אקס-מן: נפילת המוטאנטים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
נפילת המוטאנטים
Fall of the Mutants
עטיפת האוגדן X-Men: The Fall of the Mutants
עטיפת האוגדן X-Men: The Fall of the Mutants
מידע קומיקס
יוצר כריס קלרמונט
לואיז סימונסון
סוגה קומיקס
תקופת פרסום מקורית ינואר 1988 – מרץ 1988 (כ־61 ימים)
סינדיקציה מארוול קומיקס
מסת"ב ‏ISBN 0-7851-0825-4
(כריכה רכה)
ISBN 0-7851-5312-8
(כריכה קשה)
ארץ מקור ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת המקור אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
מספר החוברות 14
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

נפילת המוטאנטיםאנגלית: Fall of the Mutants) הוא קשת סיפור ואירוע קרוסאובר ביקום מארוול שפורסם בחוברות הקומיקס אקס-מן על ידי חברת מארוול קומיקס בין ינואר למרץ 1988 למשך 14 חוברות. את הסיפור כתבו כריס קלרמונט ולואיז סימונסון ואיירו מארק סילבסטרי, וולטר סימונסון וברט בלווינס. בין קבוצות גיבורי-העל נכללים אקס-מן, אקס פקטור והמוטאנטים החדשים, עם הופעות אורח של קפטן אמריקה, דרדוויל, הענק הירוק, ארבעת המופלאים וקבוצת פאוור פאק.

אלמנט עלילתי אשר נועד לפרסם את קשת הסיפור היה הדאגה הגואה בקרב הציבור על "האיום המוטאנטי", והצעתו של הסנטור רוברט קלי לחוק רישום המוטאנטים, אשר חזתה את בואו של העתיד הדיסטופי שתואר בקשת הסיפור "ימי עבר עתידי".

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קשת הסיפור "נפילת המוטאנטים" מכילה שלוש עלילות שאינן בהכרח קשורות אחת לשנייה - אחת של קבוצת אקס-מן, השנייה של אקס פקטור, והשלישית של המוטאנטים החדשים.

אקס-מן המופלאים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצת האקס-מן עושה את דרכה לדאלאס, טקסס, בחיפוש אחר מנהיגתם מחוסרת הכוחות סטורם. סטורם עצמה מבקשת להחזיר אליה את כוחותיה בעזרתו של המוטאנט פורג'. בהגיעם למקום, חברי הקבוצה נתקלים בקבוצת "כוח החירות" (כוח תקיפה של חברי אחוות המוטאנטים שחזרו למוטב ונמצאים תחת פיקוח ממשלתי). הקבוצה מונהגת בידי מיסטיק, אשר קיבלה הוראות לעצור את האקס-מן בעקבות סירובם לציית לחוק רישום המוטאנטים. דסטיני - חברת "כוח החירות" בעלת כוחות ראיית הנולד - חוזה כי כל המוטאנטים בקרבת מקום ייהרגו עד עלות השחר. ברגע שמתחיל לרדת שלג באמצעו של הקיץ, ובטקסס מופיעים לפתע אנשי מערות ודינוזאורים משום מקום, שתי הקבוצות מבינות כי משהו אינו כשורה וכורתות ביניהן ברית זמנית כדי להתאחד ולהשיב את הסדר על כנו. רבים מהאירועים משודרים בשידור חי לטלוויזיה.

סטורם ופורג' מוצאים את עצמם בעולם חדש ונפרד משלהם, שבו הזמן עובר במהירות גבוהה יותר מזו שבעולמם הרגיל. מתברר כי פורג' המציא אקדח אשר ניטרל את כוחותיה של סטורם, ובשל כך היא נוטרת לו טינה.[1] היא מעבירה את זמנה ביקום זה לבדה עד אשר היא מתפייסת עמו. בינתיים, פורג' ממציא כלי טכנולוגי שיאפשר את החזרת כוחות שינוי מזג האוויר של סטורם. סטורם - לאחר חודשים רבים בהם הייתה מקורקעת - מעופפת לשמחתה בשמיים וביחד עם קסמיו של פורג' ושילוב של ברקיה, יוצרת שער בין-ממדי שמוביל אותם בחזרה לעולמם.

בדאלאס, הזמן והמרחב מאבדים כל משמעות, וקבוצות האקס-מן וכוח החירות מוצאות את עצמן באמצעה של מלחמת וייטנאם. מתברר כי במהלך שירותו הצבאי, פורג' השתמש בכוחות הקסם שלו כדי להעלות באוב שד על-מנת לנקום את מות חבריו בקרב. אולם, בתמימותו הרבה הוא לא היה מודע לכך שהכישוף דרש את נשמות תשעת חבריו. הוא שחרר לחופשי עדר של שדים עליהם לא הייתה לו כלל שליטה, ביניהם "היריב" (Adversary), יצור שאחראי לתוהו ובוהו שבו הם נמצאים כעת.

כשסטורם ופורג' מצטרפים לקרב, מסתבר כי אין אפשרות להביס את היריב, וכי הדרך היחידה להפטר ממנו תהיה שפורג' ישתמש באותו כישוף כדי לכלוא אותו לנצח נצחים. מיליונים צופים בשידור החי (ביניהם קיטי פרייד המבועתת) כאשר פורג' מטיל את לחש הקסם, תוך שימוש בנשמתם של תשעת חבריו לאקס-מן (סטורם, וולברין, קולוסוס, לונגשוט, רוג, דאזלר, פסיילוק, האבוק ואישתו של סייקלופס מדלין פריור) כדי לתעל אותו. כפי שנחזה בידי דסטיני, חברי האקס-מן מתים. אולם, האלה רומא - גבירת השמיים הצפוניים - מרחמת על קורבנם הנאצל של האקס-מן ומחזירה את כולם לחיים. היא מעירה להם כי היריב אינו יכול להיכלא לנצח, משום שמתוך הכאוס אשר יצר צמח גם טוב. נוסף על כך, הוא היה כלוא למשך עידן אחד, מה שמהווה מספיק והותר עונש עבור פשעיו. רומא הופכת את חברי האקס-מן לחסינים בפני התגלות פומבית, מה שמאפשר להם להמשיך בפעולותיהם בשעה שהעולם מאמין כי הם מתים. לפני שהם עושים את יעדם לאוסטרליה כדי למקם שם את בסיסם החדש, רומא מעניקה להם מתקן מיוחד שלדבריה יאפשר להם לאתחל את הזמן אם הם יתגלו.

אקס-פקטור[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצת אקס פקטור (סייקלופס, מארוול גירל, חיה, אייסמן וקאליבן) משתגרים לספינתו של אפוקליפס. הוא מציע להם מקום לצידו במלחמתו נגד האנושות, אך הם מסרבים, וקרב מתרחש בינם לבין ארבעת פרשיו. הפרש מוות מתגלה כחברם לקבוצה אנג'ל, שנחשב למת ונוצר מחדש בידי אפוקליפס עם כנפי מתכת קטלניות וחדות כתער. הוא מביס בקלות את אקס-פקטור, והם נכבלים פרט לקאליבן, שמוסר את עצמו לידיו של אפוקליפס בתמורה לכוחות דומים לאלו של פרש המוות. אפוקליפס משחרר את פרשיו על העיר ניו יורק, ומאלץ את אקס-פקטור לצפות בנעשה. הם מצליחים להשתחרר מכבליהם ומנסים לעצור את הפרשים. תוך כדי, הם גורמים לספינתו של אפוקליפס לאבד שליטה, לגרום נזק למספר גורדי שחקים ולאבד גובה. קבוצת הצעירים פאוור פאק ממזערת נזקים, והורסת חלק ממכסה המנועים לפני שהוא פוגע בפסל החירות. בזמן שהם נלחמים בפרשי אפוקליפס, אייסמן מציע דרך להביס את פרש המוות, ויוצר במהירות פסל של עצמו מקרח. פרש המוות שובר את הפסל, ובחושבו כי הרג את חברו לקבוצה לשעבר, הוא מותקף רגשי אשם ומשנה צד. אפוקליפס הודף את התקפותיו בקלות, אך למרות זאת הוא בוחר לסגת. לאחר שהוא עוזב, קבוצת אקס-פקטור מנסה להשיג שליטה מחדש בספינת החלל ומצליחה להביאה למפקדתם.

המוטאנטים החדשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצת המוטאנטים החדשים (קאנונבול, סייפר, מג'יק, מיראז', סאן-ספוט, וולפסביין ווורלוק) מגיעה לאי מרוחק כדי לבקר את חברם, מוח-ציפור. שם הם מגלים שיוצרו של מוח-ציפור, אני-מאטור (מלשון אנימטור, מנפיש), עורך ניסויים ביצורים חצי תבונתיים בשם אנימייטס. בניסיון לשחרר אותם, חברי הקבוצה מותקפים בידי ארגון שונאי מוטאנטים בשם "הזכות" (The Right). במהלך הקרב המתחולל, סייפר נורה ונהרג, אחרי שנפגע מכדור שנועד לוולפסביין. מוח-ציפור מביס את אני-מאטור והופך למלך האנימייטס. מג'יק משגרת את חיילי "הזכות" ואת האני-מאטור לממד הלימבו. הם חוזרים לבית הספר לצעירים מחוננים ע"ש אקסבייר, שם מגנטו (המנהל את בית הספר בהיעדרו של צ'ארלס אקסבייר) מאשים את האנושות במותו של סייפר. חברי הקבוצה נגעלים מהתנהגותו, עוזבים את חניכותו ומבקשים להמשיך ולרדוף אחר חלומו של אקסבייר לדו-קיום בין בני אדם למוטאנטים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Uncanny X-Men #185-186, August-September 1984