מלחמת קרי-סקרול

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף מלחמת קרי–סקרול)
מלחמת קרי-סקרול
Kree-Skrull War
כריכת האוגדן The Avengers: Kree-Skrull War
כריכת האוגדן The Avengers: Kree-Skrull War
מידע קומיקס
יוצר רוי תומאס
תקופת פרסום מקורית יוני 1971 – מרץ 1972 (כ־39 שבועות ויומיים)
סינדיקציה מארוול קומיקס
מסת"ב מסת"ב 978-0785132301
ארץ מקור ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
מספר החוברות 8
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מלחמת קרי-סקרולאנגלית: Kree-Skrull War) היא קשת סיפור שפורסמה בחוברות הקומיקס Avengers #89-97 בין יוני 1971 למרץ 1972 בהוצאת מארוול קומיקס, בכתיבתו של רוי תומאס ובאיוריהם של סאל בוסימה, ניל אדמס וג'ון בוסימה. בין הדמויות המשתתפות בסיפור ניתן למנות בין היתר את האוונג'רס (קפטן אמריקה, איירון מן, תור, איש הנמלה, הצרעה, ויז'ן, גוליית, קוויקסילבר ומכשפת השני), ארבעת המופלאים (מיסטר פנטסטיק, האישה הבלתי-נראית, הלפיד האנושי והדבר), קפטן מארוול, ריק ג'ונס, קרול דנברס, הבלתי אנושיים (חזיז שחור, טריטון ומקסימוס), ניק פיורי וסוכנות S.H.I.E.L.D, והאנטגוניסטים רונאן המאשים, אניהילוס וסופר סקרול.

"מלחמת קרי-סקרול" היא מלחמה בין-גלקטית הידועה בשל רוחב היריעה בסדר גודל קוסמי, מספר הדמויות הגדול שמשתתף בה, ובשימוש במטפורה ואלגוריה לנוכח התקופה בה נכתבה (מלחמת וייטנאם), כמו למשל הבהלה האדומה של ג'וזף מקארתי וועדת בית הנבחרים לפעילות אנטי-אמריקנית.[1][2][3] אירוע זה הוביל ליצירתם של הבלתי אנושיים מגזע הקרי, ובנוסף הוצג הרומן בין ויז'ן למכשפת השני, שנמשך כתמה מרכזית בחוברות האוונג'רס בשנים הבאות. אירוע זה נחשב בידי המבקרים כנקודת ציון חשובה לאותה תקופה[4][5], והוא תוצרתם של מספר שיתופי פעולה בין תומאס ואדמס באותה תקופה, החל מעבודתם בכותרי אקס-מן בשנת 1969.

מלחמת קרי-סקרול זכתה לעיבוד אנימציה בעונתה השנייה של "האוונג'רס: סדרת האנימציה". סרט היקום הקולנועי של מארוול "קפטן מארוול" מתבסס ברובו על המיתוס של מלחמת קרי-סקרול. בסרט, המלחמה מתוארת כחד-צדדית כאשר גזע הסקרול הוא הקורבן למלחמת השמד של הקרי. מאר-וול מגזע הקרי (שגולמה בידי אנט בנינג) מפנה עורף לבני עמה ומגיעה לכדור הארץ כדי לעזור לפליטים מגזע הסקרול להימלט מכוחות הקרי. קרול דנברס (בגילומה של ברי לארסון) עברה שטיפת מוח בידי הקרי כדי לעבוד עבורם ולהילחם בסקרול. כשהיא מגלה את האמת, היא מתמרדת נגד אדוניה לשעבר ועוזרת לגזע הסקרול למצוא עולם בית משלו.

היסטוריה פרסומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכותב רוי תומאס הודה כי לא הייתה לו כלל תוכנית לכתיבת סיפור אלא מלבד הרעיון ש"שני גזעים בין-גלקטיים חמדנים יהיו במרכזה של מלחמה בקצוות הרחוקים של הגלקסיה, והעימות ביניהם יאיים לפלוש לכדור הארץ, במה שיהפוך את הכוכב שלנו לסוג של אי האוקיינוס השקט במהלכה של מלחמת העולם השנייה". במובן זה, תומאס התייחס לספרו המדע בדיוני של ריימונד פישר ג'ונס משנת 1952, "האי הזה, ארץ".[6]

בשנת 2000, כמעט 30 שנים לאחר פרסומו של הסיפור, חברת מארוול הוציאה לאור אוגדן בכריכה רכה של קשת הסיפור בשלמותה.

כחלק מאירועי "אימפריה" של שנת 2020, פורסמה מהדורה מוגבלת המשמשת פריקוול לסיפור ונקראה Road to Empyre: The Kree/Skrull War #1. חוברת זו גוללה את ההיסטוריה של העימות רב השנים בין שני הגזעים.[7]

עלילת הסיפור[עריכת קוד מקור | עריכה]

קפטן מאר-וול, גיבור גזע הקרי, חוזר לכדור הארץ לאחר שהות ממושכת בממד חלופי הנקרא האזור השלילי. הוא נלכד בידי חברי האוונג'רס קוויקסילבר, מכשפת השני והאנדרואיד ויז'ן, בעזרתו של ריק ג'ונס - חברו למסע של מאר-וול. מתברר כי מאר-וול ספג קרינה רדיואקטיבית משהייתו באזור השלילי, וכי חשיפה זו תהיה קטלנית אם הוא לא יטופל. עוד התברר כי מאר-וול ונסיכת הסקרול אנל הביאו לעולם תינוק במשך זמן זה. בעזרתו של מדען, ויז'ן שואב את שאריות הקרינה מגופו של מאר-וול.

סצנת פלשבק מגלה כי האוונג'רס איתרו אזעקה מבניין בקסטר, מפקדתם של ארבעת המופלאים. האוונג'רס מגיעים לבניין ומגלים שמאר-וול השתמש בפורטל אותו יצר ריד ריצ'רדס, המוביל לאזור השלילי, בניסיון לשחרר את ריק ג'ונס מהצורך לחלוק ביניהם מולקולות (השניים מתחלפים ביניהם כל העת, כאשר אחד נמצא בכדור הארץ והאחר תקוע באזור השלילי). מאר-וול מצליח לעשות זאת, אם כי בזמן שהפורטל היה פתוח, האוונג'רס נאלצו להדוף את אניהילוס מלברוח מהאזור השלילי. מאר-וול מנצל את הסחת הדעת כדי לגנוב מטוס הסילון של האוונג'רס, אך הם מנטרים אחריו לאחר שגילו שנחשף לכמות גדולה של קרינה. עם סיומו של הפלשבק, הקבוצה מותקפת בידי זקיף רובוטי של הקרי, שלוכד את מאר-וול ונמלט. קרול דנברס, עמיתתו לשעבר של מאר-וול, מתעמתת איתם ומבקשת לקבל תשובות.

האוונג'רס עונים לקריאה מחברם לקבוצה גוליית, שאומר להם כי קיבל שדר מצוקה מג'אנט והאנק פים, שהיו בדרכם לבסיס מחקר באזור החוג הארקטי לחקור את השפעותיו של נפט על הסביבה. ככל הנראה, הזוג גילה אי שופע צמחייה וחקרו אותו בתור הצרעה ויילוג'אקט. אולם, יילוג'אקט ניחש את האמת אודות המקום והרחיק את הצרעה מהאי לפני שהגיע אליו.

האוונג'רס מגיעים ומותקפים בשנית על ידי הזקיף הרובוטי בעזרתו של גוליית המהופנט. הם מביסים את גוליית אך אינם מסוגלים לעצור את הזקיף, שלוכד את כולם מלבד קוויקסילבר. מתברר כי הזקיף נשלח על ידי רונאן המאשים, עריק מגזע הקרי. רונאן מתחיל בתוכניתו להעביר את כדור הארץ נסיגה אבולוציונית לתקופה פרהיסטורית כדי להשתמש בכדור הארץ כבסיס למלחמה בגזע הסקרול. רונאן מראה לאוונג'רס כיצד המדענים והאנק פים עברו נסיגה לאנשי מערות, שכעת חושקים בג'אנט. קוויקסילבר מגיע ותוקף אותו, אך רונאן מפסיק את הקרב אחרי שהוא מקבל שדר על פלישה מתקרבת של גזע הסקרול על עולם הבית של הקרי. הזקיף הרובוטי רואה שאין לו כל מטרה קיומית ומשמיד את עצמו. האוונג'רס ומאר-וול מגלים שפים ויתר המדענים - כמו גם הסביבה - חזרו למצבם הרגיל.

דבר קיומו של מאר-וול נחשף לעולם כאשר המדענים מגלים לרשויות את אשר עברו והסנטור ה. וורן קראדוק מקים את "הועדה לפעילות חייזרית". האוונג'רס מסכימים להשתתף בשימוע, אך בסופו של דבר מסרבים למסור לידי הרשויות את מאר-וול. הם משכנעים אותו לסגת יחד עם קרול דנברס לחווה פרטית, אך בעודו נרדף בידי ניק פיורי מסוכנות S.H.I.E.L.D, הוא נמלט. חברי הקבוצה נאלצים להתמודד עם ציבור מתוסכל, שגודש את אחוזת האוונג'רס ועושה את דרכו פנימה בכוח לצורך ונדליזם.

קפטן אמריקה, איירון מן ותור חוזרים לאחוזת האוונג'רס ומודיעים כי בשל התנהגות חברי הקבוצה, הקבוצה מפורקת לעד. קוויקסילבר, מכשפת השני ו-ויז'ן מנסים לעזוב ולבדוק לשלומו של מאר-וול, אך הם מותקפים בידי שלושה מחברי ארבעת המופלאים, שמתגלים כסקרולים במסווה, אויביהם הוותיקים של הקרי, המסוגלים לשנות את צורתם. באותו זמן, דנברס מובילה את מאר-וול לספינת קרי אותה לכאורה מצאה ומשכנעת אותו לבנות מקרן רב-ערוצי שיהיה קטלני למי שאינו מגזע קרי. אולם, מאר-וול חושף את ההטעיה (שכן אף בן אנוש לא יודע את שמו האמיתי, מלבד הסקרולים). הוא משמיד את המשדר אך נלכד בידי דנברס, שמתגלה בתור סופר סקרול. יחד עם קוויקסילבר ומכשפת השני, הם נלקחים אל מחוץ לכדור הארץ.

למרות היותו פצוע, ויז'ן מצליח לחזור לאחוזת האוונג'רס, היכן שחבריה המייסדים קפטן אמריקה, איירון מן, תור והאנק פים (שחזר לזהותו כאיש הנמלה) התאספו. איש הנמלה מכווץ את עצמו לגודל מיקרוסקופי, נכנס לתוך ויז'ן ומצליח לתקן את האנדרואיד. חברי הקבוצה מתשאלים את ויז'ן ולומדים ממנו שהיו אלה הסקרולים המחופשים אשר פירקו את הקבוצה. הם מוצאים את אותם סקרולים וחוקרים אותם. הם מגלים ששלושת הסקרולים היו חברים בכוח מחקר המונה ארבעה חברים שביקר בכדור הארץ בעבר ולחמו בארבעת המופלאים.[8] לאחר מכן, האוונג'רס מותקפים בידי אנדרואידי-אדם שנשלחו בידי הסנטור ללכוד אותם בשל סירובם לשתף פעולה. אולם, מסתבר כי טוני סטארק (האלטר אגו של איירון מן) תכנן במקור את האנדרואידים והוא גורם להם לעומס-יתר באמצעות פרץ אלקטרוני.

באותו זמן, טריטון מהבלתי אנושיים מגיע ואינו מסוגל לאתר את ארבעת המופלאים. הוא מבקש מהאוונג'רס עזרה באיתורו של מנהיג הבלתי אנושיים חזיז שחור, מאחר שאחיו מקסימוס השתלט על בית המלוכה שלהם באטילן. האוונג'רס עוזרים לו, ואחרי איתורו של חזיז שחור מלווים את הבלתי אנושיים בדרכם לאטילן. מתגלה כי מקסימוס כרת ברית עם גזע הקרי, ותמורת שלטונו משתמש בטכנולוגיית קרי לשלוט באוכלוסייה כחיילים נגד הסקרול. האוונג'רס מביסים את מקסימוס ואת עושי דברו ועוזבים אחרי שמחזירים את השלטון לחזיז שחור.

מאר-וול נלקח ללב ליבה של ממלכת הסקרול, ואחרי שנאמר לו שהאוונג'רס יוצאו להורג, בונה עבורם מקרן רב-ערוצי נוסף. האוונג'רס מגיעים למרחב החלל של הסקרול והודפים את צי ספינות הסקרול בזמן שמאר-וול נאלץ להשתמש במקרן. כתוצאה מכך, ריק ג'ונס המשוחרר חוזר לאזור השלילי. הוא ניצל משם בעזרת האינטלקט העילאי, שליט הקרי, שמשחרר בו כוחות מנטליים חבויים (כוח הגורלות). בעזרת כוחות חדשים אלו, ריק ג'ונס שולח מתקפה כוללת של גיבורי-על מתור הזהב ובכך מסיים את המלחמה. כוח הגורלות חושף את צורתו האמיתית של הסנטור קראדוק כחייל סקרול - הרביעי במשלחת הסקרולים שנשלחו לכדור הארץ - והוא נהרג בידי ההמון הזועם. הגיבורים חוזרים לכדור הארץ ומגלים שסנטור האמיתי נמצא, ושהמוניטין שלהם חזר לסדרו.[9]

מתברר מאוחר יותר שקבוצת אילומינטי הסודית ביקרה בעולמות הקרי והסקרול וייעצה לחייזרים שכל התערבות כדור הארץ במלחמה שלהם תתקבל באפס סובלנות.[10]

המשך[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיפור המשך נכתב בחוברות New Avengers: Illuminati Vol.2 #1-5 (פברואר 2007-ינואר 2008) המתאר את הרפתקאות הקבוצה אילומינטי אותה הרכיב איירון מן אחרי המלחמה, אשר כללה אותו ואת חזיז שחור, מיסטר פנטסטיק, פרופסור אקס, נאמור ודוקטור סטריינג'. סיבת הקמתה של הקבוצה נעוצה במחשבה שנוצר הצורך במידע הנרחב של חבריה על מנת למנוע את מעורבותו של כדור הארץ במלחמה. חוברת מספר 1 מגוללת את מפגשם עם קיסר הסקרול דורק מעט לאחר סיום המלחמה. בחוברת מספר 5, איירון מן מביא את גופתה הסקרולית של אלקטרה לקבוצה. בהמשך הם מותקפים בידי קבוצה של סופר סקרולים, הכוללת אחד שהתחזה לחזיז שחור. חוברת זו מקשרת בין מלחמת קרי-סקרול לבין סיפור הקרוסאובר "פלישה סודית".

חוברות קשורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

טבעם של כוחותיו החדשים של ריק ג'ונס בסופו של הסיפור נחשפים בחוברות הסדרה Avengers Forever בכתיבתם של קורט בוסיאק ורוג'ר סטרן (דצמבר 1998-נובמבר 1999). מתברר שמדובר בכוח הגורלות, ההתפתחות האולטימטיבית של הפוטנציאל האנושי, וכי חברים נוספים בקבוצת האוונג'רס קיבלו יכולות שכאלו במהלך המלחמה.

במהלך הסיפור "קפטן אמריקה: נולד מחדש", מלחמת קרי-סקרול אוזכרה בקצרה כאשר קפטן אמריקה קפץ באופן שרירותי במרחבי הזמן על ידי נשק אותו פיתח הגולגולת האדומה. הוא ניצל את הזמן ששהה לבדו עם ויז'ן כדי לתת לו מסר ויאפשר לקפטן אמריקה לתקשר עם זמן ההווה מבלי לשנות את ההיסטוריה.

בחוברת Marvel Team-Up #5, ספיידרמן ו-ויז'ן מגלים שגשש סקרולי ממלחמת קרי-סקרול משבש את גלי המוח של ויז'ן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ The Avengers: The Kree-Skrull War: A Comic Book Classic Returns, D.K. Latta, February 26th 2001
  2. ^ The Kree-Skrull War: Military Ethics From One The Avengers Most Epic Stories, Clave Jones, July 14th 2016
  3. ^ Avengers: 10 Things To Know About The Kree-Skrull War Before Empyre, Darby Harn, April 4th 2020
  4. ^ Hill, Shawn, "Essential Avengers v4" (review), Comics Bulletin, (February 15, 2006): "This story set the standard for years to come.... You can see the model here for later stories involving the X-Men and the Fantastic Four in cosmic wars."
  5. ^ Sanderson, Peter. Marvel Universe (Harry N. Abrams, 1998), p. 127: "Running nine issues, much of it spectacularly illustrated by Neal Adams, the Kree-Skrull War had no precedent in comics.... With this story The Avengers unquestionably established its reputation as one of Marvel's leading books."
  6. ^ Thomas, Roy. "Afterword: A Splendid Little War," Marvel's Finest: Avengers: The Kree–Skrull War (Marvel Comics, 2000)
  7. ^ Empyre: Prelude One-Shot Teases Premise Of 2020's Major Marvel Event, Sam Stone, December 19th 2019
  8. ^ Fantastic Four #2, January 1962
  9. ^ Avengers #89-97, June 1971-March 1972
  10. ^ New Avengers: Illuminati Vol.2 #1-5, February 2007-January 2008
מארוול קומיקס
דמויות
קפטן אמריקה ג'יימס בארנסאיזאיה בראדליסוכן ארצות הבריתג'ק פלאגפלקוןפגי קרטרשרון קרטרנוודארנים זולאבאטרוק המזנקברון זמוברון סטרוקרדוקטור פאוסטוסהגולגולת האדומהוייפרולנטינה אלגרה דה לה פונטייןטאסקמאסטרטופר צהובמרסק הדגליםניוקסיןקוטונמאות'קרוסבונז
איירון מן
(דמויות)
איירון פטריוטאדווין ג'רוויסהאפי הוגאןמריה הילוור משיןפפר פוטסאיירון הארטאיירון מונגראיש הטיטניוםבליזארדדינאמו הארגמןג'סטין האמרהרוזן נפאריהויפלאשמאדאם מאסקמודוקמנדריןזיק סטייןפיקסררוח
תור אודיןאנג'להבטא ריי בילבלדרהיימדלהיפוליטההלוחמים שלושהולקיריהסיףג'יין פוסטרגור שוחט האליםהאיש הסופגהאיש הרדיואקטיביהלהלוקימוציא להורגמיסטר היידמכשפתמלקית' הארורסירטירראגנארוק
ספיידרמן
(דמויות)
הארי אוסבורןג'ון ג'יימסוןג'יי ג'ונה ג'יימסוןפלישיה הארדימרי ג'יין ווטסוןמיילס מוראלסגוון סטייסיסילבר סייבלסילקספיידרוומן (ג'סיקה דרוג'וליה קרפנטרמאטי פרנקליןספיידר-גוון)סקרלט ספיידרקייןפלאש תומפסוןאלקטרובומרנגדוקטור אוקטופוסהגובלין הירוקהובגובליןהידרו-מןהיורשיםהלטאההנשרהעקרבסימביוט (ונוםקרנג')זיקיתטומסטוןלילי הוליסטרמורביוסמיסטריומיסטר נגטיבסאנדמןקרייבן הציידראש פטישריינושוקר
ארבעת המופלאים האישה הבלתי-נראיתהגולש הכסוףהדברהלפיד האנושימיסטר פנטסטיקנובה (פרנקי ריי)פרנקלין ריצ'רדסאניהילוסגלקטוסדוקטור דוםטראקססופר סקרולקאנג הכובש
הענק הירוק ריק ג'ונסדוק סמסוןג'ניפר וולטרסליירהסקאארמרלו צ'נדלרבטי רוסת'נדרהאבומיניישןהמנהיגטיטניהמודוקת'נדרבולט רוס/הענק האדום
הנרי פים איש הנמלה (אריק אוגריידיסקוט לאנג) • ג'וקסטההצרעהויז'ןיילוג'אקטסטאטוראולטרון
קוסמי אדם וורלוקאיקריסגאמורהקפטן מארוול (מאר-וולמוניקה רמבוג'ניס-וולפילא-וולקהנ'נרנו-וארקרול דנברס)גברת מארוולגורגוןגלדיאטורגרוטדראקס המשמידחזיז שחוריונדומדוזהמונדרגוןמייג'ור ויקטורימנטיססטארהוקסטאר לורדקארנאקקוואזרקסוויןקפטן יוניברסקרולינה דיןקריסטלרוקט ראקוןנובהתנהאגו הכוכב החיגראנדמאסטרהאספןמונסטוןמקסימוסנביולהקוראת' הרודףקורבאקרונאן המאשיםתאנוס
על-טבעי אגתה הארקנסבליידגוסט ריידרדוקטור סטריינג'האביר השחורהעתיקברון מורדוג'ק-או-לנטרןדורמאמודרקולההברדסמפיסטושטאנה
גיבורי ונבלי רחוב איירון פיסטאלקטרהאקוג'. וו. ברידג'ג'סיקה ג'ונסדרדוויל (דמויות)נייג'ל היגינסהמענישבן יוריקלוק קייג'מון נייטמיסטי נייטמיקרוצ'יפמסווה ופגיוןפוגי נלסוןקארן פייג'קולין וינגבולזאייברקודהג'יגסוגלדיאטורהאיש הסגולהינשוףהרוסיטיפואיד מריכמיסטרומיסטר היידנחש הפלדהניוקפיקסרקורנל סטוקסקינגפין
גיבורים צעירים איירון לאדאמדאוס צ'וגברת מארוול (קמלה קאן)גרטרוד יורקס ואולד לייסהאלקלינגהוקאיי (קייט בישופ)ויקאןויקטור מנצ'המולי הייזאמריקה צ'אבזנובה (סם אלכסנדר)ניקו מינורוספידספידבולפטריוטצ'ייס סטייןקסוויןקרולינה דין
שונות איש המכונהארסדומיניק פורצ'וןהאלמנה השחורההווארד הברווזהוקאייהלקאטהסנטריהפנתר השחור (ואקאנדה)הרקולסויז'ן (ארקוס)וונדר מןזאוסילדת הסנאיכוכב אשלונה מקסימוףמוקינגבירדנאמורניק פיוריקווייקקפטן בריטניהרוניןשאנג-צ'ישוריאדם-קוףאמן החרבותאריק קילמונגרארקיידגרביטוןגרים ריפרהשומר האדוםטריקשוטיאבאט אומון טורוילנה בלובהקונסטריקטורקלוקרוספייר
קבוצות-על

אילומינטיאקס-מןארבעת המופלאיםגיבורים להשכרהדפנדרסהאוונג'רס (דמויות)האוונג'רס המופלאיםהאוונג'רס הסודייםהאוונג'רס הצעיריםהבלתי אנושייםהלוחמים החדשיםהמשמידיםהנצחייםהקומנדו המיילליםוורבאונדנקסטווייבRunawaysשומרי הגלקסיה (הקבוצה המקורית)S.H.I.E.L.D. •‏ ששת הגיבורים הגדוליםאדוני הרשעארבעת המפחידיםהאוונג'רס האפליםהאוכפיםהידHYDRAהמסדר השחור •‏A.I.M.‎ששת המרושעיםת'נדרבולטס

אירועים ביקום מארוול
(היסטוריה פרסומית לאירועי קרוסאובר של מארוול קומיקס)
שנות ה-70 וה-80 מלחמת קרי–סקרול (יוני 1971) • מלחמות סודיות (מאי 1984) • מלחמות סודיות 2 (יולי 1985) • נולד מחדש (פברואר 1986) • טבח המוטאנטים (אוקטובר 1986) • נפילת המוטאנטים (ינואר 1988)
שנות ה-90 כפפת האינסוף (יולי 1991) • מבצע סופה גלקטית (מרץ 1992) • מלחמת האינסוף (יוני 1992) • מסע הצלב האינסופי (יוני 1993) • פלאות (ינואר 1994) • די.סי. נגד מארוול (אפריל 1996) • אונסלוט (מאי 1996)
שנות ה-2000 שושלת קאנג (יוני 2001) • ליגת הצדק/האוונג'רס (ספטמבר 2003) • מלחמה סודית (פברואר 2004) • האוונג'רס מתפרקים (אוגוסט 2004) • איירון מן: אקסטרמיס (ינואר 2005) • בית אם (אוגוסט 2005) • השמדה (מרץ 2006) • כוכב הענק הירוק (יולי 2006) • מלחמת אזרחים (יולי 2006) • מלחמת-עולם הענק הירוק (יולי 2007) • השמדה: כיבוש (אוגוסט 2007) • ספיידרמן: עוד יום אחד (ספטמבר 2007) • פלישה סודית (יוני 2008) • וולברין: לוגאן הזקן (יוני 2008) • שלטון אפל (דצמבר 2008) • מלחמת המלכים (מרץ 2009) • נפילת הענקים (מרץ 2009) • קפטן אמריקה: נולד מחדש (יולי 2009)
‏ 2010 ואילך ממלכת המלכים (ינואר 2010) • מצור (ינואר 2010) • מלחמת-עולם הענקים (פברואר 2010) • הציווי של תאנוס (יולי 2010) • ארץ הצל (ספטמבר 2010) • הפחד עצמו (מרץ 2011) • אוונג'רס נגד אקס-מן (אפריל 2012) • עידן אולטרון (מרץ 2013) • אינסופיות (אוגוסט 2013) • החטא הקדמון (אפריל 2014) • אוונג'רס ואקס-מן: הציר (אוקטובר 2014) • יקום העכביש (נובמבר 2014) • מלחמות סודיות (מאי 2015) • מלחמת הממלכות (אפריל 2019) • אימפריה (יולי 2020) • מלך בשחור (דצמבר 2020) • שלטון השטן (דצמבר 2021) • אוונג'רס: התאספו (נובמבר 2022)
עיבודים למדיות נוספות
סרטי קולנוע המעניש (1989)קפטן אמריקה (1990)בליידדרדווילהענקהמעניש (2004)אלקטרהגוסט ריידרהמעניש: אזור מלחמהגוסט ריידר: רוח הנקמה6 גיבוריםהנוקמים: האיחוד ‏•‏‏ הנוקמים: האיחוד 2 ‏•‏‏ איירון מן הבלתי מנוצח ‏•‏‏ דוקטור סטריינג' ‏•‏‏ ארבעת המופלאים (2005)ארבעת המופלאים: עלייתו של הגולש הכסוףארבעה מופלאים (2015)
סרטי אקס-מן אקס-מןאקס-מן 2אקס-מן 3: המפלט האחרוןאקס-מן המקור: וולבריןאקס-מן: ההתחלהוולבריןאקס-מן: העתיד שהיהדדפולאקס-מן: אפוקליפסהלוגאן - וולבריןדדפול 2אקס-מן: הפניקס האפלההמוטנטים החדשים
סרטי ספיידרמן ספיידרמןספיידרמן 2ספיידרמן 3ספיידרמן המופלאספיידרמן המופלא 2ספיידרמן: ממד העכבישספיידרמן: ברחבי ממדי העכביש
יקום ספיידרמן של סוני ונוםמורביוסונום 2קרייבן הציידמאדאם ובאל מוארטוונום 3
היקום הקולנועי של מארוול איירון מןהענק הירוקאיירון מן 2תורקפטן אמריקההנוקמיםאיירון מן 3תור: העולם האפלקפטן אמריקה: חייל החורףשומרי הגלקסיההנוקמים: עידן אולטרוןאנטמןקפטן אמריקה: מלחמת אזרחיםדוקטור סטריינג'שומרי הגלקסיה: חלק 2ספיידרמן: השיבה הביתהתור: ראגנארוקהפנתר השחורהנוקמים: מלחמת האינסוףאנטמן והצרעהקפטן מארוולהנוקמים: סוף המשחקספיידרמן: רחוק מהביתהאלמנה השחורהשאנג-צ'י ואגדת עשר הטבעותנצחייםספיידרמן: אין דרך הביתהדוקטור סטריינג' בממדי הטירוףתור: אהבה ורעםהפנתר השחור: ואקאנדה לנצחאנטמן והצרעה: קוונטומאניהשומרי הגלקסיה: חלק 3המארוולסקפטן אמריקה: סדר עולמי חדש (הקצרים של מארוול)
סדרות טלוויזיה
(לייב אקשן ואנימציה)
האוונג'רס: סדרת האנימציהאיירון מן: הרפתקאות משוריינותאקס-מן: סדרת האנימציהאקס-מן: הדור הבאוולברין והאקס-מןהענק הירוק (1996)האלק וצוות הריסוקסוכני S.H.I.E.L.D.הסוכנת קרטרדרדווילג'סיקה ג'ונסלוק קייג'איירון פיסטהמגניםהבלתי אנושייםבעלי היכולותגלימה ופגיוןספיידרמן: סדרת האנימציהספיידרמן ללא גבולותספיידרמן המדהיםספיידרמן וחבריו המדהימיםשומרי הגלקסיהספיידרמןספיידרוומןספיידי וחבריו המופלאים
כותבים ומאיירים: גארת' אניסבריאן מייקל בנדיסאד ברובייקרסטיב דיטקוג'ונתן היקמןמארק ויידסטן ליגרנט מוריסוןפרנק מילרטוד מקפרלןפביאן ניצ'זהג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס