרת סיפורים שדים מלימבו פולשים לכדור הארץ, שזומנו על ידי מדלין פריור. מתן פתרון לחוברות אקס-מן ותיקות: גורלה של מג'יק (איליאנה רספוטין) והגילויים של מדלין פריור כשיבוט של ג'ין גריי.
מעשי נקמה דצמבר 1989-פברואר 1990 לוקי מאחד את דוקטור דום, מגנטו, קינגפין, מנדרין, המכשף והגולגולת האדומה במזימה להשתמש באויבים פחותים כדי להביס את גיבורי העל שאינם האויבים הרגילים שלהם.

שנות ה-90[עריכת קוד מקור | עריכה]

אירוע תאריך סוג תיאור
החיפוש אחר המגן יוני-נובמבר 1990 קשת סיפור הקבוצה המקורית של שומרי הגלקסיה מצטרפת לקבוצת הכוח במסע חיפוש אחר המגן האבוד של קפטן אמריקה, וזאת בעקבות רמז בספר הנבואי של אנטג.[25]
מלכי הכאב יוני 1991 קרוסאובר סופר בחוברות השנתיות של המוטאנטים החדשים, הלוחמים החדשים, אקס-מן ואקס פקטור. קבוצות אקס פורס והלוחמים החדשים מאחדות כוחות כדי לעצור את ארגון הטרור A.I.M ואת תאגיד ג'נטק מהקמתו לתחייה של המוטאנט רב-העוצמה פרוטאוס בעל הכוחות לשינוי המציאות.[26][27][28][29]
שובם של המגינים יולי 1992 סופר בחוברות השנתיות של הענק הירוק, נאמור, הגולש הכסוף ודוקטור סטריינג'. צוות גיבורי-העל המקורי שאינו קבוצה מתאחד מחדש כדי לעצור נבל בשם "הפראי".[30][31][32][33]
ידו של איש מת אוגוסט-אוקטובר 1992 קרוסאובר שסופר בחוברות דרדוויל, המעניש ונווד. לאחר מותו לכאורה של קינגפין, פלגים רבים בעולם הפשע של ניו יורק מבקשים להשתלט על האימפריה העצומה של אדון הפשע ולחלק מחדש את שללו.[34][35][36]
לבבות של חושך דצמבר 1991 מהדורה מוגבלת גוסט ריידר, וולברין והמעניש משתפים פעולה כדי לעצור את בלקהארט.[37]
רעידת-זמן ינואר-מאי 1992 קשת סיפור בעלילה שמערבת את קבוצות האוונג'רס וארבעת המופלאים ואשר פורסמה בחוברות "מה אם...?", הרשות למשתנים בזמן חוקרת את פעולותיהם של מעוותי הזמן, שהתבררו למעשה כשומרי הזמן הזוממים להפוך לישויות הסופיות בקצה הזמן, מה שמוביל לצוות של גיבורים בלתי סבירים מיקומים חלופיים להתאחד.[38]
עלייתם של בני חצות אוגוסט-נובמבר 1992 קרוסאובר גיבורים מבוססי אימה של יקום מארוול מתאחדים נגד לילית, בתו הערפדה של דרקולה. אירוע זה השיק את הסדרות החדשות "גוסט ריידר/בלייז: רוחות של נקמה", "מורביוס: הערפד החי", "דארקהולד: דפים מתוך ספר החטאים" ו"רודפי הלילה".
כוחות החושך, כוחות האור פברואר-מאי 1993 קשת סיפור הלוחמים החדשים, ספיידרמן וגיבורים אחרים מאחדים כוחות כדי להתמודד עם מתקפה של כוח אפל, שמתמרן דמויות בעלות כוחות הקשורים לצל ואפלה.
מלחמות מיס-טק ינואר-אפריל 1993 סדרת סיפורים תאגיד הכימיקלים הבריטי והבינלאומי "מיס-טק" משלב קסם מסתורי וטכנולוגיה ויוצר גרסה משוכפלת של כדור הארץ בשם לא-ארץ במטרה להשתלט על כדור הארץ בו בזמן שהוא מתאם פלישה דמונית. הגיבורים החזקים ביותר של הארץ (האוונג'רס, ארבעת המופלאים והאקס-מן) משלבים כוחות כדי להדוף את הפלישה וללחום חזרה נגד מיס-טק. קרוסאובר עם חותם מארוול UK בבריטניה.
עבור אהבה ולא כסף מאי-יולי 1993 קרוסאובר שכירי החרב לוק קייג', סילבר סייבל וטרור בע"מ נשכרים לגלות באופן עצמאי את שלושת חלקיו האבודים של ממצא עתיק ואגדי בשם "ואטסיאנה טריסט", אך בסופו של דבר נלחמים זה בזה - כל אחד למטרותיו האישיות.
דם ורעם נובמבר 1993-פברואר 1994 תור נדחף לכדי שיגעון, והדבר מצריך את שילוב כוחותיהם של משמר האינסוף, הגולש הכסוף ותאנוס כדי להכניע אותו.
סטארבלאסט ינואר-אפריל 1994 הקרוסאובר הזה מציג שני קווי עלילה מקבילים: הראשון עוקב אחר קוואזר בחלל החיצון, בעוד השני מתמקד באירועים שמתרחשים בכדור הארץ.
מצור על החושך דצמבר 1993-ינואר 1994 סדרת סיפורים המשך לקרוסאובר עלייתם של בני חצות.
משחק ילדים מרץ-אפריל 1994 קרוסאובר חובב המשחקים וההימורים גיים-מאסטר מאלץ את הלוחמים החדשים והאקס פורס לאחד כוחות במשחק כוח נגד קבוצת הנבלים "אפ-סטארטס", שהוקמה בידי סלנה ממועדון הלפייר. מציג את חזרתה של קארמה לסדרת חוברות האקס-מן, לאחר עזיבתה בחוברת מספר 54 של המוטאנטים החדשים (1987).
ידי המנדרין דצמבר 1994-ינואר 1995 איירון מן ו-וור משין משתפים פעולה כדי לעצור את המנדרין.
מעבר לקצה אוגוסט-אוקטובר 1995 המעניש עובר שטיפת מוח כדי להרוג את ניק פיורי.
הלם עתידי דצמבר 1995-פברואר 1996 קשת סיפור הלוחמים החדשים ושומרי הגלקסיה מחפשים אחר ספידבול.
אונסלוט אוגוסט 1996-אוקטובר 1998 קרוסאובר אונסלוט הוא יצור על-טבעי שנוצר מתודעתם של צ'ארלס אקסבייר ומגנטו, וזרע הרס וחורבן ברחבי יקום מארוול. מטרתו היא בתחילה זהה לזו של מגנטו - להציל את המוטאנטים ולתת להם את השליטה על כדור הארץ, אולם לאחר שנודע לו העתיד לבוא אם המוטאנטים ישלטו (עידן אפוקליפס), הוא מחליט להשמיד את שני הגזעים - בני האדם והמוטאנטים.
פלאשבק יולי 1997 מהדורות מוגבלות אירוע פרסומי שהתרחש בחודש יולי 1997 בחוברות ספיידרמן, הענק הירוק, דרדוויל, וולברין, דדפול, גוסט ריידר, ונום, קייבל, איש אקס, הגולש הכסוף, אלקטרה, קא-זאר וקבוצות אקס-מן, אקס פקטור, אקסקליבר, אקס פורס, Generation X, ת'נדרבולטס ואלפא פלייט
מצור על וונדגור ספטמבר-אוקטובר 1998 מהדורה מוגבלת הוד התפתחותו רוצה את המצודה המדעית על הר וונדגור בחזרה מידיו של אקסודוס וקבוצת "השוליות" שלו בעזרתם של אבירי וונדגור והגיבורים להשכרה.
היום השמיני אוגוסט-ספטמבר 1999 מיני-סדרה מוגבלת בסיפור קרוסאובר שבו משתתפים תור, איירון מן, ספיידרמן ופרופסור אקס, שמונה ישויות מיסטיות יוצרות טוטמים שמחזיקים כל אחד בשבריר מכוחם העצום, אשר יהפוך את האדם הראשון שייגע בהם לאקסמפלר (ראו המבנה של מהפכות מדעיות), התגלמות חיה של הכוח הזה.
תחרות האלופים 2 ספטמבר-נובמבר 1999 מהדורה מוגבלת הגיבורים הגדולים ביותר של יקום מארוול יוצאים למלחמה זה עם זה. ממעמקי החלל מגיעה קבוצה של משכיני שלום בין-גלקטיים לכדור הארץ ומחפשת אחר האלוף החזק ביותר שלו. הקבוצה מציעה פרס למנצח, והוא התגשמות כל משאלותיו, אך לאורך הדרך עולה השאלה מהו טיבם של אותם משכיני שלום, והאם כוונתם היא לא למטרות שלום. בסיפור משתתפים גיבורים כמו וולברין, ספיידרמן, הדבר, רוג, תור, הענק הירוק ואסופת לוחמים מקבוצות האוונג'רס, ארבעת המופלאים והאקס-מן.

שנות ה-2000[עריכת קוד מקור | עריכה]

אירוע תאריך סוג תיאור
אבטחה מקסימלית נובמבר 2000-ינואר 2001 אירוע קהילת החייזרים מרחבי החלל מאסה מהתערבותו של כדור הארץ בעניינים בין-גלקטיים. היא מטילה סגר על מערכת הכוכבים סול והופכת את כדור הארץ לכלא עבור הפושעים הרעים ביותר ביקום.
תהומות האינסוף אוגוסט-אוקטובר 2002 מהדורה מוגבלת שיבוטים חלקיים של תאנוס מנסים להשמיד את היקום.
הסוף 2002-2007, 2009-2010, 2020 מיני-סדרה של מהדורות מוגבלות "הסוף" היא סדרה של סדרות קומיקס המתארות פרשנויות שונות לסופו של יקום מארוול. הסדרות אשר משתתפות בסיפור הן אקס-מן, הענק הירוק, וולברין, איירון מן, ארבעת המופלאים, המעניש, קפטן אמריקה, קפטן מארוול, דדפול, דוקטור סטריינג', ונום, ספיידרמן (מיילס מוראלס) וספיידר-גירל.
מלחמה סודית אפריל 2004-דצמבר 2005 סדרה מוגבלת ניק פיורי, מנהל סוכנות הביון S.H.I.E.L.D, חושף מזימה סודית של ראשת ממשלת לטבריה, לוסיה פון ברדס, לממן קבוצה נחותה של נבלי-על עם טכנולוגיה מתקדמת. פיורי מגייס את קפטן אמריקה, ספיידרמן, דרדוויל, האלמנה השחורה, לוק קייג', וולברין ואת הסוכנת דייזי ג'ונסון בניסיון חשאי להפיל את כס המלכות של לטבריה.
אויב המדינה דצמבר 2004-אפרי 2005 קרוסאובר וולברין נשבע לפרק את הארגונים הידרה והיד בעקבות מה שעשו לו ומה שגרמו לו לעשות, בעוד הקבוצות החדשות של ת'נדרבולטס והפולשים לכודות באמצעה של מלחמת אזרחים של הידרה.
ממלכת פרא נובמבר-דצמבר 2005 בעלי חיים מוזרים שעברו מוטציה דווחו שהם מסתובבים בשממה הפראית ליד ואקאנדה. האקס-מן מאחדים כוחות עם הפנתר השחור כדי לחקור את העניין.
קפטן יוניברס ינואר 2006 חמישה גיבורי מארוול נבחרים על ידי כוח האניגמה כדי להפוך לקפטן יוניברס.
השמדה מאי 2006-מרץ 2007 אירוע הגולש הכסוף, סופר סקרול, נובה ורונאן המאשים מתמודדים עם גל ההשמדה בראשות אויבם של ארבעת המופלאים, אניהילוס מהאזור השלילי. הסיפור ממשיך ב"השמדה: כיבוש".
מלחמה שקטה מרץ-אוגוסט 2007 סדרה מוגבלת אחרי מאורעות המיני-סדרה "בן אם", קוויקסילבר גנב את קריסטל הטריגן מהבלתי אנושיים וכעת חזיז שחור מכריז מלחמה על האנושות.
השמדה: כיבוש ינואר-אפריל 2008 אירוע לאחר החורבן שבעקבות גל ההשמדה, נובה, סטאר לורד, ווריית' וקוואזר החדשה (פילא-וול) מובילים קבוצה של גיבורים קוסמיים נגד גזע הפלנקס, שמאיים לכבוש ולהשמיד את כל חלל הקרי.
מלחמת המלכים ינואר-אוגוסט 2008 וולקן מרחיב במהירות את אימפריית השי'אר, בעוד חזיז שחור והבלתי אנושיים הופכים למנהיגי אימפריית הקרי בעקבות אירועי "פלישה סודית", ומתחילה מלחמה קוסמית המושכת את נובה, דארקהוק, ואת קבוצות הסטארג'אמרס ושומרי הגלקסיה.
מגנום אופוס אפריל-מאי 2009 קרוסאובר חלק מסיפור שלטון אפל.
שלטון אפל: הרשימה ספטמבר-נובמבר 2009 מהדורה מוגבלת חלק מסאגת שלטון אפל. נורמן אוסבורן הכין רשימה של דברים שיש לעשות, והוא מתכנן להרוג או לנטרל גיבורים המהווים איומים על כוחו הפוליטי.
ממלכת המלכים נובמבר 2009-מרץ 2010 קרוסאובר ההמשך ל"מלחמת המלכים". כאשר חזיז שחור ווולקן נהרגו ככל הנראה בפיצוץ אדיר במהלך מלחמת המלכים, התפרצות האנרגיה הגדולה קרעה חור ענק במרחב הזמן, ויצרה את מה שמכונה כיום "הקרע".
נפילת הענקים דצמבר 2009-מאי 2010 אירוע המוחות החכמים ביותר ביקום מארוול נלכדים בידי קבוצה שידועה בשם אינטליג'נסיה - אוסף של כמה מנבלי העל החכמים ביותר בקאנון של מארוול.

2010 ואילך[עריכת קוד מקור | עריכה]

אירוע תאריך סוג תיאור
מלחמת-עולם הענקים אפריל-אוגוסט 2010 קרוסאובר ההמשך ל"נפילת הענקים". התוכנית של אינטליג'נסיה יוצאת לפועל, ובנוסף נחשפת זהותם של הענק האדום והענקית האדומה.
הציווי של תאנוס מאי 2010-ינואר 2011 ההמשך לממלכת המלכים.
דרדוויל: ארץ הצל יולי-דצמבר 2010 אירוע מקדש שמשמש כבית כלא נבנה על חורבות בניין מהלס קיצ'ן, שנהרס יחד עם אינספור חיים על ידי בולזאיי במהלך אירועי "שלטון אפל". מאט מורדוק חוזר אל הלס קיצ'ן מיפן ומבקש לנצל את ארגון היד ככוח לצדק. עם זאת, מורדוק אינו אותו אדם יותר כשהיה.
עונש יולי-ספטמבר 2010 קרוסאובר המעניש, שהפך לאימתני יותר מתמיד, מבקש לנקום בדאקן אחרי אירועי "שלטון אפל".
מלחמת הכאוס אוקטובר-דצמבר 2010 אירוע מלך הכאוס אמאצו מיקאבושי, ההתגלמות החיה של הריק מהימים שלפני תחילת הזמן והחלל, בחר להשמיד את כל המציאות ולהחזיר את יקום מארוול בחזרה למצב של אפלה קדמונית. הוא פותח במתקפה מסיבית על כדור הארץ כדי למחוק את כל הקיום עם צבא של אלפי ישויות חייזריות מאחוריו. מעשה זה מאלץ את הגיבורים, האלים והישויות הקוסמיות שנותרו, ואשר נאספו על ידי הרקולס שחזר לחיים, לאחד כוחות במאמץ נואש אחרון לעצור אותו.
בריחה מהאזור השלילי מרץ-מאי 2011 קרוסאובר סטיב רוג'רס עוזר לסייקלופס, הופ סאמרס, נאמור ודוקטור נמסיס לברוח מהאזור השלילי לאחר שננטשו שם בזמן שניסו למצוא אמצעי כניסה חדש לממד לימבו.
מגורש מאי 2012 לאחר האירועים של "הפחד עצמו", המוטאנטים החדשים שילבו עוד יותר את גורלם עם אסגארד. כאשר חוזר גיבור נשכח שכוחו חזק יותר מזה של תור, הקבוצה נערכת לאפשרות שתציב את חבריה אחד נגד השני.
בלתי אנושיות דצמבר 2013-ינואר 2014 אירוע יקום מארוול חייב להתמודד עם ההשלכות של אירועי "אינסופיות", שכן בלתי אנושיים חדשים נוצרים עקב שחרורם של ערפילי הטריגן בידי חזיז שחור בקנה מידה עולמי.
מלחמות המהפכה ינואר-מרץ 2014 קרוסאובר הגיבורים הגדולים ביותר של הממלכה המאוחדת משלבים כוחות כדי לעצור איום שיכול להשמיד את העולם.
המשפט של ג'ין גריי ינואר-מרץ 2014 שומרי הגלקסיה ואקס-מן החדשים חייבים לחבור כדי להציל את ג'ין גריי לאחר לכידתה ומשפטה על ידי אימפריית השי'אר על פשעיה לכאורה כפניקס.
מותו של וולברין ספטמבר-אוקטובר 2014 אירוע ללא עזרת יכולת הריפוי שלו, וולברין נלחם בקרב אבוד עד מוות בעוד הוא מסתכל אחורה על חייו. למיני-סדרה קדם הסיפור "שלושה חודשים עד למוות".
המערבולת השחורה פברואר-אפריל 2015 קרוסאובר סטאר לורד וקיטי פרייד גנבו את המערבולת השחורה העתיקה, שמציעה כוח קוסמי לכל מי שמציץ פנימה. הקיסר המודח ג'סון של אימפריית ספרטקס (ואביו של פיטר) חושק בה, וכך גם ת'אן, בנו של תאנוס. האם המראה האפלה הזו יכולה לספק לת'אן את מורשתו המלאה של הטיטאן המטורף? כדי לשמור על הפרס שלהם מפני איומים מתגברים, פיטר וקיטי יצטרכו את כל בני בריתם - כולל קפטן מארוול, נובה והאקס-מן המקוריים מזמן העבר.
מפלצות משוחררות ינואר-מרץ 2017 אירוע בהמות מפלצתיות מאיימות להרוס כל פינה ביקום מארוול בזמן שהאוונג'רס, האלופים, שומרי הגלקסיה, האקס-מן והבלתי אנושיים מנסים למנוע את הפלישה המפלצתית הזו. קו העלילה יהיה עצמאי בסדרה של חמש מהדורות מוגבלות, אך מספר כותרים חודשיים יתחברו אליו כאשר כל גיליון יקבל את המוספית MU. המצורפת בדומה למה שנעשה במהלך "עידן אולטרון" ו"בלתי אנושיות".
נשק להשמדת מוטאנטים יוני-אוגוסט 2017 קרוסאובר למנהל המסתורי של פרויקט נשק אקס יש משימה מאוד ספציפית והיא מערבת את הענק הירוק. אמדאוס צ'ו חובר לצוות בראשות לוגאן הזקן כדי להילחם בגלגול החדש של פרויקט "נשק אקס" שמשמיד מוטאנטים. האירוע התחיל עם החוברת Weapons of Mutant Destruction: Alpha והמשיך בחוברות Totally Awesome Hulk ו-Weapon X.
נדון לגיהנום פברואר-אפריל 2018 אירוע המשך של "אימפריה סודית", דוקטור סטריינג' משתמש בקסם שלו כדי לשחזר את החיים שאבדו במהלך המתקפה של הידרה על לאס וגאס, אבל זה מושך את תשומת הלב של מפיסטו ושדים אחרים. בעוד שהסיפור הראשי מתרחש בסדרה מוגבלת בת ארבעה חלקים, החוברות סקרלט ספיידר, דוקטור סטריינג', איירון פיסט וג'וני בלייז: גוסט ריידר יתחברו לקו העלילה.
ספירה אינסופית לאחור מרץ-יולי 2018 הסיפור מתאר כיצד אולטרון/האנק פים מאתרים את אבני האינסוף שנוצרו מחדש כשהמולטי-יקום חזר לקדמותו. המשך ב"מלחמות האינסוף".
מלחמות האינסוף אוגוסט-דצמבר 2018 בעקבות "ספירה אינסופית לאחור", החיפוש אחר אבני האינסוף מוביל לטירוף קוסמי כמו שלא היה מעולם. אויבת חדשה בשם רקוויאם מחפשת אחר אבני האינסוף ואף אחד לא מוכן לזהותה האמיתית.
 • "עיוותים אינסופיים": מתחיל מהחוברת השלישית של מלחמות האינסוף. רקוויאם אוספת את אבני האינסוף ומשתמשת בהם בצורה יצירתית יותר כדי לצמצם את צורות החיים של היקום בחצי, אולם הדברים לא הולכים כפי שהיא תכננה ורק המציאות סביב גיבורי כדור הארץ מעוותים ומועברים לתוך עולם הנשמה שבו ישות קוסמית השוכנת בלב פנינת הנשמה בשם דבונדרה מחכה לאכול.
המצוד אחר וולברין אפריל-אוגוסט 2018 קרוסאובר הסיפור שממשיך את "ספירה אינסופית לאחור" ויחשוף את ציר הזמן של האירועים המובילים לחזרתו של וולברין ליקום מארוול. הסיפור מתחיל במהדורה מוגבלת וימשיך לארבעה סיפורים, שכל אחד מהם מגיע מז'אנר אחר: "אג'נדת האדמנטיום" בעלת הפן ההרפתקני, סיפור האימה "טופרי הרוצח", הרומנטיקה האפלה "מסתורין במדריפור", סיפור הבלשות בסגנון נואר "הנשק האבוד" והסיפור האחרון "המצוד אחר וולברין: מבואות סתומים".
עיוותים סודיים יולי 2019 מהדורות מוגבלות סיפור שממשיך מתוך "מלחמות האינסוף" ו"עיוותים אינסופיים", אבן הנשמה פיתחה מולטי-יקום משלה, והגיבורים המעוותים חייבים להציל את המציאות שלהם לפני שהיא תימחק מהקיום.
השמדה: פורענות נובמבר-דצמבר 2019 קרוסאובר האזור השלילי נתון למתקפה של צבא מפלצתי, מה שמאלץ את שני שליטי האזור השלילי, אניהילוס ובלאסטאר, לעבוד יחד כדי לנסות לעצור גל של מפלצות כמעט בלתי מנוצחות; אבל עד מהרה הם נאלצים לסגת חזרה לעולם הבית של אניהילוס כשהם מבינים שהמתקפה היא נקודת שיגור לפלישה לעולם האמיתי.

2020 ואילך[עריכת קוד מקור | עריכה]

אירוע תאריך סוג תיאור
איירון מן 2020 ינואר-אוגוסט 2020 אירוע מספר רובוטים שהשיגו חיים תבונתיים מבקשים זכויות משלהם, אך אף אדם אינו מעוניין בכך, ובמיוחד ארנו סטארק. אולם, כאשר "סימן אחד" - הבינה מלאכותית של טוני סטארק בגוף מלאכותי - מחליט להכריז על מהפכה, הדבר מוביל למלחמה בין רובוטים לבני אדם.
גורלות אינסופיים יוני-ספטמבר 2021 קרוסאובר בסדרה של חוברות שנתיות, גיבורי מארוול מונעים מאבני האינסוף ליפול לידיים הלא נכונות.
ארצות הברית של קפטן אמריקה יוני-אוקטובר 2021 סדרה מוגבלת סטיב רוג'רס וסאם ווילסון יוצאים למצוא את הגנב שגנב את מגנו של קפטן אמריקה ולהגן על רשת הקפטנים.
הגיבורים נולדים מחדש מאי-יוני 2021 אירוע משהו מוזר קרה ליקום מארוול, והעולם אינו מכיר כלל בקיומם של האוונג'רס. גיבורים ונבלים משולבים כעת יחדיו והעולם הוא תחת הגנתה של יחידת-העל של אמריקה. בניסיון להבין מה השתבש, מתברר שבלייד הוא היחיד שזוכר את העולם הקודם.
השמדה אחרונה יולי-ספטמבר 2021 קרוסאובר שומרי הגלקסיה, הקיסר האלקלינג וויקאן, בסיוע סטורם וצוות מוטאנטים של ארגון S.W.O.R.D, מתמודדים נגד דורמאמו, שהתמזג עם אגו הכוכב החי.
דארקהולד ספטמבר 2021 קרוסאובר בזמן שקיימים עותקים שונים של ספר הקסמים האפל שנקרא דארקהולד, יש אך ורק דארקהולד אמיתי אחד ויחיד, שעשוי מבשרו של אל בכיר. למשך עידנים, הדארקהולד האמיתי נותר חבוי עד אשר נחשף בידי דוקטור דום ו-ויקטוריוס מסימקריה. קריאתו של הספר זימנה את השד קת'ון ופתחה שער בין ממלכות אחרות לבין כדור הארץ.
מותו של דוקטור סטריינג' ספטמבר-ינואר 2021 אירוע דוקטור סטריינג' נהרג, וגיבורי יקום מארוול צריכים לפתור את המקרה על ידי מציאת הרוצח ולהציל את העולם ללא עזרתו של המכשף העליון.
מלחמת הדין פברואר-יולי 2022 אירוע בזמן קדום שלפני הקמתן של אימפריות הקרי, הסקרול או השי'אר, לפני הגעתו של גלקטוס ולפני בריאתה של אסגארד התחוללה המלחמה הראשונה והגדולה ביותר שאי פעם געשה ביקום מארוול. בזמן ההווה, מלחמה זו פורצת שוב, וזהו יום הדין שבו כל העומד בפני כל המציאויות והנקמה משחרית הזמן הם גיבורי הארץ, ארבעת המופלאים ומוחו החריף של מיסטר פנטסטיק.
מלחמה של באנר אפריל-יוני 2022 קרוסאובר עימות קרוסאובר בן חמישה חלקים בין תור לבין הענק הירוק, באירוע שמציין את חגיגות ה-60 לשתי הדמויות הוותיקות.
רשת אפלה נובמבר 2022 ספיידרמן והאקס-מן מאחדים כוחות נגד בן ריילי ומדלין פריור כששני השיבוטים שנפגמו מתאחדים בתור צ'אסם ומלכת הגובלינים כדי לגרום לתוהו ובוהו ברחבי יקום מארוול.
תחרות הכאוס אוגוסט-ספטמבר 2023 מסע מחודש של אגתה הארקנס להביא קסם כאוס מכניס את גיבורי יקום מארוול לאתגר מיסטי.
נשקים של נקמה אוגוסט 2023 וולברין וגוסט ריידר חוקרים את האפשרות לפרויקט חדש של "נשק פלוס" - כזה שמתנסה ומתמחה בארסנל נשקים של הגיהנום.

קרוסאוברים של האוונג'רס[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנות ה-70[עריכת קוד מקור | עריכה]

אירוע תאריך סוג תיאור
מלחמת קרי-סקרול יוני 1971-מרץ 1972 קרוסאובר כדור הארץ לכוד באמצעה של מלחמה בין גזע הקרי לבין גזע הסקרול החוצניים. בסיפור הקרוסאובר משתתפים קפטן מארוול וקבוצות האוונג'רס, ארבעת המופלאים והבלתי אנושיים.
מלחמת האוונג'רס בדפנדרס ספטמבר-דצמבר 1973 מזימה משותפת של לוקי ודורמאמו מצריכה את התערבותם של גיבורי הארץ.
סאגת קורבאק ינואר-נובמבר 1978 האוונג'רס ושומרי הגלקסיה נאלצים להתמודד עם האיום של קורבאק.

שנות ה-80[עריכת קוד מקור | עריכה]

אירוע תאריך סוג תיאור
אבודים בחלל-הזמן פברואר-ספטמבר 1987 סדרת סיפורים האוונג'רס מהחוף המערבי צריכים להתמודד איומו של הנבל דומינוס, ששולח אותם באמצעות מסע בזמן לתקופות שונות בעבר, ביניהן המערב הישן של אמריקה, מצרים העתיקה והמאה ה-18.[39]

שנות ה-90 של המאה ה-20[עריכת קוד מקור | עריכה]

אירוע תאריך סוג תיאור
מבצע סופה גלקטית מרץ-מאי 1992 קרוסאובר האוונג'רס נקלעים למלחמה מתמשכת בין גזע הקרי לבין אימפריית השי'אר.
קשרי דם נובמבר-דצמבר 1993 כחלק מההשלכות בהן מוחו של צ'ארלס אקסבייר נמחק בידי מגנטו במהלך "משיכות קטלניות", אקסודוס חוטף את לונה, נכדתו של מגנטו ובתו של קוויקסילבר, ולוקח אותה לג'נושה.

שנות ה-2000[עריכת קוד מקור | עריכה]

אירוע תאריך סוג תיאור
הפרוטוקולים של נפאריה יוני-נובמבר 2000 קרוסאובר קבוצות הת'נדרבולטס והאוונג'רס עומדות זו לצד זו נגד הרוזן נפאריה, מאסטר האנרגיה היונית, אולם לפני העימות איתו, הם צריכים להתמודד עם חבריהם לקבוצה שנוגעו בכוחות יונים בעצמם, וונדר מן ואטלס, שנפלו ברשתו של נפאריה וכעת פועלים כעושי דברו.
שושלת קאנג יוני 2001-יולי 2002 סדרת סיפורים כדור הארץ נכבש בידי קאנג הכובש ובנו מרקוס, שידוע בכינוי קנטוריון השני. למרות שקאנג הצליח בתחילה והיה לנבל הראשון ביקום מארוול שכבש את העולם, הוא זכה להתנגדות מצד האוונג'רס, שהביסו אותו לבסוף.
המסע השמיימי נובמבר 2001-יוני 2002 סדרה מוגבלת הגיבורים הגדולים ביותר של הארץ יוצאים למסע בסדר גודל קוסמי. המדונה השמיימית מגזע השמיימים שולחת אות מצוקה שנקלט בידי ויז'ן, והאנדרואיד אוסף יחידה מובחרת הכולל את תור, מכשפת השני וסילברקלו כדי לחלצה. אולם מתברר כי האיום עליה הוא לא אחר מאשר תאנוס, הטיטאן המטורף.
האוונג'רס מתפרקים ספטמבר 2004-ינואר 2005 קרוסאובר מכשפת השני משתמשת בכוחותיה כדי להתקיף את האוונג'רס - הן מבחינה פיזית והן מבחינה מנטלית, והדבר מוביל למותם של ויז'ן, סקוט לאנג והוקאיי ולהתפרקות הקבוצה. בנוסף, תור מביא לסופה של ממלכת אסגארד.
 • "האוונג'רס החדשים": התפרקות הקבוצה המקורית הובילה לביטול סדרת הכותרים הוותיקה ולהרצתה המחודשת בתור "האוונג'רס החדשים". כמו כן, רצף האירועים הוביל לאירועי "בית אם" ול"האוונג'רס: מסע הצלב של הילדים".
שותפים אפריל 2005 סדרת סיפורים אחרי אירועי "האוונג'רס מתפרקים", קבוצה חדשה של שותפים צעירים לגיבורי האוונג'רס מוקמת בעלילה שעוסקת במסע בזמן.
הבן הנופל: מותו של קפטן אמריקה אפריל 2007-נובמבר 2008 סדרה מוגבלת כחלק מהשלכות אירועי "מלחמת אזרחים", קפטן אמריקה נלקח למעצר בידי סוכנות S.H.I.E.L.D אך נורה ונהרג בידי צלף. כעת, דמויות מארוול הכוללות בין היתר את האוונג'רס, איירון מן, וולברין וספיידרמן מהרהרות על מותו וכיצד מקרה זה ישפיע על יקום מארוול.

2010 ואילך[עריכת קוד מקור | עריכה]

אירוע תאריך סוג תיאור
האוונג'רס: מסע הצלב של הילדים יולי 2010-מרץ 2012 סדרה מוגבלת המיני-סדרה מביאה לשובה של מכשפת השני, ולגורמים שונים הרוצים בלכידתה, כמו האוונג'רס, האוונג'רס הצעירים, מגנטו ודוקטור דום.
אוונג'רס: סנקציית אקס דצמבר 2011-מרץ 2012 אירוע ההקדמה לסיפור "אוונג'רס נגד אקס-מן".
מקורות האוונג'רס ינואר 2012 מהדורות מוגבלות מארוול קומיקס מציגה את סיפורי המקור של האוונג'רס.
ימי הסוף אוקטובר-נובמבר 2012 סדרת סיפורים אחרי אירועי "אוונג'רס נגד אקס-מן", אות מצוקה מוביל את האוונג'רס ליקום המיקרו, בו הם מוצאים את ג'אנט ואן דיין (הצרעה) כשהיא בריאה ושלמה. בינתיים, האח וודו מתחיל בנקמתו בעקבות מות אחיו.
זירת האוונג'רס דצמבר 2012-נובמבר 2013 סדרה מוגבלת כחלק מהמיתוג מחדש "מארוול עכשיו!", אויב וותיק של האוונג'רס בשם ארקייד מכניס גיבורים צעירים לתוך זירת לחימה בנוסח הישרדות על עולם הרצח הקטלני.
 • "האוונג'רס הסמויים": סיפור המשך המשמש גם כהשלכות האירועים שקדמו לו, ומספר מה קרה לאוונג'רס הצעירים ששרדו בעולם הרצח. חלק מההרצה המחודשת "מארוול עכשיו החדשה".
עידן אולטרון מרץ-יוני 2013 אירוע למשך הרבה שנים, גיבורי הארץ חששו שאולטרון - הבינה המלאכותית שיצר האנק פים - יחזור ביום מן הימים ויגרום להשמדה המונית. יום זה הגיע, וגורל העולם מונח על כתפיהם של וולברין והאישה הבלתי-נראית.
האויב שבפנים מאי-יולי 2013 קרוסאובר קולות זדוניים מעברם של האוונג'רס מתחילים להישמע ברחבי מנהטן, ועל קפטן מארוול המקורקעת להתמודד עם התקריות המשונות.
החטא הקדמון אפריל-אוקטובר 2014 אירוע הצופה נרצח, ועל גיבורי מארוול למצוא את הרוצח. סודות רבים ייחשפו בפניהם, ויהיו להם השלכות מרחיקות לכת.
הזמן אוזל ספטמבר 2014-אפריל 2015 קרוסאובר באירוע חד-פעמי שמתרחש לראשונה מזה 75 שנים, יקום מארוול מאותחל מחדש, והסיפור "הזמן אוזל" מביא לאירועי "מלחמות סודיות".
אולטרון לנצח אפריל-מאי 2015 מהדורות מוגבלות מספר מהדורות מוגבלות בחוברות האוונג'רס, האוונג'רס החדשים והאוונג'רס המופלאים. כ-500 שנים בעתיד, האנושות נכחדה כמעט לגמרי, כאשר רובה נהרגה או שועבדה בידי הסינגולריות שנקראת אולטרון. שבעה מתוך חברי האוונג'רס נלקחים לזמן העתיד בידי דוקטור דום כדי ללחום באלוהי המכונה על עתידו של הקוסמוס.
אוונג'רס: הזעם של אולטרון אפריל 2015 מהדורה מוגבלת אחרי "עידן אולטרון", נדמה שאולטרון הובס בידי האוונג'רס ולא נראה שוב. אולם, שנים לאחר מכן, בינה מלאכותית רצחנית שהקדישה את זמנה לסיים את החיים על פני כדור הארץ, מצאה עולם חדש לכבוש בדמותו של כוכב הלכת טיטאן, מקום הולדתו של תאנוס.
האוונג'רס החדשים והשונים אוקטובר 2015 אחרי המלחמות הסודיות יצאה מהדורה מוגבלת כחלק מהמיתוג מחדש "מארוול החדשה והשונה" שמשיקה הרצות מחודשות לקבוצות האוונג'רס החדשים והשונים, האוונג'רס החדשים, האוונג'רס המופלאים, אולטימייטס, איי פורס, מכשפת השני וויז'ן.
האוונג'רס: מבוי סתום! מרץ-אפריל 2016 סדרת סיפורים חגיגות ה-75 שנים לקיומו של קפטן אמריקה. האוונג'רס מוצאים את עצמם בעיירה קטנה בשם פלזנט היל, שקהילת תושביה חובה בתוכה סוד אפל וזדוני שאוסר עליהם לצאת מעבר לחומותיה. תושבי העיירה מארגנים מרד, אך גם האוונג'רס וגם סוכנות S.H.I.E.L.D מבקשים לשמור שלא ייצאו החוצה מסיבה מסוימת.
העולמות מתנגשים אוקטובר-דצמבר 2017 קרוסאובר בעקבות אירועי "דורות" מגיע העימות המובטח בין האוונג'רס לבין קבוצת האלופים. הספירה לאחור מתחילה, בעוד הוד התפתחותו מבקש להוביל את כדור הארץ במסלול התנגשות לעבר השמדתו. על האוונג'רס והאלופים להניח בצד את הטינה ההדדית ביניהם כדי לעצור את האיום.
האוונג'רס: ללא כניעה ינואר-אפריל 2018 סדרת סיפורים כדור הארץ נשבה בידי כוחות מסתוריים, ותקוותו האחרונה היא קבוצות האוונג'רס, האוונג'רס המופלאים, האוונג'רס של סאן-ספוט (U.S.Avengers) והנוסע המסתורי, שמתיימר להיות חבר מייסד של האוונג'רס.
האוונג'רס בסיבוב עולמי ספטמבר-דצמבר 2018 אחרי הבסתם של לוקי והשמיימיים, גיבורי הארץ עוברים למפקדה חדשה על הר האוונג'רס, ונאלצים להתמודד עם אויב וותיק.
האוונג'רס: בחזרה למקורות מרץ-מאי 2018 סדרה מוגבלת אפלה מתקרבת, ואיתה סכנה עתיקת יומין איומה ונוראה. האוונג'רס עומדים בפני סכנת ראגנארוק.

2020 ואילך[עריכת קוד מקור | עריכה]

אירוע תאריך סוג תיאור
האוונג'רס מתאספים נובמבר 2022 אירוע סאגת האוונג'רס הגדולה מכולן מביאה את התאחדותן של קבוצות האוונג'רס, האוונג'רס לנצח והאוונג'רס משנת מיליון לפני הספירה.
אירועי התלאות מאי 2022 קאנג הכובש הובס בידי מירדין ומסדר השחרית שלו, והאוונג'רס מתאגדים מחדש כדי להוכיח את ערכם כגיבורי הארץ החזקים ביותר כאשר הם עומדים בפני איום חדש שנודע בתור "אירועי התלאות".

קרוסאוברים של האקס-מן[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר הפופולריות של האקס-מן גברה בשנות ה-80 של המאה ה-20, חברת מארוול החלה לפרסם קרוסאוברים בין חוברות האקס-מן, שלעיתים נקראו "אקס-אוברים".

שנות ה-80[עריכת קוד מקור | עריכה]

אירוע תאריך סוג תיאור
סאגת הפניקס האפלה ינואר-אוקטובר 1980 קשת סיפור ג'ין גריי נולדה מחדש בתור הפניקס בידי כוח קוסמי עוצמתי, והיא עוברת מניפולציות בידי גאון קרימינלי ממועדון הלפייר. בהמשך, כוח הפניקס משחית אותה והופך אותה לפניקס האפלה.
ימי עבר עתידי ינואר-פברואר 1981 סדרת סיפורים העתיד נראה עגום עבור גזע המוטנטים כאשר מכונות הריגה בשם סנטינלים הורגות את מרבית המוטנטים וכולאות את אלה ששרדו. סיפור זה מציג לראשונה את דמותה של רייצ'ל סאמרס.
טבח המוטנטים אוקטובר 1986-ינואר 1987 קרוסאובר קהילת המוטנטים התת-קרקעית שידועה בשם "מורלוקים" סובלים אבדות קשות בידי המשוטטים, קבוצת שכירי חרב של מוטנטים רצחניים. קרוסאובר עם קבוצות אקס-מן, אקס פקטור והמוטאנטים החדשים וכן דרדוויל ותור.
נפילת המוטנטים ינואר-מרץ 1988 בשלושה סיפורים שבחוברות אקס-מן, אקס פקטור והמוטנטים החדשים, האקס-מן נהרגים בקרב הרסני נגד אויב בשם "היריב"; סייפר נהרג בקרב נגד אני-מטור; וקבוצת אקס פקטור נלחמת באפוקליפס ובארבעת פרשיו.
המדלג מעבר לזמן ספטמבר 1989-יולי 1990 קשת סיפור קשת סיפור בת 12 חלקים בחוברות אקסקליבר המתארת את הרפתקאותיהם המרהיבות של הקבוצה בין ממדים חלופיים.

שנות ה-90[עריכת קוד מקור | עריכה]

אירוע תאריך סוג תיאור
ימי הווה עתידי יולי 1990 סדרת סיפורים בעתיד האפשרי של "ימי עבר עתידי", הסנטינלים משתלטים על הכל, אך גם צייד המוטנטים אחאב. בנוסף, נכתבו מספר חוברות שנתיות לצורך מחווה לדמויות שנהרגו במשך השנים, כמו ג'ין גריי, סייפר, דסטיני ואליה דייספרינג (אשתו לשעבר של קייבל).
אג'נדת ההכחדה נובמבר 1990-ינואר 1991 ממשלת האי ג'נושה לוכדת את המוטנטים החדשים ואת האקס-מן כדי להעמיד אותם למשפט על פשעיהם נגד האי. אחרי שהם נמלטים, שתי הקבוצות מפילות את הממשלה הג'נושית.
סאגת האי מיואר יולי-ספטמבר 1991 ישות מחשבתית מרושעת בשם מלך הצללים משתלטת על האי מיואר שבאוקיינוס האטלנטי ומשתמשת בו כמגרש משחקים כשבנו של צ'ארלס אקסבייר, לגיון, משמש כמארח שלו.
שירת התליין נובמבר 1992-פברואר 1993 סטרייף מגיע לזמן ההווה כדי לנקום בקייבל ובאקס-מן על ידי לכידת הוריו סייקלופס וג'ין גריי. באפילוג הסיפור, וירוס הירושה משוחרר על העולם.
משיכות קטלניות יולי-נובמבר 1993 מגנטו חוזר עוצמתי ונחוש יותר, וקורע את האדמנטיום מגופו של וולברין. קולוסוס עורק לצד של מגנטו.
אמנת הפלנקס ספטמבר-אוקטובר 1994 גזע הפלנקס מתקיף את כדור הארץ. בסוף הסיפור מוקמת קבוצת Generation X.
מסעו של לגיון דצמבר 1994-פברואר 1995 לגיון עורך מסע בזמן כדי להרוג את מגנטו, אך בטעות הורג את אביו צ'ארלס אקסבייר.
עידן אפוקליפס דצמבר 1994-אפריל 1995 אירוע קו זמן חלופי ודיסטופי שבו אפוקליפס שולט בעולם אחרי שלגיון הרג בטעות את אביו.
עלייתו של אפוקליפס אוקטובר 1996-ינואר 1997 סדרה מוגבלת סיפור מקורו של נבל-העל אפוקליפס.
מבצע אפס סובלנות יוני-נובמבר 1997 קרוסאובר סיפור שממשיך את סאגת אונסלוט ומתמקד באנשים שונים בממשלת ארצות הברית, ביניהם באסטיון והנרי פיטר גייריק, ומאמציהם להשתמש בכוח הפוליטי שלהם כדי לצוד אחר מוטנטים.
המצוד אחר אקסבייר דצמבר 1998-ינואר 1999 סדרת סיפורים האקס-מן מנסים לאתר את מיקומו של אקסבייר, שנעלם מאז שרשויות החוק עצרו אותו בעקבות אירועי "סאגת אונסלוט".
אחים בדם דצמבר 1998-ינואר 1999 קייבל ומדלין פריור מאחדים כוחות כדי להציל את האקס-מן מידיו של סטרייף, שחוזר כדי להרוג את כל הטלפתים בעולם.
מלחמת מגנטו מרץ-אפריל 1999 מגנטו הכריזמטי והחתרני חוזר ומכריז בפני האו"ם שיצר פעימה אלקטרומגנטית ושלא יעצור עד שיקבל מקום מפלט למוטנטים על כדור הארץ. ג'וזף מתגלה ככפיל של מגנטו, ומקריב את חייו כדי לעצור את מתקפתו של האחרון. האירוע מסתיים כשמגנטו מקבל את אומת האי ג'נושה לצורך הגשמת תוכניות לקידום הגזע המוטנטי.
 • "מגנטו-רקס": מיני-סדרה שמראה את נסיונותיו של מגנטו לבסס את שלטונו על ג'נושה.
התנפצות ספטמבר-דצמבר 1999 פרופסור אקס מפרק את קבוצת האקס-מן בתחבולה לחשוף מתחזה בקרבם.

שנות ה-2000[עריכת קוד מקור | עריכה]

אירוע תאריך סוג תיאור
התריסר ינואר-פברואר 2000 קרוסאובר אפוקליפס חוזר עם צוות חדש של פרשיו כשבכוונתו להגשים נבואה עתיקה המערבת כתריסר מוטנטים רבי-כוח.
 • "עידני אפוקליפס": אחרי שכשל להשתלט על כוחותיו של נייט גריי, אפוקליפס נלכד בתוך גופו של סייקלופס. בניסיון אחרון, הוא לוכד את התריסר ומוטנטים אחרים במציאויות חלופיות.
סופו של חלום ינואר 2001 סדרת סיפורים מיסטיק מקימה את אחוות המוטאנטים החדשה מתוך תוכנית להרוג את סנטור רוברט קלי, כשהיא חמושה בזן חדש של וירוס הירושה המותאם לתקוף בני אדם.
ערב ההשמדה אפריל-יוני 2001 נמצאה תרופה לווירוס הירושה, ובכך מספק למגנטו צבא חדש ובריא של מוטנטים לקרב האחרון נגד האנושות.
מהומה באחוזת אקסבייר פברואר-מאי 2003 קשת סיפור קיד אומגה גורם למהומה בבית הספר לצעירים מחוננים של אקסבייר.
המחתרת אפריל-נובמבר 2003 קייבל מוביל קבוצה חדשה בשם "המחתרת" כדי להביא לסוף תוכניתו המרושעת של מנהל פרויקט "נשק אקס" ולהבטיח שהפרויקט לא יחזור על עצמו שוב.
כוכב אקס נובמבר 2003-פברואר 2004 יריבם הגדול של האקס-מן, מגנטו, נחשב למת אך למעשה התחבא וחיכה לעשות את הצעד המתאים נגד הקבוצה שסיכלה את תוכניותיו בכל הזדמנות.
מחוז אקס יולי 2004-אוגוסט 2005 איש אקס וקצין המשטרה לוקאס בישופ מאחדים כוחות עם קצין המשטרה האנושי ישמעאל אורטגה כדי לפטרל ברחובות האוכלוסייה המוטנטית של מחוז אקס.
בעלי יכולות יולי-דצמבר 2004 ד"ר קביטה ראו מציגה לעולם תרופה נגד הגן המוטנטי.
שירת הברבור של הפניקס ינואר-אפריל 2005 סדרה מוגבלת אימפריית השי'אר מחייה את כוח הפניקס, שמחזירה לחיים את ג'ין גריי.
בריאה קטלנית נובמבר 2005-מאי 2006 מיני-סדרה שחוגגת 30 שנים להרפתקאות אקס-מן החדשים מחוברת Giant-Size X-Men #1. אחרי מאורעות "בית אם", נעלמו עקבותיו של אקסבייר והאקס-מן מחפשים אחריו, תוך חשיפת סודות קבורים ממשימתם הקטלנית באי התבונתי קרקואה.
עלייתה ונפילתה של אימפריית השי'אר ספטמבר 2006-יולי 2007 קשת סיפור וולקן, אחיהם האבוד של סייקלופס והאבוק, הוא מוטנט ברמה אומגה שזורע הרס בגבולות החלל של השי'אר בדרכו להרוג את רוצחה של אמו, הקיסר ד'קאן. אקסבייר אוסף קבוצה חדשה שתגיע לאימפריית השי'אר ותעצור את מסע ההרס של וולקן.
זן בסכנת הכחדה יוני-דצמבר 2007 סדרת סיפורים בעקבות אירועי "בית אם" ו"עשירית", חיה מנסה למצוא הסבר למספרם ההולך וקטן של המוטנטים, ומדוע כמה מהם שמרו על כוחותיהם המוטנטים. אירועי הסיפור מובילים ל"תסביך משיח".
הקיסר וולקן ספטמבר 2007-ינואר 2008 סדרה מוגבלת אימפריית השי'אר מתמודדת מול גזע נשכח שמבקש להשמיד אותה. קבוצת סטארג'אמרס כורתת ברית רעועה עם האימפריה, מה שבסופו של דבר מוביל ללכידתם של האבוק ופולאריס בידי וולקן.
תסביך משיח דצמבר 2007-מרץ 2008 סדרת סיפורים היוולדו של התינוק הראשון שנושא את הגן המוטנטי מאז אירועי "עשירית" מוביל למירוץ בין קבוצות האקס-מן, המשוטטים, השוליות, הבוזזים, המטהרים וטורף אקס כדי לגלות מי ימצא את התינוק ראשון. בישופ הופך לעריק בניסיון להתנקש בחיי התינוק, בהאמינו שהתינוק יגרום לעתיד דיסטופי.
אקס-מן: החטא הקדמון נובמבר 2008-ינואר 2009 וולברין - האדם שלמד לאחרונה אודות עברו הנשכח, ופרופסור אקס - שניסה לאחות מחדש את שברי עברו, הם שני הלוחמים הוותיקים ביותר במלחמתם של המוטנטים לזכות השוויון. הם מאחדים כוחות כדי להציל את בנו של וולברין, דאקן, ממזימותיו של סבסטיאן שו ומיס סיניסטר.
מלחמת המשיח אפריל-יוני 2009 בלומדו שבישופ רודף אחר קייבל והתינוקת המוטנטית הראשונה שנולדה אחרי אירועי "בית אם", סייקלופס נותן לחיה לפתח אמצעים למסע בזמן כדי לשלוח את יחידת התקיפה שלו, אקס פורס, אחר בישופ לזמן העתיד בתקווה לסיים את האיום אחת ולתמיד ולהבטיח את שלום גזע המוטנטים.
אוטופיה יולי-ספטמבר 2009 קרוסאובר נורמן אוסבורן מקים את קבוצת אקס-מן האפלים להתמודד עם מהומות אנטי-מוטנטיות, והם לוכדים ומענים את חיה ואת פרופסור אקס. אמה פרוסט מסרבת לשתף פעולה עם מזימותיו ולהזיק לחבריה לקבוצה, ויחד עם נאמור מתכננת נגדו הפיכה, בעוד סייקלופס מנסה ליצר מקום מפלט חדש לגזע המוטנטים.
 • "אומת אקס": אחרי אירועי "אוטופיה", האקס-מן ונאמור עושים את דרכם ליבשת החדשה "אוטופיה", אך עליהם להתמודד עם שקיעתו האיטית של האי ולשובו של מגנטו.
נקרושה דצמבר 2009-מרץ 2010 סדרת סיפורים סלנה גאליו, המלכה השחורה לשעבר של מועדון הלפייר, מקדמת חוג פנימי חדש של מוטנטים קטלניים שיעזור להתעלותה לאלוהות. בעזרת הווירוס הטכנו-אורגני של גזע הפלנקס, היא מחייה מחדש את אוכלוסיית המוטנטים המתה של האי ג'נושה כדי שיסגדו לה.

2010 ואילך[עריכת קוד מקור | עריכה]

אירוע תאריך סוג תיאור
הביאה השנייה פברואר-יולי 2010 סדרת סיפורים קייבל והופ סאמרס חוזרים לזמן ההווה ובאסטיון נערך לניסיון האחרון שלו להשמיד את האקס-מן. החלק המסכם ב"טרילוגיית המשיח", ואשר מתבסס גם על אירועי "אוטופיה", "אומת אקס" ו"נקרושה".
חשבון נפש מרץ-מאי 2010 וולברין ודאקן מאחדים כוחות כדי לאתר את רומולוס ולהביס אותו, אחרי שנים בהם שלט בחייהם. אולם, דאקן בוגד באביו ומחפש להשתלט בעצמו על האימפריה של רומולוס.
קללת המוטנטים יוני 2010-מאי 2011 קרוסאובר ערפדים מכל רחבי העולם מגיעים לסן פרנסיסקו והופכים את העיר לשלהם. האקס-מן חוברים לבלייד בניסיון לעצור אותם.
עידן אקס ינואר-מאי 2011 סדרת סיפורים המציאות השנתה ויקום מארוול הפך לעולם בו האקס-מן לא קיימים, גזע המוטנטים נרדף עד להכחדה, ושארית המוטנטים ששרדו מתאחדים להתנגדות אחת אחרונה.
סאגת המלאך האפל מאי-דצמבר 2011 קשת סיפור קבוצת אקס פורס מגלה אודות התעלותו של ארכאנג'ל לשליחו החדש של אפוקליפס, ונערכת למסע לעידן אפוקליפס כדי לעצור זאת.
וולברין הולך לגיהנום ספטמבר 2010-ינואר 2011 סדרת סיפורים ארגון מסתורי בשם "היד הימנית האדומה" זוממת להדביק את גופו של וולברין בשדים ולשלוח את נשמתו לעולם התחתון.
התנגשות מאי-יולי 2011 X-23 ודאקן הופכים לבני ברית בעל כורחם בזמן שהותם במדריפור כאשר הם מגלים תוכנית להחיות מחדש את פרויקט "נשק אקס".
פילוג יולי-אוקטובר 2011 אירוע אחרי תקרית בינלאומית שעירבה מוטנטים, השנאה נגד המוטנטים שוברת שיאים. בזמן שבו גזע המוטנטים צריך להתלכד, מתרחש פילוג בקבוצת האקס-מן.
ההוצאה להורג האחרונה מאי-דצמבר 2012 קשת סיפור כאשר דאקן חוזר מהמתים, הוא מתכנן לחסל את אקס פורס על ידי הקמתה מחדש של אחוות המוטאנטים.
השמדה מרץ-אפריל 2013 סדרת סיפורים לפני מיליוני שנים, השמיימיים יצרו אימה בלתי יתוארת ובראותם את טעותם, נעלו אותה בחלל שבין המציאויות. אולם, המסעות הרבים שעברו גיבורי ונבלי הארץ בין המציאויות החלישו את המחסומים, ומפלצות החלו לפלוש לתוך המולטי-יקום. על שלוש קבוצות משלוש מציאויות שונות להתאחד יחדיו ולעצור את האיום.
קרב האטום ספטמבר-אוקטובר 2013 האקס-מן מזמן העתיד עורכים מסע להווה כדי לאלץ את האקס-מן מזמן העבר לחזור לזמן המקורי שלהם, אולם העניינים מסתבכים כאשר קבוצה נוספת של האקס-מן מגיעה מהעתיד.
נקמה ינואר 2014 סטרייף חוזר לזמן ההווה ומפעיל מניפולציות על הופ סאמרס להרוג את בישופ, משום שהוא רוצה שיסבול לאחר שבגד בו באירועי "מלחמת המשיח". קייבל ושתי קבוצות האקס פורס מאחדים כוחות כדי לעצור אותו.
מלחמות אפוקליפס מרץ-יולי 2016 שלושה סיפורים שאינם קשורים זה לזה ומערבים את אפוקליפס. האקס-מן עורכים מסע בזמן כדי להשיג את "התקווה האחרונה" לגזע המוטנטים מאפוקליפס; הקבוצה מתמודדת עם בעיות שקשורות לאנג'ל; וחוברות אקס-מן החדשים מתמקדות בדמותו של קיד אפוקליפס.
מותו של אקס אוקטובר-נובמבר 2016 סדרה מוגבלת מתרחשת כשמונה חודשים לאחר אירועי "מלחמות סודיות" ומתארת את המתחים שעולים בין הבלתי אנושיים למוטנטים. מכין את הקרקע לסיפור "הבלתי אנושיים נגד אקס-מן".
שובו של צ'ארלס אקסבייר יולי 2017-יוני 2018 קשת סיפור סיפור המחולק לשלושה חלקים המתארים את שובו של צ'ארלס אקסבייר - "חיי אקס", "אדם ושמו אקס" ו"הורג המוחות".
מארג עולם מוג'ו
Mojo World Web
אוקטובר-נובמבר 2017 סדרת סיפורים מוג'ו, היצור המעוות בעל האובססיה לשלב תוכניות מציאות קטלניות ורצחניות עם המציאות, מתמקד על כדור הארץ ושתי קבוצות אקס-מן יוצאות לעצור אותו. שם הסיפור הוא משחק מילים לרשת הכלל עולמית.
תחיית הפניקס - שובה של ג'ין גריי דצמבר 2017-ינואר 2018 סדרה מוגבלת ג'ין גריי מתה וחבריה לקבוצה התאבלו עליה, אולם כמו עוף החול, היא תקום מהאפר. כאשר מתרחשים אירועים מוזרים ברחבי העולם, האקס-מן מגיעים למסקנה שג'ין גריי האחת והיחידה חזרה לחיים.
מכונת השנאה פברואר-דצמבר 2018 קשת סיפור אחרי שובה של ג'ין גריי, היא יוצאת יחד עם קבוצתה החדשה להציל את גזע המוטנטים מידיה של קסנדרה נובה המרושעת.
עד שהמוות יפריד בינינו אפריל-יוני 2018 חתונתם המתוכננת של קולוסוס וקיטי פרייד לא יוצאת לפועל. במקום זאת נערכת חתונתם של גמביט ורוג ומובילה להרצת החוברות המשותפת של השניים "מר וגברת אקס".
השמדה אוגוסט-דצמבר 2018 סדרה מוגבלת הקבוצה המקורית של מוטנטים צעירים שאוחדו בידי פרופסור אקסבייר לפני שנים הועברו דרך הזמן, רק כדי למצוא עולם שהם כמעט לא מזהים אך עדיין הם מחליטים לעזור. בקפיצה קדימה 20 שנים לתוך העתיד, הם מגלים שגזע המוטנטים עדיין עומד בפני הכחדה, ועצם הישרדותם טמון בחזרתם לזמן העבר.
שובו של וולברין ספטמבר 2018-פברואר 2019 החלק האחרון בטרילוגיה שהחלה עם "מותו של וולברין" ו"המצוד אחר וולברין".
דגנרציה אוקטובר 2018 מהדורות מוגבלות חמש מהדורות מוגבלות שמתמקדות על הצד האפל של גזע המוטנטים, בהשתתפות מגנטו, מיסטיק, אמה פרוסט, ג'אגרנוט ומוג'ו. כולל גם סיפורים על אפוקליפס.
חטאי העבר דצמבר 2018-מרץ 2019 קשת סיפור אחרי אירועי "השמדה" האחרונים, קבוצת אקס פורס מאתרת את אחאב כדי להציל את רייצ'ל גריי בעזרתו של קיד קייבל.
אקס-מן: מתפרקים נובמבר 2018-ינואר 2019 קשת סיפור בת עשרה חלקים שמכינה את השטח ל"עידן איש האקס". איש האקס, הנגוע בזרע החיים, יוצר את פרשי הישועה שלו כמקבילתם הטובה של פרשי אפוקליפס.
עידן איש האקס ינואר-יולי 2019 אירוע עידן חדש עולה כאשר איש האקס מציג את עצמו כמשיח החדש של המוטנטים, שאותו האקס-מן לא יכולים לעצור. עידן חדש שבו העולם מושלם, כולם מיוחדים ומשגשגים וכל אמצעי הדיכוי אינם קיימים. זהו חלום שהפך למציאות, חלום שצריך לשמור עליו בכל האמצעים הכשרים.
 • "האקס-מן האחרונים": אחרי המאורעות ההרסניים של "אקס-מן מתפרקים", סייקלופס הוא זה שצריך להקים מחדש את האקס-מן תוך התמודדות עם שנאה עולמית הולכת וגואה.
בית אקס וכוחות אקס יולי-אוקטובר 2019 כהשלכות "עידן איש האקס" ו"האקס-מן האחרונים", שחר חדש יוציא את המוטנטים מאפלת האנושות. בסיפור "בית אקס", צ'ארלס אקסבייר חושף את תוכניתו החדשה שתשנה את חייהם של המוטנטים ברחבי העולם, ואילו בסיפור "כוחות אקס", מוצג גזע המוטנטים מזמני העבר, ההווה והעתיד.
 • "שחר אקס": בעקבות אירועי "בית אקס" ו"כוחות אקס", יקום חדש של האקס-מן מפציע כאשר גזע המוטנטים מבודד את עצמו על האי התבונתי והריבוני קרקואה.

2020 ואילך[עריכת קוד מקור | עריכה]

אירוע תאריך סוג תיאור
אקס של חרבות ספטמבר-נובמבר 2020 סדרת סיפורים הקיסרית המלכותית סטורנין מארגנת טורניר מיסטי בעולם החיצון בין האקס-מן לבין נושאי החרבות של אראקו. המוטנט האלמותי אפוקליפס ושאר המוטנטים בקרקואה חייבים לאסוף עשר חרבות כדי לעמוד בפני כוח פלישה של צבא אראקו בהנהגת פרשי אפוקליפס המקוריים.
 • "שלטון אקס": הסיפור העוקב אחרי ההרצה המחודשת של "שחר אקס". אקס, מגנטו, סייקלופס וג'ין גריי מתכוונים להציג לעולם את קבוצת אקס-מן החדשה במהלך "גאלת הלפייר".
ימי השד מרץ 2021-מרץ 2022 מהדורות מוגבלות סיפור בן חמישה חלקים בהם מריקו ישידה (אהובתו לשעבר של וולברין) ממציאות חלופית דמוית מנגה חייבת להילחם ב-יוקאי.
גאלת הלפייר יוני 2021 סדרת סיפורים בגאלה שנערכת בידי חברת הסחר הלפייר, קרקואה פותחת את שעריה בפני כל העולם וקבוצת אקס-מן החדשה עומדת להיחשף, כמו גם חשיפת תוכניות להארצה של כוכב מאדים.
משפטו של מגנטו אוגוסט-דצמבר 2021 סדרה מוגבלת מגנטו מואשם בהריגתה של מכשפת השני בגאלת הלפייר, אך היא מוחזרת לחיים תוך שילוב קסם ופרוטוקולים לתחייה מחודשת.
אינפרנו ספטמבר 2021-ינואר 2022 מתחילים להתגלות סדקים במועצה השקטה של קרקואה, כמו גם נחשף סיפור מקורה של אומגה סנטינל ומתגלה גורלה של מוירה מק'טאגרט.
החיים והמיתות של וולברין ינואר-מרץ 2022 תודעתו של וולברין עורכת מסע ברחבי הזמן כדי לעצור את מיקאיל רספוטין ואומגה רד מלהרוג את פרופסור אקס. בו זמנית, אומגה וולברין המסתורי מגיע לזמן ההווה כדי למנוע מהשפעתה של מוירה מק'טאגרט לעליית הגזע המוטנטי אחרי מרוץ האנושות.
 • "גורל אקס": העידן השני של האקס-מן מקרקואה והחלק המסכם של סיפורי "אינפרנו" ו"החיים והמיתות של וולברין".
החטאים של סיניסטר ינואר 2023 סדרת סיפורים תוכניתו של מיסטר סיניסטר יוצאת לפעולה ומצליחה מעבר לכל חלומותיו הפרועים וסיוטיו האפלים ביותר. מוביל ליצירתו של עולם חדש.
נפילת אקס יולי 2023 מלחמתו של גזע המוטנטים לעתיד של קרקואה יתחיל בגאלת הלפייר השלישית.
 • "לפני הנפילה": סדרת סיפורים שיכולים להוביל למה שייחשב לסופו של עידן קרקואה.

קרוסאוברים של ספיידרמן[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנות ה-70[עריכת קוד מקור | עריכה]

אירוע תאריך סוג תיאור
סאגת שש הזרועות ספטמבר-נובמבר 1971 קשת סיפור ספיידרמן מנסה להיפטר מכוחותיו ושותה נסיוב נסיוני שמצמיח לו ארבע זרועות נוספות. בדרכו להפוך את שינוי הצורה, הוא נלחם באויבים כמו הלטאה ומורביוס.
הלילה בו גוון סטייסי מתה יוני-יולי 1973 הגובלין הירוק מחלים ממחלת השכחה ונזכר בזהותו הסודית של ספיידרמן. הוא חוטף את גוון סטייסי, ושני היריבים נלחמים על גשר ברוקלין. מותם של הגובלין הירוק ושל גוון סטייסי מסמנים את ההתחלה של מלחמת המשובטים.

שנות ה-80[עריכת קוד מקור | עריכה]

אירוע תאריך סוג תיאור
סאגת החליפה החייזרית מאי 1984-אפריל 1985 קשת סיפור בעקבות המלחמות הסודיות, ספיידרמן חוזר לכדור הארץ כשהוא לבוש בחליפה שחורה חייזרית. בהמשך, החליפה משתלטת על פארקר ומתברר שמדובר בסימביוט. עלילת הסיפור היוותה השראה לסרט הלייב אקשן "ספיידרמן 3".
המוות של ג'ין דיוולף אוקטובר 1985-ינואר 1986 ספיידרמן צד אחר רוצחה של קפטן המשטרה ג'ין דיוולף בעזרתו של דרדוויל.
הציד האחרון של קרייבן אוקטובר-נובמבר 1987 סדרת סיפורים קרייבן הצייד, מהציידים הטובים ביותר בעולם, מגיע לניו יורק כדי לצוד את ספיידרמן בציד האחרון שלו.

שנות ה-90[עריכת קוד מקור | עריכה]

אירוע תאריך סוג תיאור
שובם של ששת המרושעים יולי-ספטמבר 1990 קשת סיפור דוקטור אוקטופוס מפעיל את תוכניתו לשליטה עולמית בעזרתם של ששת המרושעים.
אדום החזה העגול: נקמת הסיידקיק נובמבר 1991-ינואר 1992 מידנייט, הסיידקיק לשעבר של מון נייט, סובל מהשפעות תהליך קיברנטיקה שעבר בידי ארגון נבלים, ומתכנן את נקמתו בשותפו הקודם. בהשתתפותם של ספיידרמן, מון נייט, דארקהוק, המעניש ושני הגיבורים החדשים נייט טראשר ונובה.
נקמתם של ששת המרושעים ינואר-יוני 1992 ששת המרושעים מבקשים לנקום בדוקטור אוקטופוס, שמבקש את עזרתו של ספיידרמן. אחרי שנכשלו להביס את דוקטור אוקטופוס, ששת המרושעים גונבים כלי נשק קטלניים כדי לגרום לטבח, מה שמוביל את ספיידרמן לגייס גיבורי-על שיעזרו לעצור את הכנופיה.
רוצחים גיבורים יוני 1992 סדרת סיפורים מספר גיבורי-על נעלמים, ועל ספיידרמן והלוחמים החדשים למצוא אותם.
קטל מקסימלי מאי-אוגוסט 1993 ספיידרמן חובר לאנטי-גיבור ונום ולגיבורי-על נוספים כדי לעצור את קרנג' ואת "משפחת" הרוצחים המעוותת שלו.
סאגת המשובטים אוקטובר 1994-דצמבר 1996 אירוע פיטר פארקר מגלה שהוא שיבוט של ספיידרמן האמיתי, שחוזר לקבל שליטה על חייו. קשת הסיפור מציגה לראשונה את דמותו של בן ריילי בתור סקרלט ספיידר, כמו גם משובטים נוספים כמו קיין וספיידרסייד. בסופו של דבר, פיטר מגלה שהוא האמיתי, בעוד האחרים הם שיבוטים שנוצרו בידי נבל בשם התן. בשיאו של הסיפור, נורמן אוסבורן חוזר.
 • "כוכב הסימביוטים": כאשר צבא של סימביוטים פולש לכדור הארץ, ספיידרמן חובר לונום ולסקרלט ספיידר כדי לעצור אותם.
משבר זהות אפריל-יוני 1998 סדרת סיפורים ספיידרמן מבוקש על רצח, ולכן פיטר פארקר נאלץ לפתח תחפושות שונות ושמות קוד שונים כדי לנקות את שמו.
אסופת החמישה אוקטובר 1998-מרץ 1999 נורמן אוסבורן מתכנן טקס פולחני סודי שיעניק מתנות ויכולות שונות כמו כוח, אלמותיות, חוכמה, טירוף ומוות. שובה של מאדאם ווב והופעתה לראשונה של מאטי פרנקלין.

שנות ה-2000[עריכת קוד מקור | עריכה]

אירוע תאריך סוג תיאור
חטאי העבר אוגוסט-נובמבר 2004 קשת סיפור מותה של גוון סטייסי חוזר לרדוף את ספיידרמן כאשר סוד אפל מעברה של אהובתו לשעבר נחשף.
ונום נגד קרנג' ספטמבר-דצמבר 2004 סדרה מוגבלת ונום וצאצאו קרנג' נלחמים על גורל צאצאו של קרנג', טוקסין. בהשתתפות ספיידרמן והחתולה השחורה.
חטאים זכורים מרץ-מאי 2005 קשת סיפור עברה של גוון סטייסי חוזר לרדוף את ספיידרמן.
האחר: להתפתח או למות דצמבר 2005-מרץ 2006 סדרת סיפורים ספיידרמן ניצב בפני אירוע משנה חיים שיעניק חוויה אחרת לכל מה שהכיר כספיידרמן, ויש לו שתי אפשרויות - להתפתח או למות.
בחזרה בשחור מרץ-אוגוסט 2007 לאחר אירועי "מלחמת אזרחים", הדודה מיי נורתה בידי צלף. ספיידרמן זועם על כך ועוטה מחדש את התלבושת השחורה.
עוד יום אחד ספטמבר-דצמבר 2007 ספיידרמן ניצב בפני האתגר הגדול של חייו כאשר זהותו נודעת לציבור והוא עומד להינשא למרי ג'יין ווטסון. עלילת הסיפור היא אחת מקשתות הסיפור שהיוותה השראה לסרט "ספיידרמן: אין דרך הביתה".
יום חדש לגמרי ינואר-יולי 2008 קשת סיפור אחרי "עוד יום אחד", הנישואין למרי ג'יין נמחקו וכולם שכחו את זהותו הסודית, ולספיידרמן יש הזדמנות להתחיל בחיים חדשים. עלילת הסיפור היא אחת מקשתות הסיפור שהיוותה השראה לסרט "ספיידרמן: אין דרך הביתה".
דרכים חדשות למות אוגוסט-אוקטובר 2008 ספיידרמן מתעמת עם מיסטר נגטיב, ונום וקבוצת ת'נדרבולטס ומגלה שעולמו התהפך כאשר נורמן אוסבורן מוכרז כגיבור.
ספיידרוומן: סוכנת S.W.O.R.D ספטמבר 2009-מרץ 2010 סדרה מוגבלת ג'סיקה דרו עובדת כעת עבור סוכנות S.W.O.R.D כדי לגלות מחדש את חייה בעולם אותו לא יצרה.
ההתשה נובמבר 2009-יולי 2010 סדרת סיפורים ספיידרמן ניצב בפני אויביו הגדולים ביותר בסדרה של אתגרים מסכני חיים.
 • "הציד המבעית": סיפור שנחשב להמשך "הציד האחרון של קרייבן", כאשר משפחת קרבינוף מחפשת אחרי טוטמי העכביש כדי להחיות את אבי המשפחה, קרייבן הצייד.

2010 ואילך[עריכת קוד מקור | עריכה]

אירוע תאריך סוג תיאור
מה שעכביש יכול פברואר-מרץ 2010 קשת סיפור הציוות הראשון בין ספיידרמן לדדפול.
מוצא המינים ספטמבר-אוקטובר 2010 תינוקם של נורמן אוסבורן ולילי הוליסטר נולד, וכמה מנבלי העל של ספיידרמן מנסים להשיג את ידיהם עליו. ספיידרמן עומד לצידו של אוסבורן ומגן על התינוק, אחרת יחשוף את עצמו ואת משפחתו לסכנה גדולה יותר.
רגע אחד בזמן יולי 2010-פברואר 2011 אחרי "הציד המבעית", פיטר מדבר עם מרי ג'יין ומסביר לה מדוע ביטל את חתונתם מכיוון שהיו אלה השינויים בזמן שהתרחשו ב"עוד יום אחד". עלילת הסיפור היא אחת מקשתות הסיפור שהיוותה השראה לסרט "ספיידרמן: אין דרך הביתה".
זמנים גדולים נובמבר 2010-מרץ 2011 סופה של תקופה בסיפור האחרון של סבב יוצרים שהחל ב"יום חדש לגמרי".
אי העכביש יולי-נובמבר 2011 קרוסאובר האנשים במנהטן הופכים לבעלי יכולות עכביש, ביניהם אזרחים, גיבורים ונבלים. שובו של קיין, השיבוט הכושל של ספיידרמן ותחילתה של הרצת חוברות סקרלט ספיידר בכיכובו.
קצוות הארץ מרץ-יוני 2012 קשת סיפור דוקטור אוקטופוס מאיים על שלום כדור הארץ, וספיידרמן צריך לחבור למרגלות ושכירות החרב האלמנה השחורה וסילבר סייבל כדי לעצרו.
אפקט אומגה אפריל 2012 קרוסאובר ספיידרמן חובר אל דרדוויל והמעניש כדי להגן על כונן האומגה מארגון פשע.
אנשי העכביש יוני-ספטמבר 2012 סדרה מוגבלת קרוסאובר בין ספיידרמן (פיטר פארקר) לבין אולטימייט ספיידרמן (מיילס מוראלס). שני אנשי העכביש חוברים יחדיו אחרי שמיסטריו גורם לקרע בין המציאויות שלהם.
קטל מינימלי אוקטובר-נובמבר 2012 קרוסאובר קרנג' נמלט מהכלא ומתכנן להקים צבא. על קיין והסוכן ונום לעצור אותו.
משאלת מוות נובמבר-דצמבר 2012 קשת סיפור בעקבות "קצוות הארץ", דוקטור אוקטופוס מגלה את זהותו הסודית של ספיידרמן. הוא מתכנן החלפת גופות ביניהם וללכוד את מוחו של פארקר בגופו הגוסס, ולהחליפו בתור ספיידרמן העליון.
אומת הגובלינים ינואר-אפריל 2014 נורמן אוסבורן מקים אומה של גובלינים, והנבל לשעבר אוקטביוס - כעת כספיידרמן - ניצב בפני החלטה קשה, אפילו עבורו.
מזלו של פארקר אפריל-ספטמבר 2014 אחרי "אומת הגובלינים", פיטר פארקר חוזר לגופו אך נאלץ להתמודד עם מאהבתו לשעבר החתולה השחורה, אחרי הזמן בו אוקטביוס השתמש בגופו.
יקום העכביש אוקטובר 2014-פברואר 2015 קרוסאובר מורלון נמלט מממלכת המוות אחרי שנלכד בה בידי הפנתר השחור. כעת, כל הספיידרמנים מכל רחבי המולטי-יקום חייבים להתאגד כדי להביס את הנבל היחיד שאותו ספיידרמן מעולם לא הביס.
המבוקשת ביותר? פברואר-יוני 2015 סדרה מוגבלת עלילות ארץ-65, בה גוון סטייסי היא הגיבורה ופיטר פארקר הוא הלטאה. כאשר הוא נהרג, היא נכנסת לרשימת המבוקשים ביותר.
נשות העכביש אפריל-יוני 2016 קרוסאובר ג'סיקה דרו וסינדי מון נתקעות במציאות החלופית של ספיידר-גוון, ובזמן היעדרותם, כפילות שנראות כמובן מטילות אימתן על ניו יורק.
האין זה ברומנטי? ינואר-אוגוסט 2016 סדרה מוגבלת בסדרת חוברות ראשונה מסוגה - הרצה בת 50 חוברות לציוות בין ספיידרמן לדדפול, אלה הן ההרפתקאות הראשונות של השניים.
מלחמת אזרחים 2099 אוגוסט-נובמבר 2016 קשת סיפור חלק מאירועי "מלחמת אזרחים 2". משהו אינו בסדר בשנה 2099 ועל מיגל אוהרה לגלות מהו בעזרתו של קפטן אמריקה 2099.
קונספירציית המשובטים אוקטובר 2016-פברואר 2017 אירוע אדם מסתורי בחליפה אדומה שעוטה מסכה של אנוביס מתגלה בתור התן, והוא פונה אל גלריית הנבלים של ספיידרמן בהצעה להחזיר לחיים את אהוביהם המתים בתמורה לשירותם.
יושב על עץ ינואר-מרץ 2017 קרוסאובר בזמן שאביו של מיילס מוראלס נעלם אחרי משימה של S.H.I.E.L.D, מריה היל שולחת אותו למשימה בממד אחר כדי למצוא אותו. ספיידרמן צריך לשתף פעולה עם איש העכביש של אותו עולם - ספיידר-גוון, והשניים מפתחים קשר רומנטי.
עד שהמוות... מרץ-אפריל 2017 בסדרת החוברות "ספיידרמן/דדפול", מפלצת המהווה עלבון לאנשיה של מלכת האלמתים שיקלאה דורשת צדק, ומכריזה מלחמה על עולם היבשה. דדפול חייב לבחור בין האישה אליה השביע אמונים לבין התפקיד כגיבור, והאיבה בין השניים רק מתגברת.
אנשי העכביש 2 יולי-דצמבר 2017 סדרה מוגבלת המשך למיני-סדרה משנת 2012. פיטר פארקר ומיילס מוראלס מיקום אולטימייט מגלים מיבו מיילס מוראלי מיקום מארוול הראשי.
יקום ונום ספטמבר-אוקטובר 2017 קרוסאובר אירוע ההמשך הרוחני ל"יקום העכביש" שיחזיר את אדי ברוק כונום, יחד עם מקביליו מיקומים חלופיים. גזע חייזרי חדש וזדוני בשם "הרעלים" - תשובתו של הטבע לסימביוטים - מתחיל להתאגד מתוך רעב לכוח ושליטה במולטי-יקום.
ששת המרושעים נולדים מחדש נובמבר 2017-אפריל 2018 קשת סיפור קבוצה חדשה של ששת המרושעים מוקמת בידי דודו של מיילס מוראלס, ארון.
ונום בע"מ דצמבר 2017-ינואר 2018 קרוסאובר לי פרייס, המארח הקודם של סימביוט ונום, גונב את סימביוט מאניה מאנדי בנטון כדי לקבל את כוחותיו הקודמים מחדש. בהופכו למאניאק, לי מסוגל לפתח יכולות חדשות כמו יריקת כדורי סימביוט ושליטת מחשבות. בקשת סיפור זו, אדי ברוק חוזר ליקום ספיידרמן.
הרשת של ונום אוגוסט 2018-נובמבר 2020 מהדורות מוגבלות סדרת מהדורות מוגבלות המתרכזות בדמויות השונות שנושאות את הסימביוטים.
רמת איום: אדום ינואר-מאי 2018 קשת סיפור נורמן אוסבורן חוזר והוא השיג לעצמו סימביוט של קרנג', מה שהופך אותו לגובלין האדום ומוביל אותו לעימות האולטימטיבי עם ספיידרמן.
 • "משתלשל למוות" (Going Down Swinging): סיפור מקושר שבו דמות המשנה הוותיקה פלאש תומפסון נהרגת בחוברת מספר 800.
ונומייזד
(משחק מילים ל-Victimized, התקרבנות)
אפריל-מאי 2018 סדרה מוגבלת הסיום האפי לסיפור שהחל עם יקום ונום. כשכדור הארץ נותר פגיע לאחר אירועי "רעל אקס", הרעלנים חושפים את תוכניתם המקורית - להכניס בכל גיבורי-על סימביוט ולכלות אותם.
רקס מאי-ספטמבר 2018 קשת סיפור סימביוט ונום נדחף לכדי שיגעון ואדי ברוק מבקש את עזרתו של אדם מסתורי בשם רקס סטריקלנד. כאשר סימביוט קדמוני מתעורר מתרדמתו, ונום חייב לחבור אל רקס ואל ספיידרמן (מיילס מוראלס) כדי לעצור את השתחררותו של אל אפל ועתיק.
ספיידר-גדון ספטמבר-דצמבר 2018 אירוע במהלך אירועי "יקום העכביש", התברר שכל הגרסאות של ספיידרמן ובני בריתו היו מקושרים על ידי כוח מיסטי גדול בשם "הרשת הגדולה". כעת כשמתקרב איום גדול יותר, הדברים אינם נראים טוב לספיידרמנים הנותרים.
ניצוד פברואר-יוני 2019 קשת סיפור בהמשך הרוחני לסיפור "הציד האחרון של קרייבן", ספיידרמן, החתולה השחורה ונבלי-על אחרים המדמים חיוות לכודים בסנטרל פארק כניצודים בסגר אותו הטיל קרייבן הצייד לצורך הציד הגדול שלו.
קטל אבסולוטי אוגוסט-נובמבר 2019 אירוע קליטוס קסדי חוזר כשהוא קטלני וחזק יותר מתמיד. לבקשת הישות הקוסמית נול, הוא הופך למטרה כל דמות ביקום מארוול שאי פעם עטתה סימביוט (אחרי אירועי "ונומייזד" מדובר בכמעט כל גיבורי-העל), וגם את בני משפחותיהם ויקיריהם של ספיידרמן ו-ונום.
סימביוט ספיידרמן אפריל-אוגוסט 2019 סדרה מוגבלת ספיידרמן חוזר בחליפת הסימביוט שלו אבל בדרך שונה מבעבר.
ונום איילנד דצמבר 2019-מאי 2020 קשת סיפור אחרי "קטל אבסולוטי", אדי ברוק חוזר לאי הנשכח שבו ניסה להרוג את ספיידרמן כדי להתמודד עם מה שנשאר מקרנג'.

2020 ואילך[עריכת קוד מקור | עריכה]

אירוע תאריך סוג תיאור
דמדומים בבבל מרץ-אוקטובר 2020 קשת סיפור על כדור הארץ – 90214, שנת 1939, לספיידרמן אין ברירה אלא לעזוב את ניו יורק כאשר רצח של אישה במועדון לילה והרמזים המצביעים מעבר לים שולחים אותו בחיפוש אחר רוע מסתורי.
ונום מעבר יולי-נובמבר 2020 המשך לונום איילנד ופריקוול למלך בשחור. אדי ברוק ובנו דילן נוסעים למימד אחר כדי לראות ממקור ראשון את ההשלכות של כוחותיו של בנו בעולם שורץ סימביוטים.
חטאים עולים יולי-ספטמבר 2020 האויב שנשכח מזמן, אוכל החטאים (סטן קרטר), האיש שהרג את קפטן משטרת ניו יורק ז'אן דה-וולף, חוזר מהמתים וספיידרמן יצטרך לבחור בין המצפן המוסרי שלו לתשוקת נקמה אפלה.
האחרונים שנשארו אוקטובר-דצמבר 2020 קינדרד יצא מהצללים כמנהל הבובות האמיתי מאחורי המיתרים של אוכל החטאים. הנבל רוקם תוכנית לתקוף את ספיידרמן באופן אישי ביותר, על ידי איום על מרי-ג'יין, גיבורי עכביש אחרים ויקיריהם.
סאגת המשובטים מרץ-ספטמבר 2021 מיילס מוראלס מתמודד עם סאגת המשובטים שלו, בתור הנבל המעריך, שהיה לו מיילס בשבי (MM: Spider-Man #7), מאפשר לאבד סדרה של שיבוטים בברוקלין כדי להתעסק עם חייו של מיילס.
כופרו של המלך מרץ-מאי 2021 העימות המיוחל של ספיידרמן עם קינגפין.
הצל של ספיידרמן אפריל-אוגוסט 2021 סדרה מוגבלת בגישה חדשה ונועזת ל"מה אם..?", פיטר פארקר מעולם לא פשט את חליפת הסימביוט שלימים תהפוך לונום. הגיבור העייף להחריד לא מוכן להתקפה של ההובגובלין שגורמת לטרגדיה אישית ונכנעת לדחפים אפלים חדשים. החוקים והאחריות של ספיידרמן עומדים להשתנות אבל האם פיטר באמת אחראי?
קונספירציית צ׳מאלון יוני 2021 קשת סיפור ספיידרמן מתמודד מול ברית אנרכית של צ׳מאלון, הזר, צ'אנס וג'ק או' לנטרן. בינתיים, תרזה פרקר, אחותו של ספיידרמן, פוגשת את צ׳מאלון כדי לגלות סודות על מות הוריה.
מלחמת המרושעים יולי-אוקטובר 2021 אחרי כופרו של המלך וקונספירציית צ׳מאלון, הכל מסתכם בזה. דוקטור אוקטופוס חוזר עם ששת המרושעים שלו במלחמה עם ששת הפרא של הנשר. התוצאה של הסיפור הזה היא "במה עולה הניצחון".
קטל אקסטרימי יולי-ספטמבר 2021 קרוסאובר פאג'. סקרים. לאשר. ריות׳. אגוני. הסימביוטים של קרן לייף תמיד ניסו ליישב את הכוונות האצילות של מארחיהם עם הדחפים הצמאים לדם של הסימביוטים. אבל הסימביוטים של קרן לייף הם לא הסימביוטים היחידים שמוצאים את עצמם מומצאים מחדש לאחר שלמלך בשחור ולקארנג׳ יש תוכניות לאחיהם הצעירים, אבל זה אם לפלאש תומפסון, האנטי-ונום אין מה לומר על זה! מסופר על סדרה של וואן-שוטים.
מעבר אוקטובר 2021-מרץ 2022 סדרת סיפורים לאחר התמודדות הרת אסון עם האויבים, פיטר פארקר שוכב מאושפז. כדי למלא את היעדרו, בן ריילי הופך שוב לספיידרמן במשרה מלאה, רק שהפעם עובד בתאגיד מעבר.
סוף ממד העכביש מאי 2023 שאת׳רה מדביק אנשי עכביש על פני ממדים, מביא את הסוף של כל ממד העכביש.
מה פיטר עשה? מרץ-מאי 2023 סיפור הפלאשבק יחשוף את המוח מאחורי מה שקרה לפני שנה וכיצד חייו של ספיידרמן נהרסו. הסיפור יחקור כיצד מעשיו של פיטר גרמו לכולם להתרחק ממנו וכיצד מערכת היחסים שלו עם מרי ג'יין ווטסון הסתיימה באכזבה שהובילה ישירות למסקנה מזעזעת שתהרוס את חייו של ספיידרמן לחלוטין.
קארנג׳ שולט מאי 2023 קרוסאובר
קיץ של סימביוטים סדרת סיפורים

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ World War Hulk: After Smash #1, December 2007
 2. ^ Marvel Mystery Comics #8, April 1940
 3. ^ Namor vs. Human Torch: Who Won Marvel's First Superhero Battle?, Brenton Stewart, June 12th 2021
 4. ^ Tales to Astonish #70-75, May-October 1965
 5. ^ Fantastic Four Annual #3, July 1965
 6. ^ Fantastic Four #48-50, December 1965-February 1966
 7. ^ Sub-Mariner #14, June 1969
 8. ^ Captain Marvel #14, June 1969
 9. ^ Doctor Strange #183, November 1969
 10. ^ Sub-Mariner #22, February 1970
 11. ^ The Incredible Hulk Vol.2 #126, April 1970
 12. ^ Iron Man #41-45, September 1971-March 1972
 13. ^ Daredevil #79-84, August 971-January 1972
 14. ^ Avengers #150-156, May-November 1976
 15. ^ Avengers Annual #6, August 1976
 16. ^ Super-Villain Team-Up #9-10, September-November 1976
 17. ^ Deadly Hands of Kung Fu #23-24, #26-27, #30-31, March-April, June-July, October-November 1976
 18. ^ Machine Man #7-9, July-September 1978
 19. ^ Marvel Two in One #48, October 1978
 20. ^ Marvel Premiere #39-40, September-November 1977
 21. ^ The Incredible Hulk #232-237, November 1978-April 1979
 22. ^ Cage #13-14, February-March 1993
 23. ^ Heroes for Hire Vol.2 #3, October 2006
 24. ^ Avengers #249-350, November-December 1984
 25. ^ Guardians of the Galaxy #1-6, April-September 1990
 26. ^ New Mutants Annual #7, May 1991
 27. ^ New Warriors #1, May 1991
 28. ^ X-Men Annual #15, June 1991
 29. ^ X-Factor Annual #6, June 1991
 30. ^ Incredible Hulk Annual #18, March 1992
 31. ^ Namor the Sub-Mariner Annual #2, April 1992
 32. ^ Silver Surfer Annual #5, April 1992
 33. ^ Doctor Strange, Sorcerer Supreme Annual #2, April 1992
 34. ^ Daredevil #307-309, August-October 1992
 35. ^ Nomad Vol.2 #4-6, June-August 1992
 36. ^ Punisher War Journal #45-47, August-October 1992
 37. ^ Ghost Rider/Wolverine/Punisher: Hearts of Darkness #1, December 1991
 38. ^ What If...? #35-39, January-May 1992
 39. ^ West Coast Avengers Vol.2 #17-24, February-September 1987