אדם-קוף

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אדם-קוף
אדם-קוף, כפי שהופיע בחוברת Black Panther Vol.3 #49 מנובמבר 2002. אמנות מאת סאל ואלוטו.
אדם-קוף, כפי שהופיע בחוברת Black Panther Vol.3 #49 מנובמבר 2002. אמנות מאת סאל ואלוטו.
סוג נבל-על
הוצאה לאור מארוול קומיקס
הופעה ראשונה Avengers #62
(מרץ 1969)
יוצרים רוי תומאס
ג'ון בוסימה
גילום הדמות וינסטון דיוק ("הפנתר השחור", "הנוקמים: מלחמת האינסוף", "הנוקמים: סוף המשחק" ו"הפנתר השחור: ואקאנדה לנצח")
מידע
שם אמיתי מ'באקו
כינויים מאגילה, הגורילה הלבנה
סטטוס פעיל
כוחות כוח, סיבולת, זמישות ומהירות על אנושיים
מומחה קרב פנים אל פנים
חבר לשעבר בקבוצה הלגיון הקטלני
אדוני הרשע
שבט הגורילה הלבנה
נבלים להשכרה
שותף של גרים ריפר, בלאק טאלון והחבלנית
אזרחות ווקאנדה עריכת הנתון בוויקינתונים
דמויות קשורות
משפחה מאנדלה (אח, מת)
דאמולה וס'את'אונה אסירא דווין (בנות דודות)
אויבים הפנתר השחור עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אדם-קוףאנגלית: Man-Ape) הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיע בחוברות הקומיקס הפנתר השחור ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Avengers #62 ממרץ 1969, ונוצרה על ידי הכותב רוי תומאס והמאייר ג'ון בוסימה.

אדם-קוף הוא האלטר אגו של מ'באקו, יליד ואקאנדה ואחד מלוחמיה הגדולים, שני רק לפנתר השחור. הוא זמם לגזול את מלכות ואקאנדה בעזרת הפולחן הלא חוקי של הגורילה הלבנה, ולהחזיר את ואקאנדה למצבה הפרימיטיבי. מ'באקו זכה לכוחותיו העל אנושיים על ידי רחצה בדם גורילה לבנה ואכילת בשרה, ואימץ את כינוי אדם-קוף. הוא נאבק עם הפנתר השחור, אשר הביס אותו ובקרב זה מ'באקו לכאורה נהרג. מ'באקו נסע לאמריקה, שם הפנתר שהה יחד עם קבוצת האוונג'רס. הוא הצטרף ללגיון הקטלני המקורי, אשר הורכב מגרים ריפר, הלייזר החי, פאוור מן ואמן החרבות. הוא חבר הצוות הראשון שנפגש עם האוונג'רס, והובס על ידי קפטן אמריקה. הוא לכד את חברתו של הפנתר, הזמרת מוניקה לין. מ'באקו פיתה את הפנתר למלכודת, בה הפנתר הובס עם בובה מתפוצצת של מוניקה. הלגיון קשרו את הפנתר ומוניקה לכיסאות, אך הפנתר בורח רק כדי להיות מובס על ידי גרים ריפר. מ'באקו הובס ביחד עם שאר הלגיון כאשר ויז'ן שחרר את שאר חברי האוונג'רס הלכודים. הוא הביס את הפנתר פעם נוספת והובס על ידי קפטן אמריקה.

הוא נראה מאוחר יותר עם הלגיון הקטלני החדש, כאשר חבריו לקבוצה הם גרים ריפר, בלאק טאלון, פאוור מן כגוליית, נקרה ואולטרון-12 ונאבק בטיגרה. הוא נטש את גרים ריפר, מלווה בבלאק טאלון. הוא הצטרף לגלגול השביעי של אדוני הרשע, והובס על ידי קבוצת ת'נדרבולטס. במהלך אירוע "מלחמת אזרחים", מ'באקו נראה כחבר בקונגרס אפריקאי אשר נועד לתת תגובה לסערה בעקבות חוק רישום העל-אנושיים, אך הקונגרס התפרק. הוא הוזמן לחתונתם של הפנתר וסטורם, שם השתכר וניסה לריב עם ספיידרמן. הוא נראה בסוף החוברת Heroes for Hire #6 יחד עם גרים ריפר והחבלנית, ונהרג על ידי מורלון במהלך אירוע "שלטון אפל". לפני מותו הוא שלח שליח לוואקאנדה על מנת להזהיר מפני הסכנה המתקרבת. הוא נראה חי והצטרף לקבוצת נבלים להשכרה של האיש הסגול.

בגרסת אולטימייט מארוול מ'באקו הוא אחיו של הפנתר השחור. מ'באקו הופיע ב"האוונג'רס: סדרת האנימציה", ודובב על ידי קווין מייקל ריצ'רדסון, ובמשחק הווידאו Marvel: Ultimate Alliance 2 דובב על ידי אמרסון פרנקלין. את דמותו בסרטי הלייב אקשן "הפנתר השחור", "הנוקמים: מלחמת האינסוף", "הנוקמים: סוף המשחק" ו"הפנתר השחור: ואקאנדה לנצח" מגלם השחקן וינסטון דיוק.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]