בעלי היכולות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בעלי היכולות
The Gifted
סמליל הסדרה הרשמי
סמליל הסדרה הרשמי
מבוסס על הקומיקס "אקס-מן" מאת סטן לי וג'ק קירבי
סוגה פעולה
הרפתקאות
מדע בדיוני
גיבורי-על
דרמה
יוצרים מאט ניקס עריכת הנתון בוויקינתונים
בימוי בריאן סינגר, לן וייסמן עריכת הנתון בוויקינתונים
שחקנים סטיבן מוייר
איימי אקר
שון טיל
ג'יימי צ'ונג
קובי בל
אמה דומונט
בלייר רדפורד
נטלי אלין לינד (אנ')
פרסי היינס וייט
ארץ מקור ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
שפות אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
מספר עונות 2 עריכת הנתון בוויקינתונים
מספר פרקים 29 עריכת הנתון בוויקינתונים
הפקה
מפיקים בפועל מאט ניקס (אנ')
בריאן סינגר
סיימון קינברג
ג'ף לואב
לורן שולר דונר
לן ויסמן
ג'ים צ'ורי
חברת הפקה Marvel Television
20th Century Fox Television
הפצה 20th Television
אתר צילומים דאלאס, טקסס
אטלנטה, ג'ורג'יה
מוזיקה ג'ון אוטמן עריכת הנתון בוויקינתונים
שידור
רשת שידור פוקס עריכת הנתון בוויקינתונים
רשת שידור בישראל yes
תקופת שידור מקורית 2 באוקטובר 201726 בפברואר 2019
תקופת שידור בישראל 14 במאי 2018 – 26 בפברואר 2019
קישורים חיצוניים
www.fox.com/the-gifted
דף התוכנית ב-IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

בעלי היכולותאנגלית: The Gifted) היא סדרת טלוויזיה אמריקאית מסוגת גיבורי-על שהופקה עבור פוקס, המבוססת על חוברות הקומיקס של מארוול קומיקס "אקס-מן". זאת סדרת הטלוויזיה השנייה הקשורה לסדרת סרטי אקס-מן אחרי סדרת הטלוויזיה "לגיון", ושתיהן מתרחשות ביקום בדיוני משותף משלהן. הסדרה מופקת על ידי חטיבת הטלוויזיה של "פוקס המאה ה-20" בשיתוף פעולה עם חטיבת הטלוויזיה של מארוול. היוצר מאט ניקס (אנ') משמש כמפיק בפועל.

בסדרה מככבים סטיבן מוייר ואיימי אקר כזוג הורים הנאלצים לצאת למנוסה מפני הממשלה יחד עם שני ילדיהם המתגלים כמוטאנטים, אותם מגלמים נטלי אלין לינד (אנ') ופרסי היינס וייט, ולהצטרף למחתרת מוטאנטית.

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעידן בו המוטאנטים נרדפים על ידי הממשלה, חייהם של משפחת סטראקר מתנהלים על חיי מנוחות - האב, ריד סטראקר, הוא תובע מחוזי אשר מייצג את הממשלה בתיקים נגד המוטאנטים והאם, קייטלין, היא אחות במקצועה. לאחר שמתגלה בתאונה בתיכון המקומי כי שני ילדי המשפחה, לורן ואנדי, הם למעשה מוטאנטים, המשפחה נאלצת לצאת למנוסה על חייהם הן מפני הממשלה והן מפני גורמים עוינים אחרים ולהצטרף למחתרת מוטאנטית הנלחמת על חייה וזכויותיה, אשר בין חבריה נמנים ת'אנדרבירד, בלינק ופולאריס.

סקירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עונהפרקיםשודרה לראשונה (ארצות הברית)
הפרק הראשוןהפרק האחרון
1132 באוקטובר 201715 בינואר 2018
21625 בספטמבר 201826 בפברואר 2019

צוות השחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראשי[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • סטיבן מוייר - ריד סטראקר: אב משפחת סטראקר ותובע מחוזי אשר מייצג את הממשלה בתיקים מול מוטאנטים, שנאלץ לרדת עם משפחתו למחתרת ולהגן על ילדיו לאחר שמתגלה כי הם מוטאנטים. בעקבות ניסוי שאביו ערך עליו הוא איבד את כוחותיו המוטאנטים.
 • איימי אקר - קייטלין "קייט" סטראקר: אם משפחת סטראקר ואחות המתמודדת עם הגילוי כי שני ילדיה הם מוטאנטים. לדברי ניקס, אף על פי שלקייטלין אין כוחות על, היא לא מוצגת כאמא או אחות רגילה בסדרה והוא אהב את הקונספט בסדרה שמציג את התהליך שקייטלין עוברת מאמא מהפרברים ללוחמת מחתרתית.
 • נטלי אלין לינד - לורן סטראקר: בתם של ריד וקייטלין ואחותו של אנדי. לאחר תאונה בתיכון בה היא ואחיה לומדים, היא חושפת בפני משפחתה כי היא הייתה מודעת לעובדת היותה מוטאנטית מגיל צעיר. ללורן יש את היכולת ליצור שדות כוח באמצעות דחיסת אוויר. [דרוש מקור]
 • פרסי היינס וייט - אנדי סטראקר: בנם של ריד וקייטלין ואחיה של לורן, הלומד במהלך תאונה בתיכון בו הוא ואחותו לומדים כי הוא מוטאנט. אנדי הוא נער מנודה חברתית ובעל רגישות גבוהה. לאנדי יש את היכולת להרוס עצמים באופן טלקינטי.
 • שון טיל - מרקוס דיאז/אקליפס: מוטאנט מרדן בעל היכולת לספוג פוטונים ולהמיר אותם לאנרגיה, השתייך בעברו לקרטל סמים. דמותו של אקליפס היא דמות מקורית שפותחה במיוחד עבור הסדרה.
 • ג'יימי צ'ונג - קלאריס פונג / בלינק: מוטאנטית סרקסטית והיפראקטיבית בעלת יכולות טלפורטציה והיכולת לפתוח ולסגור פורטלים כרצונה. דמותה של בלינק גולמה בעבר על ידי השחקנית פאן בינגבינג בסרט "אקס-מן: העתיד שהיה"
 • אמה דומונט - לורנה דיין / פולאריס: מוטאנטית אמיצה ונאמנה, אך בעלת הפרעה דו-קוטבית בעלת היכולת לשלוט בשדות המגנטיים שמסביבה. לדברי ניקס, בסדרה קיימת "איזו שהיא מודעות" לעובדה כי לורנה היא בתו הביולוגית של מגנטו, מה שמוביל לשאלה האם דמותה של לורנה תהיה דמות בזכות עצמה או שמא היא יורשתו של מגנטו בהיעדרו.
 • בלייר רדפורד - ג'ון פראודסטאר / ת'אנדרבירד: מוטאנט אינדיאני משבט האפאצ'י בעל יכולות על-אנושיים, סיבולת גבוהה וחושים מחודדים. ת'אנדרבירד הוא מנהיג קבוצת המחתרת אליה משפחת סטרוקר מגיעים בעודם נסים מפני הממשלה.
 • קובי בל - ג'ייס טרנר: סוכן "שירותי הסנטינל" המתקשה עם הדרישות קרות-הדם שבעבודתו.
 • סקיילר סמואלס - אסמה, פיבי וסופי פרוסט / האחיות פרוסט: שלישיית אחיות בעלות אינטרסים מנוגדים לשל המחתרת, "שירותי הסנטינל" ותעשיות טראסק. סמואלס גילמה לראשונה את דמותה של אסמה, שהופיעה באמצע העונה, ולאחר מכן גם את פיבי וסופי, שתי אחיותיה של אסמה שהופיעו בפרק סיום מחצית העונה. לבושה ותסרוקתה של סמואלס עוצבו כך שישמשו מחווה להופעת השלישייה בקומיקס המקורי, אך עם זאת, גרסתן הנוכחית של השלישייה חורגת במספר מובנים מגרסתן הקומיקסית - אסמה הייתה אחת משתי האחיות שמתו לפני שהחמישייה הפכה לשלישייה. מכיוון שהשלישייה לבושה באופן זהה, סמואלס ניסתה לבדל בין השלישייה באמצעות צורת דיבורן והתנהגותן. סמואלס קודמה לתפקיד ראשי בעונתה השנייה של הסדרה.
 • גרייס גילי - ריבה: חברה במעגל הפנימי שיש לה קשרים ומעריצים ממעמד החברה הגבוהה.

משני[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • אלנה סאטין - סוניה סיימונסון/חולמת: מוטאנטית וחברה במחתרת בעלת היכולת לשחק כרצונה בזיכרונם של האנשים הסובבים אותה. בת הזוג של ג'ון אשר מכנה אותו ג'וני. נרצחת על ידי רודריק קמפבל במהלך ניסויים.
 • היילי לויט - סייג': מוטאנטית וחברה במחתרת בעלת היכולת לעבד מידע על-אנושי הכולל זיכרון צילומי וחשיבה אנליטית
 • גארט דילהונט - רודריק קמפבל: חוקר מוטציות ומדען הנמצא במשימה "מפוקפקת מבחינה מוסרית", לטיהור גזע האנושות מהגן המוטאנטי. קמפבל אחראי לפיתוח תוכנית "כלבי הציד".
 • ג'רמיין ריברס - שאטר: מוטאנט וחבר במחתרת בעל היכולת להפוך את עורו לדמוי גביש קשיח.

אורח[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • זאק רוריג - גאס/פולס: מוטאנט בעל היכולת לגרום לקצר חשמלי במערכות חשמליות ולהשבית אותם, כמו גם להשבית יכולות של מוטאנטים אחרים. גאס הוא חברו הטוב של ג'ון, שנלכד ומוחו נשטף במהלך תוכנית "כלבי הציד".
 • דינרט דה פרייטס - פדרו: מוטאנט בעל עור כחול ומראה ארי עם היכולת להקרין פחד.
 • שרון גלס - אלן סטראקר: אמו של ריד וסבתם של לורן ואנדי.
 • ריימוד ג'יי בארי - אוטו סטראקר: אביו המנוכר של ריד וסבם של לורן ואנדי, המתגלה כמוטאנט בעצמו. אוטו הוא בנו של אנדראס, הצלע הגברי שבתאומי "הפנריס".
 • ג'פרי נורדלינג - דניאל: אחיה של קייט.
 • מישל ויינטימיליה - כרמן גארה: מאהבתו לשעבר של מרקוס וראש הקרטל בהווה. על מנת להציל את לורנה, כרמן מאלצת את מרקוס לעשות פעולות מוטאנטיות נגד רצונו.
 • פרנסס טרנר - פולה טרנר: אשתו של ג'ייס, אשר לא חזרה לעצמה מאז מות בתם המשותפת
 • ג'קסון רוז מור - גרייס טרנר: בתם של ג'ייס ופולה, אשר מתה לפני אירועי הסדרה.
 • ג'יימס ג'ונס - טריידר: מוטאנט בעל היכולת ליצור אשליות חזותיות במוחם של אנשים אחרים
 • פול קופר וקייטלין מהנר - התאומים אנדראס ואנדריאה פון סטראקר/הפנריס: צמד תאומים טרוריסטים ואבותיהם הקדמונים של לורן ואנדי, אשר להם אותן היכולות שיש לנכדיו של אנדראס, ובשילוב יכולותיהם, השניים הופכים לישות קוסמית הרסנית בשם "הפנריס". ניקס הסביר כי הבחירה לקרוא לדמויות הראשיות (לורן ואנדי) בשם "סטראקר" הייתה מכוונת לאחר שצצו ברשת תאוריות על כך שלורן ואנדי הם למעשה עיבוד מחודש של התאומים אנדראס ואנדריאה פון סטראקר. אך מאוחר יותר נחשף כי אכן התאומים יופיעו בסדרה וכי לורן ואנדי הם למעשה נכדיו של אנדראס.
 • סטן לי מופיע בהופעת קמע כלקוח בפאב.

הפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פיתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביולי 2016, לאחר שהפיילוט של סדרת טלוויזיה שהייתה אמורה להיות מבוססת על ארגון מוטאנטי בשם מועדון הלפייר וקשורה ליקום האקס-מן לא צלח ובוטל, רשת "פוקס" נתנה אור ירוק לקידום פיילוט לסדרה אחרת הגם היא תתבסס על יקום האקס-מן. הפיילוט החדש, שנכתב על ידי היוצר ומעריץ מושבע של חוברות הקומיקס של "אקס-מן", מאט ניקס, שינה את סגנון הסדרה המיועדת לסדרת הרפתקאות פעולה המספרת על הורים רגילים המגלים כי שני ילדיהם הם מוטאנטים. הנשיא של "Fox Entertainment", דייוויד מאדן, הצהיר כי "פיתוח נכס השייך למארוול היה בראש סדר העדיפויות של הרשת - ואנחנו כל כך מרוצים מהדרך שבה מאט ניקס הוביל אותנו אל היקום המרגש הזה". הסדרה מופקת על ידי חטיבת הטלוויזיה של פוקס המאה ה-20 וחטיבת הטלוויזיה של מארוול, לצד מפיקי הסרטים של יקום האקס-מן, בריאן סינגר, לורן שולר דונר, וסיימון קינברג, והמנהלים של חטיבת הטלוויזיה של מארוול, ג'ף לואב וג 'ים צ'ורי.

הגרסאות המוקדמות של התסריט של הפיילוט של ניקס התקבלו בהתלהבות על ידי מנהלי הרשת, ומנכ"ל הרשת, גארי ניומן, ציפה לטיוטה סופית בתחילת ינואר 2017, עם פיילוט גמור בתוך שבועות ספורים. ניומן ציין כי "הפיתוח [של הסדרה] על פני הלוח השנה הוא קצת איטי מהרגיל", אבל הרשת קיוותה להתחיל לשדר את הסדרה הפוטנציאלית כבר בשנת 18–2017. ניקס ציפה שהסדרה תרוץ במשך 12 או 13 פרקים, ולא במשך 22 פרקים כפי שקורה בסדרות טלוויזיה רבות, והוסיף כי כמעריץ מושבע של "אקס-מן", הוא לא רוצה למחזר את המבנה של העונה ולמשוך אותה במשך 22 פרקים כמו שכולם עושים, אך עם זאת, הוא מודע לחשיבות הסדרה, וכי הוא חייב את זה ל"עצמו" בן ה-10 והוא מרגיש כי הוא צריך ליצור משהו שיהיה מתגמל עבור אותו הילד שבתוכו. בסוף החודש, רשת "פוקס" הזמינו באופן רשמי את הפיילוט של הסדרה, תחת הכותרת "סדרת הרפתקאות של מארוול ללא כותרת" ("untitled Marvel action-adventure series").

במרץ, דונר קראה לסדרה בשם "The Gifted", והבהירה כי מדובר בכותרת זמנית עבור הסדרה. ב-9 במאי, רשת "פוקס" הזמינה את הסדרה בשם זה. פרשנים מסוימים קראו לפיילוט "אחד הפיילוטים החמים ביותר בעונת הפיתוח של שידורי 2017". העונה הראשונה תוכננה להיות בת עשרה פרקים. באוגוסט, לן ויסמן הצטרף כבמאי וכמפיק בפועל של הסדרה.

כתיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניקס תיאר את הסדרה כ"[סדרה] המתקרבת לעולם המוטאנטים מהצד האחר"; הסרטים וחוברות הקומיקס שעסקו ביקום של האקס-מן נפתחו בדרך כלל עם קבוצת האקס-מן [ועולם המוטאנטים] ואז העולם החיצוני והאנושי נפרש לעיני הצופים מנקודת מבטם של המוטאנטים, אך הסדרה מתרחשת בתוך עולם של אנשים שהם לא האקס-מן, שעדיין לא מכירים את עולם המוטאנטים. ניקס הצהיר כי הסדרה תספר סיפור יותר "אינטימי" מהסרטים שבחנו סוגיות שעסקו סביב נושא מוטאנטים וניסיון לספר סיפור יותר אינטימי יהיה הרבה יותר קשה לעשות בסרט של שעתיים כי [הסרט] צריך להתרחש מהר מאוד וצריך להגיע מהר יותר לכל האקשן. הנושאים העתידים להיבחן במהלך הסדרה משקפים בעיות מודרניות ומציאותיות, כגון טבח מוטאנטים על ידי רשויות הביטחון רק בשל שונותם החיצונית, או הסכמה של הממשלה להתייחס לסוגיית המוטאנטים רק באם הם יסכימו להזדהות בפומבי ולוותר על פרטיותם, מה שמהווה אלגוריה להפרת זכויות האדם או זכויות הפרט. בנוסף, ניקס ציין כי מסילת הרכבת המחתרתית שימשה כהשראה לכתיבת המחתרת המוטאנטית.

בהתייחסו לסדרת הסרטים של "אקס-מן", ניקס הצהיר כי חברי קבוצת ה"אקס-מן" ייחשבו כנעדרים במהלך אירועי הסדרה, והיעדרותם תהיה קו עלילה נוסף שהסדרה תחקור. זמן לא רב לאחר מכן, ניקס ציין כי קו העלילה שיעסוק בהיעדרותם של חברי "אקס-מן" במהלך אירועי הסדרה, הוא אחת מהתעלומות המרכזיות של הסדרה.

ליהוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפברואר 2017, בלייר רדפורד לוהק לדמותו של סאם, מוטאנט המנהיג מחתרת מוטאנטית, ג'יימי צ'ונג לוהקה לדמותה של בלינק, מוטאנטית פופולרית שהופיעה בעיבודים קודמים של "אקס-מן", בין היתר בסרט "אקס-מן: העתיד שהיה, סטיבן מוייר לוהק לדמותו של ריד סטראקר ושון טיל לוהק לדמותו של המוטאנט מרקוס דיאז, שפותחה במיוחד עבור הסדרה. במרץ, נטלי אלין לינד לוהקה לדמותה של לורן סטראקר, אשר הסדרה סובבת סביבה וסביב התמודדותה עם גילוייה כמוטאנטית, איימי אקר לוהקה לדמותה של קייטלין סטראקר, אם המשפחה ואחות במקצועה, אמה דומונט לוהקה לדמותה של פולאריס, פרסי היינס וייט לוהק לדמותו של אנדי סטראקר, נער מופנם חברתית ורגשית ואחיה של לורן, אשר נאלץ להתמודד עם גילוייו כמוטאנט וקובי בל לוהק לדמותו של ג'ייס טרנר, סוכן ממשלתי. עם הכרזת הסדרה באופן רשמי בחודש מאי, התגלה כי רדפורד יגלם למעשה את ת'אנדרבירד.

צילומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סינגר, מי שביים כמה מסרטי אקס-מן בעצמו, החליט לביים את פרק הפיילוט של הסדרה בעצמו לאחר שלוח הזמנים עבור סרט שכבר עסק בבימויו, השתנה. סינגר הדגיש כי "מבחינת הטון הוויזואלי, הסדרה תהיה מאוד מאוד שונה מהסרטים", וציין כי יהיו "כמה דברים שיהיו נחותים יותר ויזואלית [ביחס לסדרת הסרטים של אקס-מן], אך לב העניין ומרכז הסדרה על עלילותיה של המשפחה [משפחת סטראקר]". סינגר החל את ההפקה ב-27 בינואר, וצילם את הפיילוט תחת הכותרת "גן עדן" ("Heaven") ב-13 במרץ 2017 בדאלאס, טקסס, והשלים את צילומי הפיילוט עד 11 באפריל. עד סוף אותו החודש, צולמו גם צילומים משלימים עבור הפיילוט.

במאי 2017, ועדת הסרטים של דאלאס הודיעה כי שאר הפרקים של "בעלי היכולות" לא יצולמו בעיר. ההפקה של הסדרה דחתה את מועד הצילומים בתקווה שהחוק לבי החזרי המס במדינה ישונו על ידי בית המחוקקים של טקסס, אך משלא יכלו יותר לדחות את תחילת מועד הצילומים, ההפקה החליטה לצלם את שאר הסדרה באטלנטה שבג'ורג'יה. צילומי שאר הפרקים של הסדרה התחילו ב-17 ביולי.

חיבור ליקום ה"אקס-מן"[עריכת קוד מקור | עריכה]

בינואר 2017, דונר הסביר שבניגוד לסדרת הטלוויזיה "לגיון", שזו סדרת טלוויזיה הראשונה שקושרה ליקום הסרטים של "אקס-מן", הסדרה הנוכחית "היא מהווה חלק הרבה יותר נרחב מן מיקום הסרטים של אקס-מן בכך שהסדרה עוסקת בהצגתם של מוטאנטים הנחשבים שנואים בחברה... אתה יכול להרגיש שאתה נמצא ביקום של אקס-מן", ולמרות זאת, "היקום הקולנועי לא יושפע מסדרות הטלוויזיה ["לגיון" ו"בעלי היכולות"] בכלל. הם [הסרטים] פשוט ימשיכו להתקיים בדרך שהם מתקיימים". ניקס הוסיף כי "סרטי ה'אקס-מן' לא מסתדרים כולם בשורה מושלמת מבחינת המשכיות וכרונולוגית, אז זה לא כאילו שאני נאלץ להתאים את עצמי אל חריץ מסוים, [אבל] אם אתה אוהב את היקום הזה ואת היקום של הסרטים, הסדרה בהחלט קורצת אל הסרטים. הסדרה והסרטים בהחלט קיימים באותו היקום הכולל." ניקס רצה שהקשר בין הסדרה לסרטים יהיה הרבה יותר כללי מהקשר שבין "סוכני S.H.I.E.L.D." לבין הסרטים של היקום הקולנועי של מארוול, ואמר: "אני חושב שזה מגניב, אבל 'סוכני S.H.I.E.L.D.' כבר עשתה קשר כזה".

כמו כן, ניקס ציין כי "יש כמות מוגבלת של דמויות [קיימות] שאני יכול להשתמש בהם, ואני משתמש בכמה מהם, אבל אחרים מהם אני פשוט ממציא". עד מהרה, ניקס פירט כי הסדרה "מכילה מספר דמויות שהמעריצים יתרגשו לראות אותם. אני לא יכול לדבר על הפרטי פרטים, אבל זה לא כאילו שלא מתקיים בה קבוצת ה'אקס-מן'". דונר חשפה כי קבוצה פופולרית מסוימת בחוברות הקומיקס של מארוול, שאכן תתקיים בסדרה, היא חיל הסנטינל, נבלי-על רובוטיים אשר תפקידם הוא לצוד מוטאנטים ולהשמידם שהופיעו במספר עיבודים קודמים שנעשו לחוברות הקומיקס של אקס-מן, אך דונר הבהירה כי הופעתם של חיל הסנטינל בסדרה תהיה שונה מאוד ממה שנראה לפני כן.

ביוני 2017, מוייר הצהיר כי ציר הזמן של "בעלי היכולות" יתרחש בין סדרת הטלוויזיה "לגיון", בו המוטאנטים עודנם נחשבים "זן לא מובן", לסרט "לוגאן - וולברין", אשר מסמל את סוף עידן המוטאנטים. מוייר הוסיף, "אנחנו משובצים בתוך ציר הזמן הזה, אבל בינתיים, אנחנו לא מקושרים מספיק [לשאר הסרטים ביקום]. אני חושב שהם [המפיקים] נתנו לעצמם הרבה מרחב פעולה כדי להיות מסוגלים ללכת למקומות שונים, אבל יש לנו עלילה משלנו בתוך היקום שמניעה אותנו הלאה מבלי לעשות זאת [באמת]". חודש לאחר מכן, ניקס ציין כי הסרט "אקס-מן: העתיד שהיה" הקים צירי זמן מרובים ושונים ביקום הסרטים של "אקס-מן", וכי הסדרה מנצלת את העובדה הזו על מנת להימנע מהסרטים שנעשו ובמקום זאת, לספר את הסיפור שלה. ניקס הסביר כי הסדרה מתרחשת בציר זמן בו חברי ה"אקס-מן" נעדרים למשך פרק זמן ארוך, והוסיף כי הסדרה לא תהיה "תניע" את הסרטים או להפך, "כי הסיפור שאנחנו מספרים מתעלמת מאירועי הסרטים, אבל לא על ידי העמדת פנים שה'אקס-מן' אינם קיימים או איפשור לדמויות לעשות דברים [העלולים להשפיע על היקום] שאף אחד לא ישים לב אליהם בהמשך".

שידור[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפיקי הסדרה הצליחו לקבל אישור לפיילוט על רשת "פוקס", לאחר שניסיונם הקודם ליצור סדרה המבוססת על יקום ה"אקס-מן" בשנת 2016 לא יצא לפועל. הסדרה הוכרזה רשמית במאי 2017.

הסדרה עלתה לשידור לראשונה ברשת "פוקס" ב-2 באוקטובר 2017. רשת הטלוויזיה "CTV" רכשה את זכויות השידור עבור קנדה. בישראל, הסדרה שודרה ב-yes Action. ב-7 באפריל 2019, לאחר עונה ראשונה בת 13 פרקים ועונה שנייה בת 16 פרקים, רשת "פוקס" הכריזה על ביטולה של הסדרה[1] בעקבות עסקת דיסני-פוקס[2].

שיווק[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם הכרזתה של עליית הסדרה לאוויר באופן רשמי, רשת "פוקס" פרסמה טיזר טריילר קצר, אותו הבלוגר ג'ייקוב הול מהבלוג "Film/" תיאר כ"תפל" ובמיוחד כשהוא מגיע בעקבות סרטי וולברין, דדפול וסדרת הטלוויזיה "לגיון, שכל אחד מהם הוכיח כי יש המון אנרגיה ורצון להראות יותר על המין המוטאנטי, ובלבד שכל המעורבים [בהפקה הנוכחית] מוכנים באמת לסכן את כל זה וללכת על קרח דק." שבוע לאחר מכן, "פוקס" פרסמו טריילר באורך מלא במהלך מצגת לוח הזמנים שלהם שהוצג במאי 2017, ועליו הגיב הבלוגר הואיי טרן-בואי, גם הוא מהבלוג "Film/", ציין כי "נראה שסינגר מנסה להתמודד מול 'גיבורים'." בנוסף, בואי ציין כי "כש'בעלי היכולות' משודרת על רשת המוגבלת בתשלום ומבוימת על ידי במאי הסרט אקס-מן, סינגר, נראה כי הסדרה מחוברת בבירור ליקום של סרטי האקס-מן... בין אם הקשר [בין הסדרה לשאר הסרטים] תורם או לא להצלחת סדרה שעדיין לא ראינו - מעורבותו של סינגר אינה תורמת ליקום, מפני שסרטי של האקס-מן הופכים ליותר ויותר מבולגנים ו ... גרועים". הטריילר נצפה מעל 31 מיליון פעמים ביום השחרור, כולל מעל ל-11 מיליון צפיות ב-YouTube. דבר זה היווה הצלחה לעומת הטריילר של הסדרה המצליחה "החיים עצמם" שפורסם שנה לפני כן. במהלך מצגת לוח הזמנים של "פוקס", סוכני ממשלה מדומים מ"סוכנות שירותי הסנטינל" של הסדרה ניהלו את "מרכז הבדיקות לזיהוי מוטאנטים" והציעו בדיקות גנטיות למעוניינים על מנת לראות אם הם נושאים את "הגן המוטאנטי" בדמם, כשתוצאות הבדיקות יישלחו להם כחודש לאחר מכן. קטעים מהסדרה הוקרנו בכנס הקומיק-קון, סן דייגו שנערך ב-2017.

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכתב מאט וב מיטוויץ' מהאתר "TVLine" התרשם מהפיילוט הראשוני שהוצג באירוע אקסקלוסיבי, ושיבח את העלילה ואת האפקטים החזותיים. מיטוויץ' הרגיש שכל צוות השחקנים היה מגובש, והדגיש זאת באומרו כי "זה לא הישג קל עם אנסמבל בסדר גודל כזה". בנוסף, הוא גם הדגיש כי היחסים בין הדמויות השונות נבנו בצורה טובה בין שני הטוויסטים המשמעותיים שהופיעו בפרק. מיטוויץ' סיכם וציין כי הסדרה עומדת בפני תחרות קשה מבחינת דירוגים והצלחה, אך קיים סיכוי שהסדרה תהיה מוצלחת יותר מ"גות'האם" שאותה החליפה בלוח השידורים של "פוקס".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Goldberg, Lesley (April 17, 2019). "'The Gifted,' 'Rel' Canceled at Fox". The Hollywood Reporter. Retrieved April 17, 2019.
 2. ^ מיקי גרינפלד, דיסני השלימה את עסקת ה-71 מיליארד דולר של רכישת פוקס, באתר כלכליסט, 20 במרץ 2019